четвер, 3 квітня 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 4 квітня 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 9-10 класів.

Географія 9 клас

Тема:  Виробництво продуктів харчування у світі. Дослідження 4.

Пропоную переглянути:

ОСОБЛИВОСТІ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ. 

Харчова промисловість належить до провідних за кількістю зайнятих та обсягом виробленої продукції. Найбільше харчових продуктів виробляють у густозаселених районах, а різноманітність і якість продуктів вища в країнах з розвиненою економікою.

За вартістю виробленої продукції харчова промисловість належить до важливіших видів економічної діяльності в більшості країн світу.

Харчова промисловість у менш розвинених країнах повторює тенденції розвитку, характерні для високорозвинених країн. Зростає виробництво напівфабрикатів через збільшення статків населення, яке не бажає витрачати свій час на тривалий процес первинної підготовки їжі. Саме ці виробництва сьогодні є лідерами в її розвитку у світі. Проте це призводить до збіднення різноманіття страв та їхньої стандартизації, що суттєво впливає на якість продуктів харчування. У багатьох країнах світу набув розвитку рух за здоровий спосіб життя, що зумовлює скорочення споживання та виробництва таких традиційних виробництв у харчовій промисловості, як виноробство й цукрова промисловість.

Найбільші регіони сучасної харчової промисловості — Європа та Північна Америка мають складну структуру. При цьому значну частину сировини вони імпортують з усього світу. Водночас низка традиційних видів виробництва харчової промислової, такі як м’ясна промисловість Данії, маслоробна Нідерландів, виноробна Франції, працюють винятково на місцевій сировині. При цьому вони вивозять за кордон значну частину виробленої продукції, знану в усьому світі завдяки її високій якості та смаковим властивостям. З імпортної сировини у країнах Європи виробляють каву, шоколад та багато інших продуктів харчування.

У США й Канаді, які володіють величезними ресурсами для виробництва сільськогосподарської продукції, харчова промисловість розвивається переважно на місцевій сировині. Водночас вони завозять значну частину продуктів харчування з інших країн світу, наприклад банани.

У більшості країн, що розвиваються, промислову переробку проходить незначна частина сільськогосподарської продукції. Високий рівень розвитку харчової промисловості є в небагатьох країнах, що розвиваються: Аргентині, Бразилії, Уругваї, Індії тощо. В інших країнах є тільки первинні стадії переробки, часто — не промислової, а ручної, завершальні стадії розташовано в розвинених країнах світу.

СТРУКТУРА ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ. 

М’ясна промисловість світу дуже різноманітна. Обсяг виробництва визначається культурними, історичними й релігійними переконаннями населення різних країн. Так, країни Перської затоки визначаються на тлі інших країн Азії високим обсягом споживання яловичини. М’ясні продукти є основним джерелом високоцінних тваринних білків, тому зростання їхнього споживання є одним з основних показників підвищення добробуту населення.

Виробництво м’яса на душу населення в середньому у світі становить лише 36 кг на рік, тоді як у Данії воно сягає 365 кг проти 4,6 кг в Індії.

Збільшення споживання м’яса птиці (особливо курятини) у світі зумовлено такими чинниками, як:

  • впровадження промислових інтенсивних методів відгодівлі птиці;
  • зосередження більшості виробництва товарної продукції в рамках великих вертикальних холдингів;
  • швидкий обіг коштів та високий рівень рентабельності виробництва м’яса птиці;
  • курятина має найнижчу ціну серед усіх видів м’яса на ринку, тому вона може задовольнити постійно зростаючий споживчий попит у країнах, що розвиваються.

У світі більш ніж половину м’яса птиці виробляють птахофабрики з вирощування курей-бройлерів. Вони розміщенні в переважній кількості країн світу, адже щодо її споживання відсутні релігійні чи культурні обмеження. Найбільше виробляють і споживають курятину в США. Друге місце з виробництва та споживання займають Китай і Бразилія, яка є найбільшим її експортером у світі.

Лідерами зі споживання курятини на душу населення є ОАЕ, Кувейт, Бразилія й Гонконг/Сянган (CAP Китаю).

Розміщення виробництва м’яса у світі має певні особливості:

  • більш ніж половину світового виробництва м’яса зосереджено в країнах, що розвиваються;
  • головним регіоном з виробництва м’яса є Азія, де триває зростання обсягів його виробництва та споживання;
  • майже вдвічі зменшилася його частка у Східній Європі;
  • провідним експортером м’яса у світі (47 %) є Західна Європа;
  • Північна Америка зберегла друге місце за обсягами експорту м’яса у світі (20 %), а Австралія й Нова Зеландія — третє (12 %).

Рибна промисловість виробляє удвічі менше товарної продукції, ніж м’ясна промисловість. Риболовецький флот і спеціалізовані порти з підприємствами з глибокої переробки морепродуктів дозволяють забезпечувати необхідний рівень їхнього споживання. На країни басейну Тихого океану припадає більше 70 % усіх рибо- та морепродуктів світу. Лідерами за уловом є Китай, Перу, Чилі.

Одне з перших місць у виробництві товарної продукції рибної промисловості зайняла аквакультура. У Норвегії, наприклад, лосося вирощують більше, ніж виловлюють у відкритому морі. Провідні відповідні рибницькі господарства не лише виловлюють, а й здійснюють переробку риби. Впровадження сучасних індустріальних технологій інтенсивного рибництва зумовило концентрацію виробництва окремих видів ставкових риб у малих країнах Європи. Наприклад, Данія постачає на експорт більшу частину форелі, яку вирощено та перероблено в її рибницьких господарствах.

Маслосироробна промисловість нині переважно експортує сир, тоді як вершкове масло й казеїн здебільшого виробляють для місцевих потреб. Найбільше сиру постачають на експорт країни Європи. Лідером є Франція, де в промислових масштабах виробляють 365 сортів сиру. Сир — здебільшого продукт споживання населення розвинених країн світу північної півкулі. Також у значних обсягах виробляють сир у США, Німеччині, Швейцарії, Італії тощо.

Виробництво вершкового масла скоротилось у США та країнах Західної Європи через зміни у структурі харчування населення. Проте воно зросло у країнах Азії, особливо в Індії. Значною мірою це пов’язано з необхідністю переробки молока, адже ця країна — третій у світі його виробник. Зростає також маргаринове виробництво у країнах, що розвиваються, через значно меншу його вартість.

Основними виробниками цукру у світі є такі країни: Бразилія, Індія, Франція, Таїланд, США, Австралія, Куба. Основні імпортери — Республіка Корея, США, Малайзія, Японія, Канада.

Олійне виробництво світу виробляє 13 основних видів рослинних олій, до яких належить соєва, ріпакова, пальмова, бавовняна, арахісова, оливкова, соняшникова та інші олії. Рослинні олії використовують у їжу в чистому вигляді, вони є сировиною для виробництва кулінарних жирів, маргаринів, спредів та інших харчових продуктів. Крім того, їх використовують у хімічній та косметичній промисловості.

Соняшникова олія є одним з основних рослинних жирів, попит на який постійно зростає. Сьогодні на неї припадає до 95 % світового ринку рослинних олій. Лідерами з її експорту є Україна, Аргентина, Росія. Найбільше споживають рослинних олій розвинені країни Європи та Північної Америки.

ВПЛИВ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ НА ХАРЧОВУ ПРОМИСЛОВІСТЬ. 

У процесі глобалізації світової економіки дедалі більший сектор світового ринку стає підконтрольним ТНК (мал. 104). Вони є дуже потужними виробниками харчових продуктів, які контролюють окремі сегменти світового ринку продовольства. Найбільшими компаніями є:

  • «Бунге» із США (виробництво рослинної олії, маргарину, майонезу та цукру);
  • «ІнБев» з Бельгії (виробництво пива);
  • «Кока-Кола» із США (виробництво сокових концентратів, сиропів і безалкогольних напоїв);
  • «Крафт Фудс» із США (виробництво виробів із шоколаду, кави, солоних снеків і печива);
  • «Нестле» зі Швейцарії (виробництво розчинної кави, мінеральної води, морозива, бульйонів, молочних продуктів, кондитерських виробів, дитячого харчування);
  • «САБМіллер» з Великої Британії (виробництво пива);
  • «Юнілевер» з Великої Британії (виробництво морозива, сирів і чаю).
  • Харчова промисловість є в усіх країнах світу.
  • Зі зростанням добробуту населення збільшується різноманіття та якість вироблених продуктів харчування.
  • Провідними виробниками продукції харчової промисловості є США, Франція, Німеччина, Китай.
  • Природні умови визначили міжнародну спеціалізацію країн на переважному виробництві окремих видів продукції харчової промисловості.
  • Панівну роль у міжнародній торгівлі продуктами харчування займають ТНК.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал п.36 та мою для вас підбірку.

2. Виконайте дослідження 4.

Завдання до дослідження:

  • 1. Назвіть особливості розвитку харчової промисловості в розвинених країнах та країнах, що розвиваються.
  • 2. Які зрушення в м’ясному виробництві світу відбулись в останні роки?
  • 3. Схарактеризуйте вплив глобалізації на харчову промисловість.
  • 4. Поясніть китайське прислів’я: «Живе біля гір — харчується від гір, живе біля річки — харчується від річки».
  • 5. На прикладі корпорації «Кока-Кола» поясніть особливості споживання безалкогольних напоїв цієї ТНК.
  • 6. Висновок.

Географія 10 клас

Тема: Практична робота №6.

Тема:  Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади, Бразилії.

Завдання:

1. Розкрийте спільні та відміння риси  загального машинобудування США, Канади, Бразилії.

2.  Розкрийте спільні та відміння риси  транспортного машинобудування США, Канади, Бразилії.

 3. Розкрийте спільні та відміння риси  точного машинобудування США, Канади, Бразилії.

4. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Повторити п. 29-32 та мою для вас підбірку.

2. Виконати практичну роботу№6.




середа, 2 квітня 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 3 квітня 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 9 класів.

Географія 9 клас

Тема: Харчова промисловість в Україні. Дослідження 3.

Пропоную переглянути:


Харчова промисловість - складова агропромислового комплексу, до якої входить декілька десятків галузей. За вартістю виробленої продукції (понад 21%) вона є однією із провідних галузей промисловості України.

Підприємства харчової промисловості розташовані практично повсюдно, однак при їх розміщенні враховуються особливості кожної галузі. Борошномельно-круп’яні та хлібопекарські підприємства зосереджені у регіонах вирощування зерна та поблизу районів споживання борошна та виробів із нього. У Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Львові діють найбільші хлібозаводи, макаронні та кондитерські фабрики, розташовані зерносховища-елеватори.

Пріоритетною для України є цукрова промисловість, яка представлена майже двома сотнями заводів. Наша держава традиційно є одним із основних постачальників на світовий ринок цукру. І хоча підприємства галузі потребують докорінного переоснащення, цукрова промисловість має добрі перспективи. Більшість підприємств галузі зосереджені в областях Поділля (основна сировинна база).

Потужності м‘ясної і молочної промисловості розвинені в усіх областях і зорієнтовані на сировину і споживача. Підприємства цих галузей найчастіше розташовані у містах і селищах міського типу. Найбільшими виробниками м’яса є Вінницька, Полтавська, Дніпропетровська, Донецька області. Провідне місце у виробництві молочної продукції належить Донецькій, Харківській, Київській, Львівській областям.

Значного розвитку набула в Україні і олійно-жирова промисловість (олія, маргарин, мило тощо). Наявність значної сировинної бази і стійкого попиту на продукцію є основою функціонування потужних підприємств у Кіровограді, Вінниці, Дніпропетровську, Пологах (Запорізька обл.).

Підприємства рибної промисловості, природно, зосереджені поблизу сировинних баз (Херсон, Миколаїв, Одеса, Севастополь, Керч)

Плодо-овочева промисловість також тяжіє до сировинних баз. Крим, Закарпаття, Миколаївщина, Херсонщина мають потужні спеціалізовані консервні, овочесушильні підприємства.

Найкращі традиції виноробства мають Крим і Закарпаття.

Після тривалого спаду в харчовій промисловості справи в останні роки почали покращуватись. Залучення іноземних інвестицій, роздержавлення, наявність конкурентного середовища докорінно змінили картину на вітчизняному харчовому ринку. Сьогодні виробниками пропонується широкий асортимент високоякісної продукції.

Дослідження 3.

Тема: Українські та імпортні продукти  в споживчому кошику вашої родини.
Завдання:
1.Проведіть дослідження продуктів харчування, які зберігаються на кухні вашої родини.
2. Продукти якого виробництва переважають - -вітчизняного, чи імпортного?
3. Чи доступні вони для повсякденного їх використання?
4. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 34 вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Виконайте та надішліть на перевірку дослідження 3.