Добрий день.
Сьодні 1 вересня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 7,9 та 10 класів.
Географія 7 клас
Тема: Вступ. Материки і океани як об'єкти вивчення регіональної географії.Джерела вивчення і дослідження материків та океанів.
Географія — наука про природу, населення та його господарську діяльність. Сучасна географія розв’язує безліч питань, які виникають внаслідок взаємодії суспільства і природи, займається виявленням зв’язків між компонентами географічної оболонки, законів, згідно з якими вони об’єднуються в єдиний, злагоджений організм.
Материк — велика частина суходолу, з усіх боків оточена океанами та морями. Частина світу — найбільша ділянка суходолу, яка включає територію материка (материків) або його частину разом із прилеглими островами.
Світовий океан — головна частина гідросфери, суцільний водний простір земної кулі.
Методи географічних досліджень
Метод — це конкретний спосіб вивчення того чи іншого явища чи предмета.
Розрізняють загальнонаукові методи (історичний, математичний, комп’ютерного моделювання, системного аналізу та ін.) та суто географічні (спостереження, палеогеографічний, картографічний, геофізичний, геохімічний, геокосмічний тощо).
Класифікація карт
Географічна карта — зменшене та узагальнене зображення земної поверхні на площині, виконане за допомогою умовних знаків у певному масштабі та проекції.
Карти поділяються:
✵ за масштабом: великомасштабні (масштаб більший за 1 : 200 000), середньомасштабні (масштаб від 1 : 200 000 до 1 : 1 000 000) і дрібномасштабні (масштаб менший за 1 : 1 000 000);
✵ за охопленням території: карти світу та карти півкуль, карти материків, океанів та їхніх частин, карти держав та їхніх частин;
✵ за змістом: загальногеографічні й тематичні;
✵ за призначенням: навчальні, туристичні, довідкові, військові, технічні тощо.
Домашнє завдання
1.Опрацювати параграф з вашого підручника.
2. Дати письмову відповідь на наступні запитання:
✵ Що вивчає географія материків і океанів? Які завдання стоять у наш час перед сучасними географами? Чому географічні знання необхідні кожній сучасній людині?
✵ Що таке материк? частина світу? Світовий океан? Чим відрізняються поняття «материк» і «частина світу»?
✵ Які методи географічних досліджень ви знаєте? Які з них використовувалися переважно в минулому, а які — у наш час? Які з методів ви вважаєте найбільш перспективними? Чому?
✵ За якими ознаками класифікують географічні карти? Які особливості кожної з груп? Чому географічну карту часто називають «другою мовою географії»?
Географія 9 клас
Тема: Економічна географія в системі географічних наук.
Економічна географія – галузь науки, яка досліджує географічні засади світового господарства, глобальних проблем людства й сільськогосподарських зав’язків, а також територіальну організацію суспільства у світі й окремих країнах з урахуванням інтеграційних процесів у різних регіонах планети.
Завдання економічної географії:
Економічна географія вивчає інтеграційні процеси у різних регіонах світу;
Політико-географічне дослідження країн світу;
Пошуки нових закономірностей у територіальній організації суспільства;
Вивчення соціально – економічних аспектів глобальних проблем людства;
Дослідження окремих країн, регіонів та їх зв’язків з Україною.
Об’єкт вивчення економічної географії – просторова (територіальна) організація виробничої діяльності суспільства.
Як галузь фундаментальної науки вона вивчає територіальну організацію
виробництва, особливості формування територіально-економічної структури.
господарства різних країн, окремих регіонів, усього світу.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Підручник, опрацювати § 1.
2. Дайте письмову відповідь на наступні запитання:
Що вивчає економічна географія як галузь географічної науки?
Яке місце посідає економічна географія в системі географічних наук?
У чому полягає актуальність досліджень економічної географії?
Географія 10 клас
Тема: Що вивчає курс " Географія: регіони та країни".
Сьогодні ми починаємо вивчати курс «Географія: регіони та країни», де познайомимося з різноманіттям держав світу. Саме держави формують образ сучасного людства, що представляють собою живий багатобарвний світ окремих народів, які перебувають у безперервному русі. Будь-яка країна, будь-який народ вносить свій внесок в світову економіку, науку, культуру. Так, стародавній густонаселений Китай вступив в епоху небаченого економічного підйому. Маленькі Нідерланди стали сільськогосподарської державою першого «рангу», великим експортером продуктів харчування. Японія створила дуже ефективну систему освіти та наукових досліджень, що багато в чому пояснює її вихід на передові рубежі в економіці світу. Особливу увагу ми приділимо розвиненим або великим країнам і регіонам, таким як США, країни Західної Європи, Японія, Китай, Індія, регіони Африки, Латинської Америки і т. д.
Як зрозуміло з назви курсу, в його основу покладено регіональний та країнознавчий принципи. Загальною метою курсу є формування єдиної географічної картини світу на прикладі вивчення населення та просторової організації економіки як у регіонах, так і в окремих країнах з урахуванням сучасних геополітичних, соціальних, економічних та екологічних аспектів. Перед вами постануть:
Європа, яка зробила величезний внесок у розвиток світової цивілізації;
Азія та Америка, які вражають своїми контрастами: існуючими водночас успіхами та проблемами економічного розвитку;
далека, неповторна й самобутня Океанія;
Африка з її найбіднішими в світі країнами, в яких проблеми все більше загострюються.
Ви також ознайомитеся з окремими країнами з різних регіонів світу:
США та Японією – лідерами світової економіки за багатьма показниками;
Великою Британією, Францією, Німеччиною та Італією, які становлять основу європейської економічної системи;
переселенськими країнами Канадою та Австралією, що за порівняно короткий час досягли високих економічних показників;
Китаєм, Індією та Бразилією, відомими значним економічним зростанням в останні десятиліття;
екзотичними країнами африканського регіону – Єгиптом та ПАР;
деякими сусідніми країнами України та їх економічним та політичним упливом на нашу державу – Польщею, Білоруссю, Росією.
Таким чином, курс «Географія: регіони і країни» надасть уявлення про особливості населення й просторової організації економіки в регіонах світу та деяких країнах, сформує вміння орієнтуватися в світових та регіональних соціально- економічних, суспільно- політичних та екологічних процессах.
Регіон – це територіальне утворення, яке сформовано у законодавчому порядку на рівні, що є безпосередньо нижчим після загально державного, та наділене політичним самоврядуванням.
Відомий український учений у галузі економічної і соціальної географії Олег Шаблій вважає, що поняття "регіоналізація", яке є похідним від поняття "регіон", вживається у двох значеннях:
а) як процес наукового обґрунтування регіону (-ів), визначення його (їхніх) просторових меж і складу та загальних рис;
б) як реально існуючий поділ земної поверхні, зосереджених на ній елементів суспільства, чи суспільства в цілому, на окремі великі частини.
Нині в Україні немає офіційного визначення поняття "регіон". Проте в Концепції державної регіональної політики України та в Законі України "Про стимулювання розвитку регіонів" зазна чено, що під терміном "регіон" у цих документах розуміють території Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Саме в такому значенні термін "регіон" набув поширення у повсяк денній практиці державного управління та наукових дослідженнях в Україні.
Географічне спадщина - являє собою елементи культури і цивілізації, зробила великий вплив на сучасні географічні особливості регіону та світу. Окремі елементи матеріальної і духовної культури значною мірою вплинули на сучасні особливості регіону або стали світовим надбанням. Наприклад, Азія є батьківщиною всіх світових і етнічних релігій, а Америка дала людині кукурудзу та картоплю.
Географічна специфіка регіону - це особливості розміщення населення і господарства на різних етапах історичного розвитку та характеристика їхнього сучасного просторового малюнка. Наприклад, в Азії це розміщення не змінювалося тисячоліттями, а в Африці і, особливо в Америці і Австралії, сучасний малюнок розміщення населення і господарства став формуватися лише кілька століть тому в ході європейської колонізації. Географічна специфіка регіону це і територіальна сукупність господарських зв'язків. У Європі воно єдине в силу відносно невеликих масштабів регіону, відсутність істотних внутрішніх перешкод та особливостей історичного розвитку. В інших регіонах, за винятком Австралії, яка є територією однієї країни, картина інша: окремі їх частини досить слабко економічно пов'язані один з одним.
Регіони світу за класифікацією ООН :
Статистичний відділ ООН задля здійснення статистичного аналізу процесів та явищ, що відбуваються в сучасному світі, розробив систему, за якою поділив материки на великі регіони світу (макрорегіони), які, в свою чергу, поділяються на менші субрегіони. Зазначимо, що віднесення країни чи території до того чи іншого регіону не залежить від жодних політичних, економічних або інших чинників.
Так виникла геосхема ООН, за якою світ поділений на 5 великих регіонів (макрорегіонів): Європа, Азія, Океанія, Америка та Африка.
Кожен з них поділений на субрегіони. Межі регіонів і субрегіонів не завжди збігаються з межами частин світу та материків. Так, регіон Європа за класифікацією ООН поширюється на Північну Азію, яка становить азійську частину Росії. Відповідно площа регіону Азія є меншою, ніж частин світу, що має таку саму назву. Субрегіон Північна Америка, який є частиною регіону Америка, тягнеться від Гренландії на півночі до державного кордону США та Мексики на півдні. Територія ж материка Північна Америка простягається далі на південь до Панамського каналу.
Американський політолог С. Хантінгтон запропонував виділяти вісім цивілізаційних регіонів: західний (християнсько-католицький), слов’янсько-православний, ісламський, конфуціанський, індуїстський, японський, латиноамериканський та африканський – перші шість за релігійною, а останні два за географічною ознакою. Культурно-історичне районування, офіційно застосовується ООН (ЮНЕСКО), семичленного, при якому в якості головних регіонів розглядають європейський, арабо-мусульманський, індійський, далекосхідний, тропическо-африканський, північноамериканський і латиноамериканський.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати § 1 підручника.
2. Знати і вміти показувати історико-географічні регіони світу (за картою).
3. Письмово виконати наступне завдання:
Використовуючи карту «Історико-географічні регіони світу», визначте, в якому європейському субрегіоні розташована Україна. На основі критеріїв виділення регіонів доведіть або спростуйте приналежність нашої країни до певного субрегіону.