Добрий день.
Сьогодні 13 грудня 2024 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 класу.
Географія 7 клас
Тема:Австралія. Географічне положення. Відкриття материка європейцями.
Пропоную переглянути:
Географічне положення материка.
Погляньте на фізичну карту світу. Які особливості фізико-географічного положення має найменший (7,6 млн км2) материк планети? Австралія повністю знаходиться у Південній півкулі і розташована майже в тих географічних широтах, що й Південна Африка, тобто майже посередині перетинається Південним тропіком. Це дає можливість порівнювати їх та припустити, що окремі риси природи на цих материках будуть подібними .
Африка й Австралія схожі між собою і за особливостями обрисів берегів. В Австралії мало заток, на півночі — це затока Карпентарія, на півдні — Велика Австралійська.
Найбільші півострови — Арнем-Ленд і Кейп-Йорк — знаходяться на півночі. Вузька Торресова протока відділяє Австралію від другого за площею острова Землі — Нової Гвінеї, більшого за площею, ніж Україна. На півдні Бассова протока відокремлює від материка великий острів Тасманія.
Із заходу Австралія омивається Індійським океаном, зі сходу — Тихим. На півночі і північному заході знаходяться мілководні Арафурське і Тіморське моря. На північному й південному сході — Коралове і Тасманове моря. Вздовж північно-східного узбережжя материка тягнеться Великий Бар’єрний риф — найбільший у світі кораловий риф з протяжністю понад 2 тис. км. Безліч островів і обмілин рифу, які стають суходолом під час відпливів, значно ускладнюють судноплавство.
Порівняння географічного положення Австралії та Африки
Крайньою північною точкою Австралії є мис Йорк, крайньою південною — мис Південно-Східний. Відстань між ними становить близько 3500 км. Крайньою східною точкою є мис Байрон, західною — мис Стіп-Пойнт. Вони знаходяться на відстані близько 4000 км одна від одної.
Відкриття та дослідження материка.
Австралія є найбільш віддаленою від Європи, тому європейці з’явилися тут пізніше, ніж в Африці чи Америці. Першими сюди припливли голландці. У першій половині XVII ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. У середині XVII ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів. Пізніше цей острів назвали ім’ям мореплавця.
Голландія довгий час приховувала відомості про ці землі.
У другій половині XVIII ст. біля берегів Австралії з’явилися англійці. Відомий мореплавець Джеймс Кук під час навколосвітньої експедиції відкрив східне узбережжя материка й оголосив територію Австралії британськими володіннями.
Англійський дослідник Метью Фліндерс уперше побачив Австралію в 1792 році. У 1795 році у ролі навігатора та картографа він брав участь у плаванні до Австралії на кораблі «Релайєнс». Саме Фліндерс уперше назвав материк Австралією.
Наприкінці XVIII ст. уряд Великобританії почав освоєння материка.
Марки Австралії із зображенням дослідників материка
Сюди висилали на каторгу злочинців. Австралія перетворилася на величезну колонію без колючого дроту й охорони. Найбільше місто Австралії, Сідней, виникло як колонія каторжників.
Однак, з часом англійці зрозуміли, що використовувати Австралію можна ефективніше. Здоровий субтропічний клімат південно-східного й південно-західного узбереж материка і багаті пасовища почали принаджувати сюди все більше громадян Великобританії. Почалося дослідження внутрішніх районів.
Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів Австралії стало відкриття великих родовищ золота. Австралію почала трусити «золота лихоманка».
Золота виявилося багато. Англійська колонія з центром у Мельбурні почала інтенсивно розвиватися. Прибували нові люди, збільшувалося населення, відкривалися університети, музеї, театри, бібліотеки, почали виходити газети. Золота лихоманка дала могутній поштовх дослідженню й освоєнню материка, розвитку економіки Австралії .
Сіднейський університет — найстаріший державний університет Австралії
Австралія повністю знаходиться в Південній півкулі, майже посередині перетинається Південним тропіком і омивається водами двох океанів — Тихого та Індійського.
Відкрили материк голландці, але приховували це від європейців.
Потрапивши на материк, Джеймс Кук одразу проголосив його територію колонією Англії.
Материк почали заселяти каторжниками, а золота лихоманка дала поштовх для його економічного розвитку.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте матеріал п. 27 та мою для вас підбірку.
2. Дайте відповідь на наступні запитання:
- 1. За допомогою карти світу порівняйте площу Австралії з площею інших материків та зробіть відповідні висновки.
- 2. Схарактеризуйте особливості географічного положення материка.
- 3. Як використовували Австралію англійці після проголошення її володіннями Великобританії?
- 4. Яку роль відіграла «золота лихоманка» в дослідженні й освоєнні материка?
- 5. Складіть сканворд, де ключове слово " АВСТРАЛІЯ".
Немає коментарів:
Дописати коментар