Добрий день.
Сьогодні 16 грудня 2024 року.
Запрошую на урок географії учнів 8, 10 та 11 класів.
Географія 8 клас
Тема: Регіональні відмінності клімату. Кліматичні ресурси. Практична робота №6.
Пропоную переглянути:
Кліматичні пояси й типи клімату.
Більша частина нашої країни розташована в помірному кліматичному поясі, і лише Південний берег Криму та південні схили Кримських гір до висоти 600 м над рівнем моря - у субтропічному . На території України в межах помірного поясу виділяють дві кліматичні області - Атлантико-континентальну й Континентальну.
Кліматичне районування України
Атлантико-континентальна область охоплює північні й центральні райони країни та Українські Карпати. Клімат цієї області визначається впливом вологих повітряних мас з Атлантичного океану та Середземного моря, що надходять із західними вітрами, циклонами й антициклонами. Узимку сюди проникають арктичні повітряні маси, зумовлюючи різке зниження температури повітря. Улітку тут відчувається вплив тропічного повітря, інколи дуже сухого. В окремі роки температурний режим і режим випадання опадів може різко змінюватися залежно від співвідношення різних типів повітряних мас. Проте загалом клімат області характеризується помірно теплим літом і помірно холодною зимою. В Атлантико-континентальній області спостерігаються певні кліматичні відмінності, що пов’язано зі значним її простяганням із заходу на схід. Найпомітніші вони в Українських Карпатах. Саме наявність цих гір зумовила виділення в межах області трьох кліматичних підобластей: Рівнинної, Закарпатської і Українських Карпат.
Рівнинна кліматична підобласть відображає кліматичні риси, характерні для області загалом. Закарпатська кліматична підобласть вирізняється м’якою зимою із частими й тривалими відлигами, коли температура повітря може підвищуватися до +10 °С. Тому стійкий сніговий покрив формується не щороку. Теплий період триває понад 9 місяців. Середня температура липня становить +20 °С. Середньорічна кількість опадів сягає 600-900 мм, більшість з них випадає теплої пори року. Для кліматичної підобласті Українських Карпат характерні нерівномірний розподіл опадів по території та значні температурні контрасти. Зима тут переважно прохолодна, хоча в окремі роки й м’яка та з тривалими відлигами. Літо також прохолодне й вологе, із частими дощами й вітром.
Клімат континентальної області формується переважно під впливом континентальних повітряних мас помірних широт, а також видозмінених арктичних і тропічних мас. Характерними рисами клімату цієї області є високі температури й недостатня кількість опадів, а отже й зволоження. Літо тут посушливе й тепле, а в окремі роки - жарке. Середні місячні температури +20...21 °С і зростають у південному та південно-східному напрямках. Зима помірно холодна, іноді м’яка із середніми температурами від -20 °С на півдні та південному заході до -7 °С на півночі й північному сході області. Однак під час вторгнення арктичних повітряних мас бувають різкі зниження температури до -30 °С і нижче. Річна кількість опадів зменшується з півночі на південь від 450 до 300 мм.
Географічне положення Кримських гір на межі помірного й субтропічного кліматичних поясів зумовило виділення їх в окрему кліматичну область. Кліматичні умови області Гірського Криму дуже своєрідні, що пояснюється перепадами відносних висот поверхні, наявністю схилів різної крутизни й орієнтації, розвитком місцевої атмосферної циркуляції повітряних мас. Середня температура влітку становить тут +20 °С, а взимку сягає -3...-5 °С, хоча іноді знижується й до -25 °С. Області властиве високе зволоження та значна сума опадів (до 1100 мм) завдяки зливовим дощам улітку й снігопадам узимку, які випадають переважно на навітряних схилах гір.
В області Південного берега Криму панує субтропічний тип клімату. Від впливу холодних повітряних мас із півночі область захищена Кримськими горами. Пом’якшує клімат і море, яке не замерзає. Тому зима тут м’яка та волога, літо посушливе й жарке. Середня температура повітря влітку становить +23...25 °С, а взимку - +2...4 °С. Річна кількість опадів коливається від 300 до 600 мм, випадають вони переважно взимку .
Кліматодіаграма Ялти
Серед зарубіжних та українських вчених існує думка, що нині скрізь реєструється зміна клімату: сильні паводки, скорочення снігопадів і тривалості снігового покриву, посуха, підвищення середньорічної температури повітря тощо. Особливе занепокоєння викликає той факт, що останні 10 років є найспекотнішими в історії кліматичних спостережень України, зокрема й 2019 р. На думку однієї групи вчених, головною причиною сучасних змін клімату є антропогенна діяльність, наслідкам якої є накопичення парникових газів біля земної поверхні. Вони виконують роль парникової плівки, що огортає нашу планету й призводить до нагрівання атмосфери та поверхні. Інша група вчених кліматичні зміни пов’язує з процесами, що відбуваються на Сонці й у внутрішніх шарах Землі.
Оскільки територія України розташована переважно в помірному кліматичному поясі, буває важко за даними кліматодіаграми визначити тип клімату. Тому пропонуємо, аналізуючи кліматодіаграми, дотримуватися певної послідовності та звертати увагу на конкретні особливості ходу кліматичних показників. Починати аналіз слід з температури повітря впродовж року: які показники температури переважають узимку (дуже низька, не дуже низька), а які - улітку (до +20 °С, понад +20 °С), яка амплітуда коливання річної температури (незначна, значна). Зробити проміжний висновок про те, клімат більш континентальний чи ближчий до морського. Аналізуючи кількість опадів і характер їхнього випадання, слід звертати увагу на те, скільки опадів випадає за рік, випадають опади цілий рік чи ні, рівномірно розподіляються чи ні, коли їх більше - улітку чи взимку. Далі варто порівняти дані діаграми з кліматичною картою і зробити висновок про кліматичний пояс, область і тип клімату в пункті, дані про клімат якого зображено на кліматодіаграмі. Якщо на діаграмі підписано висоту пункту над рівнем моря, також звертайте на це увагу, оскільки для визначення клімату, особливо в гірських чи передгірських районах України, це має важливе значення.
ГОЛОВНЕ
• Більша частина України розташована в помірному кліматичному поясі.
• Переважає помірно континентальний тип клімату.
• Континентальний тип клімату охоплює південні території України.
• Особливими кліматичними умовами відрізняється клімат у Закарпатті, у горах та на Південному березі Криму.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6.
Тема:Визначення причин відмінностей кліматичних показників різних регіонів України за аналізом кліматичної карти та кліматичних діаграм.
Завдання:
- 1. Які риси помірно континентального клімату?
- 2. Як різниться клімат Атлантико-континентальної і Континентальної областей?
- 3. Чому клімат Південного берега Криму суттєво відрізняється від клімату більшої частини території України?
- 4. Позначте на контурній карті кліматичні пояси й кліматичні області України.
- 5. Побудуйте кліматодіаграму для одного з населених пунктів України (на власний вибір), використавши дані кліматичних показників.
- 6. Висновок.
Географія 10 клас
Тема: Індія. Місце країни в світі і в регіоні. Практична робота №4 "в".
Пропоную переглянути:
Обладнання: підручник,
статево-вікові піраміди населення Індії, додаткові джерела
інформації.
Теоретичні відомості
Працересурсний потенціал — сукупність
демографічних, соціальних і духовних характеристик та якостей працездатного
населення, які втілені або можуть бути втілені в межах і за допомогою існуючої в
суспільстві системи відносин щодо участі в процесі праці й суспільній
діяльності. Може розглядатись як форма втілення людського чинника виробництва.
Статево-вікові піраміди — поєднання
стовпчикових діаграм, які відображають у відсотках співвідношення кількості
чоловіків і жінок різного віку. Діаграми розташовуються в порядку збільшення
віку, ліворуч від осі графіка — кількість чоловіків, праворуч — жінок. Як
правило, зі збільшенням віку стовпчики діаграми стають коротшими.
У світі спостерігається зміна показників народжуваності, смертності,
природного приросту, а також пов’язаного з ними вікового складу населення —
тобто відбувається демографічний перехід.
Усього в історії людства виділено чотири фази демографічного
переходу:
І — високі коефіцієнти народжуваності та смертності, низький коефіцієнт
природного приросту, значна частина населення молодшої вікової групи, дуже мала
— старшої;
ІІ — різке зниження коефіцієнта смертності за високого коефіцієнта
народжуваності, що призведе до швидкого зростання кількості населення
(демографічний вибух), значна частина населення молодшої вікової групи, мала —
старшої;
ІІІ — повільне падіння коефіцієнта смертності та швидке — народжуваності;
зменшення коефіцієнта природного приросту, зменшення частки населення молодшої
вікової групи, поступове збільшення частки населення старшої вікової групи;
IV — зближення величин коефіцієнтів народжуваності та смертності; дуже
повільне зростання кількості населення або навіть його скорочення, подальше
зменшення частки населення молодшої вікової групи та збільшення кількості
населення старшої вікової групи.
Сьогодні на стадії демографічного вибуху перебувають майже всі країни
Африки та частина країн Азії і Латинської Америки.
У країнах Європи, а також США, Канаді та Японії зараз спостерігається
четверта фаза демографічного переходу, що характеризується демографічною кризою
(процесом дуже повільного зростання кількості населення або його скорочення). У
першу чергу це пов’язано з низькою народжуваністю.
Кожній із фаз демографічного переходу відповідає певний вид статево-вікової
піраміди.
Завдання :
1. Знайдіть в Інтернеті статево-вікові піраміди Індії .
2. Проаналізуйте дані та оцініть працересурсний потенціал країни на найближчі 10 років.
3. Зробіть припущення щодо демографічної політики уряду Індії.
4. Висновок.
Географія 11 клас
Узагальнююча контрольна робота по розділу " Загальні закономірності географічної оболонки Землі".
І рівень.
1) Що таке географічна оболонка?
а) глобальна геосистема, в межах якої стикаються, взаємодіють і проникають одна в одну всі зовнішні оболонки Землі;
б) тверда оболонка Землі, що охоплює земну кору і верхній шар мантії;
в) в’язкий, частково розплавлений шар, який міститься на глибині 50-250 км;
г) оболонка життя, яка населена організмами;
2) Оберіть закономірності географічної оболонки:
а) цілісність; б) ритмічність; в) широтна зональність; г) висотна поясність; д) всі варіанти правильні;
3) Потужність географічної оболонки дорівнює:
а) 55 км б) 25 км в) 15 км г) 35 км
4) Зміна всіх географічних компонентів і географічних ландшафтів за широтою від екватора до полюсів– це:
а) зональність; б) широтна зональність; в) вертикальна поясність; г) сезонна ритмічність;
5) Поступова, закономірна зміна природно-територіальних комплексів на рівнинах у напрямку від екватора до полюсів - це:
а) зональність; б) широтна зональність;в) вертикальна поясність; г) сезонна ритмічність;
6) Закономірна зміна природно-територіальних комплексів у горах від підніжжя до вершин - це:
а) зональність; б) широтна зональність;
в) вертикальна поясність; г) сезонна ритмічність;
7) Чіткі зміни географічної оболонки , пов'язані зі зміною пори року – це:
а) добова ритмічність; б) сезонна ритмічність;
в) багаторічна ритмічність; г) ритмічність географічної оболонки;
8) Ритми , з періодом 11 років, що пов'язані зі зміною сонячної активності – це:
А)добова ритмічність; б) сезонна ритмічність; в) багаторічна ритмічність; г) ритмічність географічної оболонки;
9) Зональність географічної оболонки зумовлена:
а) особливістю руху Місяця — природного супутника Землі;
б) розмірами Землі; в) формою Землі;
10.Мантія по відношенню до центру Землі розташована:
а) ближче за ядро і земну кору; б) ближче за земну кору, але далі за ядро;
в) ближче за ядро, але далі за земну кору; г) далі за земну кору і ядро.
11. Земна кора -
а) перевищує по своїй потужності (товщині) мантію б) перевищує по своїй температурі ядро Землі
в) складена найбільш важкими і щільними речовинами г) є найхолоднішою і твердішою оболонкою Землі.
12. Літосфера включає до свого складу:
а)усю земну кору і верхню частину мантії б)верхню частину земної кори
в) повністю і земну кору, і мантію г) і ядро Землі, і мантію, і земну кору.
13. Земна кора материкового типу відрізняється від земної кори океанічного типу:
а) меншою потужністю (завтовшки) б) відсутністю у своєму складі осадового шару
в) наявністю у своєму складі "гранітного" шару г) наявністю у своєму складі "базальтового" шару
14. Єдиною помилкою в характеристиці гірських порід є твердження:
а) магматичні гірські породи являються, як правило, найважчими і щільними
б) осадові гірські породи можуть мати уламкове, хімічне і органічне походження
в) метаморфічні гірські породи з'явилися в процесі перетворення магматичних і осадових гірських порід
г) вапняк і мармур є магматичними гірськими породами.
15. Наслідками ендогенних геологічних процесів є:
а) формування середніх (мезоформ) рельфу; б) формування основних (макроформ) рельєфу; в) формування малих (мікроформ) рельєфу; г) утворення гірських порід осадового походження.
16. До екзогенних геологічних процесів не належить:
а) вивітрювання; б) робота вітру; в) метаморфізм; г) робота морів та озер; д) робота підземних вод.
17. Вітер – це…
а) рух повітря у різних напрямках;
б) рух повітря у горизонтальному напрямку із області високого у область низького тиску;
в) рух повітря у горизонтальному напрямку із області низького у область високого тиску;
г) рух повітря у вертикальному напрямку.
18. Бриз — це вітер, який:
а) дме з тридцятих широт до екватора; б) удень дме з моря на суходіл, а вночі — із суходолу на море;
в) улітку дме з моря на суходіл, а взимку — навпаки; г) у помірному поясі дме із заходу.
19. Виберіть три головні ознаки циклональної погоди:
а) у центрі високий атмосферний тиск; б) значні опади;
в) повітря рухається від периферії до центру; г) у центрі низький атмосферний тиск;
д) повітря рухається від центру до периферії; е) погода сонячна, без опадів.
20.Найвищий показник альбедо має:
а) водна поверхня; б) піщана поверхня; в) поверхня, вкрита снігом; г) чорнозем.
21. Виберіть фактор, що не впливає на кліматотворення:
а) географічна широта ; б) сейсмічність; в) морські течії г) характер земної поверхні.
22. Циклон – це
а) область високого тиску із низхідними потоками повітря; б) область високого тиску із висхідними потоками повітря; в) область низького тиску із низхідними потоками повітря;
г) область низького тиску із висхідними потоками повітря.
23. Сила вітру залежить від:
а) наближеності до океанів і морів; б) різниці тиску; в) пори року; г) швидкості руху Землі.
24. Мусони — це вітри, які:
а) дмуть з тридцятих широт до екватора; б) улітку дмуть із моря на суходіл, а взимку із суходолу на море;
в) улітку дмуть із суходолу на море, а взимку — навпаки; г) удень дмуть із моря на суходіл, а вночі — із суходолу на море
ІІ рівень
25.ДАЙТЕ ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНАМ: Ресурсозабезпеченість, магматизм, платформа, клімат, атмосферний фронт.
26. Зобразіть схему розпоілу атмосферного тиску і постійних вітрів. Підпишіть області тиску та пануючі вітри.
ІІІ рівень
27. Охарактеризуйте основні види рекреаційних ресурсів.
28. Опишіть водозабезпеченість регіонів і країн світу та чинники дефіциту води.
ІVрівень
Розв’яжіть задачу.
29. Визначити висоту Сонця над горизонтом в місті Сідней ( 34° пд.ш.; 151° сх.д.)
22 грудня.
Відповіді чекаю СЬОГОДНІ.
Не забуваємо, що це контрольна робота, і її необхідно здаватив день виконання, - не пізніше.
Немає коментарів:
Дописати коментар