Доброго дня.
Сьогодні 10 грудня 2024 року.
Запрошую на урок ЗБД учнів 5-6 класів та на урок географії учнів 6 класів.
ЗБД 5 клас
Тема: Дихальна система.
Пропоную переглянути:
Легені є основним органом дихальної системи. Під час кожного вдиху та видиху повітря потрапляє у легені, а потім виходить з них.
Дихальна система складається з багатьох органів, серед яких найголовнішими є носова порожнина, трахея із бронхами та легені. Легені знаходяться в грудях, захищених грудною кліткою. Діафрагма - це м'яз, який ми використовуємо при диханні.
Коли ми вдихаємо, діафрагма скорочується й рухається донизу, внаслідок чого простір у грудях збільшується, а повітря потрапляє всередину легенів.
Коли ми видихаємо, діафрагма розслаблюється й рухається догори, в результаті чого простір у грудях знову зменшується, а повітря виходить з легень.
• Повітря навколо нас - це суміш газів. Найбільше у повітрі азоту. Окрім цього, до його складу входить кисень і дуже незначна частина вуглекислого газу та інших газів.
Під час вдиху повітря, потрапивши у ніс або рот, проходить через трахею у легені. Легені складаються з маленьких повітряних міхурців, до яких щільно прилягає велика кількість дрібних кровоносних судин. Стінки судин та повітряних міхурців надзвичайно тонкі й можуть легко обмінюватись газами. Збагачену киснем кров судини несуть до серця, яке перекачує її по всьому тілу.
Різні частини тіла використовують кисень, який принесла кров, для дихання, під час якого виділяється енергія необхідна для засвоєння поживних речовин та інших обмінних процесів. У результаті цього утворюється вуглекислий газ і вода. Вуглекислий газ - це продукт обміну, який необхідно видалити з організму. Через тонкі стінки судин він потрапляє у кров.
Кровоносні судини бідну на кисень кров, збагачену вуглекислим газом, несуть назад до серця, а воно перекачує її в легені. Там цей газ потрапляє до повітряних мішків, а потім видаляється з організму разом з повітрям, яке ми видихаємо. Цикл повторюється.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 14 та мою для вас підбірку.
2. Зробіть аналіз малюнку на стор.110.
ЗБД 6 клас
Тема: Ухвалення рішень.
Пропоную переглянути:
Як люди приймають рішення
Коли ти був маленьким, більшість рішень приймали за тебе дорослі. Тепер тобі і твоїм одноліткам дедалі частіше доводиться приймати самостійні рішення. Іноді це дуже складно. Щоб зробити правильний вибір, важливо добре усвідомлювати, хто і що впливає на тебе, і навчитися приймати зважені рішення.
Приймаючи прості рішення, ми зазвичай покладаємося на свій смак, чиюсь пораду, робимо так, як раніше, як чинять інші. Адже ціна такого рішення невисока. У крайньому разі, нам не сподобається смак морозива чи фільм, який ми вибрали.
Уміння приймати рішення допомагає:
- робити кращий вибір;
- запобігти виникненню проблем і шкідливих звичок;
- підвищити самоповагу і здобути авторитет.
Дехто звик так розв’язувати всі проблеми. Однак у більшості випадків краще діяти не імпульсивно, а добре усвідомлюючи наслідки своїх вчинків (що буде, коли підеш гуляти замість того, щоб виконати домашнє завдання). Ціна такого неправильного рішення погана оцінка, зіпсований настрій і навіть твоя репутація, якщо тебе раніше вважали старанним учнем.
Особливої зваженості потребують рішення, які можуть вплинути на життя і здоров’я людей. Але все у твоїх руках, зовсім як у китайській легенді.
Легенда про пихатого мандарина
Колись давно у Китаї жив розумний, але пихатий мандарин (знатний вельможа). Цілий день він тільки те й робив, що приміряв багате вбрання та вихвалявся перед підданими своїм розумом. Так минали дні за днями, роки за роками... Аж ось країну облетіла звістка, що неподалік оселився чернець, розумніший за самого мандарина.
Почувши про це, мандарин розлютився. Вирішив він відстояти славу наймудрішого нечесним: способом: «Візьму я в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що у мене в руках — живе чи мертве? Якщо чернець скаже, що живе, я роздушу метелика, а якщо мертве — я випущу його».
Настав день поєдинку. Чимало людей зібралося, щоб побачити змагання найрозумніших у світі чоловіків.
Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Відчинилися двері, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання. Мандарин мовив: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках — живе чи мертве?» Мудрець усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів, радісно тріпочучи крильцями.
Наведіть приклади рішень, які можуть вплинути на здоров’я і долю людей (сісти за кермо у нетверезому стані, обрати професію до душі...).
Що впливає на наші рішення
На прийняття рішень впливають багато чинників .
По-перше, це наші внутрішні потреби, цінності та уподобання. Суттєве значення має те, чого ми хочемо, що нам подобається, що нам необхідно, що ми цінуємо.
По-друге, це зовнішні чинники: які правила і закони ми мусимо виконувати, що очікують від нас дорослі, чого хочуть друзі, які цінності пропагуються фільмами і рекламою, які це може мати наслідки для нас та інших людей. Іноді ми приймаємо рішення тільки тому, що не хочемо справити погане враження (наприклад, щоб нас вважали нетовариськими або дивними).
Мал.
Три кроки для прийняття рішень
Навчитися приймати зважені рішення у складних ситуаціях тобі допоможе «правило світлофора», що складається з трьох кроків .
Крок 1. Зупинись
Як заспокоїтись
- Глибоко вдихни і повільно порахуй до 10 або, якщо маєш час, до 100.
- Дихай наче крізь соломинку. Зосередься на звуках.
- Умийся, прийми душ.
- Заспівай пісню або послухай музику.
- Прогуляйся чи пробіжись, зроби кілька вправ.
- Відклади рішення до ранку.
З’ясуй, чи маєш змогу негайно прийняти рішення. Не приймай рішень під впливом сильних емоцій. Якщо нервуєшся або гніваєшся, постарайся заспокоїтись. Також намагайся не приймати важливих рішень, коли голодний чи втомлений.
Не дозволяй іншим людям підганяти тебе. Краще узяти перерву, ніж потім потерпати від наслідків необдуманого рішення.
Найгірші рішення люди приймають у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Вони не здатні тверезо мислити і можуть заподіяти шкоду собі і тим, хто опинився поруч. Тому в таких випадках тримайся подалі від них.
Наведіть приклади ситуацій, коли людина вчинила необдумано.
Які це мало наслідки?
Крок 2. Подумай
Перш ніж прийняти рішення, збери всю необхідну інформацію і звернися за порадою до тих, кому довіряєш. Розглянь усі можливі варіанти свого вибору (але не менш як три) і подумай про «плюси» та «мінуси» кожного з них.
Для прийняття певного рішення (наприклад, записатися у танцювальний колектив чи театральну студію) склади перелік усіх «за» і «проти». Для цього:
- Розпитай тих, хто на цьому знається. Порадься з дорослими, яким довіряєш.
- Візьми кілька аркушів паперу і вгорі на кожному з них напиши варіант можливого рішення. Розділи кожен аркуш навпіл. З одного боку запиши аргументи «за», з другого — «проти».
- Порівняй результати, обери найкращий варіант.
Звіряй свій вибір з почуттями. У цьому тобі допоможе здатність уявляти свої почуття і почуття оточуючих (див. блок-схему). Уяви, як розвиватимуться події і що ти відчуватимеш. Якщо ці почуття неприємні, слід спробувати інший варіант. Та уявляти свої почуття замало. Щоб уникати слів і вчинків, які ображають людей, віддаляють їх від тебе, постав себе на місце тих, на кого вплине твоє рішення.
Уяви ситуацію і подумай, як краще вчинити.
У твоєї мами незабаром день народження, і ти вже маєш трохи грошей на подарунок. Вдома знають, що мама мріє про тостер, але тобі здається, що краще купити фен. Адже тоді ти також зможеш ним користуватися.
Крок 3. Вибери
Зробивши вибір, візьми на себе відповідальність за його наслідки. Це означає також твою готовність захищати своє рішення. Якщо впевнений у своїй правоті, зробити це буде легше.
Пам’ятай, що маєш право і передумати. Коли ти переконався, що твій вибір не найкращий, немає нічого поганого в тому, щоб визнати це і змінити своє рішення. Сприймай негативний результат не як поразку, а як корисний досвід, що допоможе тобі уникати помилок у майбутньому.
1*. Потренуйтеся обирати правильні рішення у наведених нижче ситуаціях. Розіграйте можливі варіанти розвитку подій та обговоріть їх наслідки.
- Ситуація 1. Завтра в Олега тематична атестація. Якщо він не підготується, то матиме низьку оцінку за семестр. Але друг кличе його на фільм, який вони давно збиралися подивитись.
- Ситуація 2. Олені купили нову сукню, і вона хоче вдягнути її наступного дня до школи. Та у них суворі правила щодо шкільної форми. Якщо Олена це зробить, їй запишуть зауваження у щоденник.
1. Розпитай дорослих, як вони приймають важливі рішення і як робили це у твоєму віці.
Підсумки
Щодня ми приймаємо багато рішень. Деякі з них є простими, інші потребують зваженого підходу.
На наш вибір впливають близькі дорослі, друзі, ЗМІ, реклама.
Приймаючи рішення, маємо упевнитися, що воно нікому не зашкодить.
Приймати зважені рішення допомагає «правило світлофора»: зупинись, подумай, вибери.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 15 та мою для вас підбірку.
2. виконайте завдання 1-3 на стор.90.
Географія 6 клас
Тема: Чому змінюється атмосферний тиск.
Пропоную переглянути:
Що таке атмосферний тиск.
Ви вже знаєте, що нашу Землю огортає невидима повітряна «ковдра», яка простягається на кілька тисяч кілометрів і не має чіткої верхньої межі. Стовп повітря від поверхні Землі до верхньої межі атмосфери тисне на поверхню Землі із силою в середньому 1,033 кг/см2 (мал. 1). У техніці таку величину приймають за одиницю тиску й називають 1 атмосфера.
Мал. 1. Тиск повітря
Силу, з якою повітря тисне на одиницю площі земної поверхні й на всі розташовані на ній тіла, називають атмосферним тиском.
У середньому поверхня людського тіла становить близько 1,5 м2. З’ясуйте, з якою силою тисне на нас повітря. Площа долоні дорівнює 60 см2. Обчисліть тиск, що чинить атмосфера на долоню.
Людина не відчуває атмосферного тиску, оскільки він урівноважується з її внутрішнім тиском.
Чим вимірюють атмосферний тиск.
Атмосферний тиск вимірюють приладом, який називається барометр (з гр. барос - «вага», «тиск», метрон - «міра»).
Дізнайтеся, хто винайшов прилад для вимірювання тиску, скориставшись QR-кодом. У яких одиницях його вимірюють?
Барометри бувають двох видів: рідинний - ртутний і барометр-анероїд (мал. 2).
Мал. 2. Барометри: а - ртутний барометр; б - барометр-анероїд
За допомогою ртутного барометра проводять найточніші вимірювання атмосферного тиску. Ртутний барометр громіздкий, а пари ртуті дуже небезпечні для людини. Тому для вимірювання атмосферного тиску використовують зручний, але менш точний прилад - барометр-анероїд. Основний його елемент - герметична металева коробочка з тонкими стінками, з якої викачано повітря. Коли тиск змінюється, стінки стискаються або розширюються, і металева пружина, прикріплена з одного боку до стінки, а з іншого - до механізму зі стрілкою, передає ці зміни на циферблат. На ньому - шкала в міліметрах ртутного стовпа (мм рт. ст.) і паскалях (Па).
Чому змінюється атмосферний тиск.
Ви вже знаєте, що атмосферний тиск вимірюють у міліметрах ртутного стовпа. Характеризуючи атмосферний тиск, використовують слова: високий (В) і низький (Н). Нормальним прийнято вважати атмосферний тиск на рівні моря при температурі повітря 0 °С, він становить 760 мм рт. ст. Якщо тиск менший, його вважають пониженим, якщо вищий - підвищеним.
Шестикласник запропонував проаналізувати дані вимірювання атмосферного тиску впродовж тижня. Ознайомившись із показниками, він заявив, що підвищений тиск спостерігався тричі. Чи погоджуєтеся ви з його думкою?
День тижня | 1 день | 2 день | 3 день | 4 день | 5 день | 6 день | 7 день |
Атмосферний тиск, мм рт. ст. | 788 | 748 | 758 | 763 | 788 | 785 | 760 |
Атмосферний тиск змінюється також упродовж доби. Це пов’язано зі зміною температури повітря. Під час нагрівання збільшується об’єм повітря, воно стає менш щільним - атмосферний тиск знижується. Зворотний процес відбувається при охолодженні: холодне повітря стискається, стає більш щільним, об’єм зменшується - атмосферний тиск зростає. Отже, при підвищенні температури повітря атмосферний тиск знижується, при зниженні - зростає. Тому добовий максимум тиску спостерігається вночі, а мінімум - після полудня.
Як змінюється атмосферний тиск з висотою.
На земну поверхню тисне стовп атмосферного повітря, що розташовується над нею. Що менша висота цього стовпа, то меншим буде атмосферний тиск (мал. 3).
Мал. 3. Зміна тиску і температури повітря з висотою
Отже, з висотою атмосферний тиск зменшується в середньому на 1 мм рт. ст. на кожні 10 м, або на 100 мм рт. ст. на кожні 1000 м (баричний ступінь). Тому за допомогою барометра можна визначити відносну висоту місцевості.
Мал. 4
Географічні рекорди.
Найвищий атмосферний тиск зафіксовано 12 грудня 1968 року на півночі Сибіру. Тиск повітря на рівні моря досягав 1133,3 гПа. Найнижчий атмосферний тиск, що дорівнює 880 гПа, було зареєстровано в центрі урагану Джімбер у Тихому океані 12 вересня 1988 року.
Як зміни в атмосфері впливають на здоров’я людини. Кожна третя доросла людина дуже чутлива до змін погоди. Дискомфорт від коливань погодних умов, магнітних бур, сонячної активності відчувають насамперед ті, хто страждає від захворювань серцево-судинної системи (мал. 5). Таких людей називають метео- або керосочутливими (гр. kerros - «погода»).
Мал. 5. Вплив погоди на здоров’я людини
Вплив атмосферного тиску, температури навколишнього середовища, рівня вологості, швидкості вітру та багатьох інших чинників на організм людини вивчає наука біометрологія.
Оптимальне значення, за якого людина почувається найбільш комфортно, становить 760 мм рт. ст.
Різкі переходи між підвищеним і нормальним атмосферним тиском украй негативно позначаються на здоров’ї людини. Тому люди, які професійно займаються альпінізмом, можуть мати схильність до так званої гірської хвороби. Основною її причиною є нестача кисню в крові. Щоб запобігти цьому, альпіністи, підіймаючись високо в гори, беруть із собою запаси кисню.
Коротко про головне
Атмосферний тиск - це сила, з якою повітря тисне на одиницю площі земної поверхні й на всі розташовані на ній тіла. Атмосферний тиск вимірюють не лише в міліметрах ртутного стовпчика, а й у гПа.
Атмосферний тиск залежить від температури повітря та висоти місцевості.
Атмосферний тиск вимірюють барометром. Нормальний атмосферний тиск становить 760 мм рт. ст.
Різкі зміни атмосферного тиску негативно впливають на здоров’я людини.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 25 та мою для вас підбірку.
2. Визначте області високого (В) і низького (Н) тиску за кліматичною картою атласу.
3. Чому на шкалі побутового барометра-анероїда низький тиск відповідає дощу та шторму, а високий - ясній та сухій погоді?
4. Яка висота гори, якщо біля підніжжя атмосферний тиск становить 750 мм рт. ст., а на вершині - 715 мм рт. ст.?
5. Визначте нормальний атмосферний тиск для своєї місцевості (з урахуванням її висоти над рівнем моря).
6.Користуючись інтернет-ресурсами, підготуйте повідомлення і доберіть світлини про «живих барометрів» свого краю.
На допомогу рекомендую переглянути відеопрезентацію:
.
Немає коментарів:
Дописати коментар