четвер, 30 січня 2025 р.

 Доброго дня .

Сьогодні 31 січня 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 7, 9 та 10  класів.

Географія 7 клас.

Тема:Амазонія - цілісний природний комплекс.

Пропоную переглянути:


                                                                Амазонія.

У Південній Америці знаходиться найбільша за площею басейну (понад 7 млн км2) і водністю річка світу Амазонка. Вона бере свій початок від злиття річок Мараньйон (витікає з гірського озера Паткоча) та Укаялі (утворюється після злиття річок Апурімак та Урубамба). Обидві річки живляться у верхів’ях талими водами Андських льодовиків. Довжина Амазонки від витоків річки Мараньйон дорівнює 6992 км.

Амазонка — рівнинна річка з малим схилом її долини на схід, вражає своєю шириною. У середній течії вона дорівнює 20 км. З півночі та півдня до неї несуть воду численні ліві й праві притоки. Окремі з них довші за річку Дунай, а їхній басейн більший від басейну найбільшої річки Європи Волги. Перебуваючи в екваторіальному кліматичному цоясі, Амазонка повноводна протягом усього року. Її праві та ліві притоки беруть початок у субекваторіальних кліматичних поясах Північної та Південної півкуль, де опади випадають влітку. Правих приток в Амазонки більше і вони повноводніші, тому максимальний рівень води в Амазонці припадає на кінець літа Південної півкулі, це лютий-березень. На цей час рівень річки підвищується до 15 метрів. Амазонка виносить в океан більше води, ніж найповноводніші річки інших материків, разом узяті.

У верхній течії Амазонки є водоспади, а в дельті — великі острови. Найбільша річка світу судноплавна протягом 4,5 тис. км, до міста Ікітос можуть курсувати навіть морські судна.

Могутня річка на сотні кілометрів виносить свої прісні води в океан. Але й океан не залишається в боргу. Під час морських припливів хвиля-руйнувач чотириметрової висоти — поророк — із гуркотом несеться проти течії річки.

А ще на глибині близько 4000 метрів учені знайшли найдовшу в світі підземну річку довжиною майже 6000 км. Вона тягнеться від Анд до узбережжя Атлантичного океану практично під басейном Амазонки. Неофіційно річку назвали Хамза на честь ученого-першовідкривача Валія Хамза, який народився в Індії та присвятив 45 років вивченню Амазонки. Про це відкриття стало відомо лише в серпні 2011 року.

Річка Оріноко стікає з Гвіанського плоскогір’я на півночі Південної Америки. Ця повноводна річка має довжину 2730 км. Вона тече в субекваторіальному кліматичному поясі і тому її водність зростає влітку, коли йдуть дощі. На одній із приток Оріноко знаходиться найвищий у світі водоспад Анхель. Його висота сягає 979 метрів. У верхній течії річка Оріноко роздвоюється. Одна її частина плине до океану і називається Оріноко, а друга — Касік’яре впадає в Ріу-Негру — річку, яка є притокою Амазонки. Це найкласичніший і найвідоміший у світі приклад біфуркації, тобто розподілу водного потоку річки на два рукави, які далі течуть як самостійні водотоки та впадають у різні басейни. Завдяки біфуркації басейни і долини двох різних річок об’єднуються між собою.

З Бразильського плоскогір’я бере початок одна з найбільших річок світу Парана. Її довжина досягає 4880 км. З півночі на південь річка та її притоки перетинають три кліматичні пояси.

У період дощів Парана широко розливається і судноплавна на чималому відрізку. До міста Санта-Фе курсують навіть морські судна. У нижній течії лівої притоки Парани, річці Ігуасу, знаходяться численні водоспади. Найбільший із них — Ігуасу — можна без перебільшення назвати наймальовничішим у світі, оскільки він вражає туристів своєю красою та величчю. Водоспад має висоту 72 м і ширину 2,5 км.

На материку багато й інших великих річок. У східній Бразилії плоскогір’ям протікає річка Сан-Франсиску довжиною 2914 км і площею басейну 631 тис. км2. Ця річка має численні пороги та водоспади.

Водні басейни Південної Америки

Майже таку саму довжину (2850 км) має річка Токантинс. Площа її басейну дорівнює 840 тис. км2. Річка тече з півдня на північ і, як і Сан-Франсиску, перетинає Бразильське плоскогір’я. Попри те, що на ній також багато порогів, вона доступна для морських суден на відстань до 350 км від гирла.

Домашнє завдання:

1. Опрац. п. 36 та мою для вас підбірку.

2. Нанести на к.к. межі Амазонії.


Географія 9 клас.

Тема:Значення електроенергетики. Практична робота 5.1.

Пропоную переглянути:


Електроенергетика – це галузь промисловості, яка займається виробництвом електроенергії та її постачанням до споживачів та входить до складу паливно-енергетичного комплексу. Вона впливає на розвиток усіх галузей господарства та на умови життя населення. У господарстві будь-якої країни електроенергетика має дуже важливе значення. Тому що, усі галузі господарства використовують електроенергію для виробництва товарів та послуг, а також вона потрібна всім побутовим споживачем.

Енергетичне господарство України належить до найстаріших у країні ,перше згадування про використання енергії річок датується : «1292 рік – згадка про водяний млин та використання енергії на річках.  Найдавніший випадок застосування електрики в Україні , як вважається , належить до 1878 року коли відомий російський інженер О.П. Бородін обладнав токарний цех Київських залізничних майстерень чотирма електричними ліхтарями. У 1888 рік електричне освітлення було встановлено в саду Шато-де – Флер (тепер стадіон «Динамо» в Києві). А у1890 році почала працювати перша електрична станція загального користування ,що освітлювала міський театр і Хрещатик.

Електроенергетика як складова частини ПЕК країни поєднує всі процеси виробництва , передачі й трансформації електроенергії. Вона є головною у матеріально –технічній базі країни.

Одна із специфічних особливостей електроенергетики полягає в тому , що її продукція на відміну від продукції інших галузей промисловості не може накопичуватися для наступного використання: виробництво електроенергії в кожен момент часу повинне відповідати розмірам споживання.

Розміщення електроенергетики в цілому залежить від двох чинників: паливно-енергетичних ресурсів і споживачів електроенергії.Залежно від способу одержання електроенергії електроенергетика поділяється на галузі. 

ТЕС

Вуглегірська - Донецька область

Старобешівська – Донецька область

Слов’янська – Донецька область

Зуївська –Донецька область

Зміївська – Харківська область

Запорізька – Запорізька область

Криворізька – Дпіпропетровська область

Ладижинська – Вінницька область

Бурштинська –Івано-Франківська область

Трипільська – Київська область

АЕС

Рівненська – Рівненська область

Хмельницька – Хмельницька область

Південноукраїнська – Миколаївська область

Запорізька – Запорізька область

ГЕС

Київська – Київська область

Канівська - Черкаська область

Кременчуцька - Кіровоградська область

Дніпрогес – Запорізька область

Каховська - Херсонська область

Дніпродзержинська – Дніпропетровська область

Дністровська – Чернівецька область

Теребле – Ріцька - Закарпатська область

Електроенергія здебільшого виробляється за рахунок не відновлюваних мінеральних ресурсів : вугілля ,нафта, природний газ. Відновлювальним джерелом енергії користується гідроенергетика ,а до невичерпуваних джерел належить енергія Сонця та вітру.

ГЕС виробляють електроенергію, що в 5 разів дешевша, ніж на ТЕС, а кількість персоналу тут у 20 разів менша, ніж на АЕС. Коефіцієнт корисної дії ГЕС становить понад 80%. Однак їхнє розміщення повністю залежить від річкового стоку, а виробництво електроенергії має сезонний характер, знижуючись у зимовий період. Основу галузі становить каскад ГЕС на Дніпрі.

Важливою тенденцією в розвитку галузі є об’єднання електростанцій в енергосистеми ,які здійснюються не тільки виробництвом , а й транспортування та розподіл електроенергії. Охоплюючи великі території,енергосистеми дають можливість маневрувати постачанням електроенергії в часі й просторі.

На території країни функціонують районні енергосистеми ,які утворюють єдину державну енергосистему (до неї входять усі великі електростанції). Потужна лінія електропередачі (ЛЕП) Донбас - Західна Україна – Альбертірша (Угорщина) поєднує її з  країнами  Центральної Європи. Друга ЛЕП з’єднує Чорнобильську та Хмельницьку АЕС ,а потім проходить через Львівську область до Польщі.

Зусилля вчених спрямовані на пошук альтернативних джерел енергії. Місцеве значення можуть мати вітрові (найбільш перспективні райони – узбережжя морів, Керченський і Тарханкутський півострови, гірські райони) та сонячні електростанції (південний берег Криму). Почали працювати в Україні на початку 90-х років серед них: Донузлавська, Трускавецька, Асканійська, невеликі ВЕС можуть використовуватися в сільській місцевості та на об’єктах, які періодично відключаються від загальної енергомережі. До недоліків вітрових електростанцій відносять малу потужність, постійний шум і вітер.

Практична робота 5.1.

Тема: Позначення на контурній карті України найбільших електростанцій та пояснення чинників їх розміщення.

Завдання:

1. Поясніть  досить високий відсоток виробництва електроенергії на АЕС.

2.Нанесіть на к.к. електростанції України.

3. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Перегляньте відеопідбірку на моєму блозі.

2. Виконайте практичну роботу 5.1.


Географія 10 клас

Тема: Природні умови і ресурси регіону. Населення Америки. Дослідження 18.

Пропоную переглянути: 


Вам відомо, що значну роль в економічному розвитку країн та їх міжнародній спеціалізації відіграють особливості їх природних умов, забезпеченість різними видами природних ресурсів, кількість та якість трудових ресурсів. Ви досліджували зазначені складові регіонів Європи та Азії. Тепер настав час дізнатися про природні та соціально-демографічні передумови розвитку американського регіону.

1. Природні умови

Поєднання гірських та рівнинних територій: Кордильєри — Анди (18 тис. км), Аппалачі, Великі та Центральні рівнини, Амазонська та Ла-Платська низовини, Бразильське та Гвіанське плоскогір’я. Сприятливі умови для сільськогосподарського освоєння. Розмаїття типів клімату.

 2. Природні ресурси

Багаті та різноманітні мінеральні ресурси: руди чорних та кольорових металів (рудний пояс Кордильєр — Анд, Карибський басейн), нафта та природний газ (узбережжя й шельф Мексиканської затоки, затока Маракайбо), кам’яне вугілля (Аппалацький у США та Західний у Канаді); фосфорити (Флорида, США), алмази (Бразилія), смарагди (Колумбія), селітри (Чилі), графіт (Мексика).

Водні ресурси світового значення: річки Амазонка, Парана, Оріноко, Міссісіпі з Міссурі, Маккензі, Святого Лаврентія, Юкон, Колумбія, Колорадо тощо. Найбільша внутрішня водна система світу — Великі озера: Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо.

Багаті лісові ресурси: ліси Північної Америки та Амазонії. Сприятливі агрокліматичні ресурси, особливо виділяють північноамериканські прерії (США) та південноамериканська пампа (Аргентина).

Рекреаційні ресурси: 170 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Найбільше їх у Мексиці (29), США (24), Канаді (18) та Бразилії (17).

 3. Населення.

Близько 1 млрд осіб. Найбільш багатонаселені країни — США (328 млн), Бразилія (213 млн), Мексика (131 млн). Етнічні групи: корінне населення (індіанці, ескімоси), нащадки європейських завойовників та переселенців, вихідці з Європи та Азії, афроамериканці. У Північній Америці, Аргентині, Уругваї, Чилі більшість становлять представники європеоїдної раси. У країнах в інших країнах переважають представники мішаних рас — метиси, мулати, самбо. Мови: англійська, французька, іспанська, португальська. Релігії: католицизм, протестантизм, серед індіанського населення — традиційні культи.

Демографічні процеси. В США, Канаді низький природний приріст (2–4 ‰), міграційний приріст, старіння населення, висока тривалість життя. Середній природний приріст в інших субрегіонах 13 ‰.

Розселення нерівномірне, найбільш висока густота в Центральній Америці та країнах Карибського басейну. У Північній Америці рівень урбанізації понад 80 % (США, Канада), в інших субрегіонах — від 60 % до 80 %. Найвища частка міських жителів в Аргентині (понад 90 %), найнижча (менше 20 %) — в окремих острівних країнах Карибського басейну. Хибна урбанізація. Найбільші міські агломерації: Нью-Йорк (21,4 млн), Сан-Паулу (20,9 млн), Мехіко (20, 4 млн), Лос-Анджелес (15,5 млн), Буенос-Айрес (15,3 млн), Ріо-де-Жанейро (11,3 млн).

Мегалополіси: Приатлантичний (від Бостона до Вашингтона — Босваш), Приозерний (від Чикаго до Піттсбурга — Чипітс) у районі Великих озер, Каліфорнійський (від Сан-Франциско до Сан-Дієго — Сан-Сан) на західному узбережжі США.

Потужний працересурсний потенціал. Трудові ресурси США та Канади відрізняються високим рівнем кваліфікації та освіченості.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати матеріали п. 30( зверніть увагу на таблиці).

2. Виконайте Дослідження 18.

Тема : Панамериканське шосе - дорога через три Америки.


Завдання1. Пригадайте головні ознаки рельєфу та клімату материків Північна та Південна Америка. Оцініть їх з точки зору господарського використання.

Завдання2. За картами атласу охарактеризуйте природні ресурси Америки. Зробіть припущення щодо можливої спеціалізації субрегіонів Америки.

Завдання3. Проаналізуйте статистичні матеріали, діаграми та графіки в підручнику, що характеризують населення Америки.

Завдання4. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрац. п. 26 та мою для вас підбірку.

2. Знати сучасну політичну карту.

3. Виконати Д18.













середа, 29 січня 2025 р.

Доброго дня.
Сьогодні 30 січня 2025 року.
Запрошую на урок географії учнів 9 класів.
Географія 9 клас

Тема: Контрольна робота.

1. Вкажіть вид економічної діяльності, який не входить до первинного сектору економіки:

А  сільське господарство 

Б  металургія

В  лісове господарство

Г  видобувна промисловість

2. У структурі земельного фонду України найбільша частка припадає на:

А  ліси й чагарники

Б  малопродуктивні землі

В  антропогенні забудови

Г  сільськогосподарські угіддя

3. Вкажіть найбільш лісисті регіони світу:

А  Південна Європа

Б  савани Африки

В  Амазонія, Екваторіальна Африка

Г  Центральна Азія 

4. Укажіть область України з найбільшим показником лісистості:

А  Одеська

Б  Полтавська

В  Вінницька

Г  Рівненська

5. Яка країна тримає світову першість за запасами нафти?

А  Саудівська Аравія

Б  США

В  Китай

Г  Південна Африка

6. Виберіть з переліку мінеральні ресурси, які Україна імпортує:

А  марганцеві, титанові руди

Б  нафта, природний газ

В  торф, залізні руди

Г  озокерит, будівельна сировина

7. Основним залізорудним басейном в Україні є:

А  Керченський

Б  Білозерський

В  Криворізький

Г  Кременчуцький

8. Вкажіть основні райони вирощування озимої пшениці в Україні:

А  лісостеп і північний степ

Б  степ

В  Полісся і Прикарпаття

Г  Українські Карпати та Кримські гори

9. Який чинник найбільш впливає на спеціалізацію скотарства в Україні?

А  особливості клімату

Б  особливості рельєфу

В  тип ґрунтів

Г  кормова база

10. До технічних культур належать:

А  зернові та крохмаленосні

Б  олійні та цукристі

В  баштанні та овочеві

Г  круп’яні та бульбоплідні

 

 

ІІ. Завдання з вибором трьох правильних відповідей

11. Серед переліку технічних культур оберіть три, які відносять до олійних:

А  гевея

Б  джут

В  соняшник

Г  бавовник

Д  арахіс

Е  льон-довгунець

Є  соя

 


12. Яка спеціалізація приміських районів України?

А  тепличне господарство

Б  баштанництво

В  свинарство

Г  картоплярство

Д  виноградарство

Е  птахівництво

Є  зернове господарство

 

 

ІІІ. Завдання на встановлення відповідності

13. Установіть відповідність між основними технічними культурами та їх найбільшими виробниками:

1  цукровий буряк

2  какао

3  бавовник

А  Індія, Китай, Шрі-Ланка, Кенія

Б  Кот-д’Івуар, Гана, Нігерія, Індонезія

В  Росія, Франція, Німеччина, Україна

Г  США, Китай, Індія, Пакистан, Узбекистан, Бразилія

14. Установіть  відповідність  між видом корисних копалин та їх найменуванням:

1  паливні

2  рудні

3  нерудні

А  золото

Б  горючі сланці

В  алмази

Г  сталь

 

 

ІV. Розв’яжіть задачу

15. Обчисліть ресурсозабезпеченість США нафтою, якщо розвідані запаси нафти становлять 4,6 млрд. т, а щорічний видобуток – 370 млн. т.


Виконану роботу чекаю сьогодні.



неділя, 26 січня 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 27 січня 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 11 класів.

Географія 11 клас

Тема: Грунт - " дзеркало" ландшафту. Типи грунтів. Дослідження 12-13.

Спеціалізація сільськогосподарського виробництва органічно поєднана з його розміщенням. Вони є формами суспільного поділу праці і знаходяться в постійному взаємозв’язку та взаємозумов­леності. Розміщення характеризує кількісний бік суспільного поділу праці і вказує, які види продукції, в якому розмірі й на яких площах виробляються на тій чи іншій території (в зоні, області, районі, мікрозоні, окремій виробничій одиниці). Спеціалізація відбиває якісний бік суспільного поділу праці і вказує, виробництво яких саме видів продукції є переважаючим на даній території. Це — ефективна форма організації сільського господарства, яка дає можливість зосередити виробництво певних видів продукції на окремих територіях і підприємствах і одержати завдяки цьому кращих результатів господарської діяльності.

Закон природної зональності — закон, відкритий А. Гумбольдтом, за-значив закономірний розподіл рослин і тварин на земній поверхні в залеж-ності від температури. Остаточне формулювання закону природної зональ-ності належить В.В.Докучаєву (1899р.), який в роботі «Вчення про зони природи» узагальнив вплив широтної зональності і вертикальної поясності на весь природний комплекс, що включає кліматичні фактори, ґрунт, росли-ни і тварини.
Вплив ґрунтів на спеціалізацію господарства регіону, країни.
 Ґрунт і сільське господарство.
Одним з основних природних факторів розміщення і спеціалізації сіль-ського господарства є якість ґрунтів. Більшою мірою природні фактори впливають на розміщення галузей рослинництва. З галузей тваринництва найбільш залежним від природно-кліматичних умов є пасовищне тваринниц-тво.
Головною складовою ґрунту є гумус (перегній), що визначає родючість ґру-нту – чим потужніший вміст гумусу, тим родючіший ґрунт.
Деякі культури краще ростуть у певному ґрунті. Так, пшениця віддає перевагу родючому глинистому ґрунту, ячмінь краще вирощувати в більш легкому, піщаному, а оптимальним варіантом для картоплі є потужний шар вапняного ґрунту з більшим змістом органіки. Є культури, що добре ростуть у різних ґрунтах, і фермери можуть змінювати ґрунтовий склад, додаючи вапно, хімічні й органічні добрива 
Кращі землі - рівнини з товстим шаром родючого ґрунту в регіонах зі сприятливими кліматичними умовами. У густонаселених районах, де мало орних угідь, під посів повинні використовуватися й похилі ділянки землі. Для цього застосовують традиційний метод - на схилах роблять щаблі, або тераси. Терасування сповільнює ерозію ґрунту, але обходиться дуже дорого.
Для посівів приділяється земля вищої якості, тому що рослинництво приносить фермерам найвищі доходи. Чим гірше якість землі, тем вище ри-зик, пов'язаний з можливим неврожаєм або ерозією ґрунту. Там, де земле-робство стає невигідним, земля повинна використовуватися або для випасу, або для лісонасаджень. 
Отже, сільське господарство країн світу залежить від типів ґрунтів. Їх родючість безпосередньо впливає на видовий склад і продуктивність рос-линництва, а характер кормової бази, наявність пасовищ - на спеціалізацію та ступінь розвитку тваринництва. В зоні степів помірного кліматичного поя-су, де поширені родючі чорноземи: Україна, Казахстан, Аргентина, Канада, США вирощують пшеницю, кукурудзу, соняшник. Набули розвитку такі ви-сокопродуктивні напрямки тваринництва, як скотарство, свинарство, вівчар-ство, птахівництво.
Порівняння карт ґрунтів і природних зон світу та України.
На півночі України, у зоні мішаних лісів виникли малородючі дерново-підзолисті ґрунти. Для підвищення їх родючості вносять добрива та вапну-ють для нейтралізації кислотності. Під широколистими лісами-більш родючі сірі лісові. Під лісостепами та степами-найкращі в світі чорноземи. В умовах сухих південних степів утворились слаболужні, часто засолені каштанові ґрунти. Їх зрошують та гіпсують для зменшення лужності. В Карпатах по-ширені бурі гірсько-лісові ґрунти. Південне узбережжя Криму розміщується в субтропічному поясі. Під вічнозеленими твердолистими лісами і чагарни-ками сформувались достатньо родючі коричневі ґрунти.
У межах рівнинної частини України виділяють три природні зони: мі-шаних хвойно-широколистих лісів; лісостепу; степу. Їх природні умови зна-чно змінено господарською діяльністю людини. Межі зон можна визначити за поширенням ґрунтів та рослинного покриву. Вузька смужка Південного берега Криму належить до середземноморських субтропіків.

Дослідження 12.

Тема: Деградовані грунти: причини і перспективи використання.

Завдання: за допомогою різноманітних джерел ГІС потрібно проаналізувати та визначити чинники деградації ґрунтів: причини та перспективи використання та території України.

План виконання роботи:

1.    Перегляньте матеріали.

2.    Проаналізуйте прочитану інформацію.

3.    Доберіть інформацію про деградацію ґрунтів.

4.    Заповніть таблицю «Деградовані ґрунти: причини та перспективи використання».

Таб. «Деградовані ґрунти: причини та перспективи використання». 

Форма деградації ґрунтів

Перспективи використання

Чинники, які впливають на деградацію ґрунтів

1.

 

 

 

5. Зробіть Ваш висновок щодо чинників деградації ґрунтів: причини та перспективи використання на території України.

 Інформаційний матеріал:

http://esu.com.ua/search_articles.php?id=21234

https://studfile.net/preview/5454117/page:25/

https://cyberleninka.ru/article/n/degradatsiya-gruntu-problemi-vidnovlennya-ta-zberezhennya-yogo-rodyuchosti

https://kadastrpdatu.at.ua/publ/novini/vikoristannja_ta_okhorona_degradovanikh_i_maloproduktivnikh_zemel/2-1-0-50

Дослідження 13.

Тема:Чинники порушення широтної зональності на материках та території України.

Завдання: за допомогою різноманітних джерел ГІС потрібно проаналізувати та визначити чинники порушення широтної зональності на материках та території України.

                                                                                  

План виконання роботи:

1.    Перегляньте матеріали.

2.    Проаналізуйте прочитану інформацію.

3.    Доберіть інформацію про порушення широтної зональності на материках та території України.

4.    Заповніть таблицю «Чинники порушення широтної зональності на материках».

5.    Зробіть Ваш висновок щодо чинники порушення широтної зональності на території України.

Інформаційний матеріал:

https://bit.ly/2EGiQdz

https://bit.ly/32Dc7t3

http://www.osvitanet.com.ua/base_book/geography8/g8_30.html

https://studopedia.su/9_59737_shirotna-zonalnist.html

Таб. «Чинники порушення широтної зональності на материках».

Природна зона

Материк

Чинники, які впливають на зміни

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

 Викона роботу чекаю до наступного уроку.

Домашнє завдання:

1. Опрац. п. 27 та мою для вас підбірку.

2. Виконати Д12-13.

3. Повторити терміни.