понеділок, 20 січня 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 21 січня 2025 року.

Запрошую на урок ЗБД учнів 5-6 класів та на урок географії учнів 6 класів.

ЗБД 5 клас

Тема:Культура почуттів.

Пропоную переглянути:





ПРО ЩО ПОВІДОМЛЯЮТЬ почуття

Щодня у нашому житті відбувається чимало подій, які не залишають нас байдужими та викликають різні емоції. Щось небезпечне зазвичай породжує неприємні переживання — страх, гнів, образу, а щось добре — задоволення, вдячність, цікавість.

Коли нам нічого не загрожує, ми спокійні. А як втратили щось важливе (наприклад, друзі переїхали до іншого міста), нас огортає сум. Якщо хтось кепкує або зневажливо висловлюється про нас, ми ображаємося. А коли відбирають те, що нам належить, — мимоволі закипає гнів.

Щодня у нашому житті відбувається чимало подій, які не залишають нас байдужими та викликають різні емоції. Щось небезпечне зазвичай породжує неприємні переживання — страх, гнів, образу, а щось добре — задоволення, вдячність, цікавість.

Коли нам нічого не загрожує, ми спокійні. А як втратили щось важливе (наприклад, друзі переїхали до іншого міста), нас огортає сум. Якщо хтось кепкує або зневажливо висловлюється про нас, ми ображаємося. А коли відбирають те, що нам належить, — мимоволі закипає гнів.

На перший погляд здається, що неприємні емоції — це вади, і їх треба долати. Та хіба не відчуття страху попереджає нас про небезпеку, втримує від необачних вчинків або змушує швидко діяти? Емоції — це неначе пристрій, який повідомляє: «Все гаразд, тобі нічого не загрожує» або «Обережно! Це небезпечно!»



РОЗВИВАЄМО ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Емоційний інтелект — це вміння розпізнавати свої емоції та керувати ними. А також враховувати почуття інших під час  спілкування. Більшість успішних людей мають високий рівень емоційного інтелекту. Адже він впливає на стосунки з іншими людьми й на роботу в стресових ситуаціях. 

 Складові емоційного інтелекту



НЕВЕРБАЛЬНИЙ ВИЯВ ПОЧУТТІВ

Людина може виявляти та розуміти почуття без слів. Коли вона радіє, це видно з блиску в її очах, задоволеного виразу обличчя, усмішки. Ми дізнаємося про це навіть з радісного голосу в телефоні. Щоб навчитися розуміти й висловлювати почуття без слів, пограйте в гру «Передай маску».


КЕРУВАННЯ ЕМОЦІЯМИ

Стриманість іще донедавна вважалася чи не головною ознакою вихованості. Непристойно було на людях виявляти свій страх, гнів, сум чи навіть радість. Тепер лікарі з’ясували, що холодні, стримані люди частіше хворіють і мають більше психологічних проблем. Тому вони радять відверто висловлювати свої почуття.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати п. 17 та мою для вас підбірку.

2. Вивчити терміни.

3. Аналіз малюнків з мого блогу ( усно).


ЗБД 6 клас

Тема: Вплив алкоголю на організм. Наслідки зловживання алкоголем.

Дуже часто діти хочуть стати дорослими, а дорослість свою вбачають у тому, щоб закурити цигарку, випити пива на людях, як це показують у фільмах і як це роблять батьки. Такі діти із задоволенням спробують викурити цигарку із наркотичною травкою, чи нанюхатися різних речовин, щоб «упіймати кайф».

Це дуже дурні та шкідливі розваги. Адже звикнути до поганого легко. Набагато важче потім позбутися небезпечної звички.

От, наприклад, паління. Усі знають, що курити шкідливо, що тютюновий дим містить величезну кількість отруйних речовин. І ці отрути повільно руйнують легені, серце, кровоносні судини. Тільки людина спочатку не помічає цього. Так, трапляється, що нудить після першої цигарки, у голові паморочиться. Це організм подає сигнал тривоги. Але не всі хочуть зважати на цей сигнал. Багато школярів отруюють себе свідомо. Не тому, що їм так уже подобається палити, а тому, що бояться, що їх дражнитимуть матусиними синками, або тому, що хочуть здаватися дорослішими. Не в кожного вистачає сил виявити характер і відмовитися від цигарки в компанії, де палять. Шкідливо навіть перебувати поруч із такими хлопцями або дівчатками. Хочеш чи ні, але ти все одно вдихаєш отруйний дим.

А за кілька років, коли організм стомиться боротися з отрутою, з'явиться кашель, задишка. Стане важче бігати, підніматися сходами. Наприклад, багато старшокласників у нашій країні страждають від хвороб органів дихання. І відбувається це саме через те, що майже половина з них рано почала палити.

 

Не менш шкідливим є алкоголь. Від нього страждають усі внутрішні органи, а особливо мозок. Отруєння мозку призводить до того, що людина врешті-решт утрачає здатність мислити – у неї погіршується пам'ять, слабшають розумові здібності. Невже комусь з власної волі хочеться стати дурнем?

Алкоголь «тисне» на дитину: знижується увага, втрачається контроль над своїм настроєм. Дитина починає погано рости. Пам'ять слабшає, а від цього погано засвоюються шкільні предмети. Починає хворіти печінка.

Алкогольне отруєння – таке саме отруєння, як і іншими отрутами, тому п'яних іноді нудить – організм виявляється розумнішим за свого «хазяїна» і намагається позбутися отрути, поки вона не всмокталася. У людини з'являються головний біль і запаморочення. Якщо ж таке сталося, дитині необхідно промити шлунок і дати випити активованого вугілля.

Наркотики часто називають «білою смертю». Чим раніше людина звикає до них, тим швидше вона помирає. Хронічні наркомани взагалі живуть дуже мало. Наркотики повністю висмоктують з людини всі її сили.

 

Згубний вплив на здоров'я мають і токсичні речовини. До токсичних речовин можна також віднести засоби побутової хімії, деякі медичні препарати, дихлофос, ацетон, снодійні препарати.

Людей, які вживають ці речовини з метою одурманювання, називають токсикоманами.

Вдихання хімікатів, які містяться у різних аерозолях, мають вплив на нервову систему, аналогічний алкогольному, тільки значно небезпечніший. Зареєстровано багато випадків раптової смерті одразу після такої процедури. Хімікати можуть серйозно пошкодити мозок, печінку, нирки та легені.

Немає жодної сміливості в тому, щоб почати вживати нікотин, алкоголь, наркотичні і токсичні речовини. А от якщо ви зуміли у компанії відмовитися від того, що роблять інші, значить, у вас дійсно є сміливість і воля.

Піддатися своїм слабкостям, примхам, шкідливим звичкам дуже легко. Набагато важче, наприклад, змусити себе прокинутися раніше і зробити ранкову зарядку чи привчитися обливатися холодною водою. Але якщо ви добре ставитеся до себе, то напевно зробите правильний вибір.

Чому в усьому світі зараз поширюється пропагування здорового способу життя? Чому мільйони людей у різних країнах відмовляються від паління, алкоголю і починають займатися тенісом, плаванням, бігом? Просто багато з них зрозуміли: здоровій людині живеться легше і краще, і заради свого здоров'я необхідно відмовитися від усього, що йому завдає шкоди.

Люди не завжди охоче погодяться з вами, навіть якщо ви висловите свою позицію з повагою до них. Дехто захоче вас переконати, почне перебивати, відволікати від теми, умовляти. Тому важливо навчитися протидіяти тиску.

Навчаймося відмовляти – говорити «НІ!».

  • Як відмовити тим, хто пропонує тобі цигарки, алкоголь, наркотики?
    • Придумати причину й відмовитися. (Я займаюсь спортом, у мене повинні бути сильні легені.)
    • Змінити тему розмови (Розповісти про нову гру, книгу, фільм).
    • Навести факти шкідливого впливу на організм того, що пропонують.
    • Піти, нічого не пояснюючи.
    • Найкоротший спосіб – впевнено сказати «ні», але сказати це впевнено.

Висновок. У житті трапляються різні ситуації, коли вам можуть запропонувати випити, закурити, вжити наркотики. Щоб залишитися здоровою людиною, ви повинні навчитися говорити «ні». Візьмемося за руки і скажемо дружно: «Ні – курінню! Ні – алкоголю і наркотикам!».

  • Тисячі людей в Україні щороку вмирають від хвороб, пов'язаних з курінням, алкоголем і наркотиками.
  • Людина, яка вживає алкоголь, завжди смілива, досягає успіху.
  • Ті, хто не курять, мають право дихати чистим повітрям.
  • Курець може кинути курити будь-коли. Для цього потрібні сила волі та бажання.
  • Під час пасивного куріння людина, яка не палить, одержує більше отруйних речовин, які містяться в тютюновому димі, ніж сам курець. Так чи ні?
  • Люди, які курять, частіше хворіють на застуду, туберкульоз, рак легенів, горла.
  • Наркоманія призводить до того, що людина втрачає волю, з'являється наркотична залежність.
  • Наркомани живуть на 20-30 років менше, ніж здорові люди.

 


Робота над прислів'ями

  • Як ви розумієте прислів'я: «Алкоголь – гарна річ для бездіяльних людей»; «Алкоголь  – це шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому – дурень».
Дослід
Тема: Шкідливий вплив алкоголю.
 Дайте відповідь на наступні запитання:
  • Які корисні звички ви маєте?
  • Чи важко вам дотримувати їх щодня?
  • Як вони вам допомагають?
  • Від чого залежить значний відсоток виникнення хвороб людини?
  • Які шкідливі звички вам відомі?
  • Чому палити шкідливо?
  • Вас умовляють закурити спочатку хтось один, а потім — кілька чоловік. Ваші дії?
  • До чого призводить уживання алкоголю?
  • Чому наркотики називають «білою смертю»?
  • До чого призводить уживання наркотиків?
  • Якою є згубна дія наркотичних речовин?
  • Що таке здоровий спосіб життя?
  • Чому весь світ пропагує здоровий спосіб життя?

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 17, стор. 102-104 та мою для вас підбірку.

2. Виконайте дослід про шкідливий вплив алкоголю.

 


Географія 6 клас

Тема: Чому на Землі різний клімат. Практикум 10.

Пропоную переглянути:



Що таке клімат. 

Погода в різних куточках земної кулі дуже різноманітна, адже вона залежить від багатьох чинників. Над полюсами ніколи не буває великих злив, а на рівнини екваторіальних широт ніколи не випадає сніг. І хай якою б мінливою була погода, середні показники її стану в певній місцевості повторюються з року в рік впродовж тисячоліть.

Давні греки знали, що найважливіший елемент погоди - температура - залежить від кута падіння сонячних променів. Слова кут, нахил з грецької - «клімат». Тому й притаманну певній місцевості погоду назвали кліматом.

Клімат - багаторічний режим погоди для певної місцевості, що має свої особливості.

У приекваторіальній частині Землі між погодою та кліматом немає відмінностей - щодня погода там спекотна із сильними дощами. У середніх широтах відбувається зміна пір року. Найхолоднішою порою року завжди є зима, а найтеплішою - літо. У полярних районах Землі цілий рік холодна погода, тому сніг на суходолі там майже не тане й перетворюється з часом на льодовик.

Подумайте, якими словами можна описати клімат, а якими - погоду.

Дуже жаркий, холодний, теплий, високогірний, м’який, хмарний, жаркий, багаторічний, твердий, змінний, вітряний, прохолодний, сприятливий, постійний, тихий, спекотний, різкий, сонячний, морозний, сухий, вологий, комфортний.

Учені-екологи встановили, що в місцевостях із сухим кліматом у літню пору в багатьох водоймах значно підвищується концентрація шкідливих речовин (їхня кількість у пробі води певного об’єму, наприклад в 1 літрі).

Висуньте гіпотезу, чому це відбувається. Обґрунтуйте своє припущення.

Що необхідно знати для характеристики клімату. 

Щоб охарактеризувати клімат будь-якої території, потрібно мати відомості про погоду за багато років. Описуючи клімат, використовують дані про середні багаторічні температури повітря за місяцями, середню багаторічну кількість опадів і режим їх випадання, переважаючі вітри. Опис клімату містить відомості й про відхилення кліматичних показників від норми: найвищі й найнижчі температури, найбільшу та найменшу кількість опадів тощо.

                                                   Кліматотвірні чинники

Кліматичні показники


Який буває клімат. Залежно від близькості моря (океану), а також інших чинників виокремлюють три основних типи клімату: морський, континентальний та мусонний.

Морський клімат характеризується невеликою амплітудою середньорічних температур, м’якою маломорозною зимою й прохолодним літом у помірних широтах. Опади у вигляді дощу випадають переважно влітку. Вологість повітря протягом року висока. Море виконує пом’якшувальну функцію, забираючи надлишок тепла влітку й віддаючи його взимку.

Континентальний клімат характерний для центральних районів материків, які віддалені від моря. Улітку суходіл сильно прогрівається, а взимку - охолоджується. Тут дуже жарке літо й морозна зима. Річна амплітуда температур велика, опадів мало, вологість повітря низька.

Мусонний клімат характерний для місцевостей на материкових узбережжях, де панують мусони - сезонні вітри на східному узбережжі материка Євразія.

З’ясуйте, який тип клімату характерний для місцевості, у якій ви проживаєте.

Що таке кліматичний пояс. За співвідношенням кліматичних показників виокремлюють кліматичні пояси.

Кліматичний пояс - область земної поверхні із відносно однорідними кліматичними умовами.

Є екваторіальний, два тропічних, два помірних і два полярних (арктичний та антарктичний) пояси.

Екваторіальний пояс. Протягом року тут спостерігаються високі температури (+28 °С), велика кількість опадів, амплітуда температур незначна, зміни пір року практично немає.

Тропічний пояс. Жарке літо (+30...+35 °С) і порівняно тепла зима (температура не буває нижчою за +10 °С). На рівнинах суходолу та над океаном опадів мало.

Помірний пояс. Спостерігається чітка зміна пір року з теплим літом і холодною зимою. Температура, кількість опадів і вологість значною мірою залежать від близькості до моря й характеру переважаючих вітрів.

Полярний пояс. Характеризується низькими температурами протягом року, невеликою кількістю опадів, низькою вологістю повітря, високим тиском впродовж року.

 Картосхема кліматичних поясів

Між основними кліматичними поясами є перехідні: субекваторіальні, субтропічні, субарктичний та субантарктичний (префікс суб- означає між). Для перехідних поясів властивий значний вплив суміжних основних повітряних мас.

Кліматичні пояси позначають на карті «Кліматичні пояси й області». На них також показано поширення основних кліматичних елементів - температури, тиску, вітру, опадів. На картах іноді зображують один або декілька елементів. Кліматичні елементи на картах зображують ізолініями. Криві лінії, які з’єднують точки з однаковою температурою, називають ізотермами (ізо означає «рівний», «однаковий», терма - «теплота»). Лінії, які з’єднують точки з однаковим тиском, називають ізобарами (барос - «тиск», «вага»). Лінії, які з’єднують точки з однаковою кількістю річних опадів, - ізогієтами (гієтос - «дощ»).

Усі ізолінії зафарбовують у різний колір. На картах також указують середні температури найтеплішого і найхолоднішого місяців (липня і січня), позначають найвищі (абсолютний максимум) і найнижчі (абсолютний мінімум) температури. Напрямок переважаючих вітрів зображують лініями синього і червоного кольорів.


Практикум 10

Робота з кліматичними картами

1. Розгляньте карту шкільного атласу 6 кл. «Кліматичні пояси та області світу», ознайомтеся з легендою карти. Запишіть назви основних і перехідних кліматичних поясів у послідовності їх розміщення від полюсів до екватора.

2. Знайдіть на карті Україну, у якому кліматичному поясі вона розміщена? Які материки розміщені в цьому кліматичному поясі?

3. Розгляньте «Кліматичну карту світу» атласу та її легенду. Знайдіть на карті ізотерми січня і липня. З’ясуйте, яка ізотерма липня і січня проходить найближче біля м. Києва.

4. Користуючись кліматичною картою, самостійно охарактеризуйте арктичний і антарктичний  кліматичні пояси.

5. На які ресурси багата атмосфера. Пригадайте, що таке ресурси.

Розгляньте малюнок.  На які ресурси багата атмосфера? Складіть розповідь про кліматичні ресурси, наводячи приклади.

Кліматичні ресурси

Кліматичні ресурси є джерелом невичерпної екологічно чистої енергії. Вони відіграють важливу роль у вирощуванні сільськогосподарських культур, садів, виноградників; впливають на характер життєдіяльності населення та відпочинку.

Пригадайте, у які регіони України члени вашої родини найчастіше їздять відпочивати. Чим їх приваблює ця місцевість?


1. Які чинники відіграють важливу роль у формуванні клімату вашої місцевості?

2. Підпишіть на контурній карті світу кліматичні пояси.

3. Назвіть особливості клімату вашої місцевості. Поясніть їх.

4. Проведіть дослідження «Як можна використовувати енергію сонця й вітру».

5. Станьте кліматологами. Прочитайте тексти. Установіть, у якому із них ідеться про погоду, а в якому - про клімат.

А. У центральній частині України опадів не передбачається. Температура повітря вдень коливатиметься від +11 до +12 °С, а вночі - від +4 до +5 °С. Вітер північно-західний. Увечері можливий невеликий дощ.

Б. У нас є чотири пори року. Літо дуже спекотне, але надто задушливе. Осінь приносить величезну різноманітність дощів, протягів та вітрів. Коли вона тільки приходить, то виглядає чудово: золоті ліси, медова трава, затишна атмосфера. Але починаючи з кінця жовтня стає брудно та похмуро. Зима м’яка і приносить із собою багато снігу. Весна приходить разом із зеленою травою та птахами, які повертаються з південних країн.


Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 33 та мою для вас підбірку.

2. Виконайте практикум 10.

3. Випишіть та вивчіть терміни.


Немає коментарів:

Дописати коментар