четвер, 30 січня 2025 р.

 Доброго дня .

Сьогодні 31 січня 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 7, 9 та 10  класів.

Географія 7 клас.

Тема:Амазонія - цілісний природний комплекс.

Пропоную переглянути:


                                                                Амазонія.

У Південній Америці знаходиться найбільша за площею басейну (понад 7 млн км2) і водністю річка світу Амазонка. Вона бере свій початок від злиття річок Мараньйон (витікає з гірського озера Паткоча) та Укаялі (утворюється після злиття річок Апурімак та Урубамба). Обидві річки живляться у верхів’ях талими водами Андських льодовиків. Довжина Амазонки від витоків річки Мараньйон дорівнює 6992 км.

Амазонка — рівнинна річка з малим схилом її долини на схід, вражає своєю шириною. У середній течії вона дорівнює 20 км. З півночі та півдня до неї несуть воду численні ліві й праві притоки. Окремі з них довші за річку Дунай, а їхній басейн більший від басейну найбільшої річки Європи Волги. Перебуваючи в екваторіальному кліматичному цоясі, Амазонка повноводна протягом усього року. Її праві та ліві притоки беруть початок у субекваторіальних кліматичних поясах Північної та Південної півкуль, де опади випадають влітку. Правих приток в Амазонки більше і вони повноводніші, тому максимальний рівень води в Амазонці припадає на кінець літа Південної півкулі, це лютий-березень. На цей час рівень річки підвищується до 15 метрів. Амазонка виносить в океан більше води, ніж найповноводніші річки інших материків, разом узяті.

У верхній течії Амазонки є водоспади, а в дельті — великі острови. Найбільша річка світу судноплавна протягом 4,5 тис. км, до міста Ікітос можуть курсувати навіть морські судна.

Могутня річка на сотні кілометрів виносить свої прісні води в океан. Але й океан не залишається в боргу. Під час морських припливів хвиля-руйнувач чотириметрової висоти — поророк — із гуркотом несеться проти течії річки.

А ще на глибині близько 4000 метрів учені знайшли найдовшу в світі підземну річку довжиною майже 6000 км. Вона тягнеться від Анд до узбережжя Атлантичного океану практично під басейном Амазонки. Неофіційно річку назвали Хамза на честь ученого-першовідкривача Валія Хамза, який народився в Індії та присвятив 45 років вивченню Амазонки. Про це відкриття стало відомо лише в серпні 2011 року.

Річка Оріноко стікає з Гвіанського плоскогір’я на півночі Південної Америки. Ця повноводна річка має довжину 2730 км. Вона тече в субекваторіальному кліматичному поясі і тому її водність зростає влітку, коли йдуть дощі. На одній із приток Оріноко знаходиться найвищий у світі водоспад Анхель. Його висота сягає 979 метрів. У верхній течії річка Оріноко роздвоюється. Одна її частина плине до океану і називається Оріноко, а друга — Касік’яре впадає в Ріу-Негру — річку, яка є притокою Амазонки. Це найкласичніший і найвідоміший у світі приклад біфуркації, тобто розподілу водного потоку річки на два рукави, які далі течуть як самостійні водотоки та впадають у різні басейни. Завдяки біфуркації басейни і долини двох різних річок об’єднуються між собою.

З Бразильського плоскогір’я бере початок одна з найбільших річок світу Парана. Її довжина досягає 4880 км. З півночі на південь річка та її притоки перетинають три кліматичні пояси.

У період дощів Парана широко розливається і судноплавна на чималому відрізку. До міста Санта-Фе курсують навіть морські судна. У нижній течії лівої притоки Парани, річці Ігуасу, знаходяться численні водоспади. Найбільший із них — Ігуасу — можна без перебільшення назвати наймальовничішим у світі, оскільки він вражає туристів своєю красою та величчю. Водоспад має висоту 72 м і ширину 2,5 км.

На материку багато й інших великих річок. У східній Бразилії плоскогір’ям протікає річка Сан-Франсиску довжиною 2914 км і площею басейну 631 тис. км2. Ця річка має численні пороги та водоспади.

Водні басейни Південної Америки

Майже таку саму довжину (2850 км) має річка Токантинс. Площа її басейну дорівнює 840 тис. км2. Річка тече з півдня на північ і, як і Сан-Франсиску, перетинає Бразильське плоскогір’я. Попри те, що на ній також багато порогів, вона доступна для морських суден на відстань до 350 км від гирла.

Домашнє завдання:

1. Опрац. п. 36 та мою для вас підбірку.

2. Нанести на к.к. межі Амазонії.


Географія 9 клас.

Тема:Значення електроенергетики. Практична робота 5.1.

Пропоную переглянути:


Електроенергетика – це галузь промисловості, яка займається виробництвом електроенергії та її постачанням до споживачів та входить до складу паливно-енергетичного комплексу. Вона впливає на розвиток усіх галузей господарства та на умови життя населення. У господарстві будь-якої країни електроенергетика має дуже важливе значення. Тому що, усі галузі господарства використовують електроенергію для виробництва товарів та послуг, а також вона потрібна всім побутовим споживачем.

Енергетичне господарство України належить до найстаріших у країні ,перше згадування про використання енергії річок датується : «1292 рік – згадка про водяний млин та використання енергії на річках.  Найдавніший випадок застосування електрики в Україні , як вважається , належить до 1878 року коли відомий російський інженер О.П. Бородін обладнав токарний цех Київських залізничних майстерень чотирма електричними ліхтарями. У 1888 рік електричне освітлення було встановлено в саду Шато-де – Флер (тепер стадіон «Динамо» в Києві). А у1890 році почала працювати перша електрична станція загального користування ,що освітлювала міський театр і Хрещатик.

Електроенергетика як складова частини ПЕК країни поєднує всі процеси виробництва , передачі й трансформації електроенергії. Вона є головною у матеріально –технічній базі країни.

Одна із специфічних особливостей електроенергетики полягає в тому , що її продукція на відміну від продукції інших галузей промисловості не може накопичуватися для наступного використання: виробництво електроенергії в кожен момент часу повинне відповідати розмірам споживання.

Розміщення електроенергетики в цілому залежить від двох чинників: паливно-енергетичних ресурсів і споживачів електроенергії.Залежно від способу одержання електроенергії електроенергетика поділяється на галузі. 

ТЕС

Вуглегірська - Донецька область

Старобешівська – Донецька область

Слов’янська – Донецька область

Зуївська –Донецька область

Зміївська – Харківська область

Запорізька – Запорізька область

Криворізька – Дпіпропетровська область

Ладижинська – Вінницька область

Бурштинська –Івано-Франківська область

Трипільська – Київська область

АЕС

Рівненська – Рівненська область

Хмельницька – Хмельницька область

Південноукраїнська – Миколаївська область

Запорізька – Запорізька область

ГЕС

Київська – Київська область

Канівська - Черкаська область

Кременчуцька - Кіровоградська область

Дніпрогес – Запорізька область

Каховська - Херсонська область

Дніпродзержинська – Дніпропетровська область

Дністровська – Чернівецька область

Теребле – Ріцька - Закарпатська область

Електроенергія здебільшого виробляється за рахунок не відновлюваних мінеральних ресурсів : вугілля ,нафта, природний газ. Відновлювальним джерелом енергії користується гідроенергетика ,а до невичерпуваних джерел належить енергія Сонця та вітру.

ГЕС виробляють електроенергію, що в 5 разів дешевша, ніж на ТЕС, а кількість персоналу тут у 20 разів менша, ніж на АЕС. Коефіцієнт корисної дії ГЕС становить понад 80%. Однак їхнє розміщення повністю залежить від річкового стоку, а виробництво електроенергії має сезонний характер, знижуючись у зимовий період. Основу галузі становить каскад ГЕС на Дніпрі.

Важливою тенденцією в розвитку галузі є об’єднання електростанцій в енергосистеми ,які здійснюються не тільки виробництвом , а й транспортування та розподіл електроенергії. Охоплюючи великі території,енергосистеми дають можливість маневрувати постачанням електроенергії в часі й просторі.

На території країни функціонують районні енергосистеми ,які утворюють єдину державну енергосистему (до неї входять усі великі електростанції). Потужна лінія електропередачі (ЛЕП) Донбас - Західна Україна – Альбертірша (Угорщина) поєднує її з  країнами  Центральної Європи. Друга ЛЕП з’єднує Чорнобильську та Хмельницьку АЕС ,а потім проходить через Львівську область до Польщі.

Зусилля вчених спрямовані на пошук альтернативних джерел енергії. Місцеве значення можуть мати вітрові (найбільш перспективні райони – узбережжя морів, Керченський і Тарханкутський півострови, гірські райони) та сонячні електростанції (південний берег Криму). Почали працювати в Україні на початку 90-х років серед них: Донузлавська, Трускавецька, Асканійська, невеликі ВЕС можуть використовуватися в сільській місцевості та на об’єктах, які періодично відключаються від загальної енергомережі. До недоліків вітрових електростанцій відносять малу потужність, постійний шум і вітер.

Практична робота 5.1.

Тема: Позначення на контурній карті України найбільших електростанцій та пояснення чинників їх розміщення.

Завдання:

1. Поясніть  досить високий відсоток виробництва електроенергії на АЕС.

2.Нанесіть на к.к. електростанції України.

3. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Перегляньте відеопідбірку на моєму блозі.

2. Виконайте практичну роботу 5.1.


Географія 10 клас

Тема: Природні умови і ресурси регіону. Населення Америки. Дослідження 18.

Пропоную переглянути: 


Вам відомо, що значну роль в економічному розвитку країн та їх міжнародній спеціалізації відіграють особливості їх природних умов, забезпеченість різними видами природних ресурсів, кількість та якість трудових ресурсів. Ви досліджували зазначені складові регіонів Європи та Азії. Тепер настав час дізнатися про природні та соціально-демографічні передумови розвитку американського регіону.

1. Природні умови

Поєднання гірських та рівнинних територій: Кордильєри — Анди (18 тис. км), Аппалачі, Великі та Центральні рівнини, Амазонська та Ла-Платська низовини, Бразильське та Гвіанське плоскогір’я. Сприятливі умови для сільськогосподарського освоєння. Розмаїття типів клімату.

 2. Природні ресурси

Багаті та різноманітні мінеральні ресурси: руди чорних та кольорових металів (рудний пояс Кордильєр — Анд, Карибський басейн), нафта та природний газ (узбережжя й шельф Мексиканської затоки, затока Маракайбо), кам’яне вугілля (Аппалацький у США та Західний у Канаді); фосфорити (Флорида, США), алмази (Бразилія), смарагди (Колумбія), селітри (Чилі), графіт (Мексика).

Водні ресурси світового значення: річки Амазонка, Парана, Оріноко, Міссісіпі з Міссурі, Маккензі, Святого Лаврентія, Юкон, Колумбія, Колорадо тощо. Найбільша внутрішня водна система світу — Великі озера: Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо.

Багаті лісові ресурси: ліси Північної Америки та Амазонії. Сприятливі агрокліматичні ресурси, особливо виділяють північноамериканські прерії (США) та південноамериканська пампа (Аргентина).

Рекреаційні ресурси: 170 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Найбільше їх у Мексиці (29), США (24), Канаді (18) та Бразилії (17).

 3. Населення.

Близько 1 млрд осіб. Найбільш багатонаселені країни — США (328 млн), Бразилія (213 млн), Мексика (131 млн). Етнічні групи: корінне населення (індіанці, ескімоси), нащадки європейських завойовників та переселенців, вихідці з Європи та Азії, афроамериканці. У Північній Америці, Аргентині, Уругваї, Чилі більшість становлять представники європеоїдної раси. У країнах в інших країнах переважають представники мішаних рас — метиси, мулати, самбо. Мови: англійська, французька, іспанська, португальська. Релігії: католицизм, протестантизм, серед індіанського населення — традиційні культи.

Демографічні процеси. В США, Канаді низький природний приріст (2–4 ‰), міграційний приріст, старіння населення, висока тривалість життя. Середній природний приріст в інших субрегіонах 13 ‰.

Розселення нерівномірне, найбільш висока густота в Центральній Америці та країнах Карибського басейну. У Північній Америці рівень урбанізації понад 80 % (США, Канада), в інших субрегіонах — від 60 % до 80 %. Найвища частка міських жителів в Аргентині (понад 90 %), найнижча (менше 20 %) — в окремих острівних країнах Карибського басейну. Хибна урбанізація. Найбільші міські агломерації: Нью-Йорк (21,4 млн), Сан-Паулу (20,9 млн), Мехіко (20, 4 млн), Лос-Анджелес (15,5 млн), Буенос-Айрес (15,3 млн), Ріо-де-Жанейро (11,3 млн).

Мегалополіси: Приатлантичний (від Бостона до Вашингтона — Босваш), Приозерний (від Чикаго до Піттсбурга — Чипітс) у районі Великих озер, Каліфорнійський (від Сан-Франциско до Сан-Дієго — Сан-Сан) на західному узбережжі США.

Потужний працересурсний потенціал. Трудові ресурси США та Канади відрізняються високим рівнем кваліфікації та освіченості.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати матеріали п. 30( зверніть увагу на таблиці).

2. Виконайте Дослідження 18.

Тема : Панамериканське шосе - дорога через три Америки.


Завдання1. Пригадайте головні ознаки рельєфу та клімату материків Північна та Південна Америка. Оцініть їх з точки зору господарського використання.

Завдання2. За картами атласу охарактеризуйте природні ресурси Америки. Зробіть припущення щодо можливої спеціалізації субрегіонів Америки.

Завдання3. Проаналізуйте статистичні матеріали, діаграми та графіки в підручнику, що характеризують населення Америки.

Завдання4. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрац. п. 26 та мою для вас підбірку.

2. Знати сучасну політичну карту.

3. Виконати Д18.













Немає коментарів:

Дописати коментар