18 березня 2021 року
Запрошую до співпраці 6, 7, 10 класи.
географія 6 лкас
Урок № 49
Тема: Озера
Перевір себе:
- Що таке річка?
- Які головні частини річки?
- Які елементи річкової долини ви знаєте?
- Яку роботу виконують річки?
- Порівняйте між собою пороги та водоспади.
- Покажіть на карті найбільші річки світу та України.
Перегляньте відеофрагмент за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=NwPGgC3Xv0I
Які думки виникають після перегляду?
Перегляньте відеоматеріал «10 фактів про озера» за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=1Gna6UtuB7Q
Озеро – природна заглибина на суходолі, заповнена водою. Запоходженням улоговин розрізняють озера тектонічні, вулканічні, реліктові (залишкові), льдовикові, старичні, карстові, загатні, лиманні. За водним режимом озера бувають стічні, проточні й безстічні, за солоністю вод –прісні і солоні.
- Запишіть у зошиті та запам’ятайте:
• Найглибше озеро земної кулі – Байкал.
• Найбільше за площею озеро на Землі – Каспійське.
• Найсолоніше озеро світу – Мертве море.
• Найвеличніша озерна система світу – Великі озера.
• Найбільше за довжиною прісноводне озеро в світі – Танганьїка.
Дайте відповіді на запитання (усно):
- Що називають озером?
- Чим озеро відрізняється від моря?
- Які умови необхідні для утворення озер?
- Як утворюються озерні улоговини?
- Чому безстічне озеро стає солоним?
- Яке значення озер на земній кулі?
- Яке найбільше озеро України?
- Яке найглибше озеро України?
На к.к. нанесіть:
- Каспійське море-озеро
- Аральське море-озеро
- Танганьїка
- Чад
- Великі озера
- озеро Верхнє
- Байкал
- Вікторія
- Ялпуг
- Мертве море-озеро
- Опрацюйте відповідний матеріал підручника.
- • Вивчіть опорний конспект.
- • *Підготуйте повідомлення, лепбук, туристичну агітку тощо про озера
- України.
- Д.З.
- Інформація для зворотного зв’язку з учителем
- (указати електронну адресу, номер телефону для Вайбер-звязку, через клас-рум тощо)
Хочу відмітити,що лише дуже мала частина приймає участь в дистанційному навчанні:
Кравченко, Скриль, Гавриленко, Глухота.
Решта хоче 1 бал????
- До наступної зустрічі на уроці!
- Будьте здорові! Бережіть себе!
- Географія 7 клас
- Урок № 40
- Тема: Дослідження: Практична робота № 11. «Виявлення відмінностей кліматичних областей помірного поясу на основі аналізу кліматичних карт і діаграм».
- Завдання:
1) Використовуючи карти атласу, позначте на контурній карті кордони кліматичних поясів і областей Євразії.
2) Визначте, у якому кліматичному поясі й у якій кліматичній області розташована більша частина території України
3) Використовуючи текст параграфа, карти атласу, і дані кліматодіаграм, складіть характеристику кліматичних областей помірного поясу Євразії.
4) Поясніть причини, які викликали відмінності кліматичних показників і зумовили відділення кліматичних областей у помірному кліматичному поясі.
5) Порівняйте набір і розміщення кліматичних областей помірного поясу Північної Америки і Євразії, виявивши спільні та відмінні риси.
Пропоную на допомогу:
— Євразія розташована в усіх кліматичних поясах Землі. Найбільшим і найширшим у Євразії є помірний кліматичний пояс. Він характеризується значною неоднорідністю кліматичних умов із заходу на схід.
— Тільки в Євразії тропічний кліматичний пояс не утворює суцільної смуги. У Південно-Східній Азії межують субтропічний і субекваторіальний пояси. Це пов’язано зі значним впливом мусонів, що приходять з Індійського океану.
— У Євразії спостерігається переважання за площею територій із континентальним типом клімату.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
3) Виконайте пр.р.
Хочу відмітити,що лише дуже мала частина приймає участь в дистанційному навчанні:
Матяш, Карета.
Решта хоче 1 бал????
- До наступної зустрічі на уроці!
- Будьте здорові! Бережіть себе!
- Географія 10 клас
- Урок № Канада.
Офіційна назва - Канада
Склад території - 10 провінцій, 3 території
Член міжнародних організацій - ООН, НАТО, НАФТА, Співдружність Націй.
Офіційні мови - англійська, французька
Релігія - християнство (протестантизм, католицтво)
Місце країни у світі та регіоні. Канада - одна з найуспішніших економік світу. За площею країна майже така, як уся Європа, а живе в ній людей у півтора раза менше, ніж в Україні. Канада замикає топ-10 країн світу за ВВП. У країні швидкими темпами зростає економіка, бюджет має великий профіцит, а рівень безробіття низький. У країні стабільної демократії існує досконала правова система, рівень злочинності низький.
Стрімке зростання сфери послуг, видобутку корисних копалин і переробної промисловості перетворили колись аграрні колонії Великої Британії та Франції спершу на індустріальну, а згодом - постіндустріальну державу, яка є лідером в області фармацевтики, біотехнології та телекомунікацій. За всю історію розвитку Канада не відчула жодного суттєвого економічного спаду, а її показники економічного зростання - одні з найкращих серед країн «Великої сімки». Водночас країна відчуває велику залежність від капіталу США. В Канаді сформувалася одна з найчисленнішних українських діаспор, яка підтримує активні зв'язки з Україною.
Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Місце Канади в міжнародному поділі праці визначає ряд чинників:
Економіко-географічне положення. Канада - величезна за площею країна, що займає майже четверту частину Америки та половину площі субрегіону Північна Америка. Всі її державні кордони по суходолу проходять зі США. Державний кордон між двома країнами є умовним.
Велике значення мають прикордонні території в організації спільних виробництв, зокрема автомобілебудування, туризму.
Із загальної площі Канади понад 10% припадає на острови. На півночі через Канадський Арктичний архіпелаг країна майже на 1800 км простягається за Північним полярним колом. Канада - одна з небагатьох країн світу, яка має вихід до трьох океанів, а також найдовшу берегову лінію. Вихід до трьох океанів, відкриває Канаді можливості для інтенсивного транспортного сполучення з країнами Європи та Східної Азії.
Історичний чинник. Протягом кількох століть територія сучасної Канади перебувала під владою європейських країн. У XVII - XVIII ст. вона стала ареною запеклої боротьби між Великою Британією та Францією. У 1763 р. після тривалої війни Франція втратила всі свої володіння, і Канада стала британською колонією. У 1867 р. вона одержала статус домініону. Повна незалежність країни було визнано у 1931 р. На відміну від більшості розвинутих країн у Канаді на сировинні виробництва припадає понад 25% вартості матеріальної сфери. Інша особливість національної економіка Канади - її велика залежність від іноземних капіталовкладень, особливо США. Так, капітал США нині контролює 100% виробництва автомобілів і літаків, 99% видобутку нафти та вугілля, 82% хімічних виробництв, 70% транспорту, 67% видобутку корисних копалин, 52% виробництва сільгоспмашин тощо.
Природно-ресурсний потенціал. Природні умови Канади дуже різноманітні. У рельєфі переважають рівнини. На заході тягнуться високі сейсмічно активні гори Кордильєри, на сході - давні низькі Аппалачі.
Клімат країни суворий. Більшу частину займають арктичний та субарктичний пояси. Відносно вузька південна частина Канади розташована в помірному кліматичному поясі. З просуванням вглиб материка зменшується зволоження та зростають річні амплітуди коливань температур повітря. Зими в центральній частині суворі, літо спекотне. Це головний район землеробства Канади.
Канада багата на мінеральні ресурси. З паливних корисних копалин країна має великі поклади нафти та природного газу, що зосереджено у Західноканадському басейні в межах передгірського прогину Кордильєр. За запасами нафти Канада посідає 3-тє місце в світі, поступаючись лише Венесуелі та Саудівській Аравії. На її території сконцентровано понад 10%світових запасів нафти. Є великі поклади т. зв. бітумінозних (нафтових) пісків, що являють собою суміш глини, піску, води та нафти. Запаси газу менші: 19-те місце в світі та 3-тє в Америці (після США та Венесуели). Значні запаси кам'яного вугілля містяться в Західному басейні та сильно виснажені - у Східному.
Канада багата на різноманітні рудні корисні копалини, особливо руди кольорових металів. їх поклади зосереджено або в межах Канадського щита Північноамериканської платформи (залізні, нікелеві, мідні, уранові, цинкові, кобальтові руди, золото, платина), або у провінції Британська Колумбія в межах сейсмічного поясу Кордильєр (мідні, поліметалічні, вольфрамові, молібденові, срібні руди).
З нерудних корисних копалин у Канаді є світового значення поклади калійної солі у провінції Саскачеван. У країні сконцентровано 58,4% світових запасів цієї хімічної сировини (1-ше місце у світі).
Водні ресурси Канади дуже великі: на країну припадає 15% прісної води світу. Річки порожисті, мають великий гідроенергопотенціал. У країні гідроелектроенергія - одна з найдешевших у світі. Через те Канада є другою країною в світі за обсягом виробництва гідроелектроенергії, на яку припадає близько 60% енергобалансу країни.
Українська діаспора в Канаді. У Канаді проживає понад 1,2 осіб українського походження. Українці становлять майже 3,9% від загального населення країни та є сьомою національною меншиною в країні. За своєю чисельністю українська громада Канади є другою в світі (поза межами України) після української громади Росії. Четверта хвиля української імміграції до Канади почалася в 90-х рр. XX ст. й триває досі. На території Канади налічується понад 1000 етнічних українських організацій, що відомі в понад 200 містах. Основними містами організованого канадсько-українського життя є Торонто, Монреаль, Едмонтон та Вінніпег.
Головний регіон розселення української діаспори в Канаді - це степові провінції Альберта, Манітоба та Саскачеван. У їх межах проживає понад половину осіб українського походження Канади. У м. Вінніпег (провінція Манітоба) розміщується головний офіс національної координаційної ради усіх українських організацій країни, відомої під назвою «Конгрес українців Канади» (КУК). Ще чверть української діаспори перебуває у провінції Онтаріо: зокрема містах Торонто, Гамільтон, Оттава, Ошава, Садбері. Зростає число українців на канадському Далекому Заході - у провінції Британська Колумбія.
Особливості сучасного розвитку країни. Канада - одна з найбільш високорозвинутих постіндустріальних країн світу. 73,6% її населення зайнято у сфері послуг (мал. 154). Провідним промисловим виробництвом залишається видобування мінеральних ресурсів; країна експортує до 80% видобутої сировини. Канада - одна з небагатьох країн-експортерів енергоносіїв у світі. Особливе значення має вивезення нікелю, свинцю, урану, цинку, золота. Крім того, Канада - один з найбільших у світі виробників сільськогосподарської продукції.
У Канаді склалася розвинута ринкова економіка з дещо більшим державним регулюванням, ніж у США, проте з набагато меншим, ніж у деяких європейських країнах. У власності держави перебуває 90% площ земель, 70% лісових масивів країни. Держава контролює майже 70% залізниць, 10% видобутку вугілля, 16% потужностей чорної металурги. Державні електростанції виробляють майже 70% електроенергії. Важливе значення в економіці мають приватні акціонерні підприємства, яких в країні працює понад 300 тис.
Національна економіка Канади інтегрована зі світовою й залежить від міжнародної торгівлі, особливо зі своїм найбільшим торговельним партнером США. Будучи прихильником «вільної торгівлі», створюючи спеціальні механізми державної підтримки експортних можливостей, Канада водночас робить чимало для захисту національного ринку і національних виробників.
Домінуючі складові третинного сектору. Небувалого зростання в постіндустріальній економіці Канади зазнала сфера послуг (мал. 155). Найуспішніше розвиваються такі її види: фінанси, страхування і нерухомість, освіта і наука, транспорт, гуртова та роздрібна торгівля, туризм, громадське харчування, охорона здоров’я, телекомунікації, готельні послуги, сфера розваг тощо.
Фінансові послуги - важливе джерело державних прибутків. Головними фінансовими центрами є Торонто та Монреаль. У Торонто розміщується головна фондова біржа країни Toronto Stock Exchange. Вона є другою за активністю в Америці та шостою в світі. Великі фондові біржі також є також у Монреалі та Ванкувері.
Важливе значення має наукова діяльність. Учені Канади активно займаються дослідженнями у сфері космічних інновацій. Компанії Канади розробили концепцію дистанційного спостереження, геофізичних аналізів, мають успіхи в галузі біоінженерії та медицини. Колосальний успіх країні принесли дослідження в сфері лазерної хірургії, генетики, пересадки органів.
Зовнішні економічні зв'язки. Канада активно залучена до міжнародних економічних зв'язків. Основним торговельним партнером країни є США, на які припадає понад 70% канадського експорту та 25% імпорту. Відбувається подальша інтеграція канадської економіки з національним господарством США та їх співпраця в рамках Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (НАФТА) з Мексикою. Близько 30% вартості експорту з Канади припадає на мінеральну сировину: нафту, природний газ, кам'яне вугілля, руди металів, калійні солі. Країна вивозить багато лісу, пиломатеріалів, паперу, пшениці, а також прокат кольорових металів, деякі машини та обладнання. Велика частка електроенергії експортується до США. Канада імпортує продукцію точного та електронного машинобудування, тропічні фрукти, овочі, боксити, хімічну сировину тощо.
Міжнародні зв'язки України з Канадою. Канада - одна з перших країн, що визнала незалежність України і встановила дипломатичні відносини. З 2016 р. діє Угода про вільну торгівлю між Україною і Канадою. Вона відкрила для українських експортерів 98% канадського ринку товарів. Ввізні мита на більшість сільськогосподарських і промислових товарів було скасовано. У структурі українського експорту товарів до Канади переважають поставки ядерних реакторів, котлів і машин, засобів наземного транспорту, залізничних локомотивів, чорних металів, продуктів переробки овочів, молока та молочних продуктів, яєць птиці, меду. У структурі канадського імпорту товарів до України домінують мінеральне паливо, нафта та продукти її перегонки, фармацевтика, рибна продукція.
Між країнами здійснюється культурно-гуманітарне співробітництво. Встановлено прямі міжособистісні контакти між громадянами двох країн, а також безпосереднє співробітництво між культурними організаціями в Канаді та Україні. У багатьох містах Канади діють українознавчі музеї, освітні заклади, культурно-навчальні центри, мистецькі галереї. Усього в Канаді існує близько 1000 об'єктів, що пов'язані з історією українського народу. Щороку в Канаді відбуваються українські фестивалі. У містах Канади встановлено пам'ятники Тарасові Шевченку, Іванові Франку, Лесі Українці, Володимирові Великому, Василеві Стефанику. Крім того, встановлено монументи вшанування пам'яті жертв Голодомору.
Пропоную 8 завдань. Виберіть любі 4 виконайте письмово і надішліть. Останній строк здачі 21 березня 2021 рокую
1. Які чинники визначають місце Канади в міжнародному поділі праці? 2. Порівняйте природно-ресурсний потенціал Канади та США. 3. Поясніть вплив демографічних процесів на працересурсний потенціал Канади. 4.Використо вую чи тематичні карти, обґрунтуйте особливості системи розселення та розміщення виробництва товарів та послугу Канаді. 5. Назвіть домінуючі складники третинного, вторинного та первинного секторів економіки Канади. 6. Порівняйте структуру експорту та імпорту товарів та послуг США та Канади. 7*. Оцініть доцільність використання досвіду Канади та потенціалу української діаспори в цій країні в реформуванні національної економіки України. 8*. Які ви вбачаєте перспективи взаємовигідного співробітництва України з Канадою?
- До наступної зустрічі на уроці!
- Будьте здорові! Бережіть себе!
1) Опрацюйте ще раз відповідний параграф підручника.
2) Спрогнозуйте, які зміни клімату відбулися б в окремих частинах Євразії, якби: а) гори Гімалаї були розташовані на півночі Західносибірської низовини; б) на сході Євразії розташовувалися великі низовини; в) гори Альпи мали не широтне, а меридіональне простягання; г) Африка була розташована на такому ж віддаленні від Європи, як Австралія від Азії.
Немає коментарів:
Дописати коментар