Доброго дня . Сьогодні 16 березня 2021 року.Запрошую до співпраці на урок географії учнів 7, 8, 9 класів.
Географія 7 клас
Урок № 47 на тему:
Загальні риси клімату. Кліматичні пояси і типи клімату.
Клімат Євразії більш різноманітний і контрастний, ніж у Північній Америці. Тут літо тепліше, а зима холодніша (в Оймяконській западині розташований полюс холоду Північної півкулі, –71 °С). Опадів випадає досить багато, особливо по окраїнах (крім узбережжя Північного Льодовитого океану.
Пропоную переглянути:
https://www.youtube.com/watch?v=ZWdpDBxxukc
Територія Євразії простягається через усі кліматичні пояси Північної півкулі, через це природно-кліматичні умови відрізняються між собою так, як ніде більше на планеті.
Основними причинами неоднорідності клімату є неоднакова кількість сонячної радіації, що надходить на поверхню в різних частинах Євразії, а також різні типи атмосферної циркуляції та надзвичайно різноманітний рельєф.
На більшій частині Євразії переважає західне перенесення повітряних мас, що особливо посилюється взимку, коли над поверхнею Європи панують циклони Атлантики. Це призводить до того, що зимові температури північних і південних областей тут мало відрізняються між собою. Влітку зональний розподіл температур стає більш відчутним.
Через переважаючий вплив західного перенесення повітряних мас та гористий рельєф вплив Тихого та Індійського океанів на клімат Євразії обмежується відносно невеликими ділянками на сході і півдні. Над акваторіями цих океанів влітку утворюються області підвищеного тиску, що спричиняють рух вологих повітряних мас із океанів на суходіл. Так утворюються вологі та теплі літні мусони, вплив яких поширюється на території південної та південно-східної Азії.
Внаслідок послаблення впливу західного перенесення повітряних мас та мусонів в напрямку від узбереж до внутрішніх областей, а також домінування тут сухих континентальних повітряних мас, середньорічна кількість опадів зменшується з просуванням до центральних областей материка. Зимове охолодження суходолу спричиняє формування над північними і центральними районами Азії з листопада по березень області високого тиску – Азіатського антициклону. Звідси холодні і сухі повітряні маси рухаються в усіх напрямках, утворюючи на узбережжях Тихого та Індійського океанів стійкі холодні вітри (континентальні зимові мусони).
Загалом, велетенські розміри Євразії є причиною переважання в більшості кліматичних поясів континентальних типів клімату. І хоча в цілому для континентального клімату характерними є значна амплітуда температурних коливань і невелика кількість опадів, існують значні відмінності як у межах одного кліматичного поясу, так і між різними поясами в температурному режимі та зволоженні. Так, для помірно - континентального клімату помірного поясу притаманні відносно холодна зима і тепле літо. У внутрішніх районах Євразії клімат змінюється на континентальний (помірного поясу) і різко континентальний (субарктичного поясу) з незначною кількістю опадів, теплим, часом спекотним літом і суворою зимою. Через вкрай низькі зимові температури тут виникають найбільші на планеті коливання температур. Так, в районі міста Оймякон (Росія) різниця між абсолютним максимумом і абсолютним мінімумом температур становить 103°С.
Континентальний клімат тропічного і субтропічного поясів характеризується спекотним літом (температури в пустелі до 52°С) і прохолодною зимою, під час якої температури у гірській місцевості нерідко набувають від'ємних значень.
Внаслідок існування величезних гірських країн значного поширення набув на материку гірський тип клімату із значними коливаннями температур впродовж доби.
Додому:Опрацювати матеріал теми з вашого підручника.
На к.к. нанести кліматичні пояси Євразії.
Мені нічого не відправляйте, головне, щоб ви знали матеріал.
Дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.
Географія 8 клас
Урок № 47 на тему: Природно - заповідний фонд України. Практична робота №10" Позначення на к.к. об'єктів природно - заповідного фонду"
Пригадайте:
Що складає природно-заповідний фонд будь-якої країни світу?
✵ Назвіть основні види природоохоронних територій та об’єктів. У чому їх принципова відмінність?
✵ В якій фізико-географічній зоні чи країні України створено щільну низку природоохоронних об’єктів?
✵ Назвіть найвідоміші природоохоронні об’єкти України та своєї області.
Вивчення нового матеріалу
1. Законодавство стосовно природоохоронних територій
1992 року прийнятий Закон «Про природно-заповідний фонд України», в якому викладені основні положення стосовно охорони навколишнього середовища в різних природоохоронних територіях. 1994 р. прийнято Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні, 2004 року — Закон «Про екологічну мережу України».
2. Природно-заповідні території
Нараховується понад 7 тис. заповідних територій, які займають близько 4,6 % території України. У перспективі планується збільшити до 10 %.
Створено 2584 пам’ятники природи, 2552 заказники, 753 заповідних урочищ, 508 парків-пам’ятників садово-паркового мистецтва, 38 регіональних ландшафтних парків. Статус державних мають 4 біосферних заповідники, 17 природних заповідників, 12 національних природних парків, 292 заказники, 132 пам’ятники природи, 88 парків-пам’ятників садово-паркового мистецтва, 20 дендрологічних парків, 17 ботанічних садів, 7 зоопарків.
Біосферні заповідники — створені для збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів для екологічного моніторингу. Асканія-Нова, Карпатський, Чорноморський, Дунайський — понад 200 тис. га.
Природні заповідники — відносно великі, мало змінені ПТК повністю виключені з господарського використання. Серед найбільших — Рівненський, Кримський, Поліський, Ялтинський та ін.
Національні природні парки — території зі своєрідними ПТК для проведення суворо організованої рекреаційної та культурно-освітньої роботи.
Регіональні ландшафтні парки — для охорони типових та унікальних ПТК, проведення екскурсійної роботи з короткочасним відпочинком.
3. Національна екологічна мережа
НЕС — частина загальноєвропейської природоохоронної системи з ділянками заповідної та мало зміненої природи, що підлягають особливій охороні та створюють передумови для раціонального природокористування та оздоровлення території.
НЕС складається з природних регіонів (значні ділянки країни з типовими та унікальними ПТК), природних коридорів (природна або близька до такої ділянка суходолу чи водного простору, що забезпечує безперервність та єдність природного середовища), буферних зон (місцевості навколо цінних ділянок екологічної мережі, що захищають останні від негативного природного та антропогенного впливу). Природні регіони створюються здебільшого на базі об’єктів природно-заповідного фонду.
Закріплення
✵ Який відсоток території України займають природоохоронні об’єкти? Чи є такий показник достатнім?
✵ На основі яких законодавчих актів території України вилучаються з господарського використання?
✵ Виконання другої частини практичної роботи № 10.Для цього відкрийте сторінку 223, ознайомтесь з завданнями і виконайте їх.
Домашнє завдання
Вивчити матеріал вашого підручника та практичну роботу.
Дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.
Географія 9 клас
Урок № 31 на тему:
Роль машинобудування в сучасному світі. Різноманітність підприємств та чинники їхнього розміщення. Спеціалізація та кооперування в машинобудуванні .
Як ви дістаєтесь до школи, до міста – пішки, може кіньми чи на оленях? А ще краще спробуємо відтворити як починається ваш день: прокидаєтесь від енного намагання мами чи батька підняти вас з ліжка; протираєте заспані очі, а рука сама тягнеться до пульта телевізора, потім поспішаєте до ванної кімнати – зустрічаєте пральну машину, на кухні заглядаєте до холодильника, а на газовій плиті парує смачний сніданок, хтось ще встигає поспілкуватись з комп’ютером (що нового в контакті?), дівчатка не оминули увагою фен і праску; і ось ви на зупинці з мобільним в руках та навушниками у вухах – чекаєте – автобус, маршрутку чи таксі, або просто вирушаєте пішки.
Якими видами техніки ви скористались?
Яке значення ви вкладаєте в поняття «МАШИНА»?
Раніше люди як трудились:
Кіньми орати заходились,
І піт чола – болить все тіло,
Весь день робили вони вміло.
І лиш зоря – всі прокидались
І до роботи враз кидались,
І ні хвилинки відпочити –
Лише робити і робити.
Тепер полегшало старання
Сучасне машинобудування.
Лиш треба землю вам зорати –
Для цього є великий трактор!
І що не роблять руки вмілі? –
З’явилися автомобілі.
Працюють роботи – машини.
А схочеш подорожувати –
Найкраще літаком літати.
І де там дінеться той страх?
Літак літає, наче птах!
Переправляти вантажі
Зручно і на кораблі.
Тому й працює так старанно
Сучасне машинобудування!
Машинобудування – основна галузь промисловості. Вона визначає рівень науково-технічного прогресу і зростання продуктивності праці в усьому господарстві, оскільки забезпечує його машинами, обладнанням, приладами та іншою технікою. Саме продукція машинобудування забезпечила революційні зміни в обсягах виробництва різноманітної продукції, у характері праці людини, а також увесь час висувала вимогу щодо кваліфікації, освіти, культури виробництва. Основним конструкційним матеріалом у машинобудуванні є чорний метал. Отже, головний сировинний постачальник — чорна металургія. Водночас у сучасному машинобудуванні чорні метали все частіше заміняються кольоровими, насамперед легкими (алюміній), а також композитами (матеріали з металів, пластмас, кераміки) і пластмасами.
Галузева структура. Підприємства машинобудування виробляють машини, прилади, обладнання та комплектуючі до них. Вони об’єднані у десятки галузей, підгалузей і виробництв. В економічній географії зазвичай використовується структура машинобудування, що сформувалася в ХХ ст.. Вона включає – важке, транспортне, тракторне та сільськогосподарське, верстато- і приладобудування, електротехнічне, радіоелектронне, виробництво устаткування для легкої та харчової промисловості.
Чинники розміщення. Різноманітність виробленої продукції, а також безліч деталей і вузлів, необхідних для виготовлення найбільш складних товарів, визначають наявність кількох факторів, які впливають на розміщення різних підприємств машинобудування. Так, для галузі є характерним кооперування підприємств. Це зумовлено тим, що машинобудівні заводи повинні мати десятки, а іноді й сотні зв’язків з іншими підприємствами, які постачають деталі та комплектуючі. Більшість галузей машинобудівного комплексу належать до трудомістких. Особливо це стосується точного машинобудування, де необхідно витратити багато праці для виробництва продукції. Тому на розміщення підприємств галузі впливає наявність кваліфікованих трудових ресурсів. Серед інших факторів слід виділити такі:
Наукоємний
Трудомісткий
Сировинний
Транспортний
Споживчий
Екологічний
До важкого машинобудування відносяться підприємства, що виготовляють машини й устаткування для металургії, гірничо-добувної, хімічної промисловості, паливно-енергетичного комплексу. Галузь відрізняється більшим споживанням металу, відносно невисокою трудомісткістю та енергоємністю. Для неї характерні як підприємства закінченого виробничого циклу, що здійснюють заготівлю, обробку й складання готової продукції, так і заводи, що сполучають ці технологічні ланки з монтажем обладнання, одержаного від інших підприємств у результаті кооперування. У галузі є як вузькоспеціалізовані заводи, наприклад Харківський «Турбоатом», так і універсальні, що випускають різні види продукції.
Більшість підприємств розміщенні на Донбасі та Придніпров’ї. Чому?
За картою «Машинобудування» визначте основні центри важкого машинобудування.
Транспортне машинобудування спеціалізується в Україні на виробництві майже всіх транспортних засобів. Вона включає виготовлення та ремонт сухопутних, повітряних і водних транспортних засобів, а також виробництво комплектуючих виробів до них. Частина продукції галузі має подвійне призначення – цивільне та військове, що впливає на особливості географії й номенклатуру виробленої продукції.
Машинобудування має складну галузеву класифікацію. Цю галузь можна також поділити на підгалузі за стадіями технологічного процесу:
Для машинобудування характерні спеціалізація і кооперу вання.Машини складаються з великої кількості деталей та агрегатів. В електровозі, наприклад, їх близько 250 тис. Виготовити їх на одному заводі неможливо. Простіше і дешевше робити окремі частини машин на спеціалізованих підприємствах. Для випуску готового виробу між підприємствами встановлюються зв’язки, тобто здійснюється кооперування підприємств.
Продукція машинобудування надзвичайно різноманітна. Кожна галузь машинобудування виробляє продукцію певного призначення, що застосовується повсюдно: у промисловості, сільському господарстві, побуті, на транспорті.
Визначте, яка продукція машинобудування є у вашому домі:
• використовується на кухні;
• є у вітальні та інших кімнатах.
Визначте марку холодильника, телевізора, пилососа. Де вони були виготовлені? Це продукція імпортного чи вітчизняного ви робництва? Чому ваша родина зробила такий вибір?
Висловіть думку про конкурентоспроможність вітчизняної побутової техніки.
Якщо ви живете у великому місті, то як саме члени вашої родини дістаються на роботу? Як пов’язані між собою засоби пересування й машинобудування? Яка продукція машинобуду вання є на робочих місцях ваших батьків (верстати, комп’ютер, торговельне устаткування та ін.)? Які галузі машинобудування виготовили її?
Зробіть висновок про роль машинобудування в економіці в цілому й у житті кожної родини.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.
На к.к. нанести центри галузі.
Знати загальну характеристику.
Дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.
Хочу подякувати всім, хто добросовісно ( до другої години ночі) відправляв т.о.
Ви мене приємно здивували. МОЛОДЦІ!!!!
Немає коментарів:
Дописати коментар