Добрий день.
Сьогодні 18 січня 2024 року.
Запрошую на урок географії учнів 8 та 11- А класів.
Географія 8 клас
Тема:Озера і лимани; їх типи; особливості гідрологічного режиму. Практична робо №7"б".
Перегляньте:
В Україні налічується близько 20 тис. озер, з них 43 площею до 10км2. Розподілені вони на території нерівномірно. Найбільшими озерними районами країни є Полісся, заплави Дніпра, Дунаю та Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор'я, а також Кримські гори та Карпати. Озера утворюються в різних за походженням улоговинах, тому за цією ознакою розрізняють такі типи озер:
1) заплавні (утворюються в старицях і притерасових зниженнях заплав, становлять більшість озер України, мають невеликі розміри, розташовані в заплавах басейнів Дніпра, Десни, Дунаю, Сіверського Дінця та ін.). Навесні, під час повені, заплавні водойми заповнюються водою, а до кінця літа міліють. Восени озера знову заповнюються водою. Але є такі заплавні озера, які навіть при низькому рівні води в річці зберігають глибину 10-
2) лиманні (утворилися при затопленні морем долин рівнинних річок унаслідок опускання прибережних частин суходолу. Їх багато на Чорноморському узбережжі: Сасик (Кундук), Куяльник тощо);
3) залишкові (це колишні морські затоки, що відокремилися внаслідок підняття узбережжя, часто солоні: Донузлав, Сасик). Реліктові, або залишкові озера, - це давні озера, що живляться атмосферними опадами або фільтрацією морської води. У зв'язку з високою концентрацією солі у них відбувається природне осідання кухонної солі;
4) карстові (утворилися внаслідок карстових процесів у вапняках, крейдових і солевих відкладах: Швацькі озера на Поліссі, Слов’янські в Донбасі та ін.). Вони утворилися внаслідок вимивання пухких порід (мергелів, вапняків, крейди, гіпсів, доломітів) та утворення провальних форм рельєфу. Великі за площею карстові озера замерзають пізніше і звільняються від криги раніше, ніж заплавні у цій самій місцевості.
5) льодовикові (утворилися в льодовикових карах, цирках; таких озер багато в Карпатах);
6) загатні (утворюються, коли невелика притока відокремлюється від головної річки відкладами: Кагул, Ялпуг та інші річки в басейні Дунаю, або в разі перегородження гірської річки завалами, зсувами: Синевир);
Легенда
Назва Синевир походить від імені графської дочки Синь та імені вівчаря Вир. Батько заборонив доньці зустрічатися з Виром. Він наказав слугам вбити вівчаря. Синь очам своїм не повірила, коли побачила під великим валуном розтерзане Вирове тіло. Сльозам Сині не було краю, аж поки вони не заповнили галявину і саму Синь Так із сліз утворилося озеро, яке люди назвали Синевир. Сьогодні існує у народі повір'я, що той, хто закохався на озері Синевир, ніколи не розлучиться з коханою.
7) вулканічні (утворилися в кратерах згаслих вулканів: Синє, Ворочанські озера та інші озера Закарпаття).
8) карові- це високогірні озера, утворені в карі. Кар або цирк - це природна чашеподібна заглибина у привершинній частині гір з крутими скелястими стінами і полого увігнутим днищем. Кар утворюється під дією невеликих льодовиків, сніговиків і морозного вивітрювання гірських порід у високогір'ї. Озеро Бребенескул утворилося між головним хребтом масиву Чорногора і горою Гутен Толенатик.
Лимани – затоки, що утворюються в результаті затоплення морем долин рівнинних річок внаслідок занурення прибережних частин суходолу.
На узбережжі Чорного моря – Дністровський (найбільший в Україні), Дніпровський, Бузький, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький, Сасик (Кундук) та ін. На узбережжі Азовського моря – Молочний, Утлюцький та ін
В Україні є багато штучних водоймищ. Це водосховища і ставки.
Практична робота №7"б".
Тема: Води суходолу.
Завдання:
1. На к.к. нанесіть озера України:
Ялпуг, Сасик,Шацькі, Синевир.
2. На к.к. нанесіть лимани України:
Дніпровсько - -Бузький, Молочний, Дністровський.
3. На к.к. позначте і підпишіть назви водосховищ України:
Київське, Канівське, Кременчуцьке, Камя'нське, Дніпровське, Каховське.
4. На к.к. позначте і підпишіть назви каналів України:
Північнокримський, Дніпро - Донбас, Каховський.
5. Висновок.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п.30 та мою для вас підбірку.
2. Виконайте практичну роботу.
Географія 11 клас
Тема:Біосфера та її складові.
Зв'язок біосфери з іншими оболонками Землі здійснюється через її безперервну життєдіяльність, у процесі якої відбувається кругообіг речовин.
Нижня межа біосфери в літосфері обумовлена тепловим бар’єром і, як правило, не опускається нижче ніж 5 км. Загальна товщина біосфери — 40 км. Від усіх геосфер вона відрізняється енергійним перебігом хімічних перетворень.
Основне джерело активності живих організмів — сонячна енергія (яка використовується в процесі фотосинтезу зеленими рослинами і деякими мікроорганізмами для створення органічної речовини, яка забезпечує їжею і енергією всі інші організми). Завдяки діяльності фотосинтезуючих організмів більш ніж 2 млрд років тому почалося накопичення в атмосфері вільного кисню, потім утворився озоновий екран, який захищає живі організми відкосмічного випромінювання, фотосинтез і дихання зелених рослин підтримують сучасний газовий склад атмосфери.
Чим же відрізняється жива речовина від неживої?
Саме надзвичайно високою активністю, зокрема дуже швидким кругообігом речовин, жива речовина відрізняється від неживої.
Уся жива маса біосфери оновлюється за 33 доби, а фітомаса (тобто маса рослин) — щодня.
Жива та нежива речовина на Землі становлять гармонійне ціле, що, власне, й називається біосферою Оскільки всі функції живих організмів у біосфері можуть виконуватись не організмами якогось одного виду, а лише їх комплексом, то звідси випливає важливе положення, розроблене В. І. Вернадським: біосфера Землі від початку сформувалася як складна система з великою кількістю видів організмів, кожний з яких виконував свою роль у загальній системі.
Навряд чи можна знайти на нашій планеті об’єкт чи явище, які існують цілком самостійно, не залежачи від інших та не впливаючи на них.
Усі організми об’єднуються в чотири царства живої природи (аналіз таблиці).
Назва царств живої природи | Приклади |
рослини | (близько 500 тис. видів) |
тварини | (близько 1,5 млн. видів) |
гриби | (понад 100 тис. видів) |
бактерії | (мікроскопічні, одноклітинні організми) |
Природа плекала людину, як невід’ємну частину всесвіту. Людина повинна оберігати, дбати прожиття на Землі, себе, та всього живого що її оточує.
А закінчити наш урок я хочу такими рядками.
Домашнє завдання.
1. Опрацювати параграф 17 вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Дати відповідь на запитання: «Чи змінюються в часі межі біосфери».
Підготувати твір на природоохоронну тему .
Немає коментарів:
Дописати коментар