Секунда за секундою, хвилина за хвилиною, година за годиною спливає час... А куди він спливає, залежить від вас. Прочитали цікаву книжку, навчилися танцювати або чистити картоплю — час витрачено на добру, корисну справу. А коли цілий день грали у комп’ютерні ігри, то потім дивуєтеся: куди ж подівся час? І не можете пригадати, бо його було змарновано, викрадено з вашого життя.
Щоб не гаяти дорогоцінний час, потрібно вміти розставляти пріоритети, тобто визначати, які справи є дуже важливими, які — важливими, а які — неважливими. Найважливіші справи пов’язані зі здоров’ям, родиною, навчанням. Важливі справи пов’язані з друзями, хатньою роботою. Неважливі справи — це справжні крадії часу (тривалі комп’ютерні ігри, довгі розмови по телефону). Час треба приділяти найважливішим і важливим справам. А неважливі справи самі заповнять проміжки між ними.
• Розгляньте перелік справ Олександри. Обговоріть, чи правильно вона розподілила їх на найважливіші, важливі й неважливі.
ТАЙМ-МЕНЕДЖМЕНТ
Ми живемо у динамічному світі, іноді нам не вистачає 24 годин на добу. Тому кожному важливо розвивати навички керування часом. Їх ще називають навичками тайм-менеджменту (англ. time — час, managment — керування). Це планування свого життя за допомогою розпорядку дня, чеклистів (переліку важливих справ), щоденника тощо.
• Розгляньте зразок фрагмента плану на тиждень Олега :
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте матеріал п. 9, стор.77( електронного підручника) та мою для вас підбірку.
2. Завдання на стор. 77 1-5 виконати письмово.
середа, 25 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 26 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 6 класу.
Тема: Чому бувають землетруси та виверження вулканів.
Пропоную переглянути:
У Греції – бог-коваль, якого греки називали Гефест, у стародавніх римлян вшановувався як Вулкан. Чому ж така шана цьому богу?
Вулкан – син Юпітера і Юнони, бог вогню, ковальської справи, досить зрідка був присутній на раді богів. Його неприязнь до Олімпу мала давні корені. Кульгавий після падіння, він оселився на горі Етна, де побудував велику кузню. Побудував для всіх богів на Олімпі величні золоті палаци, виготовив меблі з коштовних металів і прикрасив їх коштовним камінням. За допомогою Циклопів Вулкан виготовив зброю для Юпітера – жахливі блискавки, від яких не міг врятуватись ніхто. Любовні стріли для купідона також кував Вулкан. Вулкану приклонялись усі ковалі та артисти, вважали його своїм захисником, і відповідно обоготворивши. Особливо шанували Гефеста в Афінах, де ремесла досягли найбільшого в Греції розвитку. На честь цього бога проводились різноманітні свята – Вулканалії і Гефестії. Його звичайно зображували невисоким, коренастим чоловіком, у якого одна нога коротше іншої, в робочій шапці, короткому одязі і з інструментами коваля у руках.
Явище переміщення магми з надр Землі на поверхню називається – ВУЛКАНІЗМ.
Виверження вулканів - це катастрофічне явище природи, яке викликає у людей страх - вони забрали незліченну кількість життів, стерли з лиця землі цілі міста і перетворили великі землі в безплідні пустелі.
Вулканів на Землі дуже багато: десятки тисяч на материках та ще більше – в океанах. Однак діючих вулканів значно менше – близько тисячі. Переважна частина вулканів так само, як і райони землетрусів, розташована на межах літосферних плит, поблизу розломів земної кори.
Види вулканів:
Діючі
періодично вивергаються нині або хоч би один раз за останніх 10 тис. років.
Сплячі
вулкани, що жодного разу не вивергаються від 10 тис. років до 25 тис. років
Згаслі
вулкани не вивергаються 25 тис. років
На земній кулі налічують до 850 діючих вулканів. Щорічно на планеті стається понад зо вулканічних вивержень.
... Колись, за сивої давнини, на березі Неапольської затоки в Італії стояло веселе й ошатне місто Помпеї. На його вулицях завжди було жваво. До цього курортного міста приїздили відпочивати знатні римляни. Життя в Помпеї було спокійне, і ніщо не пророкувало катастрофи... З деякого часу з вершини великого Пагорба поблизу міста почав вириватися димок, а іноді чувся гул. Ніхто із мешканців міста не знав, що Пагорб — це згаслий вулкан, який зараз має назву Везувій.
Одного дня дим із Везувію почав валити сильніше, ніж звичайно. Однак жителі майже не звертали на це уваги — вони поспішали швидше закінчити свої справи, щоб встигнути на гладіаторські ігри. Видовище вже почалося, коли раптом настала пітьма, задушливі гази наповзли на місто, високо в небо з Пагорба підкинулося полум’я. На місто почав падати все густіший попіл. Ошалілі люди бігли не озираючись, намагаючись сховатись, щоб урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб перечекати лихо. Нікому не вдалося врятуватися, адже все місто було поховане під багатометровим шаром попелу... Про місто згодом забули.
Але ось одного разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і наштовхнулися на мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто знову побачило сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі туристів.
На території України є на Керченському півострові та прилеглій акваторії Азовського моря. В останні роки виявлені грязьові вулкани на захід та південь Севастополя в акваторії Чорного моря. Серед діючих грязьових вулканів виділяються з постійно спокійним режимом виверження та з активними викидами протягом кількох діб, що супроводжується вибухами та локальними землетрусами. Діючі грязьові вулкани пов'язані з зонами активного Південно-Азовського розлому. Активні вулкани виділяють пари ртуті, вміст якої в атмосферному повітрі під час виверження зростає на 1-2 порядки. Активізація грязьових вулканів у зоні Південно-Азовського розломусприяє виникненню нових островів та мілин в акваторії Азовського моря та Керченської протоки.
Грязьові вулкани є особливою ознакою Азовського моря, основна маса яких розташована в районі Таманського півострова в Росії, хоча вони є і в Україну в районі Арабатської стрілки.
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника , електронного підручника п. 15 та мою для вас підбірку.
2. Випишіть та вивчіть терміни.
вівторок, 24 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 24 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок ЗБД учнів 6 класу.
Тема: Збалансоване харчування.
Пропоную переглянути:
Харчування і здоров’я
Потребами, які людина мусить задовольняти передусім, є потреби у воді та їжі. Те, що ми їмо, впливає на наше фізичне, емоційне, інтелектуальне і навіть соціальне благополуччя.
Від правильного харчування залежить стан здоров’я окремої людини і цілих народів. Ще й нині у деяких африканських країнах люди помирають від голоду.
І навпаки, жителі економічно розвинених країн дедалі більше потерпають від так званих «хвороб цивілізації», пов’язаних із переїданням і неправильним харчуванням.
Вода і поживні речовини
Організм людини на 75% складається з води і постійно її виводить. Для поновлення запасів води треба щодня випивати 6—8 склянок рідини. Щоб жити, рухатися, рости і розвиватися, людям необхідні поживні речовини вуглеводи, білки, жири, вітаміни і мінеральні речовин.
Вуглеводи найкраще забезпечують організм енергією.
Білки (протеїни) є будівельним матеріалом для клітин.
Жири утворюють в організмі запаси, що за необхідності використовуються як додаткове джерело енергії.
Вітаміни і мінеральні речовини важливі для нормальної роботи організму.
Поживність і калорійність продуктів харчування
Важливими характеристиками продуктів є їх харчова та енергетична цінність. Харчова (поживна) цінність - - це співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин, що містяться у 100 г продукту. Людям необхідне збалансоване харчування, яке забезпечує організм усіма поживними речовинами.
Енергетична цінність (калорійність) — характеристика, що вказує на енергетичні властивості продукту. Вона вимірюється в калоріях (кал) або кілокалоріях (ккал). Деякі продукти, наприклад цукор, мають високу калорійність і низьку поживну цінність. Інші, навпаки, є низькокалорійними, але такими, що мають високу харчову цінність. Це, наприклад, свіжі овочі, фрукти, морепродукти.
Якщо людина споживає недостатньо калорій, вона починає втрачати вагу. І навпаки, дуже висока калорійність харчового раціону призводить до збільшення маси тіла. Тому важливо споживати стільки калорій, скільки витрачаєш.
Калорійність
1 г жирів — 9 ккал
1 г білків — 4 ккал
1 г вуглеводів — 4 ккал
Таблиця 1
Таблиця 2
Особливості харчування підлітків
У підлітковому віці ти можеш мати особливий апетит. Іноді батьки жартома кажуть: «Наша дитина скоро і нас з’їсть». 1 це не дивно, адже за рік ти виростаєш на 8—10 см, і твій організм потребує щоразу більше їжі. Тому від калорійності, а головне від поживності харчування передусім залежить твоє самопочуття і зовнішній вигляд.
Наприклад, захоплення гамбургерами, чипсами, колою або солодкими напоями може спричинити зайву вагу, прищі, лупу та багато інших проблем. Не думай, що це дрібниці. У деяких країнах саме через масове захоплення такою їжею і напоями ожиріння підлітків стало національною проблемою, що загрожує здоров’ю майбутніх поколінь. Тому у Нью-Йорку (США) з 2003 року ці продукти вилучили з меню всіх шкільних їдалень. А нині така заборона існує і в українських школах.
Особливості харчування залежать і від способу життя. Той, хто у вільний час читає, займається музикою або малюванням, витрачає менше енергії і потребує менше їжі, ніж той, хто полюбляє активний відпочинок спорт, танці або рухливі ігри. Займаючись спортом, слід пам’ятати, що за день треба випивати більшу, ніж зазвичай, кількість води.
Від харчування залежить фізичне, психологічне і соціальне благополуччя людини.
Щоб рости, розвиватися, добре вчитись і почуватися здоровим, ти потребуєш продуктів, які забезпечують організм вуглеводами, білками, жирами, вітамінами і мінеральними речовинами.
Спортивні тренування та інші фізичні навантаження передбачають підвищення калорійності харчового раціону та вживання більшої кількості води.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати п. 7електронного підручника та мою для вас підбірку.
2. Скласти власний раціон харчування.
неділя, 22 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 23 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 6 класу.
Тема: Чому рухаються літосферні плити.
Надра Землі.
З курсу природознавства ви знаєте, що надра Землі неоднорідні й мають дуже складну будову. Земля складається з трьох основних частин: ядра, мантії та земної кори. Ядро знаходиться в центрі Землі. Більшу частину об’єму Землі (83 %) становить мантія, над нею розташовується земна кора.
Ядро.
Раніше вважали, що Земля складається з твердої кори й розплавленої речовини під нею. Нині вдалося встановити, що в центрі Землі міститься ядро, оточене мантією, а над нею розташована земна кора (мал. 41).
Ядро — найгарячіша й найщільніша частина Землі. Його діаметр становить майже 3500 км. Про існування ядра Землі стало відомо наприкінці XIX ст., а на початку XX ст. була визначена глибина залягання ядра — 2900 км. Припускають, що ядро складається із заліза з домішками нікелю. Воно неоднорідне. Учені визначають зовнішню (в’язку) і внутрішню (тверду) частини ядра. Внутрішня його частина діаметром майже 1300 км дуже тверда й розжарена до температури 5000 °С, зовнішня — завтовшки майже 2200 км — перебуває в розрідженому стані при температурі 4000 °С. На ядро припадає майже 17 % речовини нашої планети.
Учені вважають, що ядро обертається трохи швидше, ніж уся наша планета, і це є однією з причин виникнення в Землі магнітного поля.
Мантія.
Оболонку Землі, розміщену між ядром і земною корою, назвали мантією (з грецьк. покривало, плащ). Її товщина становить майже 2900 км. Вона складається з кристалічних гірських порід, розжарених від 4000 °С до 1000 °С.
Мал. Внутрішня будова Землі
Незважаючи на таку високу температуру, речовина мантії є твердою, бо перебуває під дуже високим тиском. Верхня частина мантії завтовшки 200-250 км дещо розріджена й пластична. Її називають астеносферою. У мантії міститься майже 83 % речовини Землі, а разом з ядром — 99 %!
З процесами, що відбуваються в мантії Землі, пов’язані виверження вулканів і рухи земної кори.
Земна кора.
Земна кора — зовнішній твердий шар Землі, що має товщину від 5 км — під океанами й до 70 км — під материками.
Земна кора є найтоншим із шарів Землі. Вона утворилася в ті часи, коли вся наша планета перебувала в розжареному стані. Найлегші частинки її речовини спливали на поверхню й, охолоджуючись, застигали. Спочатку утворився суцільний шар базальту. Потім на його поверхню почали спливати велетенські «острови» граніту, з яких сформувалися материки та великі острови.
Виокремлюють два типи земної кори: океанічний і материковий.
Океанічний тип характеризується наявністю двох шарів — базальту й осадових гірських порід. Земна кора материкового типу має шари базальту, граніту й осадових гірських порід.
Земна кора й верхня частина мантії утворюють літосферу.
Як вивчають внутрішню будову Землі?
Вивченням будови й розвитку Землі як планети займаються вчені-геологи. Геологія — відносно молода наука, хоча люди добували корисні копалини з надр Землі ще до нашої ери.
Незважаючи на досягнення сучасної науки та техніки, надра Землі залишаються майже не доступними для людини й тому таємничими.
Верхні шари земної кори людині допомагає вивчати природа. Круті гірські схили, береги річок і морів відкривають дослідникам таємниці геологічної історії. Наприклад, річка Колорадо в Північній Америці, протягом мільйонів років прокладаючи русло в різних шарах гірських порід, утворила найбільшу ущелину на Землі — каньйон глибиною 1800 м. Шари глин, вапняків і пісковиків оголені й доступні для вивчення. Тому вчені називають національний парк «Великий каньйон» підручником геологічної історії.
Будівництво шахт і буріння свердловин також дають можливість безпосередньо вивчати глибини Землі. Сучасні технології буріння дають змогу проникнути глибше 12 км. Наприклад, на Польській надглибокій свердловині припинилися роботи, коли була досягнута відмітка 12 262 м.
Дослідження продуктів виверження вулканів дає можливість ученим більш детально вивчати склад речовини надр Землі. Однак за допомогою прямих методів вивчення внутрішньої будови Землі не можна отримати достовірні знання про найглибші шари навіть земної кори. Тому в геології розроблені непрямі методи досліджень, до яких належить сейсмічний (з грецьк. коливання, землетрус).
ПОВТОРИМО ГОЛОВНЕ
Земля складається з трьох основних частин: ядра, мантії, земної кори.
Ядро — найгарячіша й найщільніша частина Землі, речовина якої перебуває у твердому розжареному стані.
Мантія — найбільш об’ємна частина Землі. Речовина мантії тверда й складається з розжарених кристалічних гірських порід.
Земна кора — зовнішній твердий шар. Визначають два типи земної кори: океанічний і материковий.
Сейсмічний метод у вивченні внутрішньої будови Землі застосував академік Петербурзької академії наук Борис Голіцин (1862-1916). Цей метод заснований на факті зміни швидкості поширення хвиль, що утворюються під час вибуху. За допомогою сейсмічного та інших непрямих методів вивчається глибинна будова не тільки земної кори, а й більш глибоких шарів Землі.
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте матеріал вашого підручника, електронного підручника ( параграф 14) та мою для вас підбірку.
2. Випишіть та вивчіть терміни.
3. Дайте письмову відповідь на наступні запитання:
1. З яких частин складається внутрішня будова Землі?
2. Розкажіть про будову й особливості земного ядра.
3. Що таке мантія Землі?
4. Що називають земною корою і як вона утворилася?
5. Назвіть та охарактеризуйте типи земної кори.
6. Що таке літосфера?
7. Порівняйте потужність (товщину) внутрішніх шарів Землі.
8. Які методи використовують учені для вивчення внутрішньої будови Землі?
4. Придумайте розповідь про мандрівку до центра Землі.
четвер, 19 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 20 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів.
Географія 7 клас
Тема:Практична робота №3.
Темароботи: ВИЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ КООРДИНАТ КРАЙНІХ ТОЧОК ТА ПРОТЯЖНОСТІ МАТЕРИКА З ПІВНОЧІ НА ПІВДЕНЬ ТА ІЗ ЗАХОДУ НА СХІД. ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 (ПОЧАТОК). ПОЗНАЧЕННЯ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ НАЗВ ОСНОВНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ'ЄКТІВ АФРИКИ.
Завдання:
1.Визначте положення відносно інших материків, морів та океанів, особливості берегової лінії.
2.Позначте на контурній карти об’єкти материка:
- гори;
- рівнини;
- низовини;
- плоскогіря;
- нагіря;
- пустелі;
- ріки;
- озера;
- крайні точки;
- затоки;
- протоки;
- водоспади;
- пустелі.
3. Висновок.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте матеріал вашого підручника ( повторіть).
✵ Детально ознайомтеся з фізичною та тектонічною картами Африки. Нанесіть на контурну карту елементи берегової лінії.
✵ Повторіть поняття літосферна плита, платформа, плита, щит.
Виконайте та надішліть на перевірку практичну роботу.
Географія 10 клас
Тема: Практична робота №2 " Складання картосхеми просторової організації економіки однієї з європейських країн"Великої сімки"".
G7, або «Вели́ка сі́мка», дослівно Група Семи (англ.Group of Seven, у минулому G6 (Група Шести) та G8 (Група Восьми) — міжнародний клуб урядів семи високорозвинених країн світу (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада).
Лідери цих країн регулярно зустрічаються для обговорення спільних економічних проблем і намагаються узгоджувати свою економічну політику. Крім них у зустрічах бере участь Європейський Союз, проте без права голосувати за проведення щорічних зборів. Щороку група проводить зустріч глав урядів та численні допоміжні зустрічі та політичні дослідження. Міністри країн G7 зустрічаються протягом року. Зокрема, міністри фінансів G7 проводять зустрічі чотири рази на рік. Також відбуваються щорічні зустрічі міністрів з питань зовнішньоекономічної політики та міністрів з питань охорони навколишнього середовища.
Країна-президент групи змінюється щороку в такому порядку: Франція, Сполучені Штати, Велика Британія, Німеччина, Японія, Італія та Канада. Країна-голова приймає на своїй території учасників щорічних зборів та оголошує порядок денний. Останнім часом Велика Британія та Франція висловлюють бажання розширити групу та включити до неї п'ять країн, що розвиваються, так звану «Групу +5»: Бразилію, Китай, Індію, Мексику та Південну Африку. Це зумовлено зростанням політичного впливу цих держав. Ці країни брали участь у попередніх зустрічах як гості, такі зустрічі називають «G7+5». Станом на 2021 рік жодна з них не приєднана до G7. Через це вплив «Великої сімки» зменшується. Натомість частіше відбуваються зустрічі «Великої двадцятки», яка реальніше відбиває стан політико-економічного життя світу.
Завдання роботи розміщені на стор.80 вашого підручника.
середа, 18 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 19 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 8 та 11-А класів.
Географія 8 клас
Тема:Міжнародна система відліку часу. Годинні пояси. Місцевий, поясний та літній час. Особливості регулювання системи часу в країнах світу. Час в Україні. П.р.№3.
Пропоную переглянути:
Формування території України процес недовготривалий. 1929 р. було підписано Акт злуки ЗУНР і УНР. У 1922 році територія УРСР увійшла до складу Польщі. У 1954 р. до території України було повернуто Бессарабію. Сучасний адміністративно-територіальний устрій України це – 24 областей, АРК, 3 міста державного підпорядкування: Харків, Львів і Київ.
Сонце послідовно освітлює всю поверхню земної кулі. Куляста форма Землі та її обертання навколо своєї осі зумовлюють у кожний момент однаковий час доби для всіх точках, що розташовані на одному меридіані від Північного полюса до Південного.
Місцевий час — це час меридіана даного місця, що визначається положенням Сонця.
У 1878 році канадський інженер С. Флемінг запропонував поділити Землю на 24 годинні пояси (від 0 до 23). У межах одного поясу люди користуватимуться однаковим часом. Такий час назвали поясним. Як же визначити цей час?
Поясний час – це місцевий сонячний час середнього основного географічного меридіана даного годинного поясу.
Лінія зміни дат проходить по найменш заселених територіях Землі.
В деяких країнах світу з метою кращого використання світлової частини доби впроваджують літній час. З кінця березня по кінець жовтня стрілки годинників переводять на одну годину вперед.
П.р.№3.
Тема: Аналіз карти годинних поясів Землі.Розвязання задач на визначення часу.
Відкриваємо підручник сторінка 68 - опрацьовуємо завдання і виконуємо роботу.
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Випишіть і вивчіть терміни.
3. Виконати практичну роботу 3.
Географія 11 клас
Тема:Геоїд. Показники руху Землі навколо своєї осі.
Перегдяньте презентацію і виконайте дослідження 1-2.
Дослідження 1.
Тема:Моделювання природних явищ на Землі в дні рівнодень та сонцестоянь.
Завдання:
1. Пригадайте, коли і з якої причини відбуваються дні рівнодень і сонцестоянь.
2. Опишіть природні явища, що відбуваються в ці дні.
3. Проаналізуйте наслідки природи в ці дні.
4. Висновок: вкажіть, які природні явища можна спостерігати на Землі у дні рівнодень і сонцестоянь.
Дослідження 2.
Тема: Прояви сили Коріоліса на річках своєї місцевості.
Завдання:
1. Як виникає сила Коріоліса.
2. Як сила Коріоліса впливає на рух води в річках і річкових долинах в цілому і рідного краю.
3. Висновок ( вкажіть, як і чому сила Коріоліса проявляється на ріках своєї місцевості).
Дослідження чекаю до наступного уроку.
понеділок, 16 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 17 жовтня 2023 року .
Запрошую на урок ОЗ учнів 7 класу та на урок географії учнів 9 та 10 класів.
ОЗ 7 клас
Тема: Дорожньо-транспортні пригоди.
Види дорожньо-транспортних пригод
Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) — це подія за участю транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.
З появою на дорогах перших автомобілів почали траплятися випадки дорожньо-транспортних пригод. У той час було видано низку спеціальних указів і законів про дорожній рух, які нині здаються дещо смішними. Так, у 1865 році в Англії було прийнято закон про обмеження швидкості руху автомобілів до 5 км/год. Перед автомобілем, що рухався, обов’язково мала йти людина, а коли на його шляху траплявся кінний екіпаж, водій мусив зупинитись і вимкнути двигун. У Німеччині власник автомобіля мав заздалегідь повідомити поліцію про свій маршрут.
За короткий час дорожньо-транспортні пригоди посіли перше місце за кількістю загиблих і друге — за кількістю травмованих осіб. Дорожньо-транспортні пригоди називають «убивцею № 1» у світі.
Види ДТП:
зіткнення (зустрічні, побіжні та бічні);
наїзд на перешкоду, пішохода, велосипедиста, гужовий транспорт, транспорт, що стоїть;
перекидання.
Як розвиваються події у випадку ДТП
Під час зіткнення автомобілів, що рухаються зі швидкістю 80 км/год, виділяється енергія, здатна підкинути машину вагою одну тонну на висоту 30 м, тобто вище від семиповерхового будинку! При цьому маса тіла пасажира сягає 5 тонн .
Щоб дослідити, як розвиваються події під час ДТП та які вони мають наслідки для людей, у спеціальних лабораторіях імітують різні види транспортних аварій з манекенами. Керують такими автомобілями по радіо, а розвиток подій фіксують на плівку. Ось що відбувається, коли автомобіль на швидкості 80 км/год наїжджає на перешкоду, а водій і пасажири не пристебнуті пасами безпеки:
• Через 0,026 секунди після удару вдавлюється бампер; сила, що у 30 разів перевищує вагу автомобіля, зупиняє його рух на лінії передніх сидінь, тоді як водій і пасажири продовжують рухатися в салоні автомобіля зі швидкістю 80 км/год.
• Через 0,044 секунди водій грудною кліткою ламає кермо.
• Через 0,068 секунди пасажир на передньому сидінні вдаряється в панель приладів.
• Через 0,092 секунди водій і пасажир, що сидить поруч, одночасно вдаряються головами в переднє вітрове скло автомобіля й отримують смертельні ушкодження черепа.
• Через 0,110 секунди автомобіль починає відкочуватися назад.
• Через 0,113 секунди пасажир на задньому сидінні отримує смертельні ушкодження.
• Через 0,150 секунди усе закінчується.
Як бачиш, усе триває менш як дві десяті секунди. Кліпни очима — це й буде дві десяті секунди. Тому без необхідних запобіжних заходів людина не має жодних шансів вижити у такій аварії.
Навіть у випадку невеликої аварії тіло людини може скластися навпіл проти її волі, і вона може вдаритися головою у те, що знаходиться попереду.
Триматися руками за сидіння або поручні немає сенсу, адже в момент зіткнення на швидкості більш як 80 км/год маса тіла людини перевищує 5 тонн. Отже, сили м’язів замало, щоб утримати тіло від удару.
Захисні положення пасажирів
Знизити ризик травмування і збільшити свої шанси на виживання під час аварії можна, якщо до моменту ДТП правильно згрупуватись. Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.
Як захиститися при наїзді автомобіля ззаду . У цьому випадку найнебезпечнішою є травма шийних хребців через різке відкидання голови назад.
Якщо пасажир не пристебнутий пасами безпеки, він повинен зісковзнути і сісти так, щоб голова і шия були щільно притиснуті до спинки сидіння, а колінами впертись у панель приладів . Пасажирам, що сидять на задньому сидінні, треба впертися колінами у спинки передніх сидінь.
Якщо пасажир пристебнутий пасами безпеки, треба впертися ногами у підлогу і притиснутися спиною до сидіння, руки швидко завести за голову і зімкнути кисті на шиї під потилицею .
Захисні положення під час наїздів і зіткнень . У цьому випадку найнебезпечнішим є удар об вітрове скло, панель приладів чи спинку передніх сидінь.
За допомогою блок-схеми потренуйтеся приймати захисні положення у таких ситуаціях.
Захисні положення під час наїздів і зіткнень
Дії свідка ДТП
Якщо ти став свідком дорожньо-транспортної пригоди, знай, що маєш нагоду зробити щось дуже важливе у своєму житті. У ці хвилини від тебе може залежати доля потерпілих. Тому постарайся заспокоїтись і зосередься на тому, що знаєш і вмієш. Скажи собі, що ти зможеш це зробити, і рішуче дій, адже в такій ситуації дорога кожна хвилина .
1. Передусім виклич «швидку допомогу» і повідом у відділення міліції про ДТП та кількість потерпілих.
2. Познач місце аварії спеціальним знаком, а за його відсутності — будь-якими предметами, наприклад гілками. Це для того, щоб попередити інших водіїв і запобігти новим ДТП.
3. Коли приїдуть рятувальники, допоможи їм з’ясувати всі обставини ДТП.
Автомобіль у воді
Трапляється, що внаслідок ДТП автомобіль падає у воду. За допомогою блок-схеми склади пам’ятку, як треба діяти у такій ситуації.
ДТП — це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.
Через велику кількість потерпілих ДТП називають «убивцею № 1» у світі.
Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.
Якщо ти став свідком ДТП, постарайся пригадати все, що знаєш і вмієш, виклич «швидку допомогу», міліцію, познач місце аварії та допоможи рятувальникам з’ясувати всі обставини ДТП.
Іноді трапляються випадки падіння автомобіля у водойму. Якщо не розгубитись і правильно діяти, можна врятуватись і в такій небезпечній ситуації.
Д.З.
1. Опрацюйте п.7, стор.45 мал.18.
2.Вивчіть заходи.
Географія 9 клас
Тема:Сучасне світове господарство та особливості його розвитку.
Природа неоднаково наділила країни світу своїми багатствами. Крім природних ресурсів кожна країна має певні соціальні та куль турні особливості, своєрідне географічне положення, природні умови. Всі ці чинники ведуть до розвитку тих галузей господар ства, що є найбільш вигідними та прибутковими. З давніх часів на віть величезні імперії не могли повністю забезпечити себе всіма необхідними товарами та послугами (пригадайте мандрівки євро пейців за спеціями в Індію). Унаслідок цього виникала потреба завозити з інших країн товари, яких бракувало, та з’явилася мож ливість продавати в інші країни надлишок своїх товарів. Торгівля між країнами обумовила встановлення стійких різнобічних взаємозв’язків між ними та утворення світового господарства.
Світове господарство стосується кожного з нас безпосередньо. Ми користуємося речами, виготовленими в Туреччині, Польщі, Китаї, країнах Європи, п’ємо каву з Бразилії, чай з Індії. В Україні чимало вітчизняних товарів містять складові, вироблені за її межами. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розви тку й у наш час ще продовжує змінюватися. Які особливості має сучасне світове господарство та які чинни ки на нього впливають, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
Світове господарство — це система взаємозалежних національних економік, пов’язаних між собою різними формами міжнародних економічних відносин. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розвитку, продовжує змінюватися й у наші дні. Відповідно в історії розвитку світового господарства виділяють певні його етапи
Етапи розвитку світового господарства:
Привласнювальне господарство.
У той час людина насамперед дбала про добування харчів, тому основними видами господарської діяльності були полювання, рибальство, збір диких плодів та ягід, бортництво. На цьому етапі людина була частиною природи і майже не завдавала їй помітної шкоди. Для суспільного устрою характерна родова община з рівністю всіх її членів.
Аграрне господарство від неоліту(5 тис. років до н.е.) до Нового часу (кінець ХV — середина ХVІІІ ст.)
Основним видом діяльності людини залишалось отримання харчів, але вони не вилучались з дикої природи, а вироблялись. Відповідно з’являється новий вид людської діяльності — виробництво. Провідним видом стає сільське господарство. Ремесла й торгівля, що зародилися, тільки обслуговували його. Для суспільного устрою характерні нерівність і експлуатація людини людиною, панують рабовласництво, потім феодалізм. Активна господарська діяльність людини сприяла загостренню екологічної ситуації.
Індустріальне господарство 70-80 рр. ХVІІІ ст.) —70-ті рр. ХХ ст. Провідним видом економічної діяльності стає промисловість. Розвиток товарного виробництва визначався орієнтацією на виготовлення продукції для її продажу й отримання прибутків.
Підприємці увесь час прагнуть здешевити виробництво, залучити ресурси як власних країн, так й інших. Відповідно країни поділяються на колонії, що постачають ресурси, та метрополії, які ці ресурси переробляють. Розширення виробництва товарів і послуг приводить до формування суспільства споживання. Суспільний устрій — капіталізм і соціалізм. Інтенсивний розвиток господарства призводить до значного погіршення екологічної ситуації
У господарстві будь-якої країни, регіону, міста виділяються дві групи видів економічної діяльності: спеціалізації і обслуговуючі. Види спеціалізації відіграють провідну роль у структурі господарства країн і регіонів. Їх ще називають профілюючими видами економічної діяльності,міжнародного (міжрайонного) значення.
Спеціалізація країн і регіонів (міст) — результат територіального поділу праці. Вона обумовлена вдалим використанням сприятливих історичних, економічних, природних та інших умов. Це дає можливість виробляти певні види продукції в кількості, що значно перевищує місцеві потреби, при порівняно низьких витратах праці. Відповідно з’являється можливість розвивати такі види економічної діяльності, продукція яких конкурентоспроможна на зовнішньому (внутрішньому) ринку і переважно орієнтована на вивіз.
Географічний поділ праці проявляється:
1) у формуванні господарської спеціалізації території (тобто виробництво певної продукції, призначеної для вивозу на інші території). За певними територіями закріплюються ті галузі спеціалізації , для яких тут існують найкращі природні та соціально – економічні умови;
2) у товарному обміні між територіями (тобто вивезення продукції галузей спеціалізації та ввезення продукції інших галузей). При цьому завозиться продукція, виробництво якої на даній території неможливе, недоцільне або недостатнє для власних потреб.
Міжнародний поділ праці (МПП) - полягає у спеціалізації окремих країн на виробництві певних видів продукції, її частин, а також послуг і в подальшому товарному обміні ними на світових ринках.
Перегляньте:
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте матеріал п.6 та мою для вас підбірку.
2. Вивчіть терміни.
3. На стор. 42 вашого підручника запитання 3-4 виконайте письмово та надішліть мені відповіді до наступного уроку.
Географія 10 клас
Тема: Італія. Дослідження №6 " Кластери в Італії як домінуюча формула організації виробництва товарів і послуг".
Перегляньте:
Завдання дослідження:
1.Складіть загальну характеристику економіки Італії.
2. Назвіть галузі економіки країни та дайте їм характеристику.
3. Охарактеризуйте основні показники , які визначають місце країни в регіоні та світі.
4.Складіть та обгрунтуйте картосхему просторової організації економіки Італії.
5. Дізнайтеся про сучасні відносини між Україною та Італією.
6. Висновок.
Д.З.
1. Опрацюйте п.14 вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Виконайте та надішліть до наступного уроку дослідження №6.
неділя, 15 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 16 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 7,8 та 11-Б класу.
Географія 7 клас
Тема: ПРАКТИЧНА РОБОТА №2. ВИЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ КООРДИНАТ КРАЙНІХ ТОЧОК ТА ПРОТЯЖНОСТІ МАТЕРИКА З ПІВНОЧІ НА ПІВДЕНЬ ТА ІЗ ЗАХОДУ НА СХІД.
Практична робота №2.
Завдання:
1. Користуючись картами атласу знайдіть та визначте крайні точки Африки.
2. Обчислити максимальну протяжність материка із заходу на схід та з півночі на південь.
3. Висновок: як материк розташований по відношенню до екватора, Північного та Південного тропіка.
1. Скласти в зошитах розповідь «Уявна подорож навколо Африки».
Географія 8 клас
Тема:Адміністративно-територіальний устрій України.
Пропоную переглянути:
Українські історичні землі
Значні розміри території України і тривалий історичний роз виток зумовили виникнення етнічних земель і етнографічних районів. За цими землями закріпились історичні назви. Землі мають різні розміри, у багатьох із них одні території включа ють у себе інші. Причинами формування таких земель стали відмінності:
• природних умов;
• характеру і видів господарської діяльності;
• особливостей побуту і традицій;
• національної самосвідомості;
• політичної орієнтації.
Етнічні землі не мають чітко виражених кордонів, в історії відомі випадки, коли площі етнічних земель могли збільшува тися або скорочуватися. Кордони етнічних земель не збігаються з кордонами сучасних адміністративних одиниць. У дослідників немає єдиної думки з приводу історико-географічного поділу території України. Розгляньмо великі етнічні землі за класифі кацією відомого географа Ф. Д. Заставного.
Запоріжжя — територія південної і південно-східної частини України. Ці землі в ХVІ–ХVIIІ ст. належали Запорозькій Січі й охоплювали територію сучасних Дніпропетровської, значну частину Запорізької та Кіровоградської, Черкаської і частково Херсонської, Миколаївської, Донецької та Луганської областей. Причорноморський район у центральній частині називався Ново росією (цей район багато в чому збігається з Таврією). Слобідська Україна (Слобожанщина) займає територію сучасних Харківської, частково Сумської і Луганської областей. З другої половини XVI ст. на цих землях, щоб уникнути національного гніту Речі Посполитої, почали селитися українські селяни і козаки із за ходу та центральних частин України.
Територія сучасних Львівської, Івано-Франківської, Терно пільської областей отримала назву Галичини. У середині XII ст. тут існувало Галицьке, а пізніше Галицько-Волинське князівство зі столицею Галич. Південна частина Івано-Франківської області має назву Покуття (кут Галичини). Назва Волинь пішла від на зви стародавнього міста (уперше згадується в 1018 р.) Волинь (Велинь), яке розташоване поблизу Володимир-Волинського. Волинь і Полісся включають північно-західну частину України (сучасні Волинська, Рівненська, Житомирська області й північна частина Тернопільської). Землі західної частини Волині разом із Галичиною до об’єднання українських земель входили до складу Польщі й називалися Західною Україною.
На крайньому заході знаходиться Закарпаття (Закарпатська область). У межах Чернівецької області виділяють Північну Буковину (її західну частину), у східній частині знаходиться Бессарабія. До Бессарабії належать південна і західна части ни Одеської області. На південний схід від Галичини і Волині простягнулося Поділля, що включає територію Хмельницької і Вінницької областей. Поділля межує з Руссю (Київщина), до якої входять Київська і частково Черкаська області.
Після Андрусівського договору 1667 р. Україну було поді лено на Правобережну і Лівобережну (інакше — Гетьманщина) частини.
Етнографічні райони склалися в Карпатах. Гуцульщина (Вер ховина) розташована в крайній південно-східній частині Карпат. Бойківщина знаходиться в середньогірських районах Львівської та Івано-Франківської областей.
24 серпня 1991 року Верховна Рада проголосила незалежність України. Наша країна з цього часу стала існувати як самостійна держава.
Формування території України — тривалий, багатовіковий і драматичний процес. Кордони Української держави неоднора зово змінювалися, деякі частини країни входили до складу інших держав, тому адміністративний поділ — поняття динамічне, згодом він може зазнавати змін (як у розмірах частин країни, так і в назвах одиниць).
Так, у дореволюційні роки на території тієї частини Украї ни, що входила до складу царської Росії, було дев’ять губерній, об’єднаних у три великих регіони: Південно-Західний край (По дільська, Волинська, Київська губернії), Лівобережна Україна (Полтавська, Чернігівська, Харківська губернії) і Новоросія (Єкатеринославська, Таврійська, Херсонська губернії). Губернії у свою чергу поділялися на повіти. А велика частина Східної Галичини, що входила до складу Австро-Угорщини, а потім Польщі, поділялася на воєводства і повіти. Упродовж тривалого часу українські землі входили до складу Радянського Союзу. УРСР була розділена на 25 областей.
Після 1954 р. територія нашої країни незмінна. (За Гель сінкською угодою 1975 р. державні кордони в Європі визнано непорушними.)
Домашнє завдання
а. Опрацюйте матеріал підручника та мою для вас підбірку.
б. Дайте відповіді на запитання:
1. За адміністративною картою визначте, яка область з назва них пар знаходиться північніше: Тернопільська чи Донецька, Львівська чи Харківська, Волинська чи Чернігівська.
2. Яка область розташована східніше: Сумська чи Запорізька, Рівненська чи Чернівецька, Полтавська чи Дніпропетров ська?
Відповіді чекаю до наступного уроку.
Географія 11 клас
Тема:Геоїд. Показники руху Землі навколо своєї осі.
Перегдяньте презентацію і виконайте дослідження 1-2.
Дослідження 1.
Тема:Моделювання природних явищ на Землі в дні рівнодень та сонцестоянь.
Завдання:
1. Пригадайте, коли і з якої причини відбуваються дні рівнодень і сонцестоянь.
2. Опишіть природні явища, що відбуваються в ці дні.
3. Проаналізуйте наслідки природи в ці дні.
4. Висновок: вкажіть, які природні явища можна спостерігати на Землі у дні рівнодень і сонцестоянь.
Дослідження 2.
Тема: Прояви сили Коріоліса на річках своєї місцевості.
Завдання:
1. Як виникає сила Коріоліса.
2. Як сила Коріоліса впливає на рух води в річках і річкових долинах в цілому і рідного краю.
3. Висновок ( вкажіть, як і чому сила Коріоліса проявляється на ріках своєї місцевості).
Дослідження чекаю до наступного уроку.
пʼятниця, 13 жовтня 2023 р.
Добрий день.
Сьогодні 13 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок ЗБД учнів 5 класів
Це перша самостійна робота.
Дайте письмову відповідь на наступні запитання:
1• Які бувають пішохідні переходи?
2• Що таке багатосмугова дорога?
3• Як позначають зупинки громадського транcпорту?
4• До чого може призвести порушення правил поведінки на зупинці?
5• Які місця у громадському транспорті є найбезпечнішими?
6• Як поводитися в шкільному автобусі?
7• Які засоби безпеки є у громадському транспорті?
8• Як діяти при пожежі в салоні громадського транспорту?
9• Як би ви перейшли таку дорогу?
Обґрунтуйте свою думку.
10• Що може заважати побачити або
почути наближення транспорту?
11• Що таке багатосмугова дорога?
12• Що таке острівці безпеки?
13• Чим займаються співробітники
патрульної поліції?
• Які способи орієнтування на місцевості ви
знаєте?
2. Закінчіть речення:
Кримські гори, розташовані на півдні Кримського півострова,— ...... У горах .......... В усі пори року ......... .
3. Намалюйте план руху школярів в М 1 : 10 000 (або М 1 : 20 000).
Загін школярів вийшов зі школи в західному напрямку і пройшов
500 м лугом до річки, яка протікає з
північного заходу на південний схід. Перейшовши річку дерев’яним містком,
школярі повернули на південь і пройшли 1 км стежкою через мішаний ліс до
джерела. Від джерела за азимутом 50 ° вони подолали 200 м лісом і вийшли біля
будиночка лісника.
4. Назвіть якнайбільше способів орієнтування
за місцевими ознаками.
5. Ви знаєте, наскільки мінлива погода та як
важливо, особливо в умовах походу, вміти передбачувати її зміни. Назвіть
якнайбільше місцевих ознак погіршення погоди.
6. Уявіть собі, що ви вирушаєте в подорож за
певним маршрутом. Складіть перелік правил для учасника маршруту.
7. Складіть для членів другої групи завдання з орієнтування. Перевірте
правильність його виконання.
8.• Орієнтування на місцевості — це
9. • Надійним способом орієнтування є
орієнтування за компасом. За допомогою компаса визначають азимут —
10 • У разі орієнтування за місцевими ознаками можливі погрішності, тому для
більш точного визначення сторін горизонту необхідно .....