Добрий день.
Сьогодні 2 жовтня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 7, 8 та 11-Б класів.
Географія 7 клас
Тема: Кліматичні пояси і типи клімату Землі
На підставі загальних змін клімату від полюсів до екватора географи визначили на поверхні Землі різні кліматичні пояси серед, яких виділено основні та перехідні.
Екваторіальний кліматичний пояс простягнувся уздовж екватора. В ньому протягом усього року панують екваторіальні повітряні маси (теплі та вологі упродовж року), тут завжди спекотно і волого. Вдень Сонце стоїть високо над горизонтом і Двічі на рік (21 березня та 23 вересня) буває в зеніті. Атмосферний тиск низький, переважають висхідні потоки повітря. Опадів випадає від 2000 до 3000 мм і більше на рік. Річні коливання температури не перевищують 2-3 °С (+26...+28 °С).
Тропічні кліматичні пояси (їх два, по одному в Північній і Південній півкулях) характеризує сухий і спекотний клімат. Навіть у зимові місяці тут сухо і температура майже така, як у нас улітку. Тут увесь рік панують тропічні повітряні маси. Переважають низхідні рухи повітря та високий атмосферний тиск. Улітку сонце буває в зеніті над Північним тропіком 22 червня, а над Південним — 22 грудня. Улітку середня температура повітря сягає +30 °С, а максимальна в окремих місцях наближаються до +60 °С. Середня температура найхолоднішого місяця не нижча за +15...+16 °С.
Помірні кліматичні пояси обох півкуль, на відміну від попередніх поясів, мають чітко виражені чотири пори року. Тут переважають помірні повітряні маси, панує низький тиск і західні вітри. Для клімату цих поясів характерні великі різниці в середніх температурах найтеплішого та найхолоднішого місяців. Порівняно з тропічним поясом тут випадає значна річна кількість опадів, але розподіляються вони впродовж року нерівномірно.
Арктичний та антарктичний кліматичні пояси характеризує переважання арктичних та антарктичних холодних і сухих повітряних мас. Тут високий атмосферний тиск. Влітку сонце не ховається за обрій декілька місяців. Однак воно висить дуже низько над горизонтом і кут падіння сонячних променів не сприяє тому, щоб вони нагрівали поверхню Землі. А ще майже всі сонячні промені відбивають крига та сніг. Упродовж усього року температура переважно мінусова. В Антарктиді вона взимку опускається іноді до -70...-80 °С. В Арктиці таких сильних морозів не буває.
Перехідні кліматичні пояси знаходяться між усіма основними кліматичними поясами. Назви перехідних кліматичних поясів утворенні додаванням префікса суб-, що означає «над», «між», до назв основних кліматичних поясів: субекваторіальний, субтропічний і субарктичний (у Південній півкулі — субантарктичний). Головною особливістю перехідних кліматичних поясів є те, що залежно від сезону в них по черзі панують повітряні маси сусідніх основних кліматичних поясів. Власних повітряних мас, які б тут формувалися та формували клімат і погоду, не існує. Можна зробити висновок, що півроку клімат перехідного кліматичного поясу буде таким, як в одному з основних сусідніх кліматичних поясів, а другу половину року — як в іншому.
У субекваторіальному кліматичному поясі влітку панують екваторіальні теплі та вологі повітряні маси, а взимку — тропічні, жаркі та сухі. Звідси і два яскраво виражені сезони: вологий і сухий. У субтропічному кліматичному поясі влітку панує тропічне повітря, а взимку повітряні маси помірного поясу. У субарктичний (субантарктичний) пояс улітку приходять помірні повітряні маси, а взимку — арктичні (антарктичні). Залежно від панівних повітряних мас у перехідних кліматичних поясах змінюються характеристики температури, вологості повітря тощо.
У межах кожного кліматичного поясу спостерігаються доволі значні кліматичні відмінності. В межах тропічних поясів виділяють області тропічного пустельного клімату й області вологого тропічного клімату. В помірних поясах є області морського, помірно-континентального, континентального та мусонного клімату. Ці відмінності пов’язані з близькістю чи віддаленістю від океанів, які зволожують і пом’якшують клімат прибережних районів або, навпаки, сприяють посушливості та спеці влітку чи значному похолоданню взимку клімату в центральних частинах материка. Особливості клімату також залежать від особливостей рельєфу, теплих і холодних прибережних течій в океанах і морях тощо.
Пропоную переглянути:
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Дайте відповіді на запитання:
а. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
б. Що здалося вам незрозумілим або складним?
3.Використовуючи карту кліматичних поясів, підпишіть на контурній карті назви основних кліматичних поясів у межах територій, які вони займають.
4.Зробіть висновок про закономірність розміщення кліматичних поясів і поясніть, чим вона зумовлена. Охарактеризуйте один із кліматичних поясів світу (на вибір).
Географія 8 клас
Тема: Самостійна робота за розділом1
"Вступ. Географічна карта та робота з нею".
1. Вкажіть, у якій проекції градусна сітка має вигляд прямокутника:
а) конічній; б) циліндричній: в) азимутальній.
2. Топографічні карти належать до:
а) загальногеографічних; б) тематичних.
3. Вкажіть, який метод дослідження застосовують для збору фактичного матеріалу безпосередньо на місцевості:
а) аерокосмічний; б) експедиційний; в) моделювання.
4. Укажіть назву літопису, у якому в 1187 р. вперше було вжито назву «Україна».
а) «Київський літопис» б) «Галицько-Волинський літопис»
в) «Переяславський літопис» г) «Польський літопис»
5. З’ясуйте на яких картах територію України буде зображено докладніше .
а) великомасштабних; б) середньомасштабних; в) дрібномасштабних.
6. Укажіть у яких проекціях сильно спотворюються площі, але майже без спотворень відображаються кути між точками
а) довільні; б) рівновеликі; в) рівнокутні.
7. Що таке навігаційні карти?
8 . Назвіть способи картографічних зображень, що їх використовують на картах України
9. Яка форма рельєфу зображена на малюнку.
а) горб; б) улоговина; в) яр; г) кар’єр .
10. Назвіть імена античних учених, у працях яких є відомості про Україну.
11. Назвіть основні елементи географічної карти.
12. Установіть відповідність між географічними об'єктами і явищами та способами, за допомогою яких їх зображують на географічних картах
1 | Кордони держав | А | Спосіб знаків руху. |
2 | Густота населення | Б | Спосіб лінійних знаків |
3 | Район поширення виду тварин | В | Спосіб картограм |
4 | Холодна течія в океані | Г | Спосіб ареалів. |
Д | Спосіб картодіаграм |
13. Установіть послідовність зменшення достовірності джерел географічної інформації
а) художня література; б) географічний словник; в) телебачення; г) підручник.
14. Зазначте переваги та недоліки традиційних карт порівняно з електронними.
15. Уявіть собі, що ви вчені і вивчаєте природу Чорного моря. Які методи використаєте, якщо ви є членом Академії наук України?
Відповіді чекаю сьогодні і лише сьогодні.
Географія 11 клас
Тема: Сучасні картографічні твори. Сьогодні на уроці ми поговоримо про сучасні картографічні твори та ще раз переконаємося в доцільності вивчення картрографії та географії вцілому. Пр.р. 3.
Пропоную переглянути:
Практична робота №3.
Тема:Визначення за градусною сіткою координат точок,азимутів, відстаней у градусах і кілометрах між точками на різних за просторовим охопленням картах.
Завдання:
1. Визначте географічні координати :
оз.Чад, м. Ханой, вдсп.Вікторія, м.Київ, Мертвого моря, р. Лімпопо,пустелі Гобі,м.Пекін, Скандинавських гір,оз. Байкал, влк. Везувій,влк.Етна,оз.Танганїка, влк.Камерун, оз.Рудольф.
2. Визначте протяжність Африки з пч. на пд. уздовж 20 градусу сх. д. та із зх. на сх. уздовж 10 градусу пч. ш. в градусах та кілометрах.
3.Літак вилетів із Києва й пролетів у західному напрямку 1420 км, потім повернув на пч. і пролетів ще 1200 км. Позначте маршрут літака на к.к. " Фізична карта півкуль", обчисліть відстані кожного відрізка в градусах, визначте місце, де опинився літак, і укажіть координати цієї точки.Зясуйте азимут напрямку від Києва до цієї точки по прямій.
4. Висновок.
Д.З.
1. П.7 та моя для вас підбірка.
2. Виконайте пр.р.№3.
Немає коментарів:
Дописати коментар