Добрий день.
Сьогодні 17 жовтня 2023 року .
Запрошую на урок ОЗ учнів 7 класу та на урок географії учнів 9 та 10 класів.
ОЗ 7 клас
Тема: Дорожньо-транспортні пригоди.
Види дорожньо-транспортних пригод
Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) — це подія за участю транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.
З появою на дорогах перших автомобілів почали траплятися випадки дорожньо-транспортних пригод. У той час було видано низку спеціальних указів і законів про дорожній рух, які нині здаються дещо смішними. Так, у 1865 році в Англії було прийнято закон про обмеження швидкості руху автомобілів до 5 км/год. Перед автомобілем, що рухався, обов’язково мала йти людина, а коли на його шляху траплявся кінний екіпаж, водій мусив зупинитись і вимкнути двигун. У Німеччині власник автомобіля мав заздалегідь повідомити поліцію про свій маршрут.
За короткий час дорожньо-транспортні пригоди посіли перше місце за кількістю загиблих і друге — за кількістю травмованих осіб. Дорожньо-транспортні пригоди називають «убивцею № 1» у світі.
Види ДТП:
- зіткнення (зустрічні, побіжні та бічні);
- наїзд на перешкоду, пішохода, велосипедиста, гужовий транспорт, транспорт, що стоїть;
- перекидання.
Як розвиваються події у випадку ДТП
Під час зіткнення автомобілів, що рухаються зі швидкістю 80 км/год, виділяється енергія, здатна підкинути машину вагою одну тонну на висоту 30 м, тобто вище від семиповерхового будинку! При цьому маса тіла пасажира сягає 5 тонн .
Щоб дослідити, як розвиваються події під час ДТП та які вони мають наслідки для людей, у спеціальних лабораторіях імітують різні види транспортних аварій з манекенами. Керують такими автомобілями по радіо, а розвиток подій фіксують на плівку. Ось що відбувається, коли автомобіль на швидкості 80 км/год наїжджає на перешкоду, а водій і пасажири не пристебнуті пасами безпеки:
• Через 0,026 секунди після удару вдавлюється бампер; сила, що у 30 разів перевищує вагу автомобіля, зупиняє його рух на лінії передніх сидінь, тоді як водій і пасажири продовжують рухатися в салоні автомобіля зі швидкістю 80 км/год.
• Через 0,044 секунди водій грудною кліткою ламає кермо.
• Через 0,068 секунди пасажир на передньому сидінні вдаряється в панель приладів.
• Через 0,092 секунди водій і пасажир, що сидить поруч, одночасно вдаряються головами в переднє вітрове скло автомобіля й отримують смертельні ушкодження черепа.
• Через 0,110 секунди автомобіль починає відкочуватися назад.
• Через 0,113 секунди пасажир на задньому сидінні отримує смертельні ушкодження.
• Через 0,150 секунди усе закінчується.
Як бачиш, усе триває менш як дві десяті секунди. Кліпни очима — це й буде дві десяті секунди. Тому без необхідних запобіжних заходів людина не має жодних шансів вижити у такій аварії.
Навіть у випадку невеликої аварії тіло людини може скластися навпіл проти її волі, і вона може вдаритися головою у те, що знаходиться попереду.
Триматися руками за сидіння або поручні немає сенсу, адже в момент зіткнення на швидкості більш як 80 км/год маса тіла людини перевищує 5 тонн. Отже, сили м’язів замало, щоб утримати тіло від удару.
Захисні положення пасажирів
Знизити ризик травмування і збільшити свої шанси на виживання під час аварії можна, якщо до моменту ДТП правильно згрупуватись. Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.
Як захиститися при наїзді автомобіля ззаду . У цьому випадку найнебезпечнішою є травма шийних хребців через різке відкидання голови назад.
Якщо пасажир не пристебнутий пасами безпеки, він повинен зісковзнути і сісти так, щоб голова і шия були щільно притиснуті до спинки сидіння, а колінами впертись у панель приладів . Пасажирам, що сидять на задньому сидінні, треба впертися колінами у спинки передніх сидінь.
Якщо пасажир пристебнутий пасами безпеки, треба впертися ногами у підлогу і притиснутися спиною до сидіння, руки швидко завести за голову і зімкнути кисті на шиї під потилицею .
Захисні положення під час наїздів і зіткнень . У цьому випадку найнебезпечнішим є удар об вітрове скло, панель приладів чи спинку передніх сидінь.
За допомогою блок-схеми потренуйтеся приймати захисні положення у таких ситуаціях.
Захисні положення під час наїздів і зіткнень
Дії свідка ДТП
Якщо ти став свідком дорожньо-транспортної пригоди, знай, що маєш нагоду зробити щось дуже важливе у своєму житті. У ці хвилини від тебе може залежати доля потерпілих. Тому постарайся заспокоїтись і зосередься на тому, що знаєш і вмієш. Скажи собі, що ти зможеш це зробити, і рішуче дій, адже в такій ситуації дорога кожна хвилина .
- 1. Передусім виклич «швидку допомогу» і повідом у відділення міліції про ДТП та кількість потерпілих.
- 2. Познач місце аварії спеціальним знаком, а за його відсутності — будь-якими предметами, наприклад гілками. Це для того, щоб попередити інших водіїв і запобігти новим ДТП.
- 3. Коли приїдуть рятувальники, допоможи їм з’ясувати всі обставини ДТП.
Автомобіль у воді
Трапляється, що внаслідок ДТП автомобіль падає у воду. За допомогою блок-схеми склади пам’ятку, як треба діяти у такій ситуації.
ДТП — це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.
Через велику кількість потерпілих ДТП називають «убивцею № 1» у світі.
Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.
Якщо ти став свідком ДТП, постарайся пригадати все, що знаєш і вмієш, виклич «швидку допомогу», міліцію, познач місце аварії та допоможи рятувальникам з’ясувати всі обставини ДТП.
Іноді трапляються випадки падіння автомобіля у водойму. Якщо не розгубитись і правильно діяти, можна врятуватись і в такій небезпечній ситуації.
Д.З.
1. Опрацюйте п.7, стор.45 мал.18.
2.Вивчіть заходи.
Географія 9 клас
Тема:Сучасне світове господарство та особливості його розвитку.
Природа неоднаково наділила країни світу своїми багатствами. Крім природних ресурсів кожна країна має певні соціальні та куль турні особливості, своєрідне географічне положення, природні умови. Всі ці чинники ведуть до розвитку тих галузей господар ства, що є найбільш вигідними та прибутковими. З давніх часів на віть величезні імперії не могли повністю забезпечити себе всіма необхідними товарами та послугами (пригадайте мандрівки євро пейців за спеціями в Індію). Унаслідок цього виникала потреба завозити з інших країн товари, яких бракувало, та з’явилася мож ливість продавати в інші країни надлишок своїх товарів. Торгівля між країнами обумовила встановлення стійких різнобічних взаємозв’язків між ними та утворення світового господарства.
Світове господарство стосується кожного з нас безпосередньо. Ми користуємося речами, виготовленими в Туреччині, Польщі, Китаї, країнах Європи, п’ємо каву з Бразилії, чай з Індії. В Україні чимало вітчизняних товарів містять складові, вироблені за її межами. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розви тку й у наш час ще продовжує змінюватися. Які особливості має сучасне світове господарство та які чинни ки на нього впливають, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
Світове господарство — це система взаємозалежних національних економік, пов’язаних між собою різними формами міжнародних економічних відносин. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розвитку, продовжує змінюватися й у наші дні. Відповідно в історії розвитку світового господарства виділяють певні його етапи
Етапи розвитку світового господарства:
Привласнювальне господарство.
У той час людина насамперед дбала про добування харчів, тому основними видами господарської діяльності були полювання, рибальство, збір диких плодів та ягід, бортництво. На цьому етапі людина була частиною природи і майже не завдавала їй помітної шкоди. Для суспільного устрою характерна родова община з рівністю всіх її членів.
Аграрне господарство від неоліту(5 тис. років до н.е.) до Нового часу (кінець ХV — середина ХVІІІ ст.)
Основним видом діяльності людини залишалось отримання харчів, але вони не вилучались з дикої природи, а вироблялись. Відповідно з’являється новий вид людської діяльності — виробництво. Провідним видом стає сільське господарство. Ремесла й торгівля, що зародилися, тільки обслуговували його. Для суспільного устрою характерні нерівність і експлуатація людини людиною, панують рабовласництво, потім феодалізм. Активна господарська діяльність людини сприяла загостренню екологічної ситуації.
Індустріальне господарство 70-80 рр. ХVІІІ ст.) —70-ті рр. ХХ ст. Провідним видом економічної діяльності стає промисловість. Розвиток товарного виробництва визначався орієнтацією на виготовлення продукції для її продажу й отримання прибутків.
Підприємці увесь час прагнуть здешевити виробництво, залучити ресурси як власних країн, так й інших. Відповідно країни поділяються на колонії, що постачають ресурси, та метрополії, які ці ресурси переробляють. Розширення виробництва товарів і послуг приводить до формування суспільства споживання. Суспільний устрій — капіталізм і соціалізм. Інтенсивний розвиток господарства призводить до значного погіршення екологічної ситуації
У господарстві будь-якої країни, регіону, міста виділяються дві групи видів економічної діяльності: спеціалізації і обслуговуючі. Види спеціалізації відіграють провідну роль у структурі господарства країн і регіонів. Їх ще називають профілюючими видами економічної діяльності,міжнародного (міжрайонного) значення.
Спеціалізація країн і регіонів (міст) — результат територіального поділу праці. Вона обумовлена вдалим використанням сприятливих історичних, економічних, природних та інших умов. Це дає можливість виробляти певні види продукції в кількості, що значно перевищує місцеві потреби, при порівняно низьких витратах праці. Відповідно з’являється можливість розвивати такі види економічної діяльності, продукція яких конкурентоспроможна на зовнішньому (внутрішньому) ринку і переважно орієнтована на вивіз.
Географічний поділ праці проявляється:
1) у формуванні господарської спеціалізації території (тобто виробництво певної продукції, призначеної для вивозу на інші території). За певними територіями закріплюються ті галузі спеціалізації , для яких тут існують найкращі природні та соціально – економічні умови;
2) у товарному обміні між територіями (тобто вивезення продукції галузей спеціалізації та ввезення продукції інших галузей). При цьому завозиться продукція, виробництво якої на даній території неможливе, недоцільне або недостатнє для власних потреб.
Міжнародний поділ праці (МПП) - полягає у спеціалізації окремих країн на виробництві певних видів продукції, її частин, а також послуг і в подальшому товарному обміні ними на світових ринках.
Перегляньте:
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте матеріал п.6 та мою для вас підбірку.
2. Вивчіть терміни.
3. На стор. 42 вашого підручника запитання 3-4 виконайте письмово та надішліть мені відповіді до наступного уроку.
Географія 10 клас
Тема: Італія. Дослідження №6 " Кластери в Італії як домінуюча формула організації виробництва товарів і послуг".
Перегляньте:
Завдання дослідження:
1.Складіть загальну характеристику економіки Італії.
2. Назвіть галузі економіки країни та дайте їм характеристику.
3. Охарактеризуйте основні показники , які визначають місце країни в регіоні та світі.
4.Складіть та обгрунтуйте картосхему просторової організації економіки Італії.
5. Дізнайтеся про сучасні відносини між Україною та Італією.
6. Висновок.
Д.З.
1. Опрацюйте п.14 вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Виконайте та надішліть до наступного уроку дослідження №6.
Немає коментарів:
Дописати коментар