понеділок, 29 квітня 2024 р.

 Добрий день.

Сьогодні 30 квітня 2024 року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 7 класу та на урок географії учнів 9, 10 класів.


ОЗ 7 клас

Тема: Наркотична залежність.

Пропоную переглянути: 

Фізична залежність

Фізична залежність характеризується звиканням до наркотику і наявністю абстинентного синдрому («ломки») за відсутності наступної його дози.

Першим прокляттям наркотиків є швидке звикання до них. Для досягнення попереднього ефекту людина мусить щоразу збільшувати дозу. Але, незважаючи на це, ефект вживання поступово знижується, виникає так звана толерантність до наркотику. Прозріння зазвичай настає тоді, коли людина вже не отримує задоволення від наркотику, але мусить вживати величезні дози, щоб почуватися більш-менш нормально, тобто так, як до першої дози.

Інакше їй загрожує друге прокляття — абстинентний синдром. Він настає уже через 10—14 годин після останньої дози і може бути надзвичайно болісним, супроводжуватися діареєю (проносом), неконтрольованим тремтінням, судомами, підвищенням температури тіла. В деяких випадках без медичної допомоги його наслідком є самогубство або смерть.

Абстинентний синдром — це період адаптації організму до життя без наркотиків. Він триває в середньому тиждень. За кожен день «ломки» людина втрачає декілька кілограмів. Вона не може спати і їсти.

Ті, хто вживає наркотики, кажуть: «Якби все починалося з ломки, у світі не було б жодного наркомана». Ось як один наркозалежний описує абстинентний синдром: «Біль нелюдський... Неначе всередину потрапила ціла ватага садистів — одні розтрощують кістки, другі вивертають суглоби, треті всюди забивають цвяхи. Кишки розриваються, і все тече з мене. Далі, ніж на два кроки, від туалету краще не відходити, мабуть, півсотні разів на день, не менше».

Психологічна залежність

Чому ж ті, хто знайшов у собі сили відмовитися від наркотиків, переживши пекельні муки абстинентного синдрому, знову беруться за старе? Річ у тому, що, на відміну від фізичної залежності, яка зникає після періоду адаптації, психологічна залежність зберігається роками. Саме вона може змусити людину знову повернутися до згубної пристрасті, оскільки психологічна залежність виникає на рівні почуттів і підсвідомих поведінкових стереотипів.

На рівні почуттів психологічна залежність виявляється в тому, що людину перестає цікавити все, що не пов’язано з наркотиками: навчання, робота, спілкування з рідними і друзями, книжки і кінофільми, спорт і мистецтво. Без наркотиків життя для неї стає безрадісним, втрачає сенс, можуть з’явитися думки про самогубство. Тож коли тобі запропонують спробувати навіть так званий «легкий» наркотик (мовляв, покуримо «травичку», відчуємо «кайф», багато хто так робить — і нічого), насамперед подумай: «Якщо я зараз погоджусь, то зроблю перший крок до залежності, а завтра, післязавтра неминуче буде другий, третій... Це кроки до прірви».

Через деякий час у підсвідомості формується тісний зв’язок (асоціація) між певною ситуацією і вживанням наркотику — так званий поведінковий стереотип. Прикладами поширених поведінкових стереотипів є: «Новий рік — шампанське», «футбол — пиво», «кава — сигарети».

Ось типовий приклад. У компанії давніх друзів людина, яка вирішила відмовитися чи навіть давно відмовилася від наркотику, може вжити його автоматично, схаменувшись уже з сигаретою чи голкою в руках. Це поширене явище, і не лише з наркотиками, а й з пивом, сигаретами чи, скажімо, з шоколадом. Наприклад, людина вирішила відмовитися від солодощів, щоб схуднути. Та якщо тістечка й цукерки не прибрати зі звичного місця (столу, холодильника), то під час чаювання рука потягнеться до них. Потім людина дивується, як сама мимоволі порушила дану собі обіцянку.

Ознаки наркотичної залежності

Наркотична залежність не виникає за одну ніч. Це відбувається поступово, крок за кроком, часто непомітно для людини. Пригадай слова Семюела Джексона: «Пута звички є надто слабкими, аби їх можна було помітити до того моменту, коли вони стають надто міцними, щоб їх можна було розірвати».

Іноді людина сама не знає, може вона ще контролювати себе чи вже потрапила в тенета залежності.

Фахівці виділяють ознаки, які свідчать про наявність наркотичної залежності:

  • вживання психоактивних речовин з метою відволіктися від проблем;
  • настирливі думки про те, щоб дістати чергову дозу;
  • продаж речей чи крадіжки, аби роздобути гроші;
  • провали в пам’яті, коли неможливо пригадати, що робив напередодні;
  • поява нових друзів, які вживають психоактивні речовини;
  • відсторонення від родини і давніх друзів;
  • втрата інтересу до всього, що раніше цікавило;
  • напади тривоги, депресії, люті;
  • постійні обіцянки не вживати наркотики, невдалі спроби зупинитися;
  • вживання психоактивних речовин наодинці;
  • виникнення абстинентного синдрому через відсутність наступної дози;
  • потреба вживати більшу дозу, щоб відчути той самий ефект.

Куди звертатися по допомогу

Лікарі кажуть, що у наркозалежного лише два шляхи: широка пряма дорога на кладовище і ледь помітна вузенька, вибоїста й поросла чагарником стежечка до життя. Це справді так, оскільки наркотичної залежності дуже важко позбавитися. ЕІерідко людина, яку начебто вилікували, знову й знову береться за старе. Це не означає, що треба скласти руки і припинити боротьбу. Але якщо виникла проблема з наркотиками, потрібна кваліфікована медична і психологічна допомога, неабияка сила волі, підтримка родичів і друзів.

Першим кроком на шляху до подолання проблеми є визнання того, що вона існує. Та річ у тому, що багато людей, які тривалий час зловживають наркотиками чи іншими психоактивними речовинами, не зізнаються в цьому навіть собі, сподіваючись, що можуть відмовитись від наркотиків будь-коли. Та це не так.

Детоксикацію (позбавлення від фізичної залежності) здійснюють державні та приватні медичні заклади. У разі потреби слід звернутися в наркологічні клініки і диспансери за місцем проживання. Добровільне лікування від алкогольної чи наркотичної залежності в державних медичних закладах анонімне і безкоштовне.

Після періоду детоксикації хворий має пройти тривалу реабілітацію - отримати допомогу психологів, переосмислити життєві цінності, налаштуватися на життя без наркотиків. Найбільші шанси вилікуватися мають ті, хто відчуває підтримку родини і друзів, які, до речі, теж потребують психологічної допомоги і реабілітації.

Наркотична залежність — неконтрольоване вживання однієї або кількох психоактивних речовин.

Фізична залежність характеризується виникненням толерантності до наркотику і наявністю абстинентного синдрому за відсутності наступної його дози.

Психологічна залежність виникає на рівні почуттів і підсвідомих поведінкових стереотипів. У разі виявлення симптомів наркотичної залежності слід звернутися по допомогу до фахівців. Передозування — найпоширеніша причина смерті серед тих, хто вживає наркотики.

У багатьох випадках таких людей можна врятувати, якщо вчасно доправити їх до лікарні.

Проєкт.

Тема: Наркотична залежність.

Завдання:

1. Детоксикація.

2. Залежність від наркотиків.

3. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати п. 27 та мою для вас підбірку.

2. Знати класифікацію.


Географія 9 клас

Тема: Туризм, як складова національної економіки, його види. Туризм в Україні.

Пропоную переглянути:


Міні - проєкт.
Тема: Туризм в Україні.
Завдання:
1. Розробіть план дій щодо створення туристичної бази.
2. Чи є можливість створення туристичної бази на території рідного краю.
3. Схематично зобразьте туристичні стоянки , які ви б створили в нашому селі.


Домашнє завдання:


1. Проведіть уявну туристичну мандрівку Україною. Визначте об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні та прорекламуйте один з них.

2. Опрацюйте матеріали п. 40 та мою для вас підбірку.

3. Вивчіть класифікацію.


Географія 10 клас

Тема:ПАР. Дослідження 28-29.

Пропоную переглянути:


 Загальні відомості й ЕГП країни. 

Південно-Африканська Республіка (ПАР) займає велику територію на півдні Африки. Країна отримала сучасну назву з набуттям повного суверенітету від Великої Британії 1961 р. «Сусідське положення» має такі риси: наявність анклаву (Лесото) та напіванклаву (Есватіні); сусідство із одними з найбідніших країн Африки та світу в цілому (Мозамбік і Зімбабве).

Важливою подією в історії та політиці ПАР був расовий конфлікт між «чорною» більшістю й «білою» меншістю. З 1948 р. офіційною політикою країни став апартеїд, що передбачав окреме мешкання, навчання, відпочинок та інші види життєдіяльності для расових верств населення. Система апартеїду перестала існувати лише з 1990 р. під тиском ООН.

• Офіційна назва - Південно-Африканська Республіка

• Столиця - Преторія

• Площа - 1,21 млн км2

• Населення - 55,9 млн осіб (на 2017 р.)

• Мови — англійська, африкаанс і 9 місцевих мов

• Форма державного правління - президентсько-парламентська республіка

• Форма державного устрою - унітарна держава

• Адміністративний поділ - 9 провінцій

• Найбільші міста - Йоганнесбург, Кейптаун, Дурбан, Преторія

• ВВП на душу населення - 5261 дол. (2017 р.)

Офіційно Преторія вважається «основною» столицею, в якій розташований уряд країни. Дві інші столиці - Кейптаун (місце розташування парламенту) і Блумфонтейн (резиденція Верховного суду).

Природно-ресурсний потенціал.

 Природні умови ПАР характеризуються виходом до Атлантичного й Індійського океанів і впливом морських течій (теплої Мозамбіцької і холодної Бенгельської); характером рельєфу (ніби гігантський амфітеатр заввишки в середньому понад 1000 м над рівнем моря: на сході й півдні - Драконові й Капські гори, решта території - високі плато); сильно диференційованим кліматом, що впливає на контрасти в рослинності (вологі субтропіки - 2 % площі, сухі субтропіки, субтропічні і тропічні степи, рідколісся), пустелі - Калахарі та напівпустелі.

ПАР посідає І місце в Африці за вартістю мінеральної сировини, зокрема країна багата на платину (82 % від світових запасів), марганцеві руди (80 %), хром (58 %), золото (53 %), ванадій (50 %), алмази (40 %), є лідером в Африці за запасами кам’яного вугілля (80 %), урану, залізної руди, титану, сурми, свинцю, рідких і рідкоземельних металів та ін. Головна вада - відсутність запасів нафти та природного газу.

Водними ресурсами країна забезпечена недостатньо, більшість постійних річок належить до басейнів Індійського (Лімпопо, Тугела тощо) й Атлантичного (Оранжева) океанів.

Лісами зайнято всього 8 % території ПАР. Невеликі лісові ділянки з папським самшитом, червоним і залізним деревом збереглися на південному та східному узбережжях.

Населення.

 Демографічну ситуацію в ПАР характеризують: високий природний приріст (0,99 % у 2017 р.), масова еміграція білого населення, висока смертність серед темношкірого населення (зокрема й через СНІД) і зростання імміграції з сусідніх бідних держав.

У ПАР мешкають представники різних расово-етнічних груп. Серед європеоїдів переважають африканери (або бури - нащадки голландців, французьких протестантів (гугенотів) і німецьких переселенців, які з 1652 р. почали заселяти цю територію) й англо-африканці (13 %). Частка негрів становить 79 % і представлена такими народами, як зулуси , сото, тсвана, свазі, коса, тсонга. Інші (близько 8 %) - це мулати й метиси, які в ПАР іменуються «кольоровими», або клерингами. Строкатий і релігійний склад населення.

Середня густота населення становить 41 особу/км2. Густозаселені зволожені східні й південні території, узбережжя океанів, гірничопромислові райони; малозаселені - північні пустельні території . Африканці становлять більшість населення в багатьох великих містах і міських районах. Для країни характерний високий рівень урбанізації (66 %), найбільшими містами є: Йоганнесбург (мал. 188), Кейптаун, Дурбан, Порт-Елізабет, Преторія та ін.

Сучасний стан господарства.

ПАР - економічно найрозвинутіша індустріально-аграрна країна Африки, якій притаманні як показники, що характерні для промислово розвинутих держав, так і риси економіки, типові для країн «третього світу».

Народ зулуси

 Густота населення ПАР (осіб/км2)

Завдяки розвинутій інфраструктурі (особливо після проведення Чемпіонату світу з футболу-2010) і широкомасштабній діяльності фондової біржі, ПАР зараховують до двадцяти найрозвинутіших країн світу (G-20). ПАР - це економічний гігант у масштабах Африканського континенту.

Багатюща сировинна база зумовила високий рівень розвитку гірничодобувної промисловості. У країні видобувають понад 40 видів корисних копалин (за винятком нафти, природного газу й бокситів), 2/з - на експорт у 80 країн світу. Найдавнішими видами діяльності є золотовидобуток (165 т - VII місце у світі у 2016 р.) й алмазовидобуток (7,5 млн каратів на рік, експорт - 85 %).

De Beers - найбільша у світі алмазодобувна компанія, заснована 1888 р. у Йоганнесбурзі. Переважаюча частка (92 %) усієї електроенергії виробляється на ТЕС, що працюють на місцевому антрациті. Є кілька ГЕС, поблизу Кейптауна збудована єдина в Африці АЕС Коберг.

Головними ланками обробної промисловості стали хімічна, машинобудівна та металургійна. Важливого експортного значення набула чорна (виплавка сталі, ферохрому й феромарганцю в Преторії і Ньюкаслі - заводи приватної корпорації Iscor) і кольорова металургія (найбільшим світовим центром із виплавки золота є м. Джермістон). Сучасне автомобілебудування стало однією з передових галузей. У портах ПАР на німецьких, французьких, італійських, американських та японських філіях виробляють 335 тис. авто щороку. Судноремонт розвинутий у Дурбані та Кейптауні. Ще наприкінці 1980-х рр. у країні був створений потужний військово-промисловий комплекс. Серед основних хімічних товарів визначаються мінеральні добрива, пластмаси, синтетичні смоли, фармацевтичні препарати тощо. Важливе експортне значення має виробництво консервованих овочів і фруктів, джемів, цукру, рибних консервів. ПАР - визнаний у світі центр виноробства, яке зародилося тут ще в XVII ст. завдяки французьким і німецьким переселенцям.

Йоганнесбург - найбільше місто ПАР

Панорама гавані міста Порт-Елізабет

ПАР має високорозвинуте сільське господарство. Основними культурами рослинництва є кукурудза, пшениця, сорго, бавовник, цукрова тростина, картопля, тютюн. Традиційно розвинені овочівництво й садівництво, які поширені переважно на південному заході країни, де вирощують ананаси, цитрусові, банани. Тваринництво характеризується значним поголів’ям великої рогатої худоби м’ясо-молочних порід , свиней, овець і кіз. У ПАР помітну роль у забезпеченні продуктами харчування відіграє рибальство.

Третинний сектор - сфера, що розвивається в ПАР найдинамічніше, 2016 р. у ньому задіяно 72 % працюючих. Транспортна мережа ПАР - одна з найрозгалуженіших і найрозвинутіших у світі. Через відсутність у країні судноплавних річок, внутрішнє транспортне сполучення здійснюється залізницею (21 тис. км) й автошляхами (747 тис. км), а також літаками транспортної авіації. ПАР має потужний морський флот, із сімох морських портів три - Кейптаун, Дурбан і Порт-Елізабет  - здатні приймати океанські судна. Флагманська авіакомпанія South African Airways забезпечує внутрішні та міжнародні авіаперевезення.

Туризм у ПАР розвинутий на достатньо високому рівні. У країні розбудовано туристичну інфраструктуру, чому сприяло проведення 2010 р. першого на Африканському континенті Чемпіонату світу з футболу. Туристам (10 млн у 2016 р.) у ПАР цікава, першою чергою, незвично багата природа, велика кількість національних парків . Приваблюють туристів і славнозвісна Столова гора поблизу Кейптауна, що розташована біля не менш відомого мису Доброї Надії . Цікава ПАР і з етнічного погляду. До списку Світової спадщини ЮНЕСКО занесені 9 об’єктів країни.

Місцеві породи корів

 Сафарі в ПАР

Кейптаун - найкрасивіше місто ПАР

 Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною.

 Сучасний розвиток економіки ПАР неможливий без розвитку і розширення зовнішньоекономічних зв’язків. Основні статті експорту - золото (29 % експортного прибутку), алмази, хром, платина, автомобілі й транспортне устаткування тощо; імпорту - автомобілі й транспортне обладнання, мінеральне паливо, продовольчі товари, алкогольні напої, тютюн. Основні торговельні партнери - країни ЄС, США та Японія.

Рівень торговельних відносин між Україною та ПАР характеризується певною нестабільністю, різким коливанням обсягів товарообігу, спонтанним характером розвитку. Упродовж 2017 р. Україна законтрактувала і налагодила постачання антрациту з ПАР. Значну частину експорту до ПАР з України становлять вироби з чорних металів, особливо гаряче- і холоднокатаний прокат.


ДОСЛІДЖЕННЯ 28.

Тема:«Різні люди об’єднуються» - девіз Південно-Африканської Республіки.

Завдання:

1. Дослідіть, яке місце посідає ПАР у світі (в африканському регіоні)?

2. ЕГП, історія країни, природно- і працересурсний потенціал - основні чинники, що визначають участь ПАР у МПП. Охарактеризуйте їхній вплив на конкретних прикладах.

3. Висновок.


ДОСЛІДЖЕННЯ 29.

Тема: Південно-Африканська Республіка: три столиці однієї держави.

Завдання:

1. Поясніть наявність такого протиріччя в ПАР: високий рівень економічного розвитку (єдина розвинена країна Африки та член G-20 і БРІКС) і гострі соціальні проблеми в країні.

2. Які риси властиві розвитку третинного сектору економіки ПАР? Чим відрізняється туризм у ПАР від туризму в Єгипті чи Нігерії?

3. Які виробництва визначають «географічний образ» ПАР?

4. Висновок.


Домашнє завдання:

1. Опрацювати п. 41 та мою для вас підбірку.

2. Виконати дослідження 28-29.























Немає коментарів:

Дописати коментар