Добрий день.
Сьогодні 8 жовтня 2024 року.
Запрошую на урок ЗБД учнів 5 та 6 класів та на урок географії учнів 6 класів.
ЗБД 5 клас
Тема: Безпека в громадському транспорті.
Пропоную переглянути:
Громадський транспорт — це різновид пасажирського транспорту, який надає послуги з перевезення людей за визначеними маршрутами.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТІ
Міський електротранспорт — це насамперед тролейбуси і трамваї. Вони вважаються безпечнішими від автобусів, тому що рухаються по рейках або вздовж електропроводів і мають ширші та зручніші двері та проходи.
Однак за деяких обставин вагони електротранспорту можуть опинитися під напругою. Якщо ви побачили, що з-під коліс тролейбуса сиплються іскри, або помітили, як хтось зойкнув, торкнувшись металевого поручня, попередьте про це усіх. Не заходьте у вагон, а коли ви вже в ньому, постарайтеся якнайшвидше вийти, не торкаючись металевих частин: поручнів, корпусу, дверей.
Намагайтеся діяти обережно, не штовхати інших пасажирів, адже вони можуть не встояти на ногах і постраждати від ураження електричним струмом.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ У ШКІЛЬНОМУ АВТОБУСІ
Шкільний автобус — один із найбезпечніших транспортних засобів. Розгляньте правила поведінки у шкільному автобусі та доповніть їх своїми.
Запам'ятайте!
• Не можна заходити за обмежувальну лінію на платформі .
• На платформі метрополітену заборонено грати в рухливі ігри.
• У вагоні треба сидіти або стояти, міцно тримаючись за поручні .
• Якщо у вагоні відчувається запах диму, слід негайно повідомити про це машиністові. Для цього в кожному вагоні є кнопка зв'язку з машиністом.
• У разі виникнення небезпечної ситуації в метрополітені необхідно виконувати всі вказівки машиніста або чергового по станції.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте матеріал п. 6 та мою для вас підбірку.
2. Стор.52 завдання 2 відповідь письмово з прикладами.
ЗБД 6 клас
Тема: Харчування і здоров’я.
Пропоную переглянути:
Потребами, які людина мусить задовольняти передусім, є потреби у воді та їжі. Те, що ми їмо, впливає на наше фізичне, емоційне, інтелектуальне і навіть соціальне благополуччя.
Від правильного харчування залежить стан здоров’я окремої людини і цілих народів. Ще й нині у деяких африканських країнах люди помирають від голоду.
І навпаки, жителі економічно розвинених країн дедалі більше потерпають від так званих «хвороб цивілізації», пов’язаних із переїданням і неправильним харчуванням.
Вода і поживні речовини
Організм людини на 75% складається з води і постійно її виводить. Для поновлення запасів води треба щодня випивати 6—8 склянок рідини. Щоб жити, рухатися, рости і розвиватися, людям необхідні поживні речовини вуглеводи, білки, жири, вітаміни і мінеральні речовин.
- Вуглеводи найкраще забезпечують організм енергією.
- Білки (протеїни) є будівельним матеріалом для клітин.
- Жири утворюють в організмі запаси, що за необхідності використовуються як додаткове джерело енергії.
- Вітаміни і мінеральні речовини важливі для нормальної роботи організму.
Поживність і калорійність продуктів харчування
Важливими характеристиками продуктів є їх харчова та енергетична цінність. Харчова (поживна) цінність - - це співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин, що містяться у 100 г продукту. Людям необхідне збалансоване харчування, яке забезпечує організм усіма поживними речовинами.
Енергетична цінність (калорійність) — характеристика, що вказує на енергетичні властивості продукту. Вона вимірюється в калоріях (кал) або кілокалоріях (ккал). Деякі продукти, наприклад цукор, мають високу калорійність і низьку поживну цінність. Інші, навпаки, є низькокалорійними, але такими, що мають високу харчову цінність. Це, наприклад, свіжі овочі, фрукти, морепродукти.
Якщо людина споживає недостатньо калорій, вона починає втрачати вагу. І навпаки, дуже висока калорійність харчового раціону призводить до збільшення маси тіла. Тому важливо споживати стільки калорій, скільки витрачаєш.
Калорійність
- 1 г жирів — 9 ккал
- 1 г білків — 4 ккал
- 1 г вуглеводів — 4 ккал
Таблиця 2
Таблиця 3
Особливості харчування підлітків
У підлітковому віці ти можеш мати особливий апетит. Іноді батьки жартома кажуть: «Наша дитина скоро і нас з’їсть». 1 це не дивно, адже за рік ти виростаєш на 8—10 см, і твій організм потребує щоразу більше їжі. Тому від калорійності, а головне від поживності харчування передусім залежить твоє самопочуття і зовнішній вигляд.
Наприклад, захоплення гамбургерами, чипсами, колою або солодкими напоями може спричинити зайву вагу, прищі, лупу та багато інших проблем. Не думай, що це дрібниці. У деяких країнах саме через масове захоплення такою їжею і напоями ожиріння підлітків стало національною проблемою, що загрожує здоров’ю майбутніх поколінь. Тому у Нью-Йорку (США) з 2003 року ці продукти вилучили з меню всіх шкільних їдалень. А нині така заборона існує і в українських школах.
Особливості харчування залежать і від способу життя. Той, хто у вільний час читає, займається музикою або малюванням, витрачає менше енергії і потребує менше їжі, ніж той, хто полюбляє активний відпочинок спорт, танці або рухливі ігри. Займаючись спортом, слід пам’ятати, що за день треба випивати більшу, ніж зазвичай, кількість води.
Підсумки
Від харчування залежить фізичне, психологічне і соціальне благополуччя людини.
Щоб рости, розвиватися, добре вчитись і почуватися здоровим, ти потребуєш продуктів, які забезпечують організм вуглеводами, білками, жирами, вітамінами і мінеральними речовинами.
Спортивні тренування та інші фізичні навантаження передбачають підвищення калорійності харчового раціону та вживання більшої кількості води.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте матеріал п. 8 та мою для вас підбірку.
2. Наведіть причини, з яких людям необхідно їсти (щоб втамувати голод, нормально розвиватися, отримати задоволення, заряд енергії, підтримати компанію, поспілкуватися, зігрітися, вилікуватися...).
Географія 6 клас
Тема:Як легенда карти допомагає нам отримати інформацію.
Пропоную переглянути:
Що означає вислів «читати карту»? Це не просто читати на ній географічні назви об’єктів.
Мова карт особлива. Це різні за формою, кольором, розміром позначення. «Читати карту» – це означає розуміти її зміст, аналізувати зображені об’єкти та явища. А допомагає в цьому легенда карти.
Легенда карти – це зображення і пояснення всіх умовних знаків, використаних на карті або плані.
Легенда полегшує читання карти, допомагає зрозуміти її зміст. За допомогою умовних знаків і легенди можна уявити та описати об’єкти місцевості, дізнатися про їх форму, розміри, деякі властивості, визначити географічне положення.
Способів зображення об’єктів на карті є багато. Наприклад, різними кольорами зображують нерівності земної поверхні, глибини океанів. Лініями позначають державні кордони, річки, дороги. За допомогою стрілок показують напрям вітрів, океанічних течій.
Вибір умовних позначень залежить від теми карти. Наприклад, на тематичній карті тваринного світу в легенду додають значки, що є умовним зображенням тварин, які мешкають на певній території.
Яке значення карт у житті та діяльності людини.
Карти – величезний винахід людства. Вони були потрібні й тоді, коли допомагали людям знайти дорогу до місця вдалого полювання, і тепер, бо залишаються незмінними помічниками людини.
По-перше, карти мають велике пізнавальне значення. Вони допомагають нам здійснювати мандрівки в різні куточки світу, знайомитися з особливостями природи та діяльності населення далеких країв.
По-друге, важливим є практичне значення карт. Їх використовують туристи й туристки під час походів, адже карти дають можливість зорієнтуватися на місцевості, правильно спланувати маршрут. Геологам карти допомагають у пошуках корисних копалин. Інженери за картами визначають місця для будівництва доріг, мостів, трубопроводів, міст. Фахівці сільськогосподарських професій планують розташування посівів, пасовищ. Свої маршрути літаки, кораблі здійснюють теж за заздалегідь створеними картами. Супутники допомагають створювати карти погоди та передбачати її зміни. Карти стають у пригоді військовим під час навчань та воєнних дій, від уміння розуміти карту інколи може залежати життя людей.
Географічна карта та план місцевості – незамінні помічники людини. Вони допомагають у буденних справах і великих відкриттях.
Немає коментарів:
Дописати коментар