середа, 23 жовтня 2024 р.

 Доброго дня .

Сьогодні 24 жовтня 2024 року.

Запрошую на урок географії учнів 6 та 7 класів.

Географія 6 клас

Тема: Чому бувають землетруси та виверження вулканів.

Пропоную переглянути:




У Греції – бог-коваль, якого греки називали Гефест, у стародавніх римлян вшановувався як Вулкан. Чому ж така шана цьому богу?

Вулкан – син Юпітера і Юнони, бог вогню, ковальської справи, досить зрідка був присутній на раді богів. Його неприязнь до Олімпу мала давні корені. Кульгавий після падіння, він оселився на горі Етна, де побудував велику кузню. Побудував для всіх богів на Олімпі величні золоті палаци, виготовив меблі з коштовних металів і прикрасив їх коштовним камінням. За допомогою Циклопів Вулкан виготовив зброю для Юпітера – жахливі блискавки, від яких не міг врятуватись ніхто. Любовні стріли для купідона також кував Вулкан. Вулкану приклонялись усі ковалі та артисти, вважали його своїм захисником, і відповідно обоготворивши. Особливо шанували Гефеста в Афінах, де ремесла досягли найбільшого в Греції розвитку. На честь цього бога проводились різноманітні свята – Вулканалії і Гефестії. Його звичайно зображували невисоким, коренастим чоловіком, у якого одна нога коротше іншої, в робочій шапці, короткому одязі і з інструментами коваля у руках.

Явище переміщення магми з надр Землі на поверхню називається – ВУЛКАНІЗМ.

Виверження вулканів - це катастрофічне явище природи, яке викликає у людей страх - вони забрали незліченну кількість життів, стерли з лиця землі цілі міста і перетворили великі землі в безплідні пустелі. 

Вулканів на Землі дуже багато: десятки тисяч на материках та ще більше – в океанах. Однак діючих вулканів значно менше – близько тисячі. Переважна частина вулканів так само, як і райони землетрусів, розташована на межах літосферних плит, поблизу розломів земної кори.

Види вулканів:

  Діючі

      періодично вивергаються нині або хоч би один раз за останніх 10 тис. років.

     Сплячі

вулкани, що жодного разу не вивергаються від 10 тис. років до 25 тис. років

Згаслі

вулкани  не вивергаються 25 тис. років

           На земній кулі налічують до 850 діючих вулканів. Щорічно на планеті стається понад зо вулканічних вивержень.

... Колись, за сивої давнини, на березі Неапольської затоки в Італії стояло веселе й ошатне місто Помпеї. На його вулицях завжди було жваво. До цього курортного міста приїздили відпочивати знатні римляни. Життя в Помпеї було спокійне, і ніщо не пророкувало катастрофи... З деякого часу з вершини великого Пагорба поблизу міста почав вириватися димок, а іноді чувся гул. Ніхто із мешканців міста не знав, що Пагорб — це згаслий вулкан, який зараз має назву Везувій.

Одного дня дим із Везувію почав валити сильніше, ніж звичайно. Однак жителі майже не звертали на це уваги — вони поспішали швидше закінчити свої справи, щоб встигнути на гладіаторські ігри. Видовище вже почалося, коли раптом настала пітьма, задушливі гази наповзли на місто, високо в небо з Пагорба підкинулося полум’я. На місто почав падати все густіший попіл. Ошалілі люди бігли не озираючись, намагаючись сховатись, щоб урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб перечекати лихо. Нікому не вдалося врятуватися, адже все місто було поховане під багатометровим шаром попелу... Про місто згодом забули.

Але ось одного разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і наштовхнулися на мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто знову побачило сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі туристів.

На території України є на  Керченському півострові та прилеглій акваторії Азовського моря. В останні роки виявлені грязьові вулкани на захід та південь Севастополя в акваторії Чорного моря. Серед діючих грязьових вулканів виділяються з постійно спокійним режимом виверження та з активними викидами протягом кількох діб, що супроводжується вибухами та локальними землетрусами. Діючі грязьові вулкани пов'язані з зонами активного Південно-Азовського розлому. Активні вулкани виділяють пари ртуті, вміст якої в атмосферному повітрі під час виверження зростає на 1-2 порядки. Активізація грязьових вулканів у зоні Південно-Азовського розлому сприяє виникненню нових островів та мілин в акваторії Азовського моря та Керченської протоки.

Грязьові вулкани є особливою ознакою Азовського моря, основна маса яких розташована в районі Таманського півострова в Росії, хоча вони є і в Україну в районі Арабатської стрілки.


Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал вашого підручника , електронного підручника п. 15 та мою для вас підбірку.
2. Випишіть та вивчіть терміни.


Географія 7 клас

Тема: Кліматичні пояси та типи клімату Землі. Практична робота 7.

Пропоную переглянути:




 Практична робота 7.

Тема: Позначення на к.к. кліматичних поясів та природних зон Землі, аналіз проходження їхніх меж.

Завдання:

1.Позначте на контурній карті

а) межі кліматичних поясів та підпишіть їх (зразок підпису: ЕКП, СубЕКП і т.п.)

б) позначте в кожному кліматичному поясі повітряні маси (зразок підпису:

ЕПМ – екваторіальна повітряна маса, ТПМ – тропічна повітряна маса, ППМ – помірна повітряна маса, АрПМ, АнПМ – арктична, або антарктична повітряна маса).

2. Напиши різницю між основними і перехідними кліматичними поясами. 

3. Висновок.



















Немає коментарів:

Дописати коментар