пʼятниця, 6 листопада 2020 р.

 Доброго осіннього ранку всім учасникам дистанційного навчання.

Сьогодні 6 листопада 2020 року і ми розпочинаємо.

До роботи запрошую 8,11 географія та 6 ОЗ.

УВАГА!!! Спочатку 6 ОЗ, а після нього 8 та 11 географія.

6 ОЗ

Урок №9

Тема: Проблеми неправильного харчування.

На минулому уроці ми почали вивчати тему «Харчування і здоров’я». Пригадали значення харчування, ознайомилися зі складом їжі, основними поживними речовинами. (Вода, білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини). 

Жири є основним «будівельним матеріалом» для організму. (Білки)
Організм людини на 75% складається з води і постійно її виводить.
Нестача вітаміну А призводить до хвороб зору.
До продуктів, багатих на кальцій, відносять: цитрусові, морепродукти (Молочні продукти, яйця, гречана крупа)
Вуглеводи дають відчуття ситості на тривалий час, деякі допомагають втамувати голод і подолати втому; сприяють нормалізації процесів травлення. (Глюкоза, сахароза, лактоза, фруктоза, крохмаль, клітковина).



Останнім часом все частіше говорять про те, що в ожирінні винні гени. Але американські вчені вважають: люди просто скидають з себе відповідальність, посилаючись на гени. Вони опускають руки і припиняють стежити за собою.
Як показало дослідження приблизно 8000 чоловік, у більшості повних людей (80%)  – худі родичі. Отже, ожиріння передавалося не в спадщину. За фактом, левова частка добровольців, які мали проблеми з вагою,  – переїдали, вживали в їжу напівфабрикати, шкідливу їжу, майже не займалася спортом і не дотримувалися режиму. Ведення здорового способу життя вимагає великих зусиль. 
Якщо виникають хвороби, пов’язані з неправильним харчуванням у дітей та підлітків вашого віку, то ми говоримо не тільки про лінь і небажання займатися собою, а ще й про необізнаність, відсутність спеціальних знань і навичок у веденні здорового способу життя і здоровому харчуванні зокрема.Люди мають різні харчові звички та смакові уподобання. Одним подобається домашня їжа, інші поспішають поїсти в кафе. Одні надають перевагу здоровому харчуванню, інші залюбки вживають усе, що гучно розрекламоване або має яскраву упаковку. Звичка до певної їжі формується з дитинства. Тож уже зараз слід велику увагу приділяти правильному харчуванню. Користь їжі має визначатися не лише тим фактором, що в ній нема шкідливих домішок (барвників, ароматизаторів та інших харчових добавок) чи тим, що їжа є свіжою і не зіпсованою.
Важливими характеристиками продуктів є їх харчова та енергетична цінність. Харчова (поживна) цінність – це співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин, що містяться у 100 г продукту. Людям необхідне збалансоване харчування, яке забезпечує організм усіма поживними речовинами. Енергетична цінність (калорійність) – характеристика, що вказує на енергетичні властивості продукту. Вона вимірюється в калоріях (кал) або кілокалоріях (ккал) 1 Ккал = 1000 кал. 
Деякі продукти, наприклад цукор, мають високу калорійність і низьку поживну цінність. Інші, навпаки, є низькокалорійними, але такими, що мають високу харчову цінність. Це, наприклад, свіжі овочі, фрукти, морепродукти. Якщо людина споживає недостатньо калорій, вона починає втрачати вагу. І навпаки, дуже висока калорійність харчового раціону призводить до збільшення маси тіла. Тому важливо споживати стільки калорій, скільки витрачаєш.

Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватися трьох принципів раціонального харчування: помірність, різноманітність і збалансованість. 
• Помірність – вимагає, щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних затрат організму.
Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі і фрукти; м’ясомолочні вироби, ласощі).
Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів (1:1:4).

У підлітковому віці ти можеш мати особливий апетит. І це не дивно, адже за рік ти виростаєш на 8 –10 см, і твій організм потребує щоразу більше їжі. Тому від калорійності, а головне – від поживності харчування передусім залежить твоє самопочуття і зовнішній вигляд.
Особливості харчування залежать і від способу життя. Той, хто у вільний час читає, займається музикою або малюванням, витрачає менше енергії і потребує менше їжі, ніж той, хто полюбляє активний відпочинок спорт, танці або рухливі ігри. 
Для порівняння, дорослій людині для підтримки життєдіяльності необхідно таку кількість енергії: 1 Ккал на 1 кг маси тіла. Для підлітка цей показник зростає до 1,8 Ккал на 1 кг маси тіла. Якщо відбувається помірне навантаження, додається запит ще на близько 500 Ккал. Якщо фізичні навантаження інтенсивні, то необхідні додатково 1000 або й 2000 Ккал.
Так, підліток-баскетболіст у звичайний навчальний день витрачає приблизно 2500 Ккал, а в день тренування – до 4000 Ккал.

Більшість харчових звичок люди набувають у дитинстві. Тому важливо вчитись правильно харчуватися.
Принципи раціонального харчування – помірність, різноманітність і збалансованість.
Харчова піраміда допомагає визначити, скільки і чого треба споживати щодня.
Калорійність харчового раціону має відповідати енергетичним витратам твого організму.




Які будуть наслідки, якщо наш герой:
- не любить їсти перші страви, їсть переважно бутерброди;
- не снідає;
- не любить їсти овочі і фрукти, натомість полюбляє печиво і цукерки.
А що необхідно для приготування:
борщу;
плову;
сирників;
вареників.
Чи корисно кожного дня їсти одне й те ж?

Домашнє завдання
1. Опрацювати  параграф підручника .
2. З допомогою батьків визначити збалансованість свого щоденного раціону .
Можна скористатися он-лайн калькуляторами калорій на сайтах: 
www.uvelka.ru/cook_together/zdorovoe_pitanie/schyetchik-kaloriy.html
www.cosmo.com.ua/health/calc/kalkuljator_kalorij/
www.calc.by/weight-and-calories/calorie-foods.html

До зустрічі! 
Мийте руки, дотримуйтеся дистанційних норм, правильно харчуйтеся і будьте здорові!

8 клас географія
Урок №18
Тема: Рельєф України. Загальний план  будови поверхні.

Пропоную згадати:
Що таке рельєф?
Які чинники беруть участь у формуванні різноманітних типів і форм рельєфу?
Які сили (процеси) зумовлюють утворення великих форм рельєфу
Які сили (процеси) зумовлюють утворення невеликих форм рельєфу?

На попередньому уроці ми з'ясували, що головним чинником фор мування рельєфу є тектонічні рухи — прояв внутрішніх сил Землі. Водночас підняття чи опускання окремих ділянок земної кори супроводжується багатьма іншими рельєфоутворюючими процесами, на приклад вулканізмом. Вулканізм також пов'язаний із внутрішніми процесами літосфери: завдяки йому утворилися такі форми рельє фу, як Вулканічний хребет на Закарпатті та Карадазька гряда в Криму.
 Найбільші форми сучасного рельєфу країни сформувалися за останні 20—25 млн років у результаті так званих неотектонічних рухів. Залежно від їх інтенсивності й напрямку дії сформувалися гори, западини або рівни ни. Так, у районі Євразійської літосферної плити інтенсивність руху була низькою, тому тут сформувалися рівнинні території. У районі Середзем номорського складчастого поясу ці рухи були інтенсивними, у результаті утворилися складки молодих Карпат, відродилися Кримські гори. Одночас но формувалися передгірні прогини, що являють собою лінійно витягнуті зниження, розташовані між платформою та областю складчастості.
Рельєф України переважно рівнинний.



 Розгляньте „Фізичну карту України” вашого атласу і випишіть основні форми рельєфу в робочий зошит.

Рівнини займають 95% площі України (з них 70% - низовини і 25% - височини), а гори лише 5 % ( 4% - Карпати, 1 % - Кримські гори).
Середня висота рівнинної частини України становить 175 м; вона рідко сягає 300-400 м., а на узбережжях морів знижується до 10 – 15 м. Важливим чинником є те, що піднесеність рівнинної частини території України над рівнем моря становить у середньому 175 м., а її максимальна відмітка розташована на Хотинській височині (г. Берда, 515 м).
Під впливом зовнішніх сил, насамперед денудації (сукупності процесів знесення з височин продуктів вивітрювання гірських порід із наступним їх нім нагромадженням у зниженнях рельєфу), у горах утворилися вирівняні поверхні, наприклад яйли Кримських гір.
Геологічний розвиток території України триває і зараз. Продовжують підніматися Карпати, повільно опускається північне узбережжя Азовсько го та Чорного морів. У зонах розломів земної кори відбуваються землетруси.
Невеликі форми рельєфу, як правило, формуються під впливом зовніш ніх процесів. До них відносять вивітрювання, роботу текучих вод, морських хвиль, вітру й льодовиків. Вони протікають на поверхні й у верхніх шарах земної кори завдяки сонячній енергії та силі тяжіння.
Вивітрюванням називається процес руйнування та зміни твердої речови ни літосфери (гірських порід) під впливом коливань температури повітря, води й живих організмів. Розрізняють три основні типи вивітрювання: фі зичне, хімічне й органічне.





ОТЖЕ:
Які форми рельєфу переважають на території України?
У яких частинах України розташовані рівнини, а в яких гори?
Яка частина України відносно долини Дніпра вища за абсолютними висотами?
Чому в гірських районах України немає льодовиків?
У межах якої форми рельєфу розташована наша область?

Знання особливостей рельєфу будь-якої місцевості має велике практичне значення, бо рельєф обумовлює розміщення сільськогосподарських угідь, застосування техніки, прокладання шляхів сполучення, тощо;
територія України характеризується різноманітним рельєфом, особливістю якого є переважання за площею низовин;
рівнинність рельєфу України сприяє господарському освоєнню її території.

 Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника, конспекту, вивчити терміни.
Підготувати доповідь про одну з форм рельєфу України.

Шановні 8 класи! Хочу відзначити активних учасників дистанційного навчання:

Максімова Дар'я 8-Б
Огієвич Наталія 8-Б
Плотко Наталія 8-А
Скаковец Діана 8-А
Чудний Роман 8-Б
Мусульбес Владислав 8-Б
Медвідь Діана 8-А
Єлісєєва Вероніка 8-Б
Тимофієва Юліана 8-Б
Нєдова Крістіна 8-А

МОЛОДЦІ!!!  Так тримати!!!


11 клас
Урок № 9
Тема: Рельєф. Тектонічні структури. Гірські породи та закономірності їх поширення.

  Чим відрізняється будова материкової та океанічної земної кори?Які спостереження навели на думку А. Вегенера про дрейф континентів?
 Чому гіпотезу Вегенера спочатку розкритикували?
Для того щоб зрозуміти закономірності розташування основних форм рельєфу на материках та в океанах, потрібно знати особливості розташування структурних елементів земної кори – платформ та областей складчастості.
Розглянути геологічну та тектонічну карту світу. ( ВІДКРИЙТЕ АТЛАС!!!)
  Яку інформацію можна дізнатися з її легенди?( це матеріал, що розміщений в нижньому куточку)
      Найбільшими тектонічними структурами у межах материків є платформи та області складчастості.
Які особливості давніх платформ? Коли вони утворилися?
Де розташовані давні платформи?
Які платформи можна назвати молодими?
На якій платформі розташована наша держава?
Які корисні копалини приурочені до давніх платформ? Які до молодих?
 Чекаю відповіді на ці запитання.   
    Області складчастості. Результатом різновікових інтенсивних горотвірних процесів є ділянки земної поверхні зі складками певної епохи горотворення — області складчастості. Активізація тектонічних рухів у певні періоди палеозойської, мезозойської та кайнозойської ер призводила до формування нових складчастих областей, омолодження чи поховання під осадовими відкладами давніших складчастих споруд, перебудови материків.
     Раніше вчені визнавали, що існують тільки вертикальні рухи. Тому утворення гір пояснювали як процес, що спричинений спочатку вертикальними опусканнями земної кори з утворенням моря, а пізніше підняттям та зминанням у складки морського дна. З позиції вчення про літосферні плити основними причинами формування великих форм земної поверхні (гір та рівнин) є горизонтальні переміщення літосферних плит. Саме вони зумовлюють вертикальні рухи, формування острівних дуг, передгірських крайових прогинів, складчастих областей.
     Тобто сучасний рельєф є передусім результатом горизонтальних переміщень літосферних плит. Так, можна стверджувати, що саме існування гірської країни, активні висхідні рухи в її межах продовжуються завдяки тому, що триває процес підсування однієї плити під іншу.
        Середземноморський складчастий пояс — це територія, яка перетинає земну кулю в широтному напрямку від Карибського до Південно-Китайського моря, відокремлюючи південну групу прадавніх платформ, які до середини мезозойської ери становили суперконтинент Гондвану, від північної групи. Іноді цей пояс ще називають Альпійсько-Гімалайським, а в Центральній Америці також називають Карибським.
     Складчасті області палеозойської ери впродовж сотень мільйонів років геологічної історії зазнавали старіння та опускання й деякі з них перетворились на горбисті рівнини. Інші зазнали нових піднять та омолодження під дією горотвірних процесів альпійської складчастості. Тому нині мають вигляд високих складчасто-брилових гір.
 Знайдіть  на карті і дайте характеристику головним складчастим поясам планети 
 Головні складчасті пояси планети: Арктичний, Атлантичний, Середземноморський, Урало-Монгольський, Тихоокеанський.

У результаті взаємодії літосферних плит сформувалися як океани, так і рельєф їхнього дна. Однак океанічними водами затоплено не тільки території із земною корою океанічного типу, а й відносно великі площі земної кори материкового типу . Океанічне дно також є зоною стикання літосферних плит, які розходяться, рухаються назустріч чи ковзають одна відносно іншої. Цим зумовлена велика різноманітність форм дна Світового океану. У його межах передусім виокремлюють шельф, материковий схил, ложе океану, а також океанічні жолоби та серединні океанічні хребти.
    Розгляньте фізичну карту світу і дайте відповіді на запитання: 
Шельф якого океану має найбільшу площу?
На шельфі яких морів найбільші поклади нафти і газу?
Чому на західному узбережжі Пд. Америки майже відсутній шельф?

  Основою серединно-океанічних хребтів є земна кора океанічного типу, яка інколи виходить на поверхню у вигляді островів.
    Вулканізм і форми океанічного дна. Під широкими рівнинами ложа океанів земна кора дуже тонка (близько 5 км). Через це в місцях підйому магматичних потоків (так званих гарячих точок) формуються потужні вулкани. Цікаво, що внаслідок руху плит рухаються й самі вулкани. Тому вони утворюють довгі ланцюжки островів. Таким чином утворилися Гавайські острови із гігантським вулканом Мауна-Кеа .
       Своєрідним дивом підводного світу стали гайоти — це підводні гори з ідеально рівними майданчиками на вершині. Ці рівні поверхні утворились у результаті того, що кратери згаслих підводних вулканів з плином часу заповнювались частиночками мулу, що їх приносять океанічні течії від материкових узбережжів.





Д.З.

1. Опрацювати матеріал підручника.
2. Виписати основні форми рельєфу.
3.Повторити терміни.
4. Переслати мені відповіді на запитання.

Дотримуйтеся дистанційних норм, мийте руки і будьте здорові!




Немає коментарів:

Дописати коментар