Добрий день.
Сьогодні 9 листопада 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 8 класів та 11- А клас.
Географія 8 клас
Тема: Тектонічна будова території України.
Розглянемо тектонічну карту Європи. Як видно на карті, майже вся Східна Європа знаходиться на Східноєвропейській (Руській) платформі. Що таке платформа? Майже вся територія України знаходиться саме на ній. Що це означає з точки зору рельєфу? Так. Територія України переважно рівнинна. Отже, як ми бачимо, тектонічна будова території визначає її рельєф, що детальніше ми розглянемо пізніше.
Отож, більша частина території України розташована в межах Східноєвропейської платформи, а також Західноєвропейської та скіфської платформ. Тому на її території переважають платформенні тектонічні структури. Які тектонічні структури є платформенними?(показ слайду з плитами, щитами, западинами без підписів). Крім того деякі частини знаходяться в межах складчастих областей.
Розглянемо детально тектонічну тектонічні структури в межах України. З північного заходу на південний схід через усю територію України простягається Український кристалічний щит, кристалічні породи якого подекуди виходять на поверхню. Розділений розломами, по яких проходять долини річок.
На захід і схід кристалічний фундамент заглиблюється під товщу осадових порід і переходить на заході у Волино-Подільську плиту з потужністю осадових порід до 2000 – 2500 м. Ще західніше фундамент даної плити ще більше заглиблюється і тут знаходиться, так звана, Галицько-Волинська западина з потужністю осадових шарів від 3000 до 7000 м.
На сході від щит переходить у Донецько-Дніпровську западину з товщею осадових порід до 10 – 12 км, на півдні у Причорноморську западину.
На північному-сході на територію України заходять відроги Воронезького кристалічного масиву – частини платформи, кристалічний фундамент якої знаходиться від поверхні порівняно не глибоко – 150 м.
Донецька складчаста споруда – складчаста область минулого (утворилась в герцинську епоху горотворення), змінена геологічними процесами наступних епох і даний час проявляє властивості платформенної структури.
Північна частина Кримського півострова лежить в межах Скіфської платформи, яка не має щитів і вкрита великою товщею осадових порід (3000 – 6000 м), тому її ще називають плитою. В її західній частині виокремлюється складчаста зона Добруджі.
На заході невелику територію України займає Західноєвропейська платформа.
На заході і півдні України простягаються ділянки складчастих систем молодої альпійської складчастості. Їх молодість проявляється в сейсмічній активності, правда, на щастя, не дуже великій. Це Карпатська складчаста область (на заході) і складчаста система Кримських гір (на півдні). В межах цих областей гірські породи зім'яті в складки. Слідуючи закономірності, цим територіям передують прогини кристалічного фундаменту, заповнені товщею осадових порід.
Вставте пропущені словосполучення.
Отже, більша частина території України знаходиться в межах …(тип структур) структур: це … платформа, на заході … платформа і на півдні … платформа (плита). На заході знаходиться Карпатська …, а на півдні складчаста система… В межах України є …(скільки?) западин і … щитів.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати відповідний параграф підручника 15.
2. На контурну карту нанесіть тектоніку країни ( якщо немає атласу - карта є в підручнику стор. 78).
3. Вставте пропущені словосполучення.
- Отже, більша частина території України знаходиться в межах …(тип структур) структур: це … платформа, на заході … платформа і на півдні … платформа (плита). - На заході знаходиться Карпатська …, а на півдні складчаста система… В межах України є …(скільки?) западин і … щитів.
4. Підготувати есе про землетруси в Україні у ХХ – ХІ століттях.
5. Випишіть та вивчіть терміни.
К.к., есе та завдання 3 виконайте та надішліть на перевірку
ДО наступного уроку.
Географія 11 клас.
Тема: Властивості літосфери. Дослідження 3-4.
Пропоную переглянути:
Дослідження 3-4 ( на стор. 59 вашого підручникатематика досліджень).
Домашнє завдання:
1. Повторіть дану тему - п. 9.
2. Виконайте дослідження та надішліть їх ДО наступного уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар