Добрий день.
Сьогодні 10 листопада 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів.
Географія 7 клас.
Тема: Африка. Природні зони Африки, закономірності їх розміщення.
Зона вологих екваторіальних лісів.
У районі екватора, де випадає більше опадів і вони рівномірно розподіляються протягом року, знаходиться зона вологих екваторіальних лісів.
Рослини у лісах ростуть кількома ярусами. Світлолюбні дерева тягнуться до сонця і мають висоту понад 50 м. Під цими велетнями є ще кілька ярусів дерев, які з кожним ярусом стають менш вибагливими до сонячного освітлення. Листя в дерев верхнього ярусу тверде, з блискучою поверхнею. Таке листя витримує значний тиск майже щоденних злив, уникає сонячних опіків, відбиває блискучою поверхнею сонце, щоб зменшувати випаровування вологи. Наші кімнатні рослини фікуси та пальми дають уявлення про Особливості листя найвищих дерев екваторіального лісу.
У вологих екваторіальних лісах росте близько 1000 видів дерев. Серед них понад 150 цінних порід — хлібне, залізне, червоне дерева, олійна та кокосова пальми. Чимало дерев мають незвичайний для нас колір деревини — чорний, червоний, лимонний, зелений, до того ж вона ще й приємно пахне. Саме через особливу цінність цієї деревини вже не одне століття триває інтенсивне вирубування екваторіальних лісів.
Природні зони Африки
Усі яруси у вологому екваторіальному лісі перевиті ліанами. Великим тваринам тут дуже складно пересуватися. Багато з них пристосувалися до життя на деревах. Серед тварин виділяються своїм різноманіттям мавпи, а з-поміж них за розмірами — людиноподібні шимпанзе та горили. Існують тут і карликові види тварин, наприклад карликові бегемоти, які за розмірами значно поступаються своїм велетенським родичам.
Зменшення кількості опадів та їх сезонний характер призводять до зміни екваторіальних лісів на змінно-вологі, а потім на савани та рідколісся. У зоні вологих і змінно-вологих лісів Африки сформувалися ґрунти, багаті на сполуки заліза й алюмінію, тому їх називають червоно-жовтими та червоними фералітними. Частково червоні фералітні ґрунти поширені і в зоні саван.
У зоні саван і рідколісся панує субекваторіальний кліматичний пояс. Зона займає найбільшу площу на материку — 40 % і простягається майже безперервно від Сахари до пустелі Калахарі на 5000 км.
У саванах цілий рік висока температура повітря, але опади нерівномірно розподіляються за сезонами. Влітку тут ідуть дощі, зима посушлива. Чим далі на північ чи на південь від екватора, тим дощовий період стає коротшим.
У ці два сезони савана має абсолютно різний вигляд. Узимку, у посушливу пору року, все вигоряє. Дерева скидають листя, як у нас восени. З початком дощів усе змінюється за 5-6 днів. Виростає нове листя на деревах, слонова трава досягає висоти 5 м. У нас для таких змін потрібно не менше, ніж півтора місяці.
Савана — це царство трав, які є засобом для харчування та місцем проживання всього живого. Серед безкраїх трав’янистих просторів у савані здіймаються величезні баобаби, які можуть рости до 5 тис. років і досягати в діаметрі 9 м, акації, мімози. Трапляються пальми.
Баобаби пристосувалися до тривалих посушливих періодів, які бувають у савані місяцями. їх деревина надзвичайно цінна, зі смаженого насіння баобабів роблять напій, схожий на каву, а також олію. Плоди дерева нагадують гарбуз і досягають 30 см у діаметрі, їх ще називають мавпячим хлібом. Плоди використовують у їжу й люди. З їхньої шкарлупи виготовляють мило, із коріння — поживний крем для шкіри. Кору баобабів використовують для виготовлення паперу, канатів, одягу тощо.
У саванах багатий і різноманітний тваринний світ, тому що для «тварин-вегетаріанців» тут багато рослинної їжі, а для хижаків завжди є здобич — це ті самі травоїдні, і простір для полювання.
У тваринному світі африканської савани як ніде в світі багато копитних тварин, особливо антилоп. Перш за все це ґвинторога канна. Зустрічаються самці заввишки в холці до 180 см і масою до 1 т. Молоко канни втричі багатше на білки, жири та цукор, ніж коров’яче, відомі також його бактерицидні властивості, які дозволяють йому тривалий час не скисати. Канн акліматизують на півдні України, у заповіднику Асканія-Нова.
Серед інших антилоп можна виділити ньялу, гну, спрингбок, імпалу, бубалу тощо.
Величезним звіром саван є африканський буйвіл, який досягає ваги близько 1,2 т і має могутні роги.
Типовою твариною саван є слон. Окремі особини досягають висоти 4-5 м і ваги до 7,5 т. Слон має великі бивні, їхня вага може досягати 100 кг, а довжина — понад 3 м. Слони, як барометри, визначають зміну атмосферного тиску на великій віддалі, тобто можуть відчути зони можливих дощів, а отже, і наявність соковитої трави.
У саванах водяться білий і чорний носороги. За розмірами та вагою вони поступаються лише слонам. їхня вага перевищує 3,5 т, а ріг досягає довжини 1,6 м.
У річках, озерах і поблизу водойм тримаються бегемоти, доволі агресивні тварини з довжиною тіла понад 4 м і вагою понад 3 т. їх остерігаються навіть леви та крокодили.
У Нілі зустрічаються найбільші плазуни — знамениті нільські крокодили. У минулі часи часто спостерігалися гієни, шакали, гепарди, які розвивають швидкість до 112-115 км/год. Цікавими представниками саван є і змії: мозамбіцька кобра, чорна мамба — найнебезпечніша серед усіх змій Африки.
У саванах багато птахів. Розмірами серед них виділяються страуси та птахи-секретарі. Висота тіла страуса досягає 2,8 м, вага — 120 кг. Це найбільший птах на Землі. Страуси можуть бігати зі швидкістю 70 км/год.
Птах-секретар — хижак, який живиться зміями, черепахами, ящірками, дрібними гризунами та комахами. Його голову прикрашає пучок чорних пір’їн, завдяки яким він і отримав свою назву. У разі зустрічі зі змією птах безстрашно атакує її, використовуючи яіс зброю свої довгі сильні ноги.
У багатьох місцях савани терміти, схожі на наших мурах, будують високі (до 6 м) термітники.
У посушливі періоди густий і високий трав’яний покрив саван відмирає та накопичується в землі. Це сприяє утворенню багатих на перегній червонувато-бурих ґрунтів.
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. На к.к. нанесіть природні зони Африки.
3. Вивчіть закономірності поширення .
Географія 10 клас
Тема: Узагальнення знань з теми " Країни Європи" у формі контрольної роботи.
Перед виконанням роботи давайте пригадаємо, про що ми говорили в цьому розділі, переглянувши презентацію:
Заходимо по посиланню та онлайн виконуємо завдання:
https://naurok.com.ua/test/uzagalnennya-znan-kra-ni-vropi-1129785.html
Заходимо, виконуємо.
СЬОГОДНІ надсилаємо мені скрін. Щасти.
Немає коментарів:
Дописати коментар