четвер, 27 лютого 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 28 лютого 2025 року.

В цей останній зимовий день я запрошую на урок географії учнів 7, 8 , 9 та 10 класів.

Географія 7 клас

Тема: Північна Америка. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини. 

Практичні роботи.

Пропоную переглянути:




Рельєф і тектонічна будова материка. 

В основі материка лежить давня Північноамериканська платформа. Хвиляста поверхня її фундаменту спричинила формування за висотою різних рівнин. На півночі породи фундаменту платформи виходять на поверхню у вигляді Канадського щита, який у рельєфі відповідає Лаврентійській височині. Південніше щит змінюється плитою й утворює Центральні та Великі рівнини з висотами подекуди понад 1500 м.

Це пояснюється потужним підняттям земної кори, яке відбувалося в сусідній складчастій області Кордильєр. Ці гірські системи молодої мезозойської та кайнозойської складчастості простягнися у Північній Америці в напрямку меридіана (з півночі на південь).

Найвища точка Північної Америки — гори Мак-Кінлі (6194 м) — знаходиться на Алясці. Найбільша западина — Долина Смерті — перебуває на 86 м нижче рівня моря та знаходиться в західній частині материка в Кордильєрах.

У широкій системі гірських хребтів виділяють два основних ланцюги. Західний — Кордильєри і східний — Скелясті гори, з найвищою вершиною — горою Елберт (4 399 м). Напрямки гірських хребтів мають суттєве значення для формування клімату материка й особливостей погоди різних його частин у різні пори року.

Загальні схеми тектонічної будови та рельєфу Північної Америки

Характерною рисою рельєфу Північної Америки є переважання рівнин, низовин і височин над гірськими системами. Гори займають приблизно третю частину материка.

На півдні материка сформувалася молода платформа. Фундамент її має палеозойський вік і вкритий товщею осадових відкладів. Тут, навколо Мексиканської затоки, а також на узбережжі Атлантичного океану, виникли великі низовини: Примексиканська та Приатлантична.

Рівнинність сходу Північної Америки порушують старі згладжені та невисокі гори Аппалачі. Найвища їхня вершина гора Мітчелл досягає 2037 м. Своїми м’якими обрисами, густими лісами, а також висотою ці гори нагадують українські Карпати.

Особливості рельєфу Північної Америки визначаються геологічною будовою та геологічною історією материка. Він продовжує дрейфувати на захід, зминаючи свій західний край гірські складки. Тому тут частими є землетруси та виверження вулканів.

Окремі ділянки поверхні Північної Америки опускалися, їх заливало морем, про що свідчать морські відкладення на нинішньому суходолі з різних мушель, зубів акул, коралів тощо.

Сьогодні їх можна зустріти і високо в горах. Це вказує на те, що колись нині високі гори були дном моря. Пізніше рівну поверхню було піднято та зім’ято у складки.

У формуванні низовин Північної Америки головна роль належить річкам. Особливо це стосується Міссісіпі з притоками. Розмиваючи поверхню, вона виносила і продовжує виносити в Мексиканську затоку і відкладає там величезну кількість гальки, піску та мулу. За мільйони років затока відступила на південь на сотні кілометрів. Цей процес продовжується. Міссісіпі виносить в океан 360 млн т наносів за рік. Її дельта щороку просувається в Мексиканську затоку на 100 м.

На рельєф північної та середньої частин материка неабиякий вплив мало материкове зледеніння. Цим Північна Америка, а також Євразія відрізняються від материків Південної півкулі. Як і в Євразії, льодовик то наступав, то відступав, руйнуючи та вирівнюючи поверхню.

У Кордильєрах знаходиться усе вражаюче та дивовижне на материку. Тут знаходиться Долина Смерті, де температура повітря наближається до +60 °С, а страшні вітри пересувають по піску навіть велике каміння. Річка Колорадо утворила Великий Каньйон, який вражає своєю глибиною та величчю. Ніби ножем, вона розрізала горизонтальні шари гірських порід, які відкладалися мільйони років. Він простягся на 320 км через усе плато Колорадо. Місцями ця природна ущелина досягає глибини 2,4 км і ширини 8-25 км. Великий Каньйон оголошено національним парком.

Ще одне з див природи, що вражає уяву людини, знаходиться в штаті Колорадо (США). Невипадково за мальовничість ця місцевість отримала назву «Сад богів». На значній площі тут розкидано природні монументи із червоного та білого пісковику. Вражає небачена різноманітність рельєфу. Тут є і дуже тонкі скелі, що отримали назву Соборних шпилів, і скелі, що хитаються, і скелі-близнюки, а також скелі, що нагадують людей і тварин. Усе це зачаровує людину. Практично в кожного з’являється бажання ще хоча б раз повернутися до «Саду богів».

У горах Північної Америки чимало діючих вулканів, є потужні та дуже красиві гейзери, цілющі властивості мають гарячі джерела.

Особливо багато вулканів на півдні Північної Америки у Мексиці. Найвеличніші з них мають давні індіанські назви. Про ці вулкани складено різні легенди. Наприклад, величезний Попокатепетль («Гора, що димить») заввишки 5452 м, а Істаксіхуатль («Біла жінка») досягає 5386 м. Ці вулкани перебувають на схід від Мехіко. Недалеко від Мексиканської затоки підноситься вулкан Кофре де Шроте («Гора-скриня») і вулкан Орісаба («Гора зірки»). Це один із найвищих вулканів планети, його висота 5700 м.

Корисні копалини.

 Північна Америка дуже багата на корисні копалини. Вражає розмаїття їх видів. Воно пов’язано зі складною геологічною будовою материка. У гірських районах і там, де близько до поверхні залягають магматичні та метаморфічні породи, переважають рудні корисні копалини. Америку неодноразово вражала «золота лихоманка», це всім відомо з історії, книжок і кінофільмів. І зараз майже скрізь у Кордильєрах, від Аляски до Нікарагуа, є родовища золота. Ці гори надзвичайно багаті на поліметалеві руди.

У середній частині Кордильєр, у західній частині США, є значні поклади урану, молібденових, вольфрамових, ртутних, титанових та інших руд.

Багата на руди металів Канада. У південній, найбільш дослідженій частині країни та на півострові Лабрадор знаходяться родовища залізної руди світового значення. Є золото, платина, мідь, нікель, свинець.

Багаті на залізні, марганцеві, титанові, цинкові, ванадієві та поліметалеві руди і старі Аппалачі. Чималі поклади алюмінієвої сировини знайдено на Великих Антильських островах.

Світовий рівень у Північній Америці мають запаси горючих корисних копалин — нафти та природного газу. Зона їхнього залягання простяглася смугою від узбережжя Північного Льодовитого океану через рівнинні ділянки центральної частини материка аж до Мексиканської затоки. Тут же є поклади природного газу, бурого та кам’яного вугілля.

Чимало родовищ у Північній Америці і нерудної сировини. Це сірка, фосфорити, кухонна та калійні солі, слюда, азбест, графіт тощо. На півострові Лабрадор знаходяться родовища рідкісного та дуже гарного оздоблювального каменю лабрадориту. Свою назву він одержав від назви півострова.

Практичні роботи :

Тема:  Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки.

Завдання № 1

Позначте й підпишіть на контурній карті «Північна Америка. Фізична карта».

 Крайні точки: мис Мерчісон, мис Марято, мис Принца Уельського, мис Сент – Чарльз.

Океани: Тихий, Північно Льодовитий, Атлантичний.

Моря: Берингове, Бофорта, Баффіна, Лабрадор, Саргасове, Карибське.

Затоки: Гудзонова, Фанді, Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска .

Протоки:Берингова, Гудзонова, Юкатанська, Панамський канал.

Острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний Архіпелаг (Банкс, Вікторія, Баффінова Земля, Елсмір), Бермудські, Багамські, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські,

Півострови: Лабрадор,Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска.

Завдання № 2

Позначте й підпишіть на контурній карті «Північна Америка. Фізична карта».

ГориКордильєри (г. мак – Кінлі 6194), Скелясті гори, Аппалачі (г. Мітчелл 2037).

Рівнини: Лаврентійська височина, Центральні рівнини, Великі рівнини, Примексиканська низовина.

Завдання № 3

Позначте й підпишіть на контурній карті «Північна Америка. Фізична карта».

Річки: Міссісіпі (Міссурі, Огайо), Святого Лаврентія, Маккензі, Юкон, Колумбія. Колорадо.

Водоспад: Ніагарський.

Озера: Великі (Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо), Вінніпег, Атабаска, Велике Невільниче, Велике Ведмеже, Велике Солоне.

Завдання № 4

Висновок.


Домашнє завдання:

1. Опрацюйте тему" Північна Америка. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини. 

2. Виконайте та надішліть на перевірку практичну роботу № 9"б"Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки", зміст якої розміщений на моєму блозі

Географія 8 клас

Тема: Використання та охорона рівнинних ландшафтів.  Практична робота № 9.

Із попередніх занять ви вже знаєте, що таке ландшафт, які ком­поненти входять до його складу, які різновиди ландшафтів та за якими показниками виділяють. Сьогодні ми звернемося до деталь­нішого вивчення ландшафтів України, а саме до її природних зон, яких, як ви знаєте, три: це степ, лісостеп та мішані ліси. Саме із зони мішаних лісів ми почнемо вивчати цю тему.

Отже, зона мішаних лісів охоплює більшу частину Волинської, Рівненської, Житомирської та Чернігівської областей, частини Київ­ської та Сумської областей. Південна межа зони мішаних лісів, тобто Українського Полісся, проходить таким чином: Луцьк—Рівне—Ше­петівка—Київ—Ніжин—Батурин—Глухів.

Площа зони становить 113 тис. км2, тобто близько 20 % від загальної площі території України. Українське Полісся простягається із заходу на схід на 750 км. Рельєф зони низовинний (Поліська та Придніпровсь­ка низовини), місцевість заболочена, запаси водних ресурсів великі (річки Західний Буг, Случ, Тетерів, Горинь, Прип'ять та ін.). Річний радіацій­ний баланс становить 44—46 ккал/см2. Клімат — помірний, атланти-ко-континентальний. Середня температура січня становить -4,5...-5 °С на заході та -6...-8 °С на сході, липня — +17 °С на заході та +19,5 °С на сході. Вегетаційний період триває 190—205 днів на рік.

Річна сума опадів на Українському Поліссі ста­новить 550—650 мм, а випаровування — 400—450 мм. Отже, коефіцієнт зволоження дорівнює 1,2—1,6. Таким чином, зоні мішаних лісів притаманні велика зволоженість і, як її наслідок, розвиток процесів забо­лочування. Заболочені низькородючі землі займають 70 % площі По­лісся, луки та пасовиська — лише 2 %. Взагалі ґрунтовий покрик Полісся є різноманітним: дерново-слабкопідзолисті ґрунти, піщані, сірі лісові, дерново-середньопідзолисті, торфово-болотні тощо.

Середня лісистість зони становить 30 %, серед порід дерев переважають сосна та дуб, є соснові ліси, вільхові, сосново-дубові, яли скипидару повітрям утворюється озон: ось чому так легко дихаєть­ся у сосновому лісі.

Ви знаєте, що у межах географічної зони виділяють підзони, які співвідносяться з фізико-географічними провінціями; відповідно у них виділяються фізико-географічні області, фізико-географічні райони, місцевості та урочища.

На території зони Українського Полісся за особливостями поєднання ландшафтів виділяють такі основні фізико-географічні області: Волинське Полісся, Житомирське Полісся, Київське Полісся, Чернігівське Полісся.

Зона мішаних лісів — Українське Полісся — займає 20 % за­гальної площі України і розташована на півночі держави;

природні компоненти Полісся сприяють розвиткові лісового господарства та рибальства, водночас велика заболоченість території стримує сільськогосподарське виробництво;

рослинний і тваринний світ Українського Полісся різноманіт­ний, але потребує захисту.

Практична робота № 9.

Тема: Складання порівняльної характеристики природних зон України.

Завдання:

1.Як на вашу думку, чи тотожні поняття " використання" та " охорона". Чому вони переплітаються в географії. Відповідь обгрунтуйте.

2. Нанести на контурну карту зони мішаних та широколистих лісів Полісся.

3. Дайте письмову відповідь на наступні запитання:

 1) Що таке природна зона?

2) Що таке фізико-географічне районування?

3) Які кордони має Українське Полісся?

4) Розвиткові яких видів господарської діяльності сприяє приро­да Українського Полісся?

5) Які рослини притаманні зоні мішаних лісів? Які тварини там  мешкають?

4. Висновок.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1. Опрацювати матеріал мого блогу та матеріал вашого підручника стор. 198.

2. Виконати Пр.р. 9.



Географія 9 клас

Тема:  Хімічна промисловість .

Пропоную переглянути:


ХІМІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО В УКРАЇНІ. 

Наявність у надрах нашої землі цінної гірничо-хімічної сировини сприяло розбудові великих хімічних підприємств. Нині найактивніше, як і сто років тому, використовують місцеву кам’яновугільну сировину й продукти вуглепереробки (коксовий газ, кам’яновугільну смолу, бензольні вуглеводні, сірчані сполуки тощо), також — імпортовану сиру нафту, природний і попутний газ, продукти їхньої переробки.

В Україні розвивається переважно основна хімія, виробництво пластмас і коксу, переробка нафти й газу, фармацевтична промисловість.

ОСНОВНА ХІМІЯ представлена підприємствами з виробництва мінеральних добрив. У їхній структурі першість займає виробництво азотних добрив, що розміщене в центрах виробництва коксу й переробки природного газу. Уздовж магістральних транс’європейських газопроводів у містах Рівне й Черкаси діють великі підприємства, орієнтовані переважно на збут своєї продукції за кордон. Вони належать холдингу «Остхем». Відповідні підприємства діють також у м. Кам’янське й м. Южне. Останнє отримує сировину аміакопроводом з Тольятті. Інше відгалуження від цього продуктопроводу йде на підприємство холдингу «Остхем» у м. Горлівка. До складу цього холдингу також входить підприємство з найбільшими виробничими потужностями в Україні з виробництва мінеральних добрив — Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» . Окрім мінеральних добрив, ці підприємства випускають іншу хімічну продукцію. Зокрема, для виробництва азотних добрив застосовують сірчану кислоту, яку виробляють в окремих їхніх цехах.

«УкрТехноФос» у с. Нова Любомирка на Рівненщині — найбільший виробник комплексних мінеральних добрив в Україні. Виробнича потужність — 120 тис. т добрив на рік (2016 р.).

Фосфатні добрива з імпортної сировини в Україні виробляють лише підприємства в містах Кам’янське й Суми. Ці добрива переважно експортують за кордон.

Імпортують більшу частину сировини для виробництва комплексних мінеральних добрив на відповідних підприємствах у містах Кам’янське й Жашків (Черкаська область), у смт Божедаровка (Криничанський район Дніпропетровської області), у с. Жадани (Іллінецький район Вінницької області), селах Городок і Нова Любомирка (Рівненський район Рівненської області).

Незначні обсяги соди в Україні виробляє лише завод у м. Красноперекопськ і бром у м. Саки (АР Крим).

ВИРОБНИЦТВО ПЛАСТМАС І ВИРОБІВ З НИХ доволі розвинене в Україні. Цьому сприяють технологічні можливості із запуску виробництва полімерної плівки, пластикової упаковки чи посуду, збут продукції на внутрішньому ринку. Обсяг їхнього виробництва є стабільним. Пластмасові вироби створюють з поліетилену, полістиролу, поліпропілену. Більшість сировини завозять із-за кордону, частково отримують під час переробки пластикового брухту. Переважно ці невеликі за обсягом виробництва підприємства були створені за роки незалежності з приватної ініціативи. Виняток становлять підприємства, засновані в 60-і роки XX ст. у містах Київ, Бердянськ, Бровари, Виноградів, Світловодськ.

КОКСОХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ тісно пов’язана із чорною металургією, яка є основним споживачем коксу. Тому у складі металургійних комбінатів «Азовсталь» й «АрселорМіттал Кривий Ріг» діють окремі великі цехи — колишні підприємства цього виробництва в хімічній промисловості. В Україні працюють десять підприємств коксохімічної промисловості в містах Авдіївка, Алчевськ, Горлівка, Донецьк, Єнакієве, Запоріжжя, Кам’янське, Макіївка, Харків. Здебільшого вони входять до складу вітчизняних металургійних холдингів.

Найсучасніша коксова батарея 10-біс від 2006 р. функціонує на Алчевському коксохімічному заводі. Виробнича потужність — 1 млн т коксу на рік.

НАФТОХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ розвивається переважно на імпортній сировині. Виробництво бензину в Україні ведеться на нафтопереробних заводах у м. Кременчук (Полтавська область), м. Балаклея (Харківська область), селищі Шостаківка (Кіровоградська область).

Мастильні матеріали її моторні мастила виробляють лише два підприємства в містах Бердянськ і Запоріжжя.

ФАРМАЦЕВТИЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ України успішно адаптувалась до ринкових умов. Більшість вітчизняних ліків йде на експорт. Лідерами з виробництва є три підприємства в Києві: «Фармак», Фармацевтична фірма «Дарниця» та Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод». Виробництво ліків і медичних препаратів налагоджено в містах Львів, Одеса, Суми, Харків, Черкаси (карта форзаца).

Завод з виробництва субстанцій «Фармак» у м. Шостці Сумської області від 2016 р. виробляє їх 150 т на рік.

ІНШІ ВИДИ ХІМІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА. В Україні розвинена побутова хімія, орієнтована переважно на внутрішній ринок. Наприклад, найбільше миючих і чистячих засобів випускають підприємства в містах Бровари (Київська область), Покров (Дніпропетровська область), Вінниця, Кам’янське.

В Україні розвивається лако-фарбна промисловість. Майже вся продукція збувається на внутрішньому ринку. Працюють переважно нові підприємства. Значна частина сировини імпортується, адже в Україні виробляють лише двоокис титану, алкідні смоли, оліфи. Відпрацьовані технології з розливу та упакування фарб дозволяють створювати відповідне виробництво в районах з гарантованим збутом готової продукції. Лідерами на цьому ринку є кілька потужних сучасних підприємств, таких як: Промислове підприємство «ЗІП» (м. Кам’янске), Виробниче підприємство «ПОЛІСАН» (м. Суми), «Снєжка-Україна» (м. Яворів Львівської області), «Фарби Колорит» (с. Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області). Потужні сучасні підприємства діють у містах: Дніпро, Київ, Кривий Ріг, Кропивницький, Одеса, Харків, Черкаси, у смт Брусилів (Житомирська область) та в с. Василівна Солонянського району (Дніпропетровська область).

У м. Калуш (Івано-Франківська область) працює завод «КарпатиСмоли» з виробництва штучних смол на основі формальдегіду. Їх використовують для виробництва клеєних виробів у деревообробній промисловості. Постійно оновлюють виробництво шин підприємства «Росава» в м. Біла Церква (Київська область) і «ІнтерМікро Дельта» в м. Дніпро. Єдиним вітчизняним виробником сировини для їхнього виробництва є Кременчуцький завод технічного вуглецю.

ОСНОВНІ РАЙОНИ РОЗВИТКУ ХІМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В УКРАЇНІ — Придніпровський і Донецький. У першому з них найбільше підприємств хімічної промисловості зосереджено у Дніпро-Кам’янському промисловому вузлі хімічної промисловості (Дніпропетровська область). Виокремлюють окремі важливі центри хімічної промисловості в містах Бердянськ, Запоріжжя, Кривий Ріг, Кропивницький. У другому районі сформувалися Рубіжансько-Сєвєродонецький промисловий вузол хімічної промисловості (Луганська область) та центри в м. Горлівка (коксохімічний і гумових виробів заводи), смт Новгородське Торецької міської ради Донецької області (найбільший фенольний завод Європи).

Київський вузол хімічної промисловості включає, окрім великих відповідних підприємств столиці України, хімічні заводи в населених пунктах цієї міської агломерації (міста Бровари, Васильків, Вишгород, Ірпінь, Обухів, Українка, смт Коцюбинське, с. Петропавлівська Боргцагівка Києво-Святошинського району, с. Пірнове Вишгородського району).

Важливим спеціалізованим вузлом хімічної промисловості України є Сиваський (АР Крим), у складі якого виокремлюють два центри — міста Красноперекопськ й Армянськ. Він розвивається як на використанні місцевої ропи й солей із солених озер і Сивашу, так і на привізній сировині — ільменітовому концентраті з Житомирської області.

Окремими великими центрами хімічної промисловості України є міста: Біла Церква (підприємства «Росава», «Інтер-РТІ», «Біофарм-Інвест», «Білоцерківський завод “Трібо”»), Рівне («Рівнеазот»), Суми («Сумихімпром», «Кусум-Фарм», «Виробниче підприємство “Полісан”», «РИФ-03»), Черкаси («Азот», «Лакофарбний завод “Аврора”», «Юрія-Фарм», «Черкаський завод автохімії»).

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ХІМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В УКРАЇНІ. На експорт орієнтоване великотоварне виробництво основних видів продукції. Значна їхня частина імпортує мінеральну сировину. Це зумовлює їхню залежність від цін на відповідних світових товарних ринках. Важливе значення має екологічна складова розвитку хімічної промисловості. Нині зростає ризик забруднення довкілля особливо небезпечними речовинами, накопиченими на місцевих підприємствах хімічної промисловості.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: 

  • В Україні переважно розвивається основна хімія. Міжнародною спеціалізацію є виробництво азотних добрив.
  • Виробництво пластмас і виробів з них поширене майже в усіх регіонах України.
  • Коксохімічна промисловість держави здебільшого постачає свою продукцію на вітчизняні металургійні підприємства.
  • Нафтохімічна промисловість України працює зазвичай на імпортній сировині.
  • Фармацевтична промисловість держави орієнтована на поставки більшості продукції за кордон.
  • В Україні створено нові великі підприємства лако-фарбної промисловості.
  • В Україні виділяють Придніпровський і Донецький райони хімічної промисловості, у складі яких головними є Дніпро-Кам’янський і Рубіжансько-Сєвєродонецький промислові вузли.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 26 вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Дайте письмову відповідь на наступні запитання та завдання:

1. Поясніть, чому великі підприємства з виробництва азотних добрив розташовані в містах Рівне й Черкаси.
2. Які чинники зумовили зосередження виробництва фармацевтичної продукції в м. Києві?
3. Чому у складі «Азовсталі» і «АрселорМіттал Кривий Ріг» діють великі цехи — колишні самостійні підприємства коксохімічної промисловості?
4. Наведіть приклади комбінування в хімічній промисловості України.
5. Поміркуйте, чому за роки незалежності України переважно створювали виробничі потужності лакофарбової промисловості.

6.За допомогою карти шкільного атласу встановіть райони, вузли й найбільші центри хімічної промисловості в Україні.

7. За допомогою офіційного сайта Державної служби статистики України встановіть, до яких регіонів держави за останній рік імпортували найбільше хімічної продукції. Поясніть причини нерівномірності цих поставок між областями держави.

8.В Україні нині відсутнє власне велике виробництво каустичної соди. Де саме ви запропонуєте її випуску нашій державі? Обґрунтуйте свою думку.


Географія 10 клас

Тема: Практична робота №5.

Тема: Складання картосхеми типології країн Америки за рівнем їхнього економічного розвитку.

Завдання:

1. 1.Пригадайте та запишіть назви субрегіонів Америки.

2.За довідковою таблицею розподіліть країни Америки за їх рівнем економічного розвитку відповідно до існуючої типології. Результати запишіть у зведену таблицю 1, вказавши приклади країн, що належать до різних типів та підтипів, враховуючи їх розташування в межах різних субрегіонів Америки.

                    Типи та підтипи країн Америки за рівнем економічного розвитку


Типи та підтипи країн, їх кількість

Назви країн

Субрегіон

1.     Високорозвинуті країни 

 Країни «великої сімки»  

 

 

2.     Країни, що розвиваються 

 Нові індустріальні країни 

 

 

 Нафтодобувні країни 

 

 

 Країни «дрібні острови» 

 

 

 Країни великого потенціалу  

 

 

Найменш розвинуті країни 

 

 

3.     Країни з плановою економікою 

Країна з централізованою економікою

 

 

 3.На контурну карту Америки нанесіть умовними позначеннями різні за типами та підтипами країни, підпишіть їх назви.

4.Для найбільших за площею вкажіть показник ВВП та ВВП на особу.

5.У висновку запишіть, у яких субрегіонах Америки які країни переважають за рівнем економічного розвитку.

Виконану практичну роботу чекаю до наступного уроку.




середа, 26 лютого 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 27лютого 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 6,7 та 9 класів.

Географія 6 клас

Тема: Як утворюються озера.

Озеро – природне заглиблення суходолу заповнене водою. Озерні улоговини утворилися при зрушеннях земної кори, так званих тектонічних процесах – під час утворення в ній тріщин, опускань, при ерозійних явищах, гірських обвалах, діяльності вулканів.

Пропоную переглянути:


Озера живляться дощовими, підземними, талими сніговими та льодовиковими водами. Водний баланс в озері можуть підтримувати річки, які в нього впадають. Коли вода в заглибленні накопичується швидше, ніж випаровується, утворюється озеро.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал п. 42 та мою для вас підбірку.

2. Нанесіть на к.к. найбільші озера України та світу.

3. Випишіть та вивчіть терміни.


Географія 7 клас

Тема: Північна Америка  . Практична робота №20.

Тема : Характеристика географічного положення Північної Америки.

Завдання:

1. Позначте на к.к. берегову лінію материка.

2. Розробіть та обгрунтуйте маршрут, що проходить через об'єкти  Північної Америки, віднесені до Світової природної спадщини ЮНЕСКО.

3. Висновок.

Результати дослідження чекаю на наступному уроці.


Географія 9 клас

Тема: Значення та особливості технологій  хімічного виробництва. Хімічна промисловість України. Практична робота.

Пропоную переглянути:


Завдання:

1. Позначте на к.к. сировинні бази та основні центри виробництва  хімічної промисловості в Україні.

2.Розкрийте місце України на світовому ринку хімічної промисловості.

3. Нанесіть на к.к. основні центри хімічної промисловості в Україні.

4. Висновок.

Результати дослідження чекаю до наступного уроку.







понеділок, 24 лютого 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 25 лютого 2025 року.

Запрошую на урок ЗБД учнів 5-6 класів та на урок географії учнів 6 класів.

ЗБД 5 клас

Тема: Спілкуємося з дорослими. 

Міні-проект.

Пропоную переглянути:


Міні-проект на тему " Спілкування з дорослими".

Завдання:

1. ЗАВЖДИ ВАЖЛИВО ЗНАТИ, ВІД КОГО МОЖНА ОТРИМАТИ ПОРАДУ ЧИ ДОПОМОГУ В РІЗНИХ ЖИТТЄВИХ СИТУАЦІЯХ.  З’ясуйте, до кого  можна звернутися по допомогу в родині, у школі, у спортивній секції.

2.Поміркуйте, до кого з дорослих ви можете звернутися по допомогу. 

3.Створіть своє «Коло підтримки».

4. Змоделюйте звернення до батьків/опікунів, учителів, психологів.

5. Візьміть інтерв’ю в кожного члена родини за таким планом:

• Де ви навчалися?

• Скільки років довелося вчитися, щоб здобути професію ?

• Скільки часу ви витрачаєте на  роботу?

• Чого ви очікуєте від нас - ваших дітей?

• Чим ми можемо вам допомогти?

Чим ви цікавитеся поза основною роботою?

6. Висновок.

Роботу викогайте до наступного уроку.


ЗБД 6 клас

Тема: Спілкуємося з однолітками. Дослідження.

Завдання:

1. ВПЛИВИ ОДНОЛІТКІВ На наші рішення і поведінку.

2. ВПЛИВИ ОДНОЛІТКІВ  примушують своїх друзів до шкідливих вчинків, наприклад брехати, прогулювати уроки або навіть курити, когось побити, щось украсти. Опишіть ваше ставлення до такиї " друзів".

3. СПОСОБИ МАНІПУЛЯЦІЙ, щоб змусити інших зробити те, чого вони не хочуть. Як вийти з цього ? Чи потрібно уникати таких людей і чому?

4. СПОСОБИ МАНІПУЛЯЦІЙ:

1. Лестощі: підлещуватися, домагаючись свого («Ти такий кльовий/така кльова, з тобою завжди так весело»).

2. Наводити брехливі або псевдонаукові аргументи: наприклад, що алкоголь у невеликих кількостях корисний для здоров'я.

3. Спокушати обіцянкою популярності: наприклад, коли в новій компанії попереджують, що не варто відмовлятися від будь-яких пропозицій, якщо хочете, щоб вас запросили наступного разу.

4. Погрожувати відлученням: «З такими ніхто не приятелює», «Приєднуйся або йди геть».

5. Умовляти: постійно канючити («Ну чого ти, ніхто ж не дізнається»).

6. Робити з вас винного: «Ти ж не псуватимеш мені свято?»

Напишіть свої враження до кожного з типів маніпуляції.

7. Висновок.

Роботу викогайте до наступного уроку.


Географія 6 клас

Тема: Як "працюють" та " живляться" річки. 

Річки живляться опадами, дощовою водою, талими сніговими, льодовиковими та підземними водами. Регулярні зміни рівня води в річці протягом року називається водним режимом річки. Складовими режиму річки є повінь, межень, паводок.

Пропоную переглянути:



Режим річок:

а) взаємозв’язок режиму річки з кліматичними умовами території, якою вона протікає;

б) з’ясування особливостей режиму річок України.

Режим річки – це зміна рівня води в річці протягом року.

  • Повінь – найвищий рівень води в річці, викликаний основним джерелом живлення в один і той самий час (більшість річок України повноводні навесні під час танення снігу).
  • Межень – період найнижчого рівня води в річці.
  • Паводок – раптове короткочасне підвищення рівня води в річці. Вони трапляються будь-якої пори року після випадання сильних дощів або відлиг (річки Карпат).
  • Льодостав – період нерухомого льодового покриву на річці (зима).
  • Льодохід – рух крижин і крижаних полів на річках під дією течії чи вітру.

Річки постійно поповнюють свої водні запаси за рахунок живлення. Залежно від пори року та клімату річка поповнює воду з одного чи кількох джерел живлення.

Річки мають різний режим, що, як і живлення, багато в чому залежить від клімату території, на якій знаходиться річковий басейн. Рясні дощі або сніготанення можуть спричинити катастрофічні повені, паводки.


Домашнє завдання:

1.  Опрацювати текст параграфа 42.

2.  Описати режим річки, що протікає у нашій1  місцевості.

3. Скласти асоціативний ланцюжок (живлення – режим – пора року)
Дощове – … – … (повінь, паводок – літо, осінь)
Снігове – … – … (паводок – весна)
Льодовикове – … – … (паводок – літо)
Підземне – …– … (цілий рік – зима)

4.  Складіть порівняльну характеристику річок (Дунаю та Волґи, Обі та Конґо, Хуанхе та Нілу, Амазонки та Парани).















неділя, 23 лютого 2025 р.

 Доброго дня.

Сьогодні 24 лютого 2025 року.

Запрошую на урок географії учнів 8 та 11 класів.

Географія 8 клас

Тема: Степова природна зона. Дослідження 7.

Пропоную переглянути:


 
Тема дослідження: Виявлення ландшафтів у світі, що мають схожість з ландшафтами в Україні. 

Завдання:

1. Чому лісостепову зону вважають перехідною між лісом і степом?

2. Який рельєф у зоні лісостепу?

3. Розкажіть про кліматичні особливості середньої смуги України.

4. Яка рослинність характерна для лісостепу?

5. Користуючись додатковими джерелами інформації, підготуйте розповідь про один із природних заповідників зони.

6. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 40 вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Виконайте та надішліть на перевірку дослідження 7.


Географія 11 клас

Тема:  Міграці\, їх показники, чинники та вплив на відтворення населення.

Дослідження15, 16.

Пропоную переглянути:


Дослідження15.

Тема: Світовий ринок патентів: лідери й аутсайдери.

Завдання:

1. Охарактеризуйте давальницьке виробництво  та види економічної діяльності в яких воно поширене в світі.

2. Яка роль Китаю у світовому виробництві. Назвіть типи взаємодії між  виробниками й великими компаніями - покупцями виготовленої продукції на конкретному прикладі.

3. Висновок.


Дослідження16.

Тема: Роль транспортних компаній у розвитку машинобудівних та хімічних виробництв в Україні.

Завдання:

1. поясніть, чому 80% товарів міжнародної торгівлі перевозять морським транспортом.

2. Охарактеризуйте особливості структури транспортних компаній в регулярних перевезеннях вантажів.

3. Дайте характеристику одній з світових транспортно - логістичних мереж ( на конкретному прикладі).

4. Висновок.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1. Опрацюйте п. 21 та мою для вас підбірку.
2. Виконайте Д15-Д16 та надішліть на перевірку ДО четверга(не пізніше).