Доброго дня.
Сьогодні 7 лютого 2025 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 8 класу.
Географія 7 клас
Тема: Екологічні проблеми.
Пропоную переглянути:
Зміни природи материка людиною. Екологічні проблеми материка.
Природа Південної Америки зазнає суттєвих змін у результаті господарської діяльності людини. Розпочався цей процес ще в часи європейської колонізації і триває дотепер. Зростання чисельності населення і великих промислових центрів у Південній Америці призвело до виникнення суттєвих екологічних проблем: інтенсивного вирубування лісів, розорювання степів, погіршення якості питної води, забруднення повітря, зникнення видів тварин тощо.
Екологічною проблемою № 1 Південної Америки стала вирубка лісів Амазонії, які називають «зеленими легенями» нашої планети. Екваторіальні ліси всотують до 18% вуглекислого газу, який випускається в атмосферу щороку, та виробляють до 20% кисню на Землі (пригадайте процес фотосинтезу з уроків біології), що сприяє підтримці газового балансу всієї атмосфери. Унікальністю лісів Південної Америки є найбільше у світі різноманіття, оскільки тут присутній кожний десятий описаний у науці вид тварин або рослин.
Амазонська сельва є найбільшим екваторіальним лісовим масивом у світі, площею 5,5 млн км2. Тисячоліттями, до середини XX ст., вони перебували в первісному стані. Ліси стали вирубувати заради цінної деревини, звільняючи території під плантації тропічних культур і пасовища для худоби, під час будівництва автошляхів, розробки корисних копалин тощо. Швидкість знищення цих лісів нині катастрофічна - понад 0,5% на рік. Скорочення площі амазонських лісів спричиняє зменшення обсягів кисню в атмосфері та збільшення в ній умісту вуглекислого газу. А це, зі свого боку, посилює «парниковий ефект», веде до зникнення багатьох видів тварин, які позбавляються свого природного середовища проживання.
Парниковий ефект - це підвищення температури поверхні Землі через нагрівання нижніх шарів атмосфери скупченням парникових газів, унаслідок чого температура повітря стає більшою, ніж повинна бути.
До нагальних екологічних проблем материка належить також антропогенне забруднення природного середовища. Це наслідок багатьох факторів, зокрема зростання кількості населення, розбудови великих міст, розвитку промисловості, транспорту тощо. Щороку гігантські міста (Сан-Паулу, Ліма, Богота, Ріо-де-Жанейро тощо) виробляють десятки тисяч тонн твердих відходів. Вони потребують утилізації, але, на жаль, їх переважна кількість гниє на звалищах просто неба, що надзвичайно небезпечно - екологічно та епідеміологічно.
Це цікаво знати
Звалища є сховищем різних токсинів і небезпечних бактерій, що спричиняють епідемії і навіть є своєрідною біологічною зброєю. Прикладом такого звалища було «Жардим Грамачо» на території Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Воно вважалося одним з найбільших у світі. Щодня туди звозили до 9 тис. т відходів, і за 34 роки існування звалища там накопичилося 70 млн т сміття.
У Південній Америці функціонує значна кількість промислових підприємств з високим рівнем забруднення повітря. Найнебезпечнішими галузями є нафтопереробка і нафтохімія. Такі райони, де відбувається концентрація шкідливого виробництва, отримали назву «долина смерті».
Стан водних ресурсів материка є також нагальною місцевою проблемою. З одного боку, чистої води в багатьох районах не вистачає, з іншого - рівень її забруднення дуже високий. Так, у Буенос-Айресі (столиці Аргентини) понад 3,5 млн осіб втамовують спрагу водою, в якій сконцентрована велика кількість різних забруднювальних речовин.
Знищення природної рослинності призводить і до втрати унікального тваринного світу. Більшість тварин, що перебувають під загрозою зникнення, - мешканці лісів. Значно скоротилася чисельність лам, майже повністю була знищена шиншила, що має цінне хутро. Нині під загрозою повної втрати перебувають 269 видів птахів, 161 - ссавців і 14 - земноводних .
Тварини Південної Америки, занесені в Червону книгу: 1 - грайливий опосум; 2 - жаба тітікакський свистун; 3 - лама вікунья; 4 - червоний ібіс
• Охорона природи.
Для охорони унікального природного середовища Південної Америки на материку створено більше як 300 заповідників та національних парків. Кожний парк є місцем, де суворо охороняють унікальну природу, рідкісні види тварин і рослин, чимало з яких є ендемічними. Станом на 2023 р. у Південній Америці налічувалося 84 об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО, більшість з яких розташовані в найбільших країнах материка. Південна Америка - унікальний материк із самобутньою та неповторною природою. У понад 20 національних парках і заповідниках узяті під охорону як первісні ліси Амазонії, так і величні водоспади, як природа островів, так і суворі природні умови гір .
Приклади природних об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО Південної Америки (роки внесення їх до Світової спадщини)
Понад 40 % загальної території національного парку Лос-Гласьярес («Парк Льодовиків») вкрито вічними льодами й снігами Патагонських Анд. Тут зосереджено 47 льодовиків і найвищі вершини Анд. Завдяки таненню льодовиків у межах парку утворилася доволі складна система озер, яких тут нараховується понад 100. Національний парк Ігуасу став відомим через водоспад і мальовничу дику природу. Пантанал (із португ. «болотиста місцевість») є найбільшою заболоченою територією у світі, що розташована у верхів’ях річки Парагвай.
Центральна Амазонія також ретельно охороняється. Комплекс природоохоронних територій становить 6 млн га, де в середньому на 1 га лісу припадає до 180 видів рослин. У національному парку Канайма розташований найвищий водоспад у світі - Анхель (1054 м) і гірські ландшафти тепуі («столові гори»), що являють собою плато з майже стрімкими схилами й пласкою вершиною. Галапагоський архіпелаг лежить у Тихому океані й складається з 16 великих і безлічі дрібних островів. Тваринний світ островів є унікальним - тут водяться ігуани й гігантські черепахи, альбатроси та пінгвіни, кити й дельфіни. Чилійський національний парк Рапануї розташований у Тихому океані на острові Пасхи. Цей острів відомий у всьому світі завдяки своїм моаї - велетенським статуям, які створювалися острів’янами з X по XVI ст. Вага однієї такої статуї сягає 20 т, а висота - майже 6 м (найбільша - 24 м).
Комплексний профіль - це гіпотетичний розріз земної кори, який дозволяє простежити зв’язок між компонентами природних зон материка: тектонічна будова → форми рельєфу → внутрішні води → ґрунтовий покрив → типова рослинність і тваринний світ → зміна кліматичних показників (кількості опадів, температури повітря).
Приклад побудови
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 37 та мою для вас підбірку.
2. За даними інтернет-джерел побудуйте графік динаміки вирубування амазонських лісів у XXI ст. Запропонуйте варіант перешкоджання знищенню дерев.
Географія 8 клас
Тема: Самостійна робота за темами 3-6.
- Які річки мають найбільший річковий стік? 0,5б
А) Південний Буг В) Дністер
Б) Рось Г) Черемош
2.Яка річка є другою за довжиною і площею басейну? 0,5б
А) Південний Буг В) Дністер
Б) Прип’ять Г) Інгул
3. В якій області України є річки, які відносяться до басейну внутрішнього стоку? 0,5б
А) Київська В) Запоріжська
Б) Херсонська Г) Одеська
4. Де в Україні знаходиться найбільше верхове болото? 0,5б
А) г. Берда В) Українські Карпати
Б) Кримські гори Г) Приазовська височина
5.В якій області України знаходиться найпівденніше болото? 0,5б
А) Черкаська В) Одеська
Б) Кіровоградська Г) Миколайївська
6.Яке найбільше за площею водосховище в Україні? 0,25б
А) Канівське В) Київське
Б) Кременчуцьке Г) Кам’янське
7. Які області України найбільше забезпечені прісною водою? 0,5б
А) Київська, Закарпатська В) Київська, Волинська
Б) Київська, Житомирська Г) Київська, Львівська
8. Скільки часу потрібно, щоб в Україні утворився родючий шар грунту 0,5-2 см ? 0,5б
А) 500 років В) 100 років
Б) 1000 років Г) 300 років
9. Чим обумовлена на Україні формування різних підтипів грунтів чорноземів? 0,5б
А) Температурою повітря В) Рельєфом
Б) Тектонічною будовою Г) Зволоженням території
10.До типових грунтів Українських Карпат відносимо? 0,5б
А) Буроземи В) Чорноземи
Б) Сірі-лісові Г) Каштанові
11. Який тип грунтів посідає друге місце в посівній площі сільськогогосподарських угідь України? 0,5б
А) Дерново-підзолисті В) Сірі-лісові
Б) Каштанові Г) Буроземи
12.Як називають рослини чи тварин, що залишилися з попередніх геологічних епох? 0,5б
А) ендеміки В) викопні
Б) рідкісні Г) релікти
13. Установіть відповідність між типом улоговини за походженням і назвою озера: 1б
1.Світязь А) Льодовикові
2.Ялпуг Б) Загатні
3.Синевір В) Лиманні
4.Несамовите Г)Заплавні
Д) Карстові
14. Установіть відповідність між типом улоговини за походженням і назвою озера: 1б
1. Бребенескул А) Льодовикові
2. Шагани Б) Загатні
3.Синевір В) Лиманні
4.Синє Г)Заплавні
Д) Вулканічні
15. Установіть відповідність між рослинними угрупуваннями та видами рослин: 1б
1.Мішані ліси А) Ковила
2.Листяні ліси Б) лавр
3. Соснові В) дуб
4.Степ Г) сосна
Д) граб
16.Назвіть надзвичайно важливі, з точки зору географів, несприятливі фізико-географічні процеси в Україні, які руйнують ґрунти та дайте визначення: 2б
А) ерозія, підтоплення, посухи, засолення ґрунтів,
Б) буревії, селі, снігові лавини
В) землетруси та виверження вулканів
Г)сильні снігопади, град
Немає коментарів:
Дописати коментар