Доброго дня .
Сьогодні 21 січня 2025 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 - 10 класів.
Географія 7 клас
Тема: Унікальність природи арктичних пустель та антарктичних оазів. Наукові дослідження в Антарктиді.
Пропоную переглянути:
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 42 та мою для вас підбірку.
2. Підготуйте повідомлення " Пророда Антарктиди".
Географія 8 клас
Тема: Лісостепова природна зона.
Пропоную переглянути:
Лісостепова зона як і степова є основою для господарства України. Якщо ви порівняєте карти фізичну, політико-адміністративну, природних зон та економічну, ви це побачите. Ця територія – основа для виробництва основних сільськогосподарських продуктів, надра активно розробляють, створюють безліч антропогенних ландшафтів. Усе це значно змінює природу. Відмовитись від господарської діяльності, людина, звичайно, не може, але жити, тільки беручи від природи, вже не можливо. Слід згадати, що окремі природня ресурси належать до відновлюваних, отже, треба розуміти ПТК, щоб використовувати його грамотно і намагатися максимально відновити.
- Географічне положення лісостепової природної зони.
25% території України; простягається від Передкарпаття на північний схід на 1100 км; південна межа проходить по лінії Котовськ – Кропивницький – Кременчук – Красноград – Вовчанськ. Виразних меж зони не має, адже степові ділянки вклинюються островами в лісову зону, а ліси окремими масивами заходять у зону степів. (Учні відшукують на ландшафтній карті територію лісостепу).
2. Особливості природних умов.
Розповідь учителя супроводжується запитаннями до учнів, завданнями для роботи з картами атласу, текстом підручника та заповненням таблиці.
Природні умови | Характерні риси |
Рельєф Канівські гори | Більша частина території розташована в межах Українського щита та Дніпровсько-Донецької западини, що спричинило значні коливання абсолютних висот. Тут знаходяться Придніпровська височина, Придніпровська низовина, а також східні схили Середньоруської височини. Височини (переважать) чергуються з низовинами сильно розчленовані ярами і балками. Поверхня нахилена до Дніпра. Винятковим явищем на Придніпровській височини і для всієї Східноєвропейської рівнини є Канівські гори. Одна за одною здіймаються понад Дніпром гори: Дніпрова, Московка, Лиса, Бессарабія, Пилипенкова, Чернеча(Тарасова), Княжа. Загальна довжина гір 75 км, висота над рівнем моря – до 255 м. |
Клімат Кліматична карта України | Помірно-континентальний клімат з посиленням континентальності на схід – південний схід. Розподіл температури повітря пов'язаний з умовами сонячної радіації та особливостями циркуляції повітряних мас. Влітку в напрямку з північного заходу на південний схід збільшується від + 180 до +220С. Середні температури січня становлять – 50 … – 80 С. Річна кількість опадів зменшується у південно-східному напрямі від 700 мм на заході до 450 мм на сході. Коефіцієнт зволоження змінюється від (~ 2) до (1,2 - 1) |
Внутрішні води Річка Сіверський Донець | Пересічна густота річкової 0,15 – 0,24 км/км2; заболоченість – 1,6 %; розташовані 2 найбільших артезіанських басейни. Річкову мережу формують Дніпро, Південний Буг, Сіверський Донець, Дністер з притоками. Найбільша густота річкової мережі спостерігається в басейні Дністра та Придніпровській височині. На весняний річковий стік припадає 45% – 60% річного. Озер мало, переважно в заплавах. Брак природних водойм компенсується водосховищами і ставками.
|
Ґрунтовий покрив Чорноземи України | Ґрунтовий покрив різноманітний, представлений різновидами сірих лісових ґрунтів та чорноземів(типові та опідзолені), у річкових долинах лучні, дернові, болотні. А зональні чинники спричинили поширення на терасах Дніпра солонцюватих ґрунтів, солонців і солончаків. Головним природним багатством лісостепу є чорноземи.
|
Природна рослинність Заповідник «Михайлівська цілина» | Природна рослинність залежить від типу ґрунтів і представлена залишками остепнених луків і степів дубових і дубово-грабових, дубово-липово-кленових лісів. Сучасна пересічна лісистість зони становить близько 12%. Найпоширенішими видами рослин є дуб, сосна, граб, вільха, бук, береза. Степове різнотрав’я збереглося на схилах балок та на берегах річок. Первісні степи й ліси збереглися мало. Лучні степи та остепнені луки збереглися в заповіднику «Михайлівська цілина»
|
Тваринний світ Тхір степовий | Для тваринного світу характерні як мешканці лісу так і степові види тварин. Лісові: дикий кабан, козуля, лисиця, куниця, заєць, білка, куниця. Степові: миша полівка, тхір степовий, дрохва, куріпка сіра, жайворонок, вуж, лелеки. |
- Різноманіття ландшафтів.
За поширенням височинних і низовинних ландшафтів лісостепова зона поділяється на три краї: Подільсько-Придніпровський край, Лівобережно-Дніпровський край, Східноукраїнський (Середньоруський) лісостеповий край.
Використовуючи карти атласу, текст підручника учні знаходять межі країв та характеризують їх.
- Використання і охорона природних ресурсів.
Повідомлення учня.
В усі часи на межі лісу і степу були найкращі умови для життя людей. Найбільше значення мають земельні (як сільськогосподарські землі, відведені під техногенні будови), мінерально-сировинні, водні ресурси, перспективними є рекреаційні. Серед антропогенних ландшафтів найбільше сільськогосподарських і техногенних. Багато містобудівних ландшафтів з промисловими підприємствами, штучними гідро- та лугопарками.
За сприяння людини активізуються природні процеси яроутворення, площинне змивання ґрунтів, їх розвіювання, зсуви, просадкові процеси, посухи, соленакопичення, в районі штучних водойм – підтоплення, заболочування.
Значна господарська зміна природних ландшафтів потребує раціонального використання природних ресурсів, природоохоронних і лісомеліоративних заходів, ґрунтозахисних технологій землеробства, регулювання водного режиму і стоку, що сприятиме підвищенню стійкості ландшафтів до антропогенних навантажень. Важлива роль відводиться природно-заповідній діяльності. Так, природні ландшафти зберігаються у Канівському природному заповіднику та філії Українського степового заповідника «Михайлівська цілина». Тут також створено багато інших природоохоронних об’єктів.
Домашнє завдання:
- Опрацювати відповідний матеріал підручника п. 39 та мою для вас підбірку.
- На контурній карті позначити межі лісостепової зони.
- Дайте відповідь на наступні запитання:
- Поясніть особливості формування лісових комплексів у межах зони;
- Опишіть зовнішній вигляд сучасних ландшафтів 80% території зони;
- Чому протягом багатьох віків зона була найбільш комфортною для мешкання людей?
- Дайте оцінку сучасного стану природного, рослинного й тваринного світу лісостепу;
- Запропонуйте перелік заходів для збереження природного різноманіття лісостепів.
Географія 9 клас
Тема: Металургійне виробництво світу.
Пропоную переглянути:
1. Розміщення виробництва чорних металів у світі.
Чорна металургія залишається важливою складовою світового господарства, а загальне виробництво сталі неухильно зростає. Так, якщо в 1990 р. було вироблено 770 млн т сталі, то у 2015 р. цей показник уже склав 1623 млн т. За цей час було здійснено технічну модернізацію, і зараз понад 70% сталі виплавляється киснево-конверторним способом.
Зазнала змін і географія промисловості. Це пов’язано з тим, що розвинені країни пройшли період значного зростання обсягів виробництва продукції чорної металургії. Наприклад, виробництво сталі у Великій Британії в 1970-х рр. становило близько 30 млн т, у наступні три десятиліття воно скоротилося більш ніж у 2 рази — до 13,5 млн т, а зараз країна перебуває в кінці другої десятки (у 2015 р. — 11 млн т). У той самий час в останні десятиліття постійно нарощують виробництво країни Азії (у першу чергу Китай, Індія, Південна Корея, Туреччина) та Латинської Америки (у першу чергу Бразилія та Мексика).
Особливо вражаючими були досягнення Китаю: у 1990 р. тут виплавили лише 66 млн т сталі, а у 2015 р. ця цифра дорівнювала 803 млн т. У 2015 р. частка країни у світовому виробництві сталі становила 49,5% проти 49,3% роком раніше. Китай є і найбільшим споживачем сталі.
Хоча майже 85 % виробництва сталі належить першій десятці країн-виробників, його розвиток відбувається на тлі «розповзання» по різних регіонах світу. Зараз виплавка сталі здійснюється в понад 100 країнах.
Виробництво високоякісних, спеціальних, а тому дорогих видів сталі здійснюють розвинені країни. Також вони намагаються позбавитися найбільш брудних початкових стадій виробництва. Це дає можливість зменшити вплив на навколишнє середовище, зберегти власну сировину й при цьому отримати максимальний прибуток. Частина цих країн є не тільки великими споживачами сталі, а і її експортерами. У першу чергу це стосується країн ЄС та Японії.
Загалом споживання сталі в розвинених країнах у період із 2011 до 2015 р. залишається на рівні 390—400 млн т на рік. Найбільші показники мають США (країна є імпортером сталі), Японія (країна є експортером сталі) та Німеччина (країна є експортером та імпортером сталі). Споживання сталі зростає в країнах Азії (Китай, Індія, Туреччина) та Латинської Америки (Бразилія, Мексика).
Виробництво високоякісних, спеціальних, а тому дорогих видів сталі здійснюють розвинені країни. Також вони намагаються позбавитися найбільш брудних початкових стадій виробництва. Це дає можливість зменшити вплив на навколишнє середовище, зберегти власну сировину й при цьому отримати максимальний прибуток. Частина цих країн є не тільки великими споживачами сталі, а і її експортерами. У першу чергу це стосується країн ЄС та Японії.
Загалом споживання сталі в розвинених країнах у період із 2011 до 2015 р. залишається на рівні 390—400 млн т на рік. Найбільші показники мають США (країна є імпортером сталі), Японія (країна є експортером сталі) та Німеччина (країна є експортером та імпортером сталі). Споживання сталі зростає в країнах Азії (Китай, Індія, Туреччина) та Латинської Америки (Бразилія, Мексика) .
Географія чорної металургії є наслідком різних періодів її розвитку. На початковому етапі вона обумовлювалася розміщенням родовищ залізної і марганцевої руд, а також коксівного вугілля (хоча є багато прикладів формування металургійних районів лише на базі залізних руд). їх територіальне поєднання сприяло виникненню потужних районів чорної металургії у Великій Британії, Франції, Німеччині, США, Україні, росії .
На сьогодні в частині європейських країн родовища вже виснажені, а видобуток сировини або скоротився в багато разів (наприклад у Франції), або майже припинився (Німеччина, Велика Британія). Поєднання залежності від імпортної сировини та орієнтації на продаж частини високоякісної продукції за кордон зумовило будівництво великих підприємств у портових містах (Італія, нові заводи Франції, Німеччини та Великої Британії) або в районах вугільних басейнів, пов’язаних зручними шляхами з морем (Німеччина).
Переважна частина металургійних підприємств Японії зосереджена в смузі, що простягнулася вздовж узбережжя Внутрішнього Японського моря та Токійської затоки.
У США більше половини заводів, як і раніше, розміщуються всередині країни. Значною мірою це комбінати повного циклу, які зорієнтовані на місцеву сировину (у першу чергу залізні руди в районі озера Верхнє, коксівне вугілля Аппалацького басейну).
У той самий час близько половини сталі в США виробляється не із чавуну, а з вторинної сировини (здебільшого ці підприємства працюють на півдні й заході). Такі процеси охопили весь світ, у ряді країн імпорт брухту замінив початкові стадії металургії. Особливо це характерно для нових індустріальних країн Азії .
Найбільший центр чорної металургії склався на північному сході Китаю в місті Таншань (провінція Хебей). За останні два десятиліття він пережив небачене зростання, і зараз на його майже 25 заводах виплавляється до 90 млн т сталі (це вдвічі більше, ніж виробляють усі підприємства Німеччини). У місті загострилася екологічна ситуація і вирішується питання щодо скорочення виробництва.
2. Найбільші країни-виробники та країни-споживачі кольорових металів у світі.
В останні десятиліття в кольоровій металургії відбулися зміни. Дещо зменшилося значення традиційних кольорових металів — міді, свинцю, цинку, зросло — алюмінію, титану, магнію. Саме отримання алюмінію стало головним завданням кольорової металургії. Виробництво цього металу у світі досягло майже 45 млн т на рік, тоді як міді — лише 20 млн т, цинку — 13 млн т, свинцю — 10 млн т. Інших кольорових металів отримують значно менше.
Ви вже знаєте, що виробництво кольорових металів передбачає кілька стадій. Початкові, наприклад виробництво глинозему, часто розміщують у країнах, багатих на сировину (у цьому випадку — бокситів). Це такі країни, як Австралія, Китай, Бразилія , Ямайка, Індія. Алюміній виготовляють як із власного глинозему (Китай — безперечний лідер із виробництва металу, Австралія, Бразилія, Індія), так і з імпортного (США, Японія, Франція, росія). Найбільшими споживачами металу є розвинені країни та Китай .
У виробництві міді також існує розрив між початковими та кінцевими стадіями виробництва. У першу чергу він пояснюється недоцільністю транспортування бідної на основний метал мідної руди. Тому мідні концентрати виробляють у країнах, де є значні її запаси. Серед таких країн — Чилі (безперечний лідер), Китай, Перу, США, Австралія, Росія, Індонезія. Явні лідери з виробництва чорнової та рафінованої міді — Чилі, Китай, США, Японія, на які припадає більше половини виробництва металу. Оскільки в Чилі споживання міді незначне, ця країна є її провідним експортером. Китай, США та Японія — найбільші споживачі.
Світовим лідером із виробництва та споживання свинцю є Китай, на який припадає близько 50% виробленого металу. Поряд з Австралією ця країна має й найбільші запаси сировини. Значні обсяги виробництва та споживання свинцю — у США, Німеччині, Японії, Південній Кореї. У цих країнах понад 60% металу є продуктом вторинної переробки (використовуються відходи та брухт).
Найбільші запаси сировини для виробництва цинку зосереджені в Австралії, Китаї, Перу, Мексиці та Індії. Лідерами з виробництва цинку у світі є Австралія, Канада й Китай, ці ж країни є основними експортерами цинку.
Значні зміни відбулися серед провідних виробників золота. Китай та Австралія випередили багаторічного лідера — ПАР. Великі обсяги виробництва цього благородного металу мають США, Росія, Канада, Перу, Австралія.
У цілому в країнах, що розвиваються, розташовані переважно добувні виробництва та початкові стадії. У розвинених, середньорозвинених країнах та Китаї представлені як видобуток руд, так і виплавка готової продукції (у тому числі із чорнових металів, які доставляють сюди з країн, що розвиваються).
Ще одна характерна риса металургійної промисловості — зростання частки кольорових металів, які отримують із відходів та металобрухту. Таке виробництво обходиться дешевше, до того ж воно менше забруднює навколишнє середовище.
• Лідером виробництва сталі у світі є Китай.
• На розміщення підприємств чорної металургії різних країн світу найбільше впливають сировинний, транспортний, споживчий чинники.
• Серед кольорових металів найбільшими є обсяги виробництва алюмінію, міді, цинку, свинцю.
• Провідними виробниками кольорових металів є Китай, США, Японія, Австралія.
• У світі зростає частка кольорових металів, які отримують із відходів та металобрухту.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати п. 20 та мою для вас підбірку.
2. На к.к. нанесіть країни-виробники.
3. Дайте рідповіді на наступні запитання:
1. Яких змін зазнала географія чорної металургії?
2. Що характерно для географії чорної металургії Західної Європи?
3. Використовуючи карти атласу, розкажіть про географію виробництва алюмінію.
4. Визначте спільні й відмінні риси в географії видобутку мідної руди та виробництві рафінованої міді. Чим їх можна пояснити?
Географія 10 клас
Тема: Вторинний сектор економіки. Дослідження 20.
Пропоную переглянути:
Переглянули матеріал?
Немає коментарів:
Дописати коментар