Добрий день.
Сьогодні 31 січня 2023 року.
Запрошую на урок ОЗ 6 та 7 класи та на урок географії 10 класи.
ОЗ 6 клас
Тема: Навички спілкування.
Пропоную переглянути:
Кожен з вас може опинитись у незнайомій компанії. Наприклад, перейти до нової школи, записатися до спортивної секції чи художньої студії, поїхати до літнього табору, прийти на день народження до двоюрідного брата. Та не всім вдається почуватися невимушено у такій ситуації.
Оцініть, як ви почуваєтеся в компанії незнайомих людей. Для цього проведіть у класі умовну лінію. З одного кінця стануть ті, хто вільно почувається будь-де, а з іншого — ті, хто дуже сором’язливий. Решта стають ближче до того чи того краю.
У незнайомій компанії важливо справити хороше враження. У цьому тобі допоможуть поради психологів: як долати невпевненість, як починати розмову, як підтримувати її, як коректно завершувати спілкування.
Як подолати невпевненість
Чимало людей дуже сором’язливі від народження. Через це вони багато втрачають. Тож якщо соромишся вітатись із знайомими твоїх батьків, розпитувати продавця про товар, запитувати дорогу чи телефонувати у довідку, якщо завжди скутий у компанії незнайомих людей, тобі слід тренувати навички упевненої поведінки і подолання сором’язливості.
- Почни з простого: потренуйся, наприклад, розпитувати про товар у магазині.
- Уяви себе актором, що грає роль упевненої і розкутої людини, для якої покупки звична річ.
- Напиши сценарій, як ти покличеш продавця і що запитаєш.
- Потренуйся спочатку перед дзеркалом, а потім з близькими дорослими чи другом.
- Зроби це! Похвали себе і рухайся далі, щоразу ускладнюючи ситуації.
Як спілкуватися в незнайомій компанії
Ось кілька порад, як познайомитися з однолітками, наприклад, у новій школі, на дискотеці чи в таборі відпочинку, підтримати і правильно завершити спілкування.
Як познайомитися
- Обери, з ким хочеш познайомитися. Найкраще того, хто доброзичливий на вигляд, усміхається або сидить окремо.
- Привітайся і познайомся: «Привіт, я .... А ти?»
- Обміняйтесь інформацією: де живете, в яких школах навчаєтеся.
- Зроби комплімент: «У тебе класні черевики».
- Попроси про невеличку послугу (потримати книжку, підказати час, показати дорогу).
- Поговоріть про погоду, обміняйтеся враженнями про вечірку.
Вчимося робити і приймати компліменти
Робити комплімент — не означає підлещуватися до когось. Це уміння необхідне кожній вихованій людині. Ти можеш зробити комплімент щодо зовнішнього вигляду співрозмовника (його одягу, взуття, зачіски), його умінь чи особистих якостей, наприклад, почуття гумору.
Не менш важливим є уміння приймати компліменти. Не слід відмахуватися від них, але й не треба починати вихвалятися: «Я і не таке ще вмію!».
Якщо тебе хвалять, вислухай і тепло подякуй. Можеш зробити комплімент у відповідь: «Дякую, ти теж добре катаєшся на роликах».
Навички спілкування
Уміння спілкуватися допомагає уникати непорозумінь і налагоджувати стосунки.
Чимало людей страждають від сором’язливості у спілкуванні з незнайомими людьми.
Якщо почуваєшся невпевнено у незнайомій компанії, соромишся розмовляти з батьками друзів чи з друзями твоїх батьків, тобі слід тренувати навички уміння знайомитися, починати, підтримувати і завершувати спілкування.
Пропоную переглянути:
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте тему " Навички спілкування" та мою для вас підбірку.
2. Дайте письмову відповідь на запитання:
Чи можна за жестами, мімікою, виразом обличчя визначити манеру спілкування?
– Чому деякі люди соромляться спілкуватися з іншими?– Які відчуття виникають у вас у незнайомій компанії?
ОЗ 7 клас
Тема: Розвиток інтелектуальних навичок.
Пропоную переглянути:
Інтелект — це здатність отримувати інформацію з навколишнього світу і ефективно опрацьовувати її, щоб відповідним чином реагувати на те, що відбувається.
Серед найважливіших інтелектуальних навичок — уміння вчитися, приймати виважені рішення і творчо мислити.
Усі ми вчимося швидше і краще, коли поєднуємо притаманні нам стилі навчання з прийомами ефективного слухання, читання і запам’ятовування.
Типи сприйняття і навчання
Ми сприймаємо інформацію з навколишнього світу за допомогою п’яти органів чуття: зору, слуху, дотику, смаку, нюху. Переважно ми сприймаємо інформацію очима, на слух і на дотик. Ці канали сприйняття є важливими для навчання. Однак у кожної людини вони мають різну силу. Від цього залежить, як їй зручніше вчитися.
Дехто найбільше інформації сприймає очима. Йому треба все побачити або прочитати про це в книжці, підручнику. Його тип навчання — візуальний.
Тим, хто найкраще сприймає інформацію на слух, у кого слуховий тип навчання, слід уважно слухати пояснення вчителя, адже найбільше вони засвоять у такий спосіб. Їм набагато легше перепитати, ніж потім вивчати цей матеріал за підручником.
Поки ти навчаєшся в школі, значний обсяг інформації отримуєш з пояснень учителів. Тому важливо розвивати навички активного слухання. Процес слухання непростий. Він складається принаймні з трьох етапів, і його можна описати формулою трьох «З»: Зосередитися. Зрозуміти. Запам’ятати.
Зосередитися — означає сконцентрувати свою увагу, відволіктися від усього стороннього. Звісно, якщо розповідь учителя цікава, зосередитися неважко. Та щоб стати добрим слухачем, треба навчитися зосереджуватись і на тому, що не завжди цікаве. Якщо за типом сприйняття ти візуал, доцільно в цей час робити короткі записи або малювати схеми.
Зрозуміти — означає правильно розшифрувати інформацію. Для цього треба не лише слухати, а й стежити за мімікою, жестами вчителя, старанно уявляти те, про що він розповідає, перейматися його почуттями.
Іноді нерозуміння виникає через вживання незнайомих слів, нечітке пояснення. Ніколи не соромся запитати: «Що означає це слово?» або перепитай те, що не зрозумів.
Запам’ятати — означає зберегти інформацію у пам’яті. Якщо ти почув дату, прізвище або номер вправи, повтори їх про себе два, три, чотири рази або запиши. Інакше вони вивітряться з голови вже за 20 секунд.
Навички ефективного читання
Одна, дві, три... Нічого собі параграф — аж вісім сторінок! А завтра ще тематична з історії і диктант з української! Провалюсь, точно провалюсь. Мені цього нізащо не здолати...
Тобі це знайоме? Може, й ти колись у розпачі сидів над довжелезним параграфом і не знав, з чого почати? Або годинами вчитувався в текст, потім намагався вивчити його напам’ять і нарешті розумів, що це безнадійно? Якщо так, спробуй користуватися всесвітньо відомим методом ефективного читання «ПЗ три П». Це скорочення від слів: Переглянь! Запитай! Прочитай! Перекажи! Повтори.
Дехто звик так розв’язувати всі свої проблеми. Однак у більшості випадків краще діяти не імпульсивно, а добре усвідомлюючи наслідки своїх вчинків. У цьому тобі допоможе «правило світлофора» .
Зупинись — заспокойся і зосередься. Визнач проблему. Не приймай рішень під впливом сильних емоцій, а також тоді, коли ти дуже голодний або втомлений.
Подумай — розглянь якнайбільше варіантів свого вибору і подумай про «плюси» та «мінуси» кожного з них.
Вибери — зробивши вибір, візьми на себе відповідальність за його наслідки.
Розвиток креативності
Для багатьох людей креативність (творче мислення) пов’язана лише з мистецтвом — музикою, живописом, скульптурою. Однак сучасний світ потребує нестандартного мислення в усіх сферах життя.
Креативність — одна з найважливіших інтелектуальних навичок. Це здатність мислити вільно, знаходити свіжі ідеї та оригінальні рішення, швидко пристосовуватися до змін і нових обставин.
Декому складно мислити поза звичним порядком речей. З дитинства нас навчають, що більшість завдань мають лише одне правильне рішення. Однак коли ми починаємо працювати, то переконуємося, що уміння приймати рішення на основі аналізу багатьох варіантів цінується дуже високо.
Креативні здібності допомагають розглянути проблему з різних боків, оцінити можливі варіанти та їх наслідки, знайти оригінальні ідеї для розв’язання конфліктів, виходу з кризових ситуацій.
Кожна людина здатна розвинути в собі креативний потенціал, треба лише подолати деякі перепони: звичку мислити штампами, страх помилитися, бути розкритикованою тощо.
Якщо уроки здоров’я проводять у формі тренінгів, в учнів розвивають креативність. Адже на тренінгу існують правила: «Не критикувати», «Кожна думка має право на існування», які сприяють усуненню психологічних бар’єрів. Тут широко застосовують такі ефективні методики розвитку креативності, як мозковий штурм, створення портфоліо тощо.
Інтелект — це здатність отримувати інформацію з навколишнього світу і ефективно опрацьовувати її, щоб відповідним чином реагувати на те, що відбувається.
Усі ми вчимося швидше і краще, коли поєднуємо різні властивості свого мозку, в тому числі й різні стилі навчання.
Під час навчання у школі значний обсяг інформації ти отримуєш з пояснень учителів. Тому важливо розвивати навички активного слухання.
Для опрацювання обсягових текстів користуйся всесвітньо відомим методом ефективного читання «ПЗ три П». Щоб швидше і краще запам’ятовувати, використовуй мнемонічні прийоми.
Важливі рішення краще приймати не спонтанно, а на основі аналізу багатьох варіантів.
Креативність — це здатність вільно мислити, знаходити свіжі ідеї та оригінальні рішення, пристосовуватися до змін і нових обставин.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте тему " Розвиток інтелектуальних навичок" та мою для вас підбірку.
2. Випишіть та вивчіть терміни.
Географія 10 клас
Тема: Особливості географічного положення Америки.
Пропоную переглянути:
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.
Частина світу Америка має площу 42 млн км2 і складається із двох материків: Північної і Південної Америки.
Материки відрізняються розчленованістю берегової лінії. Північна Америка має дуже порізане узбережжя північно-східних берегів Тихого океану, західне узбережжя Канади складається з численних заток, проток, островів. На півночі й півдні материка в нього глибоко вдаються Гудзонова й Мексиканська затоки, на північному заході — затока Аляска.
У Північній Америці мало великих півостровів: Лабрадор, Аляска, Флорида та Каліфорнія, проте багато островів: Гренландія, яка майже в 4 рази більша за територію України (2,2 млн км2), Баффінова Земля (512 км2), Ньюфаундленд. На південь від Флориди розташована група Великих Антильських островів, а на північному заході — дуга Алеутських островів.
Береги Південної Америки порізані слабо, лише на крайньому півдні материка розташований найбільший острів Вогняна Земля з Магеллановою протокою.
Пригадайте особливості відкриття, дослідження та освоєння Америки європейцями.
Географічне положення Америки через її значну протяжність із півночі на південь та із заходу на схід не можна оцінити однозначно. Загалом Америка, незважаючи на світові глобалізаційні процеси, усе ще залишається осторонь геополітичних процесів, що відбуваються в Європі та на Близькому Сході. На розвиток окремих країн Америки впливають особливості географічного положення: розвиток Канади обмежується її розміщенням у холодних північних районах, у Південній Америці такими стримуючими чинниками є Анди та Амазонія.
За особливостями географічного положення Америка залишається Новим Світом, а люди з усієї планети переселяються сюди й сьогодні.
Слід зазначити, що географічне положення Америки із часом покращується завдяки розвитку і вдосконаленню транспортного сполучення та глобальному потеплінню, яке впливає на найхолоднішу північну частину. Танення криги Північного Льодовитого океану відкриває раніше заблоковані морські транспортні коридори в цій частині материка.
За додатковими джерелами знайдіть інформацію про освоєння найбільш північних і південних частин Америки та перспектив, які із цим пов'язані.
Іншим чинником покращення географічного положення західного узбережжя Америки є стрімке перетворення Тихого океану на провідну транспортну артерію світу. Якщо раніше ця частина світу була повернута «обличчям» до Атлантичного океану, то тепер вона все більше «розвертається» в протилежний бік. Цьому сприяють перетворення Китаю та Індії на провідні економіки світу, швидкий розвиток господарств Австралії та Індонезії.
За допомогою політичної карти Америки назвіть найбільші міста, що виникли на узбережжях морів та океанів.
2. СКЛАД РЕГІОНУ.
Молодість Нового Світу та неоднозначність цивілізаційних процесів, які відбуваються в різних субрегіонах Америки, є причиною різних підходів до її поділу на окремі складові. Відповідно до сучасних економіко-географічних тенденцій розвитку в цій частині світу виділяють три субрегіони: Північна, Центральна й Південна Америка. Окремі дослідники виділяють також Карибський басейн (держави й колонії на островах Карибського моря), який колись називали Вест-Індією.
В історико-політичному, лінгвістичному та культурному плані виділяють Латинську Америку, яка складається з материкових іспано-, португало- і франкомовних країн. Водночас англомовні країни регіону — США й Канаду, а також території британської Вест-Індії називають Англо-Америкою.
• Америка має найбільшу протяжність із півночі на південь, тому її географічне положення однозначно оцінити не можна. Із часом воно покращується.
• Незважаючи на поглиблення процесів глобалізації, Америка все ще стоїть осторонь багатьох геополітичних процесів. Тихий океан поступово перетворюється на провідну транспортну артерію світу завдяки швидкому розвитку Китаю, Індії, Австралії та Індонезії.
• Існують різні підходи щодо поділу Америки на окремі складові. Зазвичай тут виділяють три субрегіони: Північну, Центральну і Південну Америку, Карибський басейн, а також латиномовну частину.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 29 та мою для вас підбірку.
2.Дайте письмову відповідь на анступні запитання:
1. Охарактеризуйте позитивні та негативні риси ЕГП Америки.
2. Як і чому змінюється географічне положення Америки?
3. Назвіть склад регіону Америка. Укажіть чинники його поділу.
4. Оцініть роль Панамського каналу для регіону. За додатковими джерелами проаналізуйте інформацію про альтернативи Панамського каналу.