Добрий день.
Сьогодні 20 січня 2023 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 9 класів.
Географія 7 клас
Тема: Антарктида.
Пропоную переглянути:
Антарктика – це південна полярна область планети, що включає материк Антарктиду, а також навколишні острови і моря.
Ось вже понад 200 років цей суворий край вабить до себе мандрівників та дослідників. Джеймс Кук, подорожуючи південнополярними морями в 1774 році, зустрічав на своєму шляху тільки нагромадження морської криги. Не побачивши землі, великий мореплавець категорично заявив, що південного материка не існує. Після цього майже півстоліття ніхто не намагався відновити пошуки.
Пізніше значних успіхів у просуванні до Антарктиди досягли експедиції англійців Уїльяма Сміта та Едуарда Брендсвілда. Та першовідкривачами материка вважаються росіяни Фадей Беллінсгаузен та Михайло Лазарєв, які своєю експедицією 1820 року довели існування материка, визначили його межі та особливості клімату.
Наступні сімдесят років материк вивчали з моря – занадто суворими та неприступними здавались його береги. Лише у 1895 році норвежцями Л. Крістенсеном та К. Борхгревінком був започаткований новий материковий етап досліджень Антарктиди – ці відважні люди побували на узбережжі континенту і зібрали першу колекцію небагатої антарктичної флори. У XX столітті дослідження Антарктиди стають регулярними – Британія, Німеччина, Швеція, Норвегія, Австралія, Японія посилають свої експедиції туди.
Підкорення Південного полюсу відбулося у грудні 1911 р. норвежцем Руалем Амундсеном, що на місяць випередив свого конкурента англійця Роберта Скотта.
Антарктида – материк у Південній півкулі, лежить навколо південного географічного полюса. Площа зі шельфовими льодовиками та островами серед них – 14 100 тис. км2.
Антарктиду омивають три океани: Індійський, Атлантичний, Тихий. Внутрішніх морів Антарктида, звичайно, не має, тому що 99 % її території вкрито льодовиками. Об'єм льоду сягає 24,9 млн км3 – понад 80 % об'єму прісних вод планети.
Антарктида – найвищий материк планети. Льодовий покрив, що утворився тут близько 20 млн років тому, в деяких місцях сягає висоти 4 800 м. Саме наявність льодового покриву визначає незвичайність рельєфу, сформованого з двох шарів – нижнього корінного та верхнього льодовикового.
Середня висота материка завдяки льодовиковому покриву сягає більше 2 000 м (найбільша серед інших материків), втім переважна частина рівнинної східної Антарктиди просіла під товщею льоду і знаходиться нижче рівня моря. Західна частина оперезана хребтами, один з яких увінчаний діючим вулканом Еребус. Через материк простягаються Трансантарктичні гори. Найвища точка материка знаходиться на масиві Вінсон (5 140 м). Льодовики Антарктиди постійно рухаються. На краях материка лід відколюється, утворюючи айсберги.
В Антарктиді знайдено багато корисних копалин (кам'яне вугілля, залізні руди, хром, нікель, золото). Та з огляду на суворість клімату та небезпеку порушення екологічної рівноваги цього унікального регіону планети розробка родовищ визнана невигідною та недоцільною.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте відповідний параграф вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Нанесіть на к.к. межі материка.
3. Підготуйте повідомлення про географічні відкриття материка.
Географія 9 клас
Тема: Добувна промисловість України. Дослідження 1.
Пропоную переглянути:
ДОБУВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ ЯК СЕКТОР НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ.
Добувна промисловість України є одним з основних секторів національної економіки. Вона постачає кам’яне вугілля, залізну й марганцеву руди, нерудну сировину (флюси, вапняки, вогнетриви) для чорної металургії, яка є основою вітчизняного експорту та створює вироби з металів, необхідні для машинобудування, транспорту й будівництва.
За роки незалежності України видобування більшості видів мінеральної сировини істотно скоротилось, так само як і їхні запаси. Серед нових великих потенційних запасів слід виділити поклади сланцевого газу. Його дві великі ділянки в Донецькій і Львівській областях мають значні, ще не достатньо вивчені потенційні промислові поклади газу.
ОСНОВНІ Й ПЕРСПЕКТИВНІ РАЙОНИ ВИДОБУВАННЯ КАМ’ЯНОГО ВУГІЛЛЯ, НАФТИ, ПРИРОДНОГО ГАЗУ В УКРАЇНІ. У найближчому майбутньому Україна й надалі імпортуватиме значну частину паливної сировини.
Нафти й природного газу в Україні видобувають значно менше від обсягів їхнього споживання. Виділяють три нафтогазові регіони: Східний, Західний і Південний (знайдіть їх на карті шкільного атласу).
Промислові запаси природного газу оцінюються майже в 600 млрд м3, нафти — 100 млн т. Найбільше її видобувають у Східному регіоні. Найменш вивченими є шельф Чорного й Азовського морів. Обсяг запасів природного газу в Україні зростає з глибиною залягання . Широкомасштабні геологопошукові роботи проводяться на шельфі навколо о. Зміїний та у Глинсько-Солохівському газонафтоносному районі.
В Україні розробляють такі найбільші родовища нафти: Охтирське й Качанське (Сумська), Гнідинцівське й Прилуцьке (Чернігівська), Сагайдацьке, Зачеплівське, Радченківське, Глинсько-Розбишівське, Харківцівське (Полтавська), Долинське, Битків-Бабчинське, Посічнянське (Івано-Франківська), Козіївське, Юліївське (Харківська), Бургуватівське, Бориславське (Львівська область). Найбільше природного газу видобувають у Харківській (9,7 млрд м3), а нафти — у Сумській областях (0,9 млн т).
Останніми роками у світі зменшились ціни на сиру нафту. Значною мірою це зумовлено економічними проблемами розвинених країн світу та широким впровадженням новітніх енергоощадних технологій. Скорочення темпів економічного зростання в Китаї також істотно позначилося на цінах на світовому ринку нафти.
ВИДОБУВАННЯ КАМ’ЯНОГО ВУГІЛЛЯ.
Кам’яне вугілля переважно використовують для виробництва електроенергії та опалення приміщень (енергетичне вугілля). На його основі виробляють майже 3/4 електричного струму світу. Значну його частину також використовують у чорній металургії та коксохімічній промисловості (коксове вугілля). У таких країнах, як Австралія й ПАР, налагоджено потужне виробництво з вугілля синтетичного пального та різноманітних інших хімічних продуктів . Його промислові запаси у світі є найбільшими серед інших видів мінеральних енергетичних ресурсів. На відміну від нафти, великі родовища кам’яного вугілля є на всіх континентах, що дозволяє зменшити його поставки океаном. Австралія є світовим лідером з експорту вугілля у світі. Вона постачає більше половини видобутого кам’яного вугілля до країн Далекого Сходу та Західної Європи.
ОСНОВНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗМІЩЕННЯ РОДОВИЩ ВУГІЛЛЯ, НАФТИ, ПРИРОДНОГО ГАЗУ.
Найбільші відомі поклади паливних мінеральних ресурсів пов’язані з поширенням осадових басейнів, що утворились у кайнозої, мезозої, палеозої. Тектонічно найбільші поклади нафти і природного газу розміщені в областях глибокого занурення давніх кристалічних щитів. Також значні їхні запаси розташовані в крайових прогинах платформ у зоні утворення складок великих осадових товщ.
Найближче до поверхні розташований природний газ, за ним залягає нафта, а нижче — водна товща. Тому максимальні їхні запаси у світі розміщені до глибин 1-3 км. Родовища нафти й природного газу зосереджені в межах прогинів і западин земної кори, які заповнені товщою осадових порід. Що більшою є площа і глибина осадового басейну, то більшими є запаси нафти та газу в ньому.
Поклади кам’яного вугілля залягають шарами, що сформувались у палеозої. Максимальна у світі потужність вугільного пласта в родовищі Хат-Крик (Канада) становить 450 м. У вугіллі є домішки іншого мінерального походження, що істотно впливають на його теплотворну здатність і на кількість золи та пилу, що утворюється після його спалення.
Пригадайте з попередніх курсів географії, де розташовані найбільші прогини й западини земної кори у світі та в Україні.
«Дерево» продуктів переробки кам’яного вугілля
У структурі світових запасів на вугілля припадає 67 %, на нафту — 18 %, природний газ — 15 % усіх запасів. В Україні відповідно 95 %, 2,0 %, 3,0%.
НАЙБІЛЬШІ У СВІТІ БАСЕЙНИ Й КРАЇНИ ЗА ВИДОБУВАННЯМ КАМ’ЯНОГО ВУГІЛЛЯ, НАФТИ ТА ПРИРОДНОГО ГАЗУ. Відомі 600 басейнів, де виявлено майже 50 тис. родовищ нафти й природного газу. У 40 унікальних (із запасами понад 1000 млн т нафти і млрд м3 газу) зосереджена більш як половина всіх розвіданих запасів нафти й газу. Вважається, що потенційні запаси нафти й природного газу в надрах Світового океану становлять половину світових запасів. Найперспективнішими є шельфові зони, де вже розвідані й експлуатують значні їхні поклади (наприклад, у Мексиканській затоці).
«Дерево» продуктів переробки сирої нафти
Найбільші промислові поклади нафти й газу виявлено в басейні Перської затоки. У ньому зосереджено 47,5 % відомих світових запасів нафти й 35 % природного газу. Тому такі країни, як Катар, мають одні з найбільших у світі запасів природного газу (13,1 %), і Кувейт — нафти (6,0 %). Найбільші у світі за запасами нафти родовище Гхавар (Саудівська Аравія) і природного газу — Північний купол (Катар) займають площі більші, ніж Чернівецька область.
Антрацит — майже бездимний малозольний вид палива з найбільшим показником теплоти згорання серед усіх видів вугілля (8400-8750 ккал/кг).
Серед інших найбільших басейнів нафти і природного газу слід зазначити Західносибірський, Зондський, Сахарський, Гвінейської затоки, Техаський, Мексиканської затоки, Західноканадський, Північноморський басейни.
Кам’яне вугілля є одним з найпоширеніших видів енергетичних мінеральних ресурсів у світі. Відомо майже 3000 басейнів і великих самостійних його родовищ.
Що більшим є вугільний басейн і різноманітнішою його геологічна й тектонічна будова, то більше марок вугілля в ньому представлено. Тому, наприклад, у Донецькому кам’яновугільному басейні (Донбас) представлено всі марки вугілля — від бурого до антрациту. Геологічною й тектонічною будовою басейну зумовлена наявність різних домішок, що доволі істотно впливають на використання видобутого вугілля. Наприклад, кам’яне вугілля, що видобувають на шахті «Курахівська» (м. Гірник Донецької області), у середньому вміщує 9,8 г германію на одну тонну вугілля. Це єдиний його промисловий поклад в Україні.
Найбільше кам’яного вугілля видобувають країни, на території яких розміщені великі вугільні басейни. Наймасштабніше видобування й споживання кам’яного вугілля у світі — у Китаї (Бейпяо, Ордоський, Шаньсінський та інші басейни). На його основі виробляють майже 3/4 всього електричного струму цієї країни. Найбільше вугілля видобуває державна компанія «Шеньхуа Груп».
Нарощують видобування приватні компанії переважно на експорт відкритим способом у вугільних басейнах Австралії, Індонезії та ПАР. Це зумовлює розбудову відповідних транспортних комунікацій.
У країнах Європи та США видобування здійснюють у старих басейнах, таких як Аппалачський, Донецький, Верхньосілезький тощо. Добре розвинута транспортна інфраструктура та наявність кваліфікованих трудових ресурсів дає змогу заощаджувати значні кошти при введенні в експлуатацію нових лав.
Серед інших найбільших басейнів та районів видобутку слід виділити Карагандинський (Казахстан), Північно-Східний (Китай), Східний. (Індія), Південно-Східний (Австралія), Донецький та Львівсько-Волинський (Україна).
На новій вугільній шахті «Даунья» у 2013 р. розпочато видобування металургійного коксу в штаті Квісленд (Австралія). Її потужність — 4,5 млн т вугілля на рік. Коксівне вугілля постачають на сталеливарні заводи компанії «Міцубісі» в Японії.
Основні обсяги енергетичного вугілля у світі видобувають відкритим способом, що дозволяє мати низьку його собівартість. Шахтний спосіб застосовують переважно в басейнах, де тривалий період широкомасштабної експлуатації особливо цінних марок вугілля дозволяє покривати видатки на ведення підземних розробок. Найбільшим попитом на світовому ринку користується коксівне вугілля, яке використовують для виробництва різної продукції (мал. 53).
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:
- Нафта, природний газ, кам’яне вугілля — основні види паливних ресурсів світу.
- У Венесуелі, Саудівській Аравії, Канаді зосереджено 43,5 % усіх запасів нафти, в Ірані, Росії, Саудівській Аравії — 48,6 % природного газу.
- Більшість продукції нафтогазової промисловості у світі видобувають ТНК.
- Великі родовища кам’яного вугілля є на всіх континентах.
- Найбільші у світі за запасами нафти — нафтогазоконденсатне родовище Гхавар (Саудівська Аравія) і природного газу — Північний купол (Катар).
- Що більшим є вугільний басейн і різноманітнішою його геологічна й тектонічна будова, то більше марок вугілля в ньому представлено.
- Наймасштабніше видобування і споживання кам’яного вугілля у світі — у Китаї.
Дослідження 1.
Тема: Проблеми і перспективи освоєння родовищ нафтиі природного газу.
Завдання:
1. За допомогою інтернет-ресурсів складіть перелік 10 найбільших за обсягом видобування родовищ нафти й природного газу світу. За картами зі шкільного атласу встановіть, до яких тектонічних структур вони приурочені.
2. Обґрунтуйте проект постачання в Україну морським транспортом скрапленого газу для забезпечення потреб населення. Насамперед з’ясуйте, скільки газу споживає населення в державі. Потім установіть потенційні країни-експортери цього виду палива у світі. Прокладіть маршрут його постачання між морськими терміналами у країні-виробнику та в Україні. Яка буде його ціна в морському терміналі на українському узбережжі? Як його постачати населенню? Які можливі внутрішні й зовнішні перешкоди та обмеження необхідно вирішити для успішної реалізації цього проекту?
3. Наведіть приклади товарів, які є у вашій оселі й виготовлені з кам’яного вугілля та нафти 4. Поясніть, чому Китай видобуває найбільше кам’яного вугілля у світі.
5.Чому найбільше у світі експортує кам’яного вугілля Австралія?
6. Поясніть, чому найдовші у світі магістральні газопроводи проходять у Європі .
7. На підставі шкільного атласу створіть картосхему постачання природного газу до провідних країн-імпортерів.
8. Висновок.
Результати дослідження 1 чекаю ДО наступного уроку.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 18 та мою для вас підбірку.
2. Виконайте дослідження 1.
Немає коментарів:
Дописати коментар