понеділок, 8 травня 2023 р.

 Добрий день.

Сьогодні 9 травня 2023 року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 6-7 класів та на урок географії учнів 10 класів.

ОЗ 6 клас

Тема: Як допомогти потерпілому.

Пропоную переглянути:

Ураження електричним струмом

Якщо людину уразило електричним струмом, її ще можна врятувати. Спочатку потерпілого треба звільнити від контакту з проводом чи приладом, що перебуває під напругою. Це нелегко, адже людина сама стає провідником електричного струму, тож торкатися до неї смертельно небезпечно. Перш ніж зробити це, слід вимкнути електрику за допомогою вимикача чи рубильника. Можна перерубати провід сокирою з дерев’яним держаком.

У крайньому випадку слід надягнути сухі гумові рукавиці, щільно обгорнути руки сухим ганчір’ям або одягом і лише тоді визволяти потерпілого. Відтак його треба покласти на спину, забезпечити вільний доступ свіжого повітря. Якщо людина непритомна, їй слід дати понюхати нашатирного спирту .


При ураженні електричним струмом у потерпілого може зупинитися дихання або серце. У такому разі треба негайно робити штучне дихання та масаж серця. Навряд чи це тобі під силу, тому якщо поблизу є дорослі, попроси їх допомогти, а сам виклич «швидку допомогу».

Перша допомога при хімічних опіках

Хімічні опіки найчастіше спричиняють препарати другої групи (засоби для дезінфекції та відбілювання, чищення каналізаційних труб, оцтова есенція тощо).

Як розпізнати? На місці опіку — почервоніння шкіри, її знебарвлення, вологість, м’якість, побіління, пористість чи запалення. Може утворитися набряк.. Людина відчуває дуже сильний біль і загальну слабкість. У неї може зупинитися дихання або статися запаморочення. Але іноді навіть за дуже сильних опіків болю не відчувають.

Перша допомога при отруєннях

Отруєння може спричинити препарат побутової хімії будь-якої групи . Часто трапляються отруєння після обробки препаратами для боротьби зі шкідниками та бур’янами.

Не ходи на ділянках, щойно оброблених отрутохімікатами. Зачекай, поки воші вивітряться або їх змиють дощі. Дуже небезпечно змішувати кілька різних хімікатів. В одних випадках це може призвести до утворення токсичних речовин, а в інших — навіть до вибуху.

Чи знаєш ти, що...

Не всі з поширених у побуті засобів боротьби з тарганами, блощицями, мурахами, колорадським жуком і попелицею безпечні для здоров’я людини.

Наприклад, деякі «підприємці» продають отруту під назвою «Тіурам», яка надзвичайно токсична. І такі випадки не поодинокі. Тому засоби боротьби зі шкідниками треба купувати лише в магазинах, де товар сертифіковано.


Як розпізнати? Про отруєння свідчать: запаморочення, нудота, розлади зору, головний біль, задуха.

Як діяти? За перших ознак отруєння треба викликати «швидку допомогу». Якщо людина випила отруту, важливо запобігти її всмоктуванню у кров. Потерпілого слід покласти на лівий бік. Таке положення уповільнить всмоктування отрути, а якщо він почне блювати, то не захлинеться. Після надання першої допомоги потерпілому необхідно звернутися до лікаря. З собою обов'язково узяти посуд та етикетку від хімічної речовини, яка спричинила отруєння.

Отруєння газом може статися:

  • за відсутності тяги в димоході печі, газовій колонці, котлі;
  • під час перебування в накуреному приміщенні;
  • якщо перекрити димохід до повного згоряння палива в печі;
  • під час пожежі.

У природі побутовий газ не має ні кольору, ні запаху. Тому до нього додають газ зі специфічним запахом у такій кількості, що його наявність відчувається вже за незначного витікання. Отруєння газами дуже небезпечні. Через дихальні шляхи гази швидко потрапляють в організм і уражують життєво важливі органи. Тому діяти в таких випадках треба оперативно, не забуваючи про власну безпеку. Потренуйся робити це за допомогою блок-схеми.

Допомога при ДТП

На випадок ДТП водій має аптечку. Якщо когось із пасажирів травмовано, там є все для надання йому першої допомоги. Ознайомся із вмістом автомобільної аптечки, щоб у разі потреби швидко знайти і принести дорослим необхідні медикаменти (мал. 79).

 Вміст автомобільної аптечки:

  • для оброблення ран використовують флакони з йодом (9), сульфацилом натрію (10), біглюконатом хлоргексидину (11);
  • серцеві засоби — нітрогліцерин (12);
  • при зупинці дихання використовують пристрій для штучного дихання (13);
  • засоби для зупинення кровотечі та накладання пов’язок при травмах: стерильний бинт (1), лейкопластир (2, 7, 8), джгут (3), медичні рукавички (4), косинка перев’язочна (5), марлева серветка (6);
  • додаткові засоби: ножиці (15), шпильки англійські (14).

У багатьох випадках життя потерпілого залежить від того, чи надано йому першу допомогу.

Якщо це тобі не під силу, не гай ні хвилини, поклич на допомогу дорослих і зателефонуй до «швидкої допомоги».

Діти і люди похилого віку потребують негайної госпіталізації навіть за незначних травм та уражень.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати п. 33 та мою для вас підбірку.

2. Вивчити правила домедичної допомоги.


ОЗ 7 клас

Тема: Ні - наркотикам.

Пропоную переглянути:

Наркотики — державна проблема

На перший погляд здається, що наркотики — це проблема лише тих, хто їх уживає. Однак це не так. Вона стосується кожного з нас. Деякі пов’язані з нею витрати можна порахувати. Це, наприклад, втрачені доходи через непрацездатність наркозалежних; витрати на їхнє лікування; кошти на утримання правоохоронних органів. Але як оцінити збитки від злочинів, скоєних під впливом наркотиків, як порахувати страждання самих наркозалежних та їхніх родин?

Для нашої країни проблема наркотиків є досить гострою. За офіційними даними, в Україні близько 70 тисяч наркозалежних. Зважаючи на те, що факт вживання наркотиків здебільшого приховується, реальна кількість споживачів наркотиків принаймні у 10 разів більша. 90% з них — молодь віком до 25 років.

Законодавство у сфері боротьби з наркотиками

У світі існують різні закони щодо відповідальності за вживання, зберігання, перевезення і розповсюдження наркотиків. У деяких країнах за найменше порушення, пов’язане з наркотиками, людину може чекати смертна кара.

У в’язницях Таїланду та інших країн Південно-Східної Азії за перевезення наркотиків очікують смертну кару і відбувають пожиттєве ув’язнення тисячі людей, у тому числі й іноземці.

Кримінальний кодекс України встановлює відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання і збут наркотичних засобів (від 2 до 12 років позбавлення волі), а також за їх незаконне введення в організм (від 3 до 12 років), публічне вживання наркотиків (до 5 років) або за схиляння до їх вживання (до 12 років). За деякі злочини, пов’язані з наркотиками, кримінальна відповідальність настає з 14 років.

Методи прилучення до наркотиків

Ніколи не забувай: ти прийшов у цей світ не для того, щоб марнувати своє життя і життя рідних, а тим паче — не для того, щоб збагачувати наркоділків.

Ти — неповторна особистість, у тебе є вище призначення, мрії, які ти маєш здійснити. Тебе оточують люди, яким ти безмірно дорогий і які близькі тобі.

Наркоіндустрія в усьому світі вважається не просто злочинним, а й особливо аморальним бізнесом і карається дуже суворо. Та ніяка сила не захистить людину, якщо вона цього не хоче.

Напевно, тобі не раз доводилося бачити у фільмах, як організовано виробництво і продаж наркотиків. Обсяг цього сегмента світової економіки щороку становить багато сотень мільярдів доларів США. Тобто це надприбутковий бізнес, який контролюють злочинні угруповання. За нього ведуться справжні війни, в яких гинуть десятки тисяч людей.

Для залучення нових споживачів наркоділки використовують головне - здатність наркотиків спричиняти залежність. Так, прилучивши до них одну людину, від неї не обов’язково вимагатимуть гроші. Можуть запропонувати привести нових клієнтів чи продати товар. Кожен наркоман протягом року в середньому схиляє до вживання наркотиків ще четверо людей, з яких двоє стають ін’єкційними споживачами наркотиків.

Важко протистояти спокусі вжити наркотик, особливо коли тобі його пропонує друг. Треба мати силу волі й тверді переконання. Допомагає також знання психологічних прийомів, якими наркоділки озброюють кожного, хто розповсюджує наркотики.

Вчимося казати «Ні»

Уміння рішуче відмовлятися від того, що тобі не подобається і суперечить твоїм переконанням, дуже важливе в житті. Особливо тоді, коли тобі пропонують наркотик чи іншу психоактивну речовину.

На перший погляд здається, що сказати «Ні» дуже легко. Та це не так. Той, хто пропонує наркотики, може бути настирливим. У нього неодмінно є для цього мотив. Навіть коли це найвірніший друг чи найближчий родич. Навіть якщо він не має прямого завдання прилучити тебе до наркотиків. Дуже часто цей мотив полягає в тому, що, умовляючи тебе, він намагається виправдати свою схильність. Мовляв, не лише я, а й мій друг (брат, сестра) такий, як інші. Отже, це не так страшно. Тому він наполягатиме, переконуватиме, навіть погрожуватиме.

Безумовно, варіантів такої розмови може бути більше. Та лінія твоєї поведінки лише одна — рішуча категорична відмова з першої ж миті. Не просто ухильна, із зволіканнями, а тверда відсіч . Дуже часто це впливає на твого співрозмовника — він починає сумніватись у своїй пропозиції. Отже, такою поведінкою ти не лише захищаєш себе, а й починаєш рятувати друга. Ніколи не зайве повторювати собі: «Я прийшов у цей світ не для цього! Моє життя — це життя без сигарет, алкоголю і тим паче — без наркотиків!»

Як сказати

  • Інтонація, голос: не вагайся, говори твердо і впевнено.
  • Погляд: дивись в очі співрозмовнику.
  • Міміка: упевнись, що вираз твого обличчя відповідає тому, що ти кажеш.
  • Дистанція: стій на відстані приблизно 1 м. Якщо хочеш відмовитися й піти, стань далі. Якщо відмовляєш тому, з ким маєш теплі стосунки, стань ближче.

 Як сказати «Ні»

Для боротьби з наркотиками треба вживати заходів на державному та особистісному рівнях.

Кримінальний кодекс України встановлює відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання і збут наркотичних засобів. За деякі злочини, пов’язані з наркотиками, кримінальна відповідальність настає з 14 років.

Щоб мати змогу зробити правильний і свідомий вибір, слід навчитися розпізнавати хитрощі, до яких вдаються наркоділки, уміти за будь-яких обставин відмовитися від пропозицій вжити наркотик.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати п. 28 та мою для вас підбірку.

2. Стор. 177 знати алгоритм.


Географія 10 клас

Тема:ПАР. Дослідження 28-29.

Пропоную переглянути:


 Загальні відомості й ЕГП країни. 

Південно-Африканська Республіка (ПАР) займає велику територію на півдні Африки. Країна отримала сучасну назву з набуттям повного суверенітету від Великої Британії 1961 р. «Сусідське положення» має такі риси: наявність анклаву (Лесото) та напіванклаву (Есватіні); сусідство із одними з найбідніших країн Африки та світу в цілому (Мозамбік і Зімбабве).

Важливою подією в історії та політиці ПАР був расовий конфлікт між «чорною» більшістю й «білою» меншістю. З 1948 р. офіційною політикою країни став апартеїд, що передбачав окреме мешкання, навчання, відпочинок та інші види життєдіяльності для расових верств населення. Система апартеїду перестала існувати лише з 1990 р. під тиском ООН.

• Офіційна назва - Південно-Африканська Республіка

• Столиця - Преторія

• Площа - 1,21 млн км2

• Населення - 55,9 млн осіб (на 2017 р.)

• Мови — англійська, африкаанс і 9 місцевих мов

• Форма державного правління - президентсько-парламентська республіка

• Форма державного устрою - унітарна держава

• Адміністративний поділ - 9 провінцій

• Найбільші міста - Йоганнесбург, Кейптаун, Дурбан, Преторія

• ВВП на душу населення - 5261 дол. (2017 р.)

Офіційно Преторія вважається «основною» столицею, в якій розташований уряд країни. Дві інші столиці - Кейптаун (місце розташування парламенту) і Блумфонтейн (резиденція Верховного суду).

Природно-ресурсний потенціал.

 Природні умови ПАР характеризуються виходом до Атлантичного й Індійського океанів і впливом морських течій (теплої Мозамбіцької і холодної Бенгельської); характером рельєфу (ніби гігантський амфітеатр заввишки в середньому понад 1000 м над рівнем моря: на сході й півдні - Драконові й Капські гори, решта території - високі плато); сильно диференційованим кліматом, що впливає на контрасти в рослинності (вологі субтропіки - 2 % площі, сухі субтропіки, субтропічні і тропічні степи, рідколісся), пустелі - Калахарі та напівпустелі.

ПАР посідає І місце в Африці за вартістю мінеральної сировини, зокрема країна багата на платину (82 % від світових запасів), марганцеві руди (80 %), хром (58 %), золото (53 %), ванадій (50 %), алмази (40 %), є лідером в Африці за запасами кам’яного вугілля (80 %), урану, залізної руди, титану, сурми, свинцю, рідких і рідкоземельних металів та ін. Головна вада - відсутність запасів нафти та природного газу.

Водними ресурсами країна забезпечена недостатньо, більшість постійних річок належить до басейнів Індійського (Лімпопо, Тугела тощо) й Атлантичного (Оранжева) океанів.

Лісами зайнято всього 8 % території ПАР. Невеликі лісові ділянки з папським самшитом, червоним і залізним деревом збереглися на південному та східному узбережжях.

Населення.

 Демографічну ситуацію в ПАР характеризують: високий природний приріст (0,99 % у 2017 р.), масова еміграція білого населення, висока смертність серед темношкірого населення (зокрема й через СНІД) і зростання імміграції з сусідніх бідних держав.

У ПАР мешкають представники різних расово-етнічних груп. Серед європеоїдів переважають африканери (або бури - нащадки голландців, французьких протестантів (гугенотів) і німецьких переселенців, які з 1652 р. почали заселяти цю територію) й англо-африканці (13 %). Частка негрів становить 79 % і представлена такими народами, як зулуси , сото, тсвана, свазі, коса, тсонга. Інші (близько 8 %) - це мулати й метиси, які в ПАР іменуються «кольоровими», або клерингами. Строкатий і релігійний склад населення.

Середня густота населення становить 41 особу/км2. Густозаселені зволожені східні й південні території, узбережжя океанів, гірничопромислові райони; малозаселені - північні пустельні території . Африканці становлять більшість населення в багатьох великих містах і міських районах. Для країни характерний високий рівень урбанізації (66 %), найбільшими містами є: Йоганнесбург (мал. 188), Кейптаун, Дурбан, Порт-Елізабет, Преторія та ін.

Сучасний стан господарства.

ПАР - економічно найрозвинутіша індустріально-аграрна країна Африки, якій притаманні як показники, що характерні для промислово розвинутих держав, так і риси економіки, типові для країн «третього світу».

Народ зулуси

 Густота населення ПАР (осіб/км2)

Завдяки розвинутій інфраструктурі (особливо після проведення Чемпіонату світу з футболу-2010) і широкомасштабній діяльності фондової біржі, ПАР зараховують до двадцяти найрозвинутіших країн світу (G-20). ПАР - це економічний гігант у масштабах Африканського континенту.

Багатюща сировинна база зумовила високий рівень розвитку гірничодобувної промисловості. У країні видобувають понад 40 видів корисних копалин (за винятком нафти, природного газу й бокситів), 2/з - на експорт у 80 країн світу. Найдавнішими видами діяльності є золотовидобуток (165 т - VII місце у світі у 2016 р.) й алмазовидобуток (7,5 млн каратів на рік, експорт - 85 %).

De Beers - найбільша у світі алмазодобувна компанія, заснована 1888 р. у Йоганнесбурзі. Переважаюча частка (92 %) усієї електроенергії виробляється на ТЕС, що працюють на місцевому антрациті. Є кілька ГЕС, поблизу Кейптауна збудована єдина в Африці АЕС Коберг.

Головними ланками обробної промисловості стали хімічна, машинобудівна та металургійна. Важливого експортного значення набула чорна (виплавка сталі, ферохрому й феромарганцю в Преторії і Ньюкаслі - заводи приватної корпорації Iscor) і кольорова металургія (найбільшим світовим центром із виплавки золота є м. Джермістон). Сучасне автомобілебудування стало однією з передових галузей. У портах ПАР на німецьких, французьких, італійських, американських та японських філіях виробляють 335 тис. авто щороку. Судноремонт розвинутий у Дурбані та Кейптауні. Ще наприкінці 1980-х рр. у країні був створений потужний військово-промисловий комплекс. Серед основних хімічних товарів визначаються мінеральні добрива, пластмаси, синтетичні смоли, фармацевтичні препарати тощо. Важливе експортне значення має виробництво консервованих овочів і фруктів, джемів, цукру, рибних консервів. ПАР - визнаний у світі центр виноробства, яке зародилося тут ще в XVII ст. завдяки французьким і німецьким переселенцям.

Йоганнесбург - найбільше місто ПАР

Панорама гавані міста Порт-Елізабет

ПАР має високорозвинуте сільське господарство. Основними культурами рослинництва є кукурудза, пшениця, сорго, бавовник, цукрова тростина, картопля, тютюн. Традиційно розвинені овочівництво й садівництво, які поширені переважно на південному заході країни, де вирощують ананаси, цитрусові, банани. Тваринництво характеризується значним поголів’ям великої рогатої худоби м’ясо-молочних порід , свиней, овець і кіз. У ПАР помітну роль у забезпеченні продуктами харчування відіграє рибальство.

Третинний сектор - сфера, що розвивається в ПАР найдинамічніше, 2016 р. у ньому задіяно 72 % працюючих. Транспортна мережа ПАР - одна з найрозгалуженіших і найрозвинутіших у світі. Через відсутність у країні судноплавних річок, внутрішнє транспортне сполучення здійснюється залізницею (21 тис. км) й автошляхами (747 тис. км), а також літаками транспортної авіації. ПАР має потужний морський флот, із сімох морських портів три - Кейптаун, Дурбан і Порт-Елізабет  - здатні приймати океанські судна. Флагманська авіакомпанія South African Airways забезпечує внутрішні та міжнародні авіаперевезення.

Туризм у ПАР розвинутий на достатньо високому рівні. У країні розбудовано туристичну інфраструктуру, чому сприяло проведення 2010 р. першого на Африканському континенті Чемпіонату світу з футболу. Туристам (10 млн у 2016 р.) у ПАР цікава, першою чергою, незвично багата природа, велика кількість національних парків . Приваблюють туристів і славнозвісна Столова гора поблизу Кейптауна, що розташована біля не менш відомого мису Доброї Надії . Цікава ПАР і з етнічного погляду. До списку Світової спадщини ЮНЕСКО занесені 9 об’єктів країни.

Місцеві породи корів

 Сафарі в ПАР

Кейптаун - найкрасивіше місто ПАР

 Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною.

 Сучасний розвиток економіки ПАР неможливий без розвитку і розширення зовнішньоекономічних зв’язків. Основні статті експорту - золото (29 % експортного прибутку), алмази, хром, платина, автомобілі й транспортне устаткування тощо; імпорту - автомобілі й транспортне обладнання, мінеральне паливо, продовольчі товари, алкогольні напої, тютюн. Основні торговельні партнери - країни ЄС, США та Японія.

Рівень торговельних відносин між Україною та ПАР характеризується певною нестабільністю, різким коливанням обсягів товарообігу, спонтанним характером розвитку. Упродовж 2017 р. Україна законтрактувала і налагодила постачання антрациту з ПАР. Значну частину експорту до ПАР з України становлять вироби з чорних металів, особливо гаряче- і холоднокатаний прокат.


ДОСЛІДЖЕННЯ 28.

Тема:«Різні люди об’єднуються» - девіз Південно-Африканської Республіки.

Завдання:

1. Дослідіть, яке місце посідає ПАР у світі (в африканському регіоні)?

2. ЕГП, історія країни, природно- і працересурсний потенціал - основні чинники, що визначають участь ПАР у МПП. Охарактеризуйте їхній вплив на конкретних прикладах.

3. Висновок.


ДОСЛІДЖЕННЯ 29.

Тема: Південно-Африканська Республіка: три столиці однієї держави.

Завдання:

1. Поясніть наявність такого протиріччя в ПАР: високий рівень економічного розвитку (єдина розвинена країна Африки та член G-20 і БРІКС) і гострі соціальні проблеми в країні.

2. Які риси властиві розвитку третинного сектору економіки ПАР? Чим відрізняється туризм у ПАР від туризму в Єгипті чи Нігерії?

3. Які виробництва визначають «географічний образ» ПАР?

4. Висновок.


Домашнє завдання:

1. Опрацювати п. 41 та мою для вас підбірку.

2. Виконати дослідження 28-29.















Немає коментарів:

Дописати коментар