четвер, 28 вересня 2023 р.

 Добрий день.

Сьогодні 29 вересня 2023 року.

Запрошую на урок ЗБД учнів 5 класів.

Тема:  Безпека на зупинках громадського транспорту.

Пропоную переглянути:


ЗУПИНКА

Дорога до школи для багатьох починається із зупинки. Зупинка громадського транспорту — це спеціально обладнане місце, призначене для посадки та висадки пасажирів. Зупинку позначають спеціальним дорожнім знаком або розміткою на дорозі.

Мал.  Дорожні знаки зупинки громадського транспорту

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ НА ЗУПИНЦІ

Зупинка — це місце підвищеної небезпеки. Тут збирається значна кількість людей, які здійснюють посадку і висадку з громадського транспорту. Через скупчення людей і транспорту може виникнути тиснява, когось можуть виштовхнути під колеса. Розгляньте таблицю і обговоріть, що дозволено, а що заборонено робити на зупинці.

Дозволено

Заборонено

Стояти на відстані трьох великих кроків від дороги.

Стояти близько до дороги, особливо взимку.

Чекати, коли транспорт остаточно зупиниться.

Підходити до автобуса, коли він ще рухається.

Чекати, коли всі пасажири і пасажирки вийдуть із транспорту.

Перекривати вихід пасажирам.

Спокійно стояти в черзі на посадку.

Бігати, гратися на зупинці.

Заходити до салону спокійно.

Проштовхуватися в салон, щоб зайняти вільне місце.


НЕБЕЗПЕКИ ПЕРЕХОДУ ДОРОГИ НА ЗУПИНЦІ

Якщо після виходу з автобуса вам треба перейти на інший бік дороги, дочекайтеся, коли транспорт від’їде, і тільки після цього переходьте дорогу через пішохідний перехід. Дотримуйтеся рекомендацій, що на мал. 

Мал. Перехід дороги на зупинці


ПЕРЕХІД ДОРОГИ З ТРАМВАЙНИМИ КОЛІЯМИ

Зазвичай пасажири сідають у транспорт і виходять із нього на тротуар. Та є ще один вид зупинок, де посадку та висадку здійснюють на проїзну частину. Це зупинки, на яких трамвайні колії прокладено посеред дороги.

За правилами дорожнього руху водії автомобілів мають зупинитись і пропустити пасажирів, що вийшли з трамвая або йдуть до нього . Але це правило діє лише тоді, коли трамвай зупинився і відчинилися двері. Тож не поспішайте перебігати дорогу перед автомобілями — трамвай зупиниться, і лише тоді зможете перейти дорогу й увійти у відчинені двері.

Мал. Перехід дороги з трамвайними коліями

Перш ніж рушити до трамвая або від нього, перевірте, чи всі автомобілі зупинились, адже й серед водіїв трапляються порушники.

МОЗАЇКА ЗАВДАНЬ ДО ТЕМИ

1. Оберіть малюнок, який означає зупинку громадського транспорту.

2. Назвіть, що можна робити на зупинці, а що — не можна.

3. Запишіть:

  • три речі, які вивчили на цьому уроці;
  • два запитання, на які хочете отримати відповідь;
  • одну навичку, яку ще треба попрактикувати.

4. Оцініть свої досягнення.

Я знаю, якими дорожніми знаками та дорожньою розміткою позначають зупинки громадського транспорту.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 5 та мою для вас підбіру.

2. Вивчити правила безпеки на зупинці.

 Добрий день.

Сьогодні 28 вересня 2023 року.

Запрошую на урок географії учнів 6 класу.

Географія 6 клас

Тема: Чим географічна карта відрізняється від плану місцевості.


Зображення місцевості.

 Зображення ділянок земної поверхні потрібні для вивчення природи і ведення господарства. Невелику за площею місцевість можна намалювати або сфотографувати.  Малюнок і фотознімок зазвичай роблять з поверхні Землі. Тому на них ближчі предмети затуляють те, що знаходиться за ними. І малюнок, і фотознімок дають уявлення про місцевість, проте на них не видно, які розміри і форми має ділянка загалом.

Розміщені на поверхні об’єкти (ліси, річки, селища, лани тощо) буде видно краще, якщо ділянку фотографувати зверху, наприклад з літака. Таке зображення місцевості називається аерофотознімокНа ньому об’єкти схожі на їх дійсний вигляд на місцевості, видно їх розміри і взаємне розташування.

Вигляд поверхні зверху передає і план місцевості. Проте між ним і аерофотознімком існує багато відмінностей. План місцевості – це креслення на папері, що зображує невелику ділянку земної поверхні в зменшеному вигляді. Від інших зображень поверхні план відрізняється тим, що всі об’єкти на ньому показано умовними знаками.

Умовні знаки плану, по-перше прості, по-друге, несхожі один на одного, по-третє, нагадують самі предмети.  За таких умов вони зрозумілі всім, хто читає план. Так, річки і озера показано блакитним кольором води, а ліси – зеленим – кольором рослинності. Лани (поля), городи спеціального знаку не мають, тому такі ділянки залишають на плані білими. Знак луків нагадує стеблини трави. Піски зображено коричневими крапками. Невеличкі струмки, дороги, вузькі вулиці, зображають умовними знаками у вигляді ліній. Такі умовні знаки є загальноприйнятими. Їх використовують на всіх планах місцевості.

Порівнявши малюнок, аерофотознімок і план, бачимо, що всі вони є зменшеними зображеннями земної поверхні. План місцевості відрізняє те, що він відображає і ті предмети, які не видно на малюнку і аерофотознімку. За планами можна дізнатися назви сіл, річок, породи дерев у лісі. Тому план дає більше відомостей, отже він зручніший для вивчення і використання місцевості.

 

Мал. План місцевості масштабу 1:50000

Мал. План місцевості масштабу 1:100000

 

Мал. Космічний знімок

 

Мал. Умовні знаки плану місцевості

 

Визначення напрямків на плані. 

Щоб дізнатися, де на плані розташовані об’єкти, потрібно вміти визначати на ньому напрямки. На планах напрямок на північ часто позначають стрілкою. Знаючи напрямок на північ, можна від будь-якої точки плану, як і на місцевості, визначити всі інші сторони горизонту. Якщо на плані стрілка не зображена, то вважається, що верхній край плану – північний, нижній – південний, лівий – західний, правий – східний. Отже, чим ближче об’єкт до верхнього краю плану, тим далі на північ він розташований. Сторони горизонту враховують при визначенні положення об’єктів щодо більших територій. Наприклад, Київ розташований на півночі України, місто Ялта – на півдні Кримського півострова. За напрямками сторін горизонту виділяють також частини населених пунктів. Для цього знаходять центр зображеного на плані міста чи села. Та його частина, яка від центру спрямована на північ, буде північною, на  південь – південною і т. ін.

За планами встановлюють, де краще будувати заводи і зводити житлові будинки. За ними видно, де зручніше розмістити школи і які місця відвести під сади і парки.

Планів існує дуже багато. Найпростіші з них, де показано тільки окремі об’єкти, називають схемами. Такими є, наприклад, схеми залізниць, які можна побачити на вокзалах або у поїздах. Вони допомагають орієнтуватися в розміщенні станцій. Є плани-схеми вашої школи. На випадок пожежі або іншого лиха вони покликані допомогти знайти виходи з приміщення.

Плани місцевості необхідні туристам. Вирушаючи у мандрівку, за ними попередньо ознайомлюються з районом подорожі. Під час турпоходу плани застосовують як путівники для орієнтування на місцевості.

 

 Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал п. 8 та мою для вас підбірку.

2. Дайте ( усно) відповідь на наступні запитання:

1. Чим план місцевості відрізняється від них?

2. Розкажіть за планом місцевості, що можна побачити, якщо йти із селища .... по дорозі на північ.

3. Які об’єкти на плані місцевості розташовані на північ від вітряка, а які – на захід від нього?

4. У якому напрямку на плані місцевості від будинку лісника знаходиться джерело?

5. Для чого людині потрібні плани місцевості?


вівторок, 26 вересня 2023 р.

 Добрий день.

Сьогодні 26 вересня 2023 року.

Запрошую на урок  ЗБД учнів 6класів та на урок ОЗ учнів 7 класу .

ЗБД 6 клас

Тема:Навколишнє середовище.

Що ж таке навколишнє середовище?

Навколишнє середовище - це частина зовнішнього середовища, що оточує людину, підтримує її існування, створює умови для діяльності і суспільних відносин, безпосередньо впливає на її життя і здоров'я.

Як воно зв’язане з людиною?

Людина, як будь-який живий організм, активно взаємодіє зі всіма компонентами середовища, в якому перебуває, отримує з нього все необхідне. Але крім позитивних моментів навколишнє середовище може нести і загрозу для людини, особливо якщо людина не дотримується правил безпеки.

Безпека на дорозі

Усі люди протягом свого життя є пішоходами й пасажирами різного транспорту. Зайшовши у транспорт, ми стаємо пасажирами. Вийшовши з нього — пішоходами. Під колеса автомобілів на дорогах потрапляють і дорослі, і діти. Постраждалі здебільшого нехтують важливими правилами.

Нехтуючи правилами дорожнього руху, люди досить часто травмуються, а то й гинуть.

Щоб машини вправно їздили по дорозі, люди придумали правила дорожнього руху. Ідуть вулицями люди. На роботу, у магазини, на прогулянку. Діти поспішають до школи. Кожен, хто опинився на вулиці, стає учасником дорожнього руху як пішохід. І щоб не виникало аварій, не трапилося біди, усі мають знати про регулювання дорожнього руху. Рух на дорогах і вулицях регулюють за допомогою дорожньої розмітки, світлофорів, регулювальників, дорожніх знаків

Це в тому випадку, коли немає світлофора або регулювальника. Ні в якому разі не перебігайте проїзну частину: це дуже небезпечно! Не виходьте на проїзну частину з-за транспорту, що стоїть. Водій, який об’їжджає автомобіль, може не побачити вас вчасно й не встигне загальмувати. Якщо є підземний пішохідний перехід, переходячи вулицю, обов’язково користуйтеся ним. Не грайтеся на проїзній частині вулиці або поблизу неї. Ваші пустощі можуть стати причиною дорожньо-транспортної пригоди. Велосипедисту до 14 років виїжджати на дорогу, де рухається транспорт, суворо заборонено.

Правила поведінки на дорозі, щоб уникнути небезпечної ситуації:

1. Дорогу переходити надземним та підземним переходом.

2. Якщо немає тротуару, треба рухатися узбіччям дороги назустріч транспорту.

3. Не переходити дорогу, якщо їде машина зі звуковим сигналом і ввімкненим світлом.

4. Дорогу переходити на зелене світло. Не підходити близько до краю дороги.

5. Якщо немає переходу, то дорогу можна перейти, коли зліва і справа не наближаються машини. Якщо вийшов із автобуса, не обходь його ззаду, бо може рухатись інша машина.

6. На багатосмуговій дорозі є острівець безпеки, де треба зачекати, щоб проїхали машини і тоді переходити далі.

7. Якщо вийшов з автобуса, не обходь його спереду, бо водій іншої машини не побачить.

 8. Якщо на перехресті працюють світлофор і регулювальник, то виконують сигнали регулювальника, бо вони головні.

9. Перехрестя потрібно переходити, а не переїжджати. Злізьте з велосипеда й перейдіть перехрестя як звичайний пішохід.

10. Завжди показуйте, у який бік ви збираєтеся повернути, адже у велосипеда немає світлових сигналів повороту.

11. Уночі слід їхати тільки з увімкненою фарою та зі світловідбивними щитками на колесах — дорогу видно і вас видно у світлі фар.

12. Перебуваючи на дорозі, потрібно дотримувати правил дорожнього руху.

Безпека у лісі

Домовтеся між собою про сигнали, щоб не загубити одне одному у лісі, особливо на випадок несподіванок, - свистом або голосом.

Запам'ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблукати залишайте мітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі по­чинає кружляти.

Виберіть місце для вогнища та обладнайте його. Ніколи не залишайте вогнище без догляду. Незагашене вогнище може стати причиною лісової пожежі.

Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійні дже­рела води – струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу чи тварин, взагалі не можна навіть руки мити.

Будьте обережні у лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк.

Пам'ятайте, збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте незнайомих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди поблизу транспортних магістралей, навіть їстівні гриби в тих місцях – отруйні.

Уникайте диких тварин. Пам'ятайте, що небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця – у людей і тварин близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або коли захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.

Уникайте додаткових неприємностей з тваринами, особливо у нічний час, – ніколи не залишайте їжу у вашому наметі або по­ряд з місцем вашого відпочинку покладіть її на дерево; не­доїдки закопайте подалі від місця відпочинку.

Будьте обережні при зустрічі зі зміями. У випадку зміїного укусу терміново видушіть з ранки краплі крові з отрутою та вис­моктуйте впродовж півгодини, весьчас спльовуючи. Цього не слід робити при наявності ранок на губах та у роті. Потім необхідно накласти щільну пов'язку вище місця укусу та негайно дістатися до лікарні.

Навесні в лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо вас укусив кліщ, треба не пробувати виколупати його, а як­найшвидше дістатися до лікарні.

Якщо ви опинилися біля поламаних дерев – не затримуйтесь. Во­ни спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру.

Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на відкритій галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

Ніколи не пірнайте у незнайомому місці у водойму. Спочатку обстежте і переконайтеся у відсутності схованих під водою переш­код (каміння, залізяки, корчі, гострі гілки або мілководдя). Уникай­те води зі швидкою течією. Ніколи не плавайте на самоті.

Якщо ви заблукали у лісі.

Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте – думати логічно неможливо.

Негайно зупиніться і присядьте. І більше не робіть жодного кроку, не поміркувавши. Думати можна тільки про одне – як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, судноплавну ріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Також для вибору правильного напрямку існують інші прикмети.

Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташо­вані нерівномірно – із південної сторони вони звичайно товщі. Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у на­прямку північ-південь або схід-захід.

Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних за­собів виживання в лісі. За допомогою вогню ви можете зберегти тепло, висушити одяг і подавати сигнали. Завжди тримайте сірни­ки у водонепроникному пакеті.

Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.

Використовуйте навички та вміння будування схованок. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.

Бережіть та економно використовуйте воду. Вона важливіша для вашого виживання, аніж їжа.

Безпека на воді

     Відпочиваючи на воді, завжди треба пам’ятати про безпеку. Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив в біду.

         Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді. Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки вашого життя . Варто пам’я тати, що основними умовами безпеки є:

  • правильний вибір та обладнання місць купання
  • навчання плаванню
  • суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах;
  • постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

 

На воді забороняється:

  • купатися в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади та не обладнані для купання людей;
  • залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени;
  • стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього;
  • пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;
  • використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання;
  • плавати на плавзасобах на пляжах та інших місцях, які відведені для купання;
  • вживати спиртні напої під час купання;
  • забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.), прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання;
  • підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання;
  • допускати у воді грубі ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг;
  • подавати хибні сигнали небезпеки;
  • заходити глибше, ніж до поясу дітям, які не вміють плавати;
  • купання дітей без супроводу дорослих.

Ваша безпека – у ваших руках.

Правила поведінки на воді

Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях.

Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10 м/сек, температури води – не нижче + 18° С, повітря – не нижче + 24° С.

Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5 - 2 години.

Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури та води.

У воді варто знаходитись не більше 15 хвилин.

Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочивати у тіні.

Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині водоймища.

Пірнати можна лише  там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації у чергового по човновій станції.

Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи у постійному напруженні, не гониться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря і необхідних тренувань.

Безпека під час грози

Гроза - атмосферне явище, при якому в потужних купчасто-дощових хмарах і між хмарами і землею виникають сильні електричні розряди - блискавки, що супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, інколи град, і спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.

Блискавка - гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що виявляється зазвичай яскравим спалахом світла і супроводжуючим її громом. Найчастіше блискавка виникає в купчасто-дощових хмарах, тоді вони називаються грозяними; інколи блискавки утворюються в шарувато-дощових хмарах, а також при вулканічних виверженнях, торнадо і пилових бурях. Середня довжина блискавки складає близько 2,5 км., хоча деякі розряди тягнуться в атмосфері на відстань до 20 км.

Уникайте відкритої місцевості.

Як відомо, гроза зазвичай б'є в найвищу точку на своїй дорозі. Самотня людина в полі - це і є та сама висока точка. Ще страшніше виявитися в грозу на самотньому пагорбі! Якщо Ви з якоїсь причини залишилися в полі наодинці з грозою, сховайтеся в будь-якому можливому поглибленні: канавці, улоговинці або найнижчому місці поля, присядьте і пригніть голову. Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується.

Уникайте води.

Вода - відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється довкола водоймища в радіусі 100 метрів. Інколи вона б'є в береги. Тому не те що купатися, а навіть відпочивати у води під час грози не рекомендується. Проте мокрий одяг на людині служить добру службу, і якщо блискавка його зачепить, у нього є більше шансів вижити.

Якщо гроза застала вас на березі водойми або під час купання, що не дивно в кінці літа - терміново виходьте з води. Особливо небезпечно в цей час плисти в човні (на яхті, під вітрилом і т.п.), так як блискавка має властивість ударяти в предмети, що підносяться над поверхнею води. Найкраще - вийти з води, відійти від берега більш ніж на 100 метрів (радіус який найчастіше вражає блискавка біля водойм) і спуститься в низину, якщо ви знаходитесь на височині. Якщо ви розбили намет на відкритому березі - ви ризикуєте стати мішенню для блискавки. У грозу на відкритій місцевості особливо небезпечні рівнини і улоговини пагорбів.

Намагайтесь сховатися.

Найбезпечніше під час грози знаходитися в приміщенні з громовідводом. Якщо гроза застала вас в місті, сховайтеся в магазин, під'їзд або, на крайній випадок, перечекайте грозу під навісом у стін будівель. Не страшно, якщо ви знаходитеся в автомобілі. Закрийте вікна, і стихія до вас не дістане. Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше потрапляє в найвищих з них (дуб, тополя, сосна). Отже чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим краще. А ховатися від грози в лісі не безпечно. Кора ураженого блискавкою дерева розлітається на десятки метрів довкола, може зачепити вас.

Не метушіться.

Хоча дуже хочеться, від грози не потрібно бігти. Чим ширше ваш крок, тим небезпечніше для вас удар блискавки. Не варто так само пересуватися на велосипедах і мотоциклах. Краще, що Ви можете зробити, це стати непомітними для блискавки: сісти, злитися із стіною, стати якомога меншими.

Остерігайтеся небезпечних предметів.

Потрібно пам'ятати, що удар блискавки небезпечний не лише тоді, коли гроза б'є безпосередньо в людину, але в предмети, що знаходяться поруч. Тому не варто торкатися до всього мокрого, залізного, електричного, тому що в такі речі блискавка б'є найчастішим: 
- не бажано знаходитися біля багаття, тому що в нагрітого повітря провідність для блискавки більша;
- украй безрозсудно перечікувати грозу біля лінії електропередач. Електрика у будь-якому вигляді притягує блискавку. Навіть стоячи біля стіни з антеною ви ризикуєте накликати на себе удар з небес; 
- дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону. Навіть розряджений, він є магнітом для блискавок. Краще всього під час грози мобільники вимикати. Не бійтеся здатися смішним або пропустити важливий дзвінок. Подумайте про своє здоров'я в першу чергу!
- всі металеві деталі для блискавки привабливі. Годинник, ланцюжки і навіть розкрита над головою парасолька - потенційні жертви для наступного удару. Ми вже з'ясували, що під час грози безпечно трішки помокнути, так що не бійтеся, заховайте парасольку в сумку!

Сама, мабуть, головна помилка, яку допускають люди під час грози - коли ховаються під самотньо стоячими деревами. Цікаво, блискавка ніколи не потрапляє в чагарник - якщо його розміри дозволяють, то краще всього ховатися під ним. Якщо ви знаходитесь на дачі (або в сільській місцевості), закривайте під час грози вентиляційні отвори, димоходи, вікна та двері.
        Також, небезпечно під час грози розмовляти по телефону. Мобільний телефон - безпечний. Якщо почалася гроза, вимкніть телевізор, радіо, інші електроприлади і тримайтеся подалі від електропроводки, стоків.

Домашнє завдання

Вивчити параграф 3,4

Підготувати повідомлення на тему «Безпека під час радіаційного ураження», яке на наступному уроці зачитаєте.

ОЗ 7 клас

Тема:Профілактика захворювань.

Які бувають хвороби

У наш час складно знайти хоча б одну людину, яка жодного разу не хворіла. Тому кожному важливо знати, які бувають хвороби, як їм запобігти, а також як відновити здоров’я, якщо захворів.

Хвороба — це порушення життєдіяльності організму внаслідок дії факторів ураження. Усі хвороби поділяють на інфекційні та неінфекційні.

Вірусні інфекції

  • грип
  • вітряна віспа
  • ВІЛ-інфекція
  • гепатит

Бактеріальні інфекції

  • туберкульоз
  • дизентерія
  • сальмонельоз

Неінфекційні (соматичні) захворювання — це, до прикладу, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, психічні захворювання.

Інфекційні (заразні) хвороби набувають широких масштабів. Головна їхня ознака — наявність збудника інфекції (вірусів, бактерій, мікроскопічних грибків тощо).

Чи знаєш ти, що...

Усе, що є на Землі, доволі легко класифікувати на живе і неживе. Наприклад, бактерії є живими організмами. Вони мають клітинну будову, здатні самостійно розмножуватись і мутувати (мутації — випадкові спадкові зміни).

Відтоді, як було відкрито віруси, науковці сперечалися, до якого класу вони належать. Віруси не мають важливих ознак живих організмів: наприклад, клітинної будови і здатності розмножуватися поза клітиною-господарем. Однак усередині клітин іншого організму вони розмножуються і легко мутують.

Врешті-решт науковці визнали віруси неклітинними формами життя. Вони сподіваються, що дослідження неклітинних форм життя допоможуть з’ясувати природу багатьох захворювань.

Вірус імунодефіциту людини

Об’єднайтесь у 4 групи. Прочитайте відповідну частину цього параграфа і підготуйте презентацію (плакат, або сценку, або пантоміму):

група 1: про захисні реакції організму;

група 2: про бар’єри на шляху проникнення інфекцій;

група 3: про види імунітету;

група 4: про методи профілактики інфекційних захворювань;

група 5: про профілактику неінфекційних захворювань.

Захисні реакції організму

Здоров’я людини підтримується захисними реакціями, спрямованими на збереження рівноваги всередині організму й адаптацію до зовнішніх умов.

Головна роль у керуванні цими реакціями належить нервовій системі та гормонам — біологічно активним речовинам, що переносяться з кров’ю. Тому стреси, травми, отруєння, наркотики, які знижують функцію нервової системи, ослаблюють організм.

Захисні реакції організму проявляються у вигляді болю, запалення і підвищення температури.

• Біль — це сигнал тривоги, «крик» хворого органа про допомогу. Він виникає внаслідок подразнення рецепторів болю. Під час болю збільшується виділення біологічно активних речовин.

• Запалення локалізує інфекцію в зоні проникнення й обмежує її поширення в організмі.

• Підвищення температури допомагає побороти інфекцію, адже більшість мікроорганізмів за високої температури швидко гине. Висока температура стимулює також обмінні процеси та інші захисні реакції організму. Та якщо температура вища за 39 градусів, вона вже не є захисною. Подальше її підвищення може призвести до згортання білків нервової системи і крові.

Як ти думаєш, чому під час застуди і грипу лікарі не рекомендують збивати температуру тіла, якщо вона нижча за 38 градусів?

Шляхи зараження і бар’єри на шляху інфекції

Кожна людина щодня зазнає нападів потенційно небезпечних інфекцій. Деякі з них постійно живуть у нашому організмі, та завдяки захисній системі організму ми здорові (мал. 8). Бар’єрами на шляху проникнення інфекції є шкіра, слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і органів травлення.

• Шкіра. Чиста шкіра — надійний бар’єр на шляху мікробів і вірусів. На ній містяться речовини, згубні для небезпечних бактерій (протягом 20 хвилин усі вони гинуть).

• Слизові оболонки верхніх дихальних шляхів укриті численними мікроскопічними війками, які у процесі дихання постійно і ритмічно рухаються і видаляють інфекцію разом із слизом у зону гортані.

• Слизові оболонки шлунково-кишкового тракту (слина в роті, кислота у шлунку, «свої» бактерії в кишечнику) перешкоджають потраплянню інфекції в організм.

Шляхи зараження

• Харчовий — через заражені продукти, воду.

• Повітряно-крапельний — під час кашлю, чхання інфікованої людини.

• Через кров — унаслідок поранення, укусів комах, тварин, ін’єкцій або переливання інфікованої крові.

• Контактний — через шкіру і слизові оболонки.

Імунітет

У разі потрапляння в організм інфекції починається так звана імунна реакція. У ній беруть участь захисні органи та рідини, а також деякі речовини, зокрема найважливіші з них — антитіла.

Головна функція імунітету — виявляти небезпечних «чужинців» (мікроби, віруси, токсини) і знищувати їх. Розрізняють імунітет вроджений, який передається спадково, і набутий, який формується внаслідок перенесеного захворювання або вакцинації.

Мал.  Імунна система захищає організм від хвороб. Безбарвні клітини крові (лімфоцити) знищують мікроби і віруси, а також злоякісні клітини, що утворюються в організмі

Захисні органи і рідини («укріплення», «військо»)

• селезінка і лімфатичні вузли — містять «армію» лімфоцитів і є фільтрами на шляху поширення інфекції

• міжклітинна рідина, кров і лімфа — транспортують лімфоцити, виводять токсини

Захисні засоби («зброя»)

• антитіла, біологічно активні речовини, гормони — знищують інфекцію

Люди мають вроджений імунітет до чуми рогатої худоби та багатьох інфекцій, небезпечних для тварин.

Під час захворювання в організмі людини виробляються антитіла, які зберігаються протягом багатьох років. Коли наступного разу ця інфекція потрапить в організм, він легко здолає її.

У подібний спосіб формується імунітет під час вакцинації. В організм уводять ослаблений збудник (у багатьох випадках — тільки його фрагменти) і, отже, сприяють утворенню антитіл. Вакцини допомагають у профілактиці епідемій багатьох небезпечних хвороб — кору, поліомієліту, туберкульозу тощо.

Методи профілактики інфекційних захворювань

З винайденням антибіотиків і вакцин у людства з’явилася надія назавжди подолати небезпечні інфекції. До середини XX століття прогнозували, що це станеться у найближчі двадцять чи тридцять років. Однак єдиною інфекцією, яку вдалося подолати, є віспа. Натомість з’явилося кілька раніше невідомих людям інфекційних захворювань. Це ВІЛ-інфекція, лихоманка Ебола, атипові пневмонії, спричинені коронавірусами.

Заходи з профілактики інфекційних захворювань здійснюють на міжнародному, державному й особистому рівнях.

На міжнародному рівні провідна роль належить Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ). Ця організація опікується проблемами охорони здоров’я у планетарному масштабі, відстежує епідемічну ситуацію в усіх країнах світу. Якщо епідемія охопила багато країн, ВООЗ оголошує пандемію (у перекладі з грецької «пан» — увесь, «демос» — народ).

На державному рівні за профілактику інфекційних захворювань відповідають служби, які контролюють якість води, харчових продуктів у магазинах і на ринках, чистоту у закладах громадського харчування, стан каналізації.

На особистому рівні кожен має дотримуватися особистої гігієни і вести здоровий спосіб життя, який сприяє підвищенню імунітету.

Профілактика неінфекційних захворювань

Неінфекційні захворювання — це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, повільно розвиваються і довго тривають. Вони є головною причиною смертності, хронічних хвороб та інвалідності у всьому світі.

На п’ять категорій неінфекційних захворювань — сердцево-судинні, онкологічні, бронхо-легеневі, цукровий діабет і психічні розлади — припадає 70 % загальної кількості смертей у світі.

Серед чинників, які спричиняють ці захворювання, є тютюнопаління, надмірне вживання алкоголю, незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя, надмірне споживання солі, цукру, вживання трансжирів, йододефіцит і ожиріння.

У наш час дедалі більшої гостроти набуває проблема ожиріння серед усіх вікових груп. Підлітки з надлишковою масою тіла неправильно харчуються і ведуть малорухливий спосіб життя. Якщо вчасно не вирішити цю проблему, у дорослому віці вона може призвести до цукрового діабету, серцевих, онкологічних захворювань і ранньої смерті.

Користь від хвороби

Згідно із законами психології люди схильні повторювати дії, які приносять задоволення, й уникати того, що неприємно. На жаль, те, що викликає приємні відчуття, може шкодити здоров’ю у майбутньому. Негативні наслідки шкідливих звичок виявляються не одразу, і люди рідко пов’язують з ними погіршення самопочуття та хвороби.

Словосполучення «користь від хвороби» може викликати подив. Однак корисність хвороби в тому, що вона сигналізує про порушення балансу в організмі внаслідок інфікування, травми або неправильного способу життя.

На щастя, людський організм здатний відновлюватися. Якщо людина усвідомить причину захворювання і змінить поведінку, вона матиме змогу повністю одужати. Коли ж знехтує попередженням, то наступного разу може захворіти на іншу, набагато серйознішу і, можливо, невиліковну хворобу.

Прочитайте притчу «Нас троє». Поміркуйте:

• Що мав на увазі лікар, коли просив хворого стати на його бік?

• Чому важливо, щоб лікар і пацієнт діяли як одна команда?

• Чи допомагає віра в одужання здолати хворобу?

Нас троє

Якось лікар сказав хворому: «Дивись, нас троє: я, ти і хвороба. Тому якщо будеш на моєму боці, нам удвох буде легше здолати її одну. Та коли станеш на її бік, я не зможу подолати вас обох».

Стародавня притча

ПРОЄКТ

Під час пандемії COVID-19, оголошеної ВООЗ у 2020 році, спостерігалося суттєве зменшення атмосферного забруднення у промислових регіонах, очищення прибережних вод, нетипова поведінка диких тварин. Знайдіть в інтернеті статті та відео про ці події. Підготуйте повідомлення і презентуйте їх у класі на наступному уроці.

Прочитайте твердження і з’ясуйте, які з них є істинними, а які — хибними. Поясніть свою думку.

• Серцево-судинні захворювання загрожують переважно літнім людям. Тому підлітків ця проблема не стосується.

• Усі інфекції потрапляють в організм повітряно-крапельним шляхом.

• Щеплення захищають людей від найнебезпечніших хвороб, які в минулому спричиняли епідемії та пандемії.

• Профілактика захворювань — це справа не тільки лікарів, а й самих людей.

Основні причини хвороб — інфекції, переохолодження, перегрівання, неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, травмування, вживання тютюну, алкоголю, наркотиків, отруєння, різні форми опромінення, стреси, недосипання, надмірний шум, вібрація.

Захисні реакції організму виявляються у вигляді болю, запалення і підвищення температури.

Потенційно небезпечні інфекції загрожують людям щодня. Деякі з них постійно живуть у нашому організмі, однак завдяки його захисній системі ми здорові.

Бар’єрами на шляху проникнення інфекцій є шкіра, слизові оболонки дихальних шляхів і органів травлення.

У разі потрапляння в організм інфекції починається імунна реакція.

Заходи з профілактики інфекційних захворювань здійснюють на міжнародному, державному й особистому рівнях.


Д.З.

1.Прочитайте п. 4.

2. Вивчіть класифікацію хвороб.

3. Підготуйте міні - виступ.