четвер, 7 вересня 2023 р.

 Добрий день.

Сьогодні 8 вересня 2023 року.

Запрошую на урок  географії учнів 7 та 10 класів.

Географія 7 клас

Тема:Куляста форма Землі та її географічні наслідки.

Земля має кулясту форму, як і більшість інших великих небесних тіл. Розуміння того, що Земля має форму кулі, прийшло до людини не одразу, а із розвитком науки та географічних знань.

Перші космічні польоти та фотознімки Землі з космосу не залишили жодних сумнівів у тому, що Земля має кулясту форму. Але земна куля незвичайна, вона трохи сплюснута з полюсів. Окрім того, поверхня Землі не ідеально рівна, на ній є гори, рівнини, западини, які також не дають можливості виразити форму Землі чіткою геометричною фігурою. Вчені дали їй назву геоїд, що в перекладі з грецької означає «землеподібна».

Пригадаємо, що припущення стосовно кулястої форми Землі першим зробив древньогрецький учений Піфагор (571 р. до н. е. — 495 р. до н. е.). Аристотель (385 р. до н. е. — 322 р. до н. е.) уперше звернув увагу на круглу тінь Землі під час спостережень за місячними затемненнями. Його учень Дикеарх (350 р. до н. е. — 285 р. до н. е.) серед перших намагався розрахувати розміри Землі.

Уперше радіус Землі обчислив александрійський учений Ератосфен Кіренський (276 р. до н. е. — 194 р. до н. е.). Саме його вважають першим ученим, який математично довів, що Земля має форму кулі.

І лише 1873 р. німецький фізик Йоганн Лістинг запропонував термін «геоїд» як визначення форми Землі.

Сучасними методами досліджень, у тому числі з залученням даних штучних супутників Землі, підтверджено розрахунки давніх греків. Сучасні розміри Землі становлять: екваторіальний радіус — 6378,3 км; полярний радіус — 6356,9 км; довжина екватора 40 075,7 км; довжина меридіана 40 008,5 км. За цими параметрами було обчислено площу поверхні Землі — 510 млн км2, про яку вже зазначалось вище.

Форма та розміри Землі мають неабияке географічне значення. Кулеподібна фігура Землі обумовлює зменшення кута падіння сонячних променів на земну поверхню від екватора до полюсів і, як наслідок цього явища, — утворення кількох теплових поясів. Теплові пояси, у свою чергу, разом з іншими чинниками (розмірами та масою Землі, відстанню Землі до Сонця) обумовлюють закономірні зміни природних процесів і явищ у географічній оболонці в напрямку від екватора до полюсів. Розміри та маса Землі визначають таку силу земного тяжіння, яка утримує атмосферу певного складу та гідросферу, без яких неможливе життя.







Д.З.

1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та створеного конспекту підчас  онлайн - навчання.

2. Вивчити терміни.

3. Дати усну відповідь на запитання в кінці параграфа.



Географія 10 клас

Тема: Загальний огляд Європи.



                                                                          Дослідження 1


Тема: Інтеграційні та дезінтеграційні процеси в Європі.

Завдання:

1. Поясніть визначення " інтеграція" та " дезінтеграція" , наведіть конкретні приклади.
2. Укажіть та поясніть основні причини інтеграції та дезінтеграції на прикладі Європи.
3.Оцініть соціальні, економічні  та політичні наслідки інтеграційних та дезінтеграційних процесів у сучасній Європі.

4. Зробіть відповідні висновки.

Д.З.

1.Опрацювати п. 3 .

2. Аналіз малюнку 4.

3. Знати регіони Європи та країни , що до них відносяться.

4. Вивчити терміни.










Немає коментарів:

Дописати коментар