середа, 5 квітня 2023 р.

 Добрий день.

Сьогодні 6 квітня 2023 року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 5 класу та на урок географії учнів 6, 8 та 9 класів.

ОЗ 5 клас

Тема:Безпека надворі.

Пропоную переглянути:

Як і переважна більшість п’ятикласників, ти вже сам(а), без дорослих, гуляєш надворі, ходиш до школи і до магазину. Однак якщо батьки не дозволяють відходити далеко від дому, ти не повинен(на) ображатися. Вони краще знають ситуацію у вашому населеному пункті, мікрорайоні і дбають про твою безпеку.

На випадок, коли буваєш на вулиці сам(а), дотримуйся правила п’яти «НЕ», складеного для дітей.

НЕ розмовляй із незнайомцями.

НЕ сідай у машину до незнайомців.

НЕ бери нічого у незнайомців.

НЕ звертай з дороги від школи до дому.

НЕ гуляй надворі після того, як стемніло.

Розгляньте мал. Хто з героїв казок дотримується правила п’яти «НЕ»? Як його порушили інші персонажі?

Запам’ятай!

1. Незнайомець — це будь-хто, з ким тебе не познайомили батьки, вчителі.

2. Гуляючи надворі, поводься спокійно і впевнено.

3. Не бери з дому дорогих речей, які можуть спровокувати зловмисників.

4. Увечері уникай безлюдних дворів, парків і пустирів.

Екстремальні ситуації з незнайомцями

Тобі, напевно, доводилося бачити фільми про викрадення дітей. На жаль, це трапляється не лише в кіно і не тільки в інших країнах. Сподіваємося, що з тобою цього не станеться, та недарма кажуть, що озброєний той, хто попереджений. Якщо не розгубитися, то й у такій ситуації є шанс уникнути небезпеки.

Незнайома людина може підійти до тебе і сказати, що працює з твоєю мамою чи татом і вони попросили забрати тебе зі школи. Він чи вона може назвати їхнє ім’я, місце роботи, адресу. Але на всі пропозиції треба відповідати: «Я вас не знаю. Я нікуди з вами не піду». І негайно йти геть.

Іноді зловмисники викрадають дітей, скориставшись їхньою довірливістю і вихованістю. Звісно, це чудові риси характеру, але в розмові зі сторонніми людьми треба бути завжди насторожі. Та запідозривши, що незнайомець має лихі наміри, забудь про гарні манери. Коли хтось намагається затримати тебе чи кудись завести (наприклад, затягнути в автомобіль), не лише можна, а й треба використовувати всі можливості для самозахисту: хитрувати, погрожувати, щосили кричати, кусатися, дряпатися, битися.

Якщо людині погрожують вогнепальною зброєю, не слід намагатися одразу тікати. Від кулі не можна втекти чи захиститися. Тому під дулом пістолета треба поводитися так, щоб не спровокувати використання зброї. Найкраще підкоритися вимогам бандитів і чекати слушного моменту, щоб утекти.

Вуличні шахраї

У випадку, коли грабіжники перестріли тебе в безлюдному місці й вимагають гроші або цінні речі, варто підкоритися. Адже здоров’я і життя — цінніші. Але чому люди нерідко віддають шахраям своє добро з власної волі?

Уважно розгляньте мал.і обговоріть, чому хлопчики втратили свої гроші. Як вони мали діяти, щоб уникнути цього?

Шахрайські методи виманювання грошей дуже різноманітні. Тому недаремно перше правило п’яти «НЕ» застерігає: «НЕ розмовляй із незнайомцями». Це стосується і випадків, зображених на мал. . Адже «наперстки» та інші вуличні «ігри», що обіцяють миттєвий виграш, — шахрайство. Тут доречно згадати приказку: «Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці».

Остерігайся і так званих ворожок. Вони дуже настирливо перепиняють дорослих і дітей, передусім дівчаток, заводять з ними розмови . Деякі з них володіють гіпнозом. Згодом жертва приходить до тями, але ні її грошей, ні цінних речей уже нема, а ворожки й слід прохолов.

До кого звертатися по допомогу

Опинившись у скрутному становищі, неодмінно треба звертатися по допомогу. Але не до всіх. Трапляється, що у зловмисника неподалік є спільники. Тоді може статися так, що втік від одного й одразу потрапив до рук іншого. Тому звертатися слід передусім до поліцейських, чергових і охоронців у кінотеатрах і театрах, на вокзалах і в метро. Зазвичай вони носять спеціальну форму. Якщо таких поблизу немає, звернись до касира, продавця чи будь-якої людини на робочому місці. У крайньому разі проси допомоги в перехожих. У селі, містечку заверни на будь-чиє подвір’я. Пам’ятай: дорослі завжди захистять дитину!

Домашнє завдання:

1. п.27 опрацювати + мою для вас підбірку.

2. Знати правило " П'яти "не"".


Географія 6 клас

Тема:Підземні води.

Пропоную переглянути:


Підземні води – води, що знаходяться у верхній частині земної кори в порах, тріщинах і порожнинах. 
 Водотривкі породи – гірські породи, що не пропускають (затримують) воду (глина, мергель, граніт). 
 Водопроникні породи – гірські породи, що  пропускають  воду (пісок, вапняк). 
 Водоносні горизонти – це шари водопроникних гірських порід, у яких міститься підземна вода. 
 Верховодка – це сезонна вода, що залягає найближче до земної поверхні. 
 Ґрунтові води – це підземні води, що залягають у першому від поверхні землі водоносному шарі. 
 Міжпластові води – це підземні води, що залягають у водоносному шарі між двома водотривкими шарами. 
 Мінеральні води – солонуваті підземні води, що містять корисні речовини для здоров’я людини. 
 Термальні води – це підземні води, температура яких вища +20 0С. 
 Артезіанські води – це міжпластові води там, де водотривкі шари прогинаються і вода перебуває під великим тиском. 

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал теми з вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Вивичіть терміни.


Географія 8 клас

Тема: Статево - віковий склад населення світу і України.

Пропоную переглянути:


Україна — одна з найбільших країн-донорів робочої сили в Європі, де зовнішня трудова міграція стала об’єктивною реальністю сьогодення. Потоки заробітчанства сформувалися в умовах низької заробітної плати в зареєстрованому секторі економіки, підвищеного рівня безробіття та вимушеної неповної зайнятості, поширення бідності та високого рівня маєтного розшарування населення, значного розриву в рівнях оплати праці в Україні і зарубіжних країнах (особливо в перерахунку на іноземну валюту за офіційним курсом).

Навіть економічний підйом, що певний час тривав в Україні з 2000 р., так і не спричинив ні реального покращення умов життя широких верств населення, ні зростання попиту на робочу силу. Більшість показників соціально-економічного розвитку все ще далекі від європейських стандартів. Можливості працевлаштування на офіційному ринку праці України залишилися обмеженими, до того ж зайнятість у зареєстрованому секторі економіки держави не лише не гарантує добробуту, а часто не забезпечує й потреб відтворення робочої сили працівника.

Серед позитивних ознак трудової міграції насамперед слід назвати пом’якшення напруження на ринку праці та підвищення добробуту окремих прошарків населення. Крім того, наслідком тривалого перебування індивіда в країнах Заходу та Центральної Європи стає засвоєння ринкової свідомості, цінностей і норм цивілізованого суспільства. Водночас не може не непокоїти те, що громадяни України є зовсім незахищеними від сваволі роботодавців та посередників, багатьом мігрантам при цьому загрожує небезпека опинитися в нелюдських умовах існування та праці, реальною є загроза потрапити в тенета торговців людьми. Наші співгромадяни переважно займаються роботами, які мало сприяють підвищенню їхньої кваліфікації, набуттю навичок, потрібних для майбутньої продуктивної діяльності в Україні. А тривале перебування за межами держави спричиняє послаблення сімейних зв’язків, що негативно впливає на демографічну ситуацію.

Вік і стать — найголовніші чинники, що мають вплив на склад населення. Дані населення стосовно віку й статі затребувані практично в усіх сферах суспільного життя.

Приміром, дитина ще не з’явилась на світ, проте відомості щодо чисельності жінок різного віку й рівень народжуваності минулого року допоможуть досить чітко визначити, скільки буде новонароджених на певній території в певному році. їхня чисельність дозволяє оцінити на найближчу перспективу потреби в кількості місць (ліжок) для вагітних і породіль, лікарів-акушерів. Немовлятам та їхнім матерям потрібні не тільки медичні послуги, але й дитячі візочки, ліжечка, підгузки, дитяче харчування. Цією інформацією користуються фірми і підприємці, які займаються виробництвом та продажем товарів для немовлят. Ці дані потрібні для фонду соціального страхування для планування своїх витрат для виплати допомоги при народженні дитини.

Відомості про кількість дітей більш старшого віку необхідні для оцінки потреб у дошкільних навчальних закладах, лікарях- педіатрах, дитячій одежі та взутті, дитячих книжках та іграшках. Перелік сфер використання даних щодо кількості населення подальших вікових груп дуже великий. Це — школи та інші освітні заклади, армія, житлове будівництво, виробництво товарів, надання послуг, медична допомога, пенсійне забезпечення та багато- багато інших.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал п.50 та мою для вас підбірку.

2. Вивчити терміни.


Географія 9 клас

Тема: Виробництво продуктів харчування у світі. Дослідження 4.

Пропоную переглянути:

ОСОБЛИВОСТІ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ. 

Харчова промисловість належить до провідних за кількістю зайнятих та обсягом виробленої продукції. Найбільше харчових продуктів виробляють у густозаселених районах, а різноманітність і якість продуктів вища в країнах з розвиненою економікою.

За вартістю виробленої продукції харчова промисловість належить до важливіших видів економічної діяльності в більшості країн світу.

Харчова промисловість у менш розвинених країнах повторює тенденції розвитку, характерні для високорозвинених країн. Зростає виробництво напівфабрикатів через збільшення статків населення, яке не бажає витрачати свій час на тривалий процес первинної підготовки їжі. Саме ці виробництва сьогодні є лідерами в її розвитку у світі. Проте це призводить до збіднення різноманіття страв та їхньої стандартизації, що суттєво впливає на якість продуктів харчування. У багатьох країнах світу набув розвитку рух за здоровий спосіб життя, що зумовлює скорочення споживання та виробництва таких традиційних виробництв у харчовій промисловості, як виноробство й цукрова промисловість.

Найбільші регіони сучасної харчової промисловості — Європа та Північна Америка мають складну структуру. При цьому значну частину сировини вони імпортують з усього світу. Водночас низка традиційних видів виробництва харчової промислової, такі як м’ясна промисловість Данії, маслоробна Нідерландів, виноробна Франції, працюють винятково на місцевій сировині. При цьому вони вивозять за кордон значну частину виробленої продукції, знану в усьому світі завдяки її високій якості та смаковим властивостям. З імпортної сировини у країнах Європи виробляють каву, шоколад та багато інших продуктів харчування.

У США й Канаді, які володіють величезними ресурсами для виробництва сільськогосподарської продукції, харчова промисловість розвивається переважно на місцевій сировині. Водночас вони завозять значну частину продуктів харчування з інших країн світу, наприклад банани.

У більшості країн, що розвиваються, промислову переробку проходить незначна частина сільськогосподарської продукції. Високий рівень розвитку харчової промисловості є в небагатьох країнах, що розвиваються: Аргентині, Бразилії, Уругваї, Індії тощо. В інших країнах є тільки первинні стадії переробки, часто — не промислової, а ручної, завершальні стадії розташовано в розвинених країнах світу.

СТРУКТУРА ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ СВІТУ. 

М’ясна промисловість світу дуже різноманітна. Обсяг виробництва визначається культурними, історичними й релігійними переконаннями населення різних країн. Так, країни Перської затоки визначаються на тлі інших країн Азії високим обсягом споживання яловичини. М’ясні продукти є основним джерелом високоцінних тваринних білків, тому зростання їхнього споживання є одним з основних показників підвищення добробуту населення.

Виробництво м’яса на душу населення в середньому у світі становить лише 36 кг на рік, тоді як у Данії воно сягає 365 кг проти 4,6 кг в Індії.

Збільшення споживання м’яса птиці (особливо курятини) у світі зумовлено такими чинниками, як:

  • впровадження промислових інтенсивних методів відгодівлі птиці;
  • зосередження більшості виробництва товарної продукції в рамках великих вертикальних холдингів;
  • швидкий обіг коштів та високий рівень рентабельності виробництва м’яса птиці;
  • курятина має найнижчу ціну серед усіх видів м’яса на ринку, тому вона може задовольнити постійно зростаючий споживчий попит у країнах, що розвиваються.

У світі більш ніж половину м’яса птиці виробляють птахофабрики з вирощування курей-бройлерів. Вони розміщенні в переважній кількості країн світу, адже щодо її споживання відсутні релігійні чи культурні обмеження. Найбільше виробляють і споживають курятину в США. Друге місце з виробництва та споживання займають Китай і Бразилія, яка є найбільшим її експортером у світі.

Лідерами зі споживання курятини на душу населення є ОАЕ, Кувейт, Бразилія й Гонконг/Сянган (CAP Китаю).

Розміщення виробництва м’яса у світі має певні особливості:

  • більш ніж половину світового виробництва м’яса зосереджено в країнах, що розвиваються;
  • головним регіоном з виробництва м’яса є Азія, де триває зростання обсягів його виробництва та споживання;
  • майже вдвічі зменшилася його частка у Східній Європі;
  • провідним експортером м’яса у світі (47 %) є Західна Європа;
  • Північна Америка зберегла друге місце за обсягами експорту м’яса у світі (20 %), а Австралія й Нова Зеландія — третє (12 %).

Рибна промисловість виробляє удвічі менше товарної продукції, ніж м’ясна промисловість. Риболовецький флот і спеціалізовані порти з підприємствами з глибокої переробки морепродуктів дозволяють забезпечувати необхідний рівень їхнього споживання. На країни басейну Тихого океану припадає більше 70 % усіх рибо- та морепродуктів світу. Лідерами за уловом є Китай, Перу, Чилі.

Одне з перших місць у виробництві товарної продукції рибної промисловості зайняла аквакультура. У Норвегії, наприклад, лосося вирощують більше, ніж виловлюють у відкритому морі. Провідні відповідні рибницькі господарства не лише виловлюють, а й здійснюють переробку риби. Впровадження сучасних індустріальних технологій інтенсивного рибництва зумовило концентрацію виробництва окремих видів ставкових риб у малих країнах Європи. Наприклад, Данія постачає на експорт більшу частину форелі, яку вирощено та перероблено в її рибницьких господарствах.

Маслосироробна промисловість нині переважно експортує сир, тоді як вершкове масло й казеїн здебільшого виробляють для місцевих потреб. Найбільше сиру постачають на експорт країни Європи. Лідером є Франція, де в промислових масштабах виробляють 365 сортів сиру. Сир — здебільшого продукт споживання населення розвинених країн світу північної півкулі. Також у значних обсягах виробляють сир у США, Німеччині, Швейцарії, Італії тощо.

Виробництво вершкового масла скоротилось у США та країнах Західної Європи через зміни у структурі харчування населення. Проте воно зросло у країнах Азії, особливо в Індії. Значною мірою це пов’язано з необхідністю переробки молока, адже ця країна — третій у світі його виробник. Зростає також маргаринове виробництво у країнах, що розвиваються, через значно меншу його вартість.

Основними виробниками цукру у світі є такі країни: Бразилія, Індія, Франція, Таїланд, США, Австралія, Куба. Основні імпортери — Республіка Корея, США, Малайзія, Японія, Канада.

Олійне виробництво світу виробляє 13 основних видів рослинних олій, до яких належить соєва, ріпакова, пальмова, бавовняна, арахісова, оливкова, соняшникова та інші олії. Рослинні олії використовують у їжу в чистому вигляді, вони є сировиною для виробництва кулінарних жирів, маргаринів, спредів та інших харчових продуктів. Крім того, їх використовують у хімічній та косметичній промисловості.

Соняшникова олія є одним з основних рослинних жирів, попит на який постійно зростає. Сьогодні на неї припадає до 95 % світового ринку рослинних олій. Лідерами з її експорту є Україна, Аргентина, Росія. Найбільше споживають рослинних олій розвинені країни Європи та Північної Америки.

ВПЛИВ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ НА ХАРЧОВУ ПРОМИСЛОВІСТЬ. 

У процесі глобалізації світової економіки дедалі більший сектор світового ринку стає підконтрольним ТНК (мал. 104). Вони є дуже потужними виробниками харчових продуктів, які контролюють окремі сегменти світового ринку продовольства. Найбільшими компаніями є:

  • «Бунге» із США (виробництво рослинної олії, маргарину, майонезу та цукру);
  • «ІнБев» з Бельгії (виробництво пива);
  • «Кока-Кола» із США (виробництво сокових концентратів, сиропів і безалкогольних напоїв);
  • «Крафт Фудс» із США (виробництво виробів із шоколаду, кави, солоних снеків і печива);
  • «Нестле» зі Швейцарії (виробництво розчинної кави, мінеральної води, морозива, бульйонів, молочних продуктів, кондитерських виробів, дитячого харчування);
  • «САБМіллер» з Великої Британії (виробництво пива);
  • «Юнілевер» з Великої Британії (виробництво морозива, сирів і чаю).
  • Харчова промисловість є в усіх країнах світу.
  • Зі зростанням добробуту населення збільшується різноманіття та якість вироблених продуктів харчування.
  • Провідними виробниками продукції харчової промисловості є США, Франція, Німеччина, Китай.
  • Природні умови визначили міжнародну спеціалізацію країн на переважному виробництві окремих видів продукції харчової промисловості.
  • Панівну роль у міжнародній торгівлі продуктами харчування займають ТНК.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал п.36 та мою для вас підбірку.

2. Виконайте дослідження 4.

Завдання до дослідження:

  • 1. Назвіть особливості розвитку харчової промисловості в розвинених країнах та країнах, що розвиваються.
  • 2. Які зрушення в м’ясному виробництві світу відбулись в останні роки?
  • 3. Схарактеризуйте вплив глобалізації на харчову промисловість.
  • 4. Поясніть китайське прислів’я: «Живе біля гір — харчується від гір, живе біля річки — харчується від річки».
  • 5. На прикладі корпорації «Кока-Кола» поясніть особливості споживання безалкогольних напоїв цієї ТНК.
  • 6. Висновок.






Немає коментарів:

Дописати коментар