середа, 11 вересня 2024 р.

 Доброго дня 

Сьогодні 12 вересня 2024 року.

Запрошую на урок географії учнів 6 класів.

Географія 6 клас

Тема:Яка форма і розміри Землі. 

Практикум 1.Нанесення на карту маршруту навколосвітньої подорожі Ф. Магеллана.

Пропоную переглянути:


Як люди уявляли Землю в давнину?

Сьогодні будь-хто зі школярів чи школярок на запитання «Яку форму має Земля?» з упевненістю відповість, що кулясту (або сферичну). Але так вважали не завжди.

Якщо тисячі років тому хтось замислювався про форму Землі, то найпевніше уявляв її у формі великого острова, оточеного зусібіч морем. Інколи ці уявлення доповнювалися фантазіями про китів і черепах, на спинах яких лежав цей острів. Про це розповідають нам міфи й легенди давніх народів. Але вже у IV столітті до н. е. давньогрецький учений Піфагор вважав, що Земля має форму кулі. Через 200 років інший давньогрецький учений Арістотель вказував на те, що під час місячних затемнень тінь Землі на Місяці завжди простежується у вигляді дуги. А ще через 100 років учений-географ Ератосфен зумів обчислити радіус Землі. І хоча результати його розрахунків відрізнялися від справжніх розмірів Землі на 10-15 %, для того часу це були надзвичайно точні дані.

• Слово «горизонт» в українській мові має багато синонімів: обрій, видноколо, небокрай.


Космічне зображення всієї освітленої сторони Землі на відстані 1600 тис. км

 Форма тіні від Землі на Місяці

 Вигляд горизонту. У цьому випадку видно частину споруд над горизонтом, а їх основи «приховані» морем


Остаточну крапку в доведенні кулястої форми Землі поставила навколосвітня іспанська експедиція, якою керував Фернан Магеллан. Вирушивши на захід у 1519 році, флотилія з п’яти кораблів змогла не лише переплисти вже відомий Атлантичний океан, обігнути новий великий материк, але й зуміла здолати ще один, як виявилося, найбільший океан .

Навколосвітня подорож 1519-1522 рр.

Перша навколосвітня подорож

У цьому плаванні загинула більша частина моряків. Та все ж мореплавці змогли дістатися до Азії, довівши, що Земля куляста. Повернувся в рідний порт у 1522 році тільки один невеликий корабель (вже без Магеллана, який теж загинув у сутичці з племенем на одному з островів). Ця експедиція мала величезне значення. Уперше люди обпливли навколо Землі. Було визначено приблизні розміри океанів та й усієї планети, відкрито багато нових земель і островів. Експедиція довела, що океани з’єднані між собою.



Якими є справжні форма і розміри Землі?

На межі XVII—XVIII століть видатний англійський фізик Ісаак Ньютон довів, а нідерландський фізик і математик Християн Гюйгенс підтвердив, що Земля — не ідеальна куля, а дещо сплюснута біля полюсів. Тож форму Землі стали називати еліпсоїдною, або еліпсоїдом обертання .

 Фігура еліпсоїд обертання

Причина відхилення форми планети від кулі — обертання Землі навколо своєї осі. Екваторіальний радіус становить приблизно 6378 км, а полярний — 6357 км (мал. 12). Ця різниця, що становить 21 км, майже непомітна, якщо дивитися на Землю з космосу, але дуже важлива для обчислення відстаней.

Схематичне зображення еліпса з двома значеннями радіусів Землі (полярного і екваторіального)

Науку про методи визначення фігури і розмірів Землі, зображення земної поверхні на планах і картах, про методи точних вимірювань на місцевості називають геодезією.

Насправді поверхня Землі не ідеально рівна і гладка. Адже на суходолі є високі гори і глибокі западини. Поверхня океану також не є рівною. Враховуючи це, вчені-геодезисти вирішили визначати форму Землі у вигляді геоїда (з грецької — «землеподібний»). Таку форму утворила б спокійна поверхня Світового океану. На суші цю поверхню умовно продовжують під континентами.

Еліпсоїд обертання і геоїд — це швидше математично «підігнані» геометричні форми для нашої планети. Еліпсоїд обертання використовують для створення карт усієї поверхні Землі та її частин, а геоїд — для астрономічних досліджень Землі в Космосі. Картографи всього світу застосовують кілька еліпсоїдів обертання, які мало відрізняються між собою за розмірами.

                                               Вигляд земного еліпсоїда і геоїда

Практикум 1.Нанесення на карту маршруту навколосвітньої подорожі Ф. Магеллана.

Завдання:

1. Як різні давньогрецькі вчені довели сферичну форму Землі?

2. Нанесіть на карту маршруту навколосвітньої подорожі Ф. Магеллана, використовуючи атлас.

3.Яке значення мала навколосвітня подорож Магеллана для географічної науки?

4. Зробіть відповідний висновок.











Немає коментарів:

Дописати коментар