Доброго дня.
Сьогодні 24 вересня 2024 року.
Запрошую на урок ЗБД учнів 5-6 класів та на урок географії учнів 6 класів.
ЗБД 5 клас
Тема: Правила для пішоходів.
Пропоную переглянути:
Безпека на дорогах
БАГАТОСМУГОВА ДОРОГА
Вузькі дороги складаються з двох смуг (по одній смузі в кожному напрямку). Дороги, які мають більш як дві смуги, називають багатосмуговими.
Визначити кількість смуг на дорозі можна за допомогою дорожньої розмітки або дорожнього знака «Напрямки руху по смугах».
Коли автомобілі рухаються один за одним, вони нагадують потік. Можливо, тому рух автомобілів на дорозі назвали транспортним потоком. Потоки, що рухаються назустріч один одному, розділяють осьовою лінією. Іноді на осьовій лінії позначають острівці безпеки.
Є ТАКА ПРОФЕСІЯ
Співробітники(ці) патрульної поліції
За порядком на дорогах стежать працівники/працівниці патрульної поліції. Патрульні екіпажі з двох напарників/напарниць постійно пересуваються вулицями на автомобілях, відстежують дотримання правил дорожнього руху, першими виїжджають на виклики за номером 102, затримують правопорушників, допомагають постраждалим, пояснюють правила дорожнього руху.
БЕЗПЕКА ПІШОХОДІВ
Пішоходи — це люди, які беруть участь у дорожньому русі поза транспортними засобами.
Пішоходи повинні рухатися тротуарами, а переходячи проїзну частину дороги, користуватися підземним, надземним пішохідними переходами або переходити дорогу у місцях, позначених спеціальною розміткою та дорожніми знаками.
Пішоходні переходи
• ПЕРЕХІД БАГАТОСМУГОВОЇ ДОРОГИ
Для переходу багатосмугової дороги необхідно користуватися пішохідними переходами. Але якщо таких переходів немає, це можна зробити на перехресті, у крайньому разі — на відкритій ділянці дороги, яка добре проглядається в обидва боки. У такому випадку дочекайтеся, коли всі автомобілі проїдуть, і переходьте дорогу тільки під прямим кутом.
Багатосмугові дороги
ЗАСОБИ БЕЗПЕКИ ПІШОХОДА
У сутінках і в нічний час суттєво погіршується видимість. Тому пішоходам, особливо дітям, рекомендують прикріпляти до одягу спеціальні світловідбивачі (флікери).
Домашнє завдання:
1. Опрацюте п. 4.
2. Дайте письмову відповідь на наступні завдання:
1. Оберіть багатосмугову дорогу. Полічіть, скільки на ній смуг.
2. Назвіть дорожні знаки.
• Які дорожні знаки є заборонними?
• Як змінилася б безпека дорожнього руху, якби ці знаки не використовувалися?
• Намалюйте дорожній знак, який дозволяє рух пішоходів і велосипедистів.
3. Уявіть себе журналістами, які пишуть статтю у місцеву газету за темою цього параграфа. Придумайте і запишіть заголовок до цієї статті.
Виконану роботу скинути на перевірку до наступного уроку.
ЗБД 6 клас
Тема: Природа і здоров'я.
Пропоную переглянути:
Географія 6 клас
Тема: Які є способи зображення Землі.
Пропоную переглянути:
ЗОБРАЖЕННЯ ЗЕМЛІ НА ГЛОБУСІ.
Ви вже знаєте, що глобус дає можливість уявити форму нашої планети. Тому його називають моделлю Землі, що зменшена в мільйони разів. Для подальшого вивчення географії важливо пам’ятати, що глобус-Земля обертається довкола стрижня-осі. Насправді наша планета такої видимої, як на глобусі, осі не має. Вісь можна математично обчислити і лише уявляти. Стрижень глобуса показує, де і з яким нахилом проходить уявна земна вісь.
Глобус
Ті точки, де земна вісь перетинається з поверхнею глобуса, називаються полюсами. Зверху — Північний полюс, внизу — Південний полюс. Посередині глобуса на однаковій відстані від полюсів проведена лінія — екватор. Ви вже знаєте, що екватор поділяє Землю на дві півкулі: Північну (на глобусі — зверху) і Південну (внизу). Лінія екватора та точки полюсів уявні, їх позначають тільки на глобусах і картах.
ПОДОРОЖ У СЛОВО
Слово екватор у перекладі з латинської означає рівнодільник — той, що поділяє на рівні частини.
На поверхні глобуса зображені материки, острови, півострови, океани й моря. Оскільки глобус найточніше відтворює форму Землі, то тільки на ньому обриси географічних об’єктів відображають їх справжній вигляд. Це означає, що на глобусі не спотворюється відстань між окремими точками.
Віртуальний глобус
У наш час створено віртуальний (такий, що імітує, наслідує справжній) глобус. Це тривимірна модель Землі, що відтворює реальну дійсність за допомогою комп'ютера. Спеціальна програма дає можливість бачити поверхню Землі, регулюючи наближення зображення. Віртуальний глобус можна обертати так, як і справжній. На ньому легко шукати об’єкти за географічними назвами. Програма також може відображати хмарність, урагани, землетруси у реальному часі.
Віртуальний глобус на екрані монітора
Відстані на ньому вимірюють гнучкою лінійкою або за допомогою смужки паперу чи нитки. Потім визначають реальні розміри, застосовуючи масштаб.
Глобусом користуються учні для вивчення Землі.
ЗОБРАЖЕННЯ МІСЦЕВОСТІ НА ПЛОЩИНІ.
Ви вже знаєте, що зобразити окремі ділянки земної поверхні на площині можна на звичайному фотознімку, аерофотознімку, плані, карті.
Невелику за площею місцевість можна сфотографувати. Фотознімок зазвичай роблять із поверхні Землі.Тому на ньому ближчі предмети затуляють те, що розміщене далі. Крім того, фотознімки дають лише уявлення про місцевість. На них не видно, які розміри і яку форму має ділянка.
Фотознімок
Фотознімок роблять з поверхні Землі
Аерофотознімок — це фотографія (світлина) місцевості, зроблена з літака або іншого літального апарата (вертольота чи безпілотного пристрою). Такі знімки роблять з різної висоти спеціальними аерофотоапаратами. Вони передають докладне зображення всього, що є на земній поверхні на момент фотографування. На них добре видно розміри і взаємне розміщення об’єктів. Зазвичай аерофотознімки чорно-білі. Іноді їх роблять і кольоровими: тоді місцевість зображують у кольорах, наближених до натуральних. На кольорових знімках легше розрізнити рослинність, річки, болота, населені пункти та інші об’єкти.
Аерофотознімок
Аерофотознімок роблять з літака
Космічний знімок — це фотографія всієї планети або частини земної поверхні. Космічні знімки, як ви вже знаєте, одержують за допомогою спеціальних приладів для фотографування, якими обладнані космічні апарати. На них дослідники можуть одразу побачити й величезні простори Землі, й деталі на відносно невеликих ділянках . З великої висоти видно найбільші риси будови нашої планети. З поверхні земної кулі їх просто неможливо розрізнити.
Космічні знімки різного охоплення території
Космічні знімки одержують із супутників
Розглянути космічні та аерофотознімки поверхні нашої планети, в тому числі й України, можна в Інтернеті. Вони надають можливість швидко отримати достовірні дані про місцевість. Їх використовують під час географічних досліджень та складання карт.
Вигляд земної поверхні відтворюють також план місцевості та географічна карта. Про них ви дізнаєтеся з наступних параграфів.
Сервіс «Гугл.Карти»
На основі космічних та аерофотознімків створено онлайн-сервіси, які дають змогу оглянути всю поверхню Землі Сервіс «Гугл.Карти» (англ. Google Maps) надає можливість переглядати тривимірні (з урахуванням рельєфу) зображення земної поверхні.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ
• Глобус — це об'ємна модель Землі, яка дає змогу уявити форму і поверхню нашої планети.
• Зобразити місцевість на площині можна на фотознімку, аерофотознімку, космічному знімку, на плані та географічній карті.
Міні-дослідження
Тема: Які є способи зображення Землі.
Завдання:
- 1. Чому глобус називають зменшеною моделлю Землі?
- 2. Які уявні точки і лінії по значені на глобусі?
- 3. У чому полягають особливості зображення земної поверхні на глобусі?
- 4. Порівняйте фотознімок та аерофотознімок. Що спільного й відмінного у зображенні місцевості на них?
- 5. Користуючись пошуковою системою, знайдіть в Інтернеті сервіс «Гугл.Карти». Задайте у його пошуку будь-яку географічну назву, наприклад свгоо міста або села. Програма запропонує вам не тільки карту, а й супутникове зображення поверхні. Скористайтеся масштабом і спробуйте збільшити зображення. Які об'єкти ви можете розрізнити? Чи вдалося вам побачити свою вулицю, школу, знайти свій будинок?
Виконане міні-дослідження скинути на перевірку до наступного уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар