четвер, 1 лютого 2024 р.

 Добрий день.

Сьогодні 2 лютого 2024 року.

Запрошую на урок географії 7 та 9 класи.

Географія 7 клас

Тема:  Північна Америка. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини. Практична робота № 9"б".

Пропоную переглянути:




Рельєф і тектонічна будова материка. 

В основі материка лежить давня Північноамериканська платформа. Хвиляста поверхня її фундаменту спричинила формування за висотою різних рівнин. На півночі породи фундаменту платформи виходять на поверхню у вигляді Канадського щита, який у рельєфі відповідає Лаврентійській височині. Південніше щит змінюється плитою й утворює Центральні та Великі рівнини з висотами подекуди понад 1500 м.

Це пояснюється потужним підняттям земної кори, яке відбувалося в сусідній складчастій області Кордильєр. Ці гірські системи молодої мезозойської та кайнозойської складчастості простягнися у Північній Америці в напрямку меридіана (з півночі на південь).

Найвища точка Північної Америки — гори Мак-Кінлі (6194 м) — знаходиться на Алясці. Найбільша западина — Долина Смерті — перебуває на 86 м нижче рівня моря та знаходиться в західній частині материка в Кордильєрах.

У широкій системі гірських хребтів виділяють два основних ланцюги. Західний — Кордильєри і східний — Скелясті гори, з найвищою вершиною — горою Елберт (4 399 м). Напрямки гірських хребтів мають суттєве значення для формування клімату материка й особливостей погоди різних його частин у різні пори року.


Загальні схеми тектонічної будови та рельєфу Північної Америки

Характерною рисою рельєфу Північної Америки є переважання рівнин, низовин і височин над гірськими системами. Гори займають приблизно третю частину материка.

На півдні материка сформувалася молода платформа. Фундамент її має палеозойський вік і вкритий товщею осадових відкладів. Тут, навколо Мексиканської затоки, а також на узбережжі Атлантичного океану, виникли великі низовини: Примексиканська та Приатлантична.

Рівнинність сходу Північної Америки порушують старі згладжені та невисокі гори Аппалачі. Найвища їхня вершина гора Мітчелл досягає 2037 м. Своїми м’якими обрисами, густими лісами, а також висотою ці гори нагадують українські Карпати.

Особливості рельєфу Північної Америки визначаються геологічною будовою та геологічною історією материка. Він продовжує дрейфувати на захід, зминаючи свій західний край гірські складки. Тому тут частими є землетруси та виверження вулканів.

Окремі ділянки поверхні Північної Америки опускалися, їх заливало морем, про що свідчать морські відкладення на нинішньому суходолі з різних мушель, зубів акул, коралів тощо.

Сьогодні їх можна зустріти і високо в горах. Це вказує на те, що колись нині високі гори були дном моря. Пізніше рівну поверхню було піднято та зім’ято у складки.

У формуванні низовин Північної Америки головна роль належить річкам. Особливо це стосується Міссісіпі з притоками. Розмиваючи поверхню, вона виносила і продовжує виносити в Мексиканську затоку і відкладає там величезну кількість гальки, піску та мулу. За мільйони років затока відступила на південь на сотні кілометрів. Цей процес продовжується. Міссісіпі виносить в океан 360 млн т наносів за рік. Її дельта щороку просувається в Мексиканську затоку на 100 м.

На рельєф північної та середньої частин материка неабиякий вплив мало материкове зледеніння. Цим Північна Америка, а також Євразія відрізняються від материків Південної півкулі. Як і в Євразії, льодовик то наступав, то відступав, руйнуючи та вирівнюючи поверхню.

У Кордильєрах знаходиться усе вражаюче та дивовижне на материку. Тут знаходиться Долина Смерті, де температура повітря наближається до +60 °С, а страшні вітри пересувають по піску навіть велике каміння. Річка Колорадо утворила Великий Каньйон, який вражає своєю глибиною та величчю. Ніби ножем, вона розрізала горизонтальні шари гірських порід, які відкладалися мільйони років. Він простягся на 320 км через усе плато Колорадо. Місцями ця природна ущелина досягає глибини 2,4 км і ширини 8-25 км. Великий Каньйон оголошено національним парком.

Ще одне з див природи, що вражає уяву людини, знаходиться в штаті Колорадо (США). Невипадково за мальовничість ця місцевість отримала назву «Сад богів». На значній площі тут розкидано природні монументи із червоного та білого пісковику. Вражає небачена різноманітність рельєфу. Тут є і дуже тонкі скелі, що отримали назву Соборних шпилів, і скелі, що хитаються, і скелі-близнюки, а також скелі, що нагадують людей і тварин. Усе це зачаровує людину. Практично в кожного з’являється бажання ще хоча б раз повернутися до «Саду богів».

У горах Північної Америки чимало діючих вулканів, є потужні та дуже красиві гейзери, цілющі властивості мають гарячі джерела.

Особливо багато вулканів на півдні Північної Америки у Мексиці. Найвеличніші з них мають давні індіанські назви. Про ці вулкани складено різні легенди. Наприклад, величезний Попокатепетль («Гора, що димить») заввишки 5452 м, а Істаксіхуатль («Біла жінка») досягає 5386 м. Ці вулкани перебувають на схід від Мехіко. Недалеко від Мексиканської затоки підноситься вулкан Кофре де Шроте («Гора-скриня») і вулкан Орісаба («Гора зірки»). Це один із найвищих вулканів планети, його висота 5700 м.

Корисні копалини.

 Північна Америка дуже багата на корисні копалини. Вражає розмаїття їх видів. Воно пов’язано зі складною геологічною будовою материка. У гірських районах і там, де близько до поверхні залягають магматичні та метаморфічні породи, переважають рудні корисні копалини. Америку неодноразово вражала «золота лихоманка», це всім відомо з історії, книжок і кінофільмів. І зараз майже скрізь у Кордильєрах, від Аляски до Нікарагуа, є родовища золота. Ці гори надзвичайно багаті на поліметалеві руди.

У середній частині Кордильєр, у західній частині США, є значні поклади урану, молібденових, вольфрамових, ртутних, титанових та інших руд.

Багата на руди металів Канада. У південній, найбільш дослідженій частині країни та на півострові Лабрадор знаходяться родовища залізної руди світового значення. Є золото, платина, мідь, нікель, свинець.

Багаті на залізні, марганцеві, титанові, цинкові, ванадієві та поліметалеві руди і старі Аппалачі. Чималі поклади алюмінієвої сировини знайдено на Великих Антильських островах.

Світовий рівень у Північній Америці мають запаси горючих корисних копалин — нафти та природного газу. Зона їхнього залягання простяглася смугою від узбережжя Північного Льодовитого океану через рівнинні ділянки центральної частини материка аж до Мексиканської затоки. Тут же є поклади природного газу, бурого та кам’яного вугілля.

Чимало родовищ у Північній Америці і нерудної сировини. Це сірка, фосфорити, кухонна та калійні солі, слюда, азбест, графіт тощо. На півострові Лабрадор знаходяться родовища рідкісного та дуже гарного оздоблювального каменю лабрадориту. Свою назву він одержав від назви півострова.

Практична робота № 9"б".

Тема:  Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки.

Завдання № 1

Позначте й підпишіть на контурній карті «Північна Америка. Фізична карта».

 Крайні точки: мис Мерчісон, мис Марято, мис Принца Уельського, мис Сент – Чарльз.

Океани: Тихий, Північно Льодовитий, Атлантичний.

Моря: Берингове, Бофорта, Баффіна, Лабрадор, Саргасове, Карибське.

Затоки: Гудзонова, Фанді, Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска .

Протоки:Берингова, Гудзонова, Юкатанська, Панамський канал.

Острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний Архіпелаг (Банкс, Вікторія, Баффінова Земля, Елсмір), Бермудські, Багамські, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські,

Півострови: Лабрадор,Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска.

Завдання № 2

Позначте й підпишіть на контурній карті «Північна Америка. Фізична карта».

ГориКордильєри (г. мак – Кінлі 6194), Скелясті гори, Аппалачі (г. Мітчелл 2037).

Рівнини: Лаврентійська височина, Центральні рівнини, Великі рівнини, Примексиканська низовина.

Завдання № 3

Позначте й підпишіть на контурній карті «Північна Америка. Фізична карта».

Річки: Міссісіпі (Міссурі, Огайо), Святого Лаврентія, Маккензі, Юкон, Колумбія. Колорадо.

Водоспад: Ніагарський.

Озера: Великі (Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо), Вінніпег, Атабаска, Велике Невільниче, Велике Ведмеже, Велике Солоне.

Завдання № 4

Висновок.


Домашнє завдання:

1. Опрацюйте тему" Північна Америка. Тектонічні структури, рельєф, корисні копалини. 

2. Виконайте та надішліть на перевірку практичну роботу № 9"б"Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки", зміст якої розміщений на моєму блозі


Географія 9 клас

Тема:  Електроенергетика України. Практична робота 5.2.

Тема роботи: Побудова та аналіз діаграм виробрицтва електроенергії на електростанціях різних типів в Україні та в світі.

 https://romanova.in.ua/praktychna-robota-5/

Виконану роботу чекаю ДО наступного уроку географії.






Немає коментарів:

Дописати коментар