середа, 30 листопада 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 1 грудня 2022року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 5 класу та на урок географії учнів 6, 8 та 9 класів.


ОЗ 5 клас

Тема:  Корисний відпочинок.

Пропоную переглянути:


СТРЕС І ЗДОРОВ'Я

Щодня ви ходите до школи, виконуєте домашні завдання, відвідуєте гуртки, маєте домашні обов’язки. За напруженого ритму життя потрібен регулярний відпочинок. Нехтування ним може призвести до перевтоми та виснаження організму. В таких випадках кажуть: «У моєму житті надмір стресів».

Стрес — це стан фізичного і психологічного напруження організму внаслідок реальної чи уявної загрози життю і здоров’ю. Сильний і тривалий стрес (дистрес) спричинює погане самопочуття. Через це людині постійно хочеться спати або виникає безсоння, зникає або посилюється апетит, болить голова, діти починають частіше хворіти.



ЯКИЙ ВІДПОЧИНОК ОБРАТИ

Тільки-но ви відчули симптоми надмірного стресу — відпочиньте. Найкращий спосіб для цього — це зміна діяльності. Фізичну працю чергують із розумовою або з пасивним відпочинком. Працю у приміщенні — з дозвіллям на свіжому повітрі, а роботу надворі — з відпочинком удома.

УМОВИ ЗДОРОВОГО СНУ

Нічний сон — найважливіший для здоров’я вид пасивного відпочинку. Якщо не вдалося поспати уночі, вдень очікуйте неприємностей: настрій кепський, усе падає з рук... Недосипання негативно позначається на здатності зосереджуватися, запам’ятовувати, швидко реагувати, розв’язувати складні задачі, ухвалювати виважені рішення.

Середня тривалість сну у вашому віці має становити щонайменше 8,5 години. Якщо недосипати лише одну годину, погіршується самопочуття, виникає перевтома. З часом це може спричинити проблеми зі здоров’ям. Так буває й тоді, коли людина спить достатньо часу, але в поганих умовах.

ВПЛИВ МЕДІА НА ЗДОРОВ'Я

Медіа — це засоби, за допомогою яких ми отримуємо інформацію. Комп’ютери та інтернет стрімко увірвалися в наше життя, стали його невід’ємною частиною.

Дехто з учнівства увесь вільний час проводить із комп’ютером, смартфоном. Та хоч комп’ютерні навички й важливі, таке заняття відпочинком не назвеш. Для вашого мозку це — напружена праця. Якщо в перервах між домашніми завданнями грати в комп’ютерні ігри чи блукати в мережі інтернет, то можна перевтомитися.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 13 та мою для вас підбірку.

2. Стор. 107 завдання 1-6 письмово.

3. Перегляньте мультик  і  дайте відповіді на наступні запитання:

А. Назвіть, який відпочинок активний, а який — пасивний.

Б. Назвіть те, що може перешкоджати нормальному відпочинку героям мультику.


Виконане д.з.  чекаю до наступного уроку.


Географія 6 клас

Тема: Зовнішні процеси, що змінюють земну кору.

Пропоную переглянути:



ЩО ТАКЕ ЗОВНІШНІ ПРОЦЕСИ. 

Земну поверхню формують не тільки внутрішні, а й зовнішні процеси. До них належать вивітрювання, робота вітру, поверхневих і підземних вод, моря, льодовиків, діяльність людини. Зовнішні процеси, на виміну від внутрішніх, відбуваються на поверхні або у верхній частині земної кори.

Відрізняються зовнішні процеси від внутрішніх і тим, що черпають енергію не всередині планети, а зовні. Вони «використовують» енергію Сонця (сонячне тепло), силу земного тяжіння, життєдіяльність організмів. На перший погляд, ці сили видаються значно слабшими. Проте це тільки здається. Недарма в народі кажуть: «Вода камінь точить». Зовнішні процеси виконують одночасно і руйнівну, і створювальну (творчу) роботу.

ВИВІТРЮВАННЯ. 

Воно охоплює майже всю поверхню планети і є найпоширенішим з усіх зовнішніх процесів. Розрізняють фізичне, хімічне й органічне вивітрювання.

Фізичне вивітрювання — це руйнування гірських порід до уламків під впливом коливань температури та замерзання води в їх тріщинах. Особливо активно воно відбувається там, де великі контрасти температур протягом доби: у пустелях і горах. У пустелях температура піску і скель удень може сягати +80°С, а вночі спадає майже до 0 °С. Багаторазове нагрівання й охолодження призводить до швидкого розтріскування порід . Руйнівна дія замерзлої води особливо поширена у полярних районах. Вода під час замерзання у тріщинах збільшується в об'ємі й розширює їх. Згодом суцільна брила руйнується.

 Фізичне вивітрювання

Органічне вивітрювання — це руйнування гірських порід організмами. Найчастіше його починають бактерії, мохи і лишайники, які оселяються на породах . Коріння рослин, потрапляючи у тріщини порід, сприяє розтріскуванню. Серед тварин відчутно впливають на породи землерийні (миші, кроти), дощові черв’яки , мурашки та ін.

Органічне вивітрювання: лишайники, що оселяються на скелях, руйнують породи

Хімічне вивітрювання — це руйнування гірських порід під дією повітря і води з розчиненими в ній речовинами. Вони здатні роз’їдати породи, утворюючи з них нові мінерали і породи. Так, твердий польовий шпат перетворюється на м’яку глину. Найактивніше хімічне вивітрювання відбувається в районах, де переважає волога й тепла погода.

РОБОТА ВІТРУ.

 Вітер виконує три види роботи: руйнівну, транспортну і нагромаджувальну.

Руйнівна робота вітру виявляється у видуванні й розвіюванні пухких порід. Вітер може здувати величезні маси порід і ґрунту. Наприклад, У США підчас бурі в 1934 р. тільки за один день звіяло близько 300 млн тонн ґрунту. Підхоплені вітром піщинки вдаряються об скелі та обточують, шліфують кам’яні виступи. У результаті утворюються не лише подряпини, а й чудернацькі скульптурні форми, які називають останцями. Часто вони нагадують стовпи, гриби, фігури людей . Химерні останці, наприклад, є в Криму: на гірському масиві Демерджі вони утворили Долину привидів.

Останці

РЕКОРДИ СВІТУ ЛЮДЕЙ І ПРИРОДИ

Найпотужніші ураганні вітри, що бувають у пустелі Сахарі в Африці, переносять пил на відстань до 2500 км і відкладають його в Європі або Атлантичному океані. За швидкості 5 м/с вітер може переносити пил, 20 м/с — гравій, 25-50 м/с (під час урагану) — гальку, дрібні уламки порід.

Транспортна робота вітру полягає у перенесенні уламків порід на великі відстані. Так, пилова буря у 1926 р. з півдня України занесла пил і чорнозем на північ Європи аж до Балтійського моря.

Створювальна (нагромаджувальна) робота вітру — це відкладання перенесених уламків і утворення різноманітних еолових форм поверхні. Всюди, де є пісок, формуються брижі — ланцюги дрібних піщаних валиків . У пустелях, долинах річок, на узбережжях морів вітер нагортає дюни — піщані горби заввишки 10-20 м, рідко — 100 м. В Україні вони поширені в долині Дніпра, на узбережжях Чорного й Азовського морів. У піщаних пустелях утворюються бархани — горби з піску висотою 70-150 м у вигляді півмісяця . Дюни і бархани постійно переміщуються і за рік можуть «пройти» сотні метрів. Відомі випадки, коли через «наступ пісків» були повністю засипані міста.


Еолові форми поверхні дістали свою назву від імені міфічного давньогрецького бога вітрів Еола.

Піщані брижі

 Бархани

РОБОТА ПОВЕРХНЕВИХ І ПІДЗЕМНИХ ВОД. Воду, які вітер, називають невтомною трудівницею. Поверхневі води — річки і тимчасові потоки (після сильних дощів або танення снігу) — здійснюють велику роботу, змінюючи поверхню. Їх руйнівна дія полягає у розмиванні порід. Таке руйнування називають ерозією. У породах річки прорізають собі видовжені заглиблення — річкові долини. Кожна річка розмиває береги, переносить і відкладає зруйнований матеріал на вигинах русла і в гирлі.

Слово ерозія у перекладі з латинської означає роз'їдання.

Тимчасові потоки прорізають на поверхні вимоїни — заглиблення 1-2 м . Якщо вони не закріплені корінням рослин, то після чергових злив поглиблюються і розширюються. У результаті вимоїни перетворюються на яри . Яри після кожного дощу збільшуються. З часом ерозія згасає, зменшується. Схили яру стають пологими. На них виростають трави і кущі. Тоді яр поступово перетворюється на балку й ерозія припиняється . Вимоїни та яри виникають через рясні опади і наявність порід, що легко розмиваються.

 Вимоїна

Яр

Балка

Підземні води здатні розчиняти деякі гірські породи, наприклад: вапняки, крейду, гіпс, сіль. Унаслідок їх розчинення і вимивання під землею утворюються порожнини — печери .

РЕКОРДИ СВІТУ ЛЮДЕЙ І ПРИРОДИ

Найбільшою печерою у світі є Мамонтова (США) завдовжки 361 км. В Україні найбільші печери є на Поділлі — Оптимістична (201 км) та Криму — Червона (14 км).

 Печера — результат розчинення порід підземними водами

ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ.

 До зовнішніх природних процесів належить і діяльність людини. Її вплив на земну поверхню стає дедалі відчутніший. Як і сили природи, вона руйнує поверхню, коли видобуває корисні копалини, обробляє землі, будує різні споруди і шляхи. Людина утворює на поверхні штучні (неприродні) форми — заглибини-кар’єри, насипи.

Отже, зовнішні процеси руйнують підвищення, заповнюють відкладами западини, згладжують нерівності земної поверхні. Водночас вони розчленовують її, утворюючи яри та долини. Зовнішні процеси відбуваються постійно й одночасно з внутрішніми. У результаті їх взаємодії поверхня Землі набуває складного вигляду й неперервно змінюється.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:

• Зовнішні процеси — це вивітрювання, робота вітру, поверхневих і підземних вод, діяльність людини.

• Вивітрювання — це руйнування гірських порід унаслідок коливань температури повітря, дії води, впливу організмів.

• Ерозія — це руйнування гірських порід поверхневими проточними водами.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте  матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Випишіть та вивчіть терміни.

3. Дайте письмово відповіді на наступні запитання:

  • 1. Які явища належать до зовнішніх процесів?
  • 2. Що називають вивітрюванням? Які є види вивітрювання?
  • 3. Які наслідки роботи вітру і де їх можна побачити?
  • 4. Яку роботу здійснюють поверхневі, а яку — підземні води?
  • 5. Чи здатна людина змінювати поверхню Землі?

ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ

Знайдіть в Інтернеті зображення останців. Які фігури вони можуть утворювати?


Географія 8 клас

Тема: Тематична робота за темою І"Тектонічна та геологічна будова, мінеральні ресурси".

Заходимо за посиланням на онлайн - тести і виконуємо. Відповіді чекаю до кінця ЦЬОГО уроку.

https://naurok.com.ua/test/start/1141782


Географія 9 клас

Тема: Тваринництво України.

Пропоную переглянути:



РОЗВИТОК КОРМОВОЇ БАЗИ ТВАРИННИЦТВА.

 Розвиток тваринництва залежить від кормовиробництва. Під кормовою базою розуміють обсяг і структуру кормів, систему їх виробництва та використання у тваринництві. У тваринництві використовують різноманітні корми — рослинні, тваринного походження та мінеральні. Корми рослинного походження, у свою чергу, включають концентровані (зерно фуражне, комбікорми, висівки, макуха, шроти та ін.), соковиті (силос, корене- та бульбоплоди, кормові баштанні культури), грубі (сіно, сінаж, солома, полова), зелені (сіяні трави, трави природних лук і пасовищ). Комбіновані корми — це суміш, збалансована за вмістом поживних і мінеральних речовин, вітамінів. Відходи підприємств харчової промисловості (жом, меляса, сироватка), громадського харчування, а також харчові відходи населення використовують як корм для тварин без додаткової переробки.

СТРУКТУРА ТА РОЗМІЩЕННЯ ТВАРИННИЦТВА. 

У структурі валової продукції сільського господарства України тваринництво становить майже 30 %. Основні його види — скотарство (розведення великої рогатої худоби), свинарство, вівчарство, птахівництво .

Основне завдання тваринництва — виробництво продуктів харчування (м’ясо, молоко, масло, сир, яйця, мед) і сировини для харчової та легкої промисловості (м’ясо, шкіра, вовна, хутрова сировина, шовк-сирець, віск, пух тощо).


 Породи свійської худоби, виведені в Україні: а) українська степова біла порода свиней; б) гуцульський кінь; в) червона степова порода корів; г) асканійська тонкорунна вівця

Провідним видом тваринництва в Україні є скотарство. Найбільше великої рогатої худоби розводять у Карпатах, Лісостепу й на Поліссі, найменше — у Степу.

Розрізняються скотарство молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напрямів. В Україні переважає скотарство молочно-м’ясного напряму. Молочне скотарство розвивається переважно навколо великих міст, де є споживач, і на Поліссі, де достатньо соковитих трав. Для районів інтенсивного землеробства з потужною кормовою базою, де високу частку становлять соковиті корми, властивий молочно-м’ясний напрям. Він характерний для Лісостепу, частково Степу, Карпат і Криму .

М’ясо-молочна спеціалізація скотарства збереглась у господарствах південно-східних частин Миколаївської й Херсонської областей та степового Криму. Тут є значні площі природних кормових угідь, де трави влітку часто висихають, а також висококалорійні стійлові корми.

М’ясний напрям розвивається тільки у спеціалізованих господарствах з вирощування молодняка й у тваринницьких комплексах з відгодівлі великої рогатої худоби стойлового утримання.

Свинарство поширене повсюди, оскільки використовує різноманітні корми: зерно, картоплю, відходи від харчової промисловості та харчування людей. У своєму розміщенні воно орієнтоване на споживача. Виробляє понад третину м’яса в Україні. Найбільш розвинене свинарство у Степу й Лісостепу, де достатньо концентрованих кормів. У господарствах Полісся й Лісостепу, що базуються на картоплі та буряках, провідною спеціалізацією є м’ясо-сальна. Сальне свинарство характерне для Степу, оскільки тут висока частка дешевих кормів.

Питома вага вівчарства у структурі товарного тваринництва незначна. Поширене воно в південному Степу та в Карпатах. Постачає сировину для текстильної, хутрової та шкіряної промисловості. У степових областях вівчарство базується на дешевих пасовищних і грубих кормах. У Карпатах переважає грубововняне вівчарство.

Продукція козівництва — важливе джерело цінних харчових продуктів і сировини для різних видів промисловості. Розведенням овець та кіз в Україні займаються переважно особисті селянські господарства.

Птахівництво — один з високопродуктивних видів тваринництва, що постачає населенню м’ясо та яйця, а легкій промисловості — пух і пір’я. Розвинене воно повсюди. Серед птиці переважають кури. Основний приріст м’яса птиці дають бройлери. Також розводять качок, гусей, індиків, цесарок, перепілок. У розміщенні птахівництво орієнтується на споживача. Тому поблизу великих міст, промислових і рекреаційних центрів розміщено великі птахофабрики. Висока концентрація спостерігається також у Лісостепу та Степу, де птахівництво орієнтується на виробництво зерна.

Бджільництво належить до найдавніших занять українців. Найкращі умови для його розвитку — на Поліссі, у Лісостепу та Карпатах.

У лісостепових і поліських областях поширене кролівництво, яке дає вдвічі більше м’яса, ніж вівчарство.

ЗОНАЛЬНА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ. 

На території України залежно від природних, економічних та історичних умов виділяють три основні зони спеціалізації сільського господарства: Полісся, Лісостеп і Степ, а також два гірські регіони — Карпати та Крим.

Сільськогосподарська зона — це частина території, що має однакові природно-економічні умови.

Полісся спеціалізується на виробництві озимого жита, вівса, гречки, картоплі тощо. Тваринництво має молочну, молочно-м’ясну та м’ясну спеціалізацію. Негативний вплив на розвиток сільського господарства має радіоактивне забруднення значної частини цієї сільськогосподарської зони внаслідок катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції.

У Лісостепу провідними видами землеробства є зернове господарство (озима пшениця, кукурудза на зерно, ячмінь). Це основний район вирощування цукрового буряку в Україні. Тваринництво спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби м’ясо-молочного й молочно-м’ясного напрямів та на м’ясо-сальному свинарстві. На правобережжі сільськогосподарської зони, особливо у Придністров’ї, розвинене садівництво.

У Степу провідними культурами є зернові (озима пшениця, кукурудза на зерно та зелений корм) і соняшник. Високотоварними є виноградарство та садівництво, овочівництво, вирощування баштанних культур.

Сільськогосподарські зони та гірські райони України

У тваринництві переважає скотарство м’ясо-молочного й м’ясного напрямів та свинарство, на півдні — вівчарство. У приміських районах розвинене птахівництво.

ГІРСЬКІ ТА ПРИМІСЬКІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ РАЙОНИ. 

Гірські райони Карпат і Криму спеціалізуються на розведенні овець і великої рогатої худоби м’ясо-молочного напряму. У передгір’ях Карпат вирощують пшеницю, цукровий буряк, картоплю. На Закарпатті рослинництво спеціалізується на зернових культурах, особливо кукурудзі на зерно, виноградарстві, садівництві та овочівництві. На Південному узбережжі Криму поширені виноградники та сади.

Приміські сільськогосподарські райони сформувались навколо великих міст із метою задоволення потреб у малотранспортабельній аграрній продукції: м’ясі птиці, молоці й виробах з нього, свіжих овочах, фруктах, ягодах тощо.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: 

  • Тваринництво й рослинництво забезпечують населення продуктами харчування, а промисловість — сировиною.
  • Розвиток тваринництва залежить від кормовиробництва.
  • Основні види тваринництва — скотарство і свинарство. Розрізняють скотарство молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напрямів.
  • На території України виділяють три основні зони спеціалізації сільського господарства: Полісся, Лісостеп і Степ, а також два гірські райони — Карпати та Крим.
Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 14 вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Нанесіть на контурну карту найбільші приміські сільськогосподарські райони України.

3. Дайте відповіді на наступні запитання:

  • 1. Зазначте види тваринництва. Які з них розвинені у вашій області?
  • 2. Наведіть приклади впливу спеціалізації землеробства на спеціалізацію тваринництва в різних областях України.
  • 3. Подумайте, чому концентрація тваринництва на великих комплексах є екологічно небезпечною.
  • 4. Який чинник є найбільш вагомим у виборі спеціалізації й розміщенні великих птахофабрик?
  • 5. Назвіть напрями скотарства. Який з них характерний для тваринництва вашої області, чим це можна пояснити?
  • 4. За допомогою інтернет-ресурсів дізнайтеся, що таке агрохолдинги та яка мета їх створення. Які агрохолдинги діють у вашій області? Назвіть їх та зазначте види діяльності. 
  • 5. Уявіть, що ви у спадок отримали 2 га землі . Подумайте, як ви її будете використовувати. Напишіть план дій. Обґрунтуйте кожну свою позицію.

Відповіді чекаю ДО наступного уроку географії. 










понеділок, 28 листопада 2022 р.

Добрий день.

Сьогодні 29 листопада 2022 року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 6-7 класів та на урок географії учнів 10 класів.

ОЗ 6 клас

Тема:  Самооцінка і здоров’я.

Пропоную переглянути:

Ти навчаєшся і відпочиваєш, допомагаєш старшим і займаєшся улюбленою справою. Дії та вчинки свідчать про риси характеру, твій розвиток як особистості. Ти аналізуєш власну поведінку, твої дії оцінюють оточуючі. Так формується твоя самооцінка.

Самооцінка — це уявлення людини про себе, оцінювання себе, своїх якостей і почуттів, можливостей і здібностей, вчинків і дій, переваг і недоліків.

Самооцінка буває завищеною, заниженою або адекватною, тобто такою, що відповідає нормі.


Самооцінка впливає на поведінку і здоров’я. Люди із заниженою самооцінкою не готові долати труднощі. Через страх зробити помилку й наразитися на критику бояться висловлювати свої думки, відстоювати власну точку зору. А відтак намагаються уникнути ситуацій, у яких можуть почуватися невпевнено, отримати зауваження чи погану оцінку. У складних ситуаціях у них може підвищитися температура, тиск, виникнути головний біль, біль у серці. Хвороба сприймається як можливість сховатися від проблеми, відкласти розв’язання життєвої ситуації. Так, іноді учні хочуть захворіти, щоб пропустити контрольну роботу. Через хвилювання, невпевненість у власних силах на спортивних змаганнях досягають гіршого результату, ніж на тренуванні.

Люди із завищеною самооцінкою беруться за завдання, які не можуть розв’язати. Вони не вміють передбачати невдачі, які переживають дуже болісно. Такі люди схильні до невиправданих ризиків. Іноді це може призвести до хвороби, травмування, перевтоми. При завищеній самооцінці існує ризик захворіти на «зіркову хворобу», що значно ускладнить стосунки з друзями та близькими.

Важливо формувати адекватну самооцінку. Якщо поводитимешся впевнено і поважатимеш себе, то і до інших людей ставитимешся з повагою. Розумітимеш, що всі люди рівні, хоча й мають різні точки зору. Вмітимеш відстоювати власну точку зору. Не піддаватимешся тиску, прийматимеш правильні рішення. Підлітки, які мають адекватну самооцінку, менше схильні до невиправданих ризиків. Адекватна самооцінка сприяє позитивному мисленню, збереженню і зміцненню здоров’я.

Формування адекватної самооцінки

Щоб сформувати адекватну самооцінку, необхідно вміти ставити перед собою мету та завдання в навчанні, житті. Наприклад, відомий дослідник Африки Девід Лівінгстбн (1813-1873) у 15 років склав список із 127 цілей. Серед них були й такі: взяти участь у дослідженні річки Ніл, підкорити гірські вершини в різних частинах Землі, вивчити три іноземні мови, навчитися грати на різних музичних інструментах. Протягом життя 108 цілей було досягнуто.

Кроки до формування адекватної самооцінки

Висновок

Самооцінка — це ставлення до себе, оцінювання своїх вчинків. Набувається завдяки власному досвіду, залежить також від ставлення до тебе інших людей. Важливо формувати адекватну самооцінку. Уміння адекватно оцінювати себе і свої здібності позитивно впливає на поведінку і здоров’я, сприяє успіху в житті.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 12 та мою для вас підбірку.

2. Випишіть та вивчіть терміни.

3. Дайте відповіді на наступні запитання:

  • 1. Що таке самооцінка?
  • 2. Що впливає на формування твоєї самооцінки?
  • 3. Назви види самооцінки. Чим вони різняться?
  • 4. Наведи приклад впливу самооцінки на здоров’я. Прокоментуй його.
  • 5. Який вид самооцінки мають формувати підлітки? Чому це важливо?
  • 6. Як ти розумієш вислів «Якою міркою людей міряєш, такою й тебе мірятимуть»?

4. Проаналізуйте  схему «Кроки до формування адекватної самооцінки». Розроби власний проект самовдосконалення.


ОЗ 7  клас

Тема:Ріст, маса тіла і фізична форма.


Пропоную переглянути:

У підлітковому віці зміни відбуваються надто швидко: не встигаєш звикнути до свого нового тіла, як воно вже знову змінилося. Це бентежить багатьох твоїх однолітків. Навіть найпопулярніші підлітки годинами роздивляються себе у дзеркалі, хвилюються через реальні або вигадані проблеми і прагнуть удосконалити себе.

Учені виявили, що хлопці переважно бажають ґрунтовних змін: «Я хотів би стати високим і струнким», а дівчата - конкретних: «Мені хотілося б змінити кінчик носа, колір очей, зачіску».

Для тих, хто хоче підрости

Багато підлітків, особливо хлопців, хочуть підрости. Якщо й ти цього прагнеш, прочитай історію хлопчика, який завдяки наполегливості та сильній волі за три роки виріс на 23 сантиметри.

Чи знаєш ти, що...

Рустам Ахметов народився у місті Бердичеві. З дитинства займався легкою атлетикою і мріяв стати чемпіоном у стрибках у висоту. Але на шляху до цієї мрії була перепона. Результати у цьому виді спорту залежать від зросту атлета, а Рустамові не пощастило — його батько мав зріст усього 166, мати — 162 см, а сам він у 14 років виріс до 164 см і перестав рости. У 16 років Рустам прийшов до тренера і запитав, чи можна цьому якось зарадити.

Тренер відповів, що це можливо, але треба дуже захотіти і тренуватися за спеціальною програмою. Він запропонував Рустаму написати зобов’язання: «Клянуся за один рік вирости на 8 см», і... за рік наполегливих тренувань хлопець виріс на 8 см.

Наступного року він знову написав зобов’язання і виріс ще на 8 см. На третій рік тренер сказав: «Вісім — це забагато. Давай на п’ять — і досить». Рустам виконав і цю обіцянку. Більше того: навіть після припинення тренувань він за інерцією виріс ще на 2 см.

Тоді вже тренер написав зобов’язання: «Клянусь, що будеш високо стрибати». Хлопець стрибав і «дострибався» до найвищих висот — став майстром спорту міжнародного класу, багаторазовим чемпіоном України, СРСР та Європи, учасником Олімпійських ігор, одним із найкращих атлетів світу.

Цю історію можна було б вважати випадковістю, якби не той факт, що після завершення спортивної кар’єри Рустам Ахметов сам став тренером і почав набирати до своєї секції всіх охочих, незалежно від їхнього зросту.

До програми тренувань невисоких підлітків він додавав вправи, що допомогли вирости йому самому. Завдяки цьому середній зріст учнів Ахметова - більш як 180 см. Один із його синів має зріст 186, другий — 190 см.

В основі програми Ахметова — три елементи: психологічна установка, збалансоване харчування і фізичні вправи (переважно стрибки й розтягування), які подразнюють зони росту кісток. Завдяки цьому вони починають видовжуватися. Нікого не дивує, що люди, які займаються важкою атлетикою, мають широкі плечі. А це також ріст, тільки в ширину. Вчені довели, що помірні тренування утричі (!) збільшують концентрацію гормону соматотропіну, який стимулює ріст.

Отже, якщо ти хочеш підрости, можеш тренуватися за програмою Рустама Фагимовича Ахметова, доктора наук, професора, завідувача кафедри теорії та методики фізичного виховання Житомирського державного університету ім. Івана Франка.

Почати треба з візиту до лікаря. Якщо він не виявить порушень здоров’я, напиши зобов’язання (це обов’язково!) і виконуй рекомендовані вправи.

Почни з одного тренування на день тривалістю 10—15 хв, виконуючи третину вправ. Протягом двох місяців поступово збільшуй кількість повторів і тривалість занять до 30—40 хв.

Не забувай про харчування, багате на білки і вітаміни (особливо вітамін А, який міститься у червоних і жовтих фруктах та овочах). Замість звичайної солі вживай йодовану, адже йододефіцит також може спричинити сповільнення росту.

Комплекс Рустама Ахметова

Тричі на тиждень:

  • влітку (або взимку в басейні) плавати брасом, максимально витягуючи руки й ноги;
  • грати в баскетбол, виборюючи м’яч під кошиком.

Щодня:

  • легкий біг — 5—7 хв;
  • вправи на розтягування та гнучкість (шпагат, місток, махи);
  • висіти на перекладині, розслабивши тіло (два підходи по 20 секунд і один підхід з прив’язаними до ніг невеликими гантелями);
  • стрибати у висоту, намагаючись дістати до стелі, гілки чи іншого предмета (два підходи по 10 стрибків на двох ногах, два підходи по 10 стрибків на лівій і два підходи по 10 стрибків на правій нозі);
  • присідати, робити підскоки та інші вправи з гантелями по 10—12 разів.

За кожної нагоди:

  • стрибати у висоту (дорогою до школи, на тренуванні, на перервах);
  • надворі піднятися на невисоку гірку, лягти, розслабитись, потягнутися і, уявляючи себе тістом, яке скачали довгим валиком, скотитися донизу. Цю свою улюблену вправу Рустам Ахметов запозичив у кавказців. Але перш ніж це робити, упевнись, що схил гірки рівний, вкритий снігом, піском чи травою без каміння та інших перешкод.

Харчування і контроль за масою тіла

Від збалансованого і повноцінного харчування у підлітковому віці передусім залежать твоє самопочуття і здоров’я, а також ріст і нормальний розвиток організму. У 6-му класі ти вивчав принципи раціонального харчування і вчився складати щоденний раціон на основі харчової піраміди.

Пригадай, що означають принципи раціонального харчування: «Помірність, різноманітність, збалансованість» і як їх реалізовано в харчовій піраміді.

Кількість порцій продуктів у щоденному раціоні

Небагато знайдеться підлітків, задоволених своєю статурою. Одні вважають себе занадто товстими, інші — надміру худими. Хтось вживає сумнівні пігулки, хтось вишукує «голлівудські дієти», а в когось можуть виникнути й серйозні психічні проблеми.

Розвинені країни світу потерпають від двох пов’язаних із харчуванням проблем. З одного боку, серед підлітків почастішали випадки ожиріння. А з другого — дівчата в гонитві за нереально худими моделями нерідко потерпають від анорексії — порушення апетиту (відмови від їжі), що заподіює непоправну шкоду їхньому здоров’ю, в тому числі й розвитку статевої системи.

Тому кожному важливо навчитися безпечно контролювати масу свого тіла. Вона залежить від багатьох факторів, зокрема від співвідношення отриманої і витраченої енергії. Якщо хтось має зайву вагу, це означає, що він споживає більше калорій, ніж витрачає. А якщо занадто худий — його енергетичні витрати більші, ніж отримані з їжею калорії.

Отже, для схуднення треба одночасно знизити постачання енергії та збільшити її витрачання. Постарайся вилучити або принаймні зменшити вживання висококалорійних продуктів і солодких напоїв . Пам’ятай, що помірна фізична активність не посилює апетиту, як це прийнято вважати, а навпаки, зменшує його.

А якщо прагнеш набрати вагу — збільши калорійність свого раціону, але не знижуй фізичної активності. В іншому разі приріст маси тіла відбуватиметься за рахунок жиру, а не м’язів. Не відмовляйся від овочів, фруктів, інших низькокалорійних продуктів, однак вживай їх з більшою кількістю сметани, масла, олії. Також включи до свого раціону твердий сир, горіхи, сухофрукти, мед, на десерт можеш ласувати морозивом, тістечками.


Визначення показників фізичного здоров’я

Важливими показниками фізичного здоров’я є нормальна вага і добра фізична форма. Оціни показники свого фізичного здоров’я.

1. Одним із найпоширеніших показників для оцінювання маси тіла є індекс маси тіла (ІМТ). Він орієнтується не на модні тенденції чи естетичні канони. Його розроблено на замовлення страхових компаній, які застосовують ІМТ для страхування ризиків, пов’язаних зі здоров’ям. Досліджено, що люди, які мають надто низький або високий ІМТ, частіше хворіють. Тому вони платять більші страхові внески.

Для визначення ІМТ:

  • визнач свій зріст (у метрах) і масу тіла (в кілограмах);
  • обчисли ІМТ за формулою:

Якщо твій ІМТ від 18,5 до 24,9 одиниць — твоя вага в нормі. Якщо він дещо вищий або нижчий за норму, хвилюватися не варто, адже в підлітковому віці тіло росте нерівномірно. Та якщо твій ІМТ менший за 15 чи більший за 30 одиниць — треба звернутися до лікаря.

2. Добра фізична форма — це здатність енергійно, без надмірної втоми робити щоденні справи, зберігаючи достатньо енергії для активного відпочинку. Добру фізичну форму забезпечує ефективна робота серця, легень, кровоносних судин і м’язів. Оціни свою фізичну форму за допомогою шкали .


3.


Зріст людини запрограмований спадково, але це не конкретна величина, а певний діапазон (до 30 см).

Щоб вирости за власним бажанням, треба цього дуже хотіти, правильно харчуватись і виконувати спеціальні вправи.

Від збалансованого і повноцінного харчування передусім залежать твоє самопочуття і здоров’я, а також ріст і нормальний розвиток організму.

Маса тіла людини залежить від співвідношення отриманої та витраченої енергії.

Індекс маси тіла — величина, що допомагає оцінити вагу з позиції ризиків для здоров’я.

Добра фізична форма — це здатність енергійно робити щоденні справи, зберігаючи достатньо енергії для активного відпочинку.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 11 та мою для вас підбірку.

2. Випишіть та вивчіть терміни.

3. Оціни свою фізичну форму за допомогою тесту:

  • 1. Ти цілими днями позіхаєш?
  • 2. Уранці тобі страшенно не хочеться вставати з ліжка?
  • 3. Тебе втомлює навіть те, що потребує найменших зусиль (піднімання сходами, похід у магазин)?
  • 4. Уже опівдні чи трохи пізніше ти відчуваєш, що знесилений?
  • 5. Більшу частину дня тобі хочеться спати?
  • 6. Тобі часто кажуть, що маєш втомлений вигляд?
  • 7. Ти постійно відчуваєш слабкість?
  • 8. Буває, що засинаєш рано ввечері, коли читаєш або дивишся телевізор?
  • 9. Тобі складно розв’язувати щоденні проблеми?
  • 10. Ти не можеш розслабитися?
  • 11. Ти часто відчуваєш роздратування?
  • 12. Ти почуваєшся занадто втомленим, щоб активно проводити вільний час?
  • 13. Ти часто хворієш (застуда, грип, головний біль...)?
  • 14. Ти постійно відчуваєш нестачу енергії та життєвих сил?

Якщо на жодне з запитань тесту ти не дав позитивної відповіді — отже, маєш добру фізичну форму. А якщо ні — поміркуй над запитаннями, на які відповів «так».

4. Стор.74 знати " Піраміду".


 Географія 10 клас

Тема: ВТОРИННИЙ І ТРЕТИННИЙ СЕКТОРИ ЕКОНОМІКИ КРАЇН АЗІЇ.
Пропоную переглянути:

Вторинний сектор економіки країн Азії:


Третинний сектор економіки країн Азії:


Вторинний сектор економіки. 

До цього сектору належать ті види господарської діяльності, які використовують паливо, сировину і напівфабрикати, що створені в первинному секторі, для вироблення готових товарів. Це переробна промисловість і будівництво.

У промисловому виробництві світу на Азію припадає приблизно 35 %. Найважливішими видами економічної діяльності є: нафтогазова, вугільна, чорна металургія, алюмінієва промисловість, енергетика, автомобілебудування, електроніка й електротехніка, хімічна (виробництво добрив, волокон, пластмаси) і текстильна промисловість.

За масштабом і рівнем індустріального виробництва виділяються три країни: Китай, Японія та Індія. Господарські комплекси цих країн представлені всіма виробництвами вторинного сектору.

Меншими обсягами, але із сучасною індустріальною структурою характеризуються промислові комплекси Ізраїлю і нових індустріальних країн «першої хвилі» (Республіка Корея, Сінгапур, Тайвань). За рівнем розвитку промисловості до них наближаються нові індустріальні країни «другої хвилі» - Таїланд, Малайзія, Індонезія, Філіппіни і В’єтнам.

Особлива структура промисловості, з різким переважанням галузей паливно-енергетичного комплексу, характерна для нафтодобувних країн: Саудівська Аравія, Кувейт, Катар, Іран, ОАЕ та ін.

Нині в переробній промисловості Азія має провідні позиції у світі з виплавки сталі. Великі металургійні комбінати створені в Китаї, Індії, Японії і Туреччині. Кольорова металургія представлена виплавкою олова (Китай, Малайзія, Таїланд), міді (Китай, Японія, Індонезія, Філіппіни), алюмінію (Китай, Індія, Японія), свинцю і цинку (Китай, Японія).

Головними виробниками автомобілів є Китай, Японія, Республіка Корея та Індія .

Азія посідає провідні місця з випуску суден (Республіка Корея, Японія, Китай), роботів (Японія, Китай), побутової електроніки і комп’ютерних комплектуючих (Китай, Японія, Республіка Корея, Тайвань), інформаційних технологій і програмного забезпечення (Індія, Японія, Китай), виробництва бавовняних тканин, одягу і взуття (Китай).

У хімічному комплексі виділяються виробництво мінеральних добрив (насамперед азотних), побутової хімії і фармацевтики, полімерних матеріалів (Китай, Японія, Індія, нафтовидобувні країни регіону).

У регіоні виділяють також країни з розвиненою гірничодобувною або легкою промисловістю: Монголія, В’єтнам, Шрі-Ланка, Афганістан, Бангладеш.

Найменш розвинені країни, в яких сучасна промисловість практично відсутня, - це Лаос, Камбоджа, Непал, Бутан, Ємен.

• Основні промислові осередки і регіони. 

У сучасних умовах висока концентрація виробництва часто пов’язана з агломераціями і розвинутою інфраструктурою. Такі регіони мають достатню кількість висококваліфікованих кадрів, найсучаснішу виробничу і соціальну інфраструктуру, можливості комплексної переробки відходів виробництва.

У розвинутих країнах такими центрами є технологічні парки (технопарки). У них для виробництва новітньої наукоємної продукції налагоджують тісні зв’язки з університетськими і науково-дослідними центрами. Типовим прикладом подібних парків є «Цукуба» в Японії.

Помітна також орієнтація виробництва на дешеву робочу силу, особливо невисокої кваліфікації. Як наслідок, у країни, що розвиваються, перенесені окремі підприємства легкої промисловості, а також деякі екологічно небезпечні нафтопереробні підприємства і підприємства кольорової металургії, машинобудування розвинутих країн.

Прикладом найбільших промислових районів Азії є Тихоокеанський у Японії, Північно-Східний у Китаї, «Індійський Рур» в Індії.

Тихоокеанський пояс Японії простягається неширокою (до 65 км) смугою приморських низовин острова Хонсю та інших. Тут зосереджені головні промислові райони Токіо, Осаки, Нагої, Кітакюсю, більшість ТЕС і АЕС, металургійних, нафтопереробних і хімічних комбінатів, машинобудівних заводів. У його межах розташовані й головні райони інтенсивного сільського господарства, транспортні магістралі і найважливіші порти країни.

Північно-Східний район Китаю утворюють дев’ять приморських провінцій і автономних районів Китаю, а також три міста центрального підпорядкування - Пекін, Шанхай і Тяньцзінь. Це найрозвиненіша частина країни з потужною важкою і легкою промисловістю, з інтенсивним сільським господарством, із густою транспортною мережею. Завдяки морським портам регіон тісно включений до міжнародних зв’язків .

«Індійський Рур» - так називають головну вугільно-металургійну базу країни, що розміщена на сході Індії. Саме тут почали інтенсивну розробку родовищ вугілля, залізної і марганцевої руд. Згодом вони стали основою формування Колкатсько-Дамодарського промислового поясу.

• Третинний сектор економіки набув великого значення в наш час.

 Це «сфера надання послуг» - транспорт, зв’язок, торгівля і туризм, охорона здоров’я, наукова і фінансова діяльність, комп’ютерне програмування тощо. Суспільство, у якому переважає третинний сектор економіки, є постіндустріальним.У розвинених країнах Азії частка третинного сектору в економіці становить від 60 до 80 %. За обсягом виробництва у сфері послуг Японія поступається тільки США. Токіо є третім за значенням фінансовим центром світу після Лондона і Нью-Йорка. Останніми десятиліттями потужними фінансовими центрами стали Шанхай, Сінгапур, Сянган. Спеціальні економічні зони з пільговим оподаткуванням діяльності (офшорні зони) створені в ОАЕ, Малайзії, Сінгапурі, на Кіпрі і Бахрейні.

Велике значення для економіки регіону має туризм. На країни Азії припадає близько 20 % відвідувань іноземних туристів. Найбільше туристи відвідують країни Східної і Південно-Східної Азії, особливо Китай (понад 60 млн туристів за рік).

На 2017 р. Азія лідирує за кількістю інноваційних компаній. До сфери інновацій належать інформаційні технології, фармацевтика і виробництво напівпровідників і електронних компонентів. Зі 100 найбільших інноваційних компаній світу 46 міститься в цьому регіоні. Серед них 39 компаній із Японії, 4 - з Республіки Корея, 2 - з Тайваню (Китай). Уперше до списку потрапила компанія з континентального Китаю - Huawei.

Із 10 країн-лідерів за кількістю патентних заявок (винаходів) три країни містяться в Азії (мал. 42).

• Найважливіші міжнародні транспортні коридори й вузли. 

Переважна частина всіх транспортних засобів і шляхів сполучення зосереджена в економічно розвинутих країнах (Японія, Республіка Корея, Китай, Сінгапур тощо). Транспортна система цих держав має складну структуру і представлена всіма видами транспорту. Наприклад, Японія, маючи порівняно невелику територію, є одним із лідерів за протяжністю транспортних шляхів.

Розвиткові країни мають гірше розвинену транспортну систему. Їх транспорт перебуває на стадії формування, тому сучасні види транспорту (залізниці, трубопровідний транспорт) розвинуті слабо або й узагалі відсутні. У багатьох випадках транспортні шляхи з’єднують регіони видобування мінеральних ресурсів і найбільші морські порти.

Особлива транспортна система склалася в нафтовидобувних країнах Західної Азії, тут основну функцію за внутрішнім вантажообігом виконує трубопровідний транспорт, а за пасажирообігом - автомобільний.

У найменш розвинутих країнах велике значення у внутрішніх перевезеннях мають ґрунтові, автомобільні й річкові шляхи. Протяжність і густота залізничних ліній невелика. А деякі країни (Афганістан, Лаос, Бруней, Оман) залізниць узагалі не мають.

Найважливіше значення в перевезеннях вантажів має морський транспорт. Саме він виконує вирішальну функцію в налагодженні економічних зв’язків країн Азії з іншими регіонами світу. З 13 найбільших за вантажообігом морських портів світу 12 розміщені в Азії. Найбільшими морськими портами регіону є Сінгапур, Нінбо-Чжоушань, Шанхай, Сянган, Пусан, Нагоя, Осака, Токіо, Гаосюн, Мумбаї, Китай, Сінгапур і Кіпр.

У внутрішніх перевезеннях провідне значення має залізничний транспорт (Китай посідає 4-те місце у світі за протяжністю залізниць, Індія - 3-тє місце). Японія і Китай вирізняються високошвидкісними залізницями, а також грандіозними транспортними спорудами (тунель Сейкан між островами Хонсю і Хоккайдо - 54 км, міст Акасі-Кайку на трасі між Хонсю і Сікоку - 3,9 км). У Китаї побудували найбільшу транспортну розв’язку у світі. У місті Чунцін запустили 5-рівневу розв’язку, яка є однією з найбільших і найскладніших, оскільки не тільки багатоповерхова, а ще і складається з двадцяти естакад, які розходяться у 8-ми різних напрямках (мал. 43).

Особливістю сучасної транспортної системи провідних країн Азії є бурхливий розвиток повітряного транспорту. Великі аеропорти-хаби створено в містах Пекін, Токіо, Сянган, Джакарта, Дубай, Бангкок, Сінгапур, Гуанчжоу, Шанхай, Стамбул.

З розвитком контейнерної системи перевезень вантажів (близько 40 % світових вантажів) швидко утворюються трансконтинентальні контейнерні транспортні коридори. Вони передбачають поєднання морського транспорту із залізничним і автомобільним. Найбільше поширені «коридори» на маршрутах Японія, Китай - східне узбережжя США. Найбільшими контейнерними портами світу є: Сянган, Сінгапур, Гаосюн (Китай), Кобе (Японія), Пусан (Республіка Корея), Келанг (Малайзія) та інші.

У промисловому виробництві світу на Азію припадає приблизно 35 %. Найважливішими виробництвами є нафтогазова, вугільна, енергетика, чорна металургія, алюмінієва промисловість, автомобілебудування, електроніка й електротехніка, хімічна, текстильна.

За масштабами і рівнем індустріального виробництва провідними є Китай, Японія, Індія.

Найбільшими промисловими районами Азії є Тихоокеанський у Японії, Північно-Східний у Китаї, «Індійський Рур» в Індії.

На 2017 р. Азія стала лідером за кількістю інноваційних компаній.

Транспортна система Азії розвинена досить нерівномірно. Більшість транспортних засобів і шляхів сполучення зосереджена в економічно розвинутих країнах.

Дослідження 9.

Тема: Країни Перської затоки - новий осередок індустріалізації.

Завдання:

1. Назвіть основні промислові регіони країни Перської затоки.

2. Чому в провідних країнах Азії інтенсивно розвиваються наукоємні виробництва?

3. Доведіть, що в цьому районі формується потужний економічний регіон світу.

4. Наведіть приклади важливих транспортних вузлів країн Перської затоки. .

5. Розробіть маршрут країнами  Перської затоки  з бізнесовою чи туристичною метою.

6. Висновок.


Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 22 вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Нанесіть на к.к. галузі спеціалізаці.

3. Виконайте дослідження 9.

Надішліть виконане д.з. до наступного уроку географії.