пʼятниця, 25 листопада 2022 р.

 Добрий день.

24 листопада 2022 року.

Запрошую до співпраці на урок ОЗ учнів 5 класу та на урок географії учнів 8-9 класи.

ОЗ 5 клас

Тема: Рухова активність.

Перегляньте:


Ми помітили , що після літніх канікул усі учні змінилися, стали вищими, міцнішими, сильнішими.

Найбільше в підлітків ростуть кістки кистей та стоп, вони ростуть швидше, ніж тулуб. Тому підлітки часто виглядають трохи « незграб- ними ». Ріст м’язів відстає від росту кісток, і вам буває складно управляти своїм тілом. Саме через це ваші рухи інколи можуть бути незграбними. Але слід пам’ятати  про те, що ця незграбність і непропорційність -  явище тимчасове. Поступово, з розвитком скелета й мускулатури, будь-який підліток навчиться управляти своїм тілом, рухи хлопчиків стануть вправними й чіткими, а дівчаток – плавними й красивими.

Зниження рухової активності спричиняє гіподинамію. Якщо вона триває довго, можливий її негативний вплив на здоровя:

1.    Відчутно знижується тонус мускулатури, зявляється млявість, погіршується настрій.

2.    Важко працювати серцю, тому що при низькій руховій активності зменшується кількість вироблення речовин, які забезпечують активність діяльності серця.

3.    Знижується тонус мускулатури шлунку і кишківнику, зменшується швидкість обмінних процесів в організмі, і швидше настає старіння.

4.    Змінюється склад крові: вона стаж більш вязкою, що може призвести до застою крові в судинах.

5.    Перевантажується хрящі в суглобах і між хребцями. Від надмірного навантаження страждають нервові волокна, зявляється біль тощо.

За результатами експерименту, середня тривалість життя тварин, які жили у просторому вольєрі, становить 529 днів, а тварин, які жили в тісному вольєрі і тому не могли рухатися, - лише 81 день: аж у вісім разів менша.

Зручності, що винайшли люди,  комфортабельні квартири, водогони, транспорт, побутові прилади, призводять до зменшення кількості й інтенсивності руху,  до гіподинамїї. Це негативно впливає на здоровя.

Сплести пальці перед собою. Випрямити руки перед собою, вивернувши кисті. Вернутися в вихідне положення. Підняти руки вгору, вивернувши кисті.

Рух – це життя (заняття різними видами спорту та рухливими іграми)

Найкращий відпочинок – це активний.

Активний відпочинок – найкорисніший, це рухливі ігри, танці, катання на роликах,  велосипедах,  відпочинок біля моря, річки, походи в гори, мандрівки, заняття спортом.

Спорт (грец. «гра», розвага) – фізичні вправи, ігри, які розвивають і зміцнюють організм та спрямовані на досягнення високих результатів.

Пам’ятайте, що рух – запорука здоров’я. Робіть ранкову зарядку; під час виконання домашнього завдання – розвантажувальні вправи. Ходіть і бігайте на здоров’я.

Домашнє завдання:

-        Обовязкове: 

1. - опрацювати матеріал підручника  п.12 та мою для вас підбірку.

-        Додаткове(на вибір, за бажанням): скласти вправи ранкової зарядки, написати коротку розповідь про вид спорту, яким займаєшся. 

- Вивчіть терміни.

Виконану домашню чекаю до наступного уроку.

Географія 6 клас

Тема: Внутрішні процеси, що зумовлюють зміни в земній корі та на поверхні земної кулі. Рухи земної кори. Землетруси.

Пропоную переглянути:


   Землетруси – підземні поштовхи земної поверхні .

Стародавня японська легенда свідчить, що землетруси трапляються через величезну рибу-кішку, що живе в мулі на дні моря. Майже весь час вона сидить біля великого магічного каменя, який оберігає бог Касима. При цьому, як тільки він відвертається, риба-кішка створює землетрус.

 Розвиток людини постійно ухається вперед. Людство навчилося керувати, будувати, руйнувати, вмішуватися, впливати, змінювати, підкорювати. Людині підвладні великі машини і мікрочастинки, відкрито багато таємниць природи. Але природа не зовсім людині підвладна, люди так і не навчилися боротися з самими потужними проявами її вдачі. Численні землетруси відбуваються на планеті, а людина так до кінця і не зрозумів їх причин, не навчилася точно їх передбачати. Протягом тільки одного року на Землі відбувається близько мільйона землетрусів, більшість з яких зазначають лише вчені та чутливі прилади. До того ж велика частина цієї активності припадає на океанічне дно. Сила землетрусів оцінюється за деякими спеціальними шкалами, найвідомішою з яких є шкала Ріхтера.

Землетруси - підземні поштовхи і коливання поверхні Землі, викликані природними причинами (головним чином тектонічними процесами) або штучними процесами (вибухи, заповнення водосховищ, обвалення підземних порожнин гірських виробок). Невеликі поштовхи можуть викликатися також підйомом лави при вулканічних виверженнях. Землетрус починається з розриву і переміщення гірських порід в якомусь місці у глибині Землі. Це місце називається осередком землетрусу або гіпоцентром. Глибина його зазвичай буває не більше 100 км, але інколи доходить і до 700 км. Іноді вогнище землетрусу може бути і у поверхні Землі. У таких випадках, якщо землетрус сильний, мости, дороги, будинки і інші спорудження виявляються розірваними і зруйнованими. Ділянка землі, в межах якого на поверхні, над вогнищем, сила підземних поштовхів досягає найбільшої величини, називається епіцентром.

Запис у зошиті. Землетруси – це підземні поштовхи та коливання земної поверхні, які викликані розривами гірських порід у літосфері та подальшим їх зміщенням.

Від осередку землетрусу в усі боки поширюється сейсмічна хвиля зі швидкістю 7км/с у гірських породах, тому на поверхні відбувається руйнівний процес. Найбільша сила поштовхи в епіцентрі, з віддаленням вона зменшується. Сейсмічна хвиля охоплює великі площі. Наприклад, коли в 1977р. відбувся землетрус в Карпатах, то в Москві у будинках хиталися люстри. Середньостатистичний землетрус триває близько хвилини, але найдовший зафіксований землетрус стався в 2004 році в Індійському океані, він тривав майже десять хвилин.

  Підводні землетруси.

      Підводні землетруси є причиною цунамі, довгих хвиль, породжуваних потужним впливом на всю товщу води в океані, під час яких відбувається різке зміщення (підняття або опускання) ділянки морського дна. Цунамі утворюються при землетрусі будь-якої сили, але великої  сили досягають ті, які виникають через сильних землетрусів (більше 7 балів).

В різних країнах світу сейсмологи проводять спостереження за поведінкою земної кори. Їм допомагають прилади-сейсмографи. Вони вимірюють і автоматично записують найменші струси, що відбуваються в будь-якій точці земної кулі. Сейсмологи з’ясували, що в одних районах земної кулі землетрусів майже не буває, а в інших вони трапляються часто. У їх поширені є певна закономірність. Землетруси виникають на межах літосферних плит, у місцях їх розривів і зіткнення – вдовж розломів земної кори. Там, нагромаджене напруження надр, періодично розряджається землетрусами. Земля ніби випускає пар. Часто такі місця збігаються з гірськими районами (гори Кавказу, Середньої Азії, Північної і Південної Америки). Коли вчені нанесли на карту епіцентри землетрусів, то виявилося, що вони зосереджені в сейсмічних поясах Землі – Тихоокеанському, Середземноморському і Атлантичному. В Україні землетруси бувають у Карпатах (силою до 9 балів) і Криму (до 7 балів).

1.      Дії під час землетрусу

Землетруси – одне з яскравих свідчень існування в надрах потужних внутрішніх сил, величезної внутрішньої енергії Землі.

Важливим завданням сейсмології є прогноз землетрусів. На жаль, сучасна наука ще не може точно їх передбачати. Більш-менш достовірно можна визначити район і силу землетрусу, але його початок спрогнозувати дуже складно. Тому найкращий спосіб зменшити втрати – це підготуватися до землетрусу. Для цього будують сейсмостійкі будинки, що витримують 10-бальні землетруси. В країнах, де часто бувають ці грізні явища, в школах дітей навчають правильної поведінки під час землетрусу.

Додаткова інформація до уроку:

·      Один з найсильніших землетрусів в історії стався в 1139 році на території сучасного Азербайджану, в результаті чого гора звалилася в річку і перегородило її русло, породивщи тим самим озеро Гейгель.

·      У місті Паркфілд, США, штат Каліфорнія, є міст, що з’єднує дві тектонічні плити.

·      В Північній півкулі Землі відбувається більше землетрусів, ніж у Південній.

·      На Місяці теж бувають землетруси. Їх природа досі не відома.

·      Перший сейсмограф був винайдений в Китаї майже дві тисячі років тому.

·      Майже 80 відсотків усіх помітних землетрусів відбуваються під Тихим океаном.

·      Після землетрусу 1960-го року в Чилі породжені ним хвилі цунамі пройшли більше шести тисяч кілометрів.

·      Максимальна зареєстрована швидкість підземних хвиль складає 360 кілометрів у годину, що можна порівняти з гоночним автомобілем.

·      Тварини, наприклад, пацюки, якимось чином завчасно відчувають загрозу землетрусу.

·      Максимальна глибина, на якій коли-небудь був зафіксований осередок землетрусу, становить сімсот п’ятдесят кілометрів.

·      Землетрус в Японії в 2011 році, хвилі цунамі після якого руйнували АЕС у місті Фукусіма, був настільки сильним, що збільшив коливання нашої планети навколо своєї осі на шістнадцять сантиметрів.

·      Народ інків у Південній Америці здавна знав про землетруси, а тому будови інків будувалися сейсмостійкими.

·      Після землетрусу в США у 1811 році на деяких ділянках річки Міссісіпі її течія на якийсь час повернула назад.

·      Після землетрусу в 2015 році у Непалі висота Евересту зменшилася на два з половиною сантиметри.

·      Найбільш сейсмонебезпечні в світі країни — Японія і Республіка Чилі.

·      Землетрус в Чилі в 2010 році перемістив місто Консепсьйон на три метри в бік.

·      Кожний четвертий землетрус у світі відбувається в Японії. У 1930 році їх було зареєстровано аж 5744

·      При землетрусі в Індійському океані 2004 вивільнилося стільки енергії, що її було б достатньо, щоб забезпечувати повну потребу США в електроенергії протягом трьох днів.

·      Найбільша лавина, викликана землетрусом, зійшла в Перу. Величезна маса з суміші льоду, бруду і каміння зійшла зі швидкістю 400 км на годину з гори Уаскаран і, зносячи цілі села, знищила більше 18 тисяч місцевих жителів.

·      Найбільший зсув, який убив більше 200 тисяч людей, стався в китайській провінції Кансу в 1920 році.

Найпотужніше цунамі з висотою хвилі 85 метрів спустошило японський острів Ішігакі в 1771 році.

Домашнє завдання:

1.Опрацюйте параграф вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Випишіть та вивчіть терміни.

3. Поясніть:

-        Поясніть, чому Японія є «чемпіоном» за кількістю землетрусів?

-        Землетруси – природне чи техногенне(спричинене людською діяльністю) явище? ( У Азербайджані в 1971 році стався техногенний землетрус силою у 7 балів. Причина його – відкачування нафти з надр землі. Техногенний землетрус стався і під час будівництва дамби в Казахстані Сейсмологічні явища можуть породити і підземні вибухи.

Завдання  №3 чекаю до наступного уроку.

Географія 8 клас

Тема:Корисні копалини України. Паливні корисні копалини.

Пропоную переглянути:

Україна багата на різноманітні корисні копалини. У її надрах виявлено близько 20 тис. родовищ, із яких понад 8000 мають промислове значення.

Класифікація корисних копалин.

Різноманітність геологічної будови зумовлює формування на території України різних груп корисних копалин. За галузями використання серед них виділяють:

  • паливні. Це насамперед нафта і природний газ, а також вугілля, горючі сланці, торф. Усі вони мають осадове походження, тому, як правило, утворюються в осадовому чохлі платформ у межах тектонічних западин та крайових прогинів;
  • рудні (металеві). Розрізняють руди чорних металів (залізні, марганцеві, хромові) та кольорових металів (титанові, алюмінієві, мідні, нікелеві, свинцево-цинкові, вольфрамові, молібденові та інші). Вони мають переважно магматичне та метаморфічне походження. Тому пошуки руд геологи ведуть на щитах давніх платформ або в областях складчастості;
  • нерудні (неметалеві). Це найрізноманітніша як за походженням, так і за сферами використання група корисних копалин. Розрізняють гірничохімічну сировину (сірка, кам’яна сіль, калійні солі), будівельну сировину (піски, крейда, глини, граніти, мармури), сировину для металургійної промисловості (кварцити, глини, флюсові вапняки) тощо.

 Вугілля.

В Україні є значні запаси паливних корисних копалин . Серед них провідне місце належить кам’яному та бурому вугіллю. За його загальними запасами (56,6 млрд тонн) Україна посідає восьме місце у світі. Родовища кам’яного вугілля зосереджені в Донецькому (Донбасі) та Львівсько-Волинському басейнах. Основним буровугільним басейном України є Дніпровський, або Правобережний.

Нафта і природний газ.

Родовища нафти та газу в Україні зосереджені у трьох нафтогазоносних регіонах: Східному (Дніпровсько-Донецькому), Західному (Карпатському), Південному (Причорноморсько-Кримському). Порівняно з вугіллям запаси нафти та природного газу в Україні є набагато меншими та значно виснаженими.

Найбільшим за запасами та сучасним видобутком є Східний нафтогазоносний регіон. Він приурочений до осадового чохла Дніпровсько-Донецької западини. Тут виявлено понад 200 родовищ газу (найбільші: Шебелинське, Західнохрестищенське та Єфремівське) і нафти (найзначніші: Леляківське, Гнідинцівське, Радченківське).

Західний нафтогазоносний регіон є найстарішим в Україні та характеризується найбільшим виснаженням ресурсів. Промисловий видобуток у цьому районі розпочався ще в 1775 р. Більшість родовищ тяжіють до Передкарпатського прогину. Найбільшими серед них є нафтові — Бориславське та Долинське.

Південний нафтогазоносний регіон розташований переважно в межах осадового чохла молодої Скіфської платформи. Геологи вважають, що українська частина шельфу Чорного та Азовського морів є дуже перспективною для виявлення та освоєння родовищ. Проте внаслідок технічного обмеження діючих бурових платформ розвідка ведеться на глибинах моря до 100 м. Найбільші газові родовища — Штормове, Фонтанівське, Голіцинське.

 Горючі сланці та сланцевий газ. Торф.

Виснаження запасів паливних ресурсів (нафти, природного газу) та заподіяння значної шкоди навколишньому середовищу змушують шукати родовища так званих нетрадиційних вуглеводнів. В Україні такими є горючі сланці та сланцевий газ.

Горючі сланці є осадовою гірською породою, що містить до 50—60 % органічної речовини. Із горючих сланців отримують сланцеву смолу (штучну нафту), яку використовують як рідке паливо. Інші продукти переробки мають широке застосування в хімічній промисловості. Горючі сланці в Україні представлені досить багатими родовищами в Карпатах, у межах Дніпровсько-Донецької западини. В осадовому чохлі Українського щита розташоване найбільше за запасами родовище горючих сланців — Бовтиське (3,7 млрд тонн).

Нові технології створили умови для видобутку з раніше недоступних джерел природного газу, зокрема сланцевого. Це той самий природний газ, але він залягає на значних глибинах (понад 2 км) у кристалічних сланцевих породах або ущільнених пісковиках. Нетрадиційним його називають через особливості видобутку.

На території України розташовані два основні райони залягання порід, із яких можливе видобування сланцевого газу: Львівсько-Люблінський басейн на заході країни (видобувні запаси сланцевого газу оцінюють на рівні 1,47 трлн м3) та Дніпровсько-Донецький басейн на сході (2,15 трлн м3).

На території України розвідано понад 1,5 тис. родовищ торфу із сумарними запасами близько 1,3 млрд тонн. Потужність пластів іноді складає 10—12 м. Найбільші родовища розташовані на заході та півночі, у тому числі у Волинській, Рівненській, Чернігівській, Львівській областях.

• Особливості геологічного розвитку території України обумовили формування в її надрах різноманітних паливних, рудних та нерудних корисних копалин.

• В Україні зосереджені значні поклади кам’яного вугілля. Найбільшим його басейном є Донбас.

• Територія України є перспективною для освоєння родовищ горючих сланців та сланцевого газу.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. На які групи поділяють корисні копалини за їх подальшим використанням? Назвіть закономірності приуроченості паливних і рудних корисних копалин до тектонічних структур. 2. Якими паливними корисними копалинами Україна забезпечена достатньою мірою? 3. Назвіть паливні корисні копалини, які є у вашій області.

Практична робота 4"г".

Тема: Встановлення за картами (тектонічною, геологічною, фізичною) зв'язків між тектонічною, геологічною будовою, рельєфом та корисними копалинами .

Завдання:

1. За картою тектонічної будови та картосхемою  установіть зв'язок між тектонічними структурами та паливними корисними копалинами. Результати  оформфть у вигляді кругової діаграми.

3Чим обумовлена необхідність пошуку та освоєння нетрадиційної паливної сировини в Україні?

4. Висновок.

Домашнє завдання:

1.Опрацюйте п. 20 та мою для вас підбірку.

2. Виконайте практичну роботу №4"г".

Результати чекаю до наступного уроку.



Географія 9 клас

Тема:Сільське господарство України. Рослинництво.

Пропоную переглянути:


МІСЦЕ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В ЕКОНОМІЦІ КРАЇНИ. 

Сільське господарство — один з найдавніших видів економічної діяльності в Україні. На сільське господарство припадає 1,9 % ВВП держави. У ньому зайнято 3,3 млн осіб. Від 2015 р. воно є лідером в експорті товарів — так само як і 100 років тому. Сільське господарство є основою економічного розвитку більшості регіонів нашої держави.

СТРУКТУРА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ УГІДЬ В УКРАЇНІ. 

Сільськогосподарські землі становлять 70,8 % від загальної площі держави, з яких щорічно обробляють понад 32 млн га . Для порівняння: у Польщі під сільгоспвиробництво задіяні вдвічі менші площі — 14 млн га, у Німеччині — 12 млн га, у Румунії — 9 млн га.

Земельні угіддя України характеризуються високим біопродуктивним потенціалом, оскільки основна база землеробства розміщується на найбільш родючих ґрунтах світу — чорноземах (більш як 60 % від загальної площі орних земель у державі).

Сільськогосподарські угіддя України мають високий ступінь розораності. Це, з одного боку, свідчить про інтенсивне використання землі в сільському господарстві, а з іншого — про необхідність відповідних заходів щодо захисту земель від вітрової та водної ерозії.

Структура угідь залежить від зональних особливостей і характеризує якість землі як засобу виробництва в сільському господарстві.

З-поміж сільськогосподарських угідь найбільшу цінність мають рілля й багаторічні насадження. Зі збільшенням їхньої частки підвищується якість земельних ресурсів й ефективність їхнього використання. Найбільша частка посівних площ — у Степу й Лісостепу (майже 70 %), сіножатей і пасовищ — на Поліссі та в Карпатах.

Сільськогосподарські угіддя потребують систематичного поліпшення: зрошення на Півдні, захисту ґрунтів від ерозії в Лісостепу та розвіювання на Поліссі. Комплекс заходів, спрямованих на збереження й поліпшення земельних угідь, називається меліорацією. Розрізняють три види меліорації: водну (зрошування, осушення), хімічну (внесення добрив) і лісову. Водна меліорація полягає в осушенні перезволожених ґрунтів та зрошуванні малозволожених, у захисті від зсувів ґрунтів гірських схилів; хімічна меліорація — у вапнуванні кислих і гіпсуванні солонцюватих ґрунтів. В Україні площа зрошуваних земель становить понад 2 млн га, осушених — майже 3 млн га.

РОСЛИННИЦТВО. ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ. 

На продукцію рослинництва припадає 70,3 % ї сільського господарства України . За способом використання земель рослинництво поділяють на підвиди економічної діяльності.

Зернове господарство спеціалізується на вирощуванні продовольчих хлібних культур — пшениці й жита; продовольчих круп’яних — гречки, проса, рису; фуражних (що використовуються як корм для тварин) — ячменю, вівса, кукурудзи; зернобобових — гороху, квасолі тощо.

Найбільші агрохолдинги України: «УкрЛенд Фармінг», «Кернел Груп», «Миронівський хлібопродукт», «Українські аграрні інвестиції».

Провідне місце в рослинництві посідає вирощування зернових. Під цими культурами в Україні зайнято більше половини посівних площ.

Традиційно найважливішою зерновою культурою в Україні є пшениця, особливо озима, яка на чорноземах дає гарні врожаї. Озиму пшеницю висівають восени, щоб використати осінню й весняну вологу в ґрунті. Найбільша кількість земель під нею припадає на степові та лісостепові райони. Посіви ярої пшениці займають незначні площі в східних областях України, де клімат континентальніший і взимку випадає мало снігу, який не може захистити посіви від вимерзання.

Жито — цінна продовольча культура, яка вирізняється високою холодо- та посухостійкістю, росте на бідних піщаних ґрунтах. Основні райони його вирощування — Полісся, рідше Лісостеп.

Кукурудза вимоглива до родючості ґрунтів, не витримує приморозків. Висівають її в Степу й Лісостепу, а також на Закарпатті. Найвищі врожаї збирають на зрошувальних землях півдня України. Через потепління клімату дедалі більше кукурудзи вирощують у північних регіонах України (Чернігівській і Сумській областях).

Ячмінь — один з невибагливих злаків, скоростиглий, посухостійкий, з невеликим вегетаційним періодом (60-90 днів). Завдяки цим особливостям посіви його розміщені в північних районах Степу й Лісостепу, в передгірських і гірських районах Карпат. У роки вимерзання озимої пшениці ячмінь висівають на півдні Лісостепу.

Круп’яні культури України — просо, гречка та рис. Однією з найцінніших круп’яних культур є гречка. Ця рослина вологолюбна, тому поширена в Лісостепу й на Поліссі, на вологих піщаних ґрунтах. Просо, навпаки, завдяки його посухостійкості, вирощують переважно в Степу, а також у південних районах Лісостепу. Отримання високих врожаїв рису в Україні можливе лише на поливних землях. Його сіють на півдні Херсонської й Одеської областей на зрошувальних полях.

Зернобобові (горох, квасоля, соя) — важливі продовольчі й кормові культури, їхні посіви зосереджені на Поліссі та в Лісостепу. Основною зернобобовою культурою є соя. Це вологолюбна, вимоглива до ґрунтів, нетерпима до суховіїв культура.

ТЕХНІЧНІ КУЛЬТУРИ. Технічними називаються культури, які переважно є сировиною для харчової та легкої промисловості. Їх поділяють на волокнисті, наприклад коноплі; цукроноси — цукровий буряк; олійні — соняшник, соя, ріпак; ефіроолійні — кмин, м’ята тощо; лікарські — валеріана та ін.

Відкриваємо Україну

Україна входить у топ-10 країн-виробників сої у світі.

Цукровий буряк — технічна культура, яка потребує родючих ґрунтів, багато сонячних і теплих днів, значного зволоження. Основним районом посівів цукрового буряку є Лісостеп та південь Полісся.

ОРГАНІЧНЕ СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО В УКРАЇНІ. Зважаючи на природні властивості клімату та ґрунту, Україна є одним із провідних виробників органічних продуктів. Площа сільськогосподарських угідь, зайнятих під органіку, становить понад 270 тис. га. За цим показником наша держава належить до двадцятки лідерів органічного виробництва у світі. В Україні працює більш як 120 сільськогосподарських підприємств органічного землеробства, що отримали міжнародну сертифікацію. Здебільшого вони вирощують зернові, зернобобові та олійні культури. Майже 70 % органічних продуктів іде на експорт.


Домашнє завдання:

1.Опрацюйте п. 12-13 та мою для вас підбірку.

2. Виконайте практичну роботу №3.Зміст практичної роботи ви знайдете на стор.109 вашого підручника.

Результати чекаю до наступного уроку.





Немає коментарів:

Дописати коментар