Добрий день.
Сьогодні 18 листопада 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів.
Географія 7 клас
Тема:Населення Африки. Держави. Зв'язки України з державами африканського континенту. Практична робота №3"г".
Зміст курсу «Географія материків та океанів» передбачає вивчення не тільки природи материків, але й ознайомлення з характеристиками населення материків та його господарською діяльністю. Людина — невід’ємна частина природи — з давніх-давен змінює її, використовуючи природні багатства навколишнього середовища для задоволення своїх потреб. Чисельність населення материків постійно збільшується, отже, збільшується й вплив людини на навколишнє середовище. Знаючи особливості зростання, розміщення населення та його діяльності, можна спрогнозувати можливі зміни в природі материків, розробити шляхи подолання екологічних проблем та правила гармонійного існування людини в природному середовищі. Ви вже знаєте про особливості природи Африки, наступний етап досліджень — її населення, політична карта, держави.
Африканські країни дуже розрізняються за багатьма особливостями: ГП, природними ресурсами та природними умовами, рівнем екологічного розвитку. За виключенням ПАР, усі країни материка є державами, що розвиваються, з низьким рівнем розвитку господарства. Дуже різними є також темпи подальшого розвитку кожної країни. Зрозуміти масштаби цієї різниці нам допоможе сьогоднішній урок.
Численні знахідки археологів свідчать про те, що Африка була заселена дуже давно. На Африканському континенті були знайдені найдавніші, виготовлені 2,6 млн. років тому кам’яні знаряддя праці. Цей факт дає вченим підстави робити припущення про те, що Африка є найдавнішою батьківщиною людства.
Перегляньте:
В Африці сформувалися народи трьох основних рас. Представники південної гілки європеоїдної раси — араби та бербери — проживають в основному на півночі Африки. Південніше від Сахари проживають представники негроїдної раси. У саванах північної частини материка живуть нілоти, тутсі, хіна. Центральні райони займають народи банту, а в екваторіальних лісах невеликими групами проживають пігмеї. У напівпустелях і пустелях Південної Африки живуть бушмени та ґоттентоти. Північно-східна частина Африки — батьківщина ефіопів, яких відносять до проміжної раси. У них темна, як у негроїдів, але з червонуватим відтінком шкіра, а ознаки обличчя подібні до європеоїдів. Населення острова Мадаґаскар — малаґасійці — належить до монголоїдної раси. Прийшле населення європейського походження становить незначну частину населення материка. Уздовж узбережжя Середземного моря проживають нащадки французів, на Канарських островах — іспанців, а на крайньому півдні материка — африканери або бури,— нащадки переселенців із Нідерландів, англійців.
Усього в Африці проживають кілька тисяч народів.
Африка посідає друге місце у світі серед інших материків за кількістю населення — більш ніж 890 мільйонів осіб (близько 14 % населення світу), і перше за його природним приростом — 3 % на рік. При цьому середня тривалість життя в Африці дуже низька — не більше 40 років.
Природний приріст населення — перевищення народжуваності над смертністю. Населення по території материка розміщено нерівномірно. Найбільша густота населення (1000 осіб на 1 км2) спостерігається в долині Нілу. Густо заселені узбережжя Ґвінейської затоки і Середземного моря. На півдні Африки, у пустелях, густих лісах і високогір’ях густота населення дуже низька — менш ніж 1 особа на 1 км2.
Переважна більшість населення Африки живе в сільській місцевості, за останні десятиліття помітна тенденція зростання кількості міського населення.
Панування європейців в Африці закінчилося в середині ХХ ст., коли колонії одна за одною почали здобувати незалежність. Зараз на континенті 56 держав і п’ять територій. Найбільша за площею країна — Судан (2,5 млн км2), найменша — острів Святої Єлени (0,4 тис. км2). Африка стоїть на першому місці серед материків за кількістю країн, які не мають морських кордонів.
Проблеми, породжені колоніальним минулим: безграмотність, бідність, економічна відсталість, міжнаціональні та релігійні конфлікти.
В Африці розташовано безліч великих і малих країн, кожна з яких має свої особливості. Крім Республіки Південна Африка, усі інші держави на материку належать до групи країн, які розвиваються, із низьким рівнем розвитку господарства. Господарство більшості африканських держав ґрунтується на видобувній промисловості та сільському господарстві.
Звязок України з африканськими каїнами.
Україна співпрацює з різними континентами світу. Серед них і Африка. Абсолютна більшість африканських країн визнали Україну як незалежну державу і встановили з нею дипломатичні відносини. Проте лише в Алжирі, Єгипті, ПАР діють українські посольства. У більшості інших країн Африки українські дипломати були акредитовані по сумісництву, що свідчить про низький рівень налагодження відносин з африканськими країнами.
Безпосередні торговельні контакти встановлені лише з обмеженою кількістю північно африканських держав. Переважну більшість товарів, вироблених на Африканському континенті, Україна закуповує на міжнародних біржах. В цілому пряма торгівля України з Африкою не перевищувала за роки незалежності 2–3 відсотків загального обсягу товарообігу.
Цікаве про Африку:
У державі Того чоловік, що зробив комплімент жінці, зобов’язаний на ній одружитися.
Серед усіх людей, які проживають на Землі, тільки пігмеї і аборигени Андаманових островів не знають про існування вогню.
У деяких частинах держави Малайя жінки містять гареми чоловіків.
Західноафриканське плем’я Матабі грає у футбол, єдиною відмінністю якого від звичного нам є м’яч – він представляє собою … людський череп.
Сомалі – це єдина країна в Африці, народ якої говорить мовою, який має назву також як і сама держава – Сомалі.
Найбільший відсоток домогосподарок у Ботсвані.
Більше половини світового видобутку золота зосереджено в ПАР.
ПАР налічується 11 офіційних мов. Цікаво знати, що більшість населення знає три і більше мов. Англійська є однією з найпоширеніших і використовується більш аніж половиною населення країни.
У Судані знаходиться більше пірамід, ніж в будь-якій іншій країні на Землі − навіть більше, ніж у Єгипті. Є принаймні 223 піраміди а Єгипет є домом для близько 110 пірамід.
Практична робота №3"г".
Тема: Позначення на к.к. основних географічних об'єктів Африки.
Завдання:
1.Дайте відповіді на наступні запитання:
- Чому Африку називають «прабатьківщиною людства»?
- Які проблеми зараз треба вирішити африканським народам?
- Назвіть та покажіть на карті найбільші сучасні країни Африки. Які з них найбільш економічно розвинені?
- Як географічне положення впливає на розвиток країн? Свою відповідь обґрунтуйте прикладами.
2. Нанесіть на контурну карту кордони та позначте столиці держав: Єгипет, ПАР, Алжир, Сомалі, Намібія, Судан, Танзанія, Нігерія.
3. Висновок.
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Випишіть та вивчіть наступні перміни:
Політична карта — це тематична карта, яка показує розташування країн та їхніх столиць.
Найдавніші держави — Давній Єгипет, Аксуанське та Мероїтське царства, Ефіопія, Карфаген та ін. Із XV ст. починається колонізація материка європейцями.
Колонія — країна або територія, яка перебуває під владою іноземної держави (метрополії).
3. Виконайте та надішліть на перевірку практичну роботу №3"г".
Чекаю до наступного уроку географії.
Географія 10 клас
Тема: Географічне положення, природні умови та ресурси Азії. Дослідження 7.
Пропоную переглянути:
Азія - один із осередків зародження цивілізації, батьківщина землеробства, штучного зрошення, міст, багатьох наукових досягнень. Тут протягом століть розвивалося багато цивілізованих держав, виникали і розпадалися великі імперії. У XIX ст. значна кількість азійських територій і країн були колоніями. Азія вирізняється природними контрастами і геополітикою. Тут склалися непрості взаємовідносини між окремими країнами- сусідами, що часто призводить до загострення ситуації. За бурхливе XX ст. тут прогриміло немало війн, десятки революцій, військових переворотів, путчів. Більшість конфліктів і нині виникає на релігійній і міжетнічній основі. Серйозним викликом сучасності є війни, що періодично охоплюють окремі азійські регіони, в яких часто беруть участь і розвинені країни світу. Нині на континенті переважають країни, що розвиваються. Вони намагаються поліпшити своє економічне становище, освоїти і впровадити новітні технології в господарство. Проте вдається це зробити далеко не всім з них. Окремі країни Азії досягли значних успіхів в економіці й увійшли в групу найбільш розвинутих, впливових держав світу. Пропонуємо вам пізнати найбільший географічний регіон світу, щоб з’ясувати його роль у світовому господарстві, зрозуміти причини відмінностей у рівнях розвитку і спеціалізації країн, долучитися до культурної спадщини народів з іншою, ніж у нас, релігією, традиціями і побутом.
Загальні відомості про регіон. Азія займає 1/3 земної поверхні і є найбільшою частиною світу. В Азії налічують 47 суверенних держав, багато з яких є найдавнішими. Країни різні за розмірами і кількістю населення, кордони між ними визначені і політично, і природними межами.
Географічне положення країн Азії відрізняється трьома особливостями: приморським положенням, глибинним (континентальним) положенням, а також не завжди сприятливим сусідським положенням.
Більшість країн великі за розмірами, наприклад Китай, Індія, Саудівська Аравія. На тлі цих велетнів виділяються зовсім малі за розмірами країни, приміром Сінгапур і Мальдіви. Проте в Азії, на відміну від Європи, таких країн небагато.
Чисельність населення Азії - 4 млрд 117 млн осіб, з них майже 2,5 млрд осіб проживає лише у двох країнах - Китаї та Індії.
На думку експертів, у найближчі 50 років кількість населення на заході Азії збільшиться на 105 %, а на сході усього лише на 5 %. У найближчі 15 років зростання кількості населення Китаю загальмується. До 2025 р. китайців стане на 198 млн більше, ніж нині. Темпи зростання кількості населення Індії, навпаки, прискоряться, і до 2025 р. ця країна майже вирівняється з Китаєм за кількістю населення. Очікується значне зменшення кількості населення Японії.
Азія є одним з найменш урбанізованих регіонів, але це відставання від інших регіонів скорочується. Особливо це відчутно на півдні і сході, де розташовані деякі з найбільших і швидкозростаючих мегаполісів планети.
Зайнятість населення неоднакова в різних країнах (мал. 92). У менш розвинених країнах зростає частка зайнятих у сільському господарстві, а в Японії 70 % робочої сили задіяно у сфері послуг. У промисловості країн Азії пересічно зайнято 20-25 % працюючих.
Політична карта Азії. Країни Азії - це складний комплекс демократичних і авторитарних режимів, які змінювалися і продовжують змінюватися впродовж тривалої історії. Тому сучасна політична карта і типологія країн строката: в Азії є різні за формою державного правління та устроєм держави. Більшість держав є республіками. Найбільш зрілими парламентськими республіками є Ізраїль, Індія та ін. До республік народної демократії належать Монголія, В’єтнам, Лаос. Вони, як і колишні середньоазійські республіки СРСР, перебувають на початковому етапі демократичних перетворень. Особливе місце в цій групі посідає Китай, для якого характерне поєднання авторитарного політичного режиму з ринковими перетвореннями в економіці. Є в Азії республіки, в яких поєднується релігійний режим з президентською владою, наприклад Ісламська Республіка Іран. Конституція Ірану закріплює керівну роль мусульманського духовенства в житті іранського суспільства, а духовний керівник країни наділений дуже широкими повноваженнями.
Шість держав Азії - це конституційні монархії, серед яких Японія, Малайзія, Таїланд, Бутан, Йорданія, Камбоджа. У деяких з цих держав спостерігається змішаний режим правління, своєрідний симбіоз авторитаризму в особі монарха з багатопартійною парламентською системою.
Є на континенті й абсолютні монархії. Більшість з них орієнтується на збереження і підтримку традиційних форм державного і суспільного життя, що сформувалося історично. Це - Саудівська Аравія, ОАЕ, Катар, Кувейт, Бруней, Оман.
Реалії сьогодення
Азійські королівські доми. Вони й досі відіграють важливу роль у житті своїх держав, хоча більшість з них має переважно неформальний вплив, аніж формальну владу. Так, імператор Японії дуже шанований в країні, але не має ніякого впливу на політику. У Малайзії королі змінюються кожні п’ять років з числа нащадків, але відіграють лише церемоніальну роль. Проте є виняток з правил. Так, король Таїланду має велику популярність серед громадян країни і неодноразово приймав важливі політичні рішення (мал. 93). Зовсім інша ситуація у Непалі. Там ставлення до короля з боку парламенту і народу не зовсім поважне. Тому навесні 2006 р. роздратований народ позбавив короля влади і проголосив Непал світською державою.
Особливості господарства країн Азії. Роль Азії у світовому господарстві за останні десятиріччя значно зросла. Економіка регіону експорто- орієнтована, більш закрита, ніж європейська, де спостерігається швидке економічне зростання. Крім ринкової моделі, присутня й соціалістична модель, за якою розвиваються лише окремі країни. Відмінності в рівнях розвитку і спеціалізації країн виражені тут сильніше, ніж в Європі.
За рівнем соціально-економічного розвитку і особливостями господарства в Азії виділяють шість груп (типів) країн. До першої групи входить лише Японія - високорозвинута держава, єдиний азійський член Великої сімки, яка за багатьма показниками посідає провідні позиції у світі. До другої групи відносять Китай та Індію, які за сумарним ВВП обійшли розвинені країни Європи, але за душовим його значенням їхні успіхи поки що незначні. Країни третьої групи називають новими індустріальними країнами, які за рахунок дешевої робочої сили та інвестицій, а також за участю західних ТНК здійснили реформи господарства, впровадивши високотехнологічну модель його розвитку. Серед таких країн Республіка Корея, Сінгапур, Китайська республіка Тайвань, а також Таїланд, Малайзія, Індонезія і Філіппіни.
Особливу групу країн Азії складають так звані нафтопереробні країни Перської затоки та Південно-Західної Азії. Цим країнам завдяки експорту нафти і газу вдалося також у короткі строки зміцнити свої позиції у світовому господарстві і розвинути інші галузі господарства у своїх країнах.
До п’ятої групи належать держави з переважанням добувних галузей і легкої промисловості. Це Монголія, Бангладеш, Афганістан, В’єтнам та ін. Шосту групу становлять найменш розвинуті країни, в яких структура господарства несформована і представлена однією-двома галузями. Це, наприклад, Лаос, Непал, Бутан та ін.
Проблема
Через невисоку культуру господарювання, обмежений життєвий простір та зростаюче населення невпинно деградує навколишнє середовище. Інтенсивний видобуток корисних копалин без здійснення природоохоронних заходів, екстенсивне ведення сільського господарства, вирубування лісів - усе це призводить до забруднення повітря і води, ерозії ґрунтів. До того ж часті конфлікти і війни тільки ускладнюють екологічну ситуацію. Як зупинити негативний вплив на природу в Азії? Запропонуйте свої способи поліпшення стану довкілля в регіоні. Місце Азії у світовому господарстві та міжнародних відносинах. Країни Азії посідають одне з провідних місць у світі в сучасних політичних та соціально-економічних процесах. Серед експертів навіть існує думка, що найближчим часом центр світової економічної активності може переміститися зі США і Європи до Азії.
Позитивний імідж для свого регіону створює насамперед Японія, яка за багатьма показниками входить до десятки країн-лідерів. Вона має високий рейтинг за технологічними досягненнями, інноваціями, інформатизацією, конкурентоспроможністю національного господарства тощо. За деякими з цих показників у лідери виходить і Сінгапур. Ці дві країни, а ще Китай та Індія характеризуються високим показником ВВП. Чільне місце в системі світового господарства посідають країни - експортери нафти Південно- Західної та Південно-Східної Азії.
У межах регіону створено кілька політичних, економічних і культурних регіональних організацій (згадайте їхні назви). Серед них міжурядова організація країн Південно-Східної Азії АСЕАН, до якої входять 10 країн (Індонезія, Малайзія, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Бруней, В’єтнам, Лаос, М’янма, Камбоджа) (мал. 94). У складі АСЕАН є дві країни зі статусом спостерігачів - Папуа-Нова Гвінея та Східний Тімор. Співпрацюють з нею Японія, Південна Корея та Китай. Цю міжурядову організацію часто порівнюють з ЄС, оскільки АСЕАН є дійсно великою за площею та кількістю населення. Головною метою організації є інтеграція країн регіону, прискорення економічного зростання, соціального і культурного прогресу, установлення миру і стабільності.
В Азії налічують 43 суверенні держави, переважна більшість яких це держави, що розвиваються. На політичній карті Азії 29 республік, 7 конституційних і 7 абсолютних монархій.
Чисельність населення Азії становить 4 млрд 117 млн осіб. Це найбільший показник серед регіонів світу. Попри це Азія є одним з найменш урбанізованих регіонів світу.
За рівнем соціально-економічного розвитку в Азії виділяють шість груп країн.
Дослідження 7.
Тема: Географічне положення країни як чинник її економічного розвитку ( на прикладі Туреччини і Сингапуру).
Завдання:
1. Побудуйте стовбчикову діаграму, що відображає ресурсозабезпеченість однієї з запропонованих країн Азії.
2. Наведіть приклади чинників, що використовуються під час розрахунку ресурсозабезпеченості однієї з запропонованих країн Азії.
3. Проведіть порівняльний аналіз Туреччини та Сингапуру щодо чинників економічного розвитку.
4. Перелічіть рекреаційні обєкти, які приваблюють туристів до однієї із запропонованих країн Азії.
5. Висновок.
Д.З.
1. Опрацюйте п. 18 та мою для вас підбірку.
2. На к.к. нанесіть країни регіону.
3. Виконайте дослідження 7.
Виконану роботу чекаю до наступного уроку географії.
Немає коментарів:
Дописати коментар