Добрий день.
Сьогодні 28 листопада 2022 року.
Запрошую на урок географії 6,7,8 та 11 класи.
Географія 6 клас
Тема: вулканізм і вулкани, гейзери. сейсмічні пояси Землі.
практична робота 3"а" .Греції – бог-коваль, якого греки називали Гефест, у стародавніх римлян вшановувався як Вулкан. Чому ж така шана цьому богу?
Вулкан – син Юпітера і Юнони, бог вогню, ковальської справи, досить зрідка був присутній на раді богів. Його неприязнь до Олімпу мала давні корені. Кульгавий після падіння, він оселився на горі Етна, де побудував велику кузню. Побудував для всіх богів на Олімпі величні золоті палаци, виготовив меблі з коштовних металів і прикрасив їх коштовним камінням. За допомогою Циклопів Вулкан виготовив зброю для Юпітера – жахливі блискавки, від яких не міг врятуватись ніхто. Любовні стріли для купідона також кував Вулкан. Вулкану приклонялись усі ковалі та артисти, вважали його своїм захисником, і відповідно обоготворивши. Особливо шанували Гефеста в Афінах, де ремесла досягли найбільшого в Греції розвитку. На честь цього бога проводились різноманітні свята – Вулканалії і Гефестії. Його звичайно зображували невисоким, коренастим чоловіком, у якого одна нога коротше іншої, в робочій шапці, короткому одязі і з інструментами коваля у руках.
Явище переміщення магми з надр Землі на поверхню називається – ВУЛКАНІЗМ.
Виверження вулканів - це катастрофічне явище природи, яке викликає у людей страх - вони забрали незліченну кількість життів, стерли з лиця землі цілі міста і перетворили великі землі в безплідні пустелі.
Вулканів на Землі дуже багато: десятки тисяч на материках та ще більше – в
океанах. Однак діючих вулканів значно менше – близько тисячі. Переважна частина
вулканів так само, як і райони землетрусів, розташована на межах літосферних
плит, поблизу розломів земної кори.
Види вулканів:
Діючі
періодично вивергаються нині або
хоч би один раз за останніх 10 тис. років.
Сплячі
вулкани, що
жодного разу не вивергаються від 10 тис. років до 25 тис. років
Згаслі
вулкани не вивергаються 25 тис. років
... Колись, за сивої
давнини, на березі Неапольської затоки в Італії стояло веселе й ошатне місто
Помпеї. На його вулицях завжди було жваво. До цього курортного міста приїздили
відпочивати знатні римляни. Життя в Помпеї було спокійне, і ніщо не пророкувало
катастрофи... З деякого часу з вершини великого Пагорба поблизу міста почав
вириватися димок, а іноді чувся гул. Ніхто із мешканців міста не знав, що
Пагорб — це згаслий вулкан, який зараз має назву Везувій.
Одного дня дим із
Везувію почав валити сильніше, ніж звичайно. Однак жителі майже не звертали на
це уваги — вони поспішали швидше закінчити свої справи, щоб встигнути на
гладіаторські ігри. Видовище вже почалося, коли раптом настала пітьма,
задушливі гази наповзли на місто, високо в небо з Пагорба підкинулося полум’я.
На місто почав падати все густіший попіл. Ошалілі люди бігли не озираючись,
намагаючись сховатись, щоб урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб
перечекати лихо. Нікому не вдалося врятуватися, адже все місто було поховане
під багатометровим шаром попелу... Про місто згодом забули.
Але ось одного разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і наштовхнулися на мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто знову побачило сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі туристів.
На території України є на Керченському
півострові та прилеглій акваторії Азовського моря. В останні роки виявлені грязьові вулкани на захід та південь Севастополя
в акваторії Чорного моря.
Серед діючих грязьових вулканів виділяються з постійно спокійним режимом
виверження та з активними викидами протягом кількох діб, що супроводжується
вибухами та локальними землетрусами. Діючі грязьові вулкани пов'язані з зонами
активного Південно-Азовського розлому. Активні вулкани виділяють пари ртуті, вміст якої в атмосферному повітрі під час виверження
зростає на 1-2 порядки. Активізація грязьових вулканів у зоні Південно-Азовського
розлому сприяє виникненню нових
островів та мілин в акваторії Азовського моря та Керченської протоки.
Грязьові вулкани є особливою ознакою Азовського
моря, основна маса яких розташована в районі Таманського півострова в Росії,
хоча вони є і в Україну в районі Арабатської стрілки.
Географія 7 клас
Тема: Тектонічна будова та рельєф материка. Корисні копалини материка.
практична робота 5"б" .
Тектонічна будова та рельєф материка.
Південна Америка лежить на стійкій Південноамериканській платформі (центр і схід), на заході знаходиться складчастий пояс Анд альпійської епохи горотворення. За останні сотні мільйонів років внутрішні сили Землі піднімали, опускали та рухали платформу на захід. Унаслідок підняття платформа прогиналася, у прогинах накопичилися морські та континентальні відкладення, формувався осадовий чохол платформи. Такий прогин відповідає Амазонській низовині. Амазонська низовина за площею є найбільшою рівниною Землі. Північні та південні краї прогину, у якому знаходиться Амазонська низовина, що в тектонічному відношенні відповідають виходам фундаменту платформи, тобто щитам, ще й досі не вирівнялися остаточно — це Гвіанське та Бразильське плоскогір’я. На Гвінейському плоскогір’ї, в тій його частині, що називається Ла-Гран-Сабана, знаходяться неприступні плато, які підносяться на кілька сотень метрів над гористою місцевістю. Вони мають пласкі вершини, прямовисні стіни та складаються із червоних пісковиків. У Південній Америці їх називають мезас, або столи. Місцеві індіанці іменують ці дива природи по-своєму — тепуї. Один із найвищих і найграндіозніших «столів» індіанці називають Рорайма. Він підноситься над рівнем моря на 2810 м і знаходиться на перетині кордонів Гайани, Венесуели та Бразилії.
Бразильське плоскогір’я — найбільше за площею на материку. Східний його край піднято. Тут, поблизу берега Атлантичного океану, знаходиться і найвища вершина плоскогір’я — гора Бандейра (Прапор) — 2890 м. Уздовж північно-східного узбережжя материка та в долинах річок Амазонка, Оріноко та Парана утворилися великі рівнини, які розміщуються в прогинах Південноамериканської платформи — це Орінокська та Ла-Платська рівнини.
Платформа рухаючись на захід, назустріч плиті Наска, підминала західний край, зминала пласти гірських порід, формуючи довгу, вузьку та високу гірську систему Анд. Ці молоді гори тягнуться від Карибського моря до острова Вогняна Земля більш як на 9000 км. Вони складаються з кількох паралельних хребтів, які повторюють обриси західного узбережжя материка. Між ними знаходяться улоговини та плоскогір’я. У північній і південній частинах гори звужуються до 200 км, у середній — розширюються до 800 км. Найвищою вершиною Анд є гора Аконкагуа (6959 м).
В Андах триває процес гороутворення, тому тут часто відбуваються сильні землетруси та виверження вулканів. Найбільшими діючими вулканами є Котопахі та Льюльяйльяко, останній є найвищим вулканом світу — 6723 м.
Останній катастрофічний землетрус відбувся в Андах 1960 р. Потужні підземні поштовхи тривали на території Чилі 7 днів. За цей час було зруйновано 35 міст, сотні інших населених пунктів, загинуло близько 10 000 чоловік, понад 2 млн мешканців (це приблизно чисельність населення такої країни, як Латвія або Словенія) залишилися без житла. Цунамі зруйнували портові споруди та рибацькі поселення.
Льодовики Анд надають рельєфу гір різноманітних, часто примхливих, форм. Тут багато гребенів і піків, кріслоподібних заглиблень. Процеси формування рельєфу тривають.
Корисні копалини материка значні та різноманітні. На півночі материка в товщах осадових порід і шельфі Карибського моря знаходяться найбільші у світі запаси нафти. Природний газ і нафту виявлено також у різних місцях Ла-Платської та Амазонської низовин.
Корисні копалини Південної Америки та регіони їх залягання
У найдавніших докембрійських гірських породах Гвіанського та Бразильського плоскогір’їв знаходяться родовища заліза, руд кольорових металів і дорогоцінного каміння, золота, алюмінієві, цинкові, олов’яні, вольфрамові та уранові руди, платина, нікель, алмази. В усьому світі відомі родовища смарагдів, розсипні родовища платини та золота, вміст яких у річному піску збільшується після кожної зливи. Навпаки, посушливий клімат на крайньому заході материка сприяв утворенню в майже сухих водоймах йоду та відомої чилійської селітри у пустелі Атакама, з якої виробляють азотне добриво.
У Бразилії знайдено найбільше родовище коштовного каміння у світі. Це насамперед стосується топазу. Цей мінерал класу силікатів, прозорий, безбарвний або з блакитним, жовтим чи червонуватим відтінком, може досягати чималих розмірів. У Нью-Йоркському музеї зберігається топаз масою 270,3 кг. Його знайшли в Бразилії. Там також знайдено і топаз масою 117 кг. Його демонструють у Віденському природничому музеї.
Багаті на корисні копалини й Анди. їх називають мідними горами, оскільки тут є поклади практично всіх руд кольорових металів, особливо багато мідної руди, олова та золота. Є тут і залізна руда, а в осадових товщах передгірських прогинів виявлено запаси нафти та кам’яного вугілля.
Видобуток корисних копалин на території материка відкритим способом створює тут чимало екологічних проблем. Наприклад, для видобутку залізних руд у Бразилії розрізають кар’єри. Це велетенські рани на тілі Землі, у яких працюють гігантські екскаватори та вантажівки.
Два найбільших у світі кар’єри, де видобувають мідні руди, розташовані в Південній Америці, — це Ескондіда та Чикікамата. Складно осягнути розумом обсяги ґрунту, які зрушено тут із місця заради видобутку мінеральної сировини.
Практична робота №5"б".
Завдання:
1. Нанесіть на к.к. гори, рівнини та низовини материка.
2. Порівняйте рельєф Південної Америки та Африки.
3. Нанесіть на к.к. найвищі вулкани світу: Льюльяйльяко, КотопахіСан-Педро, Охос- дель-Саладо.
4.На к.к. нанесіть корисні копалини материка.
5. Зробіть висновок про взаємозв'язок між розташуванням великих форм рельєфу і будовою земної кори.
Д.З.
Географія 8 клас
Тема:Рудні корисні копалини. Практична робота №4"д".
Рудні корисні копалини:
— Залізорудні басейни
✵ Криворізький — на Український щит; S ≈ 300 км2; розвідані запаси понад 18 млрд. т, один з найбільших у світі;
✵ Кременчуцький — на Український щит; S ≈ 150 км2; розвідані запаси близько 4,5 млрд. т;
✵ Білозерський — на Український щит; S ≈ 1300 км2; розвідані запаси близько 1,5 млрд. т;
✵ Керченський — пов’язаний з Індоло-Кубанським прогином; руди осадового походження; S ≈ 70 км2; розвідані запаси близько 1,8 млрд. т.
— Марганцеворудний басейн
Нікопольський — пов’язаний з осадовим чохлом УЩ; включає Нікопольське й Великотокмацьке родовища; S ≈ 5000 км2; один з найбільших у світі.
Руди кольорових металів:
✵ Ртутні — пов’язані зі складчастими спорудами Донбасу (Микитівське родовище) й Карпат (Вишківське); 2-ге місце у світі за запасами;
✵ уранові (Новокостянтинівське), титанові (Іршанське, Самотканське);
✵ нікілеві (Деренюське, Липовеньківське), алюмінієві (Високопільське, Малишевське) — пов’язані з корою вивітрювання Українського щита;
✵ поліметалеві (Берегівське, Біганське), золото (Мужіївське, Сауляцьке) — пов’язані з вулканічними проявами Закарпаття, перспективні райони Українського щита і Донбасу.
Практична робота №4"д".
Тема: Встановлення за картами звязків між тектонічними структурами і рудними корисними копалинами у межах України.
Завдання:
1.Дайте господарську оцінку цих груп мінерально-сировинних ресурсів.
2.Де в Україні є мінеральні води та грязі? Як їх використовують?
3. На які рудні корисні копалини багата Україна? Назвіть та підпишіть на к.к. найбільші родовища , поясніть загальні закономірності їх поширення.
4. На контурних картах позначити основні райони рудних корисних копалин.
5.Які проблеми пов’язані з видобуванням корисних копалин? Запропонуйте основні напрями (заходи) щодо раціонального використання та охорони корисних копалин.
6. Висновок.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати §21 та мою для вас підбірку.
2. На к.к. нанесіть рудні корисні копалини .
3. Виконайте практичну роботу №4"д".
Результати практичної роботи №5"б" чекаю до наступого уроку географії.
Географія 11 клас
Тема:Сонячно - земні взаємодії.
Пропоную переглянути:
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте п. 12 та мою для вас підбірку.
2. Проаналізуйте мал. 55 та 56 вашого підручника.
3. Письмово виконайте завдання 4-6 на стор. 73.
Виконане д.з. чекаю до наступного уроку географії.
Немає коментарів:
Дописати коментар