понеділок, 7 листопада 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 8 листопада 2022 року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 6-7 класів та на урок географії учнів 10 класів.


ОЗ 6 клас

Тема:Особиста гігієна.

Перегляньте:


Бути чистим набагато приємніше, чи не так? І не лише для самого себе, а й для твоїх рідних, друзів, учителів. Адже тому, хто охайний, частіше роблять компліменти, з ним охочіше спілкуються. Це сприяє підвищенню його самооцінки, робить популярнішим серед однолітків. А ще — це корисно для здоров’я.

Чистота і здоров’я

Нас оточують мільярди мікроорганізмів. Більшість із них не шкідливі для людей, але деякі спричиняють захворювання. Колись люди нічого не знали про це і тому страждали від багатьох інфекційних хвороб, епідемії яких спустошували міста, країни і навіть континенти.

З винайденням мікроскопа люди усвідомили, що багатьом небезпекам з невидимого світу можна запобігти за допомогою води і мила. Тоді й виникла галузь медицини, яка має назву «гігієна».

Було розроблено правила, що суттєво зменшили поширення інфекційних хвороб у лікарнях, а також рекомендації, як захистити себе у щоденному житті. Це — правила особистої гігієни, які повинен знати і яких має дотримуватися кожен.

Підтримувати чистоту тіла допомагають численні засоби гігієни.

Вибір засобів особистої гігієни

Догляд за руками

Ти, напевно, чув про хвороби брудних рук — розлади шлунку, дизентерію, гепатит А (жовтяницю) та інші. Так їх називають тому, що інфекція зазвичай потрапляє в організм через руки. Адже наші руки щодня торкаються багатьох речей, на яких можуть бути збудники хвороби.

Правила миття

  • рук закачай рукава;
  • змочи руки водою;
  • старанно намиль їх;
  • не забувай про тильні сторони рук та про місця між пальцями;
  • добре промий руки водою;
  • витри їх чистим рушником.

Догляд за шкірою

Шкіра — найбільший орган нашого тіла. Вона виконує багато функцій. Зокрема, завдяки рецепторам шкіри ми відчуваємо дотик, а також тепло, холод, біль.

Одна з найважливіших властивостей шкіри — її здатність підтримувати сталу температуру тіла. Якщо уважно роздивишся свою шкіру (краще під лупою), то побачиш маленькі волосинки. Коли тобі холодно, ці волосинки настовбурчуються, з’являється «гусяча шкіра». Наші пращури мали густий волосяний покрив, що допомагав зберегти тепло. Згодом люди почали носити одяг, і волосяний покрив зник, залишилися тільки маленькі волосинки, які зберегли здатність настовбурчуватися від холоду.Мікроби найкраще почуваються в теплому і вологому середовищі. На спітнілих ділянках тіла вони швидко розмножуються і, якщо їх вчасно не видалити, можуть спричинити запалення. Щоб запобігти цьому, слід щодня митися і вдягати чисту білизну.

Влітку треба захищати шкіру від сонячних опіків, а взимку від обмороження. Під дією вітру на відкритих ділянках шкіри (руках, губах, щоках чи підборідді) можуть з'явитися дрібні тріщинки і запалення. Щоб цього не сталося, взимку не забувай носити рукавички та користуватися гігієнічною губною помадою і захисним кремом.

Особиста гігієна під час занять спортом

Ті, хто займається спортом, часто пітніють і тому мають ретельно дотримуватися правил гігієни. Розглянемо два випадки: коли у людини є змога прийняти душ і коли такої змоги немає.

Зазвичай у басейні чи в спортивному залі є душ, однак не забувай про небезпеку зараження грибком. Тому обов’язково взувай у душ гумові капці. Пам’ятай, що митися і витиратися слід згори донизу. Так ти не занесеш інфекцію з ніг в очі або на інші частини тіла.Для витирання тіла і ніг краще мати окремі рушники (щоразу чисті). Якщо в тебе лише один рушник, ноги витирай насамкінець. Ретельно висушуй шкіру між пальцями ніг.

Як правильно митися

  • Спочатку відкривай холодну воду, а потім гарячу.
  • Закривай у зворотному порядку.
  • Завжди намилюйся згори донизу: спершу обличчя, відтак руки і тулуб, а насамкінець ноги.
  • Важливо добре вимити частини тіла, де скупчуються мікроби.

Якщо не вдалося уникнути зараження грибком і на ногах шкіра почервоніла й лущиться, негайно звернись до лікаря, тому що грибок може перекинутися на інші частини тіла та інших людей.

Якщо після уроку фізичної культури чи спортивного тренування немає можливості прийняти душ, можна тимчасово скористатися вологими серветками. Обирай ті, що призначені для всього тіла. Збираючись у подорож, візьми з собою велику упаковку серветок, адже невідомо, чи завжди матимеш змогу помитися.

Гігієна ротової порожнини

Важливим елементом особистої гігієни є догляд за зубами, яснами і всією ротовою порожниною. Завдяки йому:

  • ти матимеш привабливу усмішку, що додасть тобі впевненості у спілкуванні;
  • отримуватимеш більше задоволення від їжі. Адже тим, у кого хворі зуби, важко їсти яблука, інші тверді продукти;
  • маючи здорові зуби, правильно вимовлятимеш усі звуки;
  • уникнеш витрат на лікування.

Найбільшою проблемою є наліт у роті. Він містить бактерії, які виділяють кислоту щоразу після їди. Кислота пошкоджує емаль зубів і спричиняє карієс.

Щоб запобігти цьому, треба чистити зуби двічі на день, а також щодня видаляти наліт між зубами за допомогою зубної нитки (флосу) та чистити язик, на якому міститься до 90% бактеріального нальоту.   

Перегляньте:


Охайність допомагає вберегтися від багатьох інфекцій, а також сприяє твоєму емоційному та соціальному благополуччю.

Брудні руки можуть спричинити небезпечні захворювання. Тому їх треба якомога частіше мити.

Заняття спортом потребують додаткових навичок гігієни, зокрема для запобігання зараженню грибком.

Ротова порожнина може стати воротами для інфекцій і тому потребує постійного догляду.

Д.З.

1. Опрацюйте п. 9, стор.54 " Десять правил".

2. Перегляньте мультик та напишіть мені свої враження.


ОЗ 7 клас

Тема:Тематична робота по розділу 1 .

1.        1. Ознаки біологічного дозрівання:

а) упевнена поведінка, б)збільшення маси тіла

в) толерантність,  г) незалежність

2.Щоб поліпшити фізичну форму, підлітку слід:

а)займатися фізичною культурою, б) займатися шахами,  в) добре вчитися, г) поводитися чемно.

3.Міцний повноцінний сон: а) не впливає на здоров`я шкіри, б)шкодить здоров`ю шкіри, в) сприяє здоров`ю шкіри, г) залежить від здоров`я шкіри.

4.Щоб підтримувати нормальну масу тіла, потрібно: а) харчуватися раціонально, б) часто вживати продукти швидкого харчування, в) не вживати білків, г) не вживати фруктів і овочів.

5. Ознака соціального дозрівання: а) зверхність, б) збільшення зросту, в) зміна голосу, г) конструктивне розв’язання проблеми.

6.Ознаки психологічного і духовного дозрівання: а) шкідливі звички, б) заняття спортом, в) керування емоціями, г) зміна пропорцій тіла.

7.Щоб зуби були здоровими, необхідно:

а.Регулярно вживати фрукти та солодощі.

б. Повністю виключати з раціону всілякі  солодощі. 

в. Після кожного вживанні їжі полоскати рот водою.

г. Уживати якомога менше хліба та інших вуглеводів.

д. Ніколи одразу після вживання  гарячих страв не їсти холодні , а після холодних - гарячі.

е. Чистити зуби перед і після сну.

8. А) нормальне волосся           1. Має характерний блиск, швидко

                                                            зливається

б) жирне волосся  2. Еластичне, блискуче, легко розчисується.

В) комбіноване     3. Жирне біля коріння сухе на кінчиках.

                                    4. Ламке, тьмяне без блиску.

9. Ситуація. Донька взяла у мами крем, туш, тіні, помаду й скористалася ними. За якийсь час у неї на обличчі з`явилися висипання. Чому так трипилося?

10. Чому правильне, раціональне харчування  сприяє поліпшення фізичної форми?

11.Як вирішувати косметичні проблеми  підліткам?

       12. . Ситуація. Настя попросила маму купити їй лікувально-маскувальну косметику й вирішила, що вони підуть до звичайної крамниці. Але мам повела доньку до аптеки. Як ви гадаєте, чому?


   

Відповіді чекаю  СЬОГОДНІ ( завтра  - я перевіряти і оцінювати не буду).


Географія 10 клас

Тема: Білорусь.

Офіційна назва - Республіка Білорусь. Столиця – Мінськ. Площа - 207,6 тис. км². Населення - 9,5 мли осіб (на 2017 р.). Мови - білоруська, російська. Форма державного правління – республіка. Форма державного устрою - унітарна держава. Адміністративний поділ - 6 областей. ВВП на душу населення - 5143 дол. (2017 р.).Країна займає компактну територію на сході Європи, у басейнах річок Німан і Західний Буг. Білорусь межує на сході з Росією, на півночі та північному сході — з Латвією та Литвою, на заході - з Польщею, а на півдні - з Україною. Білорусь - північний сусід України та колишня радянська республіка, що не має виходу до моря. За площею її можна  порівняти з такими європейськими країнами, як Велика Британія і Румунія, за чисельністю населення - як Швеція, Угорщина і Австрія.

Пращури білорусів оселилися на цій території близько 1500 років тому. За різних часів Білорусь входила до складу Київської Русі, Великого князівства Литовського, Польщі, Росії. У листопаді 1917 р. тут була проголошена радянська влада, що проіснувала до 1991 р. Після розпаду Радянського Союзу Білорусь одержала незалежність. Мінськ став штаб-квартирою Співдружності Незалежних Держав. Вигідне транзитне положення дає змогу контролювати транснаціональні потоки. Білорусь одна з небагатьох країн Європи, яка не має виходу до моря

Білорусь дуже збіднена на мінерально-сировинну базу, однак має кваліфіковані трудові ресурси. Надра країни містять лише нерудні мінеральні ресурси: кам’яну та калійну сіль, фосфорити, торф, сировину для виробництва будівельних матеріалів (кварцові піски, гончарні глини, цементна сировина). Загальні запаси торфу становлять 4 млрд. т, щорічний видобуток 3 млн. т. Після видобутку необхідно проводити відповідні заходи, по відтворенню екосистеми.

Головними річками країни є Дніпро та його притоки (Прип’ять, Сож і Березіна), Західна Двіна, Німан і Західний Буг. У країні налічують понад 10 тис. озер, а Полісся є найбільшим у Європі районом боліт і заболочених земель. Ліси вкривають близько 43 % території країни, з домінуванням хвойних порід.

Геоекологічне положення Білорусі ускладнюється наслідками аварії Чорнобильської АЕС в 1986 р., коли особливо постраждали південно-східні області.

У Білорусі посилюються процеси депопуляції, що призводять до зниження працересурсного потенціалу. Нині до трудових ресурсів належать 4,3 млн осіб (45 % від населення країни). Частка зайнятих у сільському господарстві, будівництві, промисловості зменшується, хоча і залишається підвищеною (у сільському господарстві - 10 %, у промисловості - 23 %), а питома вага працюючих у сфері послуг поступово збільшилася до 67 %. Трудові ресурси країни відзначаються високою кваліфікацією, оскільки в Білорусі чисельність студентів до чисельності населення у відповідному віці становить аж 91 %. Тому висока освіченість білорусів і наявна ефективна система підготовки кваліфікованих кадрів є однією з надважливих конкурентних переваг країни.

Білорусь, як і інші слов’янські країни, переживає істотне зниження чисельності населення. Через значне перевищення смертності над народжуваністю природний приріст уже чимало років є від’ємним.

Населення розміщується територією країни вкрай нерівномірно: найзаселенішою є середня смуга країни, малонаселені північні райони та заболочене Полісся. Загалом середня густота населення становить 46 осіб/км2. Останніми десятиліттями кількість містян швидко збільшується, і нині в містах мешкає вже 77 % населення. Найбільші міста: Мінськ (1,9 млн осіб), Гомель (535 тис.), Могильов (380 тис.), Вітебськ (377 тис.) та ін. У сільському розселенні переважають середні села. Із 2005 р. в країні існують такі поселення нового типу, як агромістечка, у яких умови життя максимально наближені до міських.

Економічна політика Білорусі спрямована на конверсію оборонної промисловості та створення ринкової економіки з потужним державним сектором. Більшість підприємств залишається в державній власності, а процесу приватизації підлягли лише підприємства торгівлі та сфери послуг. Держава продовжує сплачувати субсидії сільськогосподарському сектору й зберігає контроль за цінами.

Промисловість залишається важливою сферою діяльності господарства, у якій виробляється 40 % сучасного ВВП. У країні широко видобувають калійну сіль, торф, природні будівельні матеріали. Майже всю електроенергію (99 %) виробляють на ТЕС. Нафту й природний газ імпортують з Росії, оскільки власний видобуток мізерний. Основним виробництвом обробної промисловості є машинобудування. Білорусь виробляє вантажні автомобілі і автопоїзди, надважкі самоскиди для гірничодобувної промисловості, трактори, бульдозери, сільськогосподарську техніку, побутову техніку на національних автогігантах «БелАЗ», «МАЗ», «БААЗ».

Білорусь вирізняється продуктивністю сільського господарства і є важливим експортером продовольства. Нині аграрне виробництво спеціалізується на скотарстві, свинарстві, льонарстві й картоплярстві. Тваринництво дає 3/4 усієї агропродукції, здебільшого поширене молочно-м’ясне скотарство. Білорусь є великим постачальником м’яса та молока. Навколо великих міст розвинуті свинарство й птахівництво. Основними рослинними культурами є жито, ячмінь, пшениця, льон-довгунець, цукровий буряк, бобові. Повсюдно у великій кількості вирощують картоплю й овочі, розвинене ягідництво. Відео.  

Сфера послуг поступово стає визначальною в білоруській економіці, і 2016 р. на неї припадало вже 52 % ВВП. Найбільша частка ВВП припадає на торгівлю і громадське харчування, транспорт, освіту, фізичну культуру, страхування тощо.

У країні розвинені залізничний, автомобільний і трубопровідний види транспорту, які обслуговують внутрішні та зовнішні зв’язки країни. Білоруська залізниця здійснює близько 75 % усіх перевезень вантажів у країні і понад 50 % пасажирських. Протяжність залізниць - 5,5 тис. км. Розвинений автомобільний транспорт, річковий флот здійснює перевезення, переважно в басейні Дніпра. Повітряний транспорт розвинений відносно слабо, найбільший аеропорт діє неподалік Мінська. За радянські роки було збудовано широку мережу трубопроводів, зокрема нафтопроводів (1,52 тис. км) і газопроводів (5,3 тис. км), транзитні функції яких нині відіграють винятково важливу роль для економіки Білорусі.

Міжнародний туризм у країні не набув широкого розвитку через слаборозвинену туристичну інфраструктуру, а також радіоактивне забруднення близько 1/5території Білорусі внаслідок Чорнобильської катастрофи, коли особливо постраждали Гомельська та Могилевська області, що відлякує іноземних туристів. У 2016 р. до Білорусі приїхало всього 860 тис. туристів. Утім країна має природні ландшафти і мальовничі озера; історичні й архітектурні пам’ятки (меморіал Другої світової війни - Брестська фортеця, меморіальний комплекс «Хатинь», середньовічні замки в містах Мир і Ліда). На території Білорусі розміщена більша частина заповідника «Біловезька Пуща», у якому охороняють популяцію зубрів.

Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Білорусь підтримує зовнішньоекономічні зв’язки зі 170 країнами світу. В основі експорту - продукція легкої промисловості, тракторо- та автомобілебудування; імпортує - енергоносії, машини, устаткування, транспортні засоби, продукцію хімічної промисловості. Головними торговельними партнерами Білорусі традиційно є Росія, Німеччина, Україна, Латвія. Українсько-білоруським відносинам притаманні стабільність, взаємна зацікавленість у нарощуванні співробітництва, насамперед - торговельно-економічного, що зумовлено географічною близькістю, високим рівнем виробничих і науково-технічних зв’язків практично в усіх сферах діяльності. Постійною є взаємодія України з Білоруссю в гуманітарній сфері, до чого спонукають історичні традиції, близькість культур, суміжність територій, проживання в Білорусі 237 тис. українців, а в Україні близько 275 тис. білорусів. Білорусь із 2014 р. бере активну участь у вирішенні військово-політичного конфлікту на Сході України, надавши свій нейтральний майданчик (Мінський переговорний процес) задля мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

 Домашнє завдання:


1.Опрацювати § 16.

2. На к.к. нанести галузі спеціалізації.

3. Стор. 74 завдання 1-5 письмово.


Виконану домашню роботу чекаю до наступного уроку

 ( не " потім", " колись", через тиждень, місяць  , тощо) - ДО НАСТУПНОГО УРОКУ.

 

 

 




Немає коментарів:

Дописати коментар