Добрий день.
Сьогодні 13 грудня 2022 року.
Запрошую на урок ОЗ учнів 6 та 7 класів і на урок географії учнів 10 класів.
ОЗ 6 клас
Тема:Правда про тютюн, алкоголь і наркотики.
Пропоную переглянути:
Окрім тютюну, існують інші речовини, які спричиняють залежність. Це — алкогольні напої, ліки, токсичні речовини та нелегальні наркотики.
Вплив алкоголю на організм
Проникаючи через слизові оболонки рота, стравоходу, шлунку та кишківника, алкоголь потрапляє у кровоносні судини і розноситься по всьому організму. Найбільше він впливає на мозок пригнічує його функцію. Як це позначиться на самопочутті та поведінці людини, залежить від вжитої дози .
Яка ж доза алкоголю є малою, середньою чи великою? Для кожної людини вона різна і залежить од віку, маси тіла, статі тощо.
Так, на дітей та підлітків алкоголь впливає особливо сильно і згубно. Що менша маса тіла, то менша доза алкоголю спричиняє сп’яніння. На жінок алкоголь діє сильніше, ніж на чоловіків. Вплив алкоголю залежить і від того, що людина їла чи пила, як вона спала, які ліки приймала, і навіть від того, в якому вона настрої.
Причини, щоб не вживати алкоголь
Приблизно третина дорослих взагалі не вживає алкоголь з різних причин:
- їм не подобається його смак;
- воші не люблять втрачати над собою контроль;
- прагнуть бути прикладом для своїх дітей;
- це важливо для їхньої роботи;
- підтримують хорошу фізичну форму, як спортсмени чи моделі;
- це заборонено їхньою релігією;
- їм не можна пити за станом здоров’я, наприклад, через алергію.
Більшість дорослих вживають алкогольні напої кілька разів на рік. У цьому разі вживання алкоголю є символічним, адже люди чудово вміють відпочивати та розважатися і без нього. Вони також поважають право інших не пити, і тому на їхньому столі є безалкогольні напої. Такий спосіб вживання алкоголю називають соціальним.
Наслідки зловживання алкоголем
Зловживають алкоголем 10% дорослих. Більш як половина з них страждає на хронічний алкоголізм, тобто цілковиту залежність від алкоголю. Решта вживає алкоголь надто часто або у надмірних кількостях чи у ситуаціях, що загрожують життю і здоров’ю .
Ознаки зловживання алкоголем
Багато дорослих, які мають досвід сильного сп’яніння, не пишаються цим. Можливо, колись вони осоромилися, втративши контроль над собою. Або прийняли неправильне рішення і поставили під загрозу чиєсь життя.
Та найбільше люди страждають від тривалого зловживання алкоголем. У них руйнується печінка, зростає ризик інфарктів та інсультів, спотворюється зовнішність. Червоне обличчя, потовщений кінчик носа та «пивний» живіт — характерні ознаки людини, яка зловживає алкоголем.
Алкоголіки потерпають від похмільного синдрому, у них бувають провали в пам’яті і галюцинації (біла гарячка). Вони стають тягарем для своїх родин. Зловживання алкоголем — головна причина насилля в сім’ї і розлучень. Алкоголіка можуть відрахувати з навчального закладу, звільнити з роботи.
Обережно: ліки і токсичні речовини!
У твоєму віці вживати ліки можна лише за призначенням лікаря або порадою батьків, але в жодному разі не самостійно. Деякі препарати у разі перевищення рекомендованої дози можуть спричинити залежність. Ніколи не бери пігулок у тих, кому не довіряєш. Навіть якщо болить зуб чи голова, а тобі пропонують знеболювальне. Якось семикласниця Настя випила на дискотеці дві такі пігулки, а за годину знепритомніла. У лікарні з’ясувалося, що вона вжила сильнодіючий наркотик.
Токсикоманія — це різновид наркоманії, коли вдихають токсичні речовини, що містяться у клеях, фарбах, розчинниках. Ці речовини можуть спричинити набряк дихальних шляхів. Деякі клеї містять смертельно небезпечні для людського життя домішки. У токсикоманів розвиваються тяжкі хвороби. Найбільше уражується мозок — він поступово відмирає.
Нерідко трапляється, що маленькі діти, діставшись до пляшечки з ліками або з хімічною речовиною, потрапляють до реанімації з найтяжчими отруєннями. Тому, якщо у тебе є молодший братик чи сестричка, разом з дорослими перевір, чи не лежать препарати побутової хімії та ліки (навіть вітаміни!) там, де малюки можуть їх дістати.
Вживання алкоголю та наркотиків загрожує життю і здоров’ю людей. Вони не допомагають розв’язувати проблеми, а лише поглиблюють їх і породжують нові.
Зловживання алкоголем згубно позначається на здоров’ї, зовнішньому вигляді, кар’єрі та особистому житті людей.
Ліки і препарати побутової хімії потребують обережності при зберіганні та застосуванні.
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте п. 15-16 та мою для вас підбірку.
2. Випишіть і вивчіть терміни.
3. Намалюйте тематичний знак, першим словом якого є " УВАГА..."
ОЗ 7 клас
Тема:Косметичні проблеми підлітків.
Пропоную переглянути:
Проблеми зі шкірою виникають у будь-якому віці. Деякі з них найбільше турбують у періоди гормональних потрясінь — у підлітковому віці, під час вагітності, в разі вживання гормональних препаратів тощо. Це тому, що деякі гормони стимулюють функцію сальних залоз, шкіра стає жирною і створюється живильне середовище для мікробів. З огляду на це догляд за шкірою у підлітковому віці має важливе значення.
Чому змінюється запах тіла
Під час статевого дозрівання змінюється не лише зовнішній вигляд шкіри, а й запах тіла. Річ у тому, що в дітей від народження функціонують лише одні потові залози, а в період статевого дозрівання активізуються й інші потові залози , які виділяють речовину зі специфічним запахом. Якщо вчасно не митися, то під впливом бактерій запах стає неприємним. Він різкіший, коли на людині синтетичний одяг. Та регулярний душ і білизна з натуральних тканин запобігають цьому.
Після душу (а не замість нього) слід користуватися дезодорантом чи антиперспірантом. Дезодоранти — це парфуми, які не запобігають потовиділенню, а лише маскують запах поту. У спеку чи коли вдягаєш синтетичний одяг, краще скористатися антиперспірантом, який має приємний запах і на певний час запобігає інтенсивному виділенню поту.
Типи шкіри
Існує п’ять типів шкіри: нормальна, жирна, суха, комбінована, чутлива. Нормальна — свіжа, гладка, еластична, добре зволожена, без надмірного блиску, на ній рідко виникають запалення і подразнення.
Жирна — має розширені пори, блищить. Схильна до утворення вугрів.
Суха — тонка, матова з малопомітними порами, часто бліда, чутлива і схильна до подразнень.
Комбінована — поєднання ділянок сухої, жирної і нормальної шкіри. Чутлива — схильна до подразнень і алергічних реакцій, у тому числі й на косметику.
Як позбутися вугрів
У підлітковому віці на шкіру впливають гормональні зміни, а також піт, інфекції та атмосферні забруднення. При закупорюванні сальних залоз і волосяних фолікулів на шкірі утворюються вугри (наукова назва — акне). Досі точно не встановлено причину їх появи, але відомо, що до 20—25 років вони зазвичай зникають самі по собі.
Існує декілька видів вугрів. Найпоширеніші — комедони, пустули й кісти.
Комедони — невеличкі чорні цяточки, що з’являються переважно біля носа й на підборідді. Утворюються внаслідок закупорювання волосяних фолікулів. Самостійно видавлювати комедони не рекомендують, оскільки це може спричинити їх запалення й виникнення пустул.
Пустули — запалені прищі з білою серцевиною. Утворюються при інфікуванні закупореного волосяного фолікула. У разі самостійного видавлювання пустул можуть утворюватися кісти.
Кісти — рубці навколо підшкірного запалення. Іноді залишають стійкі шрами.
Головна зброя проти вугрів — гігієна, адже чиста шкіра має природні антибактеріальні властивості: через 20 хвилин на ній гине більш як 90% бактерій, а на брудній — лише 5%.
З огляду на це рекомендують двічі на день ретельно мити обличчя чистою водою з відповідним для твого типу шкіри миючим засобом (милом, гелем або косметичним молочком).
Відтак обличчя корисно сполоснути прохолодною водою чи трав’яним настоєм. Для витирання користуйся лише чистими рушниками або одноразовими серветками, стеж за чистотою постільної білизни.
Особливо ретельного догляду шкіра потребує в спекотну погоду. Якщо вирушаєш у подорож, візьми з собою упаковку вологих гігієнічних серветок.
Цілком позбутися вугрів у підлітковому віці не завжди вдається, але дотримання гігієни і рекомендацій лікаря дає чудові результати, адже нині є чимало ефективних засобів для подолання цієї проблеми.
З невеликими висипаннями на шкірі можна боротися самостійно. Для профілактики і лікування вугрів використовують антибактеріальне мило, скраби, лосьйони. Найкраще купувати їх в аптеках. Однак часте користування ними може спричинити подразнення, тому завжди слід радитися з лікарем.
Багатьом допомагають народні засоби: маски зі свіжих огірків чи запареної вівсянки. Вони підсушують шкіру і водночас пом’якшують її. Чимало природних компонентів використовують у косметичних засобах для догляду за проблемною шкірою .
Догляд за волоссям
Стильна зачіска, здорове й доглянуте волосся додають упевненості й гарного настрою. Але іноді волосся тьмяніє, втрачає блиск, його кінчики січуться, з’являється лупа.
Лупа — надмірне відлущення шкіри. Найчастіше уражує волосяну частину голови та окремі ділянки шкіри на обличчі. Раніше вважали, що це захворювання є спадковим. Нині переважає думка про його інфекційну природу. Підлітки інфікуються частіше, оскільки їхня шкіра стає жирною. Пам’ятай про це, коли позичатимеш друзям (чи у них) речі особистого користування — гребінець, головний убір, рушник.
У догляді за волоссям важливо підібрати відповідний твоєму типу волосся шампунь. Високоякісні шампуні містять мінімум барвників і ароматизаторів, мають прозоро-білий колір і ледь відчутний запах. Якщо у тебе лупа, користуйся шампунем проти лупи. Найкраще аптечним. Хоча він і дорожчий, ніж звичайні шампуні, зате ефективніший.
Частота миття голови залежить від місця твого проживання (там, де забруднена атмосфера, голову треба мити частіше), шампуню, яким ти користуєшся, і твого бажання. Дехто миє голову раз на тиждень, хтось — щоранку. Якщо миєш голову часто, користуйся шампунем для щоденного миття. Він менш концентрований.
Типи волосся
Нормальне — здорове на вигляд, еластичне, блискуче, по всій довжині має однакову товщину і колір. Легко вкладається у зачіску, не січеться, не склеюється в пасма.
Сухе — ламке, без блиску. Часто буває посіченим на кінчиках, повільно росте, погано вкладається.
Жирне — втрачає охайний вигляд уже через день-два після миття.
Комбіноване — жирне біля коренів і сухе на кінчиках.
Помивши голову шампунем, можна скористатися бальзамом-ополіскувачем. Після нього волосся легко розчісуватиметься і краще вкладатиметься у зачіску. Волосся можна підсушити м’яким рушником, а потім негарячим феном (з відстані 15—20 см). Довге волосся треба розчісувати обережно, від кінчиків.
Про інші захворювання шкіри
У підлітковому віці може з’явитися алергія на продукти, які раніше її не спричиняли. Отже, виявивши на шкірі висипання невідомого походження, негайно звернись до лікаря. Якщо це алергія, доведеться зробити аналіз на алерген або методом спостереження визначити продукт, який спричиняє алергічну реакцію. Це може бути й косметика. В такому разі користуйся лише гіпоалергенною косметикою без барвників і ароматизаторів.
Підлітки нерідко потерпають від таких вірусних захворювань шкіри, як бородавки і герпес.
Бородавки — доброякісні пухлини вірусного походження. З часом вони зникають самі по собі, але мало хто захоче чекати цього упродовж місяців чи навіть років. Особливо дошкуляють бородавки на стопах, тому що ростуть не назовні, а всередину і спричиняють біль при ходьбі. У такому разі не варто відкладати візит до лікаря. На сьогодні розроблено ефективні препарати для видалення бородавок, які у багатьох випадках допомагають легко і безболісно позбутися їх.
Герпес — хронічне вірусне захворювання, що проявляється у вигляді висипання на губах. Потрапивши одного разу в організм, він залишається там на довгі роки. Але проявляється лише за ослабленої імунної системи, наприклад при застуді.
Для лікування герпесу існують препарати, які відпускають в аптеках без рецепта. Якщо вони не допомагають, звернись до лікаря, який призначить додаткове лікування.
Чи можна підліткам користуватися декоративною косметикою
Можна, але тільки тією, що призначена для молодої шкіри. Ніколи не користуйся кремами з косметички дорослих, адже косметика для дорослої шкіри має жирну основу і тобі не підходить. Для підлітків розробляють спеціальну косметику. Зазвичай вона не спричиняє алергії і запобігає виникненню комедонів.
Не радимо тобі купувати дешеву косметику невідомих виробників. Пам’ятай, що це засіб індивідуального користування, не позичай її навіть найближчим друзям. Дівчатка, які спільно користуються помадою та іншою декоративною косметикою, ризикують обмінятися герпесом та багатьма іншими інфекціями.
У підлітковому віці на шкіру впливають гормональні зміни, а також піт, інфекції та атмосферні забруднення.
При закупорюванні сальних залоз і волосяних фолікулів на шкірі утворюються вугри (наукова назва — акне).
Лупа — надмірне лущення клітин епідермісу. Найчастіше уражує волосяну частину голови та окремі ділянки шкіри на обличчі.
Підлітки нерідко потерпають від таких захворювань шкіри, як алергія, бородавки і герпес.
У твоєму віці можна користуватися лише декоративною косметикою для молодої шкіри.
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте п. 13 та мою для вас підбірку.
2. Випишіть і вивчіть терміни.
3. Стор. 89 запитання 1-4.
Географія 10 клас
Тема:Китай. Місце країни в світі і регіоні. Практична робота №4"б".
Пропоную переглянути:
Місце країни у світі й Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Загальні відомості про карту.
Офіційна назва держави - Китайська Народна Республіка. Країна охоплює п’яту частину Азії, її площа становить 9,5 млн км2, а кількість населення - понад 1,37 млрд осіб. Підраховано, що кожного дня тут народжується близько 50 тис. дітей. Столиця держави — місто Пекін. Адміністративний поділ Китаю - це 23 провінції, 3 муніципалітети, 5 адміністративних автономій, 2 особливі райони - Сянган (Гонконг) і Аоминь (Макао). Офіційна мова в країні - китайська. Грошова одиниця Китаю — юань.
Китайці часто називають свою країну «Чжунго», що в перекладі означає «центральна держава». Населення Стародавнього Китаю дійсно вважало свою країну центром Всесвіту. Себе китайці називають «хань», що відповідає назві стародавньої династії Хань. Колись на південному заході країни мешкав народ «кидань», від якого увійшло у вжиток слово «Китай».
Географічне положення. Китай розташований на сході континенту, на перехресті важливих міжнародних транспортних і торговельних шляхів, що завжди впливало на розвиток країни, формування її іміджу у світі. На півночі країна межує з Росією, Монголією (найдовший кордон, 4630 км) і Казахстаном, на заході - з Киргизією, Таджикистаном, Індією і Непалом. На півдні до китайських кордонів знову підходять північні території Індії, а також тут Китай межує з Королівством Бутан і кількома країнами Південно-Східної Азії: М’янмою, Лаосом, В’єтнамом. На північному сході Китай межує з Росією і Північною Кореєю, а на сході омивається морями Тихого океану: Жовтим, Східнокитайським і Південнокитайським. Протяжність берегової лінії становить 14,5 тис. км
Країна майже повністю розташована в помірному і субтропічному географічних поясах, що визначає різноманітні природні особливості країни.
Поєднання грамотно проведеної економічної реформи й унікальної культури колективної праці вивело китайську економіку на друге місце у світі. За оцінками Світового банку, КНР володіє нині другою у світі економічною системою після США, а ВВП країни становить понад 7 трлн дол. У держави третій за розмірами ядерний потенціал у світі.
Чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці.
Китай, завдяки високим темпам економічного зростання і масштабам економіки, став нині одним із локомотивів розвитку світової економіки. На нього припадає близько 12-15 % приросту світового валового продукту. Китай є одним із найбільших покупців на світовому ринку багатьох видів сировини і промислової продукції, включаючи транспортне й енергетичне обладнання, а також авіаційної техніки, виробів металургії та ін.
Основними чинниками економічного зростання Китаю на сучасному етапі є практично невичерпні трудові ресурси; наявність різноманітних природних ресурсів; зростання внутрішнього споживання; створення державою сприятливого інвестиційного клімату; проведення політики відкритості економіки; швидкий розвиток виробництв, що використовують нові технології, якісне реформування системи освіти. Нині господарство країни характеризується переходом від традиційно планової економіки до так званої соціалістичної ринкової економіки.
Китай в останні роки наздоганяє і обганяє розвинені країни за основними економічними показниками. Головну увагу в економіці Китаю нині приділяють сільському господарству, сфері послуг і промисловості.
Китай став найбільшим у світі виробником товарів, випередивши за цим показником США, які тримали першість від початку XIX ст. Вироблена продукція з Китаю поставляється в понад 70 країн і регіонів світу. За Китаєм уже традиційно закріпилася назва «фабрики світу». Країна є лідером у світі за виробництвом великої кількості товарів. Машини і устаткування, одяг і взуття, іграшки й меблі є прикладом виробів, що пропонуються для споживачів у всьому світі.
Одним із найважливіших чинників, що сприяв економічному піднесенню країни, є «відкрита» зовнішньоекономічна політика, яка розглядається як найважливіша передумова успіху економічних реформ. Перехід до такої політики привів до широкого використання передової зарубіжної техніки, технологій, досвіду управління й організації виробництва, а також іноземних фінансових коштів.
Уряд країни заохочує створення підприємств з іноземним капіталом і економічне співробітництво з багатьма країнами, зокрема і з Україною.
Густота населення Китаю
Та все ж у країні є ризики для сучасної китайської економіки. Перш за все - це створення надлишкових потужностей, що загрожує класичною кризою перевиробництва. Крім того, у країні загострюється й екологічна проблема. Також важливим чинником ризику є поступове зростання добробуту населення (зменшення ефекту дешевої робочої сили). Це може призвести до уповільнення темпів економічного зростання.
Система розселення.
Китай є країною з найбільшим населенням у світі. На 2018 р. у країні налічувалося майже 1 млрд 400 млн осіб. Населення Китаю становить близько 20 % усього населення Землі. Для Китаю характерні великі контрасти розселення. Переважна кількість населення проживає у східній частині країни. Захід, з його гірськими і пустельними районами, залишається малонаселеним. Найвища густота населення - 400-600 осіб/км2 у середній і нижній течії річок Хуанхе, Янцзи, а в Тибеті цей показник становить 2 особи/км2. Висока густота населення спостерігається також у районі промислової зони навколо міста Шеньян .
Китай - аграрна країна, і сільське населення становить близько 75 % загальної кількості населення. Останнім часом у країні посилився процес урбанізації. За кількістю великих міст (їх понад 40) і абсолютною чисельністю містян (350 млн) країна вийшла на перше місце у світі. Найбільшими містами є Шанхай, Пекін, Тяньцзінь, Шеньян, Ухань, Далянь та ін.
Китай - багатонаціональна держава. З 56 народностей, що тут замешкують, найчисленнішою є хань (понад 90 % мешканців). Китай дав світу один із релігійних напрямів - конфуціанство. Офіційною мовою у країні є китайська стандартна (пекінський діалект) мова.
Державними релігіями є конфуціанство, даосизм, буддизм, християнство, іслам, але далеко не все населення країни віруюче.
Китай порівняно молода країна щодо вікової структури населення. Вік третини мешканців країни становить не більше ніж 15 років. У країні зафіксована найбільша кількість трудових ресурсів, половина з яких зайнята в сільському господарстві. У
Історія географії
У житті китайці керуються суворими нормами і правилами. Є правила проїзду у транспорті, правила відвідування музеїв, кінотеатрів, фестивалів тощо. Китайці дотримуються розпорядку дня. Після обіду є обов’язкова перерва на дві години у школярів, студентів, робітників і службовців. А в магазинах, які не зачиняються на перерву, продавці іноді сплять просто на робочих місцях, поклавши голову на прилавок. Національною гордістю китайців є кухня, яка має трьохтисячолітню історію. Тільки в китайській кухні можна скуштувати свинину, яку не відрізниш від курки; рибу, що за смаком нагадує баранину, й інші страви, походження яких важко визначити. Китайська кухня тісно пов’язана не лише з історією, а й з народними і сімейними традиціями. Так, у день повного місяця обов’язково готують солодкі пельмені - великі і білі, як місяць; у день народження готують довгу локшину - символ довголіття.
Китай - це велика за розмірами і кількістю населення, багатонаціональна, індустріально-аграрна країна.
Країна охоплює п’яту частину Азії, її площа становить 9,5 млн км2, а кількість населення - понад 1,37 млрд осіб.
Країна майже повністю розташована в помірному і субтропічному географічних поясах, що визначає різноманітні природні особливості країни.
Сьогодні Китай став одним із локомотивів розвитку світової економіки.
Для країни характерні великі контрасти розселення. Переважна кількість населення проживає у східній частині країни.
Практична робота №4"б".
Тема: Аналіз статево - вікових пірамід Китаю.
Завдання:
1. Охарактеризуйте географічне положення Китаю.
2. Яке місце у світі займає Китай?
3. Охарактеризуйте структуру населення країни.
4. Користуючись додатковими джерелами інформації, складіть розповідь про особливості життя і діяльності китайців.
5. Складіть презентацію «Китайські традиції і їхнє місце у розвитку туризму в країні».
Виконвну практичну роботу чекаю ДО наступного уроку.
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте п. 25 та мою для вас підбірку.
2. Випишіть і вивчіть терміни.
3. Виконайте практичну роботу 4"б".
Немає коментарів:
Дописати коментар