Добрий день.
Сьогодні 6 грудня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 10 класів та на урок ОЗ учнів 6та 7 класів.
ОЗ 6 клас
Тема: Вчимося приймати рішення.
Пропоную переглянути:
Якими бувають рішення
Серед рішень, які доводиться приймати, є:
- прості — не потребують особливого розмірковування, наприклад, яке морозиво купити, який фільм подивитися;
- щоденні або звичні — наприклад, що сьогодні вдягнути, вчити уроки чи йти гуляти;
- складні — ті, що можуть мати серйозні наслідки: скажімо, рішення, яку спеціалізацію у навчанні обрати, впливає на подальшу долю людини.
Як люди приймають рішення
Коли ти був маленьким, більшість рішень приймали за тебе дорослі. Тепер тобі і твоїм одноліткам дедалі частіше доводиться приймати самостійні рішення. Іноді це дуже складно. Щоб зробити правильний вибір, важливо добре усвідомлювати, хто і що впливає на тебе, і навчитися приймати зважені рішення.
Приймаючи прості рішення, ми зазвичай покладаємося на свій смак, чиюсь пораду, робимо так, як раніше, як чинять інші. Адже ціна такого рішення невисока. У крайньому разі, нам не сподобається смак морозива чи фільм, який ми вибрали.
Уміння приймати рішення допомагає:
- робити кращий вибір;
- запобігти виникненню проблем і шкідливих звичок;
- підвищити самоповагу і здобути авторитет.
Дехто звик так розв’язувати всі проблеми. Однак у більшості випадків краще діяти не імпульсивно, а добре усвідомлюючи наслідки своїх вчинків (що буде, коли підеш гуляти замість того, щоб виконати домашнє завдання). Ціна такого неправильного рішення погана оцінка, зіпсований настрій і навіть твоя репутація, якщо тебе раніше вважали старанним учнем.
Особливої зваженості потребують рішення, які можуть вплинути на життя і здоров’я людей. Але все у твоїх руках, зовсім як у китайській легенді.
Легенда про пихатого мандарина
Колись давно у Китаї жив розумний, але пихатий мандарин (знатний вельможа). Цілий день він тільки те й робив, що приміряв багате вбрання та вихвалявся перед підданими своїм розумом. Так минали дні за днями, роки за роками... Аж ось країну облетіла звістка, що неподалік оселився чернець, розумніший за самого мандарина.
Почувши про це, мандарин розлютився. Вирішив він відстояти славу наймудрішого нечесним: способом: «Візьму я в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що у мене в руках — живе чи мертве? Якщо чернець скаже, що живе, я роздушу метелика, а якщо мертве — я випущу його».
Настав день поєдинку. Чимало людей зібралося, щоб побачити змагання найрозумніших у світі чоловіків.
Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Відчинилися двері, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання. Мандарин мовив: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках — живе чи мертве?» Мудрець усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів, радісно тріпочучи крильцями.
Наведіть приклади рішень, які можуть вплинути на здоров’я і долю людей (сісти за кермо у нетверезому стані, обрати професію до душі...).
Що впливає на наші рішення
На прийняття рішень впливають багато чинників .
По-перше, це наші внутрішні потреби, цінності та уподобання. Суттєве значення має те, чого ми хочемо, що нам подобається, що нам необхідно, що ми цінуємо.
По-друге, це зовнішні чинники: які правила і закони ми мусимо виконувати, що очікують від нас дорослі, чого хочуть друзі, які цінності пропагуються фільмами і рекламою, які це може мати наслідки для нас та інших людей. Іноді ми приймаємо рішення тільки тому, що не хочемо справити погане враження (наприклад, щоб нас вважали нетовариськими або дивними).
Три кроки для прийняття рішень
Навчитися приймати зважені рішення у складних ситуаціях тобі допоможе «правило світлофора», що складається з трьох кроків .
Крок 1. Зупинись
Як заспокоїтись
- Глибоко вдихни і повільно порахуй до 10 або, якщо маєш час, до 100.
- Дихай наче крізь соломинку. Зосередься на звуках.
- Умийся, прийми душ.
- Заспівай пісню або послухай музику.
- Прогуляйся чи пробіжись, зроби кілька вправ.
- Відклади рішення до ранку.
З’ясуй, чи маєш змогу негайно прийняти рішення. Не приймай рішень під впливом сильних емоцій. Якщо нервуєшся або гніваєшся, постарайся заспокоїтись. Також намагайся не приймати важливих рішень, коли голодний чи втомлений.
Не дозволяй іншим людям підганяти тебе. Краще узяти перерву, ніж потім потерпати від наслідків необдуманого рішення.
Найгірші рішення люди приймають у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Вони не здатні тверезо мислити і можуть заподіяти шкоду собі і тим, хто опинився поруч. Тому в таких випадках тримайся подалі від них.
Крок 2. Подумай
Перш ніж прийняти рішення, збери всю необхідну інформацію і звернися за порадою до тих, кому довіряєш. Розглянь усі можливі варіанти свого вибору (але не менш як три) і подумай про «плюси» та «мінуси» кожного з них.
Для прийняття певного рішення (наприклад, записатися у танцювальний колектив чи театральну студію) склади перелік усіх «за» і «проти». Для цього:
- Розпитай тих, хто на цьому знається. Порадься з дорослими, яким довіряєш.
- Візьми кілька аркушів паперу і вгорі на кожному з них напиши варіант можливого рішення. Розділи кожен аркуш навпіл. З одного боку запиши аргументи «за», з другого — «проти».
- Порівняй результати, обери найкращий варіант.
Звіряй свій вибір з почуттями. У цьому тобі допоможе здатність уявляти свої почуття і почуття оточуючих (див. блок-схему). Уяви, як розвиватимуться події і що ти відчуватимеш. Якщо ці почуття неприємні, слід спробувати інший варіант. Та уявляти свої почуття замало. Щоб уникати слів і вчинків, які ображають людей, віддаляють їх від тебе, постав себе на місце тих, на кого вплине твоє рішення.
Уяви ситуацію і подумай, як краще вчинити.
У твоєї мами незабаром день народження, і ти вже маєш трохи грошей на подарунок. Вдома знають, що мама мріє про тостер, але тобі здається, що краще купити фен. Адже тоді ти також зможеш ним користуватися.
Крок 3. Вибери
Зробивши вибір, візьми на себе відповідальність за його наслідки. Це означає також твою готовність захищати своє рішення. Якщо впевнений у своїй правоті, зробити це буде легше.
Пам’ятай, що маєш право і передумати. Коли ти переконався, що твій вибір не найкращий, немає нічого поганого в тому, щоб визнати це і змінити своє рішення. Сприймай негативний результат не як поразку, а як корисний досвід, що допоможе тобі уникати помилок у майбутньому.
Щодня ми приймаємо багато рішень. Деякі з них є простими, інші потребують зваженого підходу.
На наш вибір впливають близькі дорослі, друзі, ЗМІ, реклама.
Приймаючи рішення, маємо упевнитися, що воно нікому не зашкодить.
Приймати зважені рішення допомагає «правило світлофора»: зупинись, подумай, вибери.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 13-14 та мою для вас підбірку.
2. Вивчіть " Три кроки".
3. Напишіть ваше враження до :
а. Ситуація 1. Завтра в Олега тематична атестація. Якщо він не підготується, то матиме низьку оцінку за семестр. Але друг кличе його на фільм, який вони давно збиралися подивитись.
б.Ситуація 2. Олені купили нову сукню, і вона хоче вдягнути її наступного дня до школи. Та у них суворі правила щодо шкільної форми. Якщо Олена це зробить, їй запишуть зауваження у щоденник.
Виконане завдання чекаю до наступного уроку.
ОЗ 7 клас
Тема: Шкіра і здоров’я.
Пропоную переглянути:
Шкіра — зовнішнє покриття організму людини, його найбільший орган. Площа шкіри дорослої людини — більш як 2 м2, її вага — близько 5 кг. Вона така еластична, що дає змогу вільно рухатись, і настільки міцна, що надійно захищає внутрішні органи.
Шкіра виконує безліч функцій, зокрема підтримує сталу температуру тіла, захищає від сонячної радіації та мікробів. Шкіра пронизана рецепторами, за допомогою яких ми відчуваємо дотик, температуру, біль.
Будова шкіри
Шкіра складається з трьох шарів . Верхній шар — епідерміс. Активні клітини в основі епідермісу розмножуються, а коли відмирають, то піднімаються на поверхню шкіри і відлущуються. Зазвичай повне оновлення верхнього шару шкіри триває від 21 до 41 дня. З віком цей процес уповільнюється.
Середній шар — дерма. Він містить кровоносні судини, больові і теплові рецептори, потові та сальні залози, волосяні фолікули.
Під дермою міститься підшкірна жирова клітковина, що складається з жирових клітин і великої кількості кровоносних судин.
Будова шкіри
Що впливає на здоров’я шкіри
Люди витрачають чимало коштів і часу на догляд за шкірою, однак іноді забувають, що шкіра — дзеркало всього організму. На шкірі відображається все, що шкодить здоров’ю: неправильне харчування, порушення травлення, недосипання, куріння, вживання алкоголю. Повноцінний сон, велика кількість води, овочів і фруктів у щоденному раціоні поліпшують стан шкіри і загальне самопочуття.
Отже, стан і зовнішній вигляд шкіри насамперед залежать від способу життя людини та умов навколишнього середовища.
Бідний на поживні речовини раціон зменшує приплив крові до шкіри, робить її уразливішою до інфекцій, порушує структуру шкіри, погіршує її здатність до відновлення.
У людини з підвищеною чутливістю до деяких продуктів харчування (зокрема таких як мед, яйця, молоко, полуниці, томати, цитрусові, а також деякі ліки) їх вживання може спричинити алергію — висипання на шкірі. У разі появи алергічної реакції треба звернутися до лікаря.
Фізичні вправи
Завдяки фізичним вправам шкіра стає свіжою, з’являється здоровий рум’янець на обличчі. Це тому, що активізується кровообіг і всі клітини краще насичуються киснем та поживними речовинами. Потовиділення звільняє шкіру від токсинів.
Однак заняття спортом можуть породити і деякі проблеми. Неправильно підібране спортивне взуття може натерти шкіру, спричинити виникнення мозолів.
Унаслідок інтенсивного пітніння організм втрачає багато води. Щоб запобігти зневодненню, до і після занять треба більше пити.
Якщо після занять не змити з тіла піт і бруд, на шкірі починають розмножуватися мікроби. Як наслідок — неприємний запах і висипання (так звана пітниця).
У душі чи басейні існує ризик інфікування грибком. Особливо часто він уражує шкіру ніг (так звана «стопа атлета»). Якщо його не лікувати, є небезпека занесення інфекції з ніг на інші ділянки тіла.
Тому у громадських душових і біля басейну не слід ходити босоніж. Оскільки грибок інтенсивно розмножується у теплому вологому середовищі, після миття треба ретельно витирати ноги, особливо між пальцями. Для тіла і ніг найкраще мати окремі рушники (щоразу чисті).
У разі зараження грибком необхідно порадитися з лікарем і використати один із багатьох лікарських засобів, які випускають у вигляді кремів, лосьйонів чи присипок.
Куріння і алкоголь
Негативний вплив на шкіру куріння і зловживання алкоголем
Сон і стрес
Здоровий сон забезпечує свіжість і здоров’я шкіри. Під час сну прискорюються обмін речовин, відновлення і ріст клітин шкіри. Якщо ми недосипаємо, ці процеси відбуваються недостатньо швидко. Недосипання одразу позначається на зовнішньому вигляді шкіри. Вона втрачає свіжість, пружність, стає блідою, плямистою, під очима з’являються темні кола, набряки.
Відомо також про негативний вплив стресів. Коли людина переживає сильний стрес, судини звужуються, погіршується кровообіг, дихання стає поверхневим. Унаслідок цього погіршується живлення клітин, їм бракує кисню і поживних речовин. Тому шкіра стає блідою, сірою, загострюються деякі її захворювання.
Кліматичні умови
Несприятливі погодні умови (спека, холод, підвищена вологість або надмірна сухість повітря, сильний вітер) можуть негативно впливати на стан і зовнішній вигляд шкіри.
Спека. Під дією сонячних променів організм людини виробляє вітамін D, необхідний для профілактики рахіту і формування міцних кісток. Однак тривале «підсмажування» на пляжі шкідливе для людини, передусім для її шкіри. Сонячне проміння руйнує структуру шкіри, спричиняє опіки, алергічну реакцію, передчасне старіння, підвищує ризик виникнення злоякісних захворювань. Тому у спеку необхідно обмежувати час перебування на сонці.
Для захисту шкіри від сонця треба носити головний убір і легкий одяг з натуральних тканин. Відкриті ділянки тіла можна захищати спеціальними кремами чи лосьйонами.
Холод. Низькі температури і вітер роблять шкіру сухою і надміру чутливою. В холодну погоду важливо захищати губи, їх слід змащувати гігієнічною помадою. У сильні морози треба носити рукавички, інакше шкіра на руках стане сухою і шорсткою.
Шкіра — зовнішній покрив організму людини. Стан і зовнішній вигляд шкіри залежать насамперед від способу життя людини.
На шкірі відображається все, що шкодить здоров’ю: неправильне харчування, порушення травлення, недосипання, куріння, вживання алкоголю.Повноцінний сон, фізичні вправи на свіжому повітрі, велика кількість води, овочів і фруктів у раціоні поліпшують стан шкіри і загальне самопочуття.Тривале перебування на сонці руйнує структуру шкіри, спричиняє опіки, алергічну реакцію, передчасне старіння, підвищує ризик виникнення злоякісних захворювань.
Низькі температури і сильний вітер роблять шкіру сухою і надміру чутливою.
Домашнє завдання:
1. Опрацюйте п. 12 та мою для вас підбірку.
2. Знати будову шкіри і таблицю 4 з вашого підручника.
Чекаю на наступному уроці.
Географія 10 клас
Тема: Японія. Практична робота №4"а".
Пропоную переглянути:
Практична робота №4"а".
2. Проаналізуйте статево-вікові піраміди з метою оцінювання характеристиками
трудових відносин, за таким зразком:
Критерії оцінювання |
Країна |
Характеристика |
Гендерна нерівність та переваги полів |
|
|
Вікова особливість країни( молодь, зріле та старше
покоління - вказати з якого віку) |
|
Вікова особливість країни( молодь, зріле та старше
покоління - вказати з якого віку) |
|
|
Демографічна ситуація (народжуваність, пенсійний вік,
вік працевлаштування) |
|
|
Еміграція - вимушена чи добровільна
зміна місця проживання окремих груп людей (емігрантів, переселенців),
переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і виросли, в
інші країни глобального суспільства з економічних, політичних або релігійних причин. |
|
|
Імміграція - в'їзд громадян інших держав у країну на
довгострокове перебування або постійне проживання. Як правило, зумовлена
економічними або політичними причинами, рідше релігійними чи родинними
міркуваннями. |
|
|
Професійно-освітній рівень населення |
|
3. Висновок.
Виконану роботу чекаю до навтупного уроку географії.
Немає коментарів:
Дописати коментар