вівторок, 15 березня 2022 р.

 Доброго ранку учасники дистанційного навчання.

Сьогодні 15 березня 2022 року.

Запрошую до співпраці учнів 9 та 10 класів.

Географія 9 клас.

Тема: Виробництво деревини й паперу: значення, особливості технологій та чинники розміщення підприємств.

 Україна… Чарівний і неповторний край. Не можна одвести очей від твоїх широких ланів, пишних із смарагдовою зеленню лісів. Ліс – це не тільки джерело радості і достатку, а й унікальна лабораторія. Це – легені планети. Ліс – це чудовий фільтр повітря, він вловлює із забрудненої атмосфери різні домішки, цементний пил, свинець, гази, кислоти, кіптяву.1 га лісу всмоктує 36 т пилу, і видихає  3 т кисню.

Звалища сміття, битого скла, пластикових пляшок, поліетиленових пакетів, які довго зберігаються і забруднюють навколишнє середовище; консервні банки, склотара, випалені місцини. Запам’ятай: ти прийшов у гості до природи, «Не роби нічого, що ти вважав би не пристойним робити в гостях». Ліс тобі розкаже, юний друже, чим він багатий: це і гриби,  мед, ягоди, горіхи, деревина та інше.
 В Конституції України, в ст.16, говориться про охорону та раціональне використання природних ресурсів. 
У Законі є слова: «Бережіть природи, і ніхто не дав вам права нищить її вроду». Ще один документ – це Червона книга України, яка розповість вам про зниклі рослини з карти України та ті, що на грані зникнення.

Яке значення має ліс:
- Захищає ґрунт від ерозії;
- очищає повітря, постачає кисень;
- зберігає вологу в ґрунті;
- захищає поля від суховіїв;
- має рекреаційне значення;
- є сировиною для промисловості.
 У складі лісового фонду виокремлюють дві групи лісів. До першої належать водо- і полезахисні, заповідні, рекреаційні ліси, а також зелена зона навколо міст. У цій групі можуть вестися лише вибіркові вирубування — для поліпшення стану лісів. Це так звані санітарні рубки й рубки догляду. У лісах другої групи може здійснюватися промислове вирубування лісових насаджень.
Лісове господарство. Заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини й інших рослинних ресурсів займаються підприємства лісової і деревообробної про мисловості.
Їх продукцію використовують у будівництві, хімічній промисловості, сіль ському господарстві, сфері послуг (папір). Важливе значення вона має і в за безпеченні безпосередніх потреб населення (меблі, зошити, будівельні матеріали, сірники).
У структурі галузі виділяють лісозаготівельні, деревообробні, целюлозо-паперові, лісохімічні виробництва.
Лісове господарство. Лісові ресурси України дуже обмежені. Лісистість території – 14%. Основні масиви зосереджені в Карпатах, Поліссі, Кримських горах. За рахунок власних ресурсів потреби в деревині задовольняються на 25 – 30%.
Лісозаготівлю власної деревини здійснюють у Карпатах і Поліссі. Основні центри: Чернівці, Рахів, Ковель, Овруч, Малин, Коростень, Стрий, Свалява, Надвірна.
 Деревообробна промисловість. Підприємства розміщені досить рівномірно, проте в сировинних р-ах їх більше ( Карпати, Полісся ).Підприємства даної галузі мають комплексний характер обробки сировини і виробництва продукції.
Меблева галузь орієнтується на споживача – підприємства розміщені у великих містах. Великі меблеві фабрики орієнтуються на споживача та розташовані в Києві, Харкові, Дніпрі, Львові, Чернівцях. Меблеві виробництва, зорієнтовані на лісові ресурси, поширені в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській і Чернівецькій областях.
Міста Карпат і Полісся виробляють основну частину будівельних матеріалів і деталів, а також фанери, яку також виробляють у великих містах на сході і півдні, які працюють на довізній сировині Виробництво дерев’яних будівельних деталей сконцентроване в Києві, Чер касах, Шостці, Вигоді (Івано-Франківська область). Виробництво ДВП перших зосереджено на підприємствах Києва, Закарпатської (Свалява), Івано-Франківської (Надвірна) та Рівненської (Костопіль) областей. Цехи з виробництва ДВП діють на Вигодському лісокомбінаті (Івано-Франківська обл.) Майже половину фанери в Україні виробляють на Оржівському деревообробному комбінаті (Рівненська область).
  Целюлозно-паперова промисловість. Орієнтується в своєму розміщені на сировину, водні ресурси, кваліфіковану робочу силу і електроенергію. Найбільша кількість підприємство-паперової промисловості розташована на заході та півночі України: Жидачівський (Львівська обл.), Понінківська (Хмельницька обл.) картонно-паперові комбінати, Малинська (Житомирська обл.) паперова фабрика, Львівська й Рахівська (Закарпатська обл.) картонні фабрики, Корюківська (Чернігівська обл.) фабрика технічних паперів. В інших регіонах: Цюрупинська паперова компанія (Херсонська область), Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат (Одеська область), Київський картонно-паперовий комбінат.
    В целюлозно-паперовій промисловості забезпечення сировинних потреб здійснюватиметься також за рахунок збільшення заготівлі макулатури і використання недеревних ресурсів сировини, зокрема соломи та відходів переробки сільськогосподарських культур.
Лісохімічна і гідролізна галузь. Переробляють деревину і відходи. Тяжіють до районів  заготівлі ( Карпати ), Придніпров’я і півдня України.
Найбільші у світі країни — виробники деревини та паперу.
Круглого лісу найбільше заготовляють США, Росія, Китай, Канада, Бразилія, Швеція (понад 50 % світового виробництва).
Найбільші виробники пиломатеріалів — США, Китай, Канада, Росія, Ні меччина, Швеція, Бразилія (понад 60 % світового виробництва).
Лідерами з виробництва паперу та картону є Китай та США (40 %), до першої десятки також входять Японія, Німеччина, Канада, Фінляндія, Швеція, Республіка Корея, Бразилія, Індія. Найбільшими експортерами паперу й картону є розвинені країни — США, Німеччина, Фінляндія, Швеція та Канада (51 % від світових показників).

Чинники розміщення підприємств галузі 
1. Споживчий чинник ураховується в розміщенні меблевих під приємств, бо цю продукцію важко транспортувати.
2. До сировини тяжіють ті виробництва, де значні витрати вихідних матеріалів і великі відходи їхньої переробки. Це деревообробна промисловість, а також підприємства лісохімії та гідролізної промисловості (переробляють відходи).
3. У розміщенні підприємств целюлозно-паперової промисловості враховується сировинний чинник, наявність водних ресурсів, електроенергії, а також кваліфікованих кадрів.
Проблеми та перспективи розвитку комплексу:
Проблеми комплексу:
- лісодефіцит України;
- не повне використання всієї деревини, що заготовляють;
- несанкціоноване вирубування лісів;
- екологічні проблеми.
Шляхи вирішення проблем:
- раціональне використання лісових ресурсів;
- комплексна переробка деревини;
- використання замкнутого циклу, поєднання функцій лісозаготівлі й лісорозведення;
- проведення модернізації підприємств;
- збільшення інвестицій.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте матеріал з мого конспекту, підручника.
2. Написати твір-мініатюру на тему: 
 «Якби я був міністром лісового господарства…»
«Ліс - це наше багатство».

Виконану роботу скидайте мені на Viber.
Чекаю до наступного уроку.



Географія 10 клас.

Тема:Америка.Третинний сектор економіки. Нерівномірність економічного розвитку регіонів Америки.

У багатьох країнах Америки сфера послуг розвивається досить динамічно. Проте найбільше значення вона має у найбільш економічно розвинутих постіндустріальних країнах регіону (США, Канада) або у державах Карибського басейну й Центральної Америки. У першій групі країн наявний широкий спектр послуг: наукові, освітні, фінансові, торговельні, страхувальні, транспортні, туристичні, медичні, телекомунікаційні, індустрія розваг та ін.

Друга група країн має вужчу спеціалізацію третинного сектору економіки.

Оскільки це острівні або приморські країни, що розташовані на перехрестях торговельних шляхів, у них розвинулись транспортні послуги. Найбільшим морським флотом серед країн світу вирізняються Панама та Багамські Острови, які є країнами «дешевого (зручного) прапору». Сприятливі умови реєстрації під прапором цих держав надають податкові пільги, що приваблює іноземних судновласників. Свій прапор також «продають» Антигуа і Барбуда, Сент-Вінсент і Гренадини, Барбадос, Беліз, Гондурас, Бермудські острови (Брит.). Другим напрямом спеціалізації невеликих країн є банківські послуги. Так, на Кайманових островах (Брит.) зареєстровано близько 500 банків. Там свої філії мають 40 з 50 найбільших банків світу. На Багамських Островах діють відділення понад 400 банків, у Панамі - майже 140 банків із понад 30 країн світу. Ще однією спеціалізацією є міжнародний туризм. Щорічно район Карибського моря відвідують близько 20 млн осіб.,туристичними послугами відомі й інші країни Америки. Визначні пам'ятки природи (наприклад, водоспади Ігуасу та Анхель, ландшафти Анд, високогірне озеро Тітікака), природні національні парки, океанські пляжі, численні історичні та археологічні музеї з рідкісними експонатами епохи майя, ацтеків та інків, нічні клуби приваблюють туристів у Мексику, Бразилію, Перу, Венесуелу.

Америка розташована в межах двох рекреаційно-туристичних регіонів світу: 

а) Європи і Північної Америки; 

б) Латинської Америки і Карибів. Підготуйте інформацію про рекреаційні можливості цих регіонів. Порівняйте основні види туризму (за метою поїздки), що характерні для кожного з них.

Найважливіші міжнародні транспортні магістралі, вузли. У більшості країн Америки транспорт розвинутий недостатньо, що є однією із перешкод для подальшого економічного зростання. Слабо заселено простори внутрішніх територій Амазонії, півночі Канади, крайнього півдня регіону, що позбавлені сучасних шляхів. Міждержавних доріг небагато. Прокладання транспортної мережі залежить від розміщення населення та його економічної діяльності.

Переважну більшість залізниць було збудовано наприкінці XIX - у першій половині XX ст. Нині за протяжністю залізниць до топ-10 країн світу входять США (1-ше місце у світі), Канада та Аргентина. Також значною протяжністю доріг вирізняються Бразилія та Мексика. Трансконтинентальні залізниці споруджено в США, Канаді, Мексиці, Гватемалі. Водночас більшість країн Америки мають вкрай низьку густоту залізниць. Найбільший показник густоти залізниць у регіоні - на Кубі. Електрифікованих доріг небагато. Єдина в регіоні швидкісна залізниця проходить уздовж східного узбережжя США, сполучаючи Вашингтон з Бостоном через Філадельфію та Нью-Йорк. Також в Америці є 8 країн, в яких залізниць взагалі немає, зокрема це Беліз, Багамські Острови.

Бурхливо розвивається автомобільний транспорт. Найбільше за протяжністю автошляхів мають США (1-ше місце у світі), Бразилія (4-те місце) та Канада (8-ме місце). У більшості країн Америки якість автошляхів є невисокою. Не всі з них мають тверде покриття. Окрім США та Канади більшість якісних шляхів прокладено в Еквадорі та Чилі. Найважливішою автомагістраллю Америки є Панамериканське шосе, протяжність, якого перевищує довжину земного екватора. Воно сполучає США з країнами Центральної та Південної Америки . У Південній Америці найбільш важливе Трансамазонське шосе довжиною майже 5,5 тис. км. Воно, починаючись на Атлантичному узбережжі Бразилії, з'єднує судноплавні частини всіх правих приток Амазонки.

Морський транспорт має вирішальне значення у зовнішніх економічних зв'язках країн. Окрім країн «дешевого прапору», власні великі торговельні флоти мають США, Бразилія, Аргентина.

На території США портів-велетнів розташовано 18, зокрема Х'юстон, Лос-Анджелес, Нью-Йорк, Філадельфія, Саванна.

Одним з найважливіших транспортних водних шляхів міжнародного значення є Панамський канал на території Панами.

Його середня пропускна здатність - 36 суден на добу.

У країнах Америки для перевезення пасажирів здебільшого використовується авіаційний транспорт. Країни регіону очолюють світові рейтинги за кількістю аеропортів. Так, до топ-10 за цим показником входять 8 американських країн. Зокрема в США понад 13,5 тис. аеропортів (1-ше місце в світі), у Бразилії - понад 4 тисячі (2-ге місце), у Мексиці - понад 1,7 тисяч (3-тє місце), в Канаді - майже 1,5 тисячі (4-те місце). Із 30-ти найбільших у світі аеропортів-хабів 12 розташовано в США, у т. ч. у містах Атланта (Гартсфілд-Джексон), Лос-Анджелес, Чикаго (О'Хара), Даллас. Найбільші аеропорти міжнародного значення працюють у Канаді (Монреаль, Ванкувер), Бразилії (Сан-Паулу; Ріо-де-Жанейро), біля столиць Аргентини, Чилі, Венесуели, Куби, Сальвадору, Коста-Ріки, Гватемали.

Помітного розвитку набув трубопровідний транспорт. До топ-10 світових лідерів за протяжністю трубопроводів увійшли США, Канада, Мексика, Аргентина.

У гірських районах Анд використовують гужовий та в'ючний транспорт - коней, мулів, а у подекуди й лам.

Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Америки. Особливості їх участі в міжнародному поділі праці.

 За особливостями ЕГП, природними, історичними, етнічними та соціально-економічними відмінностями в межах Американського регіону виокремлюють чотири субрегіони, що мають певні особливості участі в міжнародному поділі праці

Північна Америка - найбільший за площею та часткою ВВП серед субрегіонів Америки. До його складу входять дві високорозвинуті країни «Великої сімки». Це найпотужніший в економічному аспекті регіон світу, що посідає чільне місце за наданням різноманітних послуг, виробництвом продукції обробної та добувної промисловості, а також високоінтенсивним сільським господарством.

У Центральній Америці окрім Мексики переважають країни з аграрно-сировинною спеціалізацією. Там збирають великі врожаї тропічних фруктів, какао-бобів, кави, цукрової тростини. Промисловість розвинуто слабо. Її основу становлять фабрики, що виробляють одяг, взуття та інші товари повсякденного споживання. Ремісничі гончарні вироби, вовняні килими, вироби зі шкіри та капелюхи користуються попитом у туристів. Мексика - нова індустріальна країна. Вона дає понад 80% ВВП Центральної Америки.

Карибський басейн (Кариби) - найменший за часткою площі, населення та ВВП регіон Америки. Нині його міжнародною спеціалізацією є сфера послуг: транспортні, фінансові та туристичні. Прагнучи не забруднювати свою територію, США створили на деяких з островів нафтопереробні заводи.

Південна Америка поступається в регіоні за часткою площі, населення і ВВП лише Північній Америці. Міжнародною спеціалізацією більшості країн є добувна промисловість, кольорова та чорна металургія, виробництво та первинна обробка сільгосппродукції. Основними експортними товарами є залізні та мідні руди, цукор, кава, какао-боби, тропічні фрукти, деревина.

Зв'язки України з країнами Америки.

Україна та країни Америки мають певні спільні інтереси, потреби та можливості, що спонукають сторони до тісного співробітництва. Українські товари наполегливо «освоюють» ринки Бразилії, Чилі, Венесуели, Перу, Багамських Островів. Стратегія України щодо країн Америки полягає в установленні та розвитку сталих відносин як з усіма країнами регіону, так і поглибленні зв'язків з інтеграційними угрупованнями МЕРКОСУР, НАФТА, вивчення досвіду їх функціонування. Розвивається технічне та технологічне співробітництво, зокрема в сфері космічних програм, постачанні технологій, геологорозвідки, охорони довкілля, інвестиційної співпраці, новітніх засобів зв'язку, торгівлі військовою продукцією. Надається політична, фінансова, інформаційна та правова підтримка державою процесу просування українських товарів і послуг на ринки регіону, підтримка імпорту Україною американських товарів. Відбувається взаємодія у політичній сфері, налагоджуються різноманітні культурні зв'язки, міжособистісні контакти. Слід зважати й на наявність численної української діаспори в США, Канаді, Бразилії, Аргентині.

Україна і країни Америки активно співпрацюють у сфері миротворчої діяльності, нерозповсюдження зброї масового знищення та ракетних технологій, запобігання незаконному обігу наркотичних речовин, контрабанді зброї, боротьби з тероризмом, корупцією і злочинністю, гарантування економічної безпеки.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте матеріал з мого конспекту, підручника.
2. За матеріалом мого конспекту складіть кругову діаграму " Третинний сектор Америки"

Я  підібрала для вас інформайію за якою опрацюйте дану тему. Звертаю увагу на важливість данної теми.
Виконану роботу скидайте мені на Viber.
Чекаю до наступного уроку.










Немає коментарів:

Дописати коментар