вівторок, 29 березня 2022 р.

 Дорого дня.

Сьогодні 30 березня 2022 року.

Запрошую до уроку географії учнів 8 та 9 класів, і на урок ОЗ учнів 7 класів.


Географія 8 клас

Тема:Використання природно - ресурсного потенціалу України.


Перегляньте:


Раціональним вважають природокористування, під час якого обсяги залучення природних багатств компенсуються заходами щодо їх відновлення й охорони. Воно має забезпечити насамперед повноцінне існування та розвиток суспільства, а також зберегти високу якість навколишнього середовища. Цього досягають за рахунок економної експлуатації природних ресурсів і найефективнішого режиму їх відтворення з урахуванням перспективних інтересів розвитку господарства та збереження здоров’я людей. Діяльність людини має відбуватися в суворих межах згідно із законами розвитку природи та суспільства, законами взаємодії між ними. Природокористування має перебувати під суворим контролем держави.

Нераціональне природокористування зумовлене значним перебільшенням антропогенного впливу на природні комплекси. Наслідком цього є наростання екологічної кризи. Вплив людини на природу призводить до знесилення її відновлювальних властивостей, зниження якості та вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища. Воно може виникнути як наслідок не лише прямих, але й опосередкованих впливів на природу.

Крайнім проявом нераціонального природокористування є споживацьке ставлення, за умов якого знищують окремі види ресурсів або цілі природні комплекси. Так, зокрема сталося з деякими тваринами та рослинами, які колись існували в Україні. Зовсім зникли з наших лісів європейські тури, а зі степів — дикі коні тарпани, на межі вимирання опинилися морські ссавці: чорноморські дельфіни та тюлень-монах.

За видами діяльності розрізняють природокористування промислове, сільськогосподарське та рекреаційне. За видом використання природних ресурсів виділяють землекористування, водокористування, лісокористування, використання мінеральних ресурсів та інші види природокористування.

Важливого значення за сучасних умов набуває комплексний підхід до природокористування, зокрема комплексно-територіальний, що містить глобальні, міждержавні, державні, локальні й інші проблеми.

Складові природно-ресурсного потенціалу. Важливою передумовою розвитку господарства країни є природні умови та природні ресурси на її території.

До основних компонентів природно-ресурсного потенціалу належать: географічне положення, кліматичні умови, особливості рельєфу та розміщення природних ресурсів.

Природні ресурси є найважливішою складовою природно-ресурсного потенціалу. Географія природних ресурсів вивчає розміщення та структуру окремих видів ресурсів, економічно оцінює, визначає рівень забезпечення, а також розглядає питання їх відтворення, раціонального використання й охорони.

Природні ресурси можна класифікувати за характером відновлення та належністю до компонентів природи. За характером відновлення їх поділяють на вичерпні (запаси яких обмежені) та невичерпні (що кількісно є безмежними).

Вичерпні ресурси бувають невідновними (мінеральні та зниклі види рослин і тварин); відносно відновними, тобто ті, що відновлюються дуже повільно (ґрунтові), та відновними (біологічні). Невичерпні поділяють на відносно невичерпні, кількість яких залишається незмінною, але якість значно погіршується (водні й атмосферне повітря); та дійсно невичерпні, на кількість і якість яких людини не здатна вплинути (агрокліматичні, енергія Сонця, вітру, хвиль, течій, припливів).Сутність екологічних проблем. У процесі використання природних ресурсів у результаті нераціонального природокористування збільшується антропогенний тиск на природу, що спричиняє екологічні проблеми.Екологічними вважають проблеми, які виникли внаслідок взаємодії людини з навколишнім середовищем. У результаті цих проблем відбувається порушення біологічної рівноваги, яке призводить до екологічних катаклізмів і загрожує всьому живому. Нині екологічні проблеми набули глобальних масштабів, тобто стали актуальними для всього людства. Це, насамперед, такі проблеми, як: забруднення навколишнього середовища, скорочення орних земель, виснаження мінеральних ресурсів, енергетична проблема. Вказані проблеми пов’язані між собою. Їх можна вирішити лише спільними зусиллями, широко залучаючи до цього світове співтовариство.Види забруднень довкілля та джерела їх надходження. Забруднення навколишнього середовища часто вважають найгострішою екологічною проблемою. Негативно впливають на довкілля різні види забруднення.Забруднення — це надходження у навколишнє середовище речовин, які погіршують якість окремих компонентів природи (повітря, води, ґрунтів) і завдають шкоди природним комплексам.Фахівці поділяють забруднення природного середовища за типом їх походження на механічне, хімічне, біологічне, фізичне та радіаційне. До механічного відносять забруднення твердими частками, тарою та відпрацьованими предметами, які накопичуються на земній поверхні: у ґрунті, воді, повітрі. Хімічне забруднення — це забруднення речовинами та сполуками штучного походження, які надходять у географічну оболонку та порушують процеси кругообігу речовини й енергії. Біологічним забрудненням вважають поширення організмів, що з’явилися у результаті життєдіяльності людства. Прикладом біологічного забруднення є бактеріологічна зброя, нові віруси, які викликають епідемії небезпечних захворювань, а також швидке розмноження окремих видів рослин чи тварин, переселених людиною з одного місця поширення в інше. До фізичних забруднень належать спричинені діяльністю людини зміни теплових, електричних, радіаційних умов.

                                                      Види забруднень

Наразі основними джерелами забруднення природного середовища є підприємства енергетики (ТЕС, АЕС, ГЕС), усі промислові об’єкти, сільське господарство, військові об’єкти, різні види транспорту, особливо автотранспорт. Вони постійно забруднюють довкілля сотнями небезпечних речовин.

За масштабами негативних наслідків виділяють хімічне забруднення. Серед його різновидів є забруднення природи нафтою та нафтопродуктами.

Забруднення нафтою найчастіше відбувається в результаті аварій, які трапляються в місцях видобутку нафти або під час її транспортування. Нафта легша за воду, тому вона не змішується з нею, а плавкою розтікається на поверхні, утворюючи величезні нафтові плями. На ділянках земної поверхні, забруднених нафтою, порушується кругообіг речовин: припиняється випаровування, газообмін, змінюється температура. Найбільшої шкоди нафтове забруднення завдає органічному світу. Така аварія трапилася у Керченській протоці. Від виливів нафти тоді постраждали птахи та риба, зазнало суттєвих збитків курортне господарство.

Дуже небезпечним є радіаційне забруднення, яке відбувається під час випробувань ядерної зброї, захоронения радіоактивних відходів, аварій і катастроф на атомних станціях і підводних човнах із атомними двигунами чи атомною зброєю на борту, використання гірських порід із відходів видобування уранових руд.Важливим джерелом небезпеки для природи була й залишається військова діяльність. Величезної шкоди довкіллю завдають випробування різних видів зброї, проведення навчань і маневрів. Негативно впливають на природні комплекси військові конфлікти, під час яких руйнуються промислові об’єкти, що призводить до викиду небезпечних речовин у навколишнє середовище.

Екологічні проблеми на території України. Природні комплекси на території України зазнали суттєвого впливу людської діяльності. Значну частину території нашої держави відносять до екологічно небезпечних регіонів світу.

Найбільшого впливу господарської діяльності зазнало атмосферне повітря. Воно є найбільш забрудненим у промислових центрах країни. 60 % всього обсягу забруднень припадає на Луганську, Донецьку та Дніпропетровську області. Головним джерелом забруднення атмосфери є автомобільний транспорт, тому у великих містах кількість отруйних речовин у повітрі перевищує гранично допустимі концентрації у кілька разів. Найбільше забрудненим в Україні є повітря у Кривому Розі, Маріуполі, Кам’янську (Дніпродзержинську), Керчі та Дніпру (Дніпропетровську). Атмосферу забруднює промисловість, зокрема такі її галузі, як металургія, хімічна промисловість, енергетика, збагачення залізних руд. Основними забруднювачами повітря є оксиди сірки й азоту, що викликають під час з’єднання з парами води кислотні дощі, чадний газ, важкі метали.Чималих змін зазнали внутрішні води в Україні. Дніпро зарегульований каскадом водосховищ, його течія уповільнилася, що призвело до зміни умов існування живих організмів. Під час створення водосховищ було затоплено заплаву з родючими ґрунтами, а також знищено старичні озера з багатими рибними запасами. Річки України зазнали значного забруднення. Наприклад, «стічною канавою» давно називають ліву притоку Дніпра — Інгулець, на якій розташовано Кривий Ріг. Виносячи брудні води в моря, річки забруднюють також і їх води. Величезна кількість мінеральних добрив і отрутохімікатів потрапляють у воду під час змивання їх із полів.

Значного впливу з боку людини зазнали ґрунти України. Вони страждають від забруднення отрутохімікатами та мінеральними добривами. Ґрунти Полісся постраждали від радіоактивного забруднення після аварії на Чорнобильській АЕС. Через надмірне зрошення на півдні України виникла проблема вторинного засолення ґрунтів. З вини людини триває прискорена ерозія ґрунтів: вітрової ерозії зазнають осушені ґрунти Полісся, водну ерозію викликає знищення природної рослинності, надмірний випас худоби, неправильний обробіток земель схилів. У районах відкритого розробляння корисних копалин ґрунти зовсім знищені. Тут виникли «місяцеві ландшафти». Антропогенні форми рельєфу утворюють терикони — насипані горби з порожньої породи, що «димлять» пилом, забруднюючи повітря.Рослинний і тваринний світ України змінився докорінно. Площа лісів із XVI ст. постійно скорочується. Майже всі степові ландшафти знищені внаслідок розорювання чорноземів. Разом із рослинністю змінився і тваринний світ. Деякі види тварин стали дуже рідкісними: байбак, дрохва, степовий орел, дикий кіт, рись. Інші, наприклад кулан і тарпан, зникли зовсім. Незаймані куточки природи залишилися тільки на природоохоронних територіях: у заповідниках, природних національних парках, заказниках.

Екологічна ситуація та її типи. Для оцінювання ступеня впливу людини на природу певної території, виявлення на ній позитивних і негативних умов та чинників для проживання та господарської діяльності, виділяють різні типи екологічних ситуацій.

Д,З.

1. Опрацювати матеріал моєї підбірки та вашого підручника.
2. Напишіть міні - роздум на тему: " Вплив екологічної ситуації  на живу природу та людину"

Виконане завдання чекаю до наступного уроку.
 Матеріали скидаємо на  Viber.
 В суботу виставляю оцінки за період карантину, хто що не скинув у васє ще можливість, але до суботи. Чекаю.


Географія 9 клас


Тема: Машинобудування світу. Взаємозв’язок між рівнем економічного розвитку регіону, країни і рівнем розвитку машинобудування. Найбільші країни-виробники літаків, легкових автомобілів, морських суден, верстатів, комп’ютерів, робототехніки.

Машинобудування – це галузь продукція якої постійно оновлюється і без якої ми не уявляємо свого життя і виробництва. Продовжуючи тему машинобудування, пропоную сьогодні ознайомитись з досягненнями країн світу у цій сфері. Наш урок пройде у формі квесту, під час якого вам доведеться виконати ряд завдань пов’язаних з темою. 
 Машинобудування є найважливішою галуззю промисловості сучасного світу.Сучасне машинобудування стало дуже наукомістким.У високорозвинених країнах воно поглинає більш як половину всіх витрат на науково-дослідницькі роботи. Загальносвітовою тенденцією є постійне ускладнення машин.Найбільше автомобілів виробляють Японія (майже 1/4 світового виробництва)Німеччина(1/6), США (близько 1/8), Франція, Південна Корея, Іспанія, Італія. Вони працюють на імпортних деталях, використовуючи дешеву робочу силу. Суднобудування втратило своє колишнє значення.  У світовому суднобудуванні провідні позиції у Японії, Республіки Кореї, ФРН, Бразилії. У період НТР великого значення набуло авіаракетобудування. До відмінних рис АРКП відноситься і її висока капіталомісткість. Авіаракетно-космічна промисловість (АРКП) водночас із електронною є найбільш наукомісткою галуззю промисловості. Спочатку АРКП формувалася як галузь військового характеру й лише згодом перейшла на виробництво цивільної продукції (авіалайнери, вертольоти, супутники зв’язку, метеосупутники). Розвиток галузі визначається розміром постійних військових замовлень держави, а  також можливостями експорту авіа ційної техніки до інших країн. Виробництво галузі не масове, а штучне. Так, щорічне виготовлення великих пасажирських авіалайнерів не перевищує 1 тисячі, вертольотів військового і цивільного застосування — 600–1200 одиниць на рік. Лише виробництво легких літаків (навчальних, спортивних, ділових та ін.) здійснюється у великих обсягах через значний попит на них і порівняно невисокі ціни (великий авіалайнер коштує 180 млн дол., а легкий літак — 20–80 тис. дол.). 90 % усіх великих цивільних авіалайнерів виробляють дві фірми у сві ті — «Боїнг» (США), «Ейрбас індастрі» (яка об’єднала авіа ційні фірми Франції, Німеччини, Великої Британії та Іспанії).
Ще одна чи не найважливіша її особливість полягає в найтісніших зв’язках з військово-промисловим комплексом. До цього комплексу повністю або частково належать її найбільші концерни та корпорації «Макдоннел-Дуглас», «Локхід Мартін», «Боїнг», «Нортроп», «Юнайтед Текнолоджіз» в США, «Аероспасиаль», «Брітіш ейрспейс», «Даймлер-Бенц» у Західній Європі.  Безперечними лідерами у цій галузі є США, Франція та Китай. Роль залізничного машинобудування дещо зменшується.Точне машинобудування  надало світові новітню продукцію приладобудування, електротехніки й особливо електроніки. Точне машинобудування наукомістке, тому тяжіє до великих міст — наукових центрів.Зокрема, світовим лідером у складанні телевізорів, радіоприймачів, годинників, пральних та швейних машин зараз є Китай.Отже, існує три головних машинобудівних регіони світу: Північна Америка (30 % світового виробництва; тут пріоритетний розвиток мають авіаракетобудування і точне машинобудування;головну роль відіграють США), Західна Європа  (дає майже 30 %, в основному продукцію автомобілебудування, верстатобудування і точного машинобудування, безперечна першість тут належить Німеччині) та Східна і Південно-СхіднаАзія.
Світові тенденції розвитку машинобудування
Структура машинобудування в ході НТР зазнала істотних змін на всіх рівнях. У ХХ ст. сформувалася його традиційна структура. 
Сьогодні з електротехнічної промисловості виокремлюється самостійна галузь — електронна промисловість. Це найважливіша зміна в структурі галузі. У транспортній галузі різко збільшилося значення автомобільної та авіаційної промисловості (особливо ракетно-космічної).
Пріоритетна роль електронної, автомобільної та авіаційної галузей промисловості зумовлена високою вартістю їх продук ції, а електронної та автомобільної, крім цього, — масовістю зі стійким попитом на їхню продукцію. Те саме спостерігається в електротехнічній промисловості з масовим виробництвом до рогої продукції побутового призначення тривалого користування (холодильники, пральні машини, кондиціонери та ін.).Електронна промисловість — найбільш наукомістка галузь сучасного машинобудування. Її характерною ознакою є те, що всі наукові розробки без зволікання впроваджуються у вироб ництво.
Найвища частка (до 45 %) за вартістю загального обсягу продукції припадає на різні види обчислювальної техніки — від калькуляторів до найскладніших комп’ютерів. У 1955 році вартість продукції цієї галузі оцінювалася в 0,2 млрд дол. США, а в 1990 році — 360 млрд дол. США (у 1800 разів більше), цю суму можна порівняти лише з вартістю видобутку нафти на всій планеті. Стрімке зростання вартості продукції відбиває виняткову роль електроніки в усіх сферах діяльності людини.
Комп’ютери виготовляє понад тисяча фірм світу, однак пере важну їх частину дають 20–25 найбільших. Серед них абсолютним лідером є ІВМ, на частку якої припадає понад половина світової комп’ютерної продукції. Це одна з провідних фірм США. Другою у світі за величиною продажів комп’ютерів є японська «Фудзіцу», яка виробляє продукцію за вартістю, майже в п’ять разів нижчою.
У машинобудуванні окремих країн електронна промисловість зайняла провідні позиції (у Сінґапурі, Республіці Корея це — галузь спеціалізації, яка дає половину вартості всієї продукції промисловості в країні). У країнах з розвиненим машинобудуван ням виробництво електроніки відсунуло деякі традиційні галузі машинобудування, його частка стала досить високою: за деякими оцінками, у США вона досягла 46, а в Японії — 40 %.
Автомобільна промисловість — одна з найбільш високорента бельних, дохідних галузей світової обробної індустрії. У розви нених країнах термін використання автомобіля (пасажирського і вантажного) становить три — п’ять років, але ця тенденція пояснюється не фізичним зношуванням автомобіля, а моральним старінням (високий рівень життя дозволяє висувати високі вимоги до авто — новизна, комфортність, безпека та ін.). Автомобільна промисловість — одна з найбільш монополізованих галузей світової індустрії, у середині 90-х років ХХ ст. чотири найбільші компанії складали майже половину всіх автомобілів світу («Дженерал Моторз» — 14,3 %; «Форд» — 12,6; «Фольксваген» — 10,6; «Тойота» — 10,3 %). Основні виробники автомобілів — Японія (12,3 млн.), США (10,9 млн.), ФРН (4,6 млн.), Франція (3,5 млн.). До найбільших автомобільних фірм світу належать «Дженерал моторе», «Форд», «Краслер» (США), «Тойота», «Ніссан», «Хонда» (Японія), «Фольксваген» (ФРН), «Фіат» (Італія) та ін.
Науково-технічні центри, технополіси
У сучасному світовому господарстві науково-технічні зони стають новим соціальним феноменом. Науково-технологічні пар ки, які поєднують науково-дослідні, технологічні та виробничі підприємства, забезпечують найшвидше впровадження науково-дослідних робіт та винаходів у промисловість і бізнес. Основне завдання цих інноваційних структур — сприяння розвитку ви соких і надвисоких технологій. Зараз у найбільш розвинутих країнах світу існують і успішно функціонують понад 500 різних видів таких структур, кількість яких постійно збільшується. Абсолютна більшість науково-технічних зон зосереджені в США, Японії, Китаї, країнах Західної Європи, у Росії. На кінець XX ст. у США функціонувало понад 160 таких зон (30 % від їх кількості у всьому світі), існують вони й у Німеччині (60), Росії (60), Китаї (52), Великій Британії (40), Франції (30), Японії (20). В Україні зараз почали роботу 17 технопарків.
Технопарки відіграють велику роль у розвитку авіакосмічної техніки, біоінженерії і біомедицини, у розробці нових технологій у багатьох галузях промисловості й вивченні Землі та її при родних ресурсів.
Технологічні парки — це найбільш масштабні інноваційні центри, у яких забезпечуються максимально сприятливі умови для науково-технічних інноваційних проектів, що виконуються спільними зусиллями наукових центрів і промисловості.
Технополіси — це території, що мають особливий статус і пільговий режим, де розробляються і реалізуються технічні та соціально-економічні інновації, забезпечується їхнє безупинне відтворення та прискорення апробації, що поєднує фундамен тальні наукові дослідження і прикладні розробки з їхнім застосу ванням на практиці. Перші українські технопарки функціонують з початку 2000 р.: «Напівпровідникові технології і матеріали, оптоелектронікаі сенсорна техніка», «Інститут електрозварювання ім. Є. Патона» (м. Київ), «Інститут монокристалів» (м. Харків). У грудні 2001 р. було прийнято рішення про створення технопарку «Вуглемаш» (м. Донецьк), а в травні 2002 р. відкрито ще 4 технопарки у м. Києві: «Інститут технічної теплофізики», «Київська політехніка», «Інтелектуальні інформаційні технології», «Укрінфотех», до складу якого входить «Укртелеком».

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Опрацювати відповідний параграф підручника та додаткову інформацію з моєї підбірки.
2. Дати відповіді на наступні запитання:

а.Які галузі входять до складу тради ційної структури машинобудування, що сформувалася у ХХ ст.?
б. Чим зумовлена пріоритетна роль електронної, автомобільної та авіаційно-космічної галузей?
в.Яке значення має електронна про мисловість? 
г.Чому автомобільна й авіаційно-космічна галузі про мисловості переважно розвинені в країнах високоіндустріальних?
д. Чим відрізняються технополіси від технопарків? Чому виникла потреба створювати технопарки?
е.Як ви вважаєте, чому найбільш парків розташовано у США та деяких країнах Європи? Від чого залежить розвиток цих центрів в Україні?

Шановні учні!

 Переконливо прошу вас, уважно читайте той матеріал, який я вам пропоную.
Частина  з вас, особливо ті, хто знаходяться за кордонами нашої найвідважнішої в світі країни, ознайомлюйтесь з тим матеріалом, що я вам пропоную  -  в ньому є мінімум необхідного матеріалу + Інтернет - система ЗАГАЛЬНОСВІТОВА і працює у всіх країнах світу. Цього досить для продуктивної праці.

Виконане завдання чекаю до наступного уроку.
 Матеріали скидаємо на  Viber.
 В суботу виставляю оцінки за період карантину, хто що не скинув у васє ще можливість, але до суботи. Чекаю.



ОЗ   7 клас


Тема: Узагальнення з теми: " Соціальна складова здоровя"


Тестові  завдання з теми: «Соціальна складова здоров’я».

1.   Обери  ознаки   здорового   суспільства:
а)    турбота   і  захист  життя  та  здоров’я  людей;
б)    можливості  для  розвитку  і  самореалізації  особистості;
в)    небезпечна  криміногенна  ситуація;
г)    легкодоступність  наркотиків.


2.    Назви  характерні  риси  нездорового  соціального  середовища:
а)    забезпечення  нормальними  житловими  умовами;
б)    доступ  до  високоякісної  освіти  та  медичного обслуговування;
в)    пропаганда  хибних  цінностей  і  насилля  у  ЗМІ;
г)    необмежена  комерційна  реклама.

3.     Визнач   джерела   позитивного  впливу  ЗМІ:
а)     комерційна  реклама;    
б)     соціальна  реклама;
в)     пропаганда  справжніх  цінностей;    
г)     романтизація  насильства.

4.     Обери, хто  належить  до  твого  найближчого  оточення:
а)     батьки ( опікуни),  сусіди;
б)     відомі  актори   та  співаки;
в)     президент;
г)     друзі,  однокласники.

5.     Встанови  відповідність:  
Середовище                Приклади  синергії
- природа                 А -  оркестр,  хор
      2 -  музика         Б -  родина
      3 -  спорт            В – зграя  хижих  тварин
      4 -  суспільство Г – волейбольна  команда

6.     На  що  може  спонукати   позитивний  вплив  друзів:
а)     записатися  до  спортивної  секції  або  гуртка;
б)     почати  курити,  вживати  алкоголь;
в)     відмовитися  від  шкідливих  звичок,  вести  здоровий  спосіб  життя;
г)     скоїти  злочин, брехати;
д)     прогулювати  уроки.

7.     Визнач  ознаки  небезпечних  компаній:
а)     їх  члени  поважають  і  підтримують  один  одного;;
б)     мають  ватажка  та  жорсткі  правила;
в)     не  забороняють  спілкуватися  поза  групою;
г)     за  непокору  можуть  вчинити  жорстоку  розправу;
д)     приймають  тебе  таким  яким  ти  є.

8.     Курцям  з  20-30  річним  стажем  загрожують:
а)     тяжкі  захворювання  серцево-судинної  системи  (інфаркт,  інсульт);
б)     міцне  здоров’я  та  довголіття;
в)     хронічні  захворювання  легень,  злоякісні  пухлини;
г)     штраф  за  порушення  правил  дорожнього  руху.

9.      Визнач  основну  мету  реклами:
а)      збереження  життя  та  здоров’я  споживачів  тютюну  та  алкоголю; 
б)      розширення  ринку  збуту  з  метою  збільшення  прибутку;  
в)      залучення  до  куріння  і  вживання  алкоголю  якнайбільше  молоді;  
г)      донесення  до  споживачів  правдивої  інформації  про недоліки та  небезпеку товарів.  

10.      Назвіть  основну  цільову  групу  для  реклами  пива  і  тютюну:
а)     діти  молодшого  шкільного  віку; 
б)     молодь;
в)     пенсіонери;
г)     люди  похилого  віку.

11.    До  хвороб  цивілізації  належать …
а)     ожиріння,  рак,   серцево-судинні  захворювання;
б)     нежить,  ангіна,  бронхіт;
в)     педикульоз,   чума,  лишай.

12.    Вибери   правильне   твердження:
а)     найпоширеніша  форма  раку  -  рак  легень;
б)     тютюн  та алкоголь  -  це  для  справжніх  чоловіків;
в)     наркотики  -  це  безпечно  і  я  завжди  можу  зупинитися;
г)     90%   випадків  раку  легень  пов’язано  з  курінням;
д)     виробники  тютюну  та   алкоголю   отримують  зовсім   незначні   прибутки.


Виконане завдання чекаю  СЬОГОДНІ і тільки сьогодні 
( завтра  - це вже пізно).
 Матеріали скидаємо на  Viber.
 В суботу виставляю оцінки за період карантину, хто що не скинув у васє ще можливість, але до суботи. Чекаю.












Немає коментарів:

Дописати коментар