четвер, 27 жовтня 2022 р.

Добрий день.

Сьогодні 28 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів. 

Географія 7 клас.

Тема: Кліматичні пояси і типи клімату. Практична робота №4.

Перегляньте та відновіть в пам'яті:

Практична робота №4.

Тема: Визначте типи клімату Африки за кліматичними діаграмами.

Завдання:

1. Куди варто брати парасольку в січні: на мис Голковий чи мис Рас-Енґела?

2. Розгляньте фото мешканців Африки в типовому одязі. Поясніть відсутність як такої в пігмеїв, наявність теплої ковдри в берберів, пов’язки на обличчі в бедуїнів тощо.

3. Великий Сфінкс у Ґізі, біля Каїра, зроблений з нестійкого до руйнування вапняку. При цьому досить добре зберігся, незважаючи на свою кілька тисячорічну історію. Які особливості клімату сприяли цьому?

4. Спроектуйте особливості помешкання для кожного типу клімату кожного кліматичного поясу Африки. Умова: у вас під рукою тільки місцеві природні матеріали.

5. Висновок.

 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Опрацюйте  матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Виконайте та надішліть на перевірку практичну роботу. .

3. Підготуйте короткі повідомлення про водні об’єкти Африки: річки Конґо, Замбезі, озера Танґаньїка, Чад, водоспад Вікторія.


Географія 10 клас.

Тема: Польща.

Перегляньте:


Візитна картка Польщі: 

Столиця – Варшава

Площа – 322,6 тис.км2

Населення – 38 млн чол.

Державний лад – парламентсько-президентська республіка, унітарна держава

Адміністративний поділ – 16 воєводств

Релігія - католицька

Грошова одиниця – злотий

Міжнародні організації – з 1999 в НАТО, з 2004 р. ЄС.

Польща - держава в Центральній Європі, на перетині транзитних шляхів. На півночі омивається Балтійським морем: порти Гданськ, Гдиня, Щецин. На півночі межує з Росією, на сході Білоруссю та Україною та партнером НАТО Литвою, на півдні з партнерами НАТО Чехією і Словаччиною та на заході – з Німеччиною. Країна наближена до мінерально-сировинних баз Європи. Протяжність території як з півночі на південь, так із заходу на схід майже однакова – близько 720 км.

Більша частина території 80% – Польська низовинна висотою до 200 м над рівнем моря, і лише на півдні розташовані гори (20%) - Судети та Західні і Східні Карпати до 2000 м. Найвищі масиви Карпат – Бескиди і Високі Татри з найвищою точкою Польщі г. Риси (2499м).

Клімат Польщі помірний, перехідний від морського до континентального, що характеризується похмурою і дощовою погодою влітку, частими відлигами і туманами взимку. Пересічні температури: січня – від -20С до -50С, у горах до -80С; липня - +17-190С (у горах до 100). Опади випадають рівномірно впродовж року – на рівнинах від 500-800 мм, в горах - понад 1000 мм на рік.

Країна володіє багатою мінерально-сировинною базою. Особливо виділяються поклади кам’яного та бурого вугілля, за запасами яких країна входить до п’ятірки світових лідерів. Запаси кам’яного вугілля зосереджені в Сілезькому басейні і в долині Буга під Любліном, а бурого вугілля - біля Коніна на захід від Варшави. Є також інші корисні копалини, але в меншій кількості: міді – в Західній Сілезії, сірка – в Тарнобжегу, соляні шахти – на північі. Є невеликі запаси нафти і природного газу, свинцю і срібла.

Більшість річок належить до басейну Балтійського моря. Вони доволі повноводні. Вісла та Одра судноплавні і з’єднані між собою каналами.

На території Польщі переважають бідні дерново-підзолисті ґрунти. Країна забезпечена лісовими ресурсами, до 27% території вкриті лісом, переважно хвойних порід.

В Балтійському морі багаті рибні запаси (тріска, салака), а на узбережжі зустрічаються значні поклади сонячного каменю – бурштину.

Мальовничі ландшафти приваблюють туристів з багатьох країн. Зимовою столицею є м. Закопане в Татрах, історичним і культурним центрами – Краків і Варшава, велику популярність мають балтійські морські зони відпочинку та Поозер’я.

                Населення. 

За чисельністю населення Польща посідає 74 місце в Європі. Вона відноситься до країн I типу відтворення. До 1939 року Польща була багатонаціональною державою. Зараз Польща вважається однонаціональної країною: переважна більшість жителів (97%) – поляки. Решта – українці, німці, білоруси, литовці й представники інших національностей.

Спостерігається незначний природний приріст населення. За віковою структурою Польща є однією з наймолодших країн Європи: діти й підлітки складають близько 19% від усього населення держави, а середній вік жителів – 36 років. У статевому складі населення – чисельність жінок переважає над чисельністю чоловіків. Більшість поляків – католики. У країні дуже сильні позиції католицької церкви.

Середня густота населення – 123 особи/км2, однак південна й центральна частини Польщі заселені більш густо порівняно з північно-східними регіонами. У містах проживає близько 63% населення. Дев’ять великих міських агломерацій з населенням біля 2 млн осіб кожна зосереджені переважно в центрі й на півдні країни. Найбільшими містами є Варшава (1,7 млн осіб), Лодзь (776,4 тис. осіб), Краків (757,8 тис. осіб).

У Польщі найбільша українська діаспора в центральноєвропейських країнах. Тут проживає більше 300 тис. українців.

У Польщі, як і в інших постсоціалістичних країнах, у зв’язку з реструктуризацією економіки відбувається «відтік» робочої сили з галузей промисловості й сільського господарства до сфери послуг. Активно розвивається фінансова й банківська діяльність, розширюється мережа приватних шкіл і вузів.

   Господарство.

Польща має досить розвинену багатогалузеву економіку. Це типова індустріально-аграрна країна. Радикальні економічні зміни відбулися в Польщі у 1990 р., що дістали назву «програма Бальцеровича» за іменем тодішнього віце-прем’єра і міністра фінансів.

У законодавчому порядку було закріплено свободу підприємництва та рівноправність різних форм власності. Створена юридична основа для формування системи малого та середнього бізнесу. Створений приватний сектор, у якому зайнято 70% населення і на який припадає 64% валового внутрішнього продукту. Значно зріс рівень життя поляків. За даними ЮНЕСКО Польща вийшла на перше місце серед постсоціалістичних країн за динамікою росту іноземних інвестицій. Про це свідчить і показник доходів на душу населення який досяг 21118 доларів. Розпочався курс на зближення з Заходом і Близьким Сходом. Це країна з середнім рівнем економічного розвитку.

Промисловість.

Паливно-енергетичний комплекс Польщі використовує власне кам’яне вугілля Верхньосілезького басейну, за видобутком якого їй належить перше місце в Європі, й буре вугілля в Белхатувському басейні. Нафтопереробна промисловість розвивається на сировині, що надходить з країн Близького Сходу, Росії. В енергетиці переважають ТЕС – які виробляють 97% електроенергії і ГЕС – з 3%.

Чорна металургія залежить від імпорту залізної руди з Росії та України, тому нині в її розвитку є певні проблеми. Основним районом з виробництва чавуну і сталі є Верхня Сілезія. Більше значення має кольорова металургія, яка використовує власну сировину: мідь виплавляють в Леґниці, цинк і срібло – в Катовіце, алюміній – у Скавіна. На основі Верхньосілезького вугільно-металургійного району утворилася найбільша агломерація Польщі, яка об’єднує 14 міст з загальною чисельністю населення 3,05 млн осіб, найбільше місто – Катовіце.

Провідною галуззю промисловості є машинобудування (точне і загальне). Підприємства випускають обладнання для вугільної промисловості, локомотиви і вагони в Верхній Сілезії, Познані, Вроцлаві; суднобудування розвинене в Ґданську, Щецині; автомобілебудування в Варшаві; верстати, електроніку і продукцію точного машинобудування випускають у Варшаві і Кракові.

Хімічна промисловість представлена галузями основної хімії та хімії органічного синтезу. Остання почала розвиватися на основі вуглехімії, а потім перейшла на використання імпортної нафти. Виробництво азотних добрив орієнтується на відходи чорної металургії Верхньої Сілезії, фосфорних добрив в Тарнобжегу, калійних добрив і виробництво соди на калійні солі півночі.. Останнім часом швидкими темпами розвивається фармацевтична промисловість в містах Лодзь, Познань, Варшава.

У Польщі традиційно високий рівень розвитку мають текстильна і швейна промисловість: на бавовняних тканинах спеціалізується Лодзь, на пошиві готового одягу – Варшава.

Харчова промисловість виробляє м’ясні та плодоовочеві консерви, бекон, переробляє картоплю, а також борошно і цукор.

Сільське господарство:

У структурі сільського господарства переважає рослинництво. Вирощують пшеницю, жито, ячмінь. Повсюдно вирощують картоплю (7-ме місце) . На півдні значні посівів цукрового буряка (6-ме місце у світі).

Тваринництво спеціалізується на молочно-м’ясному скотарстві, м’ясо-сальному і беконному свинарстві. За поголів’ям свиней Польща посідає 7-ме місце у світі. Розводять коней – арабських скакунів. Розвинуте також птахівництво.

Транспорт.

Країна має густу транспортну інфраструктуру. Особливістю транспортної системи країни є наявність двох найбільших транспортних вузлів – Варшавського й Верхньосілезького. Оскільки Польща розташована на перетині транспортних шляхів, вона надає послуги з перевезення транзитних вантажів іншим європейським країнам. Так, через територію країни транспортують нафту і природний газ із Росії в Західну Європу й залізну руду з України. За вантажообігом залізниць країна посідає одне з провідних місць у Європі. Морський транспорт відіграє велику роль у зовнішніх відносинах Польщі. Порт Щецин є лідером з вантажообігу в країні, а також порти Гдиня та Гданськ, велике значення має паромна переправа – Польща-Швеція. Інтенсивно використовуються для судноплавства річки та канали.

 Економічні зв’язки

На сучасному етапі основними зовнішньо-економічними партнерами Польщі стали країни Західної та Центральної Європи, країни Близького Сходу.

Країна експортує продукцію машинобудування, вугілля, мідь, срібло, продукцію легкої, харчової та фармацевтичної промисловості, продукцію сільського господарства. Польща надає іншим країнам будівельні послуги.

Імпортує Польща енергоносії, металеву сировину, хімічні продукти. Щорічно імпорт становить 15 млн т нафти, 7,5 млрд т газу. Імпортуються алюміній, марганцева і хромова руди, нікель, рідкісні метали тощо. Металургія споживає щорічно 17млн т імпортної залізної руди, 1,5 т імпортного чавуну.


Домашнє завдання:

1.Опрацюйте п.15 та мою для вас підбірку.

2. На к.к. нан. галузі спеціалізації країни.

3. Стор. 70 завдання 5 письмово.










середа, 26 жовтня 2022 р.

Добрий день.

Сьогодні 27 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 6, 8 та 9 класів.

Географія 6 клас.

Тема: Поняття про географічні координати.

Перегляньте:


Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал з вашого підручника та мою для вас підюірку.

2. Повторіть, а хто ще не вивчив, вивчіть терміни, про які йдеться в презентації.


Географія 8 клас.

Тема: Геологічна історія Землі. Геологічне літочислення.

Догеологічний етап розвитку Землі. Історія нашої планети налічує близько 5 млрд років. Перший мільярд років свого існування Земля не мала земної кори. Наша планета являла собою велетенську розігріту кулю. В розплавлених надрах важкі частки опускалися до центру, сформувавши ядро, а легкі піднімалися до поверхні, утворюючи мантію. Планету бомбардували метеорити. Повсюдно вивергалися вулкани. З їх газів виникла первинна атмосфера, але кисню в ній майже не було. Цей етап існування нашої планети називають догеологічним — часом до виникнення земної кори, тобто перших гірських порід.

Відносний та абсолютний вік гірських порід. Геологія — наука про земну кору, її склад, будову, історію розвитку та процеси, що в ній відбуваються. Гірські породи формувалися в результаті дії багатьох внутрішніх і зовнішніх процесів. Деяким гірським породам кілька мільярдів років, іншим — десятки тисяч. Звісно, люди не були свідками всієї історії нашої планети. Тоді ж за якими ознаками вчені її відновлюють? Як визначають вік гірських порід?

Розрізняють відносний та абсолютний вік порід. Відносний вік показує, яка гірська порода виникла раніше, а яка — пізніше, тобто порівнюється час утворення однієї породи відносно іншої. Зазвичай осадові породи, що лежать нижче, утворилися раніше, а згодом на них нашарувалися нові товщі осадових порід. Якщо магматична порода прорізає в надрах землі шари осадових, то вона молодша за них, адже магма занурилася в осадові породи, коли вони вже існували.

Іншим способом визначення відносного віку гірських порід є вивчення решток давніх живих організмів, що в них збереглися. Адже в кожний великий проміжок історії Землі на ній жили певні рослини та тварини. Згодом їх змінювали інші.

Наприклад, якщо в гірських породах знаходять кістки динозаврів, це означає, що вони давніші за ті, в яких знаходять скелети птахів і звірів. Кам’яне вугілля з відбитками листків деревоподібних папоротей виникло раніше за буре вугілля з рештками квіткових рослин.

Визначити відносний вік гірських порід — це зробити лише півсправи. Важливо дізнатися, скільки мільйонів або й мільярдів років певній породі, тобто встановити її абсолютний вік. Але чи можливо це? Виявляється, так. У земній корі є свої «геологічні годинники» — радіоактивні речовини, зокрема уран. Із часом він повільно, але зі сталою швидкістю розпадається на свинець (який залишається в породі) та газ гелій (який розсіюється). Для повного розпаду урану необхідно 710 млн років. Знаючи про це, учені точно обчислюють, скільки міститься у гірській породі урану, а скільки свинцю. На підставі цього визначають, як давно виникла порода.

Завдяки вивченню відносного й абсолютного віку гірських порід нашої планети, вдалося встановити, як розвивалася земна кора та як видозмінювалося життя на Землі.

Геохронологічна таблиця. Геологічна історія нашої планети починається 4 млрд років тому, коли на поверхні мантії сформувалася земна кора. Геологічну історію Землі поділяють на значні відрізки часу — геологічні ери, які у свою чергу складаються з геологічних періодів. Назви періодам давали за різними ознаками. Найчастіше вони пов’язані з сучасними або давніми географічними назвами місцевостей, де були досліджені гірські породи відповідного часу. Наприклад, девонський (від графства Девоншир у Великій Британії), пермський (від російського міста), Юрський (від гір Юра в Альпах) та інші. Деякі періоди названі за складом переважальних гірських порід, які були на той час сформовані, зокрема кам’яновугільний, крейдовий.

Поділ геологічної історії Землі на ери та періоди відображено у геохронологічній таблиці, або шкалі, яка є своєрідним календарем із проміжками часу від десятків мільйонів до мільярдів років. Міжнародну геохронологічну таблицю уклали вчені у другій половині XIX ст. і з накопиченням нових фактів багаторазово уточнювали. В підґрунті таблиці перебуває відносний вік гірських порід. Тому найдавніші ери показані знизу таблиці (як у земній корі залягають і більш давні осадові породи), молодші — зверху. В геологічній історії Землі виділяють п’ять геологічних ер.

Розвиток Землі у ранні геологічні ери. Архейська ера (з грецької — давній) тривала від 4 до 2 млрд років тому і становить половину всієї геологічної історії планети. Життя у ті часи не існувало. Хлюпотіло море. Вулканізм мав глобальний характер. Первинні материки мали вигляд велетенських застиглих потоків лави.

Протерозойська ера (з грецької — раннє життя) охопила відрізок часу від 2 млрд до 570 млн років тому й становить ще 40 % геологічного часу. На думку вчених, земна кора залишалася неспокійною. Літосфера розтріскалася на велетенські плити, які почали дрейфувати. Процеси вулканізму й активного горотворення локалізувалися на краях літосферних плит. Наприкінці протерозою відбулася байкальська епоха горотворення. Нині на місці її прояву знаходяться сильно зруйновані брилові гори. Близько 3 млрд років в Океані на мілководді виникли перші мікроорганізми. Наприкінці протерозойської ери в океанах панували водорості та прості м’якотілі тварини, які після себе майже не лишили слідів існування.

Разом архейську та протерозойську ери називають докембрієм (за назвою першого періоду наступної Палеозойської ери), який охоплює 90 % усього геологічного часу. Проте поки що небагато накопичено знань про ті віддалені часи, тому дві перші ери не поділяють на геологічні періоди.

Розвиток Землі у палеозойську еру. Палеозойська ера (з грецької — давнє життя) розпочалася 570 млн років, а закінчилися 240 млн років тому та становить 6 % від усього геологічного часу. Про цей відрізок історії Землі накопичено чимало знань, тому Палеозойську еру поділяють на шість геологічних періодів. Перші три становлять ранній палеозой, три наступні — пізній палеозой.

У ранньому палеозої материки й океани зовсім не були подібні до сучасних. У південній півкулі існував давній материк Гондвана, а у північній — кілька окремих материків: Лаврентія, Сибір (Ангарида), Європа й інші. На краях тодішніх літосферних плит відбувалося каледонське горотворення. Нині ці давні гори сильно зруйновані зовнішніми процесами. У середині плит формувалися величезні рівнини. В ранньому палеозої життя вирує лише в Океані. Панують водорості, а серед тварин — медузи, губки, молюски, давні ракоподібні істоти трилобіти. В силурійський період перші рослини вийшли з Океану на заболочені ділянки суходолу та наситили повітря киснем.

У пізньому палеозої внаслідок пересування літосферних плит вони поступово зближуються і наприкінці Пермського періоду утворюється надматерик Пангея (з грецької — уся земля), який оточують океани Панталасса (з грецької — усе море). При цьому по лініях зіткнення давніших материків відбувалося герцинське горотворення. В Україні на той час сформувалися гори на місці Донецького кряжу та рівнинної частини Криму. В Океані панівною групою тварин стають риби. На суходолі за умов вологого і теплого клімату серед деревоподібних папоротей літали велетенські комахи. З води вийшли на суходіл велетенські земноводні — родичі сучасних жаб.

Розвиток Землі у мезозойську еру. Мезозойська ера (з грецької — середнє життя) тривала від 240 млн до 67 млн років тому і становить близько 3 % від усієї історії розвитку земної кори. Вона складається із трьох геологічних періодів: тріасового, юрського та крейдового. Клімат материка Пангея стає сухим і спекотним. Де призводить до вимирання вологолюбної флори і фауни пізнього палеозою. Папороті змінюють посухостійкі голонасінні рослини, а земноводних тварин — плазуни (рептилії), яких назвали динозаврами (у перекладі — страшна ящірка). Останні опанували усі сфери життя: суходіл, повітря й воду.

Наприкінці тріасового періоду Пангея починає розколюватися на два материки: південний — Гондвану, північний — Лавразію. Між ними виникає океан Тетіс. До кінця мезозою ці материки продовжують розколюватися на сучасні континенти. Внаслідок розсування материків виникають улоговини сучасних океанів. У місцях зіткнення літосферних плит відбувається мезозойське горотворення.

У середині мезозою з’явилися квіткові рослини, перші птахи та ссавці. Спочатку ці тварини були малочисельними та невеликими за розмірами й суттєвої конкуренції динозаврам не становили. Але вони мали неабияку перевагу порівняно з рептиліями — теплокровність, що дало їм змогу вижити в епохи суттєвого похолодання клімату.

Розвиток Землі у кайнозойську еру. Кайнозойська ера (з грецької — нове життя) розпочалася 67 млн років тому і триває донині. Вона становить менше 1 % геологічної історії. Її поділяють на три геологічні періоди: палеогеновий, неогеновий і четвертинний (або антропогеновий). Материки й океани поступово набувають сучасних обрисів. У місцях зіткнення літосферних плит проявляється альпійська епоха горотворення, в результаті якої утворюються величезні пояси гір. Серед них — Карпати та Кримські гори. Давні плазуни й динозаври вимерли ще в кінці мезозою. Клімат палеогену та неогену був теплим і вологим, тому на суходолі на той час жили теплолюбні рослини та тварини. В четвертинному періоді відбувається різке похолодання клімату, що спричиняє чотири епохи зледеніння у північній півкулі Землі. Максимальна з них, Дніпровська, досягла території України. Це суттєво вплинуло на склад гірських порід, змінило рельєф, а також видовий склад рослин і тварин. Антропоген — час появи та розвитку людини.

Перегляньте:


Д.З. :

1. П.14 та моя для вас підбірка - перегляньте, законспектуйте важливе.

2. Вивчіть геохронологічну таблицю, що на стор. 72-73.

3. стор. 76 завдання 4 виконати письмово.


Географія 9 клас.

Тема:Інтеграція світового господарства.

Процес встановлення глибоких і стійких взаємозв’язків між країнами та проведення ними злагодженої міждержавної економічної політики називають міжнародною економічною інтеграцією.

  Економічна інтеграція — процес усунення митних та інших бар’єрів між країнами. Образно кажучи, у «приміщенні» світу ліквідують внутрішні перегородки й замість численних комірчин роблять одну велику залу.

  Регіональна інтеграція — процес розширення економічного співробітництва, об’єднання національних економік двох і більше держав у певному регіоні світу, який передбачає створення єдиного економічного простору. Така інтеграція розглядається як форма вибіркової дискримінації.

   Найпростішою формою економічної інтеграції є зона вільної торгівлі. Країни-члени такого угруповання взаємно скасовують мито на товари та послуги, якими вони торгують між собою. Прикладом є НАФТА — Північноамериканська зона вільної торгівлі у складі США, Канади, Мексики.

Митний союз вважається поглибленою формою економічної інтеграції. Крім скасування мита на торгівлю між країнами-членами, таке угруповання виробляє та застосовує єдиний митний тариф у торгівлі з іншими країнами.

  Спільний ринок (третя форма економічної інтеграції) передбачає чотири свободи», тобто вільний рух товарів, робочої сили, капіталу, а також вільну підприємницьку діяльність. Такі умови економічних взаємовідносин у цілому характерні для ЄС. Найвищою формою міжнародної економічної інтеграції вважається економічний і валютний союз. У межах угруповання здійснюється спільна економічна й валютна політика. Економіка угруповання перестає бути простою сумою економік країн-учасниць і перетворюється на єдине ціле. Тому, що більше економічної інтеграції, то менше політичного суверенітету.

Міжнародні корпорації домінують у світовій економіці. Вони різко посилили взаємозв’язок і взаємозалежність національних економік, інтенсифікували міжнародну спеціалізацію та кооперацію. Тому міжнародні корпорації стали головною і важливою складовою руху міжнародних інвестицій, технологій та функціонування міжнародного виробництва.

    У Європі до ЄС входять 28 країн із загальним населенням понад 400млн осіб. Засноване ще в 1957 р. як «Загальний ринок», це інтеграційне об’єднання поступово зростало. Нині країни ЄС виробляють 1/4 світового ВВП і забезпечують 1/3 світової торгівлі. Завдяки інтеграції вони сформували єдиний економічний простір із вільним переміщенням товарів,капіталів, послуг, технологій, робочої сили. Від 1 січня 1999 р. в ЄС уведено єдину валюту — євро.

     В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні до Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), входять 10 країн із загальним населенням понад 450 млн осіб. Це також й організація Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) до складу якої входить 21 країна.

У Латинській Америці Латиноамериканська асоціація інтеграції (ЛАІ) об’єднує 11 країн регіону й визначає своїм головним завданням створення «спільного ринку» країн-членів.

Членами ЛАІ є Аргентина, Болівія, Бразилія,Венесуела, Колумбія, Мексика, Парагвай,

Уругвай, Чилі, Еквадор. Крім регіональних, у системі світового господарства є чимало спеціалізованих економічних угруповань. Наприклад, Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) об’єднує 11 країн.

 Транснаціоналізація якісно новий етап інтернаціоналізації господарського життя, який характеризується різким зростанням ролі зовнішніх чинників розвитку всіх держав і створенням транснаціонального капіталу

   Транснаціоналізація — організація функціонування будь-якої компанії за кордоном, результатом чого є утворення ТНК. Їм належить важлива роль у міжнародному поділі праці,тому ТНК ще називають «мотором світової економіки».

Транснаціональні корпорації — це компанії, що складаються з материнського підприємства та його закордонних філій. При цьому ТНК можуть як набувати статусу корпорації, так і не мати його. ТНК створює систему міжнародного виробництва, розподілену між кількома країнами, але контрольовану з одного центру — материнської компанії. Країна базування — це країна, у якій розташована штаб-квартира материнської компанії ТНК. Приймаючі країни — це іноземні

країни, у яких ТНК розміщує власні дочірні підприємства або філії на основі здійснення прямих іноземних інвестицій У цілому ТНК забезпечують майже половину світового промислового виробництва. На ТНК припадає понад 70 % світової торгівлі. Причому 40 % цієї торгівлі відбувається всередині ТНК за цінами, які формуються довгостроковою політикою материнської корпорації.

Перегляньте:

 Дуже великі ТНК мають прибутки більші, ніж ВВП України. Зі 100 найбільших економічних утворень світу 52 є ТНК, 48 — держави. ТНК справляють великий вплив у державах, отже вони мають значні кошти, вплив на громадськість, політичне лобі в органах влади.

    Транснаціональні корпорації відіграють важливу роль у процесах глобалізації. Також вони мають вагоме значення у світових науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробках(НДДКР). На частку ТНК припадає понад 80 % зареєстрованих НДДКР. 

ТНК— це не тільки виробничі компанії, а й банки, телекомунікаційні, страхові та аудиторські компанії, інвестиційні.

Домашнє завдання:

1.П.10, повторити п.1-9.

2. Перегляньте та опрацюйте мою для вас підбірку.

3. Випишіть і вивчіть терміни.

4. Стор. 63 завдання 2 і 6 письмово.







понеділок, 24 жовтня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 25 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 10 класів та ОЗ 7 класи.

ОЗ 7 клас

Тема: Безпека оселі.

Перегляньте:


Люди завжди прагнули облаштувати своє житло, зробити його максимально зручним. Однак ці зручності нерідко ставали джерелом техногенних небезпек, призводили до побутових травм, отруєнь, пожеж.

Деякі речовини (фарби, лаки, розчинники), які використовують під час ремонту приміщень, — токсичні й пожежонебезпечні. На етикетках таких речовин є попередження: «Не нагрівати!», «Берегти від вогню». Тому під час фарбування не можна користуватися відкритим вогнем, навіть курити. Приміщення треба провітрювати, а люди повинні працювати в респіраторах і рукавицях.

Засоби побутової хімії часто упаковують в аерозольні балончики. Вони також вибухо- і пожежонебезпечні. Зверни увагу на інструкцію на таких балончиках. Окрім тексту, що попереджує: «Не розбирати!» і «Не давати дітям!», тут містяться піктограми і застереження: «Не кидати у вогонь!», «Не розпилювати поблизу відкритого вогню!».

Забави із пожежонебезпечними чи вибухонебезпечними сумішами речовин найчастіше призводять до втрати пальців, очей, до небезпечних опіків. Нерідко трапляються й смертельні ушкодження.

Види і небезпеки паливних газів

Паливний газ, який використовують у побуті, буває двох видів: той, що подається в будинки з газових магістралей (метан), і зріджений газ у балонах (суміш пропану і бутану). Паливний газ має властивості, що можуть спричинити три небезпеки: вибух, пожежу, отруєння.

Вибух або пожежа можливі, якщо у суміші паливного газу з повітрям проскочить іскра. Відчувши запах газу, не можна запалювати сірники, запальнички, навіть вмикати світло. Це може призвести до вибуху.

Отруєння. У природі побутовий газ не має ні кольору, ні запаху. Тому до нього додають газ зі специфічним запахом у такій кількості, що його наявність відчуватиметься вже за незначного витікання. Під час витікання газу людина може отруїтися ним. Також існує небезпека отруїтися продуктами його неповного згоряння.

Чи знаєш ти, що...

У процесі згоряння газу утворюються вуглекислий газ і вода. Та це лише за умови достатньої кількості кисню. Якщо у приміщенні немає припливу свіжого повітря, вміст кисню там швидко знижується і починають утворюватися продукти неповного згоряння. Це отруйні гази, зокрема оксид вуглецю, який ще називають чадним газом. Він заміщує кисень у крові і негативно впливає на самопочуття людини: утруднює дихання, спричиняє головний біль, кволість, запаморочення і навіть смерть.

Витяжна парасолька над плитою знижує вміст у повітрі чадного газу щонайменше удвічі, а відкрита кватирка або фрамуга зменшує загазованість приміщення на 70%.

Газові котли і водонагрівачі обладнують витяжними трубами — димоходами. Зрідка трапляється, що в димохід потрапляє сторонній предмет. У цьому разі чадний газ виходить не назовні, а в приміщення. Це — смертельно небезпечно!

Тому перед запалюванням газового котла чи колонки обов’язково перевір тягу в димоході. Для цього піднеси запалений сірник до вимкненого пальника. Вогонь має втягнутися всередину.

Запам’ятайте:

1. Якщо в оселі відчувається запах газу, про запалювання не може бути й мови. Уникай дій, у результаті яких може утворитися іскра (наприклад, не вмикай світло). Захистивши органи дихання, відчини двері та вікна і добре провітри приміщення. Виклич газову службу.

2. Якщо зненацька припинилася подача газу, слід негайно закрити крани всіх газових приладів. Адже коли газопостачання відновиться, може статися витікання газу.

3. Категорично забороняється користуватися несправними газовими приладами.

4. Ремонт газопроводів і газових приладів мають виконувати лише професіонали. Службу газу викликають за телефоном 104.

5. У приміщеннях, де встановлено газові прилади, не можна закривати вентиляційні отвори.

Газопроводи і газові прилади

Від магістралей до газових приладів у будинках газ подають трубами, які фарбують у жовтий колір. Щоб підвищити рівень безпеки, на цьому шляху встановлюють щонайменше чотири крани:

  • перший — газовий кран там, де газ забирають з магістралі 
  • другий — на вході в будівлю ;
  • третій — перед кожним газовим приладом ;
  • четвертий — на газовому приладі . Він не лише відкриває подачу газу, а й регулює його тиск та інтенсивність горіння.

Газові крани мають два положення — «відкрито» і «закрито» (ледь відкрито — теж відкрито). Якщо кран встановлено уздовж газової труби - він відкритий , упоперек — закритий .

У сучасних газових приладах встановлюють ще один кран, який працює в автоматичному режимі. Якщо прилад перегрівається або тиск газу знижується, він автоматично перекриває подачу газу і вимикає прилад.

 Газові прилади, які використовують у побуті

Користування побутовими газовими приладами

Якщо дорослі довіряють тобі користуватися газовими приладами, треба завжди бути обережним і дотримуватися правильної послідовності їх вмикання і вимикання.

За допомогою блок-схеми у присутності дорослих перевір, чи вмієш правильно вмикати і вимикати газову плиту.

Правила користування пічним опаленням

У сільській місцевості будинки нерідко опалюють печами, грубами чи камінами. Якщо в оселі використовують відкритий вогонь, важливо дотримуватися наведених нижче правил.

1. У приміщенні, де топиться піч або камін, можна зберігати запас палива не більш як добової потреби.

2. Дрова чи вугілля треба складати так, щоб іскри з топкового отвору не могли потрапити на них.

3. Не можна сушити і складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали.

4. Суворо забороняється розпалювати піч легкозаймистими рідинами, наприклад бензином або гасом, топити печі з відкритими дверцятами.

5. Топити піч можна лише тим видом палива, для якого вона пристосована.

6. За печами, які топлять, треба постійно наглядати, але не можна доручати цього дітям до 14 років.

7. Якщо в будинку очікують багато гостей (наприклад, на свято), піч треба протопити до того, як вони зберуться.

8. Заслінку печі можна закривати лише після повного згоряння палива і охолодження попелу.

Порушення яких правил зображено на малюнку.

Деякі речовини, які використовують під час ремонту (фарби, розчинники), а також деякі засоби побутової хімії є токсичними і пожежонебезпечними.

Паливний газ буває двох видів: той, що подається в будинки з газових магістралей, і зріджений газ у балонах.

Паливні гази можуть спричинити три небезпеки: отруєння, вибух, пожежу.

Отруїтися можна самим паливним газом або продуктами його неповного згоряння.

Ремонт газопроводів і газових приладів мають виконувати лише професіонали. Службу газу викликають за телефоном «104».

Неправильне користування пічним опаленням може призвести до отруєння чадним газом або пожежі.

Д.З.

1. Опрацюйте матеріал теми з вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Випишіть правила поводження та вивчіть їх.

Географія 10 клас

Тема: Практична робота №2 " Складання картосхеми просторової організації економіки однієї з європейських країн"Великої сімки"".

G7, або «Вели́ка сі́мка», дослівно Група Семи (англ. Group of Seven, у минулому G6 (Група Шести) та G8 (Група Восьми) — міжнародний клуб урядів семи високорозвинених країн світу (СШАЯпоніяНімеччинаБританіяФранціяІталіяКанада).

Лідери цих країн регулярно зустрічаються для обговорення спільних економічних проблем і намагаються узгоджувати свою економічну політику. Крім них у зустрічах бере участь Європейський Союз, проте без права голосувати за проведення щорічних зборів. Щороку група проводить зустріч глав урядів та численні допоміжні зустрічі та політичні дослідження. Міністри країн G7 зустрічаються протягом року. Зокрема, міністри фінансів G7 проводять зустрічі чотири рази на рік. Також відбуваються щорічні зустрічі міністрів з питань зовнішньоекономічної політики та міністрів з питань охорони навколишнього середовища.

Країна-президент групи змінюється щороку в такому порядку: Франція, Сполучені Штати, Велика Британія, Німеччина, Японія, Італія та Канада. Країна-голова приймає на своїй території учасників щорічних зборів та оголошує порядок денний. Останнім часом Велика Британія та Франція висловлюють бажання розширити групу та включити до неї п'ять країн, що розвиваються, так звану «Групу +5»: БразиліюКитайІндіюМексику та Південну Африку. Це зумовлено зростанням політичного впливу цих держав. Ці країни брали участь у попередніх зустрічах як гості, такі зустрічі називають «G7+5». Станом на 2021 рік жодна з них не приєднана до G7. Через це вплив «Великої сімки» зменшується. Натомість частіше відбуваються зустрічі «Великої двадцятки», яка реальніше відбиває стан політико-економічного життя світу.


Завдання роботи розміщені на стор.80 вашого підручника.









неділя, 23 жовтня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 24 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 6, 7, 8 та 11 класів.

Географія 6 клас

Тема: Градусна сітка на глобусі і географічній карті.

Розкривши чимало таємниць географічних карт, ви набули значного досвіду роботи з ними. Ви навчилися «читати» умовні знаки, визначати відстані та напрямки, розрізняти висоти та глибини. Ви , переконались у тому, що карта -  надійний товариш і помічник. Але не всі ще секрети карти вам відомі, Головний секрет географічної карти – її здатність «розповісти» про точне місцезнаходження будь-якого об’єкта на поверхні Землі. Сьогодні ми з вами лише почнемо розкривати цей секрет.

На глобусі і карті нанесені тонкі лінії ( учні їх знаходять) Що вони позначають і навіщо нанесені?  Ще Ератосфен задався питанням, як точно нанести на карту міста, гори, річки. Обчислюючи розміри Землі, він зрозумів, що для орієнтуванні по карті потрібні спеціальні лінії.  Він наніс на карту систему ліній, які назвав паралелями і меридіанами.

Перегляньте:



Паралелі – це умовні лінії паралельні екватору. 
Екватор – найдовша паралель, що ділить земну кулю на дві півкулі – Північну і Південну. 
Меридіани – на глобусі і карті . називають лінії, які точно проходять з півночі на південь. Меридіани – це умовні  лінії , що з’єднують полюси Землі. Початковий меридіан ( від якого іде відлік)  проходить через Гринвіцьку обсерваторію, що поблизу  Лондона  і ділить земну кулю на – Східну і Західну.
Меридіани і паралелі наносяться на всі глобуси і географічні карти. Перетинаючись вони утворюють градусну сітку. 
Градусна сітка Землі – це сітка на глобусі і карті, що утворена паралелями і меридіанами, що перетинаються. 

Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф з вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Вивчити  терміни.
3. Дайте відповіді на запитання:
Ім’я людини, яка першою нанесла на карту паралелі та меридіани?
Умовні лінії, що з’єднують Північний та Південний полюси.
Умовна лінія, що ділить Землю на дві півкулі Північну та Південну.
Лінії  паралельні екватору.

Географія 7 клас

Тема: Загальні риси клвмату Африки.

Пропоную переглянути:

Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Нанесіть на к.к. кліматичні пояси материка.



Географія 8 клас

Тема:Тематичне оцінення по розділу ІІ" Географічний простір України".


1. Визначте, з якою із перелічених держав Україна має не тільки сухопутний, а й морський кордон.

А Польща; Б Румунія;

В Словаччина; Г Білорусь.

2. Із точки зору географії заселена частина поверхні Землі, обмежена певними кордонами, які склались історично, — це…

А суверенна держава; Б невизнана держава;

В країна; Г залежна територія.

3. Визначте державу, кордон України з 

 А Угорщиною;

Б Білоруссю; 

В Молдовою;

Г Словаччиною.

4. Укажіть точку України, яка розташована найближче до початкового (гринвіцького) меридіана.

А село Грем’яч; Б село Соломонове;

В мис Сарич; Г село Мар’янівка.

5. Укажіть точку України, яка розташована найближче до Північного полюса.

А село Грем’яч; Б село Соломонове;

В мис Сарич; Г смт Добровеличківка

6. Укажіть цифру, якою на картосхемі з попереднього завдання позначена Одеська область.

А 1; Б 2;

В 3; Г 4.

Заповніть пропуски в реченнях.

7. Форма правління, за якої формальна або фактична верховна влада в державі передається у спадок, — це ____.

8. Найдовший сухопутний кордон Україна має з ____.

9. Єдиний острів України, який розташований далеко від берега моря, — це ____________

10. Використовуючи карту, визначте протяжність України (у кілометрах) від крайньої північної до крайньої південної точки. Запишіть свої обчислення та їх обґрунтування. (Дождина  1° = 111 км) .

11.  Використовуючи карту, визначте протяжність України (у кілометрах) від крайньої східної до крайньої західної точки. Запишіть свої обчислення та їх обґрунтування. (Довжина 1° на 49-й паралелі становить приблизно 75 км.)

12. Укажіть цифру, якою на картосхемі з попереднього завдання позначена Рівненська область.

А 1; Б 2;

В 3;


Роботу чекаю лише сьогодні.


Географія 11 клас

Тема:Географічна оболонка Землі.

Пропону. переглянути:



Д.З.:

1. Опрацюйте матеріал п.8 та мою для вас підбірку.

2. Знати ключові поняття.

3. На стор. 48 вашого підручника розміщені запитання - 2-5 письмово.

Відповіді на них чекаю до наступного уроку.























четвер, 20 жовтня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 21 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів.

Географія 7 клас

Тема: Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Африки. Практична робота «Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Африки».

Пропоную переглянути:



Ще 2-3 млрд років тому Африку вкривали високі гірські системи, які з часом, під впливом зовнішніх сил Землі, зруйнувались. Так утворилась давня Африкано-Аравійська платформа, яка й тепер становить основу материка. Протягом тривалої геологічної історії окремі ділянки платформи піднімались. Її фундамент виходив на поверхню й виникали щити (зокрема на сході Африки та узбережжі Гвінейської затоки). В інших місцях ділянки давньої платформи опускались, її фундамент глибоко занурювався під товстий осадовий чохол, що призвело до виникнення великих западин (Конго, Чад, Калахарі). Ці рухи земної кори супроводжувались розломами земної кори, виверженнями вулканів, землетрусами.

Тривалий час Африка входила до складу давнього материка Гондвана. Як самостійний материк Африка почала утворюватися в середині мезозойської ери, близько 180 млн років, коли розколювалася Гондвана. Повне відокремлення Африки від Південної Америки та інших частин Гондвани відбулося вже на початку кайнозойської ери близько 65 млн років тому.

Тоді ж сформувалася й Африканська літосферна плита, у центрі якої розміщена більшою частиною сучасна Африка. Це зумовлює відносну сейсмічну стійкість основної її території. Лише крайня північна та північно-західна частини материка лежать на стику сусідніх літосферних плит. Тут знаходяться найбільш сейсмічно активні ділянки континенту.

Відшукайте на тектонічній карті в атласі межі Африканської літосферної плити та визначте напрям її переміщення відносно сусідніх плит.

З’ясуйте, що утворилося у місці зіткнення Африки і Євразії?

На сході Африканська літосферна плита в кайнозойську еру почала розколюватися системою глибоких розломів на дві частини. У Східній Африці знаходиться одне з найвеличніших геологічних утворень на Землі — Східноафриканський рифт – зона розломів, яка продовжує розширюватися. В Африці рифтова долина тягнеться від Червоного моря на південь уздовж лінії африканських озер. Ці водойми являють собою глибокі розколи земної кори, заповнені водою. Уздовж рифтової долини відбуваються землетруси та виверження вулканів.

В рельєфі Африки є ряд особливостей:

На материку переважають підвищені рівнини.

Середня висота над рівнем моря Африки значна – 650 м;

За абсолютними висотами можна виділити дві частини Африки:

             - Низька Африка (до 1000 м): північ та захід;

             - Висока Африка (понад 1000 м): схід та південь.

З будовою земної кори материка пов’язаний його рельєф. Розглядаючи фізичну карту Африки, можна дійти висновку, що материк складається з підвищених рівнин. Низовин і високих гір небагато. Низовини здебільшого розміщуються вздовж узбережжя морів та океанів.

На березі Гвінейської затоки знаходиться Гвінейська височина, яка відповідає в будові земної кори щиту давньої платформи.

Східну частину Африки займає досить високе (2000-3000 м) Східноафриканське плоскогір'я, яке сформувалося в межах щита давньої платформи. Тут знаходяться найвищі вершини материка, діючі і згаслі вулкани.

Чим пояснити той факт, що в межах Африканської платформи існують діючі та згаслі вулкани?

Найвищою вершиною Африки є вулкан Кіліманджаро (5895 м) . Кіліманджаро – діючий вулкан. Його активність проявляється у періодичних викидах газу. Задокументованих свідчень про виверження не відомо. Проте, місцеві легенди говорять про вулканічну активність 150-200 років тому. Має висоту 5895 м. Це найвища точка Африки. Вперше Кіліманджаро був підкорений у 1889 р. В наш час щороку близько 15 тис. людей намагаються підкорити Кіліманджаро. Приблизно 40% це вдається.

Про назву Кіліманджаро існує кілька версій. Вона походить з мови суахілі. За одними поглядами назва вулкану означає “гора божества холоду”. За іншою – “сяюча гора”. Обидва погляди звертають увагу на льодовики на вершині вулкана.

Льодовикова шапка вкривала Кіліманджаро 11 тис. років з часу останнього льодовикового періоду. Але у березні 2005 р. повідомили, що льодовики на вершині повністю розтанули. Це пов'язують не стільки зі змінами температури, скільки з скороченням кількості опадів. Напевно це викликано вирубкою лісів, що зменшило кількість у повітрі водяної пари.

Недалеко від Кіліманджаро знаходиться згаслий вулкан Кенія . Це друга за висотою гора Африки. Назва означає “біла гора”. Місцеві жителі вважають, що на горі живе божество Кікую-Нгай, тому зводять усі будинки обличчям до гори. Вершина Кенії вкрита екваторіальним снігом, а схили – густим лісом, повним диких тварин та гірських рослин. У чистих гірських потоках можна ловити рибу.

На південному сході знаходяться Драконові гори , які велетенськими сходинками спускаються до внутрішніх частин материка. Вони являють собою припідняті масиви на краях давньої платформи. Драконові гори височать терасами до висоти 3482 м. Ці гори є частиною Великого Уступу – урвистого схилу високих внутрішніх плоскогір'їв Південної Африки. У Драконових горах багато кам'яних розсипів, на річках – численні водоспади.

На крайньому півдні Африки лежать старі (герцинські), сильно зруйновані невисокі плосковершинні Капські гори . Вони виникли ще наприкінці палеозойської ери, близько 300 млн років тому. Капські гори тягнуться на 800 км вздовж південного узбережжя Африки. Капські гори низькі. Мають плоскі вершини. Окремі точки сягають 2000 м, а найвища – 2326 м. Схили порослі заростями вічнозелених чагарників та лісів. Тут є столові гори – відокремлені височини з плоскими, як стіл, вершинами та крутими схилами, складеними стійкими до руйнування гірськими породами.

На північному заході материка знаходяться Атлаські гори . Хребти Атласу простяглись уздовж берегів Середземного моря на 2000 км з заходу на схід. Південні, більш низькі хребти – Сахарський Атлас, виникли у пізньому палеозої в епоху герцинського горотворення. Цей хребет висотою 1000-2000 м, зайнятий напівпустелями. Північні хребти Атласу – високі молоді складчасті гори. Виникли у кайнозойську еру в епоху альпійського горотворення. Їх пересічні висоти досягають 3000 м. Найвища точка – гора Тубкаль, 4165 м. Схили гір вкриті заростями вічнозелених чагарників та лісів.
На північ від Східноафриканського плоскогір'я лежить Ефіопське нагір'я — величезний гірський масив з ланцюгами високих гір і безліччю окремих згаслих вулканів висотою 2000-4623 м. Їх вершини вкриті високогірними степовою рослинністю. Високо підносячись над навколишніми рівнинами, нагір’я круто уривається на схід, а на захід спускається сходинками, розбитими тріщинами.

Розміщення корисних копалин пов'язано з геологічною будовою материка. На щитах, де кристалічні породи фундаменту платформи виходять на поверхню, та у поясах складчастості різного віку знайдені родовища рудних корисних копалин, які мають переважно магматичне та метаморфічне походження.
Пригадайте, як утворюються магматичні та метаморфічні гірські породи? Чому їх слід шукати на щитах давніх платформ та в поясах складчастості?
Багатим на руди металів (мідні, уранові, кобальтові, платинові, марганцеві, золото) є так званий “мідний пояс”, що тягнеться через усю Східну Африку вздовж Східно-африканського рифту. Руди тут утворилися під час вкорінення магми, що виливалася з глибин Землі в товщу земної кори по розломах.
На півдні материка зосереджені найбільші у світі поклади алмазів. Вони знаходяться в країні Південна Африка (ПА). Тут добувають близько 95% всіх алмазів світу. Найбільший із знайдених алмазів «Куллінан» мав масу 3106 карат, або 621,2 г. Він був знайдений у 1905 р.
Зона Атлаських гір багата на залізні, ртутні, свинцеві, цинкові та інші руди. Там, де фундамент платформи вкритий шаром осадових гірських порід, залягають корисні копалини осадового походження, зокрема нафта і природний газ. Тому, найбільшими районами видобутку нафти та газу на материку є його північна частина та узбережжя Гвінейської затоки. Вони пов'язані з осадовими породами чохла Африкано-Аравійської платформи.
Користуючись фізичною картою, визначте та нанесіть на контурну карту умовними позначеннями основні райони залягання нафти та природного газу, мідних, залізних руд, золота та алмазів.

Практична робота 3 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Африки.

Мета: позначити основні географічні об’єкти Африки на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження. 

Використання карт: фізична карта Африки

Завдання:

1.Нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:

-  Вулкани: Кіліманджаро (5895 м), Кенія.

- Рівнини: Гвінейська височина, Східно-Африканське плоскогір’я

- Улоговини: Конго, Чад, Калахарі

- Нагір’я: Ахаггар, Тібесті, Дарфур, Ефіопське.

2. Висновок.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Закінчити практичну роботу № 3.

3. Скласти кросворд «Рельєф Африки».Практичну роботу чекаю до наступного уроку.


Географія 10 клас

Тема: Італія. Дослідження №6 " Кластери в Італії як домінуюча формула  організації виробництва товарів і послуг".

Перегляньте:


Завдання дослідження:

1.Складіть загальну характеристику економіки Італії.

2. Назвіть галузі економіки країни та дайте їм характеристику.

3. Охарактеризуйте основні показники , які визначають місце країни в регіоні та світі.

4.Складіть та обгрунтуйте картосхему просторової організації економіки Італії.

5. Дізнайтеся про сучасні відносини між Україною та Італією.

6. Висновок.

Д.З.

1. Опрацюйте п.14 вашого підручника та мою підбірку для вас.

2. Виконайте та надішліть до наступного уроку дослідження №6.















середа, 19 жовтня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 20 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 6,8, 9 класів.

Географія 6 клас.

Тема: Географічні карти.

Перегляньте:


Д.З.

1.Опрацюйте матеріал вашого підручника та відеопрезентацію.

2. Повторіть терміни.


Географія 8 клас.

Тема: Практична робота №3 та Дослідження №3.

П.р.№3.

Тема: Аналіз карти годинних поясів Землі.Розвязання задач на визначення часу.

Відкриваємо підручник сторінка 68 - опрацьовуємо завдання і виконуємо роботу.


Дослідження №3.

Тема: Планування маршруту мандрівки країнами світу ізвизначенням різниці в часі в них  порівняно з київським.

Відкриваємо підручник сторінка 68 - опрацьовуємо завдання і виконуємо роботу.

Результати чекаю до наступного уроку.


Географія 9 клас.

Тема:Сучасне світове господарство та особливості його розвитку.

Природа неоднаково наділила країни світу своїми багатствами. Крім природних ресурсів кожна країна має певні соціальні та куль турні особливості, своєрідне географічне положення, природні умови. Всі ці чинники ведуть до розвитку тих галузей господар ства, що є найбільш вигідними та прибутковими. З давніх часів на віть величезні імперії не могли повністю забезпечити себе всіма необхідними товарами та послугами (пригадайте мандрівки євро пейців за спеціями в Індію). Унаслідок цього виникала потреба завозити з інших країн товари, яких бракувало, та з’явилася мож ливість продавати в інші країни надлишок своїх товарів. Торгівля між країнами обумовила встановлення стійких різнобічних взаємозв’язків між ними та утворення світового господарства.

Світове господарство стосується кожного з нас безпосередньо. Ми користуємося речами, виготовленими в Туреччині, Польщі, Китаї, країнах Європи, п’ємо каву з Бразилії, чай з Індії. В Україні чимало вітчизняних товарів містять складові, вироблені за її межами. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розви тку й у наш час ще продовжує змінюватися. Які особливості має сучасне світове господарство та які чинни ки на нього впливають, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.

  Світове господарство — це система взаємозалежних національних економік, пов’язаних між собою різними формами міжнародних економічних відносин. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розвитку, продовжує змінюватися й у наші дні. Відповідно в історії розвитку світового господарства виділяють певні його етапи

Етапи розвитку світового господарства:

Привласнювальне господарство.

У той час людина насамперед дбала про добування харчів, тому основними видами господарської діяльності були полювання, рибальство, збір диких плодів та ягід, бортництво. На цьому етапі людина була частиною природи і майже не завдавала їй помітної шкоди. Для суспільного устрою характерна родова община з рівністю всіх її членів.

Аграрне господарство від неоліту(5 тис. років до н.е.) до Нового часу (кінець ХV — середина ХVІІІ ст.)

Основним видом діяльності людини залишалось отримання харчів, але вони не вилучались з дикої природи, а вироблялись. Відповідно з’являється новий вид людської діяльності — виробництво. Провідним видом стає сільське господарство. Ремесла й торгівля, що зародилися, тільки обслуговували його. Для суспільного устрою характерні нерівність і експлуатація людини людиною, панують рабовласництво, потім феодалізм. Активна господарська діяльність людини сприяла загостренню екологічної ситуації.

Індустріальне господарство 70-80 рр. ХVІІІ ст.) —70-ті рр. ХХ ст. Провідним видом економічної діяльності стає промисловість. Розвиток товарного виробництва визначався орієнтацією на виготовлення продукції для її продажу й отримання прибутків.

Підприємці увесь час прагнуть здешевити виробництво, залучити ресурси як власних країн, так й інших. Відповідно країни поділяються на колонії, що постачають ресурси, та метрополії, які ці ресурси переробляють. Розширення виробництва товарів і послуг приводить до формування суспільства споживання. Суспільний устрій — капіталізм і соціалізм. Інтенсивний розвиток господарства призводить до значного погіршення екологічної ситуації

У господарстві будь-якої країни, регіону, міста виділяються дві групи видів економічної діяльності: спеціалізації і обслуговуючі. Види спеціалізації відіграють провідну роль у структурі господарства країн і регіонів. Їх ще називають профілюючими видами економічної діяльності,міжнародного (міжрайонного) значення.

Спеціалізація країн і регіонів (міст) — результат територіального поділу праці. Вона обумовлена вдалим використанням сприятливих історичних, економічних, природних та інших умов. Це дає можливість виробляти певні види продукції в кількості, що значно перевищує місцеві потреби, при порівняно низьких витратах праці. Відповідно з’являється можливість розвивати такі види економічної діяльності, продукція яких конкурентоспроможна на зовнішньому (внутрішньому) ринку і переважно орієнтована на вивіз.

Географічний поділ праці проявляється:

1)    у формуванні господарської  спеціалізації території (тобто виробництво певної продукції, призначеної для вивозу на інші території). За певними територіями закріплюються ті галузі спеціалізації , для яких тут існують найкращі природні та соціально – економічні умови;

2)    у товарному обміні між територіями (тобто вивезення продукції галузей спеціалізації та ввезення продукції інших галузей). При цьому завозиться продукція, виробництво якої на даній території неможливе, недоцільне  або недостатнє для  власних потреб.

 Міжнародний поділ праці (МПП) -   полягає  у спеціалізації окремих країн на виробництві  певних видів продукції, її частин,  а також послуг і в подальшому товарному обміні ними на світових ринках.

Перегляньте:



Домашнє завдання:

1.Опрацюйте матеріал п.6 та мою для вас підбірку.

2. Вивчіть терміни.

3. На стор. 42 вашого підручника запитання 3-4 виконайте письмово та надішліть мені відповіді до наступного уроку.










понеділок, 17 жовтня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 18 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 10 класів та на урок ОЗ учнів 7 класів. 

ОЗ 7 клас

Тема: Дорожньо-транспортні пригоди.

Види дорожньо-транспортних пригод

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) — це подія за участю транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.

З появою на дорогах перших автомобілів почали траплятися випадки дорожньо-транспортних пригод. У той час було видано низку спеціальних указів і законів про дорожній рух, які нині здаються дещо смішними. Так, у 1865 році в Англії було прийнято закон про обмеження швидкості руху автомобілів до 5 км/год. Перед автомобілем, що рухався, обов’язково мала йти людина, а коли на його шляху траплявся кінний екіпаж, водій мусив зупинитись і вимкнути двигун. У Німеччині власник автомобіля мав заздалегідь повідомити поліцію про свій маршрут.

За короткий час дорожньо-транспортні пригоди посіли перше місце за кількістю загиблих і друге — за кількістю травмованих осіб. Дорожньо-транспортні пригоди називають «убивцею № 1» у світі.

Види ДТП:

  • зіткнення (зустрічні, побіжні та бічні);
  • наїзд на перешкоду, пішохода, велосипедиста, гужовий транспорт, транспорт, що стоїть;
  • перекидання.


Як розвиваються події у випадку ДТП

Під час зіткнення автомобілів, що рухаються зі швидкістю 80 км/год, виділяється енергія, здатна підкинути машину вагою одну тонну на висоту 30 м, тобто вище від семиповерхового будинку! При цьому маса тіла пасажира сягає 5 тонн .

Щоб дослідити, як розвиваються події під час ДТП та які вони мають наслідки для людей, у спеціальних лабораторіях імітують різні види транспортних аварій з манекенами. Керують такими автомобілями по радіо, а розвиток подій фіксують на плівку. Ось що відбувається, коли автомобіль на швидкості 80 км/год наїжджає на перешкоду, а водій і пасажири не пристебнуті пасами безпеки:

• Через 0,026 секунди після удару вдавлюється бампер; сила, що у 30 разів перевищує вагу автомобіля, зупиняє його рух на лінії передніх сидінь, тоді як водій і пасажири продовжують рухатися в салоні автомобіля зі швидкістю 80 км/год.

• Через 0,044 секунди водій грудною кліткою ламає кермо.

• Через 0,068 секунди пасажир на передньому сидінні вдаряється в панель приладів.

• Через 0,092 секунди водій і пасажир, що сидить поруч, одночасно вдаряються головами в переднє вітрове скло автомобіля й отримують смертельні ушкодження черепа.

• Через 0,110 секунди автомобіль починає відкочуватися назад.

• Через 0,113 секунди пасажир на задньому сидінні отримує смертельні ушкодження.

• Через 0,150 секунди усе закінчується.

Як бачиш, усе триває менш як дві десяті секунди. Кліпни очима — це й буде дві десяті секунди. Тому без необхідних запобіжних заходів людина не має жодних шансів вижити у такій аварії.

Навіть у випадку невеликої аварії тіло людини може скластися навпіл проти її волі, і вона може вдаритися головою у те, що знаходиться попереду.

Триматися руками за сидіння або поручні немає сенсу, адже в момент зіткнення на швидкості більш як 80 км/год маса тіла людини перевищує 5 тонн. Отже, сили м’язів замало, щоб утримати тіло від удару.

Захисні положення пасажирів

Знизити ризик травмування і збільшити свої шанси на виживання під час аварії можна, якщо до моменту ДТП правильно згрупуватись. Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.

Як захиститися при наїзді автомобіля ззаду . У цьому випадку найнебезпечнішою є травма шийних хребців через різке відкидання голови назад.

Якщо пасажир не пристебнутий пасами безпеки, він повинен зісковзнути і сісти так, щоб голова і шия були щільно притиснуті до спинки сидіння, а колінами впертись у панель приладів . Пасажирам, що сидять на задньому сидінні, треба впертися колінами у спинки передніх сидінь.

Якщо пасажир пристебнутий пасами безпеки, треба впертися ногами у підлогу і притиснутися спиною до сидіння, руки швидко завести за голову і зімкнути кисті на шиї під потилицею .

Захисні положення під час наїздів і зіткнень . У цьому випадку найнебезпечнішим є удар об вітрове скло, панель приладів чи спинку передніх сидінь.

За допомогою блок-схеми  потренуйтеся приймати захисні положення у таких ситуаціях.

 Захисні положення під час наїздів і зіткнень

Дії свідка ДТП

Якщо ти став свідком дорожньо-транспортної пригоди, знай, що маєш нагоду зробити щось дуже важливе у своєму житті. У ці хвилини від тебе може залежати доля потерпілих. Тому постарайся заспокоїтись і зосередься на тому, що знаєш і вмієш. Скажи собі, що ти зможеш це зробити, і рішуче дій, адже в такій ситуації дорога кожна хвилина .

  • 1. Передусім виклич «швидку допомогу» і повідом у відділення міліції про ДТП та кількість потерпілих.
  • 2. Познач місце аварії спеціальним знаком, а за його відсутності — будь-якими предметами, наприклад гілками. Це для того, щоб попередити інших водіїв і запобігти новим ДТП.
  • 3. Коли приїдуть рятувальники, допоможи їм з’ясувати всі обставини ДТП.

Автомобіль у воді

Трапляється, що внаслідок ДТП автомобіль падає у воду. За допомогою блок-схеми склади пам’ятку, як треба діяти у такій ситуації.



ДТП — це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.

Через велику кількість потерпілих ДТП називають «убивцею № 1» у світі.

Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.

Якщо ти став свідком ДТП, постарайся пригадати все, що знаєш і вмієш, виклич «швидку допомогу», міліцію, познач місце аварії та допоможи рятувальникам з’ясувати всі обставини ДТП.

Іноді трапляються випадки падіння автомобіля у водойму. Якщо не розгубитись і правильно діяти, можна врятуватись і в такій небезпечній ситуації.


Д.З.

1. Опрацюйте п.7, стор.45 мал.18.

2.Вивчіть заходи.


Географія 10 клас

Тема: Велика Британія. Дослідження 5 " Лондон, Берлін, Париж, Київ: схожість і відмінність сучасного розвитку міст".

Сьогодні на уроці мова йтиме про європейську країну, дуже до бре знайому вам з уроків історії, світової літератури, англійської мови. Ця країна дала світу Вільяма Шекспіра та Чарльза Діккенса, легендарних Робіна Гуда та Шерлока Холмса, загадковий Стоун хендж та прославлений «Бітлз». Як ви вже здогадалися, наш урок присвячений Великій Британії. 

Перед очима мандрівників Велика Британія піднімається з мор ських хвиль, ніби вкрита загадковим серпанком блідо-зелена лінія на горизонті. Такою вона колись постала перед завойовниками.

Са ме крейдяні урвища спонукали легіонерів Юлія Цезаря дати остро ву назву Альбіон, тобто Білий. Римлян, які прийшли з півдня, вра зила щедрість рослинного світу острова, й пізніше вони дали йому ще одну назву — «країна зелених луків». 

Офіційна назва — Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії. Площа — 244,1 тис. км2. Населення — 61,6 млн осіб (2009 р.). Столиця — Лондон. Тип країни — економічно високорозвинена держава, країна «Великої сімки». Державний устрій — конституційна монархія, унітарна держава. 

Позитивні ознаки: 
• острівне розташування сприяє розвиту міжнародних торговельно-економічних зв’язків, оскільки тут перетинаються між народні морські та повітряні шляхи; 
• високий економічний рівень розвитку сусідських держав, які є партнерами по ЄС; 
• наближення до важливих мінерально-сировинних баз Європи: залізорудних басейнів Швеції, родовищ природного газу Норвеґії, нафти в Північному морі, джерел лісу в Скандинав ських країнах; 
• наявність тісного зв’язку з материковою частиною Європи не лише морським, а й залізничним і автомобільним транспортом (через підводний тунель);
• налагоджені зв’язки з країнами Британської Співдружності націй. Негативні ознаки: 
• природно-географічні: близькість  до океану обумовлює вологий та відносно прохолодний клімат, що обмежує сільськогосподар ські можливості; 
• політико-географічні: проблеми Ольстеру ( Північної Ірландії). 
Природні умови Великої Британії в цілому сприятливі для роз витку господарства. На південному сході переважають рівнини (Лондонська, Мідленд), на північному заході — старі зруйновані гори (Північно-Шотландське нагір’я, Пеннінські та Кембрійські гори). 
Ліси займають близько 8 % території країни. поширені лісові й паркові штучні насадження. Клімат м’який, вологий, океа нічний. Велика Британія багата на водні ресурси. Більшість річок є суд ноплавними та з’єднані системою каналів. Серед найбільших — Темза, Северн, Трент. Естуарії найбільших річок — це широкі, штучно поглиблені й випрямлені бухти. У них розміщуються най більші морські порти. На півночі багато озер. Ґрунти — бурі лісові, підзолисті, не дуже родючі, але за умов продуманої меліорації дають високі врожаї. 
Основними мінеральними ресурсами є нафта та природний газ Північного моря. Видобуток залізної руди та кам’яного вугілля по ступово втрачає своє значення. Досить істотними є запаси неруд них корисних копалин — кухонної та калійної солей, каоліну.
Велика Британія — одна з найбільш густонаселених і високо урбанізованих (89 %) країн світу. 
По території країни населення розміщується дуже нерівномірно. Основна частина жителів Вели кої Британії сконцентрована в Англії, яка має найзручніше геогра фічне положення, сприятливі природні умови й відіграє провідну економічну роль протягом усієї історії Британських островів. 
Незважаючи на низьку народжуваність (1,3 ‰), населення країни повільно збільшується за рахунок позитивного сальдо мі грації. Велика Британія — багатонаціональна країна, населення скла дається з англійців (81 %), шотландців (15 %), валлійців та ірланд ців (4,6 %), а також арабів, китайців, індусів, африканців. 
Загалом у Великій Британії налічується близько тисячі міст. Найбільшими міськими аґломераціями є Великий Лондон (13,9 млн осіб), Бірмінґем (2,6 млн осіб), Ґлазґо (2 млн осіб). Близько полови ни жителів країни сконцентровано в Англійському мегаполісі.

Перегляньте:





Велика Британія — високорозвинена постіндустріальна країна, її економічна роль в сучасному світі визначається промисловою, банківською, страховою, судофрахтовою та іншою комерційною ді яльністю. Близько 28 % її валового національного продукту скла дає промисловість, 70 % — сфера обслуговування; 2 % — сільське господарство. 
За обсягом промислового виробництва країна входить до пер шої десятки у світі. Промисловість використовує в основному при візну сировину й усе більше орієнтується на зовнішній ринок. 
Головною галуззю британської промисловості є машинобуду вання, де зайнято 1/4 усіх працюючих в обробній промисловості. Переважає транспортне (літакобудування, ракетобудування, авто мобілебудування) й точне машинобудування. Основні центри: Бір мінґем, Великий Лондон, Ковентрі, Брістоль, Дербі. 
Важливу роль відіграє верстатобудування. В електроенергетиці провідну роль відіграють ТЕС, значна частина яких працює на природному газі (76 % виробленої енергії), АЕС дають 23 % електроенергії. 
Країна повністю забезпечує себе електроенергією. Велика Британія входить у десятку країн світу — лідерів із ви плавлення чавуну й сталі. Основні центри чорної металургії зосереджені в прибережних районах (Кардіфф, Ньюпорт, Мідлсбро). Бри танська кольорова металургія — одна з найпотужніших галузейу Європі. 
Вона працює майже повністю на привізній сировині, тому теж тяжіє до портових міст. До галузей, які швидко розвиваються, належать також новітні виробництва хімічної промисловості. Най старіша традиційна галузь Великої Британії — текстильна про мисловість. 
Країна — другий у світі постачальник і експортер каоліну (білої глини, із якої виготовляють порцеляну).
У сільському господарстві Великої Британії зайнято лише близько 2 % працюючого населення країни. У країні виробляється більше половини сільськогосподарських продуктів, які споживає її населення. 
Основна галузь — тваринництво (70 %). Розводять пе реважно велику рогату худобу молочного напряму. Розвинуто та кож свинарство, птахівництво та традиційне вівчарство. У рослин ництві вирощують здебільшого кормові культури (2/3 посівних площ) і картоплю. Із зернових культивують ячмінь, пшеницю, овес, з технічних — цукровий буряк. 
Розвинуто садівництво та ово чівництво. Сільське господарство повністю забезпечує потреби кра їни в ячмені, вівсі, картоплі, домашній птиці, свинині, яйцях і сві жому молоці.

Визначте національні особливості транспортної системи та економічних зв’язків Великої Британії. Оскільки Велика Британія — держава острівна, усі її зовнішні перевезення й торгівля пов’язані з морським і повітряним тран спортом. 

Близько 9/10 загального вантажообігу припадає на мор ський транспорт, у тому числі 1/4 — на каботаж. Велика Британія активно підтримує всі форми зовнішніх еко номічних зв’язків з багатьма країнами світу. 

Основними торговель ними партнерами є члени ЄС (54 %) та США. Країна експортує ма шини і устаткування, нафту і нафтопродукти, автомобілі, озброєння, хімічні продукти, медичні препарати, продовольство. Водночас ввозяться мінеральна сировина, ліс, машини і устатку вання, продукти харчування. 

Особливості острівного положення Великої Британії з давніх часів були вигідними й впливали на розселення й міграцію, збройні завоювання й політичні союзи. Вони також визначили територіальну структуру галузей промисловості, транспортних систем і комунікацій. 

• Велика Британія — високорозвинена постіндустріальна держа ва Європи. Головними галузями її економіки є сфера послуг та промисловість. 

Провідне місце серед галузей промисловості по сідають машинобудування, електроенергетика, хімічна. Сіль ське господарство частково забезпечує потреби країни. 

 Домашнє завдання :

1. Підручник, опрацювати §13 та мою для вас підбірку. 

2. Скласти в зошитах схему зовнішніх економічних зв’язків Ве ликої Британії: Імпорт Експорт ⇒ Велика Британія ⇒

3. Виконати дослідження 5, зміст якого ви знайдете на стор.80 вашого підручника.

Результати дослідження чекаю до наступного уроку.