Добрий день.
Сьогодні 14 жовтня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів.
Географія 7 клас
Тема: ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ АФРИКИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА №2. ВИЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ КООРДИНАТ КРАЙНІХ ТОЧОК ТА ПРОТЯЖНОСТІ МАТЕРИКА З ПІВНОЧІ НА ПІВДЕНЬ ТА ІЗ ЗАХОДУ НА СХІД.
Як вам уже відомо, що материки це ділянки суходолу, які оточені з усіх боків водою. Раніше існував тільки один материк – Пангея, який потім розколовся на два материки, з яких потім сформувалися уже 6 нині існуючих материків нашої планети. Кожний із них має свої природні особливості.
Африка – другий за розмірами материк світу. Її називають улюбленицею Сонця. Справді, крім вулканічного масиву Кіліманджаро, там ніде немає багаторічних снігів і льодовиків. Через центральну частину материка проходить екватор. Тут Сонце протягом року знаходиться близько до зеніту, щодня йдуть дощі. На південь та північ від екватора, в районі тропіків, лежать пустелі, де іноді роками не випадають дощі. Пісок нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця.
Про Африку можна казати як про материк най-най. Тут живуть: найбільша тварина суходолу - африканський слон, найвища тварина світу – жираф, чемпіон з бігу серед тварин – гепард, найбільший на Землі птах – африканський страус, найшвидша змія – африканська мамба тощо.
До Африки взимку відлітають птахи України - лелеки, ластівки, журавлі тощо.
Саме Африка – батьківщина таких цінних культур, як буряки, цибуля, капуста, кавуни,що поширилися по всьому світу.
Отака вона – казкова і загадкова частина нашої планети!
Вперше Африка назву отримала, за однією з версій, у другому столітті до нашої ери під час Пунічних воєн. Тоді римська армія після розгрому Карфагена встановила панування на туніських землях, де і була за їхнім наказом побудована колонія Африка. Так що дане слово на той час означало не весь континент, а тільки зазначену територію. Багато вчених, переконані, що походження назви Африка мало початок саме так.
Площа 30,3 млн. км2 з островами (II місце у світі)
Розташування щодо екватора, нульового меридіана, тропіків, півкуль Африка має своєрідне розташування. Вона – єдиний материк, що майже посередині перетинається екватором. Отже Африка лежить в обох півкулях Землі. Пори року в різних частинах материка протилежні: коли в Північній півкулі літо, то в Південній – зима. Майже повністю Африка розташована між двома тропіками в жаркому поясі – в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних кліматичних поясах. Тому Африка – найспекотніший материк на Землі. Відносно нульового меридіану вона майже повністю лежить у Східній півкулі, лише невелика її частина – у Західній.
Африка має унікальне географічне положення: вона майже посередині перетинається екватором, лежить у всіх чотирьох півкулях Землі. Більша частина Африки розташована в спекотному тепловому поясі, який визначає особливості її природних умов.
Незважаючи на наближеність Африки до Євразії, її внутрішні райони тривалий час залишалися недослідженими.
Значний внесок у дослідження материка внесли англійські вчені Д. Лівінґстон, Г. Стенлі, Є. Ковалевський.
Пропоную переглянути:
Практична робота №2.
Завдання:
1. Користуючись картами атласу знайдіть та визначте крайні точки Африки.
2. Обчислити максимальну протяжність материка із заходу на схід та з півночі на південь.
3. Висновок: як материк розташований по відношенню до екватора, Північного та Південного тропіка.
https://drive.google.com/file/d/1OuUT3g1d4PlpuaLCpjLIPJqJNIjTPaTO/view?usp=sharing
https://drive.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Повторити поняття літосферна плита, платформа, плита, щит.
3. Скласти в зошитах розповідь «Уявна подорож навколо Африки».
Географія 10 клас
Тема: Франція.
Пропоную переглянути:
Франція сприймається у світі як своєрідний еталон європейської культури і демократії. Такий імідж країни обумовлений тривалими зусиллями її видатних особистостей і народу утвердити ідеали свободи і рівності. Адже, девізом цієї країни є слова: «Свобода. Рівність. Братерство». З історії ви пам’ятаєте про Жанну д’Арк – національну героїню Франції, одну з головнокомандуючих французькими військами у Столітній війні, про таких просвітителів, як Вольтер, Жан Жак Руссо, Дени Дідро, які виступали проти деспотизму, нерівності.
Реалізація стратегії євроінтеграції України передбачає побудову взаємовигідних, партнерських і дружніх відносин з усіма країнами-членами ЄС. Особлива увага приділяється взаємовідносинам з Францією, так як Франція є безумовним лідером серед країн-членів ЄС. Вона є своєрідним еталоном для України на шляху проведення соціально - економічних реформ, так як по рівню благополуччя, добробуту Франція випереджає Україну в 12 разів. І нам є чому вчитися у цієї країни.
1. Франція знаходиться у західній частині Європи .
2. Межує з Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією, Італією та Іспанією. Країни є партнерами по ЄС. Всім, крім Швейцарії, входять до блоку НАТО.
3. На заході країна омивається Атлантичним океаном, на півдні - Середземним морем, на півночі - протокою Ла-Манш.
4. Розташована на перетині найважливіших транзитних шляхів Європи. Морські кордони країни мають більшу довжину, ніж сухопутні. Марсель і Гавр – найбільші морські порти світу.
5. Близькість до мінерально-сировинних баз Європи, Пн. Африки і Пд. -Зх. Азії.
Природні умови Франції дуже різноманітні. 50 % її території займають рівнини: Північнофранцузька й Аквітанська. У центрі країни простягаються давні зруйновані вулканічні гори – Центральний масив, на півдні – Піренеї та на південному сході -Альпи.
Клімат на півночі – морський з надмірним зволоженням, на півдні – субтропічний , з теплою зимою та сухим спекотним літом.
Водними ресурсами країна добре забезпечена. Найбільшими річками є Сена, Рона, Луара, Гаронна. Морські припливи північно-західного узбережжя Франції використовуються в електроенергетиці.
З земельних ресурсів найбільш родючі бурі лісові грунти.
Лісові ресурси, як і в більшості країн Західної Європи, обмежені. Ними вкрито 28% території.
Франція – високорозвинена постіндустріальна країна.
За розмірами ВВП на одну особу Франція займає 4 місце в Європі і 12 в світі. Основним видом діяльності стала сфера послуг. Провідна галузь промисловості – машинобудування. Розвинуті автомобілебудування, суднобудування, тракторо- і авіабудування, електротехнічна і радіоелектронна промисловість. В усьому світі відомі французькі автомобілі Рено, Пежо, Сітроен.
Паливно-енергетична промисловість, чорна металургія працюють на імпортній сировині. Основною галуззю кольорової промисловості є алюмінієва промисловість, що працює на власній сировині.
Франція - один з найбільших у світі виробників хімічної і нафтохімічної продукції (у тому числі каустичної соди, синтетичного каучуку, пластмас, мінеральних добрив, фармацевтичних товарів та ін.).
Важливими галузями французької економіки виступають текстильна, швейна, виноробна промисловості. Великою популярністю на світовому ринку користуються французький одяг, взуття, ювелірні вироби, парфуми і косметика, коньяки, сири (виробляється близько 400 сортів).
Франція - провідна сільськогосподарська країна в Європейському Союзі. В сільському господарстві зайнято близько 9% населення. Галузь забезпечує потреби населення у продовольстві, а частину зерна та цукру експортує.
В галузевій структурі переважає тваринництво, в якому основну роль відіграють молочне скотарство, свинарство та птахівництво.Площа сільськогосподарських угідь становить 2/3 території Франції . Вирощують зернові - пшеницю, ячмінь, кукурудзу, а також цукровий буряк, тютюн, хміль, маслини. Розвинене виноградарство, овочівництво, садівництво і квітництво.
Основним видом транспорту є автомобільний. У зовнішніх зв’язках переважають морський та авіаційний транспорт.
Французькі кулінари використовують усі види м’ясних продуктів. Дуже популярні страви з морської і прісноводної риби.
Головною особливістю французької кухні є використання винятково свіжих продуктів, а також використання при готуванні найрізноманітніших страв виноградного вина, коньяку чи лікеру.
У Франції поширеною стравою є устриці, жаб’ячі лапки.
Французи вважаються винахідниками майонезу, соусів. У готуванні і придумуванні нових рецептів соусів, рівних їм немає в усьому світі.
Молочних продуктів французи використовують не багато, виняток складають сири, що прославилися на увесь світ. Страви з сирами і зеленим салатом обов’язково подають перед десертом. В Франції роблять не менш 500 сортів сиру. Сири є невід’ємним елементом французької кухні, їх подають на обід і вечерю на дерев'яній дощечці.
Найвідомішими французькими десертами є круасан, вишневий пиріг клафуті, шарлотка, крем-брюле.
Домашнє завдання:
- вивчити матеріал вашого підручника .
- підготувати повідомлення про туристичні ресурси країни
- на к.к. нан. галузі спеціалізації Франції.
Немає коментарів:
Дописати коментар