четвер, 27 жовтня 2022 р.

Добрий день.

Сьогодні 28 жовтня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 7 та 10 класів. 

Географія 7 клас.

Тема: Кліматичні пояси і типи клімату. Практична робота №4.

Перегляньте та відновіть в пам'яті:

Практична робота №4.

Тема: Визначте типи клімату Африки за кліматичними діаграмами.

Завдання:

1. Куди варто брати парасольку в січні: на мис Голковий чи мис Рас-Енґела?

2. Розгляньте фото мешканців Африки в типовому одязі. Поясніть відсутність як такої в пігмеїв, наявність теплої ковдри в берберів, пов’язки на обличчі в бедуїнів тощо.

3. Великий Сфінкс у Ґізі, біля Каїра, зроблений з нестійкого до руйнування вапняку. При цьому досить добре зберігся, незважаючи на свою кілька тисячорічну історію. Які особливості клімату сприяли цьому?

4. Спроектуйте особливості помешкання для кожного типу клімату кожного кліматичного поясу Африки. Умова: у вас під рукою тільки місцеві природні матеріали.

5. Висновок.

 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Опрацюйте  матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.

2. Виконайте та надішліть на перевірку практичну роботу. .

3. Підготуйте короткі повідомлення про водні об’єкти Африки: річки Конґо, Замбезі, озера Танґаньїка, Чад, водоспад Вікторія.


Географія 10 клас.

Тема: Польща.

Перегляньте:


Візитна картка Польщі: 

Столиця – Варшава

Площа – 322,6 тис.км2

Населення – 38 млн чол.

Державний лад – парламентсько-президентська республіка, унітарна держава

Адміністративний поділ – 16 воєводств

Релігія - католицька

Грошова одиниця – злотий

Міжнародні організації – з 1999 в НАТО, з 2004 р. ЄС.

Польща - держава в Центральній Європі, на перетині транзитних шляхів. На півночі омивається Балтійським морем: порти Гданськ, Гдиня, Щецин. На півночі межує з Росією, на сході Білоруссю та Україною та партнером НАТО Литвою, на півдні з партнерами НАТО Чехією і Словаччиною та на заході – з Німеччиною. Країна наближена до мінерально-сировинних баз Європи. Протяжність території як з півночі на південь, так із заходу на схід майже однакова – близько 720 км.

Більша частина території 80% – Польська низовинна висотою до 200 м над рівнем моря, і лише на півдні розташовані гори (20%) - Судети та Західні і Східні Карпати до 2000 м. Найвищі масиви Карпат – Бескиди і Високі Татри з найвищою точкою Польщі г. Риси (2499м).

Клімат Польщі помірний, перехідний від морського до континентального, що характеризується похмурою і дощовою погодою влітку, частими відлигами і туманами взимку. Пересічні температури: січня – від -20С до -50С, у горах до -80С; липня - +17-190С (у горах до 100). Опади випадають рівномірно впродовж року – на рівнинах від 500-800 мм, в горах - понад 1000 мм на рік.

Країна володіє багатою мінерально-сировинною базою. Особливо виділяються поклади кам’яного та бурого вугілля, за запасами яких країна входить до п’ятірки світових лідерів. Запаси кам’яного вугілля зосереджені в Сілезькому басейні і в долині Буга під Любліном, а бурого вугілля - біля Коніна на захід від Варшави. Є також інші корисні копалини, але в меншій кількості: міді – в Західній Сілезії, сірка – в Тарнобжегу, соляні шахти – на північі. Є невеликі запаси нафти і природного газу, свинцю і срібла.

Більшість річок належить до басейну Балтійського моря. Вони доволі повноводні. Вісла та Одра судноплавні і з’єднані між собою каналами.

На території Польщі переважають бідні дерново-підзолисті ґрунти. Країна забезпечена лісовими ресурсами, до 27% території вкриті лісом, переважно хвойних порід.

В Балтійському морі багаті рибні запаси (тріска, салака), а на узбережжі зустрічаються значні поклади сонячного каменю – бурштину.

Мальовничі ландшафти приваблюють туристів з багатьох країн. Зимовою столицею є м. Закопане в Татрах, історичним і культурним центрами – Краків і Варшава, велику популярність мають балтійські морські зони відпочинку та Поозер’я.

                Населення. 

За чисельністю населення Польща посідає 74 місце в Європі. Вона відноситься до країн I типу відтворення. До 1939 року Польща була багатонаціональною державою. Зараз Польща вважається однонаціональної країною: переважна більшість жителів (97%) – поляки. Решта – українці, німці, білоруси, литовці й представники інших національностей.

Спостерігається незначний природний приріст населення. За віковою структурою Польща є однією з наймолодших країн Європи: діти й підлітки складають близько 19% від усього населення держави, а середній вік жителів – 36 років. У статевому складі населення – чисельність жінок переважає над чисельністю чоловіків. Більшість поляків – католики. У країні дуже сильні позиції католицької церкви.

Середня густота населення – 123 особи/км2, однак південна й центральна частини Польщі заселені більш густо порівняно з північно-східними регіонами. У містах проживає близько 63% населення. Дев’ять великих міських агломерацій з населенням біля 2 млн осіб кожна зосереджені переважно в центрі й на півдні країни. Найбільшими містами є Варшава (1,7 млн осіб), Лодзь (776,4 тис. осіб), Краків (757,8 тис. осіб).

У Польщі найбільша українська діаспора в центральноєвропейських країнах. Тут проживає більше 300 тис. українців.

У Польщі, як і в інших постсоціалістичних країнах, у зв’язку з реструктуризацією економіки відбувається «відтік» робочої сили з галузей промисловості й сільського господарства до сфери послуг. Активно розвивається фінансова й банківська діяльність, розширюється мережа приватних шкіл і вузів.

   Господарство.

Польща має досить розвинену багатогалузеву економіку. Це типова індустріально-аграрна країна. Радикальні економічні зміни відбулися в Польщі у 1990 р., що дістали назву «програма Бальцеровича» за іменем тодішнього віце-прем’єра і міністра фінансів.

У законодавчому порядку було закріплено свободу підприємництва та рівноправність різних форм власності. Створена юридична основа для формування системи малого та середнього бізнесу. Створений приватний сектор, у якому зайнято 70% населення і на який припадає 64% валового внутрішнього продукту. Значно зріс рівень життя поляків. За даними ЮНЕСКО Польща вийшла на перше місце серед постсоціалістичних країн за динамікою росту іноземних інвестицій. Про це свідчить і показник доходів на душу населення який досяг 21118 доларів. Розпочався курс на зближення з Заходом і Близьким Сходом. Це країна з середнім рівнем економічного розвитку.

Промисловість.

Паливно-енергетичний комплекс Польщі використовує власне кам’яне вугілля Верхньосілезького басейну, за видобутком якого їй належить перше місце в Європі, й буре вугілля в Белхатувському басейні. Нафтопереробна промисловість розвивається на сировині, що надходить з країн Близького Сходу, Росії. В енергетиці переважають ТЕС – які виробляють 97% електроенергії і ГЕС – з 3%.

Чорна металургія залежить від імпорту залізної руди з Росії та України, тому нині в її розвитку є певні проблеми. Основним районом з виробництва чавуну і сталі є Верхня Сілезія. Більше значення має кольорова металургія, яка використовує власну сировину: мідь виплавляють в Леґниці, цинк і срібло – в Катовіце, алюміній – у Скавіна. На основі Верхньосілезького вугільно-металургійного району утворилася найбільша агломерація Польщі, яка об’єднує 14 міст з загальною чисельністю населення 3,05 млн осіб, найбільше місто – Катовіце.

Провідною галуззю промисловості є машинобудування (точне і загальне). Підприємства випускають обладнання для вугільної промисловості, локомотиви і вагони в Верхній Сілезії, Познані, Вроцлаві; суднобудування розвинене в Ґданську, Щецині; автомобілебудування в Варшаві; верстати, електроніку і продукцію точного машинобудування випускають у Варшаві і Кракові.

Хімічна промисловість представлена галузями основної хімії та хімії органічного синтезу. Остання почала розвиватися на основі вуглехімії, а потім перейшла на використання імпортної нафти. Виробництво азотних добрив орієнтується на відходи чорної металургії Верхньої Сілезії, фосфорних добрив в Тарнобжегу, калійних добрив і виробництво соди на калійні солі півночі.. Останнім часом швидкими темпами розвивається фармацевтична промисловість в містах Лодзь, Познань, Варшава.

У Польщі традиційно високий рівень розвитку мають текстильна і швейна промисловість: на бавовняних тканинах спеціалізується Лодзь, на пошиві готового одягу – Варшава.

Харчова промисловість виробляє м’ясні та плодоовочеві консерви, бекон, переробляє картоплю, а також борошно і цукор.

Сільське господарство:

У структурі сільського господарства переважає рослинництво. Вирощують пшеницю, жито, ячмінь. Повсюдно вирощують картоплю (7-ме місце) . На півдні значні посівів цукрового буряка (6-ме місце у світі).

Тваринництво спеціалізується на молочно-м’ясному скотарстві, м’ясо-сальному і беконному свинарстві. За поголів’ям свиней Польща посідає 7-ме місце у світі. Розводять коней – арабських скакунів. Розвинуте також птахівництво.

Транспорт.

Країна має густу транспортну інфраструктуру. Особливістю транспортної системи країни є наявність двох найбільших транспортних вузлів – Варшавського й Верхньосілезького. Оскільки Польща розташована на перетині транспортних шляхів, вона надає послуги з перевезення транзитних вантажів іншим європейським країнам. Так, через територію країни транспортують нафту і природний газ із Росії в Західну Європу й залізну руду з України. За вантажообігом залізниць країна посідає одне з провідних місць у Європі. Морський транспорт відіграє велику роль у зовнішніх відносинах Польщі. Порт Щецин є лідером з вантажообігу в країні, а також порти Гдиня та Гданськ, велике значення має паромна переправа – Польща-Швеція. Інтенсивно використовуються для судноплавства річки та канали.

 Економічні зв’язки

На сучасному етапі основними зовнішньо-економічними партнерами Польщі стали країни Західної та Центральної Європи, країни Близького Сходу.

Країна експортує продукцію машинобудування, вугілля, мідь, срібло, продукцію легкої, харчової та фармацевтичної промисловості, продукцію сільського господарства. Польща надає іншим країнам будівельні послуги.

Імпортує Польща енергоносії, металеву сировину, хімічні продукти. Щорічно імпорт становить 15 млн т нафти, 7,5 млрд т газу. Імпортуються алюміній, марганцева і хромова руди, нікель, рідкісні метали тощо. Металургія споживає щорічно 17млн т імпортної залізної руди, 1,5 т імпортного чавуну.


Домашнє завдання:

1.Опрацюйте п.15 та мою для вас підбірку.

2. На к.к. нан. галузі спеціалізації країни.

3. Стор. 70 завдання 5 письмово.










Немає коментарів:

Дописати коментар