Сьогодні 23 квітня 2020 року.
Доброго ранку! Ранок дійсно теплий, немов би кремовий. Є всі шанси продуктивно попрацювати.
Тож, запрошую до праці 7, 8 ,10 класи -географія, а ОЗ - 6-Б - в попередніх публікаціях.
7 клас
УВАГА! 7 клас, я ще НЕ бачила ваших виконаних робіт.Плекаю надію, що це відбудеться скоро:vetuschka1106@gmail.com
Не забуваємо, що карантин це не канікули.
Урок №59
Тема:Тихий океан. Географічне положення океану.Історія відкриття та освоєння. Рельєф дна. Клімат і води. Практична робота № 12. Позначення географічних об'єктів та течій Тихого океану на к.к.
“Бліцопитування”
– На які складові частини поділяють Світовий океан?
– Яке співвідношення мають площі океанів між собою?
– Який океан найбільший?
– Які особливості будови земної кори та рельєфу дна властиві всім океанам?
Незважаючи на єдність вод Світового океану, його складові мають певні природні особливості, які ви маєте з’ясувати на наступних уроках.
Першим об’єктом нашого дослідження є Тихий океан.
Серед усіх океанів Землі цей океан має повне право на звання унікального географічного об’єкта.
Як ви гадаєте, у чому полягає унікальність Тихого океану?
Справді, це унікальний географічний об’єкт нашої планети. На його площі – 178,7 млн км2 – вільно б розмістилися всі материки, і при цьому залишилося б місце ще для однієї Африки! Це найбільший, найглибший та найдавніший серед океанів Землі. Однак на цьому перелік фактів про його природні особливості не закінчується.
Сьогодні наша робота буде спрямована на дослідження географічного положення, особливостей рельєфу дна, клімату та вод найвеличнішого океану Землі.
Площа — 178,7 млн. км2. Тихий океан простягається із заходу на схід на приблизно 18 тис. км, а з півночі на південь — приблизно на 16 тис. км. Тихий океан розташований між Євразією й Австралією на заході, Північною і Південною Америкою — на сході, Антарктидою — на півдні. Береги цих материків є межами океану.
Які моря, затоки, протоки входять до Тихого океану?
Серед них окраїнні моря — Берингове, Охотське, Японське, Південнокитайське. НАНЕСІТЬ ЇХ НА К.К.
Вони лежать уздовж східної окраїни Євразії, мало вдаються в суходіл і відокремлені від океану лише півостровами і островами. Найбільшою затокою є Аляска біля берегів Північної Америки. Протоки сполучають Тихий океан з іншими океанами. Тихий і Атлантичний океани з’єднані
також рукотворним Панамським каналом.
Будову і рельєф дна Тихого океану визначає Тихоокеанська літосферна плита. Одночасно з іншими плитами, вона здійснює горизонтальні рухи, що супроводжуються виверженнями вулканів, наземними і підводними
землетрусами, цунамі. Підводна окраїна материків у Тихому океані має вузький шельф і крутий материковий схил. У перехідній зоні лежать улоговини окраїнних морів, острівні дуги й глибоководні жолоби. Острівні дуги утворені дугоподібними підводними хребтами, окремі вершини яких здіймаються над водою (Курильські, Японські острови). У Тихому океані. найбільше глибоководних жолобів. Найглибші з них — Маріанський (11 022 м) і Філіппінський (10 265 м). Ложе океану розташоване на глибинах 4000-6000 м і займає більшу частину площі Тихого океану. Океанічна земна
кора там дуже тонка. Рельєф ложа — поєднання улоговині підводних гірських хребтів, які їх розділяють
Робота з підручником - замалюйте схему дна океану.
Північно-Західну й Північно-Східну улоговини
розділяє Північно-Західний хребет.
Улоговини є гігантськими зниженнями дна і мають здебільшого горбисту поверхню. Утворення підводних хребтів пов’язане з вулканічною діяльністю. У місцях розходження літосферних плит із застиглої лави утворилися величезні серединно-океанічні хребти —Південнотихоокеанське і Східнотихоокеанське підняття. Іноді їх вершини здіймаються над рівнем океану у вигляді вулканічних островів. Довкола океану розташовані сейсмічні зони Тихоокеанського вогняного кільця.
Робота з картою
За кліматичною картою та картою кліматичних поясів установіть показники температури повітря, типи циркуляції атмосфери, кліматичні пояси, у яких розташований Тихий океан.
Особливості клімату позначаються на властивостях водних мас. Велика протяжність Тихого океану з півночі на південь зумовлює зміни середньорічних температур води від +28 °С на екваторі до -1 °С на півночі та півдні. Біля берегів Антарктиди океан замерзає. Айсберги досягають 40-х широт.
Властивості океанічних вод:
Вздовж 30° пн. ш. Солоність поверхневих вод також змінюється від екватора до полюсів. Екваторіальні водні маси Тихого океану мають середню для Світового океану солоність — 35 %о. У північній частині океану солоність знижується до 32 %о..
Системи течій утворюють два кільця. Північне: Північна Пасатна, Куросіо, Північно-Тихоокеанська, Каліфорнійська; Південне – Південно-Пасатна, Східно-Австралійська, Перуанська, течія Західних Вітрів - нанесіть на к.к.
Ресурси океану, їх використання та збереження:
(Робота з картами та підручником)самостійно знайдіть та випешіть корисні копалини океану.
Океанія
Для Тихого океану характерне скупчення островів у його центральній і південно-західній частинах. Цей острівний світ із понад 7 тис. островів називають Океанією.
Вони, ніби бджолині рої, розсипалися на водній поверхні океану. Деякі острови розташовані групами, неподалік один від одного, утворюючи архіпелаги. Хоча Океанія і є найбільшим на Землі скупченням островів, проте для суходолу серед вод океану природа відвела скромне місце. Загальна площа усіх островів становить лише 1,3 млн км2. Острови розкидані між субтропічними широтами Північної
та помірними широтами Південної півкулі. В Океанії розрізняють Меланезію, Мікронезію, Полінезію та Нову Зеландію.
- Які є за утворенням острови?
Материкові острови колись були частинами материка, що відокремилися від нього внаслідок опускання ділянок суходолу нижче рівня моря. Ці острови розташовані на шельфі. Наприклад, ще кілька десятків тисяч років тому найбільший острів Океанії Нова Гвінея був з’єднаний з Австралією
150-кілометровою перемичкою. Її опускання лише на ЗО м призвело до утворення Торресової протоки.
Вулканічні острови — це надводні вершини найбільших підводних вулканів, підніжжя яких лежать на великих глибинах (до 5 км). Ці острови невеликі, скелясті, увінчані конусами згаслих або діючих вулканів. Вони розташовані
здебільшого групами. Наприклад, Гавайські острови — це 24 острови, що простягайся на 2500 км. Вони цілком утворені потужними виливами лави підводних і наземних вивержень вулканів мільйони років тому.
Коралові острови утворені морськими організмами — кораловими поліпами, які мають вапнякові скелети. Поліпи дуже вибагливі до середовища існування: живуть тільки у теплих водах (не нижче +20 °С) на невеликій глибині (30-50 м), де достатньо кисню і світла. Прикріплюючись до дна, вони
живляться планктоном та ростуть вгору і вшир. Скупчення коралових скелетів утворює рифи — видовжені смуги або атоли — невеликі острови кільцеподібної форми. Фундаментом для коралів зазвичай слугує вершина підводного вулкана. Усі коралові споруди рідко підносяться вище 5 м над рівнем океану, тому коралові острови низькі й ледь помітні серед водних просторів . Ось чому легенди розповідають, що жителі Океанії «вивудили» свої острови з океанічного дна.
ПРАКТИЧНА РОБОТА №12
• У чому полягають особливості географічного положення Тихого океану?
• Із яких часів починаються системні наукові дослідження Тихого океану?
• Які особливості має геологічна будова дна Тихого океану? Які основні форми рельєфу характерні для дна Тихого океану?
Домашнє завдання
• Опрацювати параграф
• Уявіть, що ви працюєте журналістом у складі міжнародної наукової експедиції, яка досліджує дно Тихого океану на підводному човні «Пасіфік». Опишіть свої спостереження і враження у формі науково-популярної статті.
* На к.к. нанесіть :
- межі океану;
- течії океану;
- острови океану.
8 клас
Урок № 61
Тема: Розселення населення .Міські та сільські населені пункти . Класифікація міст та сіл. Сільське та міське населення .
Як ви можете пояснити ,що таке "місто"
Поясніть різницю між містом і селом
Що таке населений пункт ?
Населений пункт - постійне місце проживання групи людей у межах певної ділянки земної поверхні.
Які ж головні критерії поділу населених пунктів?
Місто -— тип поселення, жителі якого зайняті, як правило, поза сільським господарством.
?Як же класифікують міста?
За величиною виділяють такі міста:
• найбільші міста, чисельність жителів в яких перевищує 1 млн. чол. В Україні таких міст п'ять – Київ, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк.
• великі міста — чисельністю від 250 тис. до 1 млн. чол.
• середні міста — від 100 тис. жителів до 250 тис.
• невеликі міста, від 50 до 100 тис. чол.
• малі міста — до 50 тис. жителів.
За адміністративними функціями в Україні виділяють такі міста:
• столичні В Україні таких міст два — столиця України — Київ та столиця Автономної Республіки Крим — Сімферополь.
• обласні центри. В Україні таких міст 24.
- міста республіканського підпорядкування. В Україні це Київ та Севастополь. Ці міста за юридичним статусом прирівнюються до областей.
• міста обласного підпорядкування, що прирівнюються за юридичним статусом до району;
• районні центри. Слід зазначити, що деякі районні міста є також містами обласного підпорядкування.
За специфічними функціями виділяють такі міста:
• промислові (індустріальні) центри;
• транспортні центри (вузли);
• культурні центри;
• курортно-оздоровчі центри;
• освітньо-наукові центри;
• релігійні центри та ін.
Що ж таке село?
Село - це населений пункт з кількома десятками або сотнями будинків індивідуальної забудови. У села переважне заняття жителів - це сільське господарство, промисли
Як же розрізняють села ?
За кількість населення :
дрібні - менше 200осіб
малі - 200 - 500осіб
великі - 500 - 3000 осіб
За розселенням
групове - західна Європа ,Японія ,Україна
розкидане(фермерський тип) - США,Канада,Австралія
ОТЖЕ:
Що таке населений пункт?
Назвіть критерії поділу населених пунктів
Що таке місто ?
Як поділяють міста?
Що таке село ?
До якого типу відноситься ваш населений пункт?
Домашнє завдання
- Опрацювати відповідний параграф підручника
- знайти пояснення слідуючим назвам поселень :
Аул - це кочове або осіле збіговисько жител, збори хат, хат мазанок, землянок, куренів чи саклю, наметів, балаганів, юрт, кочових кибиток у всіх азіатських народів (це башкири, татари, киргизи, калмики
Кишлак - назва селища в Середній Азії та Афганістані. Спочатку позначав зимівлю кочівників.
Фольварк - в Польщі та ряді країн центральної та східної Європи аналог хутора.
Хутір - населений пункт вкрай маленького розміру-окрема селянська садиба з відокремленим господарством.
Ранчо — один з найбільш поширених методів ведення сільського господарства, що одержав широке поширення в країнах Західної півкулі в ході колонізації Америки вихідцями з європейського континенту.
Шановні учні, я чекаю ваші виконані роботи на електронну пошту: vetuschka1106@gmail.com.
Не забуваємо, що карантин це не канікули.
10 клас
Урок № 47
Тема: Країни Африки. Єгипет . Дослідження № 27. " Три кити" економіки Єгипту.Суецький канал, нафта, туризм.
Дослідження № 27: «Три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм.
Офіційна назва держави - Арабська Республіка Єгипет. Це президентська республіка, що розташована у Північній Африці і на Синайському півострові Азії та є країною двох материків. На заході країна межує з Лівією, на півдні - із Суданом, а на північному сході – з Ізраїлем і сектором Ґаза. На півночі територія оми вається водами Середземного, а на сході - Червоного морів.
Площа країни становить 1 001 450 км2 (31- ше місце у світі).
Населення - 97 млн осіб (14-те міс це у світі). Столиця - місто Каїр.
Адміністративний поділ Єгипту: 27 губернаторств (мухафаз). Офі ційна мова - арабська. Грошова одиниця - єгипетський фунт.
Єгипет відіграє важливу роль у геополітиці, яку пов’язують з його стратегічним положенням трансконтинентальної країни, що володіє «полі-тико-економічним мостом» між країнами Африки та Азії – Суецьким каналом, який сполучає Середземне море з Червоним і далі з Індійським океаном.
Природне багатство щорічного розливу Нілу в поєднанні з напівізо-ляцією, що її забезпечували пустелі на сході й заході, сприяли виникненню 10 тис. років тому в його дельті однієї з найдавніших держав світу – Єгипту. Стародавній Єгипет – країна-стрічка, що займала територію уздовж нижньої течії Нілу, була колискою цивілізацій Середземномор’я. Саме там зародилися сільське господарство, урбанізація, організована релігія та уряд. Єгиптяни першими винайшли писемність, чорнило й папір, 365 календарних днів і 24-годинний день. Багата єгипетська культура є невід’ємною частиною націо-нальної ідентичності держави, яка зазнавала різноманітних іноземних впливів, зокрема грецького, перського, римського, арабського, османського і нубійського. Всесвітньовідомі пам’ятки, такі як Некрополь Гізи і його Великий Сфінкс, руїни Мемфіса, Фіви, Карнак і Долина царів відображають величну історичну спадщину й донині залишаються в центрі уваги наукових і туристичних зацікавлень.
Єгипет, який був колонією Великої Британії, здобув незалежність у 1952 році.
Сучасний Єгипет – країна, що розвивається з індустріальним типом економіки, країна, якою проходять важливі торговельні шляхи між багатою капіталом Європою та багатою ресурсами Азією. За розміром ВВП Єгипет – у третьому десятку країн світу, а за ВВП на душу населення – у другій сотні. Проте серед африканських країн Єгипет посідає помітне місце. За розміром ВВП він поступається лише нафтодобувній країні Нігерії. Збройні сили Єгипту є найбільшими в Африканському регіоні та одними з найбільших у світі. Не будучи членом НАТО, Єгипет залишається військовим і стратегічним партнером цієї військово-політичної організації.
Американський винахідник Генрі Форд говорив:
«Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!»
Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
Існує твердження, що «три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм. Так це чи ні ми сьогодні з’ясуємо .
Існує декілька різних способів розподілу економіки на сектори — за історичним розвитком, за гіпотезою трьох або чотирьох секторів економіки, або за належністю до державного, приватного чи неприбуткового сектору. Баланс між секторами економіки залежить від рівню економічного розвитку.
Робота з картою. На фізичній карті світу знайдіть та нанесіть на к.к. місця:
- найбільші порти(стікери синього кольору),
- найбільші центри туризму(стікери зеленого кольору), -найбільші родовища нафти(стікери червоного кольору).
ТАКИМ ЧИНОМ:«Три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм.
Закінчіть думку:
- на мою думку …;
- …тому, що …;
- … наприклад….
Домашне завдання:
- опрацювати відповідний текст підручника,
- дати відповіді на запитання до нього,
- створити маршрут віртуальної мандрівки Єгиптом.
Пропоную використовувати:
підручник, карту «Економічна карта Африки», фізичні карти світу, комп’ютер, додаткову літературу , Інтернет-ресурси, фоторепродукції, стікери червоного, зеленого, синього кольорів.
До вашої уваги пропоную використати наступний додаток:
Додаток .
Особливості структури економіки країни. Головна економічна діяльність у країні відбувається в долині Нілу і регіонах видобування корисних копалин. Негативний вплив на економіку країни мають політична і соціальна нестабільність, що виникла внаслідок тривалого воєнного конфлікту на Близькому Сході, та загрози його поширення в регіоні, а також високий рівень безробіття (12 %).
Основу економіки становлять сфера послуг (55 % у структурі ВВП), промисловість (33 %) і сільське господарство (12 %). Види діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Най важливішими в економіці цієї країни є: транспортні послуги (Суецький канал); туристичні послуги; експорт мінеральної сировини (нафти) і сіль ськогосподарської продукції (бавовни, овочів, фруктів, зернових культур).
Найбільший дохід у країну приносить надання транспортних послуг. Мито, що стягується із суден, які проходять Суецьким каналом, прино сить державі значні доходи - понад 1 млрд доларів США на рік. На друго му і третьому місцях за доходністю є видобуток нафти і туризм.
Туризм. Єгипет щорічно відвідує близько 5 млн осіб. Ця цифра для країни з такою багатою історичною спадщиною є незначна. Із середини 1980-х рр. у країні були створені всі умови для інвестицій у готельний і туристичний бізнес. І зараз ця сфера розвивається найдинамічніше. Інтен сивно розбудовують і модернізують курорти в містах-курортах Шарм-аль- Шейх, Хургада в бухті Макаді, Сома Бей, Таба, Нувейба й інших. На узбережжі Червоного і Середземного морів розташовані численні курорти для шанувальників дайвінгу, серфінгу тощо.
У Єгипті є багато історичних пам’яток різних епох і цивілізацій: давньо єгипетської, християнської (коптської), середньовічної арабської (мал. 94). Найвідоміші з них: єгипетські некрополі (піраміди Гізи, Долина Царів у Луксорі й інші); храми фараонів, особливо в Луксорі й Абу-Сімбелі; пам’ятки Середньовіччя - Ісламський і Старий Каїр тощо, занесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Сільське господарство. У цьому секторі зайнята майже третина пра цездатного населення країни. Сільськогосподарські угіддя становлять лише 3,6 % території. Головними сільськогосподарськими культурами є фінікова пальма, бавовник, пшениця, кукурудза, цукрова тростина, ци трусові, баштанні, рис і овочі. Агрокліматичні умови, родючі ґрунти до лини Нілу, штучне зволоження сприяють збиранню врожаю двічі-тричі на рік. Унаслідок обмеженої кількості природних пасовищ і кормів тва ринництво в Єгипті майже не розвинуте. Воно представлене розведенням верблюдів, великої рогатої худоби, овець і кіз.
Промисловість набуває дедалі вагомішого значення для економіки кра їни. Головний експортний продукт - нафта. Основні її поклади розташову ються в районі Синайського півострова і Суецької затоки. Крім нафти, кра їна має запаси природного газу в басейні дельти Нілу і експортує його в країни Західної Азії (Ізраїль, Йорданію, Сирію). Значні поклади залізних руд забезпечують сировиною металургійний комбінат у Хелуані.
Розвивається в країні і обробна промисловість. Це машинобудування, зокрема й верстатобудування, авто- і авіазбирання, вагонобудування (Хе- луан)
Шановні учні, я чекаю ваші виконані роботи на електронну пошту: vetuschka1106@gmail.com.
Не забуваємо, що карантин це не канікули.
Доброго ранку! Ранок дійсно теплий, немов би кремовий. Є всі шанси продуктивно попрацювати.
Тож, запрошую до праці 7, 8 ,10 класи -географія, а ОЗ - 6-Б - в попередніх публікаціях.
7 клас
УВАГА! 7 клас, я ще НЕ бачила ваших виконаних робіт.Плекаю надію, що це відбудеться скоро:vetuschka1106@gmail.com
Не забуваємо, що карантин це не канікули.
Урок №59
Тема:Тихий океан. Географічне положення океану.Історія відкриття та освоєння. Рельєф дна. Клімат і води. Практична робота № 12. Позначення географічних об'єктів та течій Тихого океану на к.к.
“Бліцопитування”
– На які складові частини поділяють Світовий океан?
– Яке співвідношення мають площі океанів між собою?
– Який океан найбільший?
– Які особливості будови земної кори та рельєфу дна властиві всім океанам?
Незважаючи на єдність вод Світового океану, його складові мають певні природні особливості, які ви маєте з’ясувати на наступних уроках.
Першим об’єктом нашого дослідження є Тихий океан.
Як ви гадаєте, у чому полягає унікальність Тихого океану?
Справді, це унікальний географічний об’єкт нашої планети. На його площі – 178,7 млн км2 – вільно б розмістилися всі материки, і при цьому залишилося б місце ще для однієї Африки! Це найбільший, найглибший та найдавніший серед океанів Землі. Однак на цьому перелік фактів про його природні особливості не закінчується.
Сьогодні наша робота буде спрямована на дослідження географічного положення, особливостей рельєфу дна, клімату та вод найвеличнішого океану Землі.
Площа — 178,7 млн. км2. Тихий океан простягається із заходу на схід на приблизно 18 тис. км, а з півночі на південь — приблизно на 16 тис. км. Тихий океан розташований між Євразією й Австралією на заході, Північною і Південною Америкою — на сході, Антарктидою — на півдні. Береги цих материків є межами океану.
Які моря, затоки, протоки входять до Тихого океану?
Серед них окраїнні моря — Берингове, Охотське, Японське, Південнокитайське. НАНЕСІТЬ ЇХ НА К.К.
Вони лежать уздовж східної окраїни Євразії, мало вдаються в суходіл і відокремлені від океану лише півостровами і островами. Найбільшою затокою є Аляска біля берегів Північної Америки. Протоки сполучають Тихий океан з іншими океанами. Тихий і Атлантичний океани з’єднані
також рукотворним Панамським каналом.
Будову і рельєф дна Тихого океану визначає Тихоокеанська літосферна плита. Одночасно з іншими плитами, вона здійснює горизонтальні рухи, що супроводжуються виверженнями вулканів, наземними і підводними
землетрусами, цунамі. Підводна окраїна материків у Тихому океані має вузький шельф і крутий материковий схил. У перехідній зоні лежать улоговини окраїнних морів, острівні дуги й глибоководні жолоби. Острівні дуги утворені дугоподібними підводними хребтами, окремі вершини яких здіймаються над водою (Курильські, Японські острови). У Тихому океані. найбільше глибоководних жолобів. Найглибші з них — Маріанський (11 022 м) і Філіппінський (10 265 м). Ложе океану розташоване на глибинах 4000-6000 м і займає більшу частину площі Тихого океану. Океанічна земна
кора там дуже тонка. Рельєф ложа — поєднання улоговині підводних гірських хребтів, які їх розділяють
Робота з підручником - замалюйте схему дна океану.
Північно-Західну й Північно-Східну улоговини
розділяє Північно-Західний хребет.
Улоговини є гігантськими зниженнями дна і мають здебільшого горбисту поверхню. Утворення підводних хребтів пов’язане з вулканічною діяльністю. У місцях розходження літосферних плит із застиглої лави утворилися величезні серединно-океанічні хребти —Південнотихоокеанське і Східнотихоокеанське підняття. Іноді їх вершини здіймаються над рівнем океану у вигляді вулканічних островів. Довкола океану розташовані сейсмічні зони Тихоокеанського вогняного кільця.
Робота з картою
За кліматичною картою та картою кліматичних поясів установіть показники температури повітря, типи циркуляції атмосфери, кліматичні пояси, у яких розташований Тихий океан.
Особливості клімату позначаються на властивостях водних мас. Велика протяжність Тихого океану з півночі на південь зумовлює зміни середньорічних температур води від +28 °С на екваторі до -1 °С на півночі та півдні. Біля берегів Антарктиди океан замерзає. Айсберги досягають 40-х широт.
Властивості океанічних вод:
Вздовж 30° пн. ш. Солоність поверхневих вод також змінюється від екватора до полюсів. Екваторіальні водні маси Тихого океану мають середню для Світового океану солоність — 35 %о. У північній частині океану солоність знижується до 32 %о..
Системи течій утворюють два кільця. Північне: Північна Пасатна, Куросіо, Північно-Тихоокеанська, Каліфорнійська; Південне – Південно-Пасатна, Східно-Австралійська, Перуанська, течія Західних Вітрів - нанесіть на к.к.
Ресурси океану, їх використання та збереження:
(Робота з картами та підручником)самостійно знайдіть та випешіть корисні копалини океану.
Океанія
Для Тихого океану характерне скупчення островів у його центральній і південно-західній частинах. Цей острівний світ із понад 7 тис. островів називають Океанією.
Вони, ніби бджолині рої, розсипалися на водній поверхні океану. Деякі острови розташовані групами, неподалік один від одного, утворюючи архіпелаги. Хоча Океанія і є найбільшим на Землі скупченням островів, проте для суходолу серед вод океану природа відвела скромне місце. Загальна площа усіх островів становить лише 1,3 млн км2. Острови розкидані між субтропічними широтами Північної
та помірними широтами Південної півкулі. В Океанії розрізняють Меланезію, Мікронезію, Полінезію та Нову Зеландію.
- Які є за утворенням острови?
Материкові острови колись були частинами материка, що відокремилися від нього внаслідок опускання ділянок суходолу нижче рівня моря. Ці острови розташовані на шельфі. Наприклад, ще кілька десятків тисяч років тому найбільший острів Океанії Нова Гвінея був з’єднаний з Австралією
150-кілометровою перемичкою. Її опускання лише на ЗО м призвело до утворення Торресової протоки.
Вулканічні острови — це надводні вершини найбільших підводних вулканів, підніжжя яких лежать на великих глибинах (до 5 км). Ці острови невеликі, скелясті, увінчані конусами згаслих або діючих вулканів. Вони розташовані
здебільшого групами. Наприклад, Гавайські острови — це 24 острови, що простягайся на 2500 км. Вони цілком утворені потужними виливами лави підводних і наземних вивержень вулканів мільйони років тому.
Коралові острови утворені морськими організмами — кораловими поліпами, які мають вапнякові скелети. Поліпи дуже вибагливі до середовища існування: живуть тільки у теплих водах (не нижче +20 °С) на невеликій глибині (30-50 м), де достатньо кисню і світла. Прикріплюючись до дна, вони
живляться планктоном та ростуть вгору і вшир. Скупчення коралових скелетів утворює рифи — видовжені смуги або атоли — невеликі острови кільцеподібної форми. Фундаментом для коралів зазвичай слугує вершина підводного вулкана. Усі коралові споруди рідко підносяться вище 5 м над рівнем океану, тому коралові острови низькі й ледь помітні серед водних просторів . Ось чому легенди розповідають, що жителі Океанії «вивудили» свої острови з океанічного дна.
ПРАКТИЧНА РОБОТА №12
• У чому полягають особливості географічного положення Тихого океану?
• Із яких часів починаються системні наукові дослідження Тихого океану?
• Які особливості має геологічна будова дна Тихого океану? Які основні форми рельєфу характерні для дна Тихого океану?
Домашнє завдання
• Опрацювати параграф
• Уявіть, що ви працюєте журналістом у складі міжнародної наукової експедиції, яка досліджує дно Тихого океану на підводному човні «Пасіфік». Опишіть свої спостереження і враження у формі науково-популярної статті.
* На к.к. нанесіть :
- межі океану;
- течії океану;
- острови океану.
8 клас
Урок № 61
Тема: Розселення населення .Міські та сільські населені пункти . Класифікація міст та сіл. Сільське та міське населення .
Як ви можете пояснити ,що таке "місто"
Поясніть різницю між містом і селом
Що таке населений пункт ?
Населений пункт - постійне місце проживання групи людей у межах певної ділянки земної поверхні.
Які ж головні критерії поділу населених пунктів?
Місто -— тип поселення, жителі якого зайняті, як правило, поза сільським господарством.
?Як же класифікують міста?
За величиною виділяють такі міста:
• найбільші міста, чисельність жителів в яких перевищує 1 млн. чол. В Україні таких міст п'ять – Київ, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк.
• великі міста — чисельністю від 250 тис. до 1 млн. чол.
• середні міста — від 100 тис. жителів до 250 тис.
• невеликі міста, від 50 до 100 тис. чол.
• малі міста — до 50 тис. жителів.
За адміністративними функціями в Україні виділяють такі міста:
• столичні В Україні таких міст два — столиця України — Київ та столиця Автономної Республіки Крим — Сімферополь.
• обласні центри. В Україні таких міст 24.
- міста республіканського підпорядкування. В Україні це Київ та Севастополь. Ці міста за юридичним статусом прирівнюються до областей.
• міста обласного підпорядкування, що прирівнюються за юридичним статусом до району;
• районні центри. Слід зазначити, що деякі районні міста є також містами обласного підпорядкування.
За специфічними функціями виділяють такі міста:
• промислові (індустріальні) центри;
• транспортні центри (вузли);
• культурні центри;
• курортно-оздоровчі центри;
• освітньо-наукові центри;
• релігійні центри та ін.
Що ж таке село?
Село - це населений пункт з кількома десятками або сотнями будинків індивідуальної забудови. У села переважне заняття жителів - це сільське господарство, промисли
Як же розрізняють села ?
За кількість населення :
дрібні - менше 200осіб
малі - 200 - 500осіб
великі - 500 - 3000 осіб
За розселенням
групове - західна Європа ,Японія ,Україна
розкидане(фермерський тип) - США,Канада,Австралія
ОТЖЕ:
Що таке населений пункт?
Назвіть критерії поділу населених пунктів
Що таке місто ?
Як поділяють міста?
Що таке село ?
До якого типу відноситься ваш населений пункт?
Домашнє завдання
- Опрацювати відповідний параграф підручника
- знайти пояснення слідуючим назвам поселень :
Аул - це кочове або осіле збіговисько жител, збори хат, хат мазанок, землянок, куренів чи саклю, наметів, балаганів, юрт, кочових кибиток у всіх азіатських народів (це башкири, татари, киргизи, калмики
Кишлак - назва селища в Середній Азії та Афганістані. Спочатку позначав зимівлю кочівників.
Фольварк - в Польщі та ряді країн центральної та східної Європи аналог хутора.
Хутір - населений пункт вкрай маленького розміру-окрема селянська садиба з відокремленим господарством.
Ранчо — один з найбільш поширених методів ведення сільського господарства, що одержав широке поширення в країнах Західної півкулі в ході колонізації Америки вихідцями з європейського континенту.
Шановні учні, я чекаю ваші виконані роботи на електронну пошту: vetuschka1106@gmail.com.
Не забуваємо, що карантин це не канікули.
10 клас
Урок № 47
Тема: Країни Африки. Єгипет . Дослідження № 27. " Три кити" економіки Єгипту.Суецький канал, нафта, туризм.
Дослідження № 27: «Три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм.
Офіційна назва держави - Арабська Республіка Єгипет. Це президентська республіка, що розташована у Північній Африці і на Синайському півострові Азії та є країною двох материків. На заході країна межує з Лівією, на півдні - із Суданом, а на північному сході – з Ізраїлем і сектором Ґаза. На півночі територія оми вається водами Середземного, а на сході - Червоного морів.
Площа країни становить 1 001 450 км2 (31- ше місце у світі).
Населення - 97 млн осіб (14-те міс це у світі). Столиця - місто Каїр.
Адміністративний поділ Єгипту: 27 губернаторств (мухафаз). Офі ційна мова - арабська. Грошова одиниця - єгипетський фунт.
Єгипет відіграє важливу роль у геополітиці, яку пов’язують з його стратегічним положенням трансконтинентальної країни, що володіє «полі-тико-економічним мостом» між країнами Африки та Азії – Суецьким каналом, який сполучає Середземне море з Червоним і далі з Індійським океаном.
Природне багатство щорічного розливу Нілу в поєднанні з напівізо-ляцією, що її забезпечували пустелі на сході й заході, сприяли виникненню 10 тис. років тому в його дельті однієї з найдавніших держав світу – Єгипту. Стародавній Єгипет – країна-стрічка, що займала територію уздовж нижньої течії Нілу, була колискою цивілізацій Середземномор’я. Саме там зародилися сільське господарство, урбанізація, організована релігія та уряд. Єгиптяни першими винайшли писемність, чорнило й папір, 365 календарних днів і 24-годинний день. Багата єгипетська культура є невід’ємною частиною націо-нальної ідентичності держави, яка зазнавала різноманітних іноземних впливів, зокрема грецького, перського, римського, арабського, османського і нубійського. Всесвітньовідомі пам’ятки, такі як Некрополь Гізи і його Великий Сфінкс, руїни Мемфіса, Фіви, Карнак і Долина царів відображають величну історичну спадщину й донині залишаються в центрі уваги наукових і туристичних зацікавлень.
Єгипет, який був колонією Великої Британії, здобув незалежність у 1952 році.
Сучасний Єгипет – країна, що розвивається з індустріальним типом економіки, країна, якою проходять важливі торговельні шляхи між багатою капіталом Європою та багатою ресурсами Азією. За розміром ВВП Єгипет – у третьому десятку країн світу, а за ВВП на душу населення – у другій сотні. Проте серед африканських країн Єгипет посідає помітне місце. За розміром ВВП він поступається лише нафтодобувній країні Нігерії. Збройні сили Єгипту є найбільшими в Африканському регіоні та одними з найбільших у світі. Не будучи членом НАТО, Єгипет залишається військовим і стратегічним партнером цієї військово-політичної організації.
Американський винахідник Генрі Форд говорив:
«Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!»
Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
Існує твердження, що «три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм. Так це чи ні ми сьогодні з’ясуємо .
Існує декілька різних способів розподілу економіки на сектори — за історичним розвитком, за гіпотезою трьох або чотирьох секторів економіки, або за належністю до державного, приватного чи неприбуткового сектору. Баланс між секторами економіки залежить від рівню економічного розвитку.
Робота з картою. На фізичній карті світу знайдіть та нанесіть на к.к. місця:
- найбільші порти(стікери синього кольору),
- найбільші центри туризму(стікери зеленого кольору), -найбільші родовища нафти(стікери червоного кольору).
ТАКИМ ЧИНОМ:«Три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм.
Закінчіть думку:
- на мою думку …;
- …тому, що …;
- … наприклад….
Домашне завдання:
- опрацювати відповідний текст підручника,
- дати відповіді на запитання до нього,
- створити маршрут віртуальної мандрівки Єгиптом.
Пропоную використовувати:
підручник, карту «Економічна карта Африки», фізичні карти світу, комп’ютер, додаткову літературу , Інтернет-ресурси, фоторепродукції, стікери червоного, зеленого, синього кольорів.
До вашої уваги пропоную використати наступний додаток:
Додаток .
Особливості структури економіки країни. Головна економічна діяльність у країні відбувається в долині Нілу і регіонах видобування корисних копалин. Негативний вплив на економіку країни мають політична і соціальна нестабільність, що виникла внаслідок тривалого воєнного конфлікту на Близькому Сході, та загрози його поширення в регіоні, а також високий рівень безробіття (12 %).
Основу економіки становлять сфера послуг (55 % у структурі ВВП), промисловість (33 %) і сільське господарство (12 %). Види діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Най важливішими в економіці цієї країни є: транспортні послуги (Суецький канал); туристичні послуги; експорт мінеральної сировини (нафти) і сіль ськогосподарської продукції (бавовни, овочів, фруктів, зернових культур).
Найбільший дохід у країну приносить надання транспортних послуг. Мито, що стягується із суден, які проходять Суецьким каналом, прино сить державі значні доходи - понад 1 млрд доларів США на рік. На друго му і третьому місцях за доходністю є видобуток нафти і туризм.
Туризм. Єгипет щорічно відвідує близько 5 млн осіб. Ця цифра для країни з такою багатою історичною спадщиною є незначна. Із середини 1980-х рр. у країні були створені всі умови для інвестицій у готельний і туристичний бізнес. І зараз ця сфера розвивається найдинамічніше. Інтен сивно розбудовують і модернізують курорти в містах-курортах Шарм-аль- Шейх, Хургада в бухті Макаді, Сома Бей, Таба, Нувейба й інших. На узбережжі Червоного і Середземного морів розташовані численні курорти для шанувальників дайвінгу, серфінгу тощо.
У Єгипті є багато історичних пам’яток різних епох і цивілізацій: давньо єгипетської, християнської (коптської), середньовічної арабської (мал. 94). Найвідоміші з них: єгипетські некрополі (піраміди Гізи, Долина Царів у Луксорі й інші); храми фараонів, особливо в Луксорі й Абу-Сімбелі; пам’ятки Середньовіччя - Ісламський і Старий Каїр тощо, занесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Сільське господарство. У цьому секторі зайнята майже третина пра цездатного населення країни. Сільськогосподарські угіддя становлять лише 3,6 % території. Головними сільськогосподарськими культурами є фінікова пальма, бавовник, пшениця, кукурудза, цукрова тростина, ци трусові, баштанні, рис і овочі. Агрокліматичні умови, родючі ґрунти до лини Нілу, штучне зволоження сприяють збиранню врожаю двічі-тричі на рік. Унаслідок обмеженої кількості природних пасовищ і кормів тва ринництво в Єгипті майже не розвинуте. Воно представлене розведенням верблюдів, великої рогатої худоби, овець і кіз.
Промисловість набуває дедалі вагомішого значення для економіки кра їни. Головний експортний продукт - нафта. Основні її поклади розташову ються в районі Синайського півострова і Суецької затоки. Крім нафти, кра їна має запаси природного газу в басейні дельти Нілу і експортує його в країни Західної Азії (Ізраїль, Йорданію, Сирію). Значні поклади залізних руд забезпечують сировиною металургійний комбінат у Хелуані.
Розвивається в країні і обробна промисловість. Це машинобудування, зокрема й верстатобудування, авто- і авіазбирання, вагонобудування (Хе- луан)
Шановні учні, я чекаю ваші виконані роботи на електронну пошту: vetuschka1106@gmail.com.
Не забуваємо, що карантин це не канікули.
Немає коментарів:
Дописати коментар