ГЕОГРАФІЯ
6 клас
7 квітня 2020 р.
Урок №55.
Тема: Складові біосфери, особливості їх поширення на земній кулі. Властивості грунтів.
Перед початком вивчення - зверніть увагу на презентацію: відмітьте для себе " най - най".
https://naurok.com.ua/prezentaciya-biosfera-sklad-ta-mezhi-biosferi-6-klas-21786.html
6 клас
7 квітня 2020 р.
Урок №55.
Тема: Складові біосфери, особливості їх поширення на земній кулі. Властивості грунтів.
Перед початком вивчення - зверніть увагу на презентацію: відмітьте для себе " най - най".
https://naurok.com.ua/prezentaciya-biosfera-sklad-ta-mezhi-biosferi-6-klas-21786.html
Закінчіть речення:
Тверда оболонка нашої Землі -це ………………………….-Повітряна оболонка Землі -це……………………………...Водна оболонка нашої Землі -це……………………………
«Вірю не вірю»
Чи вірите ви в те ,що перераховані нами оболонки Землі можуть існувати одна без одної?
-От ми з вами говорили і про літосферу, про гідросферу, яка включає всю воду на нашій планеті, про атмосферу яка допомагає нам дихати. А чи все ми з вами перерахували, яка частина природи не увійшла до складу названих оболонок?
Всі з вас полюбляють знаходитись на свіжому повітрі, милуватись квітами, та спостерігати за тваринами. Жива природа нашої планети - це унікальна лабораторія, в якій кожен об’єкт має своє призначення. Неможливо уявити нашу планету без її живих організмів, що мешкають і в глибинах океану, ї на вершинах гір. Все що відбувається на Землі, пов’язане з життям.
Всі живі організми,які живуть на нашій планеті утворюють нову оболонку , яка називається - біосфера. На сьогоднішньому уроці, ви дізнаєтесь, які живі організми впливають і взаємодіють один з одним, та якою є роль живих організмів у природі. Уперше термін біосфера вжив відомий учений Володимир Вернадський. Саме він провівши дослідження виявив, що непомітні мешканці Землі, маса яких не перевищує одного відсотка,від маси грунту, води й повітря складають географічну оболонку.
У перекладі з грецької «біос» - життя, «сфера»-оболонка. Отже, біосфера -оболонка життя. Біосфера-оболонка нашої Землі, яка заселена живими організмами.
Усі організми об’єднуються в чотири царства живої природи:
1. РОСЛИНИ
2.ТВАРИНИ
3.ГРИБИ
4.БАКТЕРІЇ
Чітких меж біосфери немає. Вона розміщується в межах інших оболонок . Всі живі організми пристосовуються до життя у різноманітних умовах.
Чи різноманітно поширюються живі організми на Земній кулі?
Поширення живих організмів по земній поверхні. Поширення живих організмів на Землі дуже нерівне. До полюсів кількість їх видів постійно зменшується. Це залежить від клімату.
В приекваторіальній зоні суходолу, з високими температурами та великою кількістю опадів протягом усього року, розвивається розкішна рослинність. Верхівки дерев змикаються, утворюючи непроникне для сонячних променів зелене шатро. Окремі дерева досягають 60—80 м заввишки (приблизно висоти 20—30-поверхового будинку). Вони оповиті ліанами, на стовбурах та гіллях дерев оселяються інші рослини, які засвоюють вологу з повітря. Рослинність настільки густа, що ліси майже непрохідні. Дуже багато тварин і птахів маскуються серед квіток та листя цього вічнозеленого лісу.
На північ та південь від екватора в зоні тропіків, де температури високі, а опадів мало, клімат посушливий. Рослинність бідна, тварин мало. Багато з них зариваються в пісок або живуть у норах (змії, ящірки, дрібні ссавці). Інші можуть тривалий час не пити воду (верблюди) або пробігати великі відстані в її пошуках (антилопи).
У помірних широтах, де температура змінюється за сезонами, а опадів буває достатньо, ростуть ліси, дерева яких на зиму скидають листя. Північ та центр України вкриті такими лісами.
Біля полюсів в умовах низьких температур рослин майже немає. У товщі снігу та льоду живуть тільки бактерії та деякі одноклітинні водорості.
Отже, склад біосфери змінюється від екватора до полюсів. Найбагатший рослинний і тваринний світ у приекваторіальних та помірних широтах. (Чому?)
Дайте відповіді на питання:
1. Що таке біосфера?
2. Що в перекладі означає біосфера?
3. У скільки царств живої природи об’єднуються живі організми.?
4. Які оболонки входять до складу біосфери?
5. Чи існують межі біосфери?
Природа плекала людину, як невід’ємну частину всесвіту. Людина повинна оберігати, дбати прожиття на Землі, себе, та всього живого що її оточує.
А закінчити наш урок я хочу такими рядками.
Дивосвіт, дивосвіт.
Хто придумав оцей світ?
Землю красну таку
У зеленому вінку,
Всі ці квіти, і ліси,
І пташині голоси?
Ліс, і річка, і поля-
Це ж усе моя Земля!
Домашнє завдання.
Опрацювати параграф
дати відповідь на запитання: «Чи змінюються в часі межі біосфери».
Відповіді чекаю на Фейсбук, телефон, SMS.
Немає коментарів:
Дописати коментар