неділя, 5 лютого 2023 р.

 Добрий день.

Сьогодні 6 лютого 2023 року.

Запрошую на урок географії учнів 6, 7, 8 та 11 класів.

Географія 6 клас

Тема: Властивості вод Світового океану. Практична робота № 6"б".

Пропоную переглянути: 


За власними температурними властивостями вода морська є унікальною. Саме вона гарний накопичувач тепла й обігрівач. Наприклад, верхній десятиметровий шар вод океанічних втримує стільки тепла, скільки немає уся атмосфера. Охолоджуючись, вода океану щедро віддає власне тепло у прилеглі шари атмосфери, при цьому нагріваючи її. Коли б океану не було, посередня температура повітря на поверхні Землі становила би не +15°, а -21 °С.

Середня температура приповерхневих вод Світового океану в цілому дорівнює 17,5 °С. Приблизно це на 3 градуси вище середньої тем¬ператури повітря біля поверхні Землі. Найбільш тепліші поверхневі води у Тихому океані, температура уотрих в середньому перевищує 19 °С. Середня температура води Індійського океану досягає 17 °С. 3-тє місце посідає Атлантичний океан із температурою води 16,5 °С. Найбільш нижча температура води Північного Льодовитого океану досягає у середньому 1°С.

В результаті перемішування води тепло із поверхні води передається у глиб океанічної товщі. Однак із глибиною температура води океану поступово знижується та на глибині 2 км вона зазвичай не перевищує 2-3 °С. В разі охолодження морської води нижче -2 °С на поверхні її утворюється крига. Вона укриває 15 % водного простору Світового океану. Межі поширення криги залежать від пір року, вітрів чи течій. Навесні арктична крига досягає 47° пн. ш. Окремі велетенські уламки материкового льоду - айсберги - зустрічаються навіть на 30-й паралелі.

Утворення солоності.

Річки виносили із суходолу в Світовий океан різні речовини, в тому числі і солі, які вони розчиняли в земній корі. Завдяки кругообігу, вода випаровувалась, а сіль в океані накопичувалася. За мільйони років вода набувала вищих показників солоності.

Солоність — це кількість грамів речовин, яка розчинена у одному літрі води.

Одиниця вимірювання – проміле % (тисячна частка цілого) % - сота частина.Поняття солона більше 1 %, прісна вода менше 1 % розчинених речовин.Тому в простій воді солі не відчувається (властивість без смаку), тільки      випаровування – доказ про розчинені речовини.

У солоній воді вода гірка від речовин.

Практична робота № 6"б".

Тема: Позначення на к.к. назв океанів, морів , проток, заток, островів.

Завдання:

1. За картою простежте, як змінюється температура вод Тихого океану вздовж 40о або 50о пн. ш. Поясніть чому.

2. Що спільного між повітряними й водними масами?

3. Завдяки якій саме властивості вод Світового океану виникло прислів’я: «Води – хоч втопитися, та нема де води напитися».

4. За якими ознаками розрізняють водні маси?

5. Позначте на к.к. назв океани, моря , проток, затоки, острови Світового океану.

Домашня робота:

Перегляньте мою для вас підбірку та використовуючи матеріал з неї виконайте практичну роботу.

Географія 7 клас

Тема: Загальні риси клімату  Північної Америки. Кліматичні пояси і типи клімату материка.   Практична робота № 9"в".

Пропоную переглянути: 




Клімат материка. Загальні риси.

 Окрім географічного положення, значно більший вплив на формування клімату та погоди Північної Америки, ніж у Євразії, мають рельєф і океанічні течії.

У літній час на материку встановлюється плюсова температура повітря від +5 °С на півночі до +30 °С на півдні. Винятком є деякі острови Канадського арктичного архіпелагу та Гренландії, де влітку температури мінусові. Взимку мінусові температури встановлюються в північній половині материка, особливо суворі зими на півночі від 50° пн. ш. Середні січневі температури нижче 0 °С характерні на північ від 40° пн. ш. Найнижчі зимові температури відзначено на північний захід від Гудзонової затоки, де часті морози -50 °С й нижче. На плоскогір’ї Юкон спостерігається температура -64 °С, а на льодовиковому щиті Гренландії — до —70 °С.

Характерні високі контрасти температур між північчю та півднем материка, особливо взимку. У Канаді на широті Києва у січні температура від -16 до -24 °С, у нас же середня температура цього місяця близько -6 °С. Для внутрішніх районів Гренландії узимку характерна середньомісячна температура повітря -40 °С. На Алясці взимку температура повітря може знижуватись до -60 °С і навіть нижче. На узбережжі Мексиканської затоки у січні температура повітря від +8 до +16 °С. У Мексиці та на Великих Антильських островах температура повітря піднімається до +16...+24 °С. На крайньому півдні материка в січні перевищує +24 °С. Тут майже не відчувається різниця між літніми та зимовими температурами.

Середні температури липня найнижчі у внутрішній частині Гренландії (нижче -8 °С). На північному узбережжі материка вони становлять від 0 до +8 °С. У середній смузі Північної Америки літо тепле (від +18 до +24 °С). У південній частині материка температура від +24 до +32 °С.

У Північній Америці між горами Сьєрра-Невада і річкою Колорадо у США знаходиться одне з найжаркіших місць світу — Долина Смерті. У цьому найнижчому та найбезводнішому місці Північної Америки була зафіксована температура повітря +56,7 °С. Це найвищий показник в усій Західній півкулі. Зловісну назву долини пов’язано із загибеллю тут 1849 р. партії золотошукачів, які померли від нестачі води.

На жодному материку немає такої малої віддалі — 2,3 тис. км — як між розташуванням областей холодного субарктичного клімату Гудзонової затоки та субтропічного — Мексиканської затоки.

Природа не створила тут жодних перешкод у вигляді високих гір. Для руху повітря з півночі на південь й у зворотному напрямі шлях абсолютно вільний.


Більше того, Кордильєри із заходу й Аппалачі зі сходу ніби стіни високого муру, а Гудзонова і Мексиканська затоки, ніби «старт» і «фініш» широкого шляху. Потягне повітря з півночі й далеко на півдні температура повітря різко знижується. Потягне у зворотному напрямі — і далеко на півночі стає незвично тепло для цих широт. Це призводить до швидких змін погоди. Упродовж доби температура повітря змінюється інколи на 50 °С. Між Кордильєрами й Аппалачами по Великих рівнинах проносяться руйнівні смерчі — торнадо. Було зафіксовано дні, коли протягом доби у різних частинах Великих рівнин виникало понад 150 смерчів.

Клімат Північної Америки

На клімат Північної Америки неабиякий вплив мають холодні та теплі океанічні течії. Наприклад, південну частину східного узбережжя материка омиває потужна тепла течія Гольфстрім. Вона приносить сюди (порівняно з тими самими широтами Тихоокеанського узбережжя) значну кількість опадів. Її відгалуження проходить уздовж західного узбережжя Гренландії, значно пом’якшуючи тут клімат (порівняно з тими самими широтами на заході материка).

Водночас холодна Лабрадорська течія омиває північно-східні береги материка. Тому тут, на географічній широті наших міст Львова, Києва та Харкова, дуже холодно і знаходиться тайга.

Поблизу західного узбережжя материка холодна і тепла течії ніби помінялися місцями. Північна частина західного берега Північної Америки омивається теплою течією, а південна — холодною.

Течії та рельєф впливають також на кількість опадів і на температуру повітря на материку. Приміром, Гольфстрім і Аппалачі є причиною того, що південна частина східного узбережжя материка одержує за рік понад 1000 мм опадів. Ще більше їх випадає на західному й особливо на північно-західному узбережжі Північної Америки. Водночас там, де до берегів Каліфорнії підходить холодна течія — опадів дуже мало. Тут клімат пустельний і напівпустельний (не забуваймо про пояси атмосферного тиску та їх вплив), тому що охолоджене від води повітря не піднімається вгору і в ньому не утворюються хмари. Хоча тумани за таких умов можуть бути частими.

Багато опадів (понад 3000 мм за рік) випадає і на крайньому півдні материка. Тут, у субекваторіальному кліматичному поясі, виділяють суху та вологу пори року.

Тепла Аляскинська течія, яка проходить далеко на північ і омиває південне узбережжя Аляски, приносить сюди рекордну кількість опадів у вигляді снігу. Механізм цього явища простий. Тепла вода океану нагріває холодне повітря цих північних районів, яке лине вгору. Утворюються хмари. З них іде сніг або дощ. У портовому містечку Валдіз на Алясці сніг може йти місяцями без перерви. Були роки, коли висота снігового покриву на околицях Валдіза досягала 12 м. При цьому багато дерев було засипано снігом по самий вершечок. Люди й автомобілі на вулицях міста взимку пересуваються у снігових траншеях. Траплялося, що в гавані під вагою снігу перекидалися невеликі судна.

Кліматичні пояси і типи клімату. 

Північна Америка знаходиться у всіх кліматичних поясах, окрім екваторіального. Весь острів Гренландія і більша частина островів Канадського арктичного архіпелагу розміщуються в арктичному поясі. Тут панує довга полярна ніч і сувора зима, яка змінюється коротким літом із мінусовими та близькими до 0 температурами. Температура найтеплішого місяця не вище +5 °С. У східній частині поясу випадає 300-400 мм опадів і зосереджені значні масиви сучасного зледеніння. У західній частині поясу дуже сухо, випадає лише 50-100 мм на рік і поширена багаторічна («вічна») мерзлота.

Майже вся Аляска та північна частина материка, включаючи більшу частину півострова Лабрадор, знаходяться в субарктичному поясі. На півострові Лабрадор цей пояс простягається на південь, далі, ніж у Євразії, що пояснюється впливом північно-східних вітрів із льодовиків Гренландії та Лабрадорської течії. Зимові температури низькі — від -25 до -30 °С. Середні температури липня — від +5 до +10 °С. Опади зменшуються зі сходу на захід від 600 до 300 мм.

У Північній Америці найбільшу площу займає помірний кліматичний пояс, у його складі виділяють три кліматичні області. Область морського помірного клімату займає узбережжя Тихого океану та західні схили Кордильєр. Тут переважають західні вітри, які приносять із Тихого океану в середньому 2000-3000 мм опадів на рік, а на навітряних схилах середня температура січня від 0 °С на півночі до +4 °С на півдні; липня — відповідно від +12 до +16 °С.

Область континентального помірного клімату займає центральні райони помірного поясу. Тут тепле літо — від +18 °С на півночі до +24 °С на півдні; зима доволі холодна — від -20 °С на півночі до -6 °С на півдні. Опадів випадає від 400-500 мм у західній частині до 800 мм на сході. Цій області характерні часті зміни погоди, виникають атмосферні фронти, які супроводжуються зимою сніговими бурями, а влітку — зливами.

Практична робота № 9"в".

Тема: Позначення на к.к. назв географічних об'єктів материка.

Завдання:

1.Закінчіть речення: " Вплив Атлантичного океану на формування клімату Північної Америки обмежується переважно прибережною смугою. Причина цьому – ......".

2. Нанесіть на к.к. кліматичні пояси Північної Америки.

3. Охарактеризуйте типи клімату материка.

4. Висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал з теми " Клімат Пч.Америки" та мою для вас підбірку.

2. Виконайте практичну роботу.


Географія 8 клас

Тема:  Тематична робота за темами:

Ґрунти та ґрунтові ресурси. Рослинність. Тваринний світ. Ландшафти України. Природокористування.

 1. Вкажіть, які ґрунти поширені в південних районах України?

   а) чорноземи

   б) дерново-підзолисті

   в) сірі лісові

   г) каштанові

 2. Які несприятливі фізико-географічні процеси найбільш поширені в гірській місцевості?

   а) селі

   б) суховії

   в) град

   г) заболочування

 3. В якій частині України поширена степова рослинність:

   а) у південній

   б) у північній

 4. Дати визначення понять:

   а) Ландшафт -

   б) Моніторинг навколишнього середовища -

 5. Вкажіть, який заповідник не є біосферним:

   а) Асканія Нова

   б) Поліський

   в) Карпатський

   г) Дунайський

 6. Назвати тварин, занесених до Червоної книги.

 7. Назвати основні напрямки природокористування в Україні в умовах сталого розвитку.

 8. Проаналізуйте і зпрогнозуйте зміни в природі, спричинені надмірною вирубкою карпатських лісів.

9. Сплануйте план дій по відновленню природи нашої країни після перемоги над ворогом( запитання на 4 бали).

Домашнє завдання:

Виконати та надіслати роботу сьогодні - завтра, не пізніше.

 

Географія 11 клас

Тема: Демографічні процеси у світосистемі.    Практична робота № 7.

Пропоную переглянути: 


Динаміка чисельності населення світу .

За оцінками ООН, населення світу становить близько 7,6 млрд осіб. У 1820 р. цей показник був 1 млрд. Протягом ХХ ст. вона збільшилася майже у чотири рази. З 1990 р. почалося уповільнення темпів приросту. За оцінками, 2024 р. Населення Землі становитиме 8 млрд, а 2100 р. — 11. Природні, соціальні, економічні й екологічні чинники та просторові особливості природного руху населення у світі. Основним «постачальником» населення світу є країни «периферії». Висока народжуваність характерна для країн з високою дитячою смертністю. Релігійно-історичні традиції багатодітності існують в ісламських країнах та в індуїстів. У містах народжуваність нижче, ніж у сільській місцевості. У разі підвищення загального рівня життя народжуваність скорочується. Залучення жінок в активне громадське життя веде до зниження народжуваності. Смертність у світі зміщується у бік старшого віку; дитяча смертність суттєво зменшилася (окрім відсталих країн — Ангола, Афганістан, Ліберія та ін.). Рівень смертності залежить від рівня розвитку держав та економічних показників на душу населення. Статево-вікова, шлюбно-сімейна структура населення. Демографічне старіння населення .

Хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток. До шлюбного періоду співвідношення чоловіків та жінок зрівнюється, а потім кількісна перевага жінок постійно зростає. В країнах, що розвиваються (в Азії та Африці), переважають чоловіки (50,4 %). 

 Шлюбно-сімейна структура — розподіл населення за шлюбним статусом (визначається нормами держави) та сімейним (повні, неповні, нуклеарні, складні).

 Кількість літніх людей (понад 60 років) зараз більша, ніж дітей у віці до 5 років. Демографічне старіння характерне для країн «центру» й тих, що займають вищі позиції у «напівпериферії». Характеристика демографічної ситуації в країнах за статевовіковими пірамідами Статево-вікові піраміди наочно демонструють один з трьох видів відтворення:

1) Прогресивний — доля дітей близько 40 %, літніх — близько 10 % (високий рівень народжуваності й смертності); піраміда має форму трикутника; притаманний найменш розвиненим країнам; за дуже стрімкого росту природного приросту — демографічний вибух.

 2) Стаціонарний — доля дітей близько 27 %, літніх — близько 20 % (зниження рівнів народжуваності й смертності); піраміда у формі дзвоника. 

3) Регресивний — доля дітей близько 20 %, літніх — близько 30 % (низькі рівні народжуваності й смертності — старіння нації); піраміда у формі урни; за від’ємного природного приросту — демографічна криза (депопуляція).

 Практична робота 7.

Тема: Обчислення показників народжуваності, смертності, природного та механічного приросту населення країни за статистичними даними .

Завдання:

1.Розкрийте особливості демографічної політики у країнах з різним типом відтворення .

2. Які напрями демографічної політики: обмеження чи заохочення?

3.  Засоби: контроль народжуваності, планування сім’ї (міграція певної статі), сімейна політика (захист сімей, створення суспільного «ідеалу» сім’ї) найбільш актуальні і чому? Відповідь обгрунтуйте. 

4. Охарактеризуте наступні заходи: економічні, адміністративно- правові (регламентування шлюбних відносин, медичні обмеження, статус матерів, міграційна політика тощо), пропагандистсько-виховні (громадська думка, норми поведінки, суспільний клімат). 

5. Зробіть висновок.

Домашнє завдання:

1. Опрацюйте п. 20 та мо юдля вас підбірку.

2. Виконайте  та надішліть практичну  роботу до наступного уроку.



Немає коментарів:

Дописати коментар