Добрий день шановні учасники дистанційного навчання.
Сьогодні 15 квітня 2021 року.
Запрошую до співпраці 6, 7 і 10 класи.
Географія 6 клас
Урок № 56
Тема: Природні комплекси як наслідок взаємозв’язків між компонентами природи.
У природі все одне з іншим пов'язано,
і немає в ній нічого випадкового.
І якщо вийде випадкове явище –
шукай в ньому руку людини.
Михайло Пришвін
У природі спостерігається взаємозв’язок усіх оболонок. Гірські породи, повітря, вода, рослинність і тваринний світ – це складові геосфери.
Природний комплекс — сполучення компонентів (складових частин) природи, які взаємодіють між собою й утворюють єдину систему. До компонентів природного комплексу належать повітря атмосфери, води гідросфери, рельєф і гірські породи літосфери, ґрунти й живі організми.
Географічна оболонка — цілісна і безперервна оболонка Землі, що включає в себе нижню частину атмосфери, верхню — літосфери, усю гідросферу і всю біосферу.
Потужність географічної оболонки становить близько 55 км, однак цей найтонший шар (1 % від усього об’єму Землі), на думку вчених, є найбільш складно улаштованою частиною нашої планети.
Перегляд відеоролика https://www.youtube.com/watch?v=A-G__BujrO0
Будь-яка господарська діяльність людини пов’язана з використанням багатств природи. У сиву давнину зародилися землеробство і скотарство. З часом діяльність людини розширювалася у масштабах. Зараз формуються нові види господарської діяльності. Зі зростанням благ збільшується вплив на природу. Тому я пропоную вам виявити позитивні і негативні наслідки розвитку господарської діяльності людини та зробити узагальнюючий висновок.
Землеробство:позитивний – рослинна їжа, негативний – зміна видового складу рослинності.
Тваринництво: позитивний - їжа, одяг, взуття; негативний – зникнення багатьох видів тварин.
Транспорт: позитивний- засіб пересування; негативний –вихлопні гази, будівництво шляхів забирає екологічні ніші існування живої природи, зміна ландшафтів.
Промисловість: позитивний-матеріально- технічна база суспільства; негативний-зміна складу атмосферного повітря, вод, виникнення техногенних форм рельєфу, розвиток «міських» видів хвороб населення.
Інформаційне поле: позитивний-засіб передачі, зберігання інформації; негативний – шкідливі звички для здоров’я випромінювання,широке використання рідкісних і дорогоцінних металів.
Освоєння космосу: позитивний- перспективи гарантованого існування людства; негативний –- руйнування та зміна складу атмосфери, небезпека інфікування з космосу.
У результаті господарської діяльності виникли глобальні проблеми людства, що становлять загрозу існування на Землі людини.
Уявіть що ви – Міністр екології та природних ресурсів України і бажаєте зменшити обсяги атмосферного забруднення. Ваші експерти пропонують вам кілька альтернатив. Яку з цих альтернатив ви вважаєте найефективнішою?
Поміркуйте:
Уявіть, що ви обнімаєте посаду керівника місцевого водоканалу. Наявне водопостачання не може задовольнити загальні потреби. Які варіанти ви оберете для подолання цієї проблеми?
Забудовник придбав ділянку лісу, озера та болота поблизу вашого міста. Забудовник осушить озеро та болото й побудує будинки. Ця ділянка є місцем відпочинку мешканців. Ви вирішуєте подати запит в органи місцевого самоврядування щодо законності будівництва. Які аргументи ви використаєте у зверненні.
Проблемі забруднення грунтів та зміні ландшафтів приділяється менше уваги, ніж проблемам води та повітря. На які екологічні проблеми,пов’язані з грунтом, ви звернете увагу, щоб довести актуальність проблеми.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Опрацювати текст з вашого підручника
2. Підготовити міні-проект «Сміття ускладнює життя».
Дотримуйтеся правил карантину.
До нових зустрічей.
Географія 7 клас
Урок № 55
Тема: Населення. Держави. Найбільші держави Європи та Азії. Зв’язки України з найбільшими державами Європи та Азії.
Пригадайте:
Що вливає на заселеність материків?
Що таке расовий склад населення? Як природні умови позначаються на формуванні расових ознак народів?
Як природні умови та ресурси впливають на господарську діяльність людини та на спеціалізацію господарства країн?
Що таке густота населення?
Які найбільші держави світу ви пам’ятаєте (на материках, які вже вивчили)? Покажіть їх на карті.
Які нині глобальні проблеми, пов’язані безпосередньо з діяльністю людини, проявляються на материках?
Які природні об’єкти Євразії занесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО? Пригадайте, у межах яких країн вони розташовані.
Грандіозність Євразії виявляє себе безліччю способів - це величезні розміри материка, кількість євразійського населення, різноманітність расового та етнічного складу населення, культурне, релігійне різноманіття, давні цивілізаційні, політичні, демократичні традиції. У Євразії розташовані найбільші за площею та кількістю населення країни світу та країни-«карлики», найменші з яких можна обійти за кілька годин. Тут розміщуються різні держави за рівнем соціально-економічного розвитку: від економічно високорозвинених - до найбідніших країн, що розвиваються. За цими та багатьма іншими показниками Євразія стабільно утримує світову першість. Ознайомимося ближче з населенням та країнами Євразії.
Євразія – це материк, який не лише є найбільшим за площею, а й за чисельністю населення. Людина почала заселяти Євразію з прадавніх часів, про що свідчать археологічні знахідки вчених. Уважають, що сучасна людина живе в Євразії 35-40 тис. років. Однак у минулому кількість населення була невеликою, лише з другої половини XX ст. почала зростати. Нині населення Євразії становить майже 5,1 млрд. осіб, тобто на цьому континенті проживає найбільше землян — 3/4 населення світу.
Приріст населення Євразії здійснюється переважно за рахунок азіатських країн, для яких характерні високі показники народжуваності.
Населення Євразії розміщено вкрай нерівномірно. Середня густота населення Євразії найбільша з-поміж усіх материків — понад 90 осіб/км2. Є території, де середня густота населення перевищує 1500 осіб/км2. Наприклад, у Монако, маленькій державі на узбережжі Середземного моря, густота найвища в світі – 15 321 осіб на 1 км2. А величезні пустельні території внутрішніх районів Євразії – майже не заселені. Причини цього — історичне минуле, а також несприятливі для життя природні умови території.
Опрацюйте відповідний параграф у підручнику та перегляньте відеофільм за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=414&v=RjQ96lS45_c&feature=emb_logo
Зробіть висновки про кількість, густоту та розміщення населення Євразії, випишіть у зошит цифрові значення цих показників.
На території Євразії проживають представники всіх людських рас: європеоїдної, монголоїдної (які сформувалися саме на цьому материку) та негроїдної. Найбільше європеоїдів, які становлять 45% жителів материка (представлені двома головними гілками: північною та південною), мешкає в Європі, Південно-Західній Азії та на півострові Індостан. У Центральній, Східній, Південно-Східній та Північній Азії більшість населення — монголоїди (37% населення). Представники негроїдної раси живуть на півдні Індостану та на острові Шрі-Ланка, а також на інших територіях як переселенці із країн Африки. На материку багато представників змішаних рас.
На материку Євразія проживає дуже багато народів. Кожен народ має свою мову, культуру й територію проживання. За мовними ознаками народи об’єднуються в мовні сім’ї та групи. За мовними ознаками більша частина народів Євразії належить до індоєвропейської, китайсько-тибетської, малайсько-полінезійської мовних сімей. Найбільшою є індоєвропейська мовна сім’я, народи якої живуть переважно в Європі та Південній Азії.
Українці належать до індоєвропейської мовної сім’ї, до слов’янської групи народів, англійці — до германської групи народів тієї самої сім’ї, китайці — до китайсько-тибетської мовної сім’ї тощо.
Євразія є центром, де сформувалися три світові релігії: християнство, мусульманство (іслам) і буддизм.
Використовуючи відповідні карти атласу та переглянувши карту народів Євразії за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1M_PIUig4wFuFsXquO1lKCc1e3CfRW79h/view , дослідіть:
Які народи заселяють Європу?
Які народи переважають в Азії?
У яких країнах проживає переважно 1 народ, а в яких – багато різних народів?
Протягом історії людства державні кордони країн Євразії постійно змінювалися. На території Європи виникли давні цивілізації Греції, Римської імперії, на території Азії — Вавилона, Ассирії, Індії та Китаю. Через численні військові походи, загарбницькі війни, приєднання нових земель зникали одні й виникали інші держави. Загалом формування сучасної політичної карти світу закінчилося в останньому десятилітті XX ст. У ці роки отримала незалежність і сформувала свою державу й наша батьківщина — Україна, найбільша за площею країна Європи.
Нині на політичній карті Євразії налічується 93 країни й території, 91 з них — незалежна. Розгляньте країни Євразії на політичній карті: https://drive.google.com/file/d/1JUUHxPOtcBHYlH_e9ovdXxM6im_sXnnx/view
На території Євразії розташовані найбільші за площею держави світу — Росія і Китай. Площа Росії (17 млн. км2) майже така, як територія Південної Америки, а Китаю (9,5 млн. км2) — на третину більша за Австралію. Поряд із такими велетнями в Євразії історично сформувалися держави - карлики, які займають територію, меншу за Київ. Найменшою країною світу є Ватикан (0,44 км2).
У Євразії розташовані найбільші за чисельністю населення держави світу — Китай та Індія. Населення кожної з них перевищує 1,2 млрд. осіб.
Країни Євразії дуже різняться рівнем економічного розвитку. Тут злидні існують поряд із розкішшю, а новітні досягнення науки й техніки — з пережитками середньовіччя. Офіційно вважаються високорозвиненими 26 євразійських країн.
Найвищого рівня розвитку досягли Японія, Німеччина, Франція, Велика Британія та Італія.
У багатьох державах Євразії проживають великі групи українців, зокрема в Росії, Казахстані, Молдові, Польщі, утворюючи діаспори. Україна підтримує тісні політичні, торговельні, культурні, туристичні зв’язки з більшістю країн Європи та Азії.
За чисельністю населення Євразія займає перше і усіх материків. Тут проживає 3/4 населення. Розселене воно дуже нерівномірно.
На території Євразії мешкають представники всіх людських рас — європеоїдної, монголоїдної, негроїдної. Найчисленнішою вважається європеоїдна.
Більшість народів у Європі належить до індоєвропейської мов ної сім’ ї.
Найчисленніші народи світу — китайці та гіндустанці.
У Євразії налічується 91 незалежна держава.
Найбільші держа ви за територією — Росія і Китай, за чисельністю населення — Китай та Індія.
Поряд з великими державами існують держави-карлики.
Україна — найбільша за площею держава Європи.
До найбільш економічно розвинених держав світу належать Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція та Італія.
Бажаю успіхів!
До зустрічі на наступному дистанційному уроці!
Бережіть себе, дотримуйтеся правил гігієни!
Географія 10 клас
Урок № 43
Тема: Особливості географічного положення Африки. Склад регіону. Сучасна політична карта. Райони збройних конфліктів.
Домашнє завдання:
Опрацювати матеріал вашого підручника і дати відповіді на наступні завдання:
1. Охарактеризуйте причини нерівномірного економічного розвитку країн регіону.
2. Поясніть особливості економічного розвитку кожного із субрегіонів Африки.
3. Знайдіть на політичній карті Африки країни, що мають найвищі показники економічного розвитку. Яке підґрунтя для цього має кожна з цих країн?
4. Чи можна встановити конкретну спеціалізацію окремих субрегіонів Африки? Яку саме?
5. Назвіть перспективні, на вашу думку, сфери співробітництва України з країнами Африки.
6. Яку з країн Африки ви хотіли б відвідати.
Дотримуйтеся правил карантину.
До нових зустрічей.
Немає коментарів:
Дописати коментар