вівторок, 6 квітня 2021 р.

 Добрий день.

Сьогодні 6 квітня 2021 року.

Запрошую до роботи учнів7,8,9 класів на урок географії.

Географія 7 клас

Урок №52

Тема: Природні зони Євразії.

.У яких кліматичних поясах лежить територія Євразії? Чим обумовлена їхня надзвичайна різноманітність?

• Що таке природна зона?

• Як відбувається зміна природних зон на рівнинах? у горах?

• Зробіть припущення про особливості природних зон Євразії на підставі знань про її географічне положення, клімат, рельєф.

У Євразії представлені всі природні зони земної кулі, але тільки зони арктичних пустель, тундри, лісотундри й хвойних лісів утворюють суцільні смуги, які тягнуться із заходу на схід через весь материк, поступово змінюючи одна одну.

Порушення широтної зональності в розміщенні природних зон найбільш чітко простежується на заході й сході Євразії. Найбільшу площу на материку займають природні зони помірного поясу.

Виступи груп з демонстрацією ілюстративних матеріалів.

2. Арктичні пустелі

3. Тундра й лісотундра

4. Ліси помірного поясу

Зона хвойних лісів, або тайга, охоплює великі простори від Атлантичного до Тихого океану. На заході переважає сосна й ялина, за Уралом — ялиця, сибірський кедр, у Східному Сибіру — модрина. Хвойні ліси ростуть на підзолистих ґрунтах із малим вмістом перегною. Багатий і різноманітний тваринний світ: соболі, бобри, горностай, лисиці, білки, куниця, зайці, бурундуки, рисі, лосі, ведмеді, глухарі, рябчики, шишкарі, кедрівки, дятли.

Мішані ліси розташовані в Євразії не суцільною смугою, а тільки в Європі й Східній Азії. На заході змішані ліси починаються на півдні Скандинавського півострова й тягнуться до передгір’їв Південного Уралу. Крім хвойних ростуть дуб, липа, ясен, в’яз, граб. Ґрунти в основному дерново-підзолисті. Поряд із сибірськими породами хвойних дерев тут поширені монгольський дуб, амурська липа, маньчжурський горіх, клен. Ґрунти бурі, лісові. Крім тварин, характерних для тайги, водяться уссурійський тигр, амурський кіт, єнотоподібна собака, чорний уссурійський ведмідь, кабан, плямистий олень.

Широколисті ліси Євразії також не утворюють суцільної смуги. На заході Європи вони тягнуться від південних берегів Балтійського й Північного морів, поступово витягуючись на Східноєвропейській рівнині. Тут на бурих лісових ґрунтах ростуть дубові й букові ліси з домішкою граба, а в приатлантичному районі — благородного каштана. У широколистяних 

лісах водяться благородний олень, козуля, кабан, лісовий кіт.
5. Лісостепи й степи
Лісостеп тягнеться неширокою смугою від Середньодунайської низовини до річки Єнісей. Зона степів — від низов’їв Дунаю й берегів Чорного й Азовського морів, огинаючи з півдня Уральські гори, до Алтаю, продовжуючись на піднесених рівнинах східної Азії. Під трав’янистим покривом степів утворюються родючі чорноземні ґрунти. У наш час степи й лісостепи — найбільш розорані й змінені людиною природні зони. Із тваринного світу в степах збереглися гризуни — польові миші, бабаки, ховрашки, із птахів водяться степові орли, подекуди дрохва. Із хижаків у степу зустрічаються лисиці, степові тхори.

• У розміщенні яких природних зон Євразії найбільш чітко простежується широтна зональність? Що порушує широтне простягання природних зон?
• Яким чином тваринний і рослинний світ арктичних пустель, тундри й лісотундри пристосувався до суворих кліматичних умов?
• Чим обумовлена розмаїтість природних зон помірного кліматичного поясу?
• Чим відрізняється європейська тайга від азіатської?
• Чому ґрунти степів відрізняються високою родючістю?
• У межах яких природних зон розташована територія України? У якій природній зоні ви живете? Яким чином природні умови цієї зони вплинули на господарську діяльність населення у вашій місцевості?

 Домашнє завдання
• Опрацювати параграф з вашого підручника.
• Використовуючи текст параграфа й карти атласа, охарактеризувати природні зони помірного поясу. Результати оформити у вигляді таблиці.
• Випереджальне : підготувати характеристику — презентацію природних зон: напівпустелі й пустеліь, субтропічних лісів, саван, субекваторіальних та екваторіальних лісів, висотної поясності в найвищих горах Європи та Азії.


Хочу відмітити, що 7 класи - найпасивніші у вивченні географії.
 Мабуть бажаєте, щоб я вас неатестувала по темі" Євразія".

Дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.

Географія 8 клас

Урок №51

Тема: Механічний рух населення. Українська діаспора. Міграційна політика.


Як отримують відомості про чисельність населення?

Що таке природний рух та природний приріст населення?

Як змінювалися коефіцієнти народжуваності й смертності в Україні?

Що таке статево-віковий склад населення і які його особливості в Україні?

Які територіальні відмінності має демографічна ситуація в різних регіонах України?

Чим зумовлене зменшення кількості населення в Україні, починаючи з 1990-х років?


 Людство постійно перебуває в русі. Причина переміщення давніх людей було насамперед добровільне чи вимушене освоєння незаселених територій. Останнє могло відбуватися через зміни клімату, умов ведення господарства, довгострокові військові конфлікти.


Механічний рух — це переміщення людей через кордони регіону, яке пов'язано зі зміною їх місця проживання.

Проте механічний рух або міграція має глибші наслідки, ніж просто скорочення чи збільшення чисельності населення. У результаті переміщення змінюється також і структура населення на території як прибуття, так і вибуття мігрантів.

Причини і види міграцій

Причини міграції можуть бути економічні, національні, політичні, екологічні тощо. Найбільш типовими причинами міграції є:

бажання кращих умов і якості життя;

можливість реалізації своїх професійних орієнтацій: отримання роботи в іншому місці проживання на кращих умовах оплати, за фахом і на омріяній посаді;

 потреба в оновленні життя, визначеній культурі і знаннях;

зміни в регіональному розміщенні виробництва, його реструктуризації;

стан здоров'я і необхідність змін кліматичних умов;

сімейно-шлюбні відносини, об'єднання з близькими;

 соціальні і етнічні конфлікти, війни;

трудові конфлікти і конфлікти в сім'ї;

випадкові обставини та інше.

Одні причини міграції мають груповий і масовий характер, інші -  індивідуальний. Існують також причини типові і особливі, об'єктивні і суб'єктивні. Неоднакові причини міграції в різних регіонах, по-різному співвідносяться економічні і соціальні причини міграції.

Особливе місце серед причин міграції населення займає якість навколишнього середовища, яка є важливою умовою, що визначає якість життя і стан здоров'я людей. Численні дослідження підтверджують тісний кореляційний зв'язок захворюваності із забрудненням природного оточення і вплив останнього на територіальні переміщення населення.

Класифікація міграцій:

Залежно від перетину міграційними потоками адміністративно-територіальних кордонів – внутрішня та зовнішня.

А причинами – економічні, політичні, релі гійні, національні, екологічні тощо.

За тривалістю – короткострокова та довгострокова.

За термінами – сезонні, тимчасо ві, постійні, або незворотні.

За  масовістю – одиничні і масові.

За  дальніс тю – міжконтинентальні і внутрішньоконтинентальні.

За напрямами – зовнішні і внутрішні.

За мотивами – примусові та добровільні.

За спосо бами організації – організовані та неорганізовані.

За правовим стату сом – легальні і нелегальні.

Джерелом інформації про механічний рух населення є дані поточного обліку. Дані державної статистики дозволяють дослідити, з одного боку, міграційні процеси, а з іншого — сукупності мігрантів. Міграційні процеси кількісно характеризуються обсягом міграції, її інтенсивністю, розміром та напрямом міграційних потоків. До загальних абсолютних показників обсягу міграції належать: валова міграція та сальдо міграції.

Валова міграція (ВМ) є сумою чисельності прибулих (П) та вибулих (В) і характеризує обсяг міграційних потоків за рік. 

                                ВМ = П + В

Сальдо міграції (СМ) характеризує зміну чисельності населення країни за рахунок механічного руху (різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів)

                                СМ = І – Е

Основні напрямки міграційних потоків у світі та в Україні:

Сьогодні понад 230млн осіб проживають за межами країн свого народження, більшість з них – у розвинутих країнах Західної Європи, Північної Америки, в Австралії. Майже кожний сьомий мешканець цих регіонів народився поза їх межами. Це результат активних міграційних процесів, що зумовлені переважно соціально-економічними причинами.

Завдання 1.  Визначити  напрями  основних  міграційних  потоків у світі та нанести їх на контурну карту.

Завдання 2. Назвіть  регіони України за обсягом прийнятих внутрішньопереміщених осіб, виокремивши групи з великою, середньою та малою їх кількістю.

Чималих масштабів набуває нелегальна міграція. Це спільна проблема для країн переселення мігрантів та транзитних країн. До них належить і Україна, через територію якої прямують до Європи численні мігранти з країн колишнього СРСР і Азії.

Українська діаспора

Тривала еміграція українців сприяла формуванню української діаспори в багатьох країнах світу. 

Діаспора – це розселення людей за межами своєї батьківщини.

За різними оцінками, кількість осіб українського походження, які проживають за межами України, становить від 10 до 20млн осіб.

Розрізняють східну (у країнах колишнього СРСР) та західну (у країнах Європи та Західної півкулі). У східній діаспорі проживає близько 5млн осіб (найбільше – в Росії, Казахстані, Молдові, Білорусі), у західній – майже стільки ж (найбільше – у США, Канаді, Бразилії).

Завдання 3. Позначити на контурній карті світу країни з численною українською діаспорою, виділивши різними кольорами західну та східну діаспору.

Міграційна політика – це комплекс законодавчих, організаційних та економічних заходів, спрямованих на регулювання в’їзду в країну та виїзду з країни населення. 

Політика держави в галузі міграції населення і трудових ресурсів включає два напрямки: імміграційний, що регулює прийняття іноземних громадян, та еміграційний, який регулює порядок виїзду громадян з країни і забезпечує захист прав емігрантів за кордоном.

В Україні поки що немає цілісної державної політики щодо іммігрантів, хоча її законодавче оформлення вкрай необхідне. Адже територія країни зазнає відчутного припливу іноземних громадян, у тому числі транзитних мігрантів, кількість яких з кожним роком зростає.

Завдання 4.
 Визначте вид міграцій:
переселення африканських рабів до США в ХІХ ст.;
освоєння комсомольцями з України і Росії цілинних земель в Казахстані;
переселення «середняків» та «куркулів» у віддалені райони СРСР під час колективізації;
переселення кримських татар після Другої світової війни у від далені райони;
в пошуках роботи і кращої долі з України виїхала велика кількість українців.

Домашнє завдання.

Опрацювати  матеріал вашого  підручника.

Написати есе «Чому б я виїхав  (не виїхав) з України?»

Виконайте завдання 1-4.


Хочу відмітити, що 8 класи - " пасуть задніх"  у вивченні географії.


Дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.



Географія 9 клас

Урок №35

Тема: Виробництво харчових продуктів, напоїв.

Перевірка домашнього завдання

Тести (кожна правильна відповідь 0,5 балі.)

Художні промисли – це одна з форм:

А) промислового виробництва; Б) народної творчості.

Найбільший центр художніх промислів в Україні:

А) Івано-Франківська область; Б) Одеська область.

3. Найвідомиший центр художньої кераміки України: 

А) Кролевець; Б) Косів; В) Опішня; Г) Київ.

4. Центр художніх розписів селище Петриківка розташоване в: 

А)Дніпропетровській області; Б)Сумській області;

 В) Полтавській області; Г) Київській області. 

5. Вид промислу, в якому виготовляють бочки, барила, діжки: 

А) гутництво; Б) бондарство; В) гончарство; Г) лозоплетіння.

6. Який вид промислу охоплює усю сукупність технологічних процесів з виробництва тканин?

 А) вишивка; Б) килимарство; В) ткацтво; Г) художня обробка шкіри.

Продукцію цієї помисловості ви використовуваєте декілька разів на день.  Процес споживання їжи має велику роль для фізичного  та психологічного здоров’я людини, бо є джерелом енергії для процесів життєдіяльності людського організму. 

  «Ми не живемо для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити», - казав давньогрецький філософ Сократ.

Відомий художник Cальвадор Далі говорив, що все красиве повине бути їстівне. Відомий письменник Бернард Шоу писав, що немає більшої любові, ніж любов до їжі.

Велике значення звичайним продуктам харчування навадалось ще в Біблії: хліб - це вічне життя, вино – жертва Ісуса Христа, олія – благодать Божа, риба – символ християнського життя.        У Старому Заповіті наповнені їжею комори  були знаком Божого благословення людини, а голод – покаранням за гріхи.        Асортимент продуктів харчування постійно збільшується. З розвитком науково-технічного прогресу зявилось велечезна кількість нових продуктів, змінились способи їх приготування, удосконалення технологій виробництва  пришвидшили розвиток харчової промисловості.         Отож, сьогодні я пропоную вам детальніше ознайомитись з найсмачнішою промисловісттю України, щоб знати що ми споживаємо в їжу. А також зясуємо, що полюбляють українці купувати та готувати. Завітаємо у гості до сусідів, щоб дізнатися про їх традиційні страви, бо в майбутньому ви, можливо,  завітаєте до них у гості.

Вивчення нового матеріалу.

Харчова промисловість є важливим видом економічної діяльності в Україні та світі.  Харчова промисловість України – це великі, середні та малі підприємства різної форми власності, які функціонують в усіх регіонах країни. Деякі з них визначають спеціалізацію країни, інші – обслуговують місцеве населення. В умовах зростання попитуна якісні продукти харчування і конкуренції між виробниками навіть невеликі підприємства намагаються знайти свого споживача. Україна має дуже сприятливі природно-ресурсний, геополітичний потенціал для виробництва харчових продуктів. Харчова промисловість нароховує близько 40 галузей. Ми ознайомимось з основними з них.

На  світовому ринку існують лідери виробництва харчових продуктів. Коли ми кажемо Франція подумки представляємо сир, Німеччина – ковбаски. Спеціалізація багатьох країн залежить від наявності їх сировинних ресурсів (заповнить таблицю у зошиті – 5 пар учнів - з подальшою презентацією для класу).


Спожи́вчий ко́шик — набір товарів, що характеризує типовий рівень і структуру місячного (річного) споживання людини або сім'ї. Використовується для розрахунку мінімального споживчого бюджету (прожиткового мінімуму), виходячи із вартості споживчого кошика у актуальних цінах. Застосовується як база для порівняння розрахункових і реальних рівнів споживання. 

Тобто споживчий кошик – це набір товарів i послуг, необхідних для задоволення наших першочергових потреб y середньому за рік; містить 296 товарів та послуг.

Що входить до споживчого кошика і в якій кількості? Відповідно до нормативів, затверджених у 2020 році Кабінетом Міністрів, маса основних продуктів у розрахунку на одну людину на місяць наступна:

яловичина – 1,33 кг

м'ясо курки – 1,17 кг

свинина – 0,67 кг

яйця – 18,3 штуки (в середньому)

риба – 0,5 кг

молоко – 5 л

картопля – 7,92 кг

хліб пшеничний – 5,17 кг

крупа рисова – 0,21 кг

борошно пшеничне – 0,78 кг

олія соняшникова – 0,59 л

Перевірте свої знання:

               Тести (кожна правильна відповідь 0,5 балів.)

Виберіть з переліку провідну галузь харчової промисловості:

А) миловарна; Б)  борошномельна-круп’яна; В) парфумерна.

Підприємства галузі розміщені на території України:

А) відносно рівномірно; Б) рівномірно; В)не рівномірно .

Виберіть з переліку промисловіть, яка орієнтується на сировину:

А) молочна; Б) цукрова; В) кондитерська.

Виберіть з переліку промисловіть, яка орієнтується на споживача:

А) олійножирова; Б) консервна; В) хлібопекарська.

Хлібопекарська галузь своєю продукцією Україну:

А)частково забеспечує; Б) повністю забезпечує ; В) не забезпечує.

Найбільший центр рибної промисловості України:

А) Київ; Б) Миколаїв;    В) Керч.


Закінчіть речення:

Я дізнався...

Мене здивувало ...

Для мене було відкриттям ...

На майбутнє я буду мати на увазі...


Домашнє завдання:

Опрацювати параграфи  вашого підручника;

скласти кросворд з теми «Харчова промисловість»;

 бізнес- план для розвитку однієї з галузей  харчової промисловості .


Хочу відмітити, що 9 класи -  найактивніші  у вивченні географії. Просто СУПЕР!!!
Ви мене приємно здивували. Так тримати!!!


Дотримуйтеся правил карантину і будьте здорові.





Немає коментарів:

Дописати коментар