понеділок, 19 квітня 2021 р.

 Добрий день. Сьогодні 16 квітня 2021 року.

Запрошую 8 і 11 на географію та 6 на ОЗ.

Географія 8 клас

Урок № 54

Тема:Міські і сільські населені пункти України. 


На минулому уроці  ми розглянули розселення, його форми, з`ясували, що таке населений пункт, пригадали перші протоміста Трипільської культури та Стародавнього світу. Загальну характеристику міських поселень світу. 

Давайте пригадаємо в яких населених пунктах розселяється населення. Правильно, міські та сільські поселення.

Сьогодні на уроці ми  з`ясуємо, які є Міські і сільські населені пункти України, як вони класифікуються, які процеси в них  відбуваються.

Усе населення країни проживає у населених пунктах — поселеннях. Усі поселення пов"язані між собою різноманітними зв"язками й разом складають систему розселення. Розселення населення неоднакове у різних регіонах країни. Це залежить від багатьох чинників: історичних подій минулого, виникнення та розміщення природних особливостей місцевості, виробництва та багатьох інших факторів.

Отже, тема сьогоднішнього уроку «Міські і сільські населені пункти України. Урбанізація, причини, що її зумовлюють»

Із 1924 р. містами в Україні стали називати населені пункти з населенням 
10 тис. осіб і більше, а селищами міського типу — із населенням не менше
 3 тис. жителів (за умови, що більшість населення не зайнята в сільському господарстві). Такі критерії виділення міст і селищ міського типу збереглися в Україні й донині.
Отже, Місто — населений пункт, кількість населення якого складає не менш 10 тис. осіб і більша частина (не менш 80%) зайнята не в сільському господарстві.
 П’ять міст на заході України набули цей статус історично й зберігають його, незважаючи на те що кількість їх населення менше
2,5 тис. жителів. Найменшими містами України є Угнів Львівської області (налічує менше 1 тис. жителів), Берестечко Волинської області (1,7 тис. жителів), Герца Чернівецької області (2,1 тис. жителів). Узагалі в Україні на 2015 р. налічується 102 міста, які мають населення менше 10 тис. жителів. У більшості з них у радянські часи населення досягло 10 тис. жителів (і вони отримали статус міста).

В Україні є Міста мільйонери за статистичними даними їх три (учні зачитують, показ на дошці і демонстрація фото міст-мільйонерів Київ (2,9 млн), Харків (1,45 млн), Одеса (1,02 млн)
Дуже великі міста (500 тис. — 1 млн жителів) Дніпро (993 тис.), Запоріжжя (766 тис.), Львів (729 тис.), Кривий Ріг (646 тис.)
     -      Середні міста (50—100 тис. жителів)  Бровари (99 тис.),
                Умань (87тис.), Мукачеве (85 тис.)
Малі міста, у тому числі: Міста з населенням 20—50 тис. жителів
Охтирка (49 тис.), Марганець (48 тис.), Трускавець (29 тис.)
                                         Міста з населенням 10—20 тис. жителів
Скадовськ (19 тис.), Старобільськ (18 тис.), Гребінка (11 тис.)
                                  Міста з населенням менше 10 тис. жителів Зіньків (9,9 тис.), Хотин (9,6 тис.), Моршин (6 тис.)
До групи яких міст за кількістю населення відноситься?
Кропивницький 229 тис. чол., Олександрія – 81тис. чол., Знам'янка -23тис
Жителі міст Прип’ять і Чорнобиль були евакуйовані внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Тому офіційно ці міста вважаються безлюдними (хоча щодо Чорнобиля це не зовсім так).
В Україні у 2015 р. налічувалося 1345 міських поселень, із них 460 міст  та 885 селищ міського типу.
Міста класифікують також за переважаючими суспільними функціями:
- Які можуть бути міста, які функцію виконувати?
1) головний адміністративно-політичний, промисловий, науковий,
культурний центр, столиця держави — місто Київ;
2) багатофункціональні (центри областей);
3) промислові центри (Кривий Ріг, Маріуполь, Кременчук);
4) переважно одногалузеві промислові центри (Комсомольськ);
5) транспортні центри (Гребінка, Конотоп, Жмеринка, Козятин);
6) місцеві господарсько-організаційні центри (переважно райцентри, малі міста);
7) міста-курорти (Трускавець, Моршин, Миргород);
8) міста — туристичні центри, центри паломництва (Хотин, Новгород-Сіверський, Вилкове, Почаїв).

До селищ міського типу можуть бути віднесені населені пункти, розташовані при промислових підприємствах, залізничних вузлах, гідротехнічних спорудах, підприємствах із виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, а також населені пункти, на території яких розташовані вищі та
середні спеціальні навчальні заклади, науково-дослідні установи, санаторії та інші стаціонарні лікувальні й оздоровчі заклади, із кількістю населення понад 2 тис. жителів.

Отже, Селище міського типу — перехідна форма населеного пункту, кількість жителів якого становить не менше 3 тис. чоловік, за умови, що більшість населення (80 %) не займається сільським господарством.
Сільські поселення в Україні
Після скасування кріпацтва в Російській імперії в 1861 р., унаслідок швидкого розвитку промисловості в другій половині XIX ст.
почався період поступового скорочення кількості сільського населення у 1860 р. воно становило 93,6 %
Робота з підручником
За таблицею підручника с. 174 розглянемо, як змінювалась частка сільських поселень.
  У наш час сільське населення по території країни розподіляється нерівномірно. Найбільша частка сільського населення проживає в західних і центральних областях України — 40—50 %, найменша — у східних і південних областях — 10—20 %.
В Україні на 2015 р. налічувалося 28 388 сільських населених пунктів.
Сільські поселення поділяють за кількістю людей у селах на малі — до 500, середні — 500—1000 і великі — понад 1000 жителів На людність і розміщення сільських поселень впливають природні умови території. Невеликі села переважають на півночі України, у Поліссі. Вони розташовані на підвищеннях місцевості (вододільних рівнинах), подалі від заболочених берегів річок.
 Села людністю 500—1000 і більше жителів переважають у лісостеповій і на півночі степової зони. Тут характерний долинно-яружний тип розселення. У долинах більш вологий мікроклімат, ближче до поверхні залягають ґрунтові води, що давало можливість копати криниці й створювати ставки. 
Великі села на півдні України, у степовій зоні, на декілька кілометрів простягаються уздовж долин річок або балок. Південні села мають великі розміри та велику кількість жителів. Найбільше село України — Костянтинівка Запорізької області — налічує понад 12 тис. жителів.
  У гірських районах поширений гірсько-долинний тип розселення. Переважають села середніх розмірів. Села дуже витягнуті вздовж річок і струмків. Найдовше село в Україні — Микуличин у долині річки Прут (Івано-Франківська область) — має загальну протяжність 44 км.
За характером розселення сільські поселення поділяються:
 долинно-яружний тип розселення і гірсько-долинний тип розселення.

За формою сільське розселення поділяють на дисперсне (розсіяне) — окремі подвір’я-садиби (хутори) та дисперсно-групове (села).

Система сільського розселення в Україні змінюється стихійно.

Станом на 01.01.2015 р. міське населення України становило 69,1 % від загальної кількості населення.
Протягом багатьох років в Україні відбувається ріст міст і міського населення. Цей процес називається урбанізацією.
Урбанізація — історичний  процес зростання міського населення, швидкий ріст міст, зростання ролі міст у розвитку суспільства.
  Рівень урбанізації – це частка городян у загальній кількості населення країни. Даний показник виражається у відсотках.

Формування широких приміських зон навколо великих міст (субурбанізація). Субурбанізація має переваги (у так званій «котедж-
ній забудові», яка дозволяє людям відчувати себе ближчими до природи. процес зростання і розвитку приміської зони великих міст, унаслідок чого формуються міські агломерації.
Субурбанізація є подальшим етапом урбанізації. Характеризується вищими темпами збільшення кількості жителів приміських поселень і міст-супутників порівняно з містами — центрами агломерацій.

Рурбанізація поширення міського способу життя, пов’язаного зі зручностями проживання в міській будівлі, на сільську місцевість, тобто сприятливі умови проживання в міських поселеннях порівняно з сільськими. Рурбанізація (від англ. rural — сільський та урбанізація) — процес поширення міських форм і умов життя на сільську місцевість.
Рурбанізація може виражатися у міграції міського населення в сільські поселення, розвитку форм господарської діяльності, що характерні для міст, у тому числі промисловості, сфери обслуговування та ін. При цьому відбувається залучення сільських жителів до міської культури, крім цього сільські поселення стають функціональною складовою виробничо-територіальних систем, що формуються на базі великих міст.

Д.З.
Опрацювати матеріал з вашого підручника.
Виписати і вивчити терміни.

Дотримуйтеся правил карантину.
До зустрічі.


Географія 11 клас

Урок № 25

Тема:Економіка України в міжнародному поділі праці.Сучасні риси національної економіки України.  Практична робота № 10.

Економіка України — це ринкова економіка, що розвивається, 47-ма в світі за розміром ВВП за ПКС — 391.53 млрд доларів (оцінка МВФ за 2018 рік). Основу української економіки становлять багатогалузева промисловість, сільське господарство і сфера послуг.  ВВП (ПКС) на душу населення за даними МВФ  у 2018 році склав 9283 дол. США.  

У 2018 р. зростання українського ВВП було пов’язано зі зростанням, хоча і вельми різними темпами, у таких ключових сферах вітчизняної економіки, як промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт і торгівля. 

За даними Громадської організації «Інститут податкових реформ» макроекономічна ситуація в Україні говорить про те, що вітчизняна економіка рухається доволі повільно. У 2018 році Україна стала найбіднішою країною Європи (разом з Молдовою) по показнику «ВВП на душу населення». Так, вітчизняний ВВП на душу населення зафіксовано на рівні 2 991,63 дол. США, що на 2,9% більше ніж за попередній рік. До речі,  лідер по даному показнику – Люксембург має 107 865,27 дол. США, що перевищує показник України у 36 разів.

Журнал Forbes опублікував рейтинг найбільш придатних країн для ведення бізнесу в 2019 році, в якому Україна посіла на 77 місці із 161 заявлених  При обчисленні рейтингу видання враховувало 15 різних показників: захищеність прав власності, інновації, податки, технології, корупцію, розмір ринку, політичні ризики, рівень життя, якість робочої сили, особисту, торговельну та фінансову свободу, рівень бюрократії і захищеність інвестицій.

У 2018 році Україна уклала 16 угод про зону вільної торгівлі. Так, на сьогодні серед торгових партнерів України 28 країн-членів ЄС та Канада. Також у минулому році було проведено перемовини щодо запровадження зони вільної торгівлі з Ізраїлем, Туреччиною та Сербією. Відмітимо, що скасування імпортних мит у межах даних угод дозволяє вітчизняним виробникам харчової, легкої, хімічної, нафтохімічної і машинобудівної промисловості отримувати максимальні переваги на світових ринках. 

Конкурентні переваги України на світових   ринках сільськогосподарської продукції, рудної сировини і металів  

Рушійною силою розвитку вітчизняного сільського господарства у 2018 р., як і раніше, лишалося експортноорієнтоване виробництво продукції рослинництва (зернових та олійних культур) у сільськогосподарських підприємствах, особливо великих. Водночас активізація попиту на продовольство на внутрішньому ринку сприяла розвитку вітчизняного тваринництва. 

Питома вага у структурі експорту України належить сировинним товарам (сільськогосподарська, металургійна продукція). Частка високотехнологічної продукції (аерокосмічна, електричні машини та обладнання, наукові інструменти та ін.) становить лише 6,5 %. Натомість у переліку товарів, які купує Україна, крім енергоносіїв, значну частку складає продукція машинобудування, у тому числі транспортні засоби, електроніка, побутова техніка, ліки. 

Україна увійшла в ТОП-5 експортерів сільськогосподарської продукції до країн ЄС. Так, найбільш важливими напрямами, звідки до ЄС надходить сільськогосподарський імпорт, залишаються Бразилія (12 млрд євро) та США (11,5 млрд євро), за якими слідують Китай, Аргентина, Україна, Швейцарія, Туреччина та Індонезія. На кожну з цих країн припадає від 4,4 до 5,5 млрд євро. Що стосується імпорту даного виду продукції з країн ЄС, то Україна за темпами приросту посіла перше місце (+ 272 млрд євро або майже 16%) 

Сучасні тенденції та регіональні відмінності розвитку енергетики в Україні

Слабке впровадження високих технологій, відсутність інноваційної інфраструктури, низька інноваційна активність – все це унеможливлює характеризувати будь-який з регіонів України як високотехнологічний. 

Економіка України — це ринкова економіка, що розвивається.

Рушійною силою розвитку вітчизняного сільського господарства  є експортноорієнтоване виробництво продукції рослинництва (зернових та олійних культур). Україна увійшла в ТОП-5 експортерів сільськогосподарської продукції до країн ЄС. 

Частка високотехнологічної продукції (аерокосмічна, електричні машини та обладнання, наукові інструменти та ін.) у структурі експорту становить лише 6,5 %. Натомість у переліку товарів, які купує Україна, крім енергоносіїв, значну частку складає продукція машинобудування, у тому числі транспортні засоби, електроніка, побутова техніка, ліки. 

В Україні ще слабке впровадження високих технологій, відсутні інноваційної інфраструктури, низька інноваційна активність, тому все це унеможливлює характеризувати будь-який з регіонів України як високотехнологічний. 

Україна має значні запаси енергоресурсів, але власні паливні ресурси забезпечують лише 58 % потреб, інша їх частина, імпортується. В Україні також існують значні ресурси геотермальної енергії, потенціал яких потрібно розкривати (великі запаси термальних вод виявлено  на території Чернігівської, Полтавської, Харківської, Луганської та Сумської областей).  

Україна належить до небагатьох країн світу, що володіють повним циклом (макротехнологією) створення авіаційної техніки, і займає провідне місце на світовому ринку в секторі транспортної та регіональної пасажирської авіації. За рівнем розвитку літакобудування Україна належить до найбільш розвинутих держав. Україна є значним виробником космічної техніки. Великим центром ракетобудування є Дніпро. 

 Автомобілебудування України суттєво змінилося як за характером своєї діяльності, так і за розміщенням   через економічну кризу та нездатність протистояти засиллю іноземної продукції. Запорізький та Кременчуцький заводи  припинили випуск власних марок автомобілів і перейшли на великовузлове складання легкових автомобілів та позашляховиків іноземних  компаній.

На внутрішньому ринку автобусів   корпорація «Богдан» – одна з найбільш динамічних за розвитком компаній в Україні.

Виробництво машин і устаткування для сільського та лісового господарства - одне з найстаріших виробництв . На полях України 

працюють зернозбиральні комбайни «Славутич»  виробництва Херсонського машинобудівного заводу  та їх модернізована версія «Скіф», а також жатки для збирання кукурудзи та соняшнику, пристосування для збирання насіння ріпаку та гірчиці. Частина техніки йде на експорт до країн Європи.
Тракторобудування в Україні орієнтується в основному на чинник споживача. Найбільшим центром, що виробляє трактори та тракторні агрегати є Харків. ХТЗ перебуває у приватній власності. Значна частина техніки йде на експорт.
   У Дніпрі налагоджений випуск як власних колісних тракторів, так і складання китайських марок. У Вінниці виробляють тракторні агрегати. Підприємства з виробництва деталей і запасних частин для тракторів розташовані у Кременчуку, Одесі, Білій Церкві.
В глобальних ланцюгах  доданої вартості  Україна ще не повністю використовує свій потенціал .  Найбільшим попитом іноземних замовників користується продукція машинобудування. 

Наявна тенденція пожвавлення розвитку  електронної промисловості в Україні та її участі в створенні глобальних ланцюгів доданої вартості. На Закарпатті  працюють підприємства американської компанії Jabil, сінгапурська корпорація Flextronix, які є заводами мережі зі складання продукції;  у Києві  розташовані компанія «Навігатор корпорейшин», Реtcubе, фабрика з виробництва електронної продукції.  

 Домашнє завдання: 
1.Опрацювати конспект лекції, матеріали вашлго підручника. 

Хочу привітати особисто Зою в її перемогою. Молодчинка!!! Так тримати!!!

Дотримуйтеся правил карантину.
До зустрічі.

ОЗ 6 клас

Урок №28

Тема: Ти велосипедист

Перегляньте презентацію:

https://naurok.com.ua/prezentaciya-ti-velosipedist-bezpeka-ruhu-velosipedista-103478.html

Опрацюйте матеріал з вашого підручника.
Випишіть в робочий зошит головне.

Дотримуйтеся правил карантину.
До зустрічі.


Немає коментарів:

Дописати коментар